مطالب مرتبط:
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
شتاب در واکسیناسیون عمومی کرونا/ افزایش تولید واکسن برکت به 7 میلیون دوز در هفته
واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران شتاب می گیرد | افزایش تولید واکسن برکت به 7 میلیون دوز در هفته
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 10:202021-06-19پزشكي

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد


واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد در چهارمین مرحله از ورود واکسن کرونا به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

- " به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

اگرچه پیش از این اعلام شده بود این محموله شامل دو میلیون دوز واکسن است، اما بنا به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر به دلیل محدودیت حمل بار، یک میلیون دوز واکسن به کشور ارسال شده و مابقی محموله نیز با پروازی دیگر به کشور خواهد رسید.

طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

همچنین یک میلیون دوز اخیر در شرایطی در میان استان ها توزیع می شود که طی هفته های گذشته وقفه میان واردات واکسن، فرایند واکسیناسیون را کند کرده بود هر چند که بنا به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با توزیع واکسن برکت و واردات محموله های بعدی، واکسیناسیون عمومی با اولویت گروه های سنی 65 سال به بالا طی روز های آتی آغاز می شود.

تزریق روزانه 70 هزار دوز واکسن  آن طور که کارشناسان حوزه سلامت می گویند، کند شدن فرایند واکسیناسیون عمومی در هفته های گذشته به دلیل بدعهدی کشور های تولید کننده واکسن کرونا در عمل به تعهدات شان بوده و همین مسأله باعث شده واردات واکسن در کشور به تعویق بیفتد.

این موضوعی است که در هفته های گذشته بویژه از زمانی که روند ارسال محموله های واکسن مورد انتظار ایران مختل شد، در رسانه ها مطرح می شود و نگرانی ها را برای واکسیناسیون گروه های در اولویت دریافت واکسن و تزریق دوز دوم بالا برده است.

برای مثال کوواکس یعنی همان سازوکار مرتبط با سازمان بهداشت جهانی که به کشور های کم درآمد سهمیه واکسن می دهد قرار بود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن به ایران بدهد که از این میزان تنها یک و نیم میلیون دوز واکسن تحویل داده و مابقی واکسن ها را به ایران بدهکار است.

در این میان همچنان صف انتظار کارکنان بخشی از نظام سلامت در حوزه سرپایی از جمله آزمایشگاهیان، برخی دانشجو های پزشکی و برخی بیماران خاص و گروه های سنی بالای 70 سال که متقاضی دریافت واکسن هستند طولانی است و هنوز هم رده سنی بالای 65 سال که قرار بود هفته گذشته واکسیناسیون شان شروع شود بلاتکلیف مانده اند.

این در شرایطی است که هفته گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات سه میلیون واکسن کرونا به کشور خبر داده بود در حالی که از این میزان تنها یک میلیون دوز آن تأمین شده و اواخر هفته گذشته تحویل وزارت بهداشت شد.

با وجود این، این روز ها اخبار خوشی نیز از تولید واکسن های ایرانی به گوش می رسد و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت قول داده اند، واکسن ایرانی کووبرکت نیز این روز ها وارد کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 می شود.

در تهران نیز مطابق اعلام معاون درمان ستاد کرونای پایتخت موجودی واکسن ها در مراکز تجمیعی در حال اتمام است، اما ورود محموله های جدید واکسن به کشور و دریافت مجوز اضطراری واکسن کووبرکت نگرانی ها درباره توقف واکسیناسیون را در این مراکز کاهش داده است.

نادر توکلی در این باره می گوید: مراکز تجمیعی در تهران روزانه ظرفیت تزریق 70 هزار دوز واکسن دارند یعنی در 10 روز می توان 700 هزار دوز واکسن در تهران تزریق کرد.

با توجه به اینکه واکسن برکت مجوز های اضطراری را دریافت کرده امیدواریم با ورود کووبرکت به چرخه واکسیناسیون روند واکسیناسیون در تهران سرعت بگیرد.

به گفته وی، هم اینک اولویت دریافت واکسن در استان تهران شامل کارکنان نظام سلامت در حوزه سرپایی، بخشی از دانشجویان پزشکی و بیماران خاص از جمله مبتلایان به سرطان است.

اولویت تزریق دوز اول واکسن است  اگرچه این روز ها سالمندان بالای 70 سال و گروه های سنی 65 سال در انتظار واردات محموله های جدید واکسن نشسته اند با این حال همزمان این شائبه ها مطرح می شود کسانی که هنوز موفق به تزریق دوز دوم واکسن نشده اند در عوض از واکسن جایگزین برای آن ها استفاده خواهد شد.

موضوعی که سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این شائبه ها می گوید: واکسن برکت یا هر واکسن ایرانی که به کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 اضافه شود و مجوز مصرف اضطراری بگیرد به صورت مستقل و مجزا استفاده خواهد شد و وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از دوز دوم یا استفاده ترکیبی از واکسن ها در برنامه واکسیناسیون عمومی ندارد، اگرچه این موضوع نامحتمل نیست و در برخی کشور ها شیوه نامه های استفاده ترکیبی از واکسن ها در ماه های آتی تدوین می شود.

با وجود این تا اطلاع ثانوی دوز اول و دوم واکسن های تزریقی یکسان خواهد بود.

 کیانوش جهانپور درباره تأخیر ایجاد شده در دریافت دوز دوم و کاهش اثر بخشی واکسن ها هم می گوید: بر اساس دانسته های علمی تأخیر چند روزه بین دوز اول و دوم واکسن ها اثربخشی واکسن ها را کم نمی کند، البته این موضوع در مورد واکسن اسپوتنیک وی 5 با توجه به تفاوت دوز اول و دوم خاص است و طبیعتاً بعد از دسترسی به دوز دوم تزریق خواهد شد.

دوز اول اسپوتنیک از بردار های ویروسی آدنوویروس است و دوز دوم آن آدنوویروس تیپ 5 انسان است.

فعلاً بر اساس دانسته های موجود فاصله بیشتر بین دوز اول و دوم اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد برای مثال فاصله دوز اول و دوم آسترازنکا بیش از 90 روز است.

وی با بیان اینکه تا این لحظه بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده و بیش از 75 تا 80 درصد آن تزریق شده است، می افزاید: اغلب سالمندان بالای 70 سال که مایل به دریافت واکسن بودند و در سامانه ثبت نام کرده اند دوز اول را دریافت کرده اند و در حال دریافت دوز دوم هستند.

در روز های آتی وارد فاز تزریق افراد بالای 65 سال می شویم.

با توجه به اینکه سرعت واکسیناسیون تابع زمانبندی تأمین و واردات واکسن است و البته واردات و تأمین واکسن نیز فراز و فرود های بسیاری دارد بنابراین اعلام زمانبندی دقیق از سوی تولیدکنندگان خارجی امکانپذیر نیست، ولی طی روز های آتی واکسیناسیون افراد بالای 65 سال آغاز می شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که محموله یک میلیون دوز واکسن کرونا که به تازگی وارد شده برای کدام گروه ها تزریق خواهد شد، عنوان می کند: اولویت با دوز اول است، هنوز بالای 70 سال که متقاضی واکسن بودند واکسیناسیون شان کامل نشده.

به محض اینکه واکسیناسیون داوطلبان دوز اول واکسن بالای 70 سال انجام شود وارد گروه های بعدی خواهیم شد.

وی در ادامه می افزاید: بخشی از این واکسن های تزریقی، واکسن برکت خواهد بود، ولی با توجه به اینکه یک میلیون دوز واکسن نیز ظرف روز های آتی از چین وارد کشور می شود و احتمالاً تا قبل از دهم تیرماه محموله ای از واکسن ها را از کوواکس خواهیم داشت به طور دقیق نمی توان اعلام کرد برای افراد در اولویت بعدی از چه واکسن هایی استفاده می شود.

به گفته جهانپور، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کرده اند نگران تزریق دوز دوم نباشند چرا که بسیاری از کشور ها از جمله کانادا و اروپای غربی که دسترسی بالایی به واکسن دارند دوز اول را در اولویت قرار داده اند و دوز دوم را بعد از سه ماه تزریق می کنند.

در کشور ما این برنامه به صورت رسمی وجود ندارد، اما شیوه نامه های کشور های مختلف حاکی از این است تأخیر در واکسن دوز دوم تأثیری در اثربخشی واکسن ها نخواهد داشت.

به نظر می آید بسیاری از نظام های بهداشتی در دنیا معتقدند اگر قرار بر انتخاب بین دوز اول و دوز دوم باشد، دوز اول را باید تزریق کرد تا حداقل ایمنی پایه ای در جامعه فراهم شود.


کلید واژه ها: جمعیت هلال احمر - واکسن کرونا - میلیون - واکسن - وزارت بهداشت - واکسیناسیون کرونا - کرونا - کشور - هلال احمر - محموله - واکسیناسیون - سخنگوی جمعیت هلال احمر - بهداشت - وزارت - جمعیت - پنجشنبه - هزار - هلال - احمر - توزیع - گذشته - ایران - قرار - هفته - شتاب - چهارمین - محدودیت - سخنگوی - اعلام - مرحله

آخرین اخبار سرویس:
اولویت های بهداشت روانی در محدودیت های کرونایی

مراکز ارایه خدمات بستری موقت بیماران کرونایی 1.5 برابر افزایش یافت

اولویت های بهداشت روانی در محدودیت های کرونایی

نکات تغذیه ای برای نوجوانان در حال بلوغ که باید آویزه گوش شود

روش های خانگی برای درمان کبد چرب

تسویه مطالبات سال 99 موسسات تشخیصی درمانی و پزشکان خانواده از سوی بیمه سلامت

تاثیر میزان قند خون در ایجاد خشکی دهان

افزایش 60 درصدی مشکلات روانی نوزادانی با مادر چاق

تاثیر میزان قند خون در ایجاد خشکی دهان

ورزش های هوازی موجب روند پیری سالم در مغز می شود

نکاتی برای تشخیص و درمان خانگی اگزمای صورت

هپاتیت از چه راه هایی منتقل می شود/شیوع هپاتیت A در کودکان

اثرگذاری واکسن ها بر گونه های ویروس کرونا

تاثیر قهوه در کاهش احتمال ابتلا به کووید19/ انتقال کرونا از گربه

روزانه بیش از 5 فنجان قهوه مصرف نکنید

هپاتیت از چه راه هایی منتقل می شود/شیوع هپاتیت A در کودکان

ورزش های هوازی موجب روند پیری سالم در مغز می شود

تاثیر قهوه در کاهش احتمال ابتلا به کووید19/ انتقال کرونا از گربه

بهترین ادویه جات برای لاغری سریع

علائم و راه درمان دیستروفی عضلانی چیست؟

عوارض جویدن آدامس؛ از خرابی دندان تا اختلال مفاصل فک

چطور بفهمیم فرزندمان به بلوغ زودرس رسیده است؟

استخدام راننده با حقوق ثابت و بیمه در شرکت میم دارو در تهران

تاثیر تمرینات ورزشی در درمان افسردگی

روش های خانگی برای درمان کبد چرب

8 نکته ضروری برای به خطر نیافتادن سلامتی تان در دوران قرنطینه

چگونه می توان سلامت خود را در قرنطینه حفظ کرد؟

خوراکی های غضروف ساز را بشناسید!

کنترل قندخون در پیشگیری از آلزایمر موثر است

تعجب آورترین عوارض جویدن آدامس چیست؟

استخدام کارشناس مامایی در بیمارستان سوم شعبان در تهران

نکاتی برای تشخیص و درمان خانگی اگزمای صورت

5 خوراکی سیاه رنگ که باید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بجستان

کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بجستان

120 هزار دوز واکسن مشترک ایران و کوبا تحویل وزارت بهداشت شد

طرز تهیه مرغ لیمویی کباب شده

مصرف روزانه قهوه بر مغز چه تاثیری دارد؟

چطور دندان‎های سفیدی داشته باشید؟

2زایمان موفق در آمبولانس در طول یک شب در لیردف شهرستان جاسک

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

گستردگی موج پنجم کرونا؛ پروتکل ها را رعایت نکنید تخت کم می آید

آیا با جواب تست آنتی بادی می توان نوع واکسن تزریق شده را تشخیص داد؟

رازهایی از بدن که از آن بی خبرید!

2زایمان موفق در آمبولانس در طول یک شب در لیردف شهرستان جاسک

بهترین گیاهان خانگی برای تصفیه هوای منزل

نقش سوداگری بخش خصوصی در تبلیغ یک دارو/ چگونه داروی رمدسیویر کمیاب و گران شد؟

آخرین پیام رامبد جوان از روی تخت کرونایی بیمارستان

اشتباهاتی که منجر به پیری زودرس می شوند!

3220 بیمار بستری کرونایی در مازندران

رنگ بندی جدید کرونایی/ تبریز هم قرمز شد

گستردگی موج پنجم کرونا/ مردم نگران پر شدن ظرفیت تخت های بیمارستانی نباشند

شناسایی 283 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

واکسیناسیون معلمان از 9 تا 25 مرداد

برای درمان موهای خشک و شکننده چه باید کرد؟

کرونا در هرمزگان؛ تعداد فوتی ها رکورد زد

نکات طلایی که پیش از ازدواج باید بدانید!

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 6 فوتی و 559 بیمار جدید کرونایی

تزریق گسترده واکسن کرونا به خبرنگاران از شنبه

چهار توصیه کاربردی برای درمان کبد چرب

نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم

شناسایی 283 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

نیرو باغ رستوران منقل دار کمک اشپز

کرونا در هرمزگان جان 20 نفر را گرفت

بدنتان را از سلول های سرطانی پاکسازی کنید!

کرونا در هرمزگان جان 20 نفر را گرفت

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

 18 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده است

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

چگونه کم کاری تیرویید را درمان کنیم؟

چگونه از سفیدشدن موها در جوانی پیشگیری کنیم؟

چگونه از شر پشه ها در امان بمانیم؟

چه چیزهایی جذابیت را از ما می گیرد؟

ترکیب جادوییِ ضد خروپف

تعجب کرونا از مهمان نوازی ایرانیان!

چهار توصیه کاربردی و مهم برای درمان کبد چرب

درمان کبد چرب با چند روش ساده و خانگی؛ از کاهش وزن و نوشیدن قهوه تا مصرف مکمل های امگا 3

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه بازگشایی مدارس

آمار کرونا هرمزگان 7 مرداد؛ 20 فوتی و 1168 بستری

در این 7 زمان خود را وزن نکنید

طغیان کرونا در استان گیلان / ایرانی ها از سفر به خطه شمال خودداری کنند

ابتلای 351 نفر به کرونا در استان مرکزی

رکورد تعداد افراد بستری در بخش های کرونایی استان بوشهر شکسته شد

وزیر بهداشت: قرار نبود واکسن بیاوریم، مجبور شدیم

دلتا کرونا و رکورد جدید بستری ها و بیماران سرپایی در گیلان

تصاویر| آغاز واکسیناسیون خبرنگاران

رکورد تعداد افراد بستری در بخش های کرونایی استان بوشهر شکسته شد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در زرین رویا در شیراز

آمار کرونا یزد 7 مرداد؛ 6 فوتی و 652 ابتلای جدید

آمار کرونا همدان 7 مرداد؛ 4 فوتی و 81 ابتلای جدید

انتخاب کرونا

چهار توصیه کاربردی و مهم برای درمان کبد چرب

آمار کرونا سمنان 7 مرداد؛ 31 بستری جدید

سیاه ترین روز کرونا در هرمزگان با 20 فوتی

آمار کرونا کرمان 7 مرداد؛ 20 فوتی و 229 ابتلای جدید

شهردار نیویورک: واکسن بزنید 100 دلار پاداش بگیرید

شهردار نیویورک: واکسن بزنید 100 دلار پاداش بگیرید

شوم ترین روز کرونایی در هرمزگان /20 نفر دیگر قربانی کرونا شدند

در این 7 زمان خود را وزن نکنید

واکسیناسیون معلمان مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس است

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد