مطالب مرتبط:
چالش میان سرگذشت نامه نویسی و رمان نویسی/ ارزیاب هایی که رمان را نمی شناسند
آیین نامه ای برای حمایت از گزارشگران تخلف در شهرداری
حسن زاده: برای موفقیت نیاز به تدارکات ویژه و حمایت مداوم داریم
تحقق 99 درصدی سهمیه بانک توسعه تعاون در حمایت از مدد جویان کمیته امداد
حمایت جدی بانک ملی ایران از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 خرداد 1400 ساعت 14:552021-06-20دانش

درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات تدریس شود/ حمایت از پایان نامه هایی با موضوع دخانیات


استاد دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران گفت: بهتر است تا در قالب سبک زندگی، درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات در همه دانشکده ها تدریس شود.

- " به نقل از دانشگاه تهران، رضا رستمی استاد دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی و رییس پژوهشکده فناوری های همگرا با اشاره به اهمیت و جایگاه مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها گفت: دانشگاه باید شرایطی را ایجاد کند تا دانشجویان به سمتی حرکت نکنند که زمینه های آسیب و مشکلات برای آنان فراهم شود، یکی از این زمینه ها اعتیاد و شایع ترین آن سیگار است.

متأسفانه سیگار اثرات مثبتی دارد و به راحتی می تواند در کوتاه مدت برای افراد حس خوب آرامش، توجه بهتر، کم کردن اضطراب و تنش را به همراه آورد.

پس ملاحظه می شود، ماده ای وجود دارد که به وفور در دسترس است که اگر شرایط فراهم شود، خیلی ها ممکن است به سمت اعتیاد و وابستگی آن بروند.

سیگار دروازه ورود و زمینه ساز اعتیادهای دیگر است وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سیگار افزایش همه نوع سرطان را به همراه خواهد داشت.

ممکن است در کوتاه مدت توجه و حال شخص را خوب کند، اما در طولانی مدت قطعاً آسیب های متعددی همچون مشکلات ریوی و قلبی را منجر می شود.

دانشگاه های پیشرو در دنیا به شیوه های مختلفی به این مسأله ورود کرده اند تا محیط دانشگاه را به عنوان یک محیط علمی که می خواهد بهترین ها را تربیت کند، به دور از دخانیات نگه دارند.

رستمی ادامه داد: در دانشگاه های خارج از کشور نیز فضاهای دانشگاهی بدون دخانیات وجود دارد، یعنی داخل ساختمان ها به هیچ وجه از سیگار استفاده نمی شود و در فضاهایی هم که به نام دانشگاه شناخته می شود، مکرراً تابلوهای دانشگاه بدون دخانیات نصب شده است.

هدف و تلاش هم بر این است که دانشجو را سالم تحویل بگیرند و به عنوان یک فرد مؤثر و خلاق تحویل جامعه بدهند.

رستمی با بیان اینکه استادان و دانشجویان دانشگاه تهران الگوی جامعه هستند، افزود: گاهی اوقات جوانانی که به من مراجعه می کنند به آنان از مضرات مواد مخدر می گویم، اما توجیحی می کنند این است که مواد مخدری همچون حشیش و ماری جوانا در دنیا آزاد شده است.

باید گفت اگر این مواد در برخی کشورها آزاد شده از این بابت است که ببینند چه کسانی مصرف دارند تا بتوانند به این گونه اشخاص کمک کنند، یا وقتی به آنها گفته می شود استفاده از این مواد مخدر مغز را کوچک، انسان را بی انگیزه و نسل های بعدی را به لحاظ ژنتیکی با مشکل مواجه می کند، باز استدلال می آوردند که ما کلی از افراد را می شناسیم که از این مواد استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این رویکرد و میزان شناخت و اطلاعات از مواد اعتیادآور که در بین برخی جوانان مرسوم است، می تواند بسیار خطرناک باشد.

این گونه استدلال ها صحیح نیست.

برای دستیابی به دانشگاه بدون دخانیات باید همه ارکان دانشگاه مشارکت کنند وی با عنوان اینکه در موضوع دانشگاه بدون دخانیات همه مباحث مربوط به پیشگیری اولیه، ثانویه و اثرگذاری اجتماعی باید لحاظ شود، خاطرنشان کرد: پیاده سازی اهداف دانشگاه بدون دخانیات به واقع از رویکردهای دانشگاه اخلاق مدار است و باید گفت یکی از ویژگی های اخلاق مداری توجه به سلامت خود و اطرافیان می باشد.

افراد سیگاری معمولاً فقط به خودشان آسیب نمی زنند، بلکه یک شخص سیگاری خانواده ای دارد که به آنها سیگاری های ثانویه گفته می شود و در این بین آسیب های جدی را می بینند.

پس ما در موضوع دانشگاه بدون دخانیات باید بتوانیم نگاه اخلاقی، انسانی و سلامت را به جامعه تزریق کنیم .

مهمترین موضوع اطلاع دادن و تغییر نگرش است رستمی با اظهار اینکه ترک سیگار و کنترل آن شدنی و اما سخت است، گفت: تعدادی از افراد در بین سطوح مختلف دانشگاه هستند که سیگار مصرف می کنند، ما نمی توانیم چکشی با آنها برخورد کنیم.

عنوان می شود که سیگار کشیدن داخل این ساختمان، ممنوع است، اما اینکه آیا باید فضایی را برای سیگاری ها در نظر بگیریم و یا خیر و همچنین چگونه باید با کسانی که این قانون را نقض می کنند، برخورد کنیم از موضوع هایی هستند که باید در مورد آنها تفکر و مطالعه شود تا دریابیم مدل های موفق دانشگاه بدون دخانیات در دنیا چگونه بوده است.

اطلاع رسانی، آگاهی دادن، فرهنگ سازی و اعمال قانون، خوب است ولی باید به گونه ای علمی مطالعه و بررسی شوند.

وی با اشاره به اقدام های دانشگاه تهران در زمینه دانشگاه بدون دخانیات، افزود: برای رسیدن به نقطه مطلوب به نظر این حرکت های صورت گرفته کافی نیست و نیازمند فعالیت های بیشتری هستیم تا اهداف طرح پیاده سازی و موضوع نهادینه شود.

باید گفت در این زمینه مهمترین موضوع اطلاع دادن و تغییر نگرش است.

باید درباره مضرات سیگار و مواد مخدر به صورت صریح، شفاف و علمی اطلاعات لازم را به جوانان ارائه دهیم و آموزش های لازم نیز داده شود.

نتایج بررسی وضعیت سلامت دانشجویان استاد دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی با تبیین کار پژوهشی صورت گرفته در زمینه بررسی وضعیت سلامت روان دانشجویان دانشگاه تهران گفت: در این پژوهش مشخص شد که تعدادی از دانشجویان شکوفا، خلاق، پویا و به دنبال نوآوری هستند و در برخی دیگر از دانشجویان زمینه های افسردگی و اضطراب وجود دارد که به راحتی می توانند به سراغ اعتیاد بروند.

شخصی که افسردگی و اضطراب دارد، خواب ندارد و از قرص های خواب آور استفاده می کند و این زمینه ای می شود تا به اعتیاد روی آورد.

بر اساس این پژوهش ما نباید با اتکا به این رویکرد که دانشگاه تهران هستیم و توانسته ایم بهترین ها را جذب کنیم این موضوع را فراموش کنیم که همین بهترین ها با اینکه باهوش هستند، اما می توانند با تأثیر از مسائل مختلف افسرده شوند.

رستمی در ادامه تأکید کرد: من به عنوان استاد یکی از وظایفم این است که خوب تدریس کنم و وظیفه دیگرم بر این است که الگوی خوبی باشم.

یک استاد باید در زمینه سیگار و دیگر مواد مخدر دانش و اطلاعات لازم را کسب کند و در کلاس درس موضوع را به گونه ای مطرح و با دانشجویان در این خصوص سخن بگوید، البته نه به صورت مستقیم، چون ما اجازه نداریم به کسی مستقیماً امر و نهی کنیم.

اما امر به معروف یعنی امر به دانش، من باید در خصوص موضوعی همچون سیگار و مواد اعتیادآور دیگر دانش لازم را کسب کنم تا بتوانم در اختیار دیگران قرار بدهم.

در دانشکده روان شناسی قطعاً باید استادان در این زمینه اطلاعات لازم را داشته باشند، اما استادان دانشکده های دیگر نیز باید با این مسائل آشنا شوند و در خصوص آن در کلاس های درس خود صحبت کنند.

درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات در دانشکده ها تدریس شود وی با بیان اینکه این پژوهش نشان داده که درصدی از دانشجویان ما با مشکلاتی روبه رو هستند، خاطرنشان کرد: مشکلات آن تعداد از دانشجویان باید از طریق مرکز مشاوره دانشگاه، پیگیری شود تا آن افراد به جای اینکه سرخود قرص خواب آور استفاده کنند با کمک مرکز مشاوره اضطراب آنها پیدا و درمان شود.

همچنین بهتر است تا در قالب سبک زندگی، درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات در همه دانشکده ها تدریس شود.

مگر ما از استادان نمی خواهیم که آموزش مداوم ارائه دهند، باید این موارد به آنها آموزش داده شود تا آگاهی های لازم را کسب کنند.

برای ترک سیگار، تذکر صرف به جوانان کفایت نمی کند استاد دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی تصریح کرد: طرح دانشگاه بدون دخانیات هرچند هم خوب باشد، اما اینکه چگونه و توسط چه کسی باید اجرا شود، خیلی مهم و نیازمند مطالعه است.

این طرح باید تداوم پیدا کند، دانشگاه بدون سیگار باید قسمتی از وجود دانشگاه شود.

برای رسیدن به این هدف، آموزش، تولید محتوا، آگاهی و مشاوره دادن برای ترک سیگار دارای اهمیت است به نحوی که در مرکز بهداشت دانشگاه باید مشاوره ترک سیگار راه اندازی شود.

صرف تذکر دادن به جوانان برای ترک سیگار کفایت نمی کند، بلکه باید مرکزی باشد که مشاوره ها و کمک های لازم را در این زمینه ارائه دهد.

در خصوص اینکه چرا جوانان به سمت سیگار می روند باید یک کار همه جانبه صورت بگیرد و جزیی از وظایف مرکز بهداشت و مشاوره دانشگاه به عنوان یک کار درمانی شود.

دانشگاه نیز باید امکانی فراهم آورد تا در سیستم آموزشی و طرح درس ها درباره مضرات سیگار و مواد اعتیادآورد دیگر صحبت شود.

حمایت از پایان نامه هایی با موضوع دخانیات رستمی با اظهار اینکه برای اثرگذاری طرح دانشگاه بدون دخانیات باید از همه ظرفیت های دانشگاه استفاده شود، عنوان کرد: در این کار صرفاً با کارهای تبلیغاتی به نتیجه نخواهیم رسید.

در حال حاضر یکسری از پایان نامه ها از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه حمایت می شود، باید در این خصوص نیز حمایت های لازم انجام شود.

عادت و تغییر دادن عادت بسیار سخت است، مسلماً باید همه جانبه فکر کنیم و در این زمینه تقسیم وظیفه بین استادان، دانشجویان و واحدهای مربوط دانشگاه صورت بگیرد و بودجه و برنامه های خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

موضوع سیگار، مضرات آن و عوامل شکست ناشی از اعتیاد را باید برای خانواده های دانشجویان تشریح کنیم.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: سیگار به اندازه ای ظریف و کشنده فرد را وابسته می کند که شخص معتاد به راحتی آن را کنار نمی گذارد.

اعتیاد مضمن است، می شود کاری کرد تا فرد سیگاری کمتر استفاده کند، اما ترک کردن سخت است و نیاز به خدمات درمانی و مشاوره ای جدی دارد.

در دانشگاه بدون سیگار باید این رویکرد را مورد توجه قرار دهیم و اینکه تلاش کنیم تا اشخاصی که سیگاری نشده اند، به دنبال آن نروند.

این گروه دوم برای دانشگاه باید مهم تر باشند.

در دانشگاه 80 درصد از سیگار استفاده نمی کنند که برای ما سرمایه هستند، ما باید با آگاهی دادن، اطلاع رسانی و شفاف سازی در خصوص مضرات استفاده از دخانیات و مواد اعتیادآور این گروه را حفظ کنیم و به گونه ای مانع از رفتن آنها به این سمت شویم.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - اعتیاد - پژوهشکده فناوری های همگرا - دانشکده - علوم تربیتی - روان شناسی - فناوری های همگرا - مسئولیت اجتماعی - هیجانات - تربیتی - برخورد - تهران - شرایط - تدریس - سیگار - استاد - پایان نامه - دانشگاه ها - دانشجویان - روان - پژوهشکده - علوم - اجتماعی - دخانیات - مشکلات - اضطراب - فناوری - یکی از - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

آتنه فقیه نصیری چقدر شکسته شده + عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

تربیت نیروهای متخصص برای ورود به صنعت و بازار کار | 5 مدرسه عالی مهارت راه اندازی می شود

به تدوینگر گرافیکارنویسنده طنزنیازمندیم

چرا زمان با گذر عمر سریع تر می گذرد؟

خبرنگاران ایلامی واکسینه می شوند

پایان واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد تا 15 آبان ماه

آغاز واکسیناسیون فرهنگیان ایلامی

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها

عکس یکتا ناصر بدون آرایش و عصبانی

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پیکر محمدسرور رجایی فردا به خاک سپرده می شود

