مطالب مرتبط:
گیاهان هم به آسپیرین نیاز دارند!
حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت های دانش بنیان در الکامپ
رونمایی از انیمیشن گیرمو دل تورو در جشنواره «انسی»
اسامی برندگان جشنواره ترایبکا 2021 اعلام شد
سینماگر ایرانی برنده جشنواره فیلم ترایبکا شد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 خرداد 1400 ساعت 18:452021-06-18دانش

سرای نوآوری گیاهان دارویی چگونه سرآمد جشنواره فرهیختگان شد؟


رییس سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی مراکز رشد و سراهای نوآوری مختلفی شکل گرفته اند که لازم است بین آنها هم افزایی برقرار شود.

- "- مجتبی آزادیان؛ جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 به ایستگاه هشتم خود رسید و از آنجایی که حوزه علمی، پژوهشی و فناوری برای این دانشگاه از اهمیتی خاص و ویژه برخوردار بوده و تاکنون هفت دوره از این جشنواره به مناسبت هفته پژوهش و فناوری برگزار شده است، برگزاری هشتمین دوره به دلیل شرایط کرونایی کشور به تعویق افتاد و تصمیم گرفته شد هفتم اردیبهشت امسال به صورت مجازی و حضوری محدود از برگزیدگان برگزار شود تا تداخلی با دوره نهم هم نداشته باشد.

جشنواره هشتم اما تفاوت هایی با دوره های قبل داشت و با افزایش دوبرابری مجموع جوایز نقدی به منظور افزایش انگیزه برای تلاش و فعالیت های پژوهشی و فناورانه اعضای هیئت علمی دانشگاه همراه بود و شورای سیاستگذاری جشنواره با افزایش جایزه نقدی پژوهشگران برتر به میزان 250 درصد و فناور برتر به میزان 300 درصد موافقت کرد تا جایی که جوایز پژوهشگران برتر از 10 میلیون تومان در سال گذشته به 25 میلیون تومان و فناور برتر از 5 میلیون به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و جوایز نقدی سایر برگزیدگان نیز رشد خوبی داشت.

از دیگر تفاوت های این جشنواره با دوره های قبل اضافه شدن هیئت های اندیشه ورز استانی و مجلات به برگزیدگان دوره هشتم جشنواره به پیشنهاد معاونت موضوعی علوم انسانی و هنر و دیگری تجلیل از آزمایشگاه هایی که استاندارد ISO 17025 را دریافت کرده بودند، بود.

در هشتمین جشنواره فرهیختگان 22 استان و 39 واحد دانشگاهی (استان های تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی با بیشترین برگزیده) حضور پیدا کردند که پراکندگی خوبی بین برگزیدگان صورت گرفت و 720 اثر به جشنواره ارسال شد؛ البته با حوزه های بررسی شده توسط سازمان مرکزی مانند مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، سراهای نوآوری، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، مدارس سما و.

مجموع آثار و زیرساخت ها به حدود هزار و 900 رسید و از هفت پژوهشگر برتر و یک فناور برتر دعوت شد تا به نمایندگی از طرف دیگر برگزیدگان در مراسم اختتامیه و تجلیل حضور پیدا کنند.

کمیته داوران سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با ترکیب بیش از 30 نفر از اعضای هیئت علمی و با همکاری معاونت های مربوط، مرحله نهایی بررسی منتخبان استان های دانشگاه در هشتمین جشنواره فرهیختگان را انجام دادند و افراد برتر در حوزه های مختلف (71 برگزیده در 27 محور پژوهشی و 9 تقدیری) انتخاب شدند.

تحقیقات اعضای هیئت علمی اعم از طرح های پژوهشی، پایان نامه ها و رساله ها -که به فناوری خاص رسیده است-، کتاب، اختراع، اکتشاف، نوآوری، عضویت در مجلات علمی، عضویت در هیئت تحریریه نشریات علمی، میزان ارجاعات به مقالات فرد و.

از شاخص های انتخاب برگزیدگان این جشنواره بود که در حوزه پژوهشگر برتر مورد بررسی قرار گرفت.

در حوزه زیرساخت ها؛ مراکز تحقیقاتی، آیین نامه ارزیابی و رتبه بندی مراکز و در حوزه مراکز رشد، آیین نامه ارزیابی و رتبه بندی و در حوزه سرای نوآوری، زیرساخت توسعه فناوری در سرای نوآوری، شرکت های مستقر در سرا، فضای اختصاصی، میزان تعامل سرای نوآوری با مؤسسات خدمات توسعه فناوری، تعداد نمایشگاه های برگزارشده، تعداد افراد درگیر و تعداد سمینارها مدنظر قرار گرفت.

سرای نوآوری گیاهان دارویی واحد اصفهان(خوراسگان) از برگزیدگان جشنواره در حوزه سراهای نوآوری است.

به همین مناسبت خبرنگار آنا با کامران صفوی رییس این سرا گفت وگو کرده است که مشروح آن را می خوانید.

آنا: دلایل انتخاب سرای نوآوری متبوع شما به عنوان سرای نوآوری برتر در جشنواره فرهیختگان براساس چه شاخص ها و مؤلفه هایی بوده است؟ صفوی: سراهای نوآوری با رهنمودها و برنامه ریزی دکتر طهرانچی آغاز به کار کردند.

یکی از سراهایی که احساس کردیم در استان اصفهان امکان فعالیت دارد و می تواند موفق باشد، سرای نوآوری گیاهان دارویی بود.

دلیل درخواست برای راه اندازی این سرا، وجود مرکز رشد و فناوری گیاهان دارویی در واحد اصفهان(خوراسگان) بود که این مرکز سال 1388 با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی شده بود و سال 97 موفق شدیم به عنوان تنها مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی مجوز قطعی از شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کنیم که این مهم پایه و اساس بسیار محکمی برای درخواست راه اندازی سرای نوآوری گیاهان دارویی بود.

از دلایلی که موجب شد این سرای نوآوری به عنوان سرای نوآوری برتر جشنواره فرهیختگان انتخاب شود، این بود که سعی کردیم براساس ویژگی ها و ساختاری که باید یک سرای نوآوری داشته باشد، عمل کنیم.

یکی از ارکان سرای نوآوری، مرکز رشد بود که در این حوزه توانسته بودیم مرکز رشد تخصصی را داشته باشیم و این مرکز در مدت زمان فعالیت خود در سال های مختلف موفق شده بود موفقیت های بسیار خوبی را کسب کند و به همین دلیل یکی از ارکان سرای نوآوری را به صورت خیلی قوی در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اصفهان داشتیم.

شتاب دهنده تخصصی گیاهان دارویی در واحد اصفهان راه اندازی شد مورد دیگری که باید در سال اول راه اندازی می شد و سعی کردیم یکی دیگر از آیتم ها را تکمیل کنیم، موضوع شتاب دهنده تخصصی بود که با درخواستی که از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری سازمان مرکزی داشتیم، پس از داوری ها و جلسات مختلف موفق شدیم شتاب دهنده تخصصی گیاهان دارویی را در واحد اصفهان راه اندازی کنیم.

راه اندازی بخش تجاری سازی سرای نوآوری از دیگر آیتم هایی که سرای نوآوری باید داشته باشد، موضوع تجاری سازی است که موفق شدیم بخش تجاری سازی سرای نوآوری را هم راه اندازی و تجهیز کنیم و چند شرکت فناور و دانش بنیان در این مجموعه تجاری سازی مستقر شدند و این بخش هم راه اندازی شد.

راه اندازی مدرسه مهارتی گیاهان دارویی بخش دیگری که باید برای سرای نوآوری راه اندازی می کردیم و همه اینها در سال 99 انجام شد، راه اندازی مدرسه مهارتی گیاهان دارویی بود که سعی کردیم با درخواستی که به معاونت سمای دانشگاه آزاد اسلامی ارسال کردیم، نظر دوستان را جلب کنیم و بتوانیم مجوز راه اندازی مدرسه مهارت را هم بگیریم و این مدرسه هم در حوزه های آموزشی بحث های پایه و تخصصی مشغول فعالیت است.

آنا: چه شاخص هایی سبب موفقیت این سرا و انتخاب به عنوان برتر شد؟ تازه ترین فعالیت ها و دستاوردهای سرای نوآوری متبوع شما و برنامه های پیش روی سرا چیست؟ صفوی: اکنون سرای نوآوری گیاهان دارویی چند ساختمان و بخش مختلف در واحد اصفهان دارد که از آن جمله می توان ساختمان مرکز رشد، شتاب دهنده و ساختمان تجاری سازی را ذکر کرد و بخش های مختلف دیگری هم علاوه بر ارکانی که نام برده شد، راه اندازی شده است که ازجمله آنها می توان به فروشگاه محصولات فناور و دانش بنیان سرای نوآوری اشاره کرد که فکر می کنم ابتکاری در دانشگاه آزاد اسلامی است که بتوانیم محصولات مرکز رشد و سرای نوآوری را در دانشگاه با وجود این فروشگاه عرضه کنیم.

راه اندازی فروشگاه های مجازی از دیگر اقداماتی که انجام دادیم این بود که با توجه به تغییر شرایط کشور و دنیا با توجه به بحران کووید-19، موضوع راه اندازی فروشگاه های مجازی را پیگیری کردیم که یک فروشگاه مجازی در سرا شکل گرفت و پس از اینکه متوجه شدیم می توانیم فعالیت خوبی داشته باشیم، یک درخواست به معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری سازمان ارائه کردیم و با همکاری اداره کل اقتصاد دانش بنیان سازمان مرکزی، رویکرد آن فروشگاه مجازی را به فروشگاه کلی برای تمام محصولات دانشگاه آزاد اسلامی تغییر دادیم و در جلسات مختلفی که با اداره کل اقتصاد دانش بنیان داشتیم، موافقت این اداره کل هم اخذ شد و فروشگاه محصولات دانش بنیان و فناور دانشگاه آزاد اسلامی به صورت پایلوت با حمایتی که اداره کل اقتصاد دانش بنیان انجام داد، راه اندازی شد و منتظر هستیم با نظر و پیشنهاد سازمان بتوانیم این فروشگاه مجازی را هم تکمیل کنیم و فعالیت آن را به صورت ملی آغاز کنیم.

پس از تکمیل زیرساخت ها و فضاهای مورد نیاز و اخذ مجوزها برای تکمیل بخش های مختلف سرا، موضوعات کیفی مورد توجه است که اکنون بیش از 170 محصول فناور و دانش بنیان در مجموعه سرای نوآوری گیاهان دارویی تولید کرده ایم و بیش از 55 هسته و شرکت فناور در سرای نوآوری گیاهان دارویی استان اصفهان مستقر هستند.

یکی از سراهای نوآوری هستیم که در دانشگاه آزاد اسلامی موفق به صادرات محصولات مان شده ایم و این موضوع یکی از شاخص های بزرگ و خوب مجموعه سرای نوآوری گیاهان دارویی استان اصفهان و واحد اصفهان بوده که بتواند موفق شود صادرات محصولات به کشورهای منطقه و فرامنطقه ای را با تدابیری که اندیشیده شده انجام دهد و بتوانیم توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و فناور سرای نوآوری را هم داشته باشیم.

برگزاری 35 دوره عمومی و تخصصی در مدرسه مهارتی گیاهان دارویی بخش بعدی که تاکنون در سرا فعالیت قابل قبولی داشته، مدرسه مهارتی گیاهان دارویی است کهبه صورت عمومی دوره های عمومی و تخصصی برگزار کرده و حدود 35 دوره عمومی و تخصصی در این مجموعه راه اندازی شده است.

مدارس عالی مهارتی بسیار مورد توجه دانشگاه آزاد اسلامی است؛ بنابراین از طریق این مدارس می توانیم دانشجویان و فارغ التحصیلان را به سطح کاربنیان هم ببریم تا بتوانند محصولات کاربنیان و محصولات دانش بنیان و فناور را براساس دوره های آموزشی خود تولید کنند.

ثبت شرکت تجاری سازی ازجمله فعالیت های دیگر سرای نوآوری گیاهان دارویی ثبت شرکت تجاری سازی است که با مشارکت صندوق پژوهش و نوآوری استان اصفهان راه اندازی شد و قرار است با یک اعتبار حدود 850 میلیون تومانی این شرکت شروع به فعالیت کند و به صورت سرمایه گذاری بتواند در پیشبرد اهداف سرای نوآوری هم مؤثر باشد.

از دیگر فعالیت های سرای نوآوری، برگزاری چالش ملی فناوری گیاهان دارویی است که با همکاری شرکت شهرک های استان اصفهان انجام شد و استقبال بسیار خوبی از برگزاری این چالش فناوری در سطح ملی صورت گرفت و حدود 10 تفاهم نامه و قرارداد در روز برگزاری چالش فناوری منعقد شد که ارزش قراردادهای منعقدشده به صورت قطعی حدود 700 میلیون تومان بوده است.

برگزاری رویداد ایده شو گیاهان دارویی از برنامه هایی که برای امسال درنظرداریم به جز مواردی که قبلاً نام برده شد، برگزاری رویداد ایده شو گیاهان دارویی، استارت آپ ویکند در حوزه گیاهان دارویی و برگزاری وبینارهایی در مسیر موفقیت است که بتوانیم تجربه های موفق صاحبان کارخانه ها و شرکت ها را داشته باشیم و دوستان بتوانند با آنها در این زمینه صحبت کنند.

از دیگر برنامه ها برگزاری روز دمو (دمو دی ها) است که روز عرضه و نمایش فناوری خواهد بود که می توانیم فناوری ها را عرضه کنیم و حتی صاحبان سرمایه بتوانند آنها را رصد و سرمایه گذاری کنند.

برگزاری رویدادهای ترویجی را نیز در دستور کار داریم که ازجمله آنها می توان برگزاری رویدادهایی در حوزه معرفی صندوق های سرمایه گذاری و صندوق های پژوهشی را ذکر کرد.

آنا: موانع پیش روی پژوهشگران و نوآوران و در مجموع فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی در کشورمان را چه می دانید؟ صفوی: در هر صورت هر فعالیتی دارای تهدیدها و فرصت ها و نقاط ضعف و قوت است.

پژوهشگران و فناوران در دانشگاه آزاد اسلامی خیلی خوب مورد حمایت و توجه قرار می گیرند.

یکی از مشکلات در حوزه فناوری نبود هم افزایی است، اینکه بتوانیم محصولات مان را در سطح ملی و بین المللی معرفی و یک شبکه بین فناوران ایجاد کنیم، به دلیل اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی با این وسعت بزرگ ملی، مراکز رشد مختلفی وجود دارند، اکنون سراهای نوآوری مختلفی شکل گرفته اند؛ اما اینکه هم افزایی بین این سراها و مراکز رشد و فناور مستقر در آنها برقرار شود، جای کار دارد که امیدواریم با هدایت های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه انجام شود.

آنا: آیا کشور در حوزه ابداع و نوآوری و مراکز رشد جایگاه مناسبی دارد؟ بایدها و نبایدهای این حوزه چیست؟ صفوی: ایران اکنون در حوزه نوآوری در سطح بین المللی از نظر تولیدات علمی جایگاه بسیار خوبی دارد؛ اما در حوزه فناوری و بحث اختراعات و پتنت ها خیلی جایگاه مطلوبی نداریم که باید روی این حوزه کار کنیم.

وجود مراکز رشد و حمایت از آنها و سراهای نوآوری توانسته تا حدودی این خلأ را برطرف کند که امیدواریم با حمایت های بیشتری که از این حوزه ها در کشور انجام خواهد شد، بتوانیم به جایگاه دقیق خودمان در سطح ملی و بین المللی برسیم.

آنا: آیا در عرصه پژوهش و تحقیقات جایگاه خوبی در سطح بین المللی و منطقه ای به دست آورده ایم؟ اگر جواب شما منفی است، چه باید کرد تا به جایگاه مناسب برسیم؟ صفوی: با بخشنامه های جدیدی که سازمان مرکزی در حال ارسال به دانشگاه های آزاد اسلامی است، ازجمله حمایت از اعضای هیئت علمی فناور و رویکردی که در پایان نامه ها با وجود طرح پایش و .

در حال تغییر است، می توانیم در سطح ملی موجب تغییرات و افزایش تعداد اختراعات و نوآوری ها بشویم و در نتیجه آنان بتوانند در سطح رویش در مراکز رشد و سراهای نوآوری کشور هم مستقر شوند.

آنا: توصیه های شما برای موفقیت جوانان، دانشجویان و پژوهشگران چیست؟ صفوی: دانشجویان از ابتدا که در دوران کارشناسی وارد دانشگاه می شوند، باید با ادبیات حوزه فناوری، کارآفرینی و ابداعات و اختراعات آشنا شوند و بدانند که باید به این حوزه ورود کنند تا با حمایت هایی که دانشگاه از آنها می کند، بتوانند مسیر شغلی خودشان را انتخاب کنند.

باید بدانند به جای اینکه بخواهند استخدام شونده باشند، استخدام کننده باشند.

رویکرد کل دنیا به این سمت رفته که باید خود افراد مهارت ها و دانشی را کسب کنند و بتوانند برمبنای دانش کسب شده شان تحقیقاتی را که انجام داده اند، تجاری سازی کنند و این مسیر ذهنی و فکری را باید برای دانشجویان مان ایجاد کنیم که بتوانند از ابتدا در این مسیر حرکت کنند و با حمایت هایی که در دانشگاه از آنها انجام می شود، وارد حوزه اقتصاد دانش بنیان شوند.

دانشجویان از ابتدا و از دوره کارشناسی می توانند در دانشگاه آزاد اسلامی وارد طرح پویش شوند و هم زمان با تحصیل شان در رشته های تخصصی شان در حوزه های مختلف در کارخانه ها، صنایع، کشاوری و .

وارد شوند و جرقه های ذهنی برای شان ایجاد شود و بتوانند مشکلاتی را که در حوزه های اقتصادی وجود دارد، احصا و گردآوری کنند و براساس آن مشکلات با علمی که در حال کسب آن هستند، راه حل هایی را پیدا کنند تا آن هدفی که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه حل مسئله به دنبال آن است، بتواند از ابتدا در دانشجویان ما شکل بگیرد و در مقاطع بالاتر بتوانند آنها را به عنوان طرح های تحقیقاتی و بعد به صورت دستاوردهای علمی وارد حوزه های اقتصاد دانش بنیان کنند.

آنا: و سخن پایانی .

صفوی: در پایان از دانشگاه آزاد اسلامی تشکر می کنم که واقعاً در این چند سال سعی بر این داشته که تمام امکانات را در دانشگاه ها برای رشد و بالندگی دانشجویان، فارغ التحصیلان و اعضای هیئت علمی ایجاد کند.

این دانشگاه تمام بسترهای فعالیت در حوزه های دانش بنیان و فناور را اکنون مهیا کرده و حتی مدل های مختلف مشارکت آماده است و با این مجموعه ای که در کنار هم در دانشگاه آزاد اسلامی برای حمایت از ایده های فناور داریم، آینده بسیار روشنی در انتظار دانشگاه و فارغ التحصیلان و دانشجویان آن وجود دارد.

