مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس برنامه ریزی و تولید در مازندران
استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس برنامه ریزی و تولید در قزوین
استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس برنامه ریزی و تولید در البرز و قزوین
انتخابات باشکوه سبب بهبود حکمرانی می شود/ برنامه محوری کاندیداها در این دوره محصول مطالبه گری جامعه بود
هشدار خطیب زاده به شورای همکاری درباره برنامه هسته ای و موشکی ایران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 خرداد 1400 ساعت 11:552021-06-18اقتصادي

غفلت از مدیریت منابع آب زیرزمینی/ برنامه ای برای کنترل سیلاب وجود ندارد


مدیر عامل اسبق شرکت منابع آب ایران گفت: زلزله ممکن است بیاید و تا 100 سال دیگر رخ ندهد، ولی سیلاب اگر ظرف 5 سال در منطقه ای مانند آق قلا اتفاق بیافتد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از بلایای طبیعی که در طول 5 سال گذشته به طور مکرر در کشور اتفاق افتاده، پدیده سیلاب" است.

این پدیده در سال های 94 و سال 98 به طور پیاپی مردم بخش های از 4 جهت جغرافیایی کشور را درگیر کرده و به نوعی زمینه بحران گسترده در این حوزه را به وجود آورد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بحران سیل می تواند آثار بسیار مخرب تری از سایر بلایای طبیعی نظیر زلزله داشته باشد و حتی زمینه مهاجرت مردم از مناطق سیل زده را فراهم کند.

در همین راستا و به منظور بررسی شرایط کشور و راهکارهای مدیریت شرایط کنونی به سراغ علیرضا الماسوندی، مدیر عامل اسبق شرکت منابع آب ایران رفتیم تا پیرامون این مسئله با وی به گفتگو بپردازیم.

با توجه به مفصل شدن بحث در این حوزه این گفتگو در 2 بخش تنظیم و منتشر شد.

(بخش اول این گفتگو را می توانید از (اینجا") بخوانید) در بخش دوم این گفتگو مسائلی نظیر لزوم ایجاد حکمرانی موثر آب های زیرزمینی، تاثیر سیل و راهکارهای مقابله با این بلای طبیعی و ارتباط مدیریت منابع آب با مسئله محیط زیست، مورد توجه قرار گرفته است.

مشروح این گفتگو به شرح ذیل است: *از مدیریت منابع آب زیرزمینی غفلت کردیم فارس: به نظر شما اولویت دولت آینده در سرمایه گذاری پیرامون منابع آب کشور باید با حفظ کدام اولویت ها صورت بپذیرد؟ الماسوندی: اولویت دولت بعدی باید این باشد که یک حکمرانی موثری در ارتباط با آب زیرزمینی برقرار و بابت این موضوع سرمایه گذاری کند.

شما در قوانین بودجه ای و برنامه ای هم نگاه کنید، می بینید که ما پیشنهاد داده بودیم که دولت سرمایه گذاری کند و به بدهند و بعد در ارتباط با آن سمت که آب سطحی توسعه پیدا می کند، انواع و اقسام تجهیزات را خود دولت تقبل می کند.

این چه تناقضی است؟ ما تا مادامی که به سمت کشت بهینه نرویم، به سمت تکمیل و تجهیز نرویم و تا مادامی که به کشاورز کمک نکنیم، وضعیت بهبود نخواهد یافت.

اگر درآمد کشاورز خوب بود، فرزندان کشاورزان به سمت کلان شهرها مهاجرت نمی کردند.

از طرفی میانگین سن کشاورزان بالای 55 سال است که طبیعتاً هیچ انگیزه ای ندارند که وام بگیرند یا کنتور نصب کنند.

ما یک بار هم این موضوعات را آسیب شناسی نکردیم که چرا برنامه های چهارم و پنجم و ششم ما اتفاق نیفتاد و دوباره همان قوانین برنامه را کپی می کنیم و برنامه هفتم هم ممکن است، همین بشود.

