مطالب مرتبط:
حضور پرشور مردم در انتخابات در این شرایط دشوار و پیچیده سیاسی،اقتصادی قابل تقدیر است
مسدود شدن مسیر کاروان نظامی آمریکا در سوریه توسط روسیه
حضور پرشور مردم در انتخابات در این شرایط دشوار و پیچیده سیاسی، اقتصادی قابل تقدیر است
محسنی اژه ای: قطار کشور به مسیر اصلی انقلاب بازگشته است
مسدود شدن مسیر کاروان نظامی آمریکا در سوریه توسط روسیه
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:252021-06-22اقتصادي

مسیر پیچیده فرزندخواندگی


متقاضیان فرزندخواندگی از انتظار چندین ساله خود برای گرفتن کودک از بهزیستی می گویند و معتقدند که سامانه ملی فرزندخواندگی هم نتوانسته بوروکراسی شدید را کاهش دهد.

- همشهری- سمیه جاهدعطاییان: بعد از چند سال مرارت رفتن از این مطب به آن مطب و خرج کردن میلیون ها تومان برای درمان ناباروری، بالاخره تصمیم می گیرند که مسیرشان را برای رسیدن به هدف تغییر دهند و نوزاد یا کودکی را به فرزندخواندگی بگیرند.

به بهزیستی شیراز می روند، تمام مراحل دشوار، راهروها و اتاق های پرپیچ و خم، جلسات طولانی و پرکردن چند ده صفحه فرم را می گذرانند، اما هنوز بعد از 6 سال نتوانسته اند فرزندی را که می خواهند، به آغوش بکشند.

آن روز که رفتند 35 ساله بودند و حالا هر دو 41 ساله اند و می گویند که دیگر آن ذوق و شوق روزهای اول را ندارند؛ 6 سال پیگیری و چشم انتظاری کم نیست.

آن دختری که ما در شیرخوارگاه دیدیم، یک نوزاد 4 ماهه بود و حالا امسال باید به مدرسه برود.

بهترین و طلایی ترین سن رشدش را که می توانست در کنار پدر و مادر باشد و از آغوش آنها محبت بگیرد از دست داد.

برای ما هم همین بود؛ همه این سال ها از فرصت عشق ورزیدن به کودکمان محروم بودیم.

روزی که دندانش درآمد، روزی که نخستین قدم هایش را برداشت، روزی که نخستین لغت ها را به زبان آورد، همه اینها می توانست بهترین روزهای ما باشد، اما از آن محروم شدیم.

تازه الان هم که بعد از این همه سال پرونده ما تأیید شده، یک مانع جدید سر راهمان گذاشتند.

توجیه می کنند که این سختگیری ها نیاز است، اما نمی گویند این موانع چقدر می تواند فرصت سوز و آسیب زا باشد.

مشابه روایت حوریه و همسرش جواد در بین زوج ها و دختران مجردی که با اشتیاق فراوان به دنبال فرزندپذیری می روند، زیاد است.

قوانین و بوروکراسی شدید اداری که بخشی از آن برایشان نامفهوم و غیرمعقول به نظر می رسد، در میانه راه مغموم و خسته شان می کند؛ روالی که به نظر آنها باید متناسب با شرایط روز تغییر کند و بر سرعت این فرایند بیفزاید.

شیرین همدست پور سال 90 برای فرزندپذیری تشکیل پرونده می دهد و سال 94 امیرحافظ را در 11ماهگی از بهزیستی به خانه می آورد.

سال 98 دوباره برای فرزندپذیری اقدام می کند که با کودک نیازمند به درمان موافقت می شود و امیرکیان 3 ماهه به عنوان فرزند دوم به خانواده آنها می آید.

شیرین اما وقتی برای فرزند سوم به بهزیستی می رود، به گونه بدی با او برخورد می کنند؛ وقتی برای فرزند سوم رفتیم، مسئول پرونده با لحن بدی گفت که به شما یا بچه بزرگسال تعلق می گیرد یا بچه ایدزی و هپاتیتی.

ما از این طرز صحبت شوکه شدیم.

اگر هدف مسئولان پرونده این است که میزان مقاومت و ثابت قدمی ما را ارزیابی کنند، راه های بهتر و مؤثرتری هم وجود دارد؛ مثل این که از مشاوران مجربی استفاده کنند که بتواند میزان توانایی زوج ها یا مادران مجرد را ارزیابی کند یا روانکاوهایی که سلامت روحی آنها را تأیید کند.

این که روال رسیدگی به پرونده را طولانی و متقاضیان یا کودکان و نوجوانان ساکن در بهزیستی را تحقیر می کنند، دور از شأن یک نهاد حمایتی مانند بهزیستی است.

طولانی شدن صدور شناسنامه و مصائب آن طولانی شدن فرایند فرزندپذیری و سختگیری های شدید و پیاپی نهاد مرجع فقط بخشی از مشکل این خانواده هاست.

آنها حتی پس از تمام شدن این مرحله و آمدن فرزندشان به خانه، باز هم با مسائل متعددی روبه رو می شوند؛ یکی از آنها طولانی شدن فرایند صدور شناسنامه است که خانواده های بسیاری را سردرگم و کلافه کرده است.

فاطمه دانشفر 33ساله که ابتدای امسال توانسته آروین 3ماهه را به فرزندی پذیرا باشد، در این باره می گوید: کودکانی که در بهزیستی نگهداری می شوند و کاندیدای واگذاری برای فرزندخواندگی هستند، کد ملی و شناسنامه ندارند، حالا در مدت زمانی که آن نوزاد کد ملی ندارد نیاز به زدن واکسن و گرفتن بیمه عمر دارد و وقتی شناسنامه نیست عملا این دو اتفاق ناممکن می شود.

این مسئله به خصوص برای والدین کودکان بیمار که نیاز به مراجعه به پزشک متخصص، تصویربرداری، آزمایش، عمل جراحی و.

دارند، سخت تر هم می شود؛ چراکه هم هزینه درمان آنها بالاست و باید بیمه تکمیلی داشته باشند و هم برای اجازه عمل و بستری شناسنامه نیاز است؛ درحالی که از قبل می توانند این بچه ها را با کد یا مفهوم خاصی به رسمیت بشناسند و بعد از گرفتن شناسنامه، آن را تغییر دهند.

متأسفانه هماهنگی میان بهزیستی و اداره ثبت احوال وجود ندارد.

مادران مجردی که قیم فرزند خود نیستند مسائل پیش روی مادران مجرد چندین برابر زوج هایی است که فرزندخوانده دارند.

آنها در زندگی عادی خود و برای مسائل بعضا ساده مانند مسافرت رفتن باید از بهزیستی اجازه بگیرند؛ چون خودشان قیم فرزندشان نیستند.

شکیبا، مادر مجردی که حالا یک فرزند 11ماهه دارد، می گوید که این موضوع زندگی بسیاری از مادران مجرد را مختل کرده است؛ ما هم تمام تعهداتی را که یک زن و شوهر در زمان فرزندپذیری متعهد می شوند، امضا می کنیم و مورد ارزیابی مالی، روحی و روانی و.

قرار می گیریم، اما چون مجرد هستیم، تا مدت زیادی قیم بچه محسوب نمی شویم؛ یعنی بهزیستی تا 18 ماهگی قیم نوزاد معلول است و بعد از آن که این بچه ها 18 ساله شدند بهزیستی باز هم به خاطر داشتن معلولیت قیمومیت آنها را به عهده می گیرد که با این اوصاف برای آنها باید برای هر مسافرت، انجام هر عمل جراحی و.

از بهزیستی مجوز لازم گرفته شود.

این درحالی است که بهزیستی به تعهد خودش عمل نمی کند.

من به عنوان مادر هنوز مدارک پزشکی دخترم را ندیده ام؛ چون بهزیستی در این زمینه بسیار خونسرد و آرام عمل می کند یا کمک هزینه ماهانه بهزیستی برای بچه های نیازمند درمان 600 تا700 هزار تومان است که آن را درست پرداخت نمی کنند؛ کمک هزینه ای که باید به حساب بچه ها واریز شود و برای آینده شان می تواند پس انداز خوبی باشد.

برای رفتن به مسافرت دادستان باید تعیین تکلیف کند و اغلب موارد اجازه نمی دهند و می گویند بچه را به پرستار بسپارید و به مسافرت بروید، آیا پرستار امن تر از مادر است؟ طلاق والدین فرزندپذیر و نقص مشاوره انتقاد والدین فرزندپذیر و مددکاران حوزه کودکان به نحوه مشاوره و آموزش متقاضیان هم برمی گردد.

آنها معتقدند که به جای سختگیری های بی مورد، باید افراد تأیید صلاحیت شده را با واقعیت های فرزندپذیری و چالش های آن بیشتر آشنا کنند و در طول زندگی نیز آنها را مورد ارزیابی و حمایت قرار دهند.

مینا عین اللهی، مددکار و متخصص علوم تربیتی در این باره می گوید: افزایش آمار طلاق والدین فرزندپذیر یا پشیمانی برخی خانواده ها در ادامه مسیر و برگرداندن کودکان به بهزیستی نشان می دهد که این سازمان به وظایف خود در زمینه ارائه مشاوره به والدین درست عمل نکرده یا مسیر را در برخی موارد به اشتباه رفته است.

والدین ناآگاه می توانند به این کودکان آسیب های جدی وارد کنند.

باید به جای درنظر گرفتن بنیه مالی قوی والدین، به داشتن روحیه سالم آنها تکیه شود.

باید به جای کاغذبازی های اداری آنها را در جلسات متعدد روانشناسی ارزیابی کرد و پس از واگذاری حق سرپرستی بر نحوه عملکردشان در تربیت کودک نظارت کافی داشت؛ نه اینکه موانع کم ارزش مثل ندادن مجوز برای دریافت پاسپورت را پیش پای آنها قرار داد.

الان وقتی فرایند فرزندپذیری تمام می شود، نظارت ها به حداقل ممکن می رسد که درست نیست.

26 هزار کودک منتظر آغوش خانواده طبق آخرین آمار سازمان بهزیستی، 26 هزار فرزند بی سرپرست تحت حمایت این سازمان قرار دارند که از این تعداد 10هزار کودک در مراکز زیرپوشش و 16 هزار نفر هم از حمایت خانواده های جایگزین برخوردار هستند؛ کودکانی که به گفته جمعیت شناسان و مددکاران اجتماعی اگر با سرعت و دقت بهتری جذب خانواده ها شوند، زندگی کنونی و آینده آنها تغییر خواهد کرد.

وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی درباره چالش های پیش روی فرزندخواندگی می گوید: سامانه فرزندخواندگی که در اردیبهشت سال 99 راه اندازی شد، تلاشی بود در راستای برطرف کردن مشکلات بوروکراسی در فرایند فرزندخواندگی، ما دنبال این بودیم که با اجرای این سامانه فرایند ثبت درخواست، رسیدگی، ارجاع، معرفی کودک و پیگیری های متقاضیان به شکل الکترونیکی انجام شود.

او افزود: همچنین از مزایای این سامانه می توان به این نکته اشاره کرد که همه افراد متقاضی سرپرستی کودکان چه در داخل کشور و چه در خارج می توانند از طریق این سامانه، همه فرایندها را از مرحله ثبت نام تا پایان به صورت الکترونیکی دنبال کنند و به همین دلیل نمی توان گفت که این فرایند همچون گذشته پیچیده و سخت است.