انتهای پیام/4103/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد - دانشگاه - جشنواره - گیاهان دارویی - سرای نوآوری - برگزار - فرهیختگان - نوآوری - اسلامی - هفته پژوهش و فناوری - آزاد - دوره - پژوهش و فناوری - هفتم اردیبهشت - شرایط کرونایی - دارویی - افزایش - فناوری - گیاهان - پژوهش - هفته پژوهش - برگزیدگان - مراکز رشد - هم افزایی - اردیبهشت - سرای - برخوردار - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
رصدخانه ملی، اعتماد به نفس محققان و جوانان ایرانی را بالا می برد

ورود دانشجویان به خط و ربط های سیاسی فاجعه است/وزیر آینده ماموریت های دانشگاه ها را برگرداند

آلکنو نشان داد استراتژی مان در لیگ ملت ها درست بود/ یک مربی دیگر استقلال هم می رود

تهران در تسخیر دلتا/ «پگاه سوس» شوک اخلاقی صهیونیست ها به دنیا

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

آیا تکلیف قانونی همسان سازی حقوق اعضای هیئت علمی به درستی انجام می شود؟ / لزوم حداقل های ضروری برای انتظارات دولت و مجلس از اساتید دانشگاهی

دولت آینده به کارآفرینی دانشگاه ها کمک کند | لزوم بازنگری در طرح آمایش آموزش عالی

لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان برای زیرگروه های مختلف

افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه مرند

چهره معصومانه و ساده «بهاره رهنما»/ عکی

آیین اختتامیه رویداد کمند در شیراز

شرایط شکننده شهرهای نارنجی خوزستان / نیروهای پلیس راهور واکسینه می شوند

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

عکس دونفره دیده نشده از «الهام حمیدی»/ تصویر

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری امضا کردند

عکس جدید فریبا نادری کنار دریا و زیر نور ماه

تیپ عجیب و غریب برادر «گلشیفته فراهانی»/ عکس

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

توضیحاتی درباره تعطیلی مرکز واکسیناسیون گلزار شهدا+ یک پاسخ

بیش از 35هزار نفر واکسن کرونا دریافت کردند

بیش از 35 هزار نفر واکسن کرونا دریافت کردند

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

مرکز آموزش علمی کاربردی یاسوج در 13 رشته دانشجو می پذیرد

درگذشت دو تن از اساتید دانشگاه تهران

راهنمای انتخاب مطمئن ترین شرکت باربری و حمل اثاثیه در تهران

علت درگذشت ولی اله گل میرزایی و فاطمه رضایی دانشجویان تربیت مدرس

المپیاد ورزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برگزار می شود

آغاز دریافت مقالات هشتمین کنفرانس ملی «رادار و سامانه های مراقبتی ایران»

کسی که 300 کیلومتر آمده، حاضر است جریمه بدهد و برنگردد | بعضی ها پلاک تهران اما خوش نشین مازندران هستند | نمی شود جلوی اینها را گرفت

ویروس کرونا قدمت 25 هزار ساله دارد

دانشجویان سه نیمسال مشروط دانشگاه صنعتی کرمانشاه درخواست ادامه تحصیل خود را ثبت کنند

سکوبندی و میزبندی آزمایشگاه

رویداد پیوند فرهنگی (فرنو) با موضوع «نوشت افزار» برگزار می شود

سد گتوند و هزار مصیبت آبی!

دوخبر عجیب از دانشگاه پیام نور: هدف چیست؟

خاک سایبورگی ساخته می شود

مرگ تلخ 2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس با کرونا

آخرین فرصت واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا در استان مرکزی

طراحی و ساخت دستگاه «پرگنه شمار هوشمند» از سوی دانشجوی دانشگاه آزاد شبستر

آموزش نیازهای مقدماتی یک دانشجو برای پژوهش

آموزش نیازهای مقدماتی یک دانشجو برای پژوهش

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

شرکت های مشاور برای وزارت نیرو تصمیم می گیرند / به جای انتقال آب به مناطق پرجمعیت، مردم را به جوار آب ها منتقل کنید

کرونا به خواجه نصیر طوسی هم رحم نکرد

4 مرداد؛ آخرین فرصت واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا در استان مرکزی

مهلت ثبت نام بیمه تامین اجتماعی دانشجویان تحصیلات تکمیلی فردا به پایان می رسد

ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تا 22 مردادماه ادامه دارد

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1400 مشخص شد

برنامه هفته درهای باز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد

احمد خواجه نصیر طوسی درگذشت+ بیوگرافی و علت فوت

رویداد «نوآوری با الهام از درس های گری هامل» برگزار می شود

چاپ مقالات عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان در مجلات معتبر خارجی 

دفاع دانشجوی ایرانی با حضور مجازی استاد دانشگاه هاروارد

90 هزار دز واکسن کرونا در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تزریق شده است

90 هزار دوز واکسن کرونا در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تزریق شده است

نصب هرگونه یادمان در اماکن عمومی با اخذ مجوز قانونی

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

درگذشت مؤلف کتب علوم بر اثر ابتلا به کووید-19

غیبت باورنکردنی داوطلبان کنکور ارشد پزشکی

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

دهمین نشست خیر و خرد  در موسسه دارالاکرام با همکاری نشر نی برگزار شد

خودباوری، شرط اصلی پیشرفت زنان در ریاضیات است

خودباوری، شرط اصلی پیشرفت زنان در ریاضیات است

بیش از 400 هزار دز واکسن کوو ایران - برکت تزریق شده است

افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه مرند

جف بزوس به فضا رفت اما فضانورد نشد!

دوره «اخترزیست شناسی» برگزار می شود

جزییات تعطیلی دانشگاه جیرفت اعلام شد

تولید الیافی که از فولاد مستحکم تر است!

غیبت عجیب داوطلبان کارشناسی ارشد علوم پزشکی سر جلسه کنکور

طرز تهیه “گرانیتای هندوانه” نوشیدنی خنک و خوشمزه

محافل حفظ قرآن از سوی دانشگاه صدا و سیما برگزار می شود

سوپرمن هم سیاه پوست شد!

نگاهی اجمالی به تاثیر گتوند در مشکلات خورستان

انجمن علمی مهندسی ماشین های کشاورزی بیوکمپ آموزش های تابستانه برگزار می کند

فراخوان حوزه علمیه دانشجویی دانشگاه های مشهد منتشر شد

غیبت بیش از 26 هزار داوطلب آزمون ارشد رشته های علوم پزشکی

یک کهکشان دور از دسترس رصد شد

زرین آمیزی: 364 داوطلب کنکور ارشد 1400 مبتلا به کرونا هستند

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

ساماندهی کنکور شاید در وقتی دیگر؛ دولت دوازدهم در این باره ناکام ماند

کاربرد پسماند کشاورزی برای حذف آلودگی رنگ های شیمیایی

افزایش رشته های تحصیلی در دانشگاه ارومیه

اعلام آمادگی استادان گروه مواد برای تبدیل علم به ثروت

راه یابی ایده عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل به مرحله نهایی «مسابقه ایده شو»

اعزام گروه جهادی منتظران ظهور به خوزستان با هدف کمک به حل مشکلات

جف بزوس به فضا رفت، اما فضانورد نشد!

برگزاری جشنواره فرهنگی شهید علی خلیلی از سوی واحد فرهنگی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

برنامه هفته درهای باز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد

طرح «تربیت دانشجو معلم قرآن» در یزد برگزار می شود

رصد یک کهکشان دور از دسترس با کمک یک خوشه کهکشانی نزدیک

دو دانشجوی دانشگاه یزد به عنوان دبیران اتحادیه علمی دانشجویی مهندسی صنایع و آمار منصوب شدند

مشکل آب خوزستان راه حل علمی و دانش پایه دارد/همکاری اساتید بسیجی آذربایجان شرقی و خوزستان

الزام دانشگاه ها و مؤسسات نظامی- انتظامی به ساماندهی پذیرش دانشجو

اعلام شرایط و نحوه تغییر رشته و گرایش در دانشگاه علم و صنعت

برگزاری حضوری امتحانات دانشگاه علم و صنعت در ترم آتی

تدوین طرح همکاری علمی و فناوری دانشگاه های ایران و چین

تجلیل از عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در جشنواره بین المللی فارابی

سرای نوآوری گیاهان دارویی چگونه سرآمد جشنواره فرهیختگان شد؟

سرای نوآوری گیاهان دارویی چگونه سرآمد جشنواره فرهیختگان شد؟