مطالب مرتبط:
حضور گسترده پایتخت نشینان در پای صندوق های رای / حضور گسترده مردم شهرستان های استان تهران در انتخابات + تصاویر
رصد دقیق روند انتخابات شورا های استان تهران
ساعت کار مترو تهران تا 12 شب افزایش یافت
وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم با انتخاب فرد اصلح تغییر می کند
ترافیک در معابر پایتخت سنگین است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 08:452021-06-19پزشكي

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت


کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت، آلوده ترین نقطه تهران، راهکارهای جایگزین دیوار صوتی و وضعیت این نوع آلودگی در شرایط کرونا توضیحاتی ارائه داد.

- خبرگزاری فارس، گروه شهری: آلودگی صدا یکی از مهم ترین عوامل فیزیکی زیان آور محسوب می شود.

در سال های اخیر آلودگی صوتی یکی از عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی انسان ها در سراسر جهان است.

بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) اختلالات روان شناختی‏ ناشی از صدا اثرات ناخوشایندی بر کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دارد.

امروزه آلودگی صوتی یکی از جنبه های مهم زیست محیطی و بهداشتی است که از دیدگاه سلامتی، آلودگی صوتی علاوه بر ایجاد انواع اثرات فیزیولوژیکی به ایجاد اختلالات روان پزشکی و روان شناختی‏ منجر می شود.

آثار فیزیولوژیکی و روانی مواجهه با صدا بر انسان غالباً به تدریج ظاهر می شود و در دراز مدت پیامدهای منفی روان شناختی‏‏ آن از جمله رفتار پرخاشگرانه، خستگی جسمی ـ روانی، استرس، سرگیجه، سردرد، عصبانیت، اختلال خواب، کاهش بازده کاری بروز می کند.

خوشمان بیاید یا نه، به  هر حال زندگی در شهرهای بزرگ بدون آلودگی صوتی امکان پذیر نیست و اگر چه بسیاری از افراد تصور می کنند تنها آلودگی خطرناک جهان، آلودگی هوا است، اما گاهی آلودگی صوتی می تواند در برخی افراد حتی بسیار خطرناک تر از آلودگی هوا باشد.

آلودگی صوتی امواج ناخواسته ای است که در شرایط مکانی و زمانی ویژه بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی و علی الخصوص اختلال در دستگاه شنوایی را حاصل شود.

واحد اندازه گیری آلودگی صوتی دسی بل است و آستانه تحمل گوش انسان در حدود 130 دسی بل است.

انتشار صدا بسته به اینکه در محیط باز یا بسته صورت پذیرد رفتار متفاوتی دارد.

در یک محیط باز امواج صوتی بدون برخورد به مانع روند انتشار را تا مرز تباهی ادامه می دهند.

شرایط محیطی تأثیر غیرقابل انکاری در چگونگی انتشار صدا دارد.

گرچه انسان به سرو صدا عادت کرده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل های بدنی و ساده کاهش می دهد.

آلودگی صوتی روی وضع روانی و روحی شخص اثر کرده و باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار و حتی اجتماع و کنترل کیفیت هوای تهران" و عضو انجمن علمی هوای پاک ایران به بحث و گفت وگو نشستیم که جزییات آن به شرح ذیل است:  میانگین تراز صوتی در بزرگراه های پایتخت/ 70 درصد کاربری مجاور بزرگراه های شهر تهران مسکونی است وضعیت آلودگی صوتی در تهران چگونه است و این آلودگی به چه صورت اندازه گیری می شود؟ بر اساس نتایج اندازه گیری صدا توسط دستگاه های پرتابل سنجش صوت، میانگین تراز صوتی در بزرگراه های پایتخت در دوره زمانی روز حدود 70 تا 80 دسی بل است.

طبق آمارهای سازمان فناوری اطلاعات شهرداری 70 درصد کاربری مجاور بزرگراه های شهر تهران مسکونی است و استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست برای کاربری مسکونی 55 دسی بل در روز و 45 دسی بل در شب می باشد، بنابراین میانگین تراز صوتی در بزرگراه ها در روز حدود  15 تا 25 دسی بل بالاتر از استاندارد است.

 36 ایستگاه ثابت سنجش صوت در تهران همچنین میانگین تراز صوتی در مناطق مختلف پایتخت از طریق 36 ایستگاه ثابت سنجش صوت برای دوره زمانی روز و شب از طریق سامانه بر خط آلودگی صدا http://noise.

tehran.

ir در اختیار عموم قرار می گیرد.

دهلی، کراچی" پاکستان، ترکیه دارای بیشترین درصد کاهش شنوایی  وضعیت آلودگی صوتی تهران در مقایسه با سایر کلانشهرهای دنیا چگونه است و چه رتبه ای در این زمینه اختصاص داده شده است؟ در مطالعه ای که بین 50 کشور در سال2017 در خصوص آزمایش درصد میزان شنوایی بین 200.

000 کاربر انجام شده بود؛ دهلی، کراچی پاکستان، ترکیه، بارسلون و میکزیکوسیتی از کشورهایی بودند که بیشترین درصد کاهش شنوایی را به خود اختصاص داده بودند که ایران در این مطالعه نبود.

  در ایران، تهران با  36 ایستگاه سنجش صدا دارای یک شبکه گسترده  پایش است و سایر کلان شهرها  مانند اصفهان و مشهد دارای تعداد محدودی ایستگاه هستند.

با توجه به ماهیت صدا و اینکه با فاصله گرفتن از منبع میزان صدا دریافتی کاهش می یابد، بنابراین یک ایستگاه در یک نقطه نمی تواند نماینده کل منطقه باشد و لذا کار مقایسه کمی سخت می شود.

آلوده ترین نقاط تهران به لحاظ آلودگی صوتی آلوده ترین نقطه تهران به لحاظ آلودگی صوتی کدام منطقه یا محدوده است؟ آلودگی صدا با آلودگی هوا متفاوت است و هر چه از منبع صدا دور شویم میزان آلودگی صوتی کاهش می یابد.

بنابراین نمی توان بر اساس نتایج ایستگاه ها اعلام کرددر حال حاضر کدام منطقه آلوده تر است، ولی به طور کلی مناطق مجاور بزرگراه ها، محدوده های نزدیک بازار که تردد موتورسیکلت ها در آن زیاد است، همچنین مناطق مجاور فرودگاه مهرآباد به دلیل صدای ناشی از تردد هواپیماها و مکان هایی که مترو از سطح زمین  و از کنار مناطق مسکونی می گذرد از جمله نقاط آلوده تر به لحاظ آلودگی صوتی هستند.

نحوه ارائه گزارش مربوط به آلودگی صوتی شهروندان گزارشات مربوط به آلودگی صوتی و پیشنهادات شان را از چه طریقی می توانند به مدیران شهری اطلاع دهند؟ سامانه 137 و 1888 دو شماره ای است که شهروندان می توانند از طریق آن گزارشات مربوط به آلودگی صوتی را اطلاع دهند.

شکایات از طریق معاونت حمل و نقل و ترافیک برای این شرکت ارسال می گردد و پس از سنجش و بررسی توسط کارشناسان این شرکت، گزارش مربوطه جهت تصمیم گیری و اجرا مجددا به آن معاونت ارسال خواهد شد.

تعمیر و مقام سازی دیوارهای صوتی در مقابل سرقت سرقت دیوارهای صوتی در پایتخت از جمله معضلاتی است که اعضای شورای شهر و مدیران شهری به آن اشاره دارند آیا آماری در مورد این سرقت ها دارید؟ خیر، سازمان حمل و نقل و ترافیک و معاونت فنی و عمرانی مسئولیت نصب دیوارهای صوتی را به عهده دارند و از آمار مربوط به سرقت ها اطلاع دارند البته اخیراً سازمان حمل و نقل و ترافیک با کمک پیمانکارهای مربوطه اقدام به  تعمیر و مقام سازی دیوارهای صوتی در مقابل سرقت کرده اند.

دیوار صوتی سطح تراز  صدا را 10 تا 15 دسی بل کاهش می دهد قیمت دیوارهای صوتی چقدر است و مزایا و معایب این دیوارها چیست؟ اگرچه نصب دیوارهای صوتی یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش آلودگی صوتی است و سطح تراز  صدا را 10 تا 15 دسی بل کاهش می دهند، ولی همه جا کاربرد ندارند و دارای محدودیت ارتفاع نیز هستند.

معمولاً بسته به شرایط نصب دو تا سه طبقه از ساختمان در سایه دیوار صوتی قرار می گیرد و طبقات بالایی در ساختمان های مرتفع نمی توانند از کاهش صدای دیوار صوتی بهره مند شوند.

از طرفی هزینه تعمیر و نگهداری دیوارهای صوتی بسیار زیاد است.

بنابراین بهتر است از راهکارهای جایگزین برای کاهش آلودگی صوتی استفاده شود.

هزینه این دیوارها نیز میلیاردی است.

راهکارهای جایگزین دیوار صوتی را بشناسید منظور شما از راهکارهای جایگزین دیوار صوتی چیست؟ منظورمان استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان است مثلاً پنجره ساختمان های مجاور بزرگراه ها باید استاندارد و چند جداره باشند، اتاق هایی که نیاز به سکوت  بیشتری دارند مانند اتاق خواب و  مطالعه سمت معبر پرتردد قرار نگیرند و در رونمای ساختمان ها، دیوارهای میانی و سقف حتماً از عایق صوتی استفاده شود.

همچنین رعایت حریم صوتی (فاصله مناسب بین منازل مسکونی و بزرگراه) و کاشت پوشش گیاهی مناسب در این فاصله  آلودگی صوتی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

 در همین راستا مواردی مانند رعایت حدود مجاز سرعت، عدم استفاده از بوق در مواقع غیر ضروری و عدم کارکرد درجای خودرو اقدامات موثری است که می تواند توسط شهروندان انجام شود.

 آلودگی صوتی تهران اوایل کرونا کاهش یافت در شرایط کرونا آیا آلودگی صوتی تهران کاهش یافت؟ این موضوع در اوایل ورود ویروس به کشور  به دلیل سختگیرانه تر بودن محدودیت ها پررنگ تر بود و حتی میزان کاهش سطح تراز صدا  در مراسمی مانند چهارشنبه سوری نیز  کاملا ملموس و مشخص بود.

 با اعلام ورود ویروس کرونا در اوایل اسفند 98 با دورکاری کارمندان و تعطیلی مراکز تجاری، میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت در طول روز و شب تا پایان فروردین ماه حدود یک تا 3 دسی بل کاهش یافت.

همچنین میانگین تراز صوت طی مراسم چهارشنبه سوری (حدود ساعت 18 تا22) در سال 98 به دلیل همزمانی با شروع گسترش ویروس کرونا و سختگیرانه تر بودن قرنطینه، نسبت به همان ساعات در سال 97 بین دو تا چهار دسی بل کاهش یافته بود، اما در سال 99 با عادی تر شدن شرایط کرونا، میانگین تراز صوت در تهران نسبت به سال 97 یک تا سه دسی بل کاهش و نسبت به سال گذشته یک تا دو دسی بل افزایش یافته است.

  شیوه های نوین مدیریت شهری برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا مانند انجام آنلاین بسیاری از برنامه ها و فعالیت ها و همچنین تغییر سبک زندگی" در دوران کرونا قطعاً می تواند منجر به کاهش بسیاری از آلودگی های زیست محیطی از جمله آلودگی صوتی و افزایش سطح سلامتی افراد در جامعه شود.

میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت شهر تهران میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت شهر تهران در سال جاری چگونه بوده است؟ میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت از ابتدای سال تا کنون، برای دوره زمانی روز 68 تا 80  و در شب 31 تا 66 دسی بل بوده است.

بر اساس استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست در هنگام شب، محیط باید به اندازه 10 دسی بل آرام تر از روز باشد ولی نتایج اندازه گیری نشان می دهد که میزان تراز صدای روز و شب خیلی به هم نزدیک بوده و بیانگر این مطلب است که شدت آلودگی صوتی در دوره زمانی شب نسبت به دوره زمانی روز بیشتر است.

قانون جامع و یکپارچه برای مقابله با آلودگی صوتی نداریم به لحاظ قانونی چقدر امکان مقابله با آلودگی صوتی وجود دارد؟ منابع آلودگی صوتی متعدد بوده و شامل ترافیک جاده ای، ترافیک هوایی، خطوط ریلی، صنعت و موارد دیگر است.

بعد از ترافیک جاده ای، آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های ساختمانی و عمرانی از مهم ترین منابع آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت محسوب می شود و متاسفانه تا کنون قانون جامع و یکپارچه ای در این خصوص تدوین نشده است.

استفاده از دیوارهای صوتی متحرک در اطراف پروژه و تجهیزات پر سر و صدا مانند دیزل ژنراتورها، اعمال محدودیت زمانی برای انجام فعالیت های ساختمانی و پروژه های عمرانی، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات استاندارد و مجهز به کاهنده صدا از جمله راهکارهایی است که در کاهش صدای ناشی از این منبع مؤثر خواهد بود.

نصب دیوارهای صوتی، بهسازی روکش خیابان ها، استفاده از فضای سبز متراکم در حاشیه بزرگراه ها و معابر پر تردد، وضع مقرراتی برای کنترل صدای ناشی از فعالیت های ساختمانی و پروژه های عمرانی، عدم صدور مجوز برای ساخت کاربری های حساس مانند مدارس و بیمارستان ها  در مجاورت بزرگراه ها، رعایت حریم صوتی برای ساخت منازل مسکونی در حاشیه بزرگراه ها و افزایش ظرفیت پارکینگ در سطح شهر و ممنوعیت پارک در حاشیه معابر پر تردد مواردی است باید توسط مدیریت شهری اجرا شود.

  اما نباید از نقش شهروندان در کاهش آلودگی صوتی غافل شد.

عدم استفاده از بوق در مواقع غیر ضروری مانند، جابجایی مسافر توسط رانندگان تاکسی، شروع حرکت هنگام سبز شدن چراغ راهنمایی و احوالپرسی و خداحافظی و جایگزینی آن با استفاده از علامت دادن با نور بالای چراغ ماشین، عدم دستکاری صدای اگزوز مراجعه به موقع به مراکز معاینه فنی جهت تست صدا و رعایت سرعت مجاز در بزرگراه ها و معابر شهری، استفاده از موتورسیکلت های برقی به جای موتورسیکلت های کاربراتوری، استفاده از دوچرخه در مسیرهای کوتاه به جای استفاده از خودروهای شخصی، عدم کارکرد درجا در هنگام توقف وسایل نقلیه، گوش کردن موسیقی با صدای آرام تر مواردی است که شهروندان با رعایت آنها می توانند در داشتن شهری آرام تر سهیم باشند.

همچنین شهروندان با رعایت مواردی مانند بالا بودن پنجره در هنگام رانندگی، انتخاب مسیرهای آرام تر برای استفاده از دوچرخه، استفاده از پنجره های چند جداره استاندارد و عدم انتخاب منازل مسکونی در مجاور معابر بزرگراهی و پر تردد، می توانند از آسیب های آلودگی صوتی در امان باشند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آلودگی صوتی - آلودگی - شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - اختلالات روان - صوتی - کیفیت زندگی - سازمان بهداشت جهانی - یکی از - روان - اختلالات - تهران - کیفیت هوای تهران - کیفیت - وضعیت - پایتخت - بهداشت - بهداشت جهانی - آخرین وضعیت - کنترل کیفیت - زندگی - سلامت - انسان - عوامل - آلوده ترین - هوای تهران - زیست محیطی - جهان - خبرگزاری - مهم ترین - انسان ها

آخرین اخبار سرویس:
طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس

چند نمونه از توصیه های غیرعلمی برای لاغری!

داروی جدید سرطان سینه

شرایط شرکت مبتلایان به کرونا در آزمون کارشناسی ارشد

تزریق واکسن کرونا، از مرگ جلوگیری می کند

14 نفر بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

داستان فناوری عجیبی که می تواند سرنوشت بشر را تغییر دهد!

14 نفر بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ 58ساله ها ثبت نام کنند

شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است

واکسیناسیون رانندگان تاکسی آغاز شد

حقایق شگفت انگیز درباره ملون طلایی و فوایدش

افزایش موارد ابتلا به کرونا در مکزیکو سیتی

استخدام بازاریاب شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی

خبر خوش / سن ثبت نام برای واکسیناسیون کرونا در کشور دو سال کاهش یافت

خبر خوش / سن ثبتنام برای واکسیناسیون کرونا در کشور دو سال کاهش یافت

کار در کارگاه میلنگ تراشی همراه با بیمه و ناهار

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا از سوی اورژانس تهران از امروز

زندگی دوباره بیماران نیازمند پیوند عضو در تبریز

ثبت نام افراد 58 سال به بالا برای دریافت واکسن کرونا

آمار کرونا یزد دوم مرداد؛ 5 فوتی و 277 ابتلای جدید

کرونا در روسیه: فوت 799 نفر طی یک روز

پیشگیری از کووید-19 با ماسک مجهز به میکروفون و اسپیکر شرکت ال جی

اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی

کشف یک داروی جدید؛ سرطان پستان نابود می‎شود؟

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط اورژانس از امروز

نگرانی ها از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا

غذاهایی که جذب کلسیم را کم می کند

فراخوان گروه های جدید برای واکسیناسیون کرونا از امشب + فیلم

تشخیص جاندار از بی جان به روش عنکبوت ها

دامنه پیک جدید کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به مهرماه هم کشیده می شود/میانگین رعایت پروتکل ها زیر 80 شد

سالم ترین خوراکی ها و تنقلات تابستانی را بشناسید

آغاز واکسیناسیون 55 ساله ها در یزد +فیلم

نوزاد 2 ماهه شیرازی در برابر کرونا تاب نیاورد!

شرایط ثبت نام واکسن کرونا برای دیابتی ها و بیماران خاص + جزییات

مسئول فنی در شرکت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

این مواد غذایی باعث خواب راحت می شوند

پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت قهرمانی جواد فروغی

آمار کرونا هرمزگان 2 مرداد؛ 9 فوتی و 961 بستری

آمار کرونا همدان دوم مرداد؛ 4 فوتی و 66 ابتلای جدید

تغییرات جدید برای ثبت نام واکسن کرونا

جان باختن 9بیمار جدید مبتلا به کرونا در هرمزگان

معجونی که از کم خونی جلوگیری می کند

جان باختن دو بیمار کرونایی در کردستان

روند رو به افزایش بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان

روند رو به افزایش بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان

جان باختن 9 بیمار جدید مبتلا به کرونا در هرمزگان

هادی هیربدوش طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا ||| توسط نیروهای اورژانس

هادی هیربدوش آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا ||| توسط نیروهای اورژانس

افزایش بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان

نیازمند کارشناس رادیولوژی

پیدا شدن نوزاد تازه متولد شده از فاضلاب+ عکس

روش های درمان خانگی درد دندان

اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب، هرسین، جوانرود و پاوه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

میزان ماندگاری آنتی بادی کرونا در بدن

کاهش سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور

گزارش کارآزمایی داروی ملاتونین منتشر شد

مرگ تلخ نوزاد دو ماهه در پیک پنجم کرونا

تزریق واکسن کرونا در گلستان به بیش از 145هزار دُز رسید

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت

کرونا 259 قربانی دیگر گرفت | تزریق بیش از 10 میلیون دُز واکسن تاکنون

سن ثبت نام واکسیناسیون کرونا کاهش یافت

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا از سوی اورژانس تهران از امروز

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت

سن ثبت نام واکسیناسیون در سراسر کشور 2 سال کاهش یافت

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا از سوی اورژانس تهران از امروز

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا از سوی اورژانس تهران از امروز

جزییاتی تازه از واکسیناسیون در سراسر کشور

در خصوص ابتلاء به ویروس کرونا، باید چه علائمی داشته باشیم تا در بیمارستان بستری شویم؟

مشاور و فروشنده حرفه ای خانم آرایشی بهداشتی

تعدادی کارگر ساده جهت بسته بندی قطعات نیاز داریم

آیا پاندمی کووید 19 موجی از دیابت به همراه خواهد داشت؟

طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا توسط نیروهای اورژانس تهران آغاز شد

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / شنبه 2 مرداد 1400

افزایش تعداد و تنوع واکسیناسیون عمومی شهروندان در روزی که مرگ و میر کرونا بالا رفت

پیام رییس دانشگاه بقیه الله به مناسبت کسب مدال طلای المپیک توسط جواد فروغی

چگونه از رشد ناخن در گوشت پا جلوگیری کنیم؟

همدلی با دیگران تا چه حد لازم است؟

چرا کودکم بد غذاست؟/ راهکارهایی برای غذا خوردن متعادل کودک

تولد نوزاد عجول در منزل

بررسی مشکلات گوارشی کودکان

دلایل مسمومیت رابطه زوجین چیست؟

علائم اضطراب در کودکان که معمولا والدین متوجه آنها نمی شوند

زالی: شرایط تهران وخیم است / امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به کرونا مبتلا شوند

چرا طلاق مرگبارتر از هرگز ازدواج نکردن است؟

جدیدترین اخبار کرونا در ایران

چگونه بهترین رژیم لاغری را تشخیص دهیم؟

تحویل و اهدای 125 رأس دام قربانی به قربانگاه های کمیته امداد رودان

پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت قهرمانی پرستار؛ جواد فروغی در المپیک توکیو

تلقیح 50 هزار دز واکسن در ساعت های اولیه حضور اورژانس

مراجعه کنندگان، نوع واکسن تزریقی را خود انتخاب می کنند

کرونا شانه به شانه کودکان

96 هزار نفر از گروه های هدف خراسان جنوبی در برابر کرونا واکسینه شدند

بررسی سلامت پرندگان جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه.

سازمان جهانی بهداشت: واکسن های کرونا حلال هستند

قربانیان کرونا در کرمانشاه از 1950 نفر گذشت

مضرات جدی آناناس برای سلامتی بدن

85 درصد کرونایی ها نیاز به بستری ندارند

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت