مطالب مرتبط:
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه 28 خرداد 1400
فهرست مراکز واکسیناسیون کرونا در استان چهارمحال و بختیاری
4 میلیون و 369 هزار نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را زده اند
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 09:252021-06-19پزشكي

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد


طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

- در چهارمین مرحله از ورود واکسن کرونا به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :اگرچه پیش از این اعلام شده بود این محموله شامل دو میلیون دوز واکسن است، اما بنا به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر به دلیل محدودیت حمل بار، یک میلیون دوز واکسن به کشور ارسال شده و مابقی محموله نیز با پروازی دیگر به کشور خواهد رسید.

طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

همچنین یک میلیون دوز اخیر در شرایطی در میان استان ها توزیع می شود که طی هفته های گذشته وقفه میان واردات واکسن، فرایند واکسیناسیون را کند کرده بود هر چند که بنا به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با توزیع واکسن برکت و واردات محموله های بعدی، واکسیناسیون عمومی با اولویت گروه های سنی 65 سال به بالا طی روز های آتی آغاز می شود.

تزریق روزانه 70 هزار دوز واکسنآن طور که کارشناسان حوزه سلامت می گویند، کند شدن فرایند واکسیناسیون عمومی در هفته های گذشته به دلیل بدعهدی کشور های تولید کننده واکسن کرونا در عمل به تعهدات شان بوده و همین مسأله باعث شده واردات واکسن در کشور به تعویق بیفتد.

این موضوعی است که در هفته های گذشته بویژه از زمانی که روند ارسال محموله های واکسن مورد انتظار ایران مختل شد، در رسانه ها مطرح می شود و نگرانی ها را برای واکسیناسیون گروه های در اولویت دریافت واکسن و تزریق دوز دوم بالا برده است.

برای مثال کوواکس یعنی همان سازوکار مرتبط با سازمان بهداشت جهانی که به کشور های کم درآمد سهمیه واکسن می دهد قرار بود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن به ایران بدهد که از این میزان تنها یک و نیم میلیون دوز واکسن تحویل داده و مابقی واکسن ها را به ایران بدهکار است.

در این میان همچنان صف انتظار کارکنان بخشی از نظام سلامت در حوزه سرپایی از جمله آزمایشگاهیان، برخی دانشجو های پزشکی و برخی بیماران خاص و گروه های سنی بالای 70 سال که متقاضی دریافت واکسن هستند طولانی است و هنوز هم رده سنی بالای 65 سال که قرار بود هفته گذشته واکسیناسیون شان شروع شود بلاتکلیف مانده اند.

این در شرایطی است که هفته گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات سه میلیون واکسن کرونا به کشور خبر داده بود در حالی که از این میزان تنها یک میلیون دوز آن تأمین شده و اواخر هفته گذشته تحویل وزارت بهداشت شد.

با وجود این، این روز ها اخبار خوشی نیز از تولید واکسن های ایرانی به گوش می رسد و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت قول داده اند، واکسن ایرانی کووبرکت نیز این روز ها وارد کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 می شود.

در تهران نیز مطابق اعلام معاون درمان ستاد کرونای پایتخت موجودی واکسن ها در مراکز تجمیعی در حال اتمام است، اما ورود محموله های جدید واکسن به کشور و دریافت مجوز اضطراری واکسن کووبرکت نگرانی ها درباره توقف واکسیناسیون را در این مراکز کاهش داده است.

نادر توکلی در این باره می گوید: مراکز تجمیعی در تهران روزانه ظرفیت تزریق 70 هزار دوز واکسن دارند یعنی در 10 روز می توان 700 هزار دوز واکسن در تهران تزریق کرد.

با توجه به اینکه واکسن برکت مجوز های اضطراری را دریافت کرده امیدواریم با ورود کووبرکت به چرخه واکسیناسیون روند واکسیناسیون در تهران سرعت بگیرد.

به گفته وی، هم اینک اولویت دریافت واکسن در استان تهران شامل کارکنان نظام سلامت در حوزه سرپایی، بخشی از دانشجویان پزشکی و بیماران خاص از جمله مبتلایان به سرطان است.

اولویت تزریق دوز اول واکسن است اگرچه این روز ها سالمندان بالای 70 سال و گروه های سنی 65 سال در انتظار واردات محموله های جدید واکسن نشسته اند با این حال همزمان این شائبه ها مطرح می شود کسانی که هنوز موفق به تزریق دوز دوم واکسن نشده اند در عوض از واکسن جایگزین برای آن ها استفاده خواهد شد.

موضوعی که سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این شائبه ها می گوید: واکسن برکت یا هر واکسن ایرانی که به کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 اضافه شود و مجوز مصرف اضطراری بگیرد به صورت مستقل و مجزا استفاده خواهد شد و وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از دوز دوم یا استفاده ترکیبی از واکسن ها در برنامه واکسیناسیون عمومی ندارد، اگرچه این موضوع نامحتمل نیست و در برخی کشور ها شیوه نامه های استفاده ترکیبی از واکسن ها در ماه های آتی تدوین می شود.

با وجود این تا اطلاع ثانوی دوز اول و دوم واکسن های تزریقی یکسان خواهد بود.

کیانوش جهانپور درباره تأخیر ایجاد شده در دریافت دوز دوم و کاهش اثر بخشی واکسن ها هم می گوید: بر اساس دانسته های علمی تأخیر چند روزه بین دوز اول و دوم واکسن ها اثربخشی واکسن ها را کم نمی کند، البته این موضوع در مورد واکسن اسپوتنیک وی 5 با توجه به تفاوت دوز اول و دوم خاص است و طبیعتاً بعد از دسترسی به دوز دوم تزریق خواهد شد.

دوز اول اسپوتنیک از بردار های ویروسی آدنوویروس است و دوز دوم آن آدنوویروس تیپ 5 انسان است.

فعلاً بر اساس دانسته های موجود فاصله بیشتر بین دوز اول و دوم اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد برای مثال فاصله دوز اول و دوم آسترازنکا بیش از 90 روز است.

وی با بیان اینکه تا این لحظه بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده و بیش از 75 تا 80 درصد آن تزریق شده است، می افزاید: اغلب سالمندان بالای 70 سال که مایل به دریافت واکسن بودند و در سامانه ثبت نام کرده اند دوز اول را دریافت کرده اند و در حال دریافت دوز دوم هستند.

در روز های آتی وارد فاز تزریق افراد بالای 65 سال می شویم.

با توجه به اینکه سرعت واکسیناسیون تابع زمانبندی تأمین و واردات واکسن است و البته واردات و تأمین واکسن نیز فراز و فرود های بسیاری دارد بنابراین اعلام زمانبندی دقیق از سوی تولیدکنندگان خارجی امکانپذیر نیست، ولی طی روز های آتی واکسیناسیون افراد بالای 65 سال آغاز می شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که محموله یک میلیون دوز واکسن کرونا که به تازگی وارد شده برای کدام گروه ها تزریق خواهد شد، عنوان می کند: اولویت با دوز اول است، هنوز بالای 70 سال که متقاضی واکسن بودند واکسیناسیون شان کامل نشده.

به محض اینکه واکسیناسیون داوطلبان دوز اول واکسن بالای 70 سال انجام شود وارد گروه های بعدی خواهیم شد.

وی در ادامه می افزاید: بخشی از این واکسن های تزریقی، واکسن برکت خواهد بود، ولی با توجه به اینکه یک میلیون دوز واکسن نیز ظرف روز های آتی از چین وارد کشور می شود و احتمالاً تا قبل از دهم تیرماه محموله ای از واکسن ها را از کوواکس خواهیم داشت به طور دقیق نمی توان اعلام کرد برای افراد در اولویت بعدی از چه واکسن هایی استفاده می شود.

به گفته جهانپور، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کرده اند نگران تزریق دوز دوم نباشند چرا که بسیاری از کشور ها از جمله کانادا و اروپای غربی که دسترسی بالایی به واکسن دارند دوز اول را در اولویت قرار داده اند و دوز دوم را بعد از سه ماه تزریق می کنند.

در کشور ما این برنامه به صورت رسمی وجود ندارد، اما شیوه نامه های کشور های مختلف حاکی از این است تأخیر در واکسن دوز دوم تأثیری در اثربخشی واکسن ها نخواهد داشت.

به نظر می آید بسیاری از نظام های بهداشتی در دنیا معتقدند اگر قرار بر انتخاب بین دوز اول و دوز دوم باشد، دوز اول را باید تزریق کرد تا حداقل ایمنی پایه ای در جامعه فراهم شود.


کلید واژه ها: میلیون - واکسن - وزارت بهداشت - واکسن کرونا - جمعیت هلال احمر - کشور - سخنگوی جمعیت هلال احمر - هزار - کرونا - محموله - بهداشت - هلال احمر - وزارت - تزریق - جمعیت - گزارش روز - هلال - احمر - آمار - چهارمین - محدودیت - پنجشنبه - سخنگوی - گزارش - توزیع - اعلام - گذشته - ایران - مرحله - ارسال

آخرین اخبار سرویس:
سن ثبت نام برای واکسیناسیون کرونا کاهش یافت

طرز تهیه روغن دنبه گوسفندی

اوضاع خراب کرونا در تهران / بیماران بدحال با 115 تماس بگیرند

از خواص درمانی ارگانو چه می دانید؟

اوضاع خراب کرونا در تهران / بیماران بدحال با 115 تماس بگیرند

نظارت بر روند واکسیناسیون کرونا در البرز

پوکی استخوان ربطی به وزن بدن دارد؟

طرز تهیه رولت خامه ای خوشمزه

صدای سفید چگونه باعث آسیب شنوایی می شود؟

بالاخره چای بنوشیم یا نه؟

تأثیرات شگفت آور نوشیدن آب بر سلامتی بدن

استخدام خانم در فروشگاه مواد غذایی

گرسنگی طولانی ممنوع

طرز تهیه مرغ سوخاری بدون روغن

طرز تهیه خوراک لوبیا عروس با قارچ

ارسال کمک های بشردوستانه روسیه به کوبا

فراموشی چه فوایدی دارد؟

آنتی بادی کرونا چند ماه در بدن باقی می ماند؟

خواص بی نظیر اسفناج از نگاه دانشمندان

نگرانی از افزایش مراجعه برای بستری شدن بیماران کرونایی در مازندران

بار مراجعات برای بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان های مازندران نگران کننده است

6 ماده غذایی که پس از 50 سالگی پیری را به تاخیر می اندازد

راهکارهای ساده برای سلامت کبد

طرز تهیه کوفته تبریزی

9 واقعیت درباره میوه ملون طلایی

بعد از تزریق واکسن از این نوشیدنی ها غافل نشوید

9 نکته برای کاهش وزن

مردم نگران کمبود واکسن نباشند

10 اختلال خواب شایع و راه های درمان آن ها

رژیم مدیترانه ای چیست؟

نوشیدنی شگفت انگیزی که منجر به طول عمر می شود

اردن واکسیناسیون کرونای کودکان 12 سال و بالاتر را آغاز می کند

توصیه هایی برای افراد مبتلا به کرونا در سفر

دلایل و درمان فشار خون در کودکان

مردم نگران کمبود واکسن نباشند

19 روش آسان برای کاهش وزن

طرز تهیه بریانی مرغ کویتی، غذای خوشمزه عربی

نقش فیزیوتراپی تنفسی در مبتلایان به کرونا چیست؟

چرا گونه دلتای کرونا مسری تر است؟

اگر کبد چرب دارید بخوانید

ارتباط بین بیماری های دهان و دندان با آلزایمر

استفاده از تردمیل با سرعت بالا ممنوع

کرونا بار دیگر در روسیه رکورد زد

سه ​​دلیل که باعث خارج شدن آب از دهان هنگام خواب می شود

منتظر اتمام کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت و انتشار اطلاعات فاز سوم این واکسن هستیم

پیشگیری از کم خونی با این معجون فوق العاده

فواید پنهان خوردن اسفناج

چیدمان در فروشگاه مواد غذایی

اعلام میزان ابتلای افراد واکسینه شده به جهش chr(034)گاماchr(034) کرونا

ببینید | همه چیز درباره پوکی استخوان

خواص بیشمار گیاه مریم گلی

شیوع فقر حرکتی در دوران کرونایی

تاثیر نوشیدن قهوه بر کوتاهی قد

ویروس مانکی بی یا آبله میمونی چقدر خطرناک است؟

چند اختلال خواب شایع و راه های درمان آنها

کرونا باز هم در روسیه رکورد زد

آغاز واکسیناسیون 5 هزار نفر جمعیت بالای 18 سال جزیره خارگ/ استقبال از واکسن کووبرکت

15 هزار یزدی به کرونا مبتلا شدند/144 نفر قربانی کووید19

هرمزگان در بحرانی ترین شرایط/ 9 فوتی دیگر در 2 مرداد

کرونا دلتا مسری تر و خطرناک تر از سایر جهش ها

15 هزار یزدی به کرونا مبتلا شدند/144 نفر قربانی کووید19

جلایی پور، واکسن انگلیسی و واکسن ایرانی

جولان بمب های غذایی در فضای مجازی/ متولی برخورد با مبلغان غذاهای پرخطر کیست؟

تخت های پر و بستری بیماران روی زمین در بیمارستان تامین اجتماعی گنبدکاووس

392 مازندرانی دیگر کرونایی شدند

متولدین قبل سال 1342 برای واکسیناسیون ثبت نام کنند

این گیاه برای کاهش وزن معجزه می کند

خوراکی هایی که به سلامت دندان ها آسیب می زند

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 3 فوتی و 366 بیمار جدید کرونایی

گرسنگی طولانی ممنوع+ علت

هنوز به قله پیک پنج نرسیده ایم

شکست ایمنی بدن در جهش های قبلی 5.9 درصد، اما در کرونای دلتا 19 درصد است / با شناسایی 28 هزار بیمار در یک روز یک رکورد جدید ثبت شد

حریرچی: برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا کمبود نداریم

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس

چند نمونه از توصیه های غیرعلمی برای لاغری!

داروی جدید سرطان سینه

شرایط شرکت مبتلایان به کرونا در آزمون کارشناسی ارشد

تزریق واکسن کرونا، از مرگ جلوگیری می کند

14 نفر بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

داستان فناوری عجیبی که می تواند سرنوشت بشر را تغییر دهد!

14 نفر بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است

واکسیناسیون رانندگان تاکسی آغاز شد

حقایق شگفت انگیز درباره ملون طلایی و فوایدش

افزایش موارد ابتلا به کرونا در مکزیکو سیتی

استخدام بازاریاب شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی

خبر خوش / سن ثبت نام برای واکسیناسیون کرونا در کشور دو سال کاهش یافت

خبر خوش / سن ثبتنام برای واکسیناسیون کرونا در کشور دو سال کاهش یافت

کار در کارگاه میلنگ تراشی همراه با بیمه و ناهار

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا از سوی اورژانس تهران از امروز

زندگی دوباره بیماران نیازمند پیوند عضو در تبریز

ثبت نام افراد 58 سال به بالا برای دریافت واکسن کرونا

آمار کرونا یزد دوم مرداد؛ 5 فوتی و 277 ابتلای جدید

کرونا در روسیه: فوت 799 نفر طی یک روز

پیشگیری از کووید-19 با ماسک مجهز به میکروفون و اسپیکر شرکت ال جی

اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی

کشف یک داروی جدید؛ سرطان پستان نابود می‎شود؟

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد