موضوعات داغ: - كتايون رياحي - رتبه بندي معلمان - رييس قوه قضاييه - سرمربي تيم فوتبال سپاهان - آموزش و پرورش - لايحه رتبه بندي معلمان - ستاد اجرايي - حقوق معلمان - باشگاه استقلال - بازيكن سپاهان - ضد اسلامي - استعلام الكترونيكي - ليگ بسكتبال ايران - دمبا با - توزيع ناعادلانه - ماشين دولتي - آوي هار ايون - سراب دوره - به دنبال تشديد شيوع ويروس - كشتارگاه مرغ - دانشگاه معارف اسلامي - عمليات تروريستي - كارخانه كاشي

مطالب مرتبط:
مردم با حضور پرشور در انتخابات، نقش پررنگی در حکمرانی کشور ایفا کردند
بازید معاون توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی از مدیریت شعب استان یزد بانک ایران زمین
وزارت کشور: نتایج نهایی انتخابات از سوی شورای نگهبان اعلام می شود
روزنامه های صبح کشور یکشنبه 30 خرداد
نقش ارادت هنرمندان در آستان کرامت اهل بیت (ع)
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 خرداد 1400 ساعت 12:102021-06-20دانش

نقش دانشکده علوم انسانی در چرخه نظریه پردازی به منظور توسعه علمی کشور


اگر چرخه نظریه پردازی را شاخص برای تولید دانش نهادهای دانشگاهی در نظر بگیریم، مشارکت دانشگاه ها در حوزه علوم انسانی در توسعه علمی و نظریه پردازی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

- ایسنا/خراسان رضوی اگر چرخه نظریه پردازی را شاخص برای تولید دانش نهادهای دانشگاهی در نظر بگیریم، مشارکت دانشگاه ها در حوزه علوم انسانی در توسعه علمی و نظریه پردازی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

  بنا بر این پژوهش، کارآمدی عملی نظریه پردازی، مشروط به عملیاتی شدن دانش تولید شده و حرکت آن از گام استدلال قیاسی(نظریه هنجاری) به گام استدلال استقرایی(نظریه توصیفی) در چرخه نظریه پردازی است.

محققان در پژوهشی با عنوان مشارکت دانشگاه های علوم انسانی در چرخه نظریه پردازی و نقش مراکز رشد علوم انسانی آورده اند، نظریه آزمایی در گام استدلال استقرایی را می توان ماموریت اصلی دانشگاه علوم انسانی محسوب کرد.

در این چرخه، بی قاعدگی های دیده شده منجر به تولید دانش، نظریه پردازی و دستیابی به مرجعیت دانشگاه علوم انسانی محسوب می شود.

این پژوهش توسط محمد حسن حسینی از دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران انجام شده که نشان می دهد، با توجه به ماهیت ذاتی دانشگاه های علوم انسانی در ارتباط مستقیم با جامعه، ایجاد مراکز رشد علوم انسانی می تواند موجب ارتباط مستقیم اساتید دانشگاه ها با جامعه شده و تولید دانش بومی علوم انسانی را سبب شود.

در واقع این مراکز می توانند با راه اندازی کسب و کار در حوزه علوم انسانی با بهره مندی از اساتید دانشگاه علوم انسانی و سایر دانشگاه ها موجب ارتباط با نهادهای مختلف فرهنگی جامعه در راستای مولفه های الگوی بومی شوند.

چنین ساختاری با رفع موانع توسعه نظام آموزش عالی، موجب تعریف اکوسیستم آموزشی در دانشگاه های علوم انسانی خواهد شد که بسترساز نظریه پردازی مبتنی بر دانش بومی در کشور خواهد شد.

مبانی پیشرفت و ارتقای هر کشوری در نظام آموزش عالی آن نهفته است و به اعتقاد بسیاری، علوم انسانی در شاکله این نظام، دارای نقش محوری است؛ بنابراین همگان بر این باورند که تقویت این علوم و ارتقابخشی به جایگاه آن نقش بسیار اساسی در رشد و تعالی نظام آموزشی ایران اسلامی خواهد داشت.

به دلیل انفجار اطلاعات در هزاره سوم و تغییراتی که به سرعت بر جامعه و زندگی روزمره بشر تاثیر گذاشته است، علوم انسانی در شرایطی قرار گرفته که نیاز است خود را از راهبردهای گذشته خود به سرعت دور کند.

در این فرآیند هماهنگی فناوری های علمی و ارتباطی در حوزه علوم انسانی موجب تحرک، نوسازی و زمینه سازی برای به وجود آمدن حوزه های جدید می شود.

برای حصول این مهم و با توجه به اهمیت علوم انسانی نیاز است نظام دانشگاهی در حوزه علوم انسانی، مبتنی بر شناسایی و حل بی قاعدگی هایی قرار گیرد که در تعاملات انسانی جامعه مشاهده می شود.

توسعه علمی کشور بدون توسعه عقلانیت اجتماعی ناممکن است دانشگاه به عنوان نهاد علمی، کارکرد پنهان یک جنبش اجتماعی است بدین دلیل توسعه علمی کشور که دانشگاه از آن حاصل می شود بدون توسعه عقلانیت اجتماعی و اصلاحات اجتماعی ناممکن است.

بنابراین دانشگاه ها که محصول توسعه علمی کشور هستند نیازمند تغییرات منطبق بر نیازهای جامعه است.

اگر چه این رویکرد تغییر بر تمامی بخش های نظام آموزشی اثر می گذارد، اما چالش های این پدیده برای علوم انسانی در مقایسه با سایر حوزه های علمی، ملموس تر و مشخص تر است زیرا موضوعات علوم انسانی ذاتا به عنوان رشته هایی غیر محاسباتی در نظر گرفته می شود که در آن تداوم و انتقال دانش مورد توجه است.

محققان می گویند، در شرایط حاضر این تغییرات بیانگر نیاز دانشگاه های علوم انسانی به تغییر از وضعیت آموزش محور و پژوهش محور بودن به شرایط توسعه علمی از طریق تولید دانش و کارآفرینی یعنی دانشگاه های نسل سوم است.

در واقع رکن اساسی برای دانشگاه های نسل سوم توسعه علمی از طریق آموزش و پژوهش و تولید دانش است.

منظور از توسعه علمی، توسعه همه جانبه علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری و ترویج فرهنگ آن هاست.

بنابراین ترویج فرهنگ علمی و همگانی کردن در علوم در جامعه با بهره گیری از آموزه های دینی و تحقق توسعه علمی کشور به عنوان مقدمه، مقوم و مکمل توسعه سیاسی و اجتماعی باید در نظر گرفته شود.

آنچه در دانشگاه های علوم انسانی اتفاق می افتد این است که نظریه های موجود در تاریخ علوم انسانی توسط اساتید هر روزه از جلوی دیدگان دانشجویان می گذرد بدون آنکه دانشجو بداند و بتواند آن ها را در عمل اجرا کند.

در این وضعیت نقش اساتید دانشگاه صرفا به نمایش گذاشتن نظریه های گذشته و نمایش آن در کلاس برای عده ای دانشجو است بدون آن که بتوانند آن را عملا در جامعه خود پیاده سازی کنند.

در این شرایط نیاز است تا دانشکده های علوم انسانی به عنوان متولی علوم انسانی رویکرد خود را به سوی نظریه پردازی مبتنی بر حل مسائل جامعه و استفاده از دانش بومی خود سوق دهد.

به منظور دسترسی به این وضعیت نیاز است تا ارتباط دانشکده های علوم انسانی و اساتید با جامعه تعمیق پیدا کند و شرط آن این است که از ایجاد حلقه اتصال بین دانشگاه و جامعه استفاده شود.

مراکز رشد علوم انسانی در دانشگاه ها می توانند این نقش را برای تعمیق ارتباط بین دانشکده های علوم انسانی و جامعه را به خوبی بازی کنند.

دانشگاه های علوم انسانی نیازمند تغییر رویکرد خود از دانشگاه های نسل اول و دانشگاه های نسل دوم به دانشگاه های نسل سوم و چهارم مبتنی بر کارآفرینی و حل مسائل جامعه هستند.

در چنین شرایطی دانشگاه های علوم انسانی با هدف راهبردی دستیابی به مرجعیت در حوزه علوم انسانی متناسب با زیست بوم کشور، نیازمند الگوواره ای هستند که مبتنی بر آینده پژوهشی و در نظر گرفتن ملاحظات محیطی، اجتماعی و اقتصادی به منظور تقویت و ارتقای جایگاه پژوهش و نوآوری و تولید عام و فناوری در حوزه علوم انسانی و دانش میان رشته ای در سطح ملی باشد.

این الگو در مقابل الگوی سنتی قرار دارد که هدف آن، حصول رشد کمی به هر قیمتی است در حالی که رویکرد مبتنی بر تحول علوم انسانی مبتنی بر پیشرفت کیفی است و بدین لحاظ لازم است در تولید دانش، ارتباطی ارگانیک بین نظریه و واقعیت به وجود آید.

