مطالب مرتبط:
دولت فعلی در حوزه مسکن برنامه ای نداشت
فوت 127 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته / شناسایی 10100 بیمار جدید
آمار کرونا در ایران 28 خرداد | فوت 127 بیمار کرونایی و شناسایی 10100 بیمار جدید
برکناری مربی موفقی چون اسکوچیچ غیراخلاقی است/ برنامه مدونی برای مرحله نهایی انتخابی داشته باشیم
محمدرضا سبزی انتخابات 1400 ||| حضور پرشور مردم در حوزه های انتخابیه شهر تهران برای شرکت در انتخابات
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 00:152021-06-18دانش

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»


رییس دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: در نظام موضوعات برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه» بیش از 3 هزار موضوع چالشی شناسایی شده که استادان در قالب فعالیت های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی به آنها پاسخ می دهند.

- "- داوود دهقانی محمودآباد؛ مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) با هدف توسعه پایدار تحقیق و توسعه به منظور شناسایی و رفع چالش های کشور، اوایل آذر 97 با حضور مسئولان عالی دانشگاه و جمعی از معاونان و مدیران در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

طرح پایش آزاد ابتدا، کار خود را با 9 برنامه علمی آغاز کرد و در ادامه تعداد برنامه های علمی این طرح به 40 برنامه ارتقا یافت.

در مدت اجرای آزمایشی این طرح، 112 استاد، 155 دانشجو و 174 پژوهشگر به سامانه مراجعه و موضوعات خود را انتخاب کردند.

این در حالی است که صنعتگران و متخصصان در حوزه های مختلف کاری می توانند در کنار استادان دانشگاه به عنوان استاد مشاور به دانشجویان و پژوهشگران کمک کنند.

دانشجویان و پژوهشگران هم می توانند با مراجعه به این سامانه از بین هزاران عنوان موضوع تحقیقاتی در حوزه های مختلف که در قالب چندهزار برنامه پژوهشی ارائه می شود، موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنند.

از طرفی به گفته مسئولان دانشگاه، این سامانه به سامانه ایران داک نیز متصل شده است.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هر استان در ادامه اجرای این طرح با همکاری دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه موضوعات محوری خود را برای طرح پایش آزاد مشخص کردند به عنوان مثال یزد در منسوجات، تبریز در کفش و چرم و دریاچه ارومیه، گیلان در گردشگری، کرج در فلزات کمیاب و گران بها و .

به عنوان پیشگام مطرح شدند؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی استان های سراسر کشور در طرح پایش ملزم هستند برنامه علمی خود را براساس مزیت محوری، تعداد هیئت علمی و سایر ظرفیت های موجود در هر استان آماده کرده و با تشکیل شورای راهبری در شناسایی و رفع چالش های کشور کمک کنند.

در طرح پایش آزاد که اکنون دو سال و نیم از رونمایی آن می گذرد، مقرر شده واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هر استان در یک موضوع خاص پیشران شوند.

در این راستا و در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی سه برنامه علمی با عنوان های چرم و کفش ، مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه و گیاهان دارویی تصویب شده و چالش ها و نظام موضوعات آن در دست تدوین و بررسی است.

بیشتر بخوانید: خبرگزاری آنا" به منظور تشریح فعالیت ها و اهداف اجرای طرح پایش و چالش ها و نظام موضوعات تدوین شده در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با جعفر رحمانی کهنمویی عضو هیئت علمی و رییس دبیرخانه برنامه علمی این دانشگاه گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانیم.

آنا: ابتدا تعریفی از طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشید؟ رحمانی کهنمویی: پایش مدیریت و راهبری پژوهش اثربخش یکپارچه شبکه ای فعالیت های پژوهشی در مقطع تحصیلات تکمیلی است، هدف نهایی و غایی نظام پایش این است که موضوعات پایان نامه ها در مسیر حل معضلات و چالش های صنعت تعریف شود.

طرح پایش آزاد موضوعاتی که پیش از این در دانشگاه توسط استادان به شکل تکراری یا ضعیف کار می شد و چالش و مشکلی را از جامعه حل نمی کرد را مدیریت می کند.

آنا: پایش چگونه می تواند به کاربردی شدن پایان نامه ها برای حل مسائل کشور کمک کند؟ رحمانی کهنمویی: پیش از این برای ارتباط دانشگاه با صنعت مشکل داشتیم و ارتباط فقط در قالب کارآموزی ها اتفاق می افتاد، یعنی دانشجو را ملزم می کردیم چند واحد کارآموزی را در یک کارگاه صنعتی بگذراند و این به معنای ارتباط دانشگاه با صنعت بود؛ در حالی که همگان می دانند خیلی از اوقات دانشجو حتی به صنعت مراجعه هم نمی کرد و با ارتباطاتی که داشت، فرم های مربوط را امضا می کرد و به دانشگاه می آورد و نمره ای هم از این بابت می گرفت.

آنا: در واقع نظام پایش پایه گذار ارتباط با صنعت است؟ رحمانی کهنمویی: بله، طرح پایش آزاد پایه گذار اصلی ارتباط دانشگاه با صنعت است، یعنی پله نخست ساختمانی است که قرار است ساخته شود، ابتدا برای حل مشکلات باید مشکل را بشناسیم، اگر مشکل و چالش را نشناسیم چه چیزی را می خواهیم حل کنیم؟ قرار است که در قالب برنامه های علمی در طرح پایش، مشکلات صنعت را احصا و گردآوری کنیم و این نخستین گام است، به عنوان مثال برنامه علمی چرم و کفش به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز واگذار شده است در حالی که جزء وظایف ذاتی دانشگاه نیست؛ اما از آنجایی که چرم و کفش عنوان صنعت نخست آذربایجان را با خود یدک می کشد و برای کشور اهمیت دارد، این مأموریت از سوی دبیرخانه پایش در سازمان مرکزی به واحد تبریز واگذار شد.

در این برنامه، توسط دانشگاهیانی که در صنعت مربوط تخصص دارند، مشکلات و معضلات صنعت چرم و کفش در حوزه های حسابداری، اقتصاد، مدیریت، صنعت و ساخت قالب ها و موضوعات دیگر که مرتبط با این صنعت بزرگ بوده گردآوری می شود، این موضوعات در قالب نظام پایش و برنامه علمی چرم و کفش در سامانه پژوهشیار ثبت شده و مورد تأیید دبیرخانه هم قرار گرفته است.

آنا: چگونه برای استادان جذابیت موضوع ایجاد می کنید؟ رحمانی کهنمویی: استادانی که می خواهند پایان نامه ارائه دهند، دانشگاه مشوق ها و محدودیت هایی برای آنان گذاشته است.

مثلاً 50 درصد پایان نامه های استادان باید از نظام پایش باشد.

این موضوع آنان را وادار به تفکر و انتخاب موضوع از برنامه های علمی می کند و به این ترتیب استادان را به این سمت می کشانیم که اگر می خواهند موضوعاتی را به دانشجویان برای تحصیلات ارشد و دکتری ارائه کنند، حتماً از برنامه های علمی و چالش هایی که صنعت با آنها مواجه است، انتخاب کنند.

پایان نامه ای که در طرح پایش با ارائه تحقیق درباره چالشی از صنعت به پایان می رسد، طبیعتاً نتایجی دارد که بخشی از آنها، نتایج نظری است و برای کسانی که سیاست گذار صنعت مربوط در موضوع تحقیق هستند، قابل استفاده هست؛ اما در کنار نتایج نظری، خروجی هایی داریم که ملموس است، یعنی به شکل صنعتی نمونه هایی ثبت، اختراع و یا نوآوری و به صنعت ارائه می کنیم و این مهم، یعنی اینکه مشکل را از صنعت گرفتیم و در دانشگاه حل کردیم و به صنعت ارائه دادیم.

