مطالب مرتبط:
دیدگاه کارشناسانه رییسی به زنجیره های تولید: ارتباط سفره مردم با دلار را قطع می کنیم
7 محکوم اقتصادی در استان گلستان معرفی شدند
شیوه نامه اعطای کارت رفاهی و تامین مالی زنجیره تولید
شیوه نامه اعطای کارت رفاهی و تامین مالی زنجیره تولید ابلاغ شد
ابلاغ شیوه نامه اعطای کارت رفاهی و تامین مالی زنجیره تولید
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:202021-06-22سياسي

انتظارات اقتصادی استان سمنان از رییسی/ زنجیره تولید تکمیل شود


آیت الله رییسی، رییس جمهور آتی ایران اسلامی خواهد بود کسی که رای کم نظیری را از مردم استان سمنان گرفت اما این مردم از وی انتظاراتی هم دارند که مهمترین آنها تولید، - سمنان- آیت الله رییسی، رییس جمهور آتی ایران اسلامی خواهد بود کسی که رای کم نظیری را از مردم استان سمنان گرفت اما این مردم از وی انتظاراتی هم دارند که مهمترین آنها تولید، اشتغال و معیشت است.

خبرگزاری مهر"، گروه استان ها محمد حسین عابدی: پس از انتخابات 28 خرداد و بیرون آمدن نام حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی از صندوق های رأی استان سمنان و کشور، یکی از موضوعاتی که در بین مردم استان مطرح می شود این است که رییس دولت سیزدهم در بدو ورود بر مستند اجرایی کشور، درباره استان سمنان باید چه اقداماتی را صورت دهد.

برخی اقدامات در استان سمنان هستند که در دوره ریاست جمهوری روحانی و تصدی منصوبان وی در استانداری سمنان مغفول مانده و علی رغم اینکه ده ها بار هم از سوی رسانه ها مطرح شده، همچنان بی توجهی بزرگی نسبت به آن وجود دارد.

ظرفیت های مغفول تکمیل زنجیره تولید، بازار الکترونیک روستایی، توجه به صنایع دستی، کاهش اتکا به بانک ها و تسهیلات بانکی که جز بدهکار کردن تولیدگران هیچ عایدی ندارد، تاکید بر مشاغل روستایی و گردشگری، تسهیل سرمایه گذاری در سراسر استان سمنان به یک اندازه، دوری از توسعه غیر متوازن، شفافیت اقتصادی در بخش های مختلف بودجه، آمار اشتغال زایی، آمار بیکاری و سرمایه گذاری و… همگی در زمره مسائلی هستند که با بی توجهی نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم در سطح استان روبرو و همگی از مطالبات مردم استان سمنان از دولت جدید هستند.

اقتصاد استان سمنان دارای مشکلات متعددی است که یکی از مهمترین آنها توسعه کاریکاتوری است یعنی غرب استان 75 درصد کل صنعت را در دو شهرستان گرد هم آورده و پول و سرمایه فقط در این دو شهرستان است و دیگر شهرستان ها نه صنعت قوی دارند و نه کشاورزی در این سال های خشک می تواند برای مردم دیگر نقاط استان اشتغال و ثروت تولید کند.

در حالی که گردشگری، معدن و فرآوری کشاورزی در زمره مزیت های مغفول استان است.

نهایت کاری که مسئولان استانداری سمنان درباره توسعه اقتصادی یکپارچه استان انجام داده اند تسهیلات بانکی برای توسعه مشاغل خانگی و روستایی، گردشگری و… بوده که نتیجه نداده است.

برای مثال تعریف مزیت های گردشگری در شرق استان صرفاً به اعطای مجوزهای فله ای بوم گردی متمرکز بوده حال آنکه نه گردشگری شرق استان برند سازی شده و نه در کشور توانسته ایم آن را با داشتن دامغان، شاهرود و میامی و حتی شهمیرزاد و مهدی شهر و سرخه، معرفی کنیم در نتیجه اقتصاد استان در سال های پیش رو، نیاز به یک شخم زنی اساسی و کاشت مجدد و دوباره دارد.

فقط برنامه ریزی و مزیت شناسی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر"، با اشاره به اینکه مشکل اساسی اقتصاد استان فقدان برنامه ریزی مبتنی بر مزیت ها و آمایش سرزمینی است، گفت: خط کشی فرضی دو بخش استان سمنان را به کشاورزی و صنعتی تقسیم کرده و 50 سال است که روند تغییری نیافته است حال آنکه مزیت های جدید اقتصادی در استان ایجاد و حتی بسیاری مزیت های سابق امروز، نابود شده اند مانند کشت خشخاش در شرق کشور در زمان پیش از انقلاب اسلامی.

علیرضا صالحیان با بیان اینکه امروز مزیت های جدیدی مانند بوم گردی و اکو توریسم در استان سمنان پدید آمده اما چون برنامه ریزی ما مبتنی بر همان خط کشی 50 سال پیش است، نمی توانیم برای آن برنامه ریزی درستی داشته باشیم، تاکید کرد: امروز معادن فلزی در شرق و معادن غیر فلزی در غرب استان است سوال اصلی اینجا است که چرا خط کشی های صنعتی و کشاورزی که شرق را از غرب جدا می کند، در زمینه معادن صورت نمی گیرد؟! یا مثلاً گردشگری و منابع طبیعی مزیت شرق استان است، چرا عمده اقدامات این حوزه در شرق نیست؟ وی با بیان اینکه مشکل استان تجمیع همه چیز بدون آمایش درست سرزمینی در مرکز استان و گرمسار است، تاکید کرد: مسئولان استان حتی آمار اشتغال و بیکاری را به تفکیک شرق و غرب استان و شهرستان ها اعلام نمی کنند تا مشخص شود در دیگر نقاط استان چه اقداماتی صورت گرفته است این ابهامی است که رسانه ها بارها به آن اشاره کرده اند اما متأسفانه نگاه درستی به پاسخگویی این زمینه در مرکز استان نیست.

سرمایه گذاری و برنامه ریزی بر حسب مزیت و آمایش این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه معضل بزرگ استان عدم بومی بودن برنامه ریزان استانداری است که مزیت های استان سمنان را بشناسند، بیان داشت: 20 درصد کل کرومیت ایران در فرومد میامی است اما سوالی که بارها مطرح کرده ایم این است که آیا این مزیت ویژه توانسته فقط یک روستای فرومد با 400 نفر سکنه را توسعه دهد! چه برسد به شهرستان میامی یا شرق استان سمنان؛ در نتیجه باید گفت برنامه ریزی مبتنی بر آمایش و سرمایه گذاری بر حسب مزیت ها، مهمترین اقدامی است که باید دولت جدید در استان سمنان انجام دهد.

صالحیان با بیان اینکه اگر مسئولان معتقد هستند که استان سمنان به یک اندازه توسعه یافته کافی است آمار سرمایه گذاری تولیدی و صنعتی، حتی معدنی و کشاورزی و گلخانه ها و دامداری و شهرک های صنعتی و… را به صورت ریز به ریز و شهرستانی، یک بار برای همیشه منتشر کنند، ابراز داشت: در تمام این سال ها این تقاضا صورت گرفته اما هرگز به آن عمل نشده لذا این شائبه که اراده ای برای توسعه شرق استان و حتی مهدی شهر و سرخه وجود ندارد، تقویت می شود.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی می تواند مزیت های هر منطقه استان را به خوبی احصا و نمایان کند، تاکید کرد: دامغان مزیت پسته و فندق و حتی فرآوری پسته و معادن و سنگ های فلزی در کنار گردشگری است در میامی معادن فلزی مانند کرومیت و مس و بوکسیت را داریم، در شاهرود پتاس، گردشگری، فرآوری کشاورزی و… وجود دارند و در مهدی شهر لبنیات، عشایر، گردشگری و تولیدات روستایی اما چقدر از آنها برای اشتغال زایی و سرمایه گذاری استفاده شده است؟ سوال اساسی این است که در پنج سال اخیر چند سرمایه گذاری از درون و خارج از استان برای این مزیت ها جذب شده و چند سرمایه گذار برای صنعت در غرب استان سمنان دعوت شده است؟ تکمیل زنجیره تولید اولویت دولت جدید دیگر صاحب نظر مسائل استان سمنان درباره اولویت های دولت جدید به خبرنگار مهر"، گفت: یکی از مواردی که دولت جدید باید به آن توجه داشته و فوراً درباره آن اقدام عاجل صورت دهد، کمک به تکمیل زنجیره تولید در سطح استان سمنان است روزگاری روستاها تولید کننده اصلی استان و شهرها مصرف کننده اصلی بودند اما امروز به دلیل خشکسالی، بیکاری و مهاجرت و… روستاها خالی از سکنه و تولید شده و در نتیجه حتی نیازهایشان را هم از شهرها تأمین می کنند چه برسد به تولید؛ در نتیجه می بایست به روستاها توجه داشت.

محمد تقی ناصری با بیان اینکه اقتصاد روستایی امروز نیازمند کمک است تا از بحران بیرون بیاید، ابراز داشت: ما اگر همین امروز تمام روستاهای استان را مملو از تولید هم کنیم، نتیجه ای نخواهیم گرفت زیرا زیرساخت ها و از هم مهم تر ساختارها آسیب دیده اند، در نتیجه دولت جدید باید بتواند در ابتدای امر، ساختار تولید محور روستا را دوباره بازگرداند، تاکید داشت: به واسطه عدم تعریف بازار روستایی و همچنین زنجیره تولید ما نمی توانیم به این راحتی شاهد موفقیت روستاها در زمینه تولید باشیم.

وی با بیان اینکه تکمیل زنجیره تولید یعنی ما بتوانیم مزیت تولیدی روستا را احصا کنیم مثلاً مهدی شهر و سنگسر به واسطه تولید لبنیات و گوشت می تواند مزیت های خوبی را ایجاد کند، سپس باید به فکر تعریف زنجیره از تأمین کننده نهاده دامی، تا ظرف های پلاستیکی لبنیات، تا بسته بندی، دوشیدن، ساخت پنیر و کشک، استاندارد، سیب سلامت، توزیع، حمل و نقل، فروشگاه،، انتقال به تهران، برند سازی با استفاده از اقتصاد دیجیتال و بازار الکترونیک روستایی و.

بود وگرنه موفق نخواهیم شد.

باید روستاها را به حرکت واداشت این کارشناس تولیدات روستایی که در زمینه گیاهان دارویی نیز فعالیتی دارد، می گوید: وقتی ما قدرت تولید و نیروی انسانی مولد را به دلیل خشکسالی و همچنین بی توجهی به تولیدات روستایی از دست داده ایم، در نتیجه زنجیره تولید از مدت ها پیش از کار افتاده است، تاکید کرد: تولید مانند زنجیره است که اگر دانه های آن نباشد، نمی توان آن را به حرکت واداشت در نتیجه مهمترین کاری که باید صورت دهیم، ایجاد تحرک در بازار روستایی است.

ناصری با بیان اینکه ما اول می خواهیم جمعیت را به روستاها بازگردانیم سپس به فکر تولید و بازار باشیم، گفت: یک موردی که امروز دیده می شود بوروکراسی و مسائلی مانند سیب سلامت است که تولیدکننده را آصی می کند و دیگر رغبتی برای تولید نمی ماند در حالی که روستاها همین گونه هم نمی توانند زنجیره تولید شأن را کامل کند، چه برسد به مشکلات بوروکراتیک و سنگ اندازی؛ لذا باید از دولت جدید خواست اقدامی عاجل در زمینه روستاها انجام دهد وگرنه شاید نتوانیم دیگر ظرفیت ها و مزیت های اقتصادی روستاهای استان را به حرکت در بیاوریم.

وی افزود: استان سمنان دو فرودگاه با مرز هوایی دارد از سوی دیگر لبنیات، گیاهان دارویی، واحدهای گلخانه، تولیدات روستایی، صنایع دستی، گردشگری، اکوتون های فراوان، سوغات، تولیدات صنعتی و صدها مزیت تولیدی دیگر در استان وجود دارد اما تمام صادرات استان از مرز هوایی یک محموله شش هزار تنی انگور به از شاهرود بوده که آن هم معلوم نشد که چرا تداوم نیافت.

این نشان می دهد که ما هنوز خیلی کار داریم که بتوانیم اقتصاد استان را مولد کنیم.

بانک ها دست از سر تولید بردارند یکی از موضوعات دیگری که این روزها بسیار به آن توجه شده بانک ها و تسهیلات بی رویه ای است که دولت روحانی در استان داده در نتیجه بیکاران استان به بیکاران بدهکار و تولید کنندگان مشکل دار استان به تولید کنندگان مشکل دار بدهکار بدل شده اند.

در این باره یک بازنشسته بانک و مطلع در زمینه مسائل تولیدی استان، به خبرنگار مهر"، می گوید: مسئولان استان سمنان بیش از دو هزار واحد تولیدی را به بانک ها بدهکار کرده اند اما کسی نمی گوید که چند درصد از همین واحدها توانسته اند امروز تولیدات خود را داشته و اقساط بانک را هم بدون مشکل برگردانند.

مرتضی عرب با بیان اینکه بانک ها وام را برای مشارکت در تولید می دهند اما فقط در سود آن سهیم هستند و اگر واحد ضرر کند، نه تنها او را تنها گذاشته بلکه حتی واحد تولیدی اش را هم از تولید خارج و تملک می کنند، ابراز کرد: کجای دنیا نام این موضوع شراکت است که شما باید همه زندگی تان را راحت در اختیار بانک ها بگذارید تا مثلاً 70 درصد سرمایه مورد نیاز کارخانه تان را به شما بدهد اما از شما دوبرابر آن را پس بگیرد.

وی با اشاره به سفر معاون قوه قضاییه در ماه گذشته به استان سمنان، تاکید کرد: این مقام مسئول در بازدید از یک واحد تولیدی اعلام کرد که بانک ها تردستی می کنند و به واقع تعبیر درستی هم است زیرا بانک ها به شما 100 واحد وام می دهند اما 100 واحد سفته و چک، 100 واحد ضامن کارمندی و 100 واحد زمین و سند به عنوان ضمانت می گیرند تا 70 درصد از سرمایه مورد نیاز شما را تأمین و شما با 30 واحد سهم خودتان یک کارخانه راه بیندازید یعنی به عبارت دیگر شما هنوز کارخانه را راه نینداخته، سه برابر آنچه دارید را در اختیار بانک گذاشته اید و عجیب اینکه در نهایت بانک تا از شما 1500 حتی 200 واحد پول پس نگیرد ول کن نیست! و این در حالی است که ضرر شما اصلاً برای بانک اهمیتی ندارد.

دست بانک در جیب تولید این کارشناس بانک بیان کرد: شما اگر اقساط خود را ندهید در واقع 100 واحد یک کارمند را به بانک بدهکار کرده این 100 واحد (بجز سود) خودتان به بانک بدهکار هستید و 100 واحد هم زمین و کارخانه تان را از دست داده اید به عبارت دیگر شما با گرفتن 100 واحد تسهیلات از بانک 300 واحد پول از دست داده اید و این تازه بدون سود بانک است و اگر فرض کنیم 18 درصد هم سود بانکی بر روی وام شما باشد در ظرف سه سال شما باید 50 واحد هم سود بانک بدهید پس شما برای 100 واحد وام در واقع 450 واحد پول از دست داده اید و این نظام بانکداری و تسهیلات کشورمان و استان سمنان است.

عرب افزود: عاجزانه التماس می کنیم که دولت دست بانک ها را از بنگاه داری و جیب تولید بیرون بیاورد و اصلاً تولید با وام در دولت سیزدهم ممنوع شود تا بتوانیم فرهنگ سرمایه گذاری و شراکت را راه بیندازیم.

امروز استانداری سمنان اعلام کند که چند واحدی که وام دریافت کرده اند امروز بدبخت نشده و از شرایط کنونی شأن راضی هستند؟ داروسازی شاهرود، ذوب آهن، زغال شویی، کارخانه فرآوری دامغان و ده ها کارخانه دیگر در چنگال بانک ها قرار دارند و زندگی شأن سیاه شده است سوال اصلی این است که با این شرایط اصلاً می توان سرمایه گذار به استان دعوت کرد؟ با این کارنامه سیاه کسی هم رغبت به سرمایه گذاری در استان دارد؟ در نهایت باید گفت مطالبات مردم استان سمنان از دولت جدید بسیار است و ما سعی کردیم به سه مورد از اساسی ترین حوزه های برنامه ریزی اشاره کنیم و قطعاً در گزارش های بعدی به موارد دیگری مانند بورس، اشتغال زایی، صنعت، معدن و گردشگری و.

خواهیم پرداخت زیرا هر کدام شأن با توجه به مدیریت ضعیف استانداری سمنان و دولت دوازدهم برای خود یک کتاب، حرف خواهند داشت.


کلید واژه ها: استان سمنان - استان - سمنان - رییس - حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی - ایران اسلامی - رییسی - مردم - رییس جمهور - سید ابراهیم رییسی - جمهور - تولید - آیت الله - اقدامات - ابراهیم رییسی - صندوق های رأی - اسلامی - ریاست جمهوری - حجت الاسلام - سید ابراهیم - دولت سیزدهم - ایران - استانداری - انتخابات - خبرگزاری - الله - استان ها - ابراهیم - اقتصادی - 28 خرداد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر در شرکت مواد مهندسی مکرر در محدوده یوسف آباد تهران

اضافه شدن پنج شهر خارجی به شبکه شهرهای دوست و خواهرخوانده شیراز

رویداد «ابتکار مردم» برگزار می شود

اهدای اولین سری تجهیزات درمانی به بیمارستان رحیمیان شهر الوند

فوریت لایحه اصلاح مصوبه بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا تصویب شد

اقشار بسیج پل ارتباطی بین مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با استاندار خوزستان

مسبب مشکلات امروز خوزستان بی کفایتی دولت روحانی است/ خوزستان مدافع همیشگی ایران بوده و خواهد بود

(تصاویر) جشن «نوسال طبری»

رییس جمهور درگذشت رییس بنیاد مسکن را تسلیت گفت

اخبار مشروح 13 یکشنبه، 3 مرداد 1400

پیکر شهید «سید احمد قریشی» تشییع شد

مقصر واقعی برداشته نشدن تحریم ها کیست؟

توزیع 110 هزار پرس غذای گرم به مناسبت عید غدیر در فارس

تغییر کاربری اراضی مولد کشاورزی چالش بزرگ در شاهرود است

غفلت از توصیه های دیروز، ریشه مصیبت های امروز

بیش از 50 محصول پرکاربرد نانویی در کشاورزی روانه بازار شدند

طرح هایی که باعث فرار مغزها می شود

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 3 مرداد

برافراشته شدن پرچم یا علی بر بام میناب

مدیرعامل: پیشرفت پروژه تعویض خط لوله مارون جلوتر از برنامه زمانبندی است

برپایی کاروان شادی غدیر در امامزاده سید مظفر(ع) قشم

برجام 1400 و آینده پیش رو

رویای بلدیه پولدار یا واقعیت اداره تهران با قرض،تراکم فروشی و قطع درخت؟

پیام تسلیت روحانی به مناسبت درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

وزیر راه درگذشت رییس فقید بنیاد مسکن را تسلیت گفت

خلاصه پیگیری ها درباره طرح ‎شفافیت /شفافیت؛ دوباره در دستور کار مجلس

تشدید محدودیت های کرونایی در ارومیه

ابتکار: سازمان محیط زیست هیچگاه مجوز ساخت سد گتوند را صادر نکرد

دستور اژه ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98

خدمت رسانی 15 مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه به هموطنان/ تا آخرین روز مبارزه با ویروس منحوس کرونا در کنار مردم هستیم

اعلام دلیل اصلی «حوادث کار» از سوی معاون روابط کار

پیام تسلیت ولایتی در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

17 کارگروه ذیل ستاد بزرگداشت دفاع مقدس استان سمنان ایجاد شد

آغاز تزریق واکسن «کوو ایران برکت» در اردستان

اجرای مانور سلامت در 32 بقعه متبرکه خراسان رضوی

باهنر: مرحوم تابش مدیری توانمند و بی علاقه به خودنمایی بود

بازداشت رییس یکی از ادارات شهرستانی به دلیل ارتکاب عمل غیر اخلاقی

شبکه قرآن و معارف سیما اچ دی می شود

دستور رییس قوه قضاییه برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98

تغییر کاربری اراضی مولد کشاورزی چالش بزرگ در شاهرود است

دستور محسنی اژه ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98

تعامل و گفت و گو با همسایگان، اولویت دیپلماسی دولت سیزدهم خواهد بود

افزایش244 درصدی تعداد غریق در مازندران/ 31 نفر تیرماه در سواحل مازندران غرق شدند

دیدار استاندار خراسان رضوی با مدیر حوزه های علمیه کشور

لایحه کاپیتولاسیون و شاهی که به خاطر زیر گرفتن سگ آمریکایی بازخواست می شد!

رییس قوه قضاییه: با کسانی که امنیت مردم را به خطر می اندازند قاطعانه برخورد می کنیم

بندرعباس باید به عنوان مهمترین شهر بندری در ایران خودنمایی کند

فرادستی مداحان بر روحانیون خطر بزرگی است/ کدام گروه از روحانیون مسئول تفسیر دین باشند؟

رونمایی از پوستر یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

59979945

https://www.salamatnews.com/news/315198/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-45-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-45-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D8%B4-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%86%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%D8%B3%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%BE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87-%D9%BE%D9%88%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%81-%D8%A8-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%A9%D9%87-%D9%85%D9%85%DA%A9%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%AC%D8%A8-%D8%AE%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%A9%D9%87-%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%B3%DA%A9-%D9%88-%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF-%D9%87%D9%85-%D8%A7%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-45-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-85-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%87%D9%85-%D9%86%DB%8C%D8%B2-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%81%D8%B9%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%DA%A9-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B1%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-https-www-isna-ir-news-1400050301417-%D8%A8%D8%B1%DA%86%D8%B3%D8%A8%20%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82

https://snn.ir/fa/news/951350/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86-98-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87%20%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

https://www.didarnews.ir/fa/news/102020/%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-%DA%86%D9%87-%D8%A8%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%DB%8C%20%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF

https://tn.ai/2543442

https://www.didarnews.ir/fa/news/102016/%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%84%D9%82%D8%A7%D8%A1-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%B3%D8%AA

https://www.mehrnews.com/news/5265291/%DB%B3-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D9%88-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-1069264

https://www.didarnews.ir/fa/news/102018/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%D8%B4%DA%A9%D9%86%20%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D9%85%DB%8C%20%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%AF

بازار فیلترشکن ها با تصویب طرح مجلس رونق می گیرد

https://harpynews.com/%d8%b4%d8%a7%d8%af%db%8c-%d9%87%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%b1%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%af-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%ba%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c/

https://tn.ai/2543463

59979891

https://www.tabnak.ir/fa/news/1065971/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%DA%98%D9%87%20%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%AF%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86-98

https://iqna.ir/fa/news/3986188/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%D8%A7%D9%88%D9%82%D8%A7%D9%81-%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B9%D9%88%DB%8C%D9%82-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF

برگزاری مسابقات قرآن اوقاف گلستان به تعویق افتاد

https://www.didarnews.ir/fa/news/102012/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

https://jameh24.com/fa/news/6399/%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%DB%8C%DA%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D8%AF-%DA%AF%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF

https://www.mehrnews.com/news/5265311/%D8%B5%D8%AD%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D9%81%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2%DA%A9%D9%88%D9%87-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D8%AF

https://harpynews.com/%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%aa%d9%86%d9%88%d8%b9-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d9%86%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c/

https://www.tahlilbazaar.com/news/100418/%D8%AA%D8%AB%D8%A8%DB%8C%D8%AA-1000-%D8%B4%D8%BA%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DA%A9-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B4%D8%AA%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7

https://www.tabnak.ir/fa/news/1065970/%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B4%DA%A9%D9%86-%D8%B3%D9%87%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%DA%98%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%AD%D8%A7%D8%B6%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

59979862

https://www.razavi.news/fa/news/74980/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D9%85%D8%B3%D8%A3%D9%84%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C%D9%85

https://www.iscanews.ir/news/1104344/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

افتتاح خوابگاه «عمید» در کوی دانشگاه تهران

https://www.farsnews.ir/news/14000502000212/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D8%B1%D9%81-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D9%85%D9%84%D8%AA%D9%87%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7-%D8%A8%D9%87

https://www.isna.ir/news/1400050301603/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF

https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-388028

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1108679

https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-388024

59979838

تاکید استاندار خراسان رضوی بر رفع موانع پیش روی واحد های تولیدی استان

https://www.isna.ir/news/1400050301599/%D9%BE%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D8%A7-%D8%B9%D9%88%D8%AF%D8%AA-%D8%AF%D9%87%D8%AF

https://www.mehrnews.com/news/5265315/%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D8%B0-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%AF

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1108678

https://www.mehrnews.com/news/5265313/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%A8%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%A7%D8%BA

http://www.ion.ir/news/726745/%d9%85%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b1%d8%b6%d8%a7%db%8c%db%8c

59979804

پیام حسن روحانی درپی درگذشت علیرضا تابش

https://www.farsnews.ir/news/14000502000702/%D9%86%D9%88%D8%A8%D8%AE%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87%D8%B4-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87%20%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%B9%D8%B2%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D9%87%DB%8C%D8%A7%D8%AA

59979781

news

https://fa.shafaqna.com/news/1190750/

https://www.isna.ir/news/1400050301596/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AC%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A7%DB%8C%D9%85%DB%8C%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87

https://www.tabnak.ir/fa/news/1065804/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%84%D9%85%D8%B3-%D8%A2%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF

https://www.asriran.com/fa/news/795120/%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%DB%8C%DA%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D8%AF-%DA%AF%D8%AA%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF

https://iqna.ir/fa/news/3986172/%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%B7%D8%A8-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D9%88%D8%AF

https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-388013

https://tn.ai/2543423

انتظارات اقتصادی استان سمنان از رییسی/ زنجیره تولید تکمیل شود

انتظارات اقتصادی استان سمنان از رییسی/ زنجیره تولید تکمیل شود