اما آمارهای موجود از میزان متقاضیان فرزندخواندگی در استان های مختلف نشان می دهد که مشکلات فرزندخواندگی در ایران همچنان زیاد است.

به طور نمونه 365کودک بدسرپرست و بی سرپرست در 24 مرکز نگهداری کودک در استان البرز نگهداری می شوند که از این تعداد فقط 20 درصد از کودکان شرایط واگذاری را دارند و 35 کودک به فرزندخواندگی و امین موقت واگذار شده اند.

یا تعداد کودکان پشت نوبتی همدان در سال گذشته 277 نفر بوده است که فقط 3 فرزند در سنین 5 تا 7 سال از سایر مراکز به آغوش خانواده رفته اند.


کلید واژه ها: فرزندخواندگی - بهزیستی - انتظار - رسیدن به هدف - نوزاد 4 ماهه - شیرخوارگاه - نوزاد - میلیون ها - متقاضیان - کودک - میلیون - طولانی - پیگیری - سامانه - تصمیم - تومان - تغییر - کودکی - امسال - درمان - شیراز - کاهش - اتاق - دیگر - شدید - صفحه

آخرین اخبار سرویس:
کار در منزل ، دورکاری

نیازمند راننده پایه دو باهوشمند

استخدام نیرو تولید و نصب پنجره دوجداره

قیمت رانا پلاس شش دنده TU5 پلاس اعلام شد

منتظر ارزان شدن لپ تاپ باشید

حمایت از سرمایه گذاریِ گردشگری ریلی در پی«ثبت جهانی راه آهن ایران»

توضیحات مدیرمالی بانک تجارت در خصوص مجمع بانک

جهانپور: خوش قولترین تامین کننده خارجی واکسن برای ایران، چین بوده

اجرای 400طرح برای محرومیت زدایی در البرز

بحران برق چطور حل می شود؟

تسهیلات خوبی برای دستفروشان فراهم شده است

استخدام بازاریاب میدانی اسنپ فوری

استخدام یک صندوقدار حسابدار حرفه ای

شرکت پخش مواد غذایی باچندبرندمعتبر استخدام مینماید

این دارو ها مشمول ارز نیمایی شدند + جدول

استخدام تکنسین تعمیرات و انباردار در شرکت کار تک سیستم در قزوین

اجاره خانه بالا رفت!

این دارو ها مشمول ارز نیمایی شدند + جدول

چرا مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان با حقوق تیر پرداخت نشد؟

اجاره خانه بالا رفت!

فروشنده لوازم آشپزخانه

وسط کار خانم برای تولیدی نیازمندیم

ب چند فروشند خانوم جهت کار در شلوار فروشی برند jh

استخدام راننده باماشین و بازاریاب حرفه ای و مبتدی

رییس بورس: آزادسازی سهام عدالت را از صفر شروع می‎ کنیم

تولید انبوه دستگاه ایرانی کنترل پارامترهای گاز اکسیژن بیمارستانی

سقوط قیمت مسکن در راه است؟

کاهش ساعت کاری ادارات در مناطق گرمسیری استان ایلام

تنها راهکار کاهش قیمت دلار است

جرایم سنگین و کسر سهمیه آرد در انتظار گرانفروشان نان در بهارستان

استخدام بازاریاب و ویزیتور و کارشناس فروش در شهر آذین گلچین در تهران

افزایش قیمت طلا علی رغم تعطیلی بازار

استخدام فروشنده اقا و خانم

استخدام کارشناس فروش جهت کلینیک ساختمانی

استخدام تایپیست و دایرکتر

استخدام ویزیتور و بازاریاب مویرگی

خودرو ها وارداتی گران شدند/آخرین قیمت خودرو های داخلی+جدول

توضیح سایپا در مورد خودروهایی که باید تحویل بدهد/ تعداد تعهدات جاری و آتی سایپا 170 هزار دستگاه است

مسکن ارزان می شود؟

حمایت از بنگاه های کشاورزی کوچک و متوسط در ارسنجان

حراست شهرک صنعتی شمس آباد

کسب وکار اینترنتی

صندوقدارخانوم

بیش از 38 هزار دز واکسن کرونا در آبادان تزریق شد

تشدید نظارت بر عملکرد نانوایی های گرگان/ با متخلفان برخورد می شود

استخدام تکنسین الکترونیک در شرکت آداک الکترونیک در خوزستان

دستفروشان تهرانی تسهیلات می گیرند

تنها راهکار کاهش قیمت دلار است

قیمت کالاهای اساسی در 3 مرداد 1400

تشدید نظارت بر عملکرد نانوایی های گرگان/ با متخلفان برخورد می شود

جدول قیمت گران ترین موبایل های بازار

تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی

چرا قیمت بیت کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟

استخدام تایپیست و دایرکتر اینستاگرام و...

*عید تا عید* دوره های جامع حسابداری و ،دعوت به همکاری

مشاور املاک خانم و آقا-حرفه ای و مبتدی-

نیازمند فروشنده مجرب خانم

ادمین اینستاگرام مسلط به فتوشاپ و تولید محتوا

بلیط های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

بسته 10 میلیونی واکسن چینی محقق شد

افزایش 2 تا 3 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار نیمه تعطیل

درآمد 160 هزار دلاری یک کودک 12 ساله!

بازرسی هزار و 30 رأس دام در استان مرکزی در عید قربان

جزییات وام 100 میلیونی برای زنان سرپرست خانوار

فروش سهام عدالت از چه تاریخی شروع می شود؟

قیمت روز انواع سمند در بازار + جدول

پرسودترین سهم های بورس در یک ماه گذشته را بشناسید

افزایش 2 تا 3 میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار نیمه تعطیل

افزایش سرانه آرد روستایی در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام مدیر فروش آقا جهت نمایندگی پوشاک ایرانیان شعبه سمنان

استخدام بازاریاب(ویزیتور) اقا و خانم

استخدام کارشناس فروش

به یک خانوم جهت کار در هایپر نیازمندیم سوپر مارکت

استخدام در فود کورت آرمیتاژصندوق و کانتر

تامین نیروی انسانی

چرخکارماهر و نمیه ماهر آقا یاخانم

استخدام نیرو کار در منزل با آموزش

ویراستار دورکار

نیروی فنی حرفه ای و نیمه حرفه ای

استخدام راننده آمیکو در یک شرکت معتبر.

آخرین قیمت انواع خودرو در بازار+جدول

قیمت مسکن سقوط می کند؟

پیش بینی بورس فردا 4 مرداد

خبری مهم برای دستفروشان

سلطان واقعی سیمان شناسایی شد!

بسته 10 میلیونی واکسن چینی محقق شد

کشف احتکار 2000 هزار کیسه سیمان توسط سپاه دشتستان

تشکیل پرونده قضایی در پی احتکار 2000 کیسه سیمان در بوشهر

دوبرابر شدن اعتبارات شهرستان اردبیل

گذر از فصل تابستان نیازمند مدیریت مصرف آب و برق است

به روزترین فناوری های دنیا در جلوگیری از تبخیر آب سدها

فعالیت ادارات همچنان به صورت 70 درصد دورکاری

دلیل اختلافات ایران و عربستان چیست؟

پایان بارگیری نخستین محموله نفت صادراتی در جاسک

به چند نفر همکار در کارخانه نیازمندیم

استخدام خیاط ماهر خانم یا آقا

استخدام کار پاره وقت و تمام وقت به صورت آنلاین

دعوت به همکاری بیمه سامان

کار در منزل برای بانوان (تعداد محدود) کار بافت مو

استخدام بازنشسته جهت نگهبانی مجتمع مسکونی

مسیر پیچیده فرزندخواندگی

مسیر پیچیده فرزندخواندگی