برای تغییر از رویکردهای سنتی به رویکرد پیشرفت کیفی در حوزه علوم انسانی، دانشکده های علوم انسانی باید خود را با این شرایط منطبق کنند که مستلزم تغییر در ساختار و مبتنی بر ارتباط با مدارس و جامعه قرار گیرد.

چرخه نظریه پردازی نیازمند مشارکت دانشگاه ها در تولید دانش است در چرخه نظریه پردازی نیازمند مشارکت دانشگاه ها در تولید دانش هستیم.

بدین ترتیب دانشگاه ها براساس ماموریتی که برای آنان تعریف شده است در خط تولید دانش که منجر به تولید نظریه می شود متمایزی را از خود بروز می دهند.

بر این اساس دانشگاه ها دارای وظیفه ای مشترک که تولید فارغ التحصیل باشد، برخوردار نیستند بلکه هر کدام از آنان در جایگاهی از چرخه تولید نظریه قرار خواهند گرفت تا تعامل مشترک آنان با یکدیگر منجر به نظریه پردازی مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی خواهد شد.

ارائه نظریه پردازی هنگامی قابلیت خود را به خوبی نشان می دهد که در رفت و برگشت داده هایی که از پدیده های موجود در جامعه استخراج می شود بی قاعدگی ها، مورد بررسی و علت یابی قرار گیرد.

بدین صورت چرخه نظریه پردازی در حوزه تعلیم و تربیت در فرآیند نظریه توصیفی و هنجاری خواهد گرفت و با مشارکت و همکاری محققان مختلف در حوزه های مختلف و با همکاری سایر دانشگاه های کشور می توان به تولید نظریه پردازان در حوزه علوم انسانی امیدوار شد.

در واقع دانشکده های علوم انسانی عضوی از ارگانیسم به حساب می آیند که خود قسمتی از اکوسیستم بزرگ تر محسوب می شود بنابراین اگر اکوسیستم آموزش شامل تمام اعضای ارگانیسمی باشد در این صورت نیازمند تعامل و تعادل دانشگاه علوم انسانی با اکوسیستمی است که در آن قرار دارد.

مشارکت دانشگاه های مکمل دانشکده های علوم انسانی مانند دانشگاه فرهنگیان، فنی و حرفه ای و کاربردی با نهادهای دیگر مستلزم تبیین اکوسیستم آموزشی دانشگاه با نهادهای حاکمیتی و حکومتی است.

عملکرد مناسب یک اکوسیستم وابسته به ایجاد مراکزی است که بتواند فضایی را فراهم سازد تا تمامی اعضای آن مجموعه در راستای هدف مشترک به بازدهی هدف گذاری شده برای خود نائل شوند و در این راستا از همکاری سایر اعضا بهره مند شوند.

ایجاد چنین ساختاری در اکوسیستم آموزشی به منظور تولید دانش بومی اسلامی ایرانی مراکز رشد علوم انسانی است که می تواند با نظارت دانشگاه علوم انسانی ایجاد شود.

این پژوهش در فصلنامه رشد فناوری منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نظریه پردازی - علوم انسانی - دانش - دانشگاه - توسعه علمی - دانشگاه ها - چرخه - علوم - مشارکت - برخوردار - توسعه - تولید - علمی - اهمیت - مراکز رشد - شاخص - ویژه - حوزه - دانشکده - عملیاتی - کارآمدی - ماموریت - پژوهشی - محققان - آورده - مراکز - و نقش - کشور - رضوی - توان

آخرین اخبار سرویس:
دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

تربیت نیروهای متخصص برای ورود به صنعت و بازار کار | 5 مدرسه عالی مهارت راه اندازی می شود

به تدوینگر گرافیکارنویسنده طنزنیازمندیم

چرا زمان با گذر عمر سریع تر می گذرد؟

خبرنگاران ایلامی واکسینه می شوند

پایان واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد تا 15 آبان ماه

آغاز واکسیناسیون فرهنگیان ایلامی

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها

عکس یکتا ناصر بدون آرایش و عصبانی

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پیکر محمدسرور رجایی فردا به خاک سپرده می شود

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پخت طعام غدیر در قزوین به روایت تصویر

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

شیراز میزبان کنفرانس سنجش و ایمنی پرتو های یونساز و غیریونساز

آغاز واکسیناسیون اهل قلم

تصاویر| کنکور کارشناسی ارشد 1400

امکان تخلف در روند تحصیل و ارائه مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد

برج آزادی قرمز شد

نوبت واکسیناسیون استادان دانشگاه تهران هم فرا رسید

واکسناسیون دانشگاهیان سراسر کشور آغاز شد

دانشجویان گنابادی 1000 وعده غذای گرم بین خانواده های کم برخوردار توزیع کردند

کدام رشته ها پرمتقاضی ترین در کنکور ارشد بود؟

آزادی 35زندانی در عید سعید غدیر خم

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

مردم به شایعات منفی تزریق واکسن توجه نکنند

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

پخت 500 غذای نذری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی ریز

در جستجوی معنا / شماره سیزدهم نشریه «دغدغه» بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی منتشر شد

نیوشا ضیغمی از شوهرش طلاق گرفت؟

کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1400

زمان آزمون عملی رشته علوم ورزشی کنکور 1400 اعلام شد

آزمون سراسری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزآباد برگزار شد

آتنه فقیه نصیری چقدر داغون شده + عکس

مراسم آغاز واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه های کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

فراهم کردن بستر های مهارت آموزی در دبستان ها

محفل شعرخوانی برگزیدگان جشنواره شعر امید دانشگاه آزاد برگزار شد

فراخوان جذب نیروی امریه سرباز در شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی منتشر شد

استادان دانشگاه آزاد پس از دریافت پیامک، برای واکسیناسیون مراجعه کنند

20 فوتی کرونا در کرمان

آغاز واکسیناسیون 9 هزار نفر از مددجویان و پرسنل زندان ها

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

آزمون سراسری کارشناسی ارشد با حضور 400 داوطلب برگزار می شود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

شناسایی 34433 بیمار جدید کرونایی/ 292 نفر دیگر فوت شدند

تزریق واکسن کرونا رکورد زد/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

زمان واکسیناسیون قضات و سینماگران/ نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

بدرالزمان قریب استاد زبان سغدی بود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

بسیج دانشجویی علوم پزشکی اهواز خواستار لغو مراسم بزرگداشت عید غدیر در ورزشگاه تختی شد

شعرخوانی دکتر ولایتی در محفل جشنواره شعر امید

میترا گلچین استاد دانشگاه تهران کیست + درگذشت

طبخ شش هزار غذای نذری

مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشور های پیشرفته

حریرچی: ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور

شعر برآمده از زبان حال اجتماع است

رودخانه چالوس خشک شد

برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

دانشجویان ارشد و دکتری زودتر واکسینه می شوند

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

مدارس عالی مهارت در دانشگاه های آزاد خراسان رضوی ایجاد می شود

ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

مهلت پرینت برگه ثبت نام آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت امروز پایان می یابد

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون 400 هزار دز در سه روز گذشته/ کلاس‎های دانشجویان ارشد و دکتری حضوری می شود؟

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون بالای 400 هزار دز در سه روز گذشته

واکسیناسیون فرهنگیان کشور آغاز شد

محصولات ایران ساخت فراتر از مرز ها رفت / برگزاری 12 نشست آنلاین بین المللی

آغاز واکسیناسیون کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه تهران: ترم تحصیلی آینده از مهرماه و به صورت ترکیبی برگزار می شود

«هانیه توسلی» از همه چیز خسته شد/ عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

هرمزگان در تب کرونا

سرعت در روند واکسیناسیون مسئله مهم کشور است

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

فعال شدن 2 سامانه برای ثبت نام واکسیناسیون در دانشگاه آزاد

آغاز واکسیناسیون اساتید،دانشجویان وکارکنان دانشگاه های کشور

وردست چرخکار و وسط کار خانم

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

واکسیناسیون گروههای هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

جزییاتی از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

انتقاد از شیوه اجرای «طرح الف و ب» | رویکرد عملیاتی و کیفیت اجرای طرح اصلاح شود

دانشگاه آزاد اسلامی توان راه اندازی 300 مرکز واکسیناسیون را دارد

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

رقابت بیش از یک هزار و 500 داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در واحد شیراز

5 سلبریتی آمریکایی که در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده اند

دانشگاهیان دانشگاه آزاد تا 15 آبان واکسینه می شوند

نقش دانشکده علوم انسانی در چرخه نظریه پردازی به منظور توسعه علمی کشور

نقش دانشکده علوم انسانی در چرخه نظریه پردازی به منظور توسعه علمی کشور