آنا: غیر از برنامه علمی چرم و کفش، دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی چه برنامه های علمی دیگری در طرح پایش دارد؟ رحمانی کهنمویی: برنامه علمی دیگر مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه بوده که چالش های آن گردآوری و شناسایی شده و در مراحل نهایی ثبت است.

برای برنامه گیاهان دارویی هم اقدام کرده ایم، موافقت دبیرخانه مرکزی پایش را برای این موضوع گرفته ایم و منتظر ابلاغ هستیم که روی نظام موضوعات برنامه علمی گیاهان دارویی هم کار کنیم.

در مجموع از برنامه های علمی مصوب دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، چالش ها و نظام موضوعات برنامه علمی چرم و کفش در سامانه پژوهشیار ثبت شده، برنامه علمی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در حال نهایی شدن و ثبت در سامانه و برنامه علمی گیاهان دارویی در مرحله تدوین و بررسی است.

آنا: تاکنون چه چالش هایی را مطابق با نیاز، اسناد بالادستی کشور و صنایع احصا و چه نظام موضوعاتی را تدوین کرده اید؟ رحمانی کهنمویی: در حوزه محیط زیست کشور، دریاچه ارومیه در شمال غرب قرار دارد و یکی از موضوعاتی است که حتی دولت های مختلف هم در سنوات گذشته به آن پرداخته اند؛ اما موفق نشده و نتوانسته اند هیچ مشکلی را حل کنند، قرار است استادان در نظام موضوعات برنامه علمی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه که بیش از 3 هزار موضوع، چالش و مشکل شناسایی شده است به 3 هزار سؤال در قالب فعالیت های پژوهشی پاسخ بدهند.

این پاسخ ها می تواند دولت آینده را در راستای احیای دریاچه ارومیه و در کنار آن رفع مشکلات زیست محیطی که برای شمال غرب کشور ایجاد شده یاری کند و دانشگاه مصمم است به صورت فعالانه نقش خودش را در این عرصه ایفا کند.

آنا: استقبال استادان و اعضای هیئت علمی و دانشجویان برای اخذ پایان نامه یا پروپوزال با عنوان هایی که گفتید چقدر بوده است؟ رحمانی کهنمویی: از آنجایی که در آغاز راه هستیم، اکنون حدود 60 نفر از استادان برای همکاری در طرح پایش اعلام آمادگی کرده اند.

نوآوری دیگری که مکمل این موضوع برای تشویق استادان است، انجام شده و در راستای اجرای دستورالعمل طرح الف و ب اعضای هیئت علمی قرار است استادان در تهیه نظام موضوعات برنامه های علمی دانشگاه را کمک کنند و در انتخاب موضوع آزاد هستند؛ چراکه دیدگاه دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی فرااستانی و ملی است و بخشی نگری نداریم و نگاه ما نگاه کشوری است.

اگر اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی از نظام موضوعات نظام پایش دیگر واحدهای دانشگاهی موضوع مورد نظر را انتخاب کنند، مشوق هایی را برای آنان در نظر گرفته ایم که یکی از آنها حضور استاد است، یعنی به ازای انتخاب هر عنوان موضوع از برنامه علمی استان متبوع، دو ساعت کسر موظفی در نظر گرفته ایم و به ازای هر عنوان موضوع از سایر برنامه های علمی استان های دیگر یک ساعت کسر موظفی در نظر گرفته ایم.

آنا: در این راستا تفاهم نامه ای با صنایع یا سازمان ها و ادارات دولتی امضا کرده اید؟ رحمانی کهنمویی: دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی بیش از 40 تفاهم نامه و قرارداد همکاری با مراکز صنعتی، ادارات و سازمان های مختلف منعقد کرده که همه در سایت دانشگاه موجود است و برای مطالعه همه علاقه مندانی که می خواهند در اجرای طرح پایش آزاد کمک حال دانشگاه باشند، قابل رؤیت و بررسی است.