فارس: پس این طرح های سازگاری با کم آبی که مدام توسط وزیر نیرو و فعالان دولتی این حوزه مطرح می شود، مگر این موارد را در نظر نگرفته است؟ الماسوندی: این که مسئولان بخواهند یک نگاه عمیق داشته باشند، مهم است.

حالا ممکن است در این میان یک حرف قشنگ هم بزنند مثل طرح سازگاری با اقلیم که با مشق و انشا درست نمی شود باید وارد عمل شد، باید قوانین را اصلاح کرد، باید بودجه تخصیص داد، باید بانک ها را به خط کرد و در کل نیازمند یک تغییر نگرش و رویکرد هستیم.

مردم چه کار کنند، مردم چه سرمایه ای دارند که به سمت شبکه های مدرن بروند، لذا آن قدری که جهش داشتیم و روی آب سطحی در قالب سد تبلیغ کردیم و عکس یادگاری گرفتیم به مزارع آب زیرزمینی توجه نکردیم و شبکه ها را توسعه ندادیم.

فارس: یک مسئله ای مطرح می کنند که شبکه های درجه یک دست وزارت نیرو است و شبکه های درجه دو و سه دست وزارت جهاد کشاورزی" است، همین مسئله زمینه ناهماهنگی را فراهم کرده و در کشور ما هم که کار بین بخشی اساسا معنا ندارد، به نظر شما دلیل این همه ناهماهنگی چیست؟ الماسوندی: اصلا همه شبکه ها دست یک نفر هم باشد، همه این ها از آب سطحی است.

به فرض همه دست وزارت نیرو باشد، ما روی 28 میلیارد متر مکعب آب سطحی حرف می زنیم ولی آن طرف 64 میلیارد متر مکعب آب زیرزمینی وجود دارد.

از آن 28 میلیارد متر مکعب آب سطحی 50 درصد آن حق آبه تاریخی است.

یعنی جریان سطحی بوده که استفاده می کردند و حالا ما سد زدیم و حق آبه ها را هم می دهیم.

من می گویم دولت روی این قضیه سرمایه گذاری می کند حالا اگر همه را هم دست یک وزارت خانه بدهند چه اتفاقی می افتد؟ کل این موضوع 25 درصد قضیه است.

من می گویم سرمایه گذاری روی آب سطحی هم انجام شود، ولی از آب زیرزمینی غفلت نشود.

*ثقل فعالیت مسئولان مدیریت منابع آب باید به سمت منابع زیرزمینی برود فارس: در مسائل آب سطحی که رایج شده می گویند خب سد بزنیم و سپس شبکه های درجه یک و دو و سه را احداث کنیم و در آخر هم شبکه آبیاری ها را توسعه بدهیم.

در آب زیرزمینی این قدر حرف نزدیم، ما حتی مراحل کار هم نمی دانیم.

این مراحل شامل چه مواردی است؟ الماسوندی: اولین مرحله باید اصلاح قوانین باشد.

اگر مسائل شرعی داریم بروند این مسائل شرعی را حل کنند چراکه می گویند مالکیت خصوصی است.

چطور اراضی کشاورزی که دیم است، برای مالکیت خصوصی آن ها دولت پول می گذارد ولی برای اراضی دارای آب زیرزمینی، چاه و زمین مالکیت خصوصی دارد، دولت در آن زمین شبکه اجرا نمی کند.

دولت برای آن منابع سرمایه گذاری کرده اما در این جا که یک قدم هم جلوتر هستیم و خود مردم چاه را زدند، سرمایه گذاری نداریم.

فارس: بعضاً حتی در زمین های که با آب زیرزمینی آبیاری می شود، خود مالک شبکه هم ایجاد کرده است.

الماس وندی: بله یعنی دولت یک گام جلوتر است.

مردم خودشان چاه زدند و ما باید در اراضی آن ها به سمت بهره وری برویم.

هر دو تولید دارند و باید به یک نحو از بیت المال استحقاق داشته باشند و باید از پایه مسائل فقهی این موضوع را حل کرد.

فارس: یکی از پایه ای ترین مسائل همان مسئله آمایش یا مانیتورینگ است که شما فرمودید به وسیله آن می توانیم، پایش دقیقی از سفره های آب زیرزمینی داشته باشیم و میزان آب خروجی مناسب برای سفره را برآورد کنیم.

متاسفانه ما در این مرحله مشکلات جدی در زمینه ای ترین کارها داریم.

در شرایطی که امکان این مسئله مهیا شود، گام بعدی در چه جهتی است.

الماسوندی: بله و در مرحله دوم باید برنامه های توسعه چه در برنامه بلندمدت و چه در برنامه های پنج ساله این قالب یعنی حکمرانی موثر آب زیرزمینی و سطحی را تعریف کنند و سپس برای آن برنامه سالانه بدهند و بگویند اراضی که از چاه ها استفاده می کنند بنا بر شرایط حدی که در هر آبخوانی وجود دارد، چه میزان تخصیص آب دارد و بر مبنای آن کشت بهینه انجام شود.

این همان کاری است که ژاپن و یمن" انجام دادند.

پس نگاه و رویکرد باید عوض شود، باید قوانین را اصلاح کنیم و یک حرکت درستی را پیش ببریم.

وزرای ما چه وزیر جهاد و چه وزیر نیرو باید این را بپذیرند و نمایشی عمل نکنند و بدانند که ثقل کارشان را باید به سمت آب زیرزمینی ببرند.

*سیل های پیاپی منجر به مهاجرت مردم و تعطیلی تولید در منطقه می شود فارس: یکی از پدیده های غالبی که خلا حکمرانی موثر آب زیرزمینی به آن دامن زده است، مسئله فرونشست است، با توجه به برگشت پذیر نبودن این پدیده و آثار دائمی آن، آیا این موضوع باعث نمی شود که استقرار این نظام حکمرانی سریع تر از گذشته پیگیری شود؟ الماسوندی: نکته بعدی که اتفاق می افتد و قابل تجدید نیست، وقتی آب زیرزمینی استفاده شد و زمین متراکم شد، دیگر منافذ زمین از بین می رود و هر چقدر هم نزولات ببارد، آبی جذب زمین نمی شود و همه به صورت" روان آب خارج می شود و یک ذخیره استراتژیک را ما از دست می دهیم.

پس اگر بحث بحران را بخواهیم مطرح کنیم، می گوییم مصرف آب ما به این صورت است و معادله به هم خورده است و بایستی به موضوع آب زیرزمینی بپردازیم با توجه به وضعی که داریم.

فارس: از دیگر مواردی که در سال های اخیر به وضوح مشاهده شده، پدیده خشکسالی است، نحوه مواجه با خشکسالی در شرایط حدی چگونه باید باشد؟ الماسوندی: از سال 94 و 95 تا همین سال 99 و 1400 که هم خشک سالی و هم سیلاب داشتیم ناشی از چه چیزی است؟ موضوع تغییرات اقلیم یک موضوع جدی است.

در کشور حدود 100 ایستگاه پایش داریم و 50 تای آن خیلی حائز اهمیت است که اندازه گیری های آن ها نشان می دهد در بعضی از نقاط حدود 2.

5 درجه متوسط گرمای ما زیاد شده است و در بعضی حوضه ها هم 2 درجه زیاد شده است.

در بحث گرم شدن زمین" حتی 0.

5 درجه هم خیلی مهم است.

حالا این افزایش دما چه تاثیری دارد؟ این افزایش دما صرفا در تابستان نیست و در زمستان هم هست.

در حوضه دز که 2 سیلاب مخرب داشتیم، بارش های برفی به حداقل رسیده و کل بارش تبدیل به روان آب شده است.

مثلا بارشی در بهمن ماه اتفاق افتاده ولی افزایش دما باعث شده در ارتفاعات برف نداشته باشیم و در اسفند ماه همه به جریان سطحی تبدیل می شود.

در ارتباط با سد دز 8400 متر مکعب در ثانیه سیلاب لحظه ای داشتیم.

دوره بازگشت این آمار 1000 ساله است یعنی هر 1000 سال اتفاق می افتد.

در حالی که سال 94 و 95 اتفاق افتاد و در 98 و 99 هم اتفاق افتاد که یعنی دوره های زمانی بسیار کوتاه شدند و دلیل این موضوع همان تغییرات اقلیم است.

پس ما باید روی مسائل سیلاب یک تجدید نظری بکنیم.

زلزله ممکن است بیاید و تا 100 سال دیگر رخ ندهد، ولی سیلاب اگر ظرف 5 سال در منطقه ای مانند آق قلا اتفاق بیافتد، هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست در دشت آق قلا در صنایع کشاورزی سرمایه گذاری کند و این فرصت از مردم گرفته می شود.

فارس: خب در این شرایط برنامه ما باید برای مدیریت منابع آب در شرایط حدی چه باشد؟ الماسوندی: سیل یک سری اثرات جانی و مالی مستقیم و کوتاه مدت دارد و یک اثرات بلندمدت دارد که نمی شود با یک وام و پول مسئله را حل کرد و نهایتاً به مهاجرت می انجامد.

در حالی که ما یک کشور سیل خیز هستیم ولی برنامه ای برای سیلاب نداریم.

بعد هم مسئولین ما یعنی آقای رییس جمهور وقتی سیل 98 اتفاق افتاد، ایشان نخواستند، حتی تعطیلات نوروزی را به هم بزنند و زندگی بسیاری از مردم مختل شد تازه دم از مردم هم می زنیم.

این چه نهاد مردمی" است که کاری به مردم ندارد؟ مسئله سیلاب در کشورهای مختلف به عنوان سرمایه مطرح است.

یک مدیریتی به نام IFM وجود دارد که براساس آخرین مدل ها در جهان از سیل به عنوان فرصت استفاده می کند.

ما در سیلاب آق قلا، خوزستان، لرستان، شمال و سیستان و بلوچستان گزارش کردیم که باید این اقدامات را انجام بدهید.

یک سری سدها را باید بزنید که فقط جلوی سیلاب را بگیرد و لازم نیست حتما سد آب شرب یا کشاورزی را تأمین کند.

کشور عمان یک حوضه به نام سلاله دارد که برای آن سرمایه گذاری سنگین می کنند که از امارات عقب نمانند.

به خاطر این که برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی امنیت ایجاد شود مسئله سیلاب را به این صورت تعریف می کنند که 8 سد در بالادست احداث می کنند که فقط جلوی سیل را بگیرد و تضمین بدهد که تأسیسات و امکانات این منطقه دچار مخاطره نشود.

خب طراحی حوضه سلاله توسط ایرانی ها انجام شد.

ما برای سیستان و بلوچستان طرح دادیم، برای جازموریان طرح دادیم و حتی با استاندار هم صحبت کردم، ولی چند روز بعد یادشان رفته است.

برای دشت ها و صخره ها طرح دادیم، ولی هیچ خریداری نداشته است.

*سیل دزفول با سد بختیاری قابل مهار بود فارس: اساسا مسئله سیل علاوه بر موارد آسیب های اقتصادی که فرمودید، یک آسیب گسترده اجتماعی دارد که باید آن را هم در هزینه فایده اجرای این طرح ها در نظر گرفت.

الماسوندی: مسئله سیلاب مسئله ای است که تواتر دارد و اعتماد مردم به نظام را کم می کند.

خدا نکند دچار سیل بشویم، ولی اگر سیل آمد و تمام زندگی از بین رفت آن فرد دیگر آدم جمهوری اسلامی نخواهد بود.

مسائل روانی زلزله کمتر از سیلاب است چراکه نمی توان زلزله را کنترل کرد و فقط تمهیداتی در حین وقوع می توان ارائه داد یا مقاوم سازی بناها را انجام داد، اما تواتر خسارت های سیلاب در مجموع بیشتر از زلزله است.

در یک منطقه که زلزله آمده می توانیم مقاوم سازی کنیم و تأسیسات را بنا کنیم که ضد زلزله باشد ولی در منطقه ای که هر چند سال یکبار سیل می آید، نمی توان هیچ گونه تاسیساتی حتی مقاوم ساخت.

میزان مرگ و میر و میزان خسارت در سیلاب با توجه به این که تکرار دارد خیلی بیشتر از زلزله است.

نهادهای ما اعم از وزارت کشو، شهرداری ها، وزارت جهاد و وزارت نیرو هیچ کدام مسئولیت نمی پذیرند.

یکی می گوید در جغرافیای من نیست و دلایل دیگر که این ها بحث هایی است که در ارتباط با سیلاب داریم، اگر ما بتوانیم سیلاب را مهار کنیم، در سال های خشک سالی هم می توانیم از آن آب استفاده کنیم.

فارس: یکی از سدهایی که در مسئله کنترل سیلاب می توانست به ما کمک کند، سد بختیاری بود که با بهانه نبود سرمایه خارجی احداث نشد، به نظر شما نقش این سد در جلوگیری از وقوع سیلاب خوزستان به چه نحو بود؟ الماسوندی:  10 سال است سد بختیاری معطل است.

چقدر ما خسارت سیل در دزفول دادیم؟ با یک دهم آن خسارت می شد این سد را کامل کرد، ولی می گویند فقط خارجی ها باید بیایند.

یک بار چینی ها را می آورند و فقط می خواهند، نمایش راه بیاندازند.

یک سری اقدامات که در دشت ها باید انجام شود مثلا گودهایی ایجاد شود که این حداقل ها را هم انجام نمی دهیم.

ما کشور سیل خیزی هستیم، اگر بگویند در تهران هر 2 سال یک زلزله شدید می آید آیا کسی در تهران باقی می ماند؟ ما باید سیلاب را به عنوان یک فرصت در نظر بگیریم و از منابع آب آن استفاده کنیم.

فارس: یکی دیگر از موارد کاملا مرتبط با مسئله مدیریت منابع آب، مسئله محیط زیست است که اخیرا با توجه به مسئله مالکیت تالاب ها به مسئله مهم تبدیل شده است.

به نظر شما این چالش ها چگونه باید مدیریت شود؟ الماسوندی: بحث های بعدی ما بحث هایی است که مربوط به مسائل محیط زیست است.

ما منابع آب و خاک را آلوده می کنیم مثل گوگرد پتروشیمی ها که در حوضه بختیاری یا پارس جنوبی می بینید.

مردم هم ضرر این آلودگی ها را می بینند.

در قوانین ما برنامه ششم را پیشنهاد دادیم که مراکز آلاینده را تعطیل کنید نه جریمه.

با جریمه که سلامت مردم تأمین نمی شود.

مگر تخلف راهنمایی رانندگی است که از چراغ قرمز رد شد، جریمه کنید، این با حیات جمع کثیری از مردم سر و کار دارد.

این شرایطی که در خوزستان ایجاد شده، با بارش تصاعد پیدا می کند و وارد ریه های مردم می شود و یک باره 2000 نفر راهی بیمارستان می شوند و به این پدیده باران اسیدی می گویند.

عامل این موضوع آمریکا و تحریم است؟ خیر، عامل این موضوع به فکر سلامت مردم نبودن است.

آسیب وارده به مردم در قالب ریزگردها و باران اسیدی فراتر از آسیب کرونا است.

در قالب کلان شهرهایی که الان آلودگی به حد بحران رسیده است.

*مسائل زیست محیطی تولید عسل کردستان را نصف کرد فارس: مسئله ریزگردها نیز یکی از مسائلی است که زمینه ایجاد بحران در مرزهای شرقی و غربی کشور را فراهم کرده است، آیا این موارد نیز قابل مدیریت است؟ الماسوندی: ما در کانون های ریزگزد ایران هیچ کاری نکردیم، حتی هیچ گیاه مقاومی نکاشتیم، فقط پول ها را به فرمانداری ها و استانداری ها می دهند و معلوم نیست خرج چه چیزی می شود.

در کانون خارجی عراق اگر او سرمایه گذاری نمی کند، ما باید سرمایه گذاری کنیم ، تا ضرری که به خودمان می رسد کاهش پیدا کند.

سازمان حفاظت محیط زیست فقط به دریاچه ارومیه چسبید و در این حوضه چه کار کردند؟ چه تعاملاتی با فتوسنتز انجام دهد و اکسیژن آزاد کند و در نهایت رشد گیاه محدود می شود.

تولید زنبور عسل حدود 60 درصد به علت همین آلودگی ها در غرب کشور کاهش پیدا کرده است و در واقع این مسئله به تولید آسیب زده است.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: شرکت منابع آب ایران - بلایای طبیعی - منابع آب - مدیر عامل - مدیر - منابع - سیلاب - مدیریت منابع آب - کشور - مناطق سیل زده - مدیریت - پدیده - طبیعی - شرایط - اتفاق - بحران - ایران - زلزله - عامل - شرکت - مردم - خبرگزاری - خبرنگار - اقتصادی - سیل زده - علیرضا - برنامه - گسترده - اعتقاد - مهاجرت

آخرین اخبار سرویس:
قطع آب مشترکان پر مصرف تهرانی از فردا

 اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟

وقفه موقت در فروش خودرو با قیمت قطعی

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/05/09

صنایع دستی صادراتی اما فراموش شده در مازندران

تبدیل پلاستیک به پروتیین خوراکی با ژنراتور غذایی!

خبر بد برای مالکان این خودروها + جزییات

قیمت بیت کوین، امروز 1400/05/09

ویدئو / حال بدِ تالاب انزلی را کسی گردن نمی گیرد

ویدئو / حال بدِ تالاب انزلی را کسی گردن نمی گیرد

آدرس غلط روحانی درباره عملکرد مناطق آزاد/ سکوی صادرات یا قاچاق؟!

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

مرغداران در آستانه ورشکستگی| واحدها، تولید ندارند

پرداخت حقوق نجومی در نظام مهندسی استان تهران/ وزارت راه هم قانون مجلس را دور زد

آیا بازار سیمان سامان می گیرد؟

استخدام کارمند فروش در فروشگاه نوین البرز در محدوده حصارک

مشکل تامین آرد در کارخانه های نان صنعتی و کاهش تولید

استخدام مهندس عمران به عنوان کارشناس دفتر فنی پیمانکار در تهران

ترفند هایی برای تهیه کیک ماست خانگی

فهرست گوشی های 20 میلیون تومانی در بازار+جدول

واردات 528 میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

عمده نابسامانی بازارها به لغو قانون تمرکز برمی گردد /شرکت بازرگانی دولتی باید به وزارت جهاد بازگردد

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

بازار طلا در آستانه رکورد جدیدی قیمتی!

گروه جهادی که جلوی تعداد زیادی خودکشی را گرفت!/ خودکشی برای تبلت!

برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم

رونق تولید فرش دستبافت در روستاهای ایلام

عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار موجب گرانی آن شده است

پیگیری جدی برای حل مغایرت های قانونی اجرای «فوق العاده ویژه معلمان»

بیش از 7 هزار پرس غذا در بین محرومان فردیس توزیع شد

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

آغاز طرح واکسیناسیون خبرنگاران

تجهیز 4 خانه ورزش روستایی در شهرستان سمیرم

چای ماسالا سیستم ایمنی شما را تقویت می کند

صفر شدن ذخیره آب سدهای گلستان

برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

چرا قیمت خودروهای تاکسی افزایش یافته است؟

استخدام کارشناس انبار و کارگر انبار در خانه بازرگانی بابا جانی در تهران

استخدام مدرس موشن گرافیک در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام لیسانس حقوق در گروه سرمایه گذاری املاک سلام بیزینس در شیراز

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارس خطوط پردیسان در فارس

توییت جالب باشگاه لورکوزن/ سردار به بوندس لیگا می رود؟+عکس

استخدام نقشه کش صنعتی آقا با مزایا در شرکت مانا صنعت داراگرد در فارس

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت بیمه پاسارگاