موضوعات داغ: - قهرماني پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - رعايت پروتكل - جشن قهرماني - جشن قهرماني پرسپوليس - شقايق دهقان - رحمان رضايي - پيشكسوت استقلال - رياست جمهوري - سرمربي تيم نفت مسجد سليمان - شهرك كشاورزي - اسماعيل مسافر - ايران ميليارد - حاجي كلاته - اميدوار كننده - آب و برق - بهنام طاهرزاده - بررسي سريال - بلوچستان پاكستان - فرمانده انتظامي شهرستان ساوه - عكس هاي تاريخي - صالح الصماد

مطالب مرتبط:
امام رضا(علیه السلام) تهدید را به فرصت تبدیل نمودند
بررسی سیره سیاسی و مبارزاتی امام رضا(ع) در اندیشه رهبر معظم انقلاب
چند نکته مهم پیرامون سیره اخلاقی و عظمت وجود «امام رضا (ع)»
طرح گرافیکی / ولادت امام رضا علیه السلام
راه اندازی پایگاه های قرآنی در حرم امام رضا
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 خرداد 1400 ساعت 20:052021-06-21سياسي

سیره قرآنی امام رضا (علیه السلام)


حوزه/ حضرت هر سه روز یک بار قرآن را ختم می کرد و آنگاه می فرمود: اگر می خواستم زودتر از سه روز آن را به پایان برسانم، می توانستم «اما نخواستم چنین کنم.

- حوزه/ حضرت هر سه روز یک بار قرآن را ختم می کرد و آنگاه می فرمود: اگر می خواستم زودتر از سه روز آن را به پایان برسانم، می توانستم اما نخواستم چنین کنم.

زیرا در موقع تلاوت به هر آیه که می رسیدم در آن فکر و اندیشه می کردم که درباره چه چیزی و در چه زمانی نازل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد مروجی طبسی در نوشتاری به سیره قرآنی امام رضا (ع) پرداخته است که به مناسبت ولادت این امام همام، تقدیم نگاه شما خوبان خواهد شد.

قرآن در زندگی امام رضا علیه السلام عشق فراوان امام رضا علیه السلام به کتاب خدا او را بر آن داشت تا نخست در زندگی فردی اش از آن بهره ببرد.

نه زمان برای او مطرح بود و نه مکان و نه روز و شب که موارد زیر بهترین گواه این مدعا است: هر سه روز یک بار ختم قرآن ابوذکوان عشق زائد الوصف امام رضا علیه السلام به قرآن کریم را این چنین توصیف کرده است: حضرت هر سه روز یک بار قرآن را ختم می کرد و آنگاه می فرمود: اگر می خواستم زودتر از سه روز آن را به پایان برسانم، می توانستم اما نخواستم چنین کنم.

زیرا در موقع تلاوت به هر آیه که می رسیدم در آن فکر و اندیشه می کردم که درباره چه چیزی و در چه زمانی نازل شده است.

بدین جهت در هر سه روز یک بار قرآن را به پایان می رسانم.

[1] قرآئت قرآن در بستر خواب عشق فراوان امام رضا علیه السلامبه این کتاب آسمانی او را بر آن داشت تا علاوه بر روز، در شب نیز قرآن بخواند و حتی ایات زیادی را در آستانه خواب و در رختخواب تلاوت می کرد.

رجاء بن أبی الضحّاک که گزارشی از سفر امام داده چنین گوید: امام به هنگام خواب در رختخواب خویش فراوان قرآن می خواند و هرگاه به ایه ای می رسید که در آن یادی از بهشت یا جهنّم آمده بود، گریه می کرد و از خداوند بهشت را درخواست می نموده و از آتش جهنم به او پناه می برد.

[2] هزار ختم قرآن در یک پیراهن شیخ طوسی در کتاب امالی به سند خود از علی بن علی فرزند برادر دعبل خزاعی نقل کرده که در سال 198 ق.

همراه برادرم دعبل خدمت امام رضا علیه السلامرسیدیم و تا پایان سال 200 ق.

در محضرش اقامت داشتیم و سپس به قم رفتیم.

بعد از آن که امام رضا علیه السلام به برادرم دعبل پیراهن پشمینه سبز رنگی به همراه انگشتری که نگینش عقیق بود، هدیه کرد، همچنین به او درهم هایی که نام آن حضرت بر آن نقش بسته بود، مرحمت نمود و به او فرمود: ای دعبل به قم برو که در آنجا سود و بهره خواهی یافت.

و به او یادآور شد: از این پیراهن به خوبی محافظت کن که من در این پیراهن هزار شب هزار رکعت نماز خوانده ام و هزار مرتبه قرآن را در آن ختم کرده ام.

[3] قرائت سُوَر گوناگون در نماز امام رضا علیه السلام در نمازهای واجب و مستحب در شب و روز از سوره های متنوع و گوناگونی استفاده می فرمود و قرائت می کرد.

رجاء بن أبی الضحاک که در سفر امام از مدینه تا مرو همراه آن حضرت بوده، در گزارشی مفصل به این مسأله اشاره کرده است: امام رضا علیه السلام در اول ظهر شش رکعت نماز مستحبی می خواند که پس از سوره حمد سوره های یا ایها الکافرون و قل هو الله احد ر می خواند و در دور رکعتی که پس از نماز جعفر طیار می خواند از سوره های ملک و هل أتی استفاده می کرد.

و همچنین در رکعت وتر سوره های قل أعوذ برب الفلق و قل أعوذ برب النّاس را تلاوت می کرد.

و در نمازهای واجب خود پس از سوره حمد از سوره های انا انزلناه فی لیله القدر و همچنین در ظهر جمعه سوره جمعه و سوره منافقین و در نماز عشاء در شب جمعه سوره سبّح و در نماز صبح روز دو شنبه و پنج شنبه در رکعت دوم پس از حمد سوره غاشیه را تلاوت می فرمود.

[4] 2.

اذکار امام پس از تلاوت برخی سوره ها محدّثان و راویان حدیث نقل کرده اند که امام رضا علیه السلام پس از تلاوت برخی ایات قرآنی و یا در پایان برخی از سوره های قرآن به طور آهسته یا بلند جملاتی را بر زبان جاری می کردند که بخشی از آنها را رجاء بن أبی الضحاک برای ما نقل کرده است.

وی می گوید: امام رضا علیه السلام در تمام نمازهای خود در شبانه روز بسم الله الرحمن الرحیم را بلند می گفت و هرگاه ایه قل هو الله أحد را تلاوت می کرد، پس از آن آهسته می گفت: الله أحد و هر گاه سوره توحید را به پایان می رساند سه مرتبه می فرمود: کذلک الله ربّنا.

و اگر سوره جحد را می خواند آهسته می فرمود: یا ایهاالکافرون، و وقتی از تلاوت سوره فارغ می شد می فرمود: ربی الله و دینی الاسلام.

و هرگاه سوره والتین والزیتون را تلاوت می کرد در پایان می فرمود: بلی و أنا علی ذلک من الشاهدین.

و هرگاه سوره لااقسم بیوم القیامه را تلاوت می کرد در پایان می فرمود: سبحانک اللهم بلی.

و به هنگام تلاوت سوره جمعه می فرمود: قل ما عند الله خیر من اللهو و من التجاره للذین اتقوا والله خیر الرّازقین.

و هرگاه از سوره حمد فارغ می شد می فرمود: الحمد لله ربّ العالمین، و اگر سوره سبّح اسم ربک الأعلی.

و نیز اگر به ایه یا ایهاالذین آمنوا می رسید، آهسته می فرمود: لبیک اللهم.

[5] 3.

تکیه گاه کلام امام رضا علیه السلام امام رضا علیه السلام در تمام زمینه ها و مسائل دینی و علمی و عقیدتی و فقهی از این کتاب آسمانی و این منبع پر فیض الهی کاملاً بهره می برد.

و در هر سخن یا بیان به کلام الله مجید تکیه کند.

صدوق در امالی از ابوذکوان از ابراهیم بن ابی العباس نقل کرده که می گفت: ندیدم چیزی را از امام رضا علیه السلام بپرسند که جوابش را نداند؛ بلکه جواب همه چیز را می دانست و نیز داناتر از او به زمان خویش را هرگز مشاهده نکردم.

مأمون پیوسته با پرسش های گوناگون خود امام را می آزمود؛ اما ایشان به همه پرسش های وی جواب می داد.

تمام گفته های امام رضا علیه السلام و پاسخ های وی برگرفته از قرآن کریم بود.

[6] قرآن در زندگی امام رضا علیه السلام قرآن کریم در بین مسلمانان آنقدر رفیع است که هیچ کس نمی تواند در برابر آن بی اهمیت باشد چه رسد به مقام منیع امامت که خود حافظ دین و حامی کتاب خداست.

امام رضا علیه السلامدر ابعاد گوناگون از جمله بعد اجتماعی به رهنمودهای قرآن عنایت داشته اند: حضرت از آحاد ملت اسلامی خواسته تا اهمیت بیشتری به قرآن کریم داده و موارد زیر را در زندگی خود اعمال کنند.

اهتمام به قرآن امام رضا علیه السلامبا سفارش به یاران خود از جمله ریان به وی فرمود: کلام الله لا تجاوزه و لا تطلبوا الهدی فی غیره فتضلّوا؛ قرآن سخن خداست، از مرز او تجاوز نکنید و هدایت را جز در پرتو قرآن نجویید و در غیر این صورت گمراه خواهید شد.

[7] تلاوت کتاب خدا شیخ صدوق در کتاب عیون اخبار الرضا به سند خود از حضرت امام رضا علیه السلاماز پدران خود از رسول خدا نقل کرده که پیامبر6فرمود: شش چیز از مروّت و جوانمردی است، سه کار در حضر و سه نوع رفتار در سفر.

اما در وطن، اوّل، تلاوت کلام الله مجید؛ و دوم، آباد کردن مساجد؛ و سوم، اتحاد برادران در راه خدمت به جامعه.

و امّا آن سه امر که در سفر است: اوّل، زاد و توشه را بی دریغ در اختیار همسفران گذاشتن؛ و دوم، حُسن خلق؛ و سوم، مزاح و شوخی بدون آمیختن با هیبت.

[8] قرائت قرآن با صوت و ترتیل قرآن زیبا است و هرچه به زیبایی اش کمک کند، بسیار پسندیده است.

از جمله این که قرآن را باید با صدای رسا و صوت حسن قرائت نمود.

امام رضا علیه السلام از پدرانش از رسول خدا6 نقل می کند: حسّنوا القرآن بأصواتکم، فانّ الصوت الحسن یزید القرآن حسناً؛ قرآن را با صوت نیکو زینت دهید، زیرا که صدای نیکو بر زیبایی قرآن می افزاید.

[9] قرائت قرآن در ماه رمضان محدث نوری از کتاب فقه الرضا در باب روزه آورده است که امام رضا علیه السلام فرمود: و أکثر فی هذا الشهر المبارک من قراءه القرآن والصلاه علی رسول الله6؛ در این ماه شریف قرآن زیاد بخوان و فراوان بر رسول خدا صلوات و درود بفرست.

[10] همچنین از پدران خود از علی علیه السلام از رسول خدا نقل می کند که فرمود: من تلافیه (شهر رمضان) آیه من القرآن، کان له مثل أجر من ختم القرآن فی غیره من الشهور؛ کسی که یک ایه از قرآن در ماه رمضان بخواند مانند یک ختم قرآن است در ماه های دیگر.

[11] ختم قرآن در مکه مکرّمه علامه محدّث نوری در کتاب مستدرک آورده که در برخی از نسخه های فقه رضوی از امام رضا علیه السلام آمده است که فرمود: فإن قدرت أن لاتخرج من مکه حتی تختم القرآن فافعل فإنه یستحبّ؛ اگر می توانی از مکه خارج نشوی تا قرآن را در آنجا ختم کنی، این کار را انجام بده؛ زیرا بسیار شایسته است.

و این کار، یکی از مستحبّات می باشد.

[12] 2.

رهنمود های اخلاقی امام رضا علیه السلام با الهام از کتاب خدا، درس های اخلاقی خود را برای جامعه اسلام بویژه به منتسبان به اهل بیت بیان می فرمود.

امام علیه السلام با بیان ایات مربوطه به دیگران گوش زد می کرد که هرگز انتساب به پیامبر یا امام بدون توجه به عمل و پیروی از خدا باعث نجات انسان نخواهد بود.

فریب برخی از گفتارها را نخورده و راه صلاح را در پیش گیرند.

گفت و گو با زید بن موسی صدوق در عیون به سند خود از یاسر خادم نقل کرده: در زمانی که امام رضا علیه السلامدر خراسان بود برادرش زید بن موسی در مدینه شورش کرد و دست به آتش سوزی و ویرانی و کشتار زد.

بدین جهت او را زیدالنّار می گفتند.

مأمون عباسی دستور جلب او را صادر کرده بدین جهت زید را اسیر و به سوی مأمون بردند.

مأمون گفت: زید را به نزد امام رضا ببرند.

یاسر گوید: وقتی زید را به نزد امام وارد کردند، حضرت به او فرمود: ای زید! ایا گفتار فرومایگان اهل کوفه تو را فریب داده که فاطمه دامان خود را پاک نگه داشت پس خداوند آتش را بر ذرِّیه اش حرام کرد.

خیر چنین نیست.

این گفتار فقط درباره امام حسن و امام حسین علهیماالسلام است.

پس اگر در خود می بینی که گناه کنی و به سوی بهشت وارد شوی و (پدرت) موسی بن جعفر خدا را اطاعت کند و داخل بهشت شود، پس تو نزد خداوند عزیزتر هستی، بدان که هیچ کس به آنچه که نزد خداوند است نمی رسد، مگر به اطاعت و پیروی از ذات حق.

و اگر چنین گمانی کرده ای که با گناه و معصیت می توانی به آنها برسی زهی خیال باطل و سخت در اشتباه هستی.

زید گفت: من برادر تو و فرزند پدرت هستم!؟ امام رضا علیه السلام فرمود: تا زمانی برادر من می باشی که از خداوند اطاعت و فرمان ببری.

بدان که نوح پیامبر فرمود: )رب إن ابنی من أهلی و إنّ وعدک الحق و أنت أحکم الحاکمین، فقال الله عزّوجلّ : یا نوح إنه لیس من اهلک إنه عمل غیر صالح([13] پروردگارا! پسرم از خاندان من است و وعده تو (در مورد نجات خاندانم) حقّ است و تو از همه حکم کنندگان برتری.

خداوند فرمود: ای نوح! او از اهل تو نیست او عمل غیر صالحی است.

پس خداوند فرزند نوح را به دلیل گناه و معصیت از خاندان نوح بیرون شمرد.

[14] دقّت در عمل به قرآن محمد بن یحیی بن أبی عباد از عموی خود نقل کرده که از امام رضا علیه السلام چند بیت شعری شنیدم با اینکه سروده ها بسیار کم بود.

آن حضرت فرمود: کلّنا تأمل مدِّاً فی الأجل والمنایا هنّ آفات الأجل لا تغرَّنکَ أباطیل المنی والزم القصد و دع عنک العلل إنّما الدنیا کظلٍّ زائلٍ حلّ فیها راکب ثمّ رجل همه ما مردم آرزوی طول عمر را داریم، در حالی که مرگ آفت های آرزوها می باشد.

پس آرزوهای باطل تو را فریب ندهند، و مواظب پیمودن راه باش و بهانه جویی ها را کنار بگذار؛ بدانکه دنیا همانند سایه از بین رفتنی است، همانند سواری است که برای لحظاتی توقف کند و سپس آنجا را ترک گوید.

گوید: عرض کردم، خداوند شما را عزیز بدارد، این اشعار از کیست؟ امام فرمود: سروده یکی از شما عراقیان است.

عرض کردم: این اشعار را از زبان ابوالعتاهیه [15] شنیدم.

حضرت فرمود: نامش را بگو و این لقب را بر زبان جاری نکن، خداوند می فرماید: )ولاتنابزوا بالالقاب([16]؛ با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید.

شاید این مرد از این لقب خوشش نیاید.

معروف این است که ابوالعتاهیه به مرد کم عقل و گمراه و احمق می گویند و مقصود امام این بود که اکتفا به نام شاعر و سراینده کن و هرگز از لقبی که کسی کراهت دارد، استفاده نکن؛ چون مصداق فرمایش خدا که می فرماید باالقاب زشت یکدیگر را یاد نکنید، خواهی بود.

پی نوشت ها: 1.

امالی صدوق، ص 660؛ بحارالانوار، ج 49، ص90.

2.

عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 182؛ بحارالانوار، ج 49، ص 94.

3.

امالی شیخ طوسی، ص 359؛ بحارالانوار، ج 49، ص 238.

4.

بحارالانوار، ج 49، ص 94.

5.

عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 180؛ بحارالانوار، ج 49، ص 94.

6.

امالی صدوق، ص 660؛ بحارالانوار، ج 49، ص90.

7.

همان، ص 326.

8.

قرآن در احادیث اسلامی، ص 59.

9.

عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 69.

10.

مستدرک الوسائل، ج 4، ص 267.

11.

فضائل الاشهر الثلاثه، ص علیه السلام 7.

12.

مستدرک الوسائل، ج 1، ص 294.

13.

هود / 44.

14.

عیون اخبارالرضا، ج 2، ص 234.

15.

نام این سراینده و شاعر اسماعیل بن قاسم، شاعر معروفی است.

16.

حجرات / 11.

17.

منتهی الامال، ج 2، ص 280؛ بحارالانوار، ج 41، ص 107.


کلید واژه ها: امام رضا علیه السلام - علیه السلام - امام رضا - سه روز - قرآن - امام - حجت الاسلام والمسلمین - السلام - علیه - حجت الاسلام - زندگی - پایان - قرآنی - زمان - سیره - خبرگزاری - اندیشه - مناسبت - بهترین - گزارش - ولادت - تقدیم - خوبان - زمانی - تلاوت - طبسی - نازل - نخست - مکان - محمد

آخرین اخبار سرویس:
حضور واعظی در منزل مرحوم علیرضا تابش +عکس

زمان دقیق پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان و معلمان بازنشسته

ضربات جبران ناپذیر علی هاشمی به ارتش بعث عراق

کمیسیون انتخابات عراق: هیچ انصرافی رخ نداده است

تولیت آستان قدس: واکسیناسیون مردم مشهد مقدس تسریع شود

مروی: واکسیناسیون مردم مشهد تسریع شود/ آستان قدس رضوی برای تولید واکسن پای کار آمد

بیمارستان 376 تخت خوابی ایلام هفته دولت افتتاح می شود

پروژه هسته ای «کیمیا» کلید خورد

پاسخ سازمان برنامه به ادعای قالیباف در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان

آغاز احداث پروژه «کیمیا» کلید خورد

دستگیری 3 پیمانکار شهرداری صباشهر

آغاز به کار واحد زیست فناوری مجتمع هسته ای خنداب (اراک)

تعدادی از مقامات شرکت آب و فاضلاب خوزستان بازداشت شدند

بازدید 8 ساعته پژمانفر از خط لوله گوره - جاسک در غرب هرمزگان/ نگرانی از کیفیت اجرای پروژه

خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل 98 به کشاورزی لرستان

دستگیری 3 پیمانکار شهرداری صباشهر

امکان پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق وجود دارد؟

انتقاد فعالان مجازی عراق از نادیده گرفته شدن عید غدیر توسط دولتمردان این کشور

آغاز احداث پروژه «کیمیا» کلید خورد

چرا افرادی که گریه می کنند قوی تر هستند؟

العامری: انتخابات به دور از تأثیر پول و سلاح باشد

مشهد؛ دردناک ترین روز های کرونایی

ویدئو| شقایق دهقان برای بار سوم به کرونا مبتلا شد

خسارت سه برابری خشکسالی نسبت به سیل 98 به کشاورزی لرستان

تکذیب شایعه آلودگی آب شهر کرمانشاه 

احساس نیاز به تایید شدن توسط دیگران

تشابه سازی حقوق معلمان با اساتید برای فشار به دولت بعدی

آزادی 94 زندانی جرائم عمومی لرستان

تکذیب فیلترکردن پیام رسان های خارجی و مسدود کردن کسب و کار ها

تمرینات آماده سازی پاری سن ژرمن برای فصل جدید + فیلم

آیین افتتاح و بهره برداری از فاز نخست پروژه باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س)

برگزاری جشن ازدواج به سبک اسلامی در مارگون

اقدامات دولت تدبیر و امید در بخش سلامت غیرقابل انکار است

تشابه سازی حقوق معلمان با اساتید برای فشار به دولت بعدی

نتیجه انتخابات شورای اسلامی شهر در آبادان تأیید نهایی شد

ببینید | ماجرای جنجالی ورود خون های آلوده از فرانسه به ایران چه بود؟

تکذیب شایعه آلودگی آب شهر کرمانشاه 

مدعیان «دین جهانی» و وحشت از «اینترنت جهانی»!

دشت ذهاب به بخش های کرمانشاه اضافه شد

آزادی بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر خوزستان

اولین عملیات اطفاء حریق نیروهای مسلح ایران در ترکیه انجام شد

حضرت خدیجه (س)؛ زنی مبلغ، همسری اسوه و مادری الگو

تکذیب شایعه آلودگی آب شهر کرمانشاه

موافقت دولت با اجرای طرح رتبه بندی معلمان

نتیجه انتخابات شورای اسلامی شهر در آبادان تأیید نهایی شد

بیمارستان 376 تخت خوابی ایلام هفته دولت برگزار می شود

مشکلات امروز کشور فقط محدود به کرونا نیست

بازدید هیئت علمی فرهنگی ایران در افغانستان از نمایندگی المصطفی

مقاوم سازی 18 هزار واحد مسکن روستایی در دلفان

راه اندازی سه پایگاه تاریخی پژوهشی در لرستان

بخشنامه ای برای ایثارگران: استخدام با هر سوادی

گزینه های شهرداری بوشهر مشخص شدند+ جدول

روستاهای ماهنشان با مشکل کمبود شدید آب مواجه هستند

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار به محورهای ارتباطی کهگیلویه

اصناف رعایت نمی کنند تا دولت حمایت نکند

نماینده زن مجلس مبتلا به کرونا شد

ولایت خداوند در نبی اکرم(ص) و بعد از ایشان در حضرت علی(ع) تجلی یافته است

نایب رییس مجلس: تکاب باید از عواید معادن طلا برای رفع محرومیت بهره ببرد

در دولت دوازدهم خدمات ارزنده ای در زمینه نظام سلامت کشور انجام شد

️آزادی برخی بازداشت شدگان ناآرامی های خوزستان

آزادی بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر خوزستان

پیام انتخاب محمد مخبر به عنوان معاون اول رییسی/کابینه سیزدهم سیاسی نیست /رییسی باید برجام و FATF را تعیین تکلیف کند

احتمال افزایش فوتی های کرونایی کرمانشاه

آزادی 94 زندانی جرائم عمومی در لرستان/60 درصد محکومین مشغول به کار هستند

درخواست برگزاری تجمع اعتراضی برای طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی»

خلاصه بازی آژاکس 1 - لایپزیش 1 + فیلم

ایلان ماسک تصویر جدیدی از پیشران موشک استارشیپ منتشر کرد

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 9 مرداد

تلفیق عقل و شهود؛ وجه تمایز فلسفه اسلامی و غربی 

عوامل مقصر در آب گرفتگی های خوزستان بازداشت شدند

منتخب شورای ششم تهران: برنامه آقای زاکانی جامع و مفصل تر بود

روزهایِ شلوغ حسن روحانی در پایان عمر دولتش /افتتاح هایی که به دولت رییسی سپرده شد

مهریه در چه صورتی به زن تعلق نمی گیرد؟

فاصله فاحش شمال و جنوب شهر

مقام آمریکایی: اطرافیان رییسی دچار اشتباهند

رد شدن یک گزینه وزارت خارجه کابینه رییسی /تجربه دولت احمدی نژاد تکرار می شود؟ /جبهه پایداری سهم می خواهد

فرهنگیان بازنشسته هم شامل رتبه بندی معلمان می شوند؟

هدف احداث باغ راه حضرت زهرا بازگشت آرامش به اهالی منطقه بود

فرهنگیان بازنشسته هم شامل رتبه بندی معلمان می شوند؟

لزوم تدوین طرحی برای ساخت و ساز در حریم خطوط راه آهن

رانت 1000 میلیاردی نهفته در طرح صیانت؟

رد شدن یک گزینه وزارت خارجه کابینه رییسی /تجربه دولت آقای احمدی نژاد تکرار می شود؟ /جبهه پایداری سهم می خواهد

وزیر اوقاف مصر از افتتاح 1400 مدرسه قرآنی در سال جاری خبر داد

جنبش النهضه تونس خواستار اجرای قانون اساسی شد

محسنی اژه ای: در قوه قضاییه به دنبال شکستن انحصارها خواهیم بود

واگذاری بخشی از وظایف دولتی در حوزه معدن به بخش خصوصی

بخشنامه ای برای ایثارگران: با هر سوادی استخدام شوند

اولویت صیانت از اعتماد عمومی

اصلاحیه مصوبه اختصاص اعتبار منابع آب استان خوزستان ابلاغ شد

اولین عملیات اطفاء حریق نیروهای مسلح ایران در ترکیه انجام شد

بازدید رییس الحشد الشعبی از محور عملیاتی صلاح الدین

العامری خواستار برگزاری انتخابات آزاد و شفاف شد

امام جمعه قزوین: برای توسعه استان باید به ظرفیت های داخلی تکیه کنیم

صدور مجدد گواهینامه سیستم مدیریت محیط زیست ذوب آهن اصفهان

العامری خواستار برگزاری انتخابات آزاد و شفاف شد

رویکرد جدید فولاد مبارکه در حمایت از رسانه ها به زودی اعلام می شود/ تفرقه آسیب حاکم بر رسانه های اصفهان

آزادی بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر خوزستان

فراخوان برای برگزاری مجالس عزاداریِ محرم

لزوم تدوین طرحی برای ساخت و ساز در حریم خطوط راه آهن

فیلم| افزایش 700 درصدی سرچ کلمه مهاجرت به ترکیه بعد از طرح مجلس

سیره قرآنی امام رضا (علیه السلام)

سیره قرآنی امام رضا (علیه السلام)