مطالب مرتبط:
دیدگاه کارشناسانه رییسی به زنجیره های تولید: ارتباط سفره مردم با دلار را قطع می کنیم
فیلم| ارتباط تصویری با امام رضا(ع) و راز و نیازی عاشقانه از راه دور در قالب طرح «سلام آقا»
همکار مرد ویزیتور و ارتباط با مشتری
میلیچ: این پیروزی شخصیت مربی و بازیکنان را ثابت کرد
عربستان پس از 4 سال قطع ارتباط، سفیر خود را به قطر فرستاد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:202021-06-22سياسي

شخصیت های سمی و پادزهر ارتباط با آنها


همه ما در ارتباط هایمان چه خانوادگی و چه اجتماعی تجربه هم کلام شدن با افرادی را داشته ایم که نه تنها در بهتر شدن حالمان تاثیری نداشته اند، بلکه ارتباط با آنها منجر به از دست دادن همان حال خوب خودمان و بلکه از دست دادن انرژی زیادی هم می شود، - ایسنا/بوشهر همه ما در ارتباط هایمان چه خانوادگی و چه اجتماعی تجربه هم کلام شدن با افرادی را داشته ایم که نه تنها در بهتر شدن حالمان تاثیری نداشته اند، بلکه ارتباط با آنها منجر به از دست دادن همان حال خوب خودمان و بلکه از دست دادن انرژی زیادی هم می شود، چنین افرادی در علم روانشناسی به افراد سمی معروفند.

یک روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در گفت وگو با ایسنا ویژگی های افراد سمی و منفی را مختلف دانسته و در تعریف آنها عنوان کرد: افراد سمی افرادی هستند که حضورشان رابطه را مسموم می کند و نبود آنها شرایط بهتری را ایجاد می کند، ولی بنا به شرایطی این افراد در سراسر زندگی ما حضور دارند.

این آدمها منفی نگرند، از دیدن پیشرفت در زندگی سایرین خوشحال نمی شوند و تلاش می کنند تا بقیه را از رسیدن به موفقیت بازدارند.

آنها با حرف و رفتارشان روح ما را خدشه دار می کنند و به زندگی ما به طور مستقیم یا غیر مستقیم آسیب می زنند.

راضیه خرم آبادی اضافه کرد: گاهی این افراد با تاثیر منفی خود در زندگی نزدیکانشان سبب می شوند که آنها به انواع بیماری های جسمی و روحی دچار شوند، در واقع ارتباط با افراد سمی، ارتباطی زهرآلود است که به فضای رابطه و ذهن و روان ما آسیب می زند.

همان طور که گفتم ممکن است به طور روزمره با این افراد سروکار داشته باشیم و حتی برخی از ویژگی های سمی در ما نیز وجود داشته باشد، ما حداقل 30 ویژگی سمی داریم که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

ویژگی های افراد سمی: آدم های منتقد وی بیان کرد: نوعی از آدم های سمی، افرادی هستند که خیلی اهل قضاوت کردن و انتقاد کردن از ما هستند، آنها با کوچک ترین چیزهایی که از ما می بینند ممکن است به ما انتقاد کنند و مسلم است که ما در رابطه با این افراد چقدر احساس نا امنی می کنیم.

آدم های کنترل گر این استاد دانشگاه نوع دیگر را افرادی دانست که ما را کنترل می کنند، چون خودشان احساس می کنند همه چیز را از همه بهتر می دانند، آنها اعتقاد دارند برای همه چیز راه حل های درست و عالی دارند، بنابراین با این گروه افراد مدام در کلنجار هستیم.

افراد دروغ گو خرم آبادی، افراد دروغ گو را نیز در زمره آدم های سمی برشمرده و عنوان کرد: نوع دیگر، آدم هایی هستند که خیلی راحت دروغ می گویند، آنها فضای زندگی یا شغلی شما را سمی می کنند، چون هیچوقت نمی دانید که آنها کی راست و کی دروغ می گویند، بنابراین همیشه در برابر آنها احساس بلاتکلیفی دارید، و انرژی زیادی از شما در رابطه با این آدم ها از شما صرف می شود.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی در رابطه با انواع و اقسام آدم های سمی ما احساس ناامنی زیادی را تجربه می کنیم.

افراد سرزنش گر این کارشناس افزود: افراد سرزنش گر هم نوع دیگری از افراد سمی هستند که می توانند در ما احساس ناامنی ایجاد کنند، این افراد به طور معمول اعتماد بنفس ضعیفی دارند و در رابطه با دیگران، برای پنهان کردن اعتماد بنفس ضعیف خود آن را با تحقیر دیگران می پوشانند.

این افراد حتی در لابه لای تعریف و تمجید خود از دیگران نیز تحقیر می کنند.

افراد خودشیفته عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در ادامه آدم های خودشیفته و خودمحور را رابطه ناامن دیگری بیان کرده و افزود: افراد خود محور در ارتباط با دیگران فقط خودشان را می بینند و فقط درباره چیزهایی که به آنها مربوط است صحبت می کنند، و بیشتر، خودشان محور گفت وگوهایشان هستند پس نمی توانیم با این افراد رابطه صمیمانه ای داشته باشیم.

خرم آبادی افزود: اگر چنین فردی شریک زندگی شما باشد، زندگی با آن خیلی دشوار است چون احساس می کنیم تمام موضوعات حول محور او می چرخد.

افراد بدبین وی تصریح کرد: آدم های منفی باف و بدبین نیز نوع دیگری از آدم های سمی هستند که انسان های ترسویی نیز هستند، آنها همیشه شاکی و افسرده اند و تفکرات منفی دارند، و همه چیز برای شان مورد تردید است.

هم خودشان ناامنی زیادی تجربه می کنند و هم در ما ناامنی ایجاد می کنند.

این دسته، احساس های منفی شدیدی دارند و آدم های بد قلقی هستند که افراد دور و برشان را چه آشنا و چه غریبه با کلام و یا رفتارشان می آزارند و در رابطه استرس ایجاد می کنند.

افراد بی احساس این روانشناس افزود: نوعی دیگر از انسان های سمی، آدم های بی احساس و بی عاطفه ای هستند که در روابط با دیگران خیلی سرد بوده و شما نمی توانید هیجان های مختلف را در آنها ببینید.

آدم های حسود و متملق خرم آبادی در ادامه به اختصار آدم های حسود را نیز جز گروه آدم های سمی برشمرده و افزود: این دسته نیز می توانند فضای ارتباط را مسموم کنند.

همچنین آدم های متملق و چاپلوس نیز دسته دیگر هستند که فضای رابطه را زهرآلود می کنند.

نحوه ارتباط با شخصیت های سمی: وی در خصوص تعامل با افراد سمی عنوان کرد: این افراد به طور حتم باید تحت نظر یک متخصص به اصلاح این ویژگی ها بپردازند ولی اغلب اوقات این افراد از اساس در خود مشکلی نمی بینند و نیاز به تغییر در خود احساس نمی کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس افزود: در عین حال باید دانست که تلاش یک جانبه برای تغییر آنها و بدون خواست خودشان دشوار و شاید غیر ممکن است، بنابراین حفظ چنین ارتباطی خیلی اثربخش نیست.

راضیه خرم آبادی ادامه داد: گاهی فاصله گرفتن از این ارتباط یا حذف افراد سمی خود بهترین راه حل است ولی در مواردی ما این امکان را نداریم، پس بهتر است در رابطه با آنها مرز خودمان را مشخص کنیم و بتوانیم با مرز بندی، آن انتقال حال منفی را خنثی کنیم و به آنها یادآوری کنیم که تا این نقطه نمی توانند جلوتر روند.

منطقی رفتار کنید نه احساسی وی خاطرنشان کرد: در رابطه با این افراد باید بیش از هیجانی بودن، منطقی رفتار کنید، چون اگر شما هم احساساتتان را درگیر کنید ممکن است رابطه سرانجام خوشی نداشته باشد و اوضاع را وخیم تر کند.

این روانشناس افزود: البته برای منطقی برخورد کردن باید احساسات خودمان را هم بشناسیم و بتوانیم روی آنها کنترل و تسلط داشته باشیم.

فقط بشنوید خرم آبادی راه حل دیگر را فقط شنیدن، عنوان کرده و افزود: می توانیم چیزی را که می شنویم فقط بشنویم و خودمان را از آن جدا کنیم، یعنی اجازه ندهیم که آنها با احساساتشان و رفتارهایشان در ما تاثیر بگذارند و باعث تشویش ما شوند، باید ببینیم چه مقدار رفتار و کلامشان واقعیت، و چقدر آن، ویژگی منفی طرف مقابل ماست و از آن عبور کرده و آن فاصله احساسی را حفظ کنیم، به عبارتی بیشتر باید شنونده خنثی باشیم.

حد و مرز بگذارید وی اظهار کرد: اگر این شخصیت سمی، شخصی مثل همکار یا یکی از اقوام نزدیک شماست، سعی کنید حد و مرز بگذارید و برای این ارتباط یک فاصله مشخصی را تعریف کرده و اجازه ندهید در این ارتباط غرق شوید.

این عضو هیئت علمی تاکید کرد: ما باید حواسمان باشد و درباره خودمان نیز آگاهی مان را بیشتر کنیم و اجازه ندهیم که دیگران احساساتمان را دستکاری کنند و روی آنها تاثیر بگذارند.

در این زمینه خود آگاهی ما نسبت به نقاط حساسمان می تواند به ما کمک کند که خودمان را از آسیب ها حفظ کنیم، و بدانیم هیچکس نمی تواند ما را ناراحت کند مگر اینکه ما به او اجازه دهیم، چرا که در این صورت ما نیز خودمان را برای تاثیرپذیری از شخصیت های منفی اماده کرده ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: از دست دادن - افراد - ارتباط - دست دادن - عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه خلیج فارس - خانوادگی - روانشناس - اجتماعی - حال خوب - علم روانشناسی - عضو هیئت علمی - شرایط - ایسنا - انرژی - روانشناسی - هیئت علمی - خلیج فارس - همان - کلام - دانشگاه - گفت وگو - مختلف - مسموم - ویژگی - رابطه - خلیج - فارس - منفی - علمی

آخرین اخبار سرویس:
تجمع بازنشستگان فولاد در اصفهان و خوزستان/ خواستار همسان سازی و تخصیص بودجه عادلانه هستیم

سروری: شهردار جدید تهران تا 21 مرداد انتخاب می شود

ولایت اهل بیت اوج اسلام است

چگونه خانه خود را غدیری کنیم؟

برگزاری ویژه برنامه مجازی با موضوع «صبر و مقاومت اجتماعی» در کیش

تودیع و معارفه مدیریتی در حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد

فیلم | در این امر خیر سهیم باشید

معلمان برای رتبه بندی خون جگر خوردند، اما خبری نشد!

ابلاغ مراتب ثبت ملی 8 میراث ناملموس به استاندار خراسان جنوبی

به علت کمبود تولید واکسن کرونا، روسیه به هیچ کشوری واکسن ارسال نمی کند

برپایی محفل انس با قرآن کریم در شب عید غدیر

مسؤولان در سریع ترین زمان ممکن مشکلات خوزستان را برطرف کنند

4 معضل عمده اقتصادی پیش روی دولت سیزدهم

نیرو های مسلح تجهیزات خود را با دانش روز ارتقا داده اند

اعطای لوح سپاس فرمانده انتظامی به فرمانده سپاه کربلا

افشاگری تازه درباره اختلاس معاون احمدی نژاد و نام مستعارش +عکس

میدان و دیپلماسی در دولت رییسی

رضایت مردم سیستان و بلوچستان از اقدامات ارتش

لزوم اجرای طرح «همیار آب» در خراسان شمالی

وزیر راه و شهرسازی درگذشت »علیرضا تابش« را تسلیت گفت

نماز جمعه کانون آفرینش امید و آرامش در جامعه است

مراسم مجازی یادبود «محمد مظفری» برگزار می شود

وزیر راه و شهرسازی درگذشت علیرضا تابش را تسلیت گفت

تسلیت علی عسکری در پی درگذشت مهندس تابش

پیام تسلیت دکتر احمدی نژاد به مناسبت درگذشت مرحوم علیرضا تابش

زهرا نژاد بهرام : سد گتوند را زودتر ببندید

رادیو معارف ستاره باران می شود

جمهوری اسلامی نباید در قبال حقوق خود در برجام کوتاه بیاید/ حاکمیت هوشمندی به خرج داد که از توافق خارج نشد

روحانی درگذشت علیرضا تابش را تسلیت گفت

اجرای 52 رای جایگزین حبس به نفع نیازمندان استان فارس

دانشکده علوم قرآنی اصفهان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد

استخدام بازرس در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در کهگیلویه و بویراحمد

راه اندازی 50 سامانه خدمات قضایی در استان یزد

حل بحران آبی خوزستان نیازمند عزم ملی و مدیریت جهادی است

استخدام بازرس در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش / قم و کهگیلویه و بویراحمد

ادارات دهلران برای برگزاری کنگره 3 هزار شهید در ایلام همکاری کنند

معاون تهذیب و تبلیغ حوز علمیه اصفهان: 180 طلبه شب عید غدیر معمم می شوند

لابی سنگین سردار نفت برای شهرداری تهران

رسیدن به دو گشایش بعد از هر سختی

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در تهران

نامه رضایی به فرمانده کل سپاه درباره وضعیت خوزستان

توضیحات خضریان درباره طرح ساماندهی ساخت وساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین خواری

فرصت های شغلی امروز 3 مرداد 1400

نامه محسن رضایی به سرلشکر سلامی و تقدیر از تلاش های سپاه در خوزستان

60 درصد موقوفات زنجان، در حوزه روضه و عزاداری است

استخدام کارشناس ارزیاب خسارت خودرو در شرکت بیمیتو در تهران

نظرات دکتر چوبینه در «سمپوزیوم خودمراقبتی و آموزش به بیمار»

اولین دوره انتخاباتی عضو شورای مشورتی مدیران مدارس علمیه چها رمحال و بختیاری برگزار شد

پیام تسلیت رییس رسانه ملی در پی درگذشت مرحوم تابش

10 نکته درباره سفر نمایشی جهانگیری به خوزستان / تازه اول ماجراست، منتظر بحران بزرگتر باشید

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رتبه اول خدمات الکترونیک دستگاه های اجرایی کشور

شالیکاران برنج نیازمند اقدامات حمایتی

حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) آذین بندی شد

کارگر کاشیکاری

استخدام حسابدار در مهندسین مشاور آبان طرح در تهران

230 هزار متر ریسه بندی، زینت بخش منظر شبانه مشهدالرضا (ع)

همدان در صدر واکسیناسیون کرونا

فرمانداری ویژه دهلران هفته آینده آغاز به کار می کند

بازداشت یکی از روسای ادارات شهرستانی گیلان به دلیل ارتکاب عمل شنیع

فتوشاپ کار جهت کار در مغازه چاپ دیجیتال - فتوکپی

تعطیلات تهران 2 هفته دیگر تمدید می شود؟

راه حل مشکلات کشور؛ مدیریت جهادی و اعتماد به جوانان

دعوت به همکاری جهت اعطای کد نمایندگی بیمه در آذربایجان غربی

ببینید | رئس جمهور: 1.1 میلیون نفر به دلیل کرونا در ایران بیکار شدند

محسن رضایی از تلاش های سپاه در خوزستان تقدیر کرد

تصاویر/ صعود طلاب و روحانیون باشگاه کوهنوردی عالیان به بام ایران قله دماوند در دهه ولایت

چرا طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان آزمون بزرگ مجلس است؟

قدردانی محسن رضایی از کمک های سپاه به مردم خوزستان

گردان سایبری توسط بسیج دانش آموزی قزوین راه اندازی می شود

تریبون نماز جمعه تریبون بیان مشکلات و مطالبات مردم است

زمان تصمیم گیری است؛هدف مخالفین آن چیزی نیست که می بینید!

پیام تسلیت رییس دستگاه قضا برای درگذشت پدر حجت الاسلام والمسلمین امینی

دانشجویان سوریه در دانشگاه مذاهب اسلامی پذیرش می شوند

نشست بین المللی «چالش های تروریسم و حقوق بشر در افغانستان» برگزار می شود

شیک ترین چیدمان مبل راحتی جلوی تلویزیون

چرا نام حضرت علی(ع) مثل دیگر انبیاء در قرآن نیامده است؟

دغدغه آموزشیاران نهضت سوادآموزی و امید بودن یا نبودن

موانع تولید در کشور از سوی دولت آینده برطرف شود

تعطیلی تهران بی اثر بود

امضای اسناد همکاری بین ترکمنستان و ژاپن

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با استاندار خوزستان

کسب مدال طلای المپیک توسط مدافع حرم و سجده او بر روی چفیه مایه مباهات است

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با استاندار خوزستان/ رییسی: خوزستان را در مسائل آبی حمایت خواهیم کرد

تصویب اخذ بهای خدمات ارائه شده به مهاجران و اتباع خارجی

نتیجه تست های واکسن اسپوتنیک ایرانی در روسیه تأیید شد/ واکسن پاستور به سبد واکسیناسیون اضافه می شود

رحیمی: ارتباط فرهنگی محکمترین روابط بین کشورهاست

لیلاز: جبهه اصلاحات تا امروز زیادی عمر کرده است/ رییسی تناقض کسری بودجه و تورم را حل کند

طرح مجلس برای تأمین امنیت غذایی در کشور

پنج مسئله فرهنگی اولویت دار آذربایجان شرقی

667 بیمار جدید کرونایی در مازندران بستری شدند

اهدای 716 دستگاه کولر گازی به نیازمندان هرمزگانی

تجمع کارگزاران روستایی مخابرات همدان برای معوقات حقوقی/ گرزین: پیگیری می کنم

طرح «ساماندهی ساخت و ساز در حریم روستاها و مقابله با زمین خواری» موجب حمایت از زمین خواران شد

اهمیت تحلیل خبر در فضای پرتلاطم اجتماعی

تسلیت بذرپاش درپی درگذشت رییس بنیاد مسکن

تسلیت رییس دفتر تبلیغات اسلامی به حجت الاسلام امینی

ورود گردشگر به چهارمحال وبختیاری ممنوع است

بایدن از اسامی جعلی برای ارسال ایمیل های دولتی استفاده کرده بود

تکلیف شبکه های اجتماعی پرمخاطب خارجی در طرح صیانت چه می شود؟

الزام شهرداری تهران برای احداث بنای یادمان و بازسازی مزار شهدای قبل از پیروزی انقلاب

شخصیت های سمی و پادزهر ارتباط با آنها

شخصیت های سمی و پادزهر ارتباط با آنها