آنا: آیا فعالیت تحقیقاتی، کتاب، ترجمه، تألیف، همایش یا وبینار علمی منطبق با برنامه های علمی داشته اید؟ رحمانی کهنمویی: بر اساس ابلاغیه ای که از دبیرخانه پایش علمی سازمان مرکزی ابلاغ شده در نظر داریم برای تابستان 1400 سمیناری ملی به شکل مجازی در موضوع چرم و کفش برگزار کنیم که پنل های مختلفی با حضور صنعت دارد تا بتواند ظرفیت خود را تبیین و مشکلات و چالش ها را به دانشگاه عرضه کند و از طرف دیگر دانشگاه ظرفیت های خود را به صنعت اعلام کند.

پیش بینی کرده ایم که در این سمینار مراکز تحقیقاتی، سرای نوآوری و مدرسه مهارتی چرم و کفش در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، مأموریت های خودشان را برای صنعت تبیین کنند و بستری ایجاد شود که صنعت دانشگاه را بیشتر بشناسد و دانشگاه هم با ظرفیت های صنعت آشنا شده و مشکلات را شناسایی و حل کنیم و تحرکی در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه در راستای حل معضلات جامعه ایجاد شود.

آنا: برای گفتمان مشترک میان دانشجویان، استادان و محققان برای حل چالش های احصاشده چه اقداماتی انجام داده اید؟ رحمانی کهنمویی: جلسات متعددی با ارکان پژوهشی دانشگاه برگزار و مأموریت هایی که به دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی ابلاغ شده جدای از پیگیری در دبیرخانه در شورای این دانشگاه و شورای پژوهشی استان با حضور تمام ارکان پیگیری می شود؛ زیرا معتقدیم برای پیشرفت دانشگاه، نگاه باید کلان باشد؛ چراکه نگاه بخشی همیشه محدود است.

اکنون موضوع اخذ گرنت پژوهشی را از صنعت پیگیری می کنیم و دانشگاه آزاد اسلامی با یک سری مشوق ها از پایان نامه ها حمایت می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی با پارک تحقیقات و فناوری استان آذربایجان شرقی هم تفاهم نامه امضا کرده است تا از همه ظرفیت ها استفاده کند، مصمم هستیم ظرفیت حمایتی حوزه پژوهش، حوزه فناوری و سازمان های مرتبط مانند اداره کار و تعاون را تجمیع کنیم؛ چراکه باعث می شود بتوانیم از ظرفیت سایر ارکان خارج از دانشگاه هم برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم؛ زیرا آنها استقبال می کنند که مشکلاتشان حل شود.

آنا: برای شناسایی مشکلات در واحدهای صنعتی حضور پیدا کردید؟ رحمانی کهنمویی: بله.

بازدیدهای بسیار متنوعی از مراکز صنعتی داشته ایم؛ چراکه نمی توان در دانشگاه نشست و منتظر ماند تا صنعت به دانشگاه مراجعه کند و بگوید مشکل دارد.

اعضای هیئت علمی دانشگاه در قالب تیم های مختلف مکانیک، الکترونیک، حسابداری، مدیریت، سلامت، بهداشت مواد غذایی به کارخانجات مختلف اعزام شده و از نزدیک با مشکلات و معضلات -که بخشی سخت افزاری و بخشی عظیمی از آنها نرم افزاری و مدیریتی است- آشنا شده اند.

دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با مدیریت فعال خود به مدیران جوان فرصت داده و باعث شده که حتی مقداری فراتر از مأموریت های مرسوم خودمان فکر و ایده پردازی کنیم و به خارج از دانشگاه برویم و با صنعت ارتباط برقرار کنیم.


کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - برنامه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - نامه - پایان نامه های دانشجویی - شناسایی - آزاد - علمی - حوزه آبخیز - اسلامی - فعالیت های پژوهشی - طرح پایش - موضوع - آذربایجان شرقی - مراسم رونمایی - دانشجو - تحقیق و توسعه - دریاچه - چالش - توسعه پایدار - توسعه - آبخیز - 3 هزار - پایان نامه - آذربایجان - هزار - دبیرخانه - عالی - دانشجویی

آخرین اخبار سرویس:
با چه رتبه ای در شته بینایی سنجی پذیرفته شویم؟+ جدول انتخاب رشته 1400

تصویری از کهکشانی سه گانه از اطلس کهکشان های عجیب

خزان والیبال/ معروف قهر کرد!

دولت اعتماد و امید به آمریکا به آخر خط رسید/ رفت

مردان بیشتر رتبه های تک رقمی کنکور 1400 /داوطلبان تهرانی در صدر برترین ها

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال 1400 + شرایط پذیرش

ستاد جامع علمی کشور: کنکور سال 1402 قطعاً تغییر خواهد کرد

کنکور سال 1402 قطعاً تغییر خواهد کرد

ستاد جامع علمی کشور: کنکور سال 1402 قطعاً تغییر خواهد کرد

کنکور سال 1402 قطعاً تغییر خواهد کرد

دانشجویان ورودی جدید از بهمن ماه به دانشگاه می روند

دانشجویان ورودی جدید از بهمن ماه به دانشگاه می روند

آیین رونمایی از دستاوردهای طرح های کلان ملی فناوری و نمایشگاه های ایران ساخت

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال 1400 + شرایط پذیرش

دوقلوهای اهوازی رتبه های برتر کنکور تجربی / فیلم

سیاست های سهمیه کنکور تا 6 ماه دیگر تعیین می شود

دوقلوهای اهوازی رتبه های برتر کنکور تجربی

جزییات و شرایط انتخاب رشته کنکور 1400

مردان بیشتر رتبه های تک رقمی کنکور 1400 / داوطلبان تهرانی در صدر برترین ها

دانش بنیان ها برای رونق اقتصاد دریا محور به میدان می آیند

کرمی: صنایع خلاق توسعه دهنده بخش پنهان اقتصاد دانش بنیان هستند

سرخوشی عجیب و غریب «بهاره رهنما»/ عکس

برگزاری معرفی رشته های تحصیلی در دانشگاه صنعتی اصفهان

رتبه های برتر کنکور چه می گویند؟

رتبه دوم کنکور تجربی: از درس خواندن لذت می برم / در پزشکی ادامه تحصیل می دهم

مردان بیشتر رتبه های تک رقمی کنکور 1400

آمار مجازین گروه های آزمایشی کنکور 1400 اعلام شد

مردان بیشتر رتبه های تک رقمی کنکور 1400 /داوطلبان تهرانی در صدر برترین ها

روز باز در دانشگاه علم و صنعت

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 10 مرداد

مشاهده پشت سیاه چاله برای نخستین بار

آنچه داوطلبان کنکور 1400 باید درباره انتخاب رشته بدانند

نحوه اجرای مصوبه تغییرات کنکور 1402

رتبه دوم کنکور سراسری رشته علوم ریاضی و فنی در رفسنجان

نحوه اجرای مصوبه تغییرات کنکور 1402

کنکور سراسری/ برق شریف؛ انتخاب اول رتبه 9 کنکور ریاضی 1400

اعلام جزییات و شرایط انتخاب رشته کنکوری ها/ زمان شروع انتخاب رشته دانشگاه آزادی ها مشخص شد

تبدیل برق و شن به پنل های خورشیدی!

جزییات انتخاب رشته کنکوری ها اعلام شد

اعلام نتایج اولیه کنکور

جزییات انتخاب رشته کنکوری ها اعلام شد/آغاز انتخاب رشته دانشگاه آزادی ها از 13 مرداد

جزییات انتخاب رشته کنکوری ها اعلام شد/آغاز انتخاب رشته دانشگاه آزادی ها از 13 مرداد

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 از 12 مردادماه منتشر می شود

دانشکده علوم قرآنی شیراز دانشجو می پذیرد

تسهیلات ویژه دانشگاه آزاد به دانشجویان در دوران کرونا

فیلم| افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه بزرگ در پارک فناوری پردیس / اولین مجموعه ورزشی بین المللی در شرق تهران افتتاح شد

کسب رتبه اول و چهارم کنکور تجربی توسط دانش آموزان آذربایجان شرقی

آشنایی داوطلبان با رشته های دانشگاهی در روز باز دانشگاه علم و صنعت

ادامه ابهامات درمان بیماران پروانه ای /شفافیت, گمشده داستان پانسما ن های اهدایی یونیسف

زمانبندی انتخاب رشته و مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

کسب رتبه اول و چهارم کنکور تجربی توسط آذربایجان شرقی

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاه ها اعلام شد

رفع بخشی از نیازهای حوزه مسکن و شهرسازی با پایان نامه ها

عترت شناسی؛ محور مسابقه دانشگاه مالک اشتر اصفهان

درخشش علمی استاد دانشگاه کاشان

معاون آموزشی وزارت علوم: تامین سلامت دانشجویان شرط حضوری شدن آموزش دانشگاه هاست

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاهها از مهر ماه اعلام شد/اعلام جزییات واکسیناسیون دانشجویان

انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 از 14 مرداد آغاز می شود

برترین های کنکور 1400 به روایت آمار و ارقام | تهران با 14 نماینده صدرنشین است

صدور مجوز راه اندازی رشته اقتصاد در دانشگاه حکیم سبزواری

حمید وکیلی نشست خبری تبیین مصوبه||| شورای عالی انقلاب فرهنگی

زمانبندی انتخاب رشته و مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

اعلام اولویت واکسیناسیون دانشجویان + جدول

پذیرفته شدگان مرحله اول کنکور برای انتخاب رشته چه کنند؟

توکل به خدا و تلاش عامل موفقیتم در کنکور بود

اعلام نتایج اولیه کنکور

تصویری از کهکشانی سه گانه از اطلس کهکشان های عجیب

درخشش دانش آموز نیشابوری در کنکور سراسری1400

استفاده از دو گیاه برای تصفیه پساب های شهری

نتایج اولیه کنکور سراسری 1400 اعلام شد/ آغاز انتخاب رشته از 12 مردادماه

جزییات انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 1400 اعلام شد/ امکان انتخاب 150 کدرشته

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری

اولین دوره ملی آموزش امر به معروف و نهی از منکر برگزار می شود

درخشش دانش آموز نیشابوری در کنکور سراسری 1400

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد

(تصاویر) نفرات برتر کنکور سراسری 1400

برگزیدگان سومین جشنواره ملی هنر های دیجیتال معرفی شدند

یک یزدی در بین برترین های کنکور سراسری

اعلام اولویت واکسیناسیون دانشجویان  + جدول

نتایج اولیه کنکور اعلام شد

شناسنامه آزمون سراسری سال 1400 منتشر شد

امکان میهمان شدن دانشجویان دانشگاه آزاد در شهر محل سکونت فراهم شد

شناسنامه آزمون سراسری سال 1400 منتشر شد

ارزیابی کنکور 1402 براساس عمق یادگیری داوطلب/ فرصت 6 ماه برای سیاستگذاری سهمیه های کنکور

زمان ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاهها اعلام شد

استخدام کارآموز حسابداری در شرکت چکاد هیوا در تهران

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 مشخص شد

توضیحات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبه کنکوری/ دانشگاه ها در تعیین معدل افراط نکنند

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی بافت برای راه اندازی مرکز واکسیناسیون

انتشار کارنامه اولیه داوطلبان کنکور/اسامی نفرات برتر

نتایج اولیه کنکور اعلام شد

واکسیناسیون دانشجویان سخت تر از کارکنان دانشگاهی است

آغاز تصویربرداری مسابقه تلویزیونی «کارویا»

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه علوم پزشکی ایران و آستان امامزادگان عینعلی زینعلی (ع)

برگزاری همایش ملی «نمایشنامه نویس» از سوی آموزش عالی زند شیراز

ثبت و خبط / شماره دوم گاهنامه «بانو» دانشگاه خوارزمی منتشر شد

نتیجه اولیه کنکور سراسری 1400 اعلام شد

اعلام نتایج کنکور و درخشش دانش آموز اراکی

فرصت 6 ماهه برای آماده شدن سیاست گذاری سهمیه ها در کنکور

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»