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پخت طعام غدیر در قزوین به روایت تصویر

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

شیراز میزبان کنفرانس سنجش و ایمنی پرتو های یونساز و غیریونساز

آغاز واکسیناسیون اهل قلم

تصاویر| کنکور کارشناسی ارشد 1400

امکان تخلف در روند تحصیل و ارائه مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد

برج آزادی قرمز شد

نوبت واکسیناسیون استادان دانشگاه تهران هم فرا رسید

واکسناسیون دانشگاهیان سراسر کشور آغاز شد

دانشجویان گنابادی 1000 وعده غذای گرم بین خانواده های کم برخوردار توزیع کردند

کدام رشته ها پرمتقاضی ترین در کنکور ارشد بود؟

آزادی 35زندانی در عید سعید غدیر خم

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

مردم به شایعات منفی تزریق واکسن توجه نکنند

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

پخت 500 غذای نذری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی ریز

در جستجوی معنا / شماره سیزدهم نشریه «دغدغه» بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی منتشر شد

نیوشا ضیغمی از شوهرش طلاق گرفت؟

کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1400

زمان آزمون عملی رشته علوم ورزشی کنکور 1400 اعلام شد

آزمون سراسری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزآباد برگزار شد

آتنه فقیه نصیری چقدر داغون شده + عکس

مراسم آغاز واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه های کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

فراهم کردن بستر های مهارت آموزی در دبستان ها

محفل شعرخوانی برگزیدگان جشنواره شعر امید دانشگاه آزاد برگزار شد

فراخوان جذب نیروی امریه سرباز در شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی منتشر شد

استادان دانشگاه آزاد پس از دریافت پیامک، برای واکسیناسیون مراجعه کنند

20 فوتی کرونا در کرمان

آغاز واکسیناسیون 9 هزار نفر از مددجویان و پرسنل زندان ها

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

آزمون سراسری کارشناسی ارشد با حضور 400 داوطلب برگزار می شود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

شناسایی 34433 بیمار جدید کرونایی/ 292 نفر دیگر فوت شدند

تزریق واکسن کرونا رکورد زد/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

زمان واکسیناسیون قضات و سینماگران/ نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

بدرالزمان قریب استاد زبان سغدی بود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

بسیج دانشجویی علوم پزشکی اهواز خواستار لغو مراسم بزرگداشت عید غدیر در ورزشگاه تختی شد

شعرخوانی دکتر ولایتی در محفل جشنواره شعر امید

میترا گلچین استاد دانشگاه تهران کیست + درگذشت

طبخ شش هزار غذای نذری

مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشور های پیشرفته

حریرچی: ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور

شعر برآمده از زبان حال اجتماع است

رودخانه چالوس خشک شد

برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

دانشجویان ارشد و دکتری زودتر واکسینه می شوند

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

مدارس عالی مهارت در دانشگاه های آزاد خراسان رضوی ایجاد می شود

ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

مهلت پرینت برگه ثبت نام آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت امروز پایان می یابد

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون 400 هزار دز در سه روز گذشته/ کلاس‎های دانشجویان ارشد و دکتری حضوری می شود؟

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون بالای 400 هزار دز در سه روز گذشته

واکسیناسیون فرهنگیان کشور آغاز شد

محصولات ایران ساخت فراتر از مرز ها رفت / برگزاری 12 نشست آنلاین بین المللی

آغاز واکسیناسیون کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه تهران: ترم تحصیلی آینده از مهرماه و به صورت ترکیبی برگزار می شود

«هانیه توسلی» از همه چیز خسته شد/ عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

هرمزگان در تب کرونا

سرعت در روند واکسیناسیون مسئله مهم کشور است

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

فعال شدن 2 سامانه برای ثبت نام واکسیناسیون در دانشگاه آزاد

آغاز واکسیناسیون اساتید،دانشجویان وکارکنان دانشگاه های کشور

وردست چرخکار و وسط کار خانم

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

واکسیناسیون گروههای هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

جزییاتی از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

انتقاد از شیوه اجرای «طرح الف و ب» | رویکرد عملیاتی و کیفیت اجرای طرح اصلاح شود

دانشگاه آزاد اسلامی توان راه اندازی 300 مرکز واکسیناسیون را دارد

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات تدریس شود/ حمایت از پایان نامه هایی با موضوع دخانیات

درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات تدریس شود/ حمایت از پایان نامه هایی با موضوع دخانیات