مطالب مرتبط:
ارائه خدمات رایگان درمانی به چهار میلیون نفر در بیمارستان های صحرایی کشور
استخدام کارمند خدمات در شرکت انتقال داده های آسیاتک در تهران
پرداخت حقوق مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال
استخدام کارگر فروشگاه با جای خواب و غذا
واریز حقوق خرداد بازنشستگان کشوری
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:252021-06-22پزشكي

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند


سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! - سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، وقتی سن بالا می رود، ضعف از راه می رسد و بیماری های مختلف از در و دیوار فرو می ریزد؛ اگر یک فرد در طول دوران جوانی، سالی یکبار به پزشک مراجعه می کند، در دوران کهولت و بازنشستگی مجبور است ماهی یکبار به مراکز درمانی مراجعه کند؛ دارو بگیرد، آزمایش پزشکی به عمل بیاورد یا تحت درمان بالینی قرار بگیرد.

به همین دلیل است که درمان بازنشستگان و مستمری بگیران مقوله ای به مراتب مهم تر از درمان شاغلان است و دقیقاً به همین خاطر است که همه ی بازنشستگان تقریباً بدون استثنا و فارغ از نوع صندوقی که بیمه شده ی آن هستند، از خدماتِ بیمه تکمیلی استفاده می کنند اما آیا برخورداری از بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی اضافی برای آن، با معیارهای عدالت همخوانی دارد؟! صرف هزینه های هنگفت برای بیمه تکمیلی / درمان رایگان نداریم! کلیدی ترین و اصلی ترین جامعه ی هدفِ دولت های رفاه، بازنشستگان هستند؛ در کشورهای مترقی و در دولت های رفاه پیشرفته که برای بازنشستگان بدون توجه به استطاعت و آورده ی نقدی خودشان، خدمات رفاهی مکفی فراهم می کنند، هیچ بازنشسته ای نیاز به پرداخت هزینه ی اضافی برای برخورداری از خدمات درمانی باکیفیت ندارد؛ نه تنها درمان رایگانِ بازنشستگان، سال هاست در نظام های مترقی رفاهی نهادینه شده، بلکه ارائه خدمات رفاهی باکیفیت از جمله تامین مسکن شایسته، تفریحات سالم و تورهای گردشگری و وام های قرض الحسنه ی کمکی، از شاخص های حمایت های رفاهی بازنشستگان به شمار می آید تا آنجا که گاهی به طنز، بازنشستگان را در این کشورها، پادشاهان رفاه می نامند! اما در ایران، همه بازنشستگان مجبور به ثبت نام در بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی ماهانه برای آن هستند و دلیل آن هم ساده است: خدمات درمانیِ بیمه پایه در هیچ کدام از صندوق های بازنشستگی کافی نیست و یک بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشد و خدای ناکرده گرفتار بیماری های کهولت مانند دیابت یا حمله قبلی یا گرفتگی عروق و شراین شود، باید مستمری چندماه خود را یکجا پای درمان بپردازد؛ بنابراین بازنشسته برای جلوگیری از یکچنین اتفاقاتی مجبور است که سراغ بیمه تکمیلی برود.

اما آیا اگر صندوق های بازنشستگی از جمله تامین اجتماعی، حق بیمه ی شاغلان را در زمان اشتغال درست سرمایه گذاری می کرد و اگر سوءاستفاده های ادواری از منابع انباشته ی بیمه شدگان به صفر می رسید، بازهم توان ارائه ی تمام خدمات درمانی از طریق همان بیمه ی پایه فراهم نبود؟! سعادتی (بازنشسته ی کارگری مشهد) در این رابطه با تاکید بر لزوم حسابرسی مستقل و دقیق بر نحوه ی عملکرد صندوق ها در بیش از سی سال گذشته می گوید: اگر منابع ریالی شاغلان درست و عادلانه سرمایه گذاری می شد، امروز نیاز به بیمه تکمیلی نداشتیم؛ ساده تر بگویم صندوق ها عموماً در حیف و میل دارایی های بیمه شدگان ید طولانی دارند به طوریکه اگر هر کدام از ما بازنشستگان در زمان اشتغال، حق بیمه را خودمان پس انداز می کردیم یا خیلی ساده در بانک می گذاشتیم، امروز بهره ی پولمان آنقدر زیاد بود که نه به این متناسب سازی و همسان سازی با هزار منت نیازی داشتیم و نه نگران هزینه ی درمان بودیم! مطالبه ی "نظام پیشگیری، سلامت و درمان بازنشستگان" بدون تردید، یکی از اصلی ترین مطالبات بازنشستگان ایران، افزایش کیفیت و کمیت خدمات درمانی ارائه شده توسط بیمه پایه و حذف کامل بیمه های تکمیلی است؛ خواسته ای که در دولت فعلی علیرغم کنشگری متعدد و پیگیر بازنشستگان برآورده نشد و با روال فعلی مدیریت صندوق ها، به نظر نمی رسد به این زودی ها هم برآورده شود.

به همین دلیل است که به گفته ی محمدسعید بهوندی (عضو کارگروه 31 نفره پیگیری مطالبات بازنشستگان و فعال صنفی بازنشستگان کشوری) یکی از اصلی ترین مطالبات بازنشستگان از دولت طراحی و عملی نمودن بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد، در یک مجموعه ی کامل به نام "نظام پیشگیری، سلامت و درمان بازنشستگان" است.

ظاهراً همچین نظامی قرار است از تلفیق بیمه پایه و بیمه تکمیلی به وجود بیاید و مسئول ارائه ی کلیه ی خدمات درمانی به بازنشستگان کشوری باشد؛ استقرارِ یک نظام هماهنگ برای ارائه خدمات درمانی به بازنشستگان، می تواند دغدغه ی این قشر در ارتباط با بیماری های ایام کهولت و پیری را برطرف سازد البته به این شرط که یک بازنشسته دیگر نیازی به پرداخت پول اضافه یا هزینه ی مازاد نداشته باشد.

اما در ارتباط با بازنشستگان کارگری یا همان مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی، به هیچ وجه نیازی به تدوین یا طراحی چنین نظام تلفیقی ای نیست چراکه ما اسناد بالادستی داریم که حکم می کنند صفر تا صد درمان یک کارگر شاغل یا بازنشسته باید رایگان باشد.

قانون الزام و لزوم ارائه ی درمان رایگان قانون الزام تاکید دارد که صفر تا صد درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی چه درمان مستقیم در مراکز ملکی سازمان و چه درمان غیرمستقیم از طریق مراکز درمانی دولتی و خصوصی- باید رایگان و از همان محل سهم درمان حق بیمه ها (نُه/ بیست و هفتم حق بیمه) تامین شود؛ با این حساب، باید پوشش بیمه پایه صد درصدی باشد و همه خدمات درمانی را بستری، کلینیکی یا پاراکلینیکی- دربربگیرد و از سوی دیگر، پرداخت مبالغی تحت عنوان فرانشیز در مراکز غیرملکی، کاملاً غیرقانونی است.

قانون الزام در آبان ماه سال 1368 در قالب یک ماده واحده و دو تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

در این قانون سازمان تأمین اجتماعی موظف به اجرای کلیه تعهدات درمانی خود از طریق بخش های دولتی و درصورت نیاز از بخش خصوصی با رعایت تعرفه های رسمی شده است.

در بند الف این ماده واحده این قانون آمده است که کل هزینه واحدهای درمانی و بیمارستانی تحت مالکیت سازمان به عهده سازمان تأمین اجتماعی بوده و سازمان مزبور مکلف است بودجه هر سال آن را از محل سهم درمان (9درصد) از مأخذ محاسبه حق بیمه مذکور در ماده 29 قانون تأمین اجتماعی پیش بینی و در بودجه خود منظور کند.

قانون گذار در اینجا به صراحت اعلام می کند کل هزینه های واحدهای درمانی و بیمارستانی تحت مالکیت سازمان به عهده سازمان تأمین اجتماعی است و در واقع قانون گذار آگاهانه برای پذیرش بیمه شدگان و مستمری بگیران، هیچ سهم و فرانشیزی را اختصاص نداده است.

همچنین در آیین نامه اجرایی قانون الزام که در اردیبهشت ماه سال 1369 به تصویب هیئت وزیران رسیده است در بند الف ماده 10 این آیین نامه، روش درمان مستقیم را استفاده از کمک امکانات درمانی تحت مالکیت و استیجاری سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و ارگان های دولتی طرف قرارداد دانسته است.

همچنین تبصره 1 ماده 10 که اعلام می دارد بیماران مشمول تأمین اجتماعی که از امکانات روش درمان مستقیم استفاده می کنند و مشمولینی که با معرفی سازمان طبق ضوابط مقرره به بخش خصوصی طرف قرارداد مراجعه می کنند از پرداخت هرگونه هزینه درمانی معاف هستند.

بنابراین دریافت هر وجهی از بیمه شدگان چه در مراجعه به مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی و چه مراکز دولتی و یا حتی خصوصی، مغایر با قانون است و مصوبات سازمان تأمین اجتماعی و یا هیئت امنای آن فاقد وجاهت قانونی است و مغایرت کامل با روح قانون تأمین اجتماعی و همچنین قانون الزام دارد.

نتیجه گیری بازنشستگان کشور حداقل بازنشستگان تامین اجتماعی- نباید نیازی به عضویت در بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی اضافه برای بهره گیری از خدمات درمانی داشته باشند اما در واقعیت، اینگونه نیست؛ قانون الزام را به کناری نهاده اند و نه شاغلان و نه بازنشستگانی که علاوه بر نُه/ بیست و هفتم زمان اشتغال، در زمان بازنشستگی دو درصد سهم درمان می پردازند، هیچ کدام هیچ بهره ای از خدمات درمانی رایگان و باکیفیت ندارند؛ بیمه تکمیلی به یک واقعیت مسلم در عرصه ی روابط کار ایران بدل شده و پرداخت فرانشیزهای کلان در مراکز غیرملکی امروز کاملاً متداول است؛ به اینجا که می رسیم، سعادتی همان بازنشسته ی مشهدی می گوید: سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: بیمه تکمیلی - تکمیلی - بیمه - تومان - رادیولوژی - هزار - بازنشسته - حق بیمه - درمانی - مراجعه - خدمات درمانی - مراکز درمانی - سی سال - ارائه خدمات - دوران - بازنشستگی - همان - گاهی - خبرنگار - سن بالا - آزمایش - بیماری - رایگان - گزارش - مراکز - مختلف - دیوار - ارائه - خدمات - قانون

آخرین اخبار سرویس:
روش هایی برای پاک کردن افکار منفی از ذهن

هشدار علوم پزشکی همدان به عادی انگاری کرونا در مردم همدان/ شاخص سرایت پذیری کرونا در همدان به 1.32 درصد رسید

چند حقیقت علمی درباره ی خواب و رویا

حریرچی: تهران را تعطیل کردیم ولی ظهر و شب رستوران ها پر از مشتری است

بروز مشکل در کارخانه چینی؛ علت کمبود برخی داروها در ایران/ قیمت رمدسیویر خارجی و ایرانی چند؟

تشخیص تومور مغزی از طریق آزمایش ادرار یا پلاسمای خون

واکسیناسیون افراد بالای 50 سال از فردا در جیرفت آغاز می شود

8 گل جادویی برای سلامت پوست و مو

میزان تاثیرگذاری واکسن فایزر بر کرونای دلتا

استخدام آشپز ماهر لزوماً خانم

مرگ دختر چینی بر اثر انجام 3 جراحی زیبایی در یک روز!

آمار امروز کرونا/کرونا جان چند ایرانی را گرفت؟

آخرین آمار کرونا در ایران+ 268 فوتی جدید

کرونا جان 268 نفر دیگر را گرفت

دستور العمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی

مردم نگران کمبود واکسن نباشند

268 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به 42803 نفر

آمار کرونا امروز 1400/5/3

رکوردشکنی تازه کرونا در کشور/ ابتلای بیش از 27 هزار نفر در یک شبانه روز

آخرین آمار کرونا در ایران تا 3 مرداد/ 268 تن دیگر جان باختند

آمار جانباختگان کرونا به 268 نفر رسید

دانشجویان علوم توانبخشی ثبت نام وام تامین اجتماعی را تکمیل کنند

کرونا بیش از 96 هزار زنجانی را گرفتار خود کرده بود

فوت 268 بیمار کرونا، تزریق 10 میلیون و 265 هزار و 811 دُز واکسن

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، امروز یکشنبه 3 مرداد: 268 مرگ و 27146 مبتلای جدید

آخرین وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، امروز یکشنبه 3 مرداد: 268 نفر فوتی و شناسایی 27146 بیمار جدید در کشور

دستور جدید برای واکسن کرونا گروههای سنی48 تا 50 و 58 تا 60 سال در کشور

مناطق روستایی تمایل کمی به واکسیناسیون کرونا دارند/راه اندازی آزمایشگاه جامع غرب کشور در همدان

آمار کرونا در ایران امروز 3 مرداد 1400/ شناسایی 27 هزار و 146 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور

روند افزایشی شیوع کرونا در کشور/ 268 بیمار کووید19 جان باختند

آمار امروز کرونا، فوتی ها و مبتلایان / یکشنبه 3 مرداد 1400

فوت 268 بیمار در شبانه روز گذشته

جهش عجیب آمار روزانه مبتلایان کرونا در ایران | 268 نفر جان باختند

آخرین آمار کرونا در ایران | 268 نفر در 24 ساعت گذشته جان باختند

کاشان و آران و بیدگل شش فوتی و شناسایی 277 بیمار مبتلا به کرونا

268 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا ایران سوم مرداد

آمار کرونا ایران سوم مرداد؛ 268 فوتی و 27146 ابتلای جدید

آمار کرونا در ایران امروز 3 مرداد 1400/ جان باختن 268 بیمار در شبانه روز گذشته

طرح ضربتی واکسیناسیون اورژانس تهران

بستری شدن 189 بیمار کرونایی در کرمانشاه

مشاوره ژنتیک بهترین راه پیشگیری از تکرار دوباره معلولیت ها

واکسیناسیون رده سنی 12 تا 18 سال در دست مطالعه است/ اثرپذیری واکسن برکت در مقابل جهش های کرونا

شناسایی 27146 بیمار جدید کرونایی/ 268 نفر دیگر فوت شدند

آمار کرونا امروز یکشنبه 3 مرداد 1400

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا در تهران + نشانی مراکز

268 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 27146 بیمار جدید

واکسن های کرونا مناسب کودکان

70 درصد افراد بالای 60 سال همدان واکسینه شدند

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز یکشنبه 3 مرداد 1400

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی 48 تا 50 و 58 تا 60 سال در کشور

کرونا جان 268 بیمار دیگر را گرفت

فوت 268 بیمار کرونایی در کشور و شناسایی 27 هزار و 146 بیمار جدید

هدف مطالعه فاز سوم واکسن کرونا چیست؟

268 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 3691432 نفر مبتلا و 88800 نفر فوتی

آمار کرونا در ایران، 3 مرداد 1400/ شناسایی 27146 بیمار و 268 فوتی جدید

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی روستاهای سامان تا زیر 10 درصد

روند افزایشی شیوع کرونا در کشور/ 268 بیمار کووید19 جان باختند

دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون 5گروه

استخدام منشی در شرکت میم دارو در تهران

آیا از قانون 2020 برای سلامت چشم هایتان استفاده می کنید؟

268 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 27146 بیمار جدید

ابلاغ دستورالعمل جدید واکسیناسیون کرونا در گروه های سنی بالای 48 و 58 سال

ابلاغ دستور العمل جدید واکسیناسیون درخصوص گروه های سنی پایین تر

استخدام کارگر ساده در یک شرکت تجهیزات پزشکی در اسلامشهر

استخدام اپراتور لیزر پزشکی در کلینیک پارادایس در تهران

اهدا اعضای بیمار مرگ مغزی به چند مریض نیازمند پیوند

واکسن های کرونا مناسب کودکان

استخدام کارگر تخلیه بار در نوید بهداشت ارس در تهران

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی 48 تا 50 و 58 تا 60 سال در کشور ابلاغ شد

ریشه کنی کرونا تا مدت ها ممکن نیست!

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کند

توان قرنطینه کشور را نداریم/ هر 6 دقیقه یک ایرانی فوت می کند

یورش سهمگین کرونا در مازندران/ وضعیت بحرانی شد

آیا سردرد از علائم بارداری است؟

شناسایی 27146 بیمار جدید کرونایی/ 268 نفر دیگر فوت شدند

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در زمینه مواد غذایی در شهرک شکوهیه

استخدام متخصص شبکه در شرکت تراز نت در تهران

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی 48 تا 50 و 58 تا 60 سال در کشور

بررسی تغییرات مغزی عامل صرع به کمک پروتیینی که با نور غیرفعال می شود!

آیا ابتلا به پوکی استخوان با وزن بدن ما مرتبط است؟

ابلاغ دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی 48 تا 50 و 58 تا 60 سال

شاهد جهش های پی درپی کرونا خواهیم بود/ تاب آوری مردم مهم است

جزییات تعطیلی های ورزش ایران تا 8 مرداد 1400+ تصویر

18 فوتی و 1420 مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان

18 فوتی و 1420 مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان

کرونا همچنان جان می گیرد / فوت 5059 نفر در فارس

زمان تقریبی ایجاد ایمنی واکسن کرونا در بدن

اهمیت تشخیص به هنگام هموفیلی

درمان خانگی عفونت گوش مخصوص زنان باردار

بستری 329 بیمار مبتلا به کرونا طی یک روز فارس/12 نفر جان باختند

تزریق 208 هزار دُز واکسن کرونا در همدان

راه اندازی 17 مرکز واکسیناسیون در تهران

دستورالعمل جدید واکسیناسیون گروه های سنی 48 تا 50 و 58 تا 60 سال در کشور ابلاغ شد

8خاصیت شگفت انگیز انگور

کرونا؛ سوغاتی مسافران برای مردم فارس

همه چیز درباره کرونا لامبدا؛ کرونای جدید به ایران رسیده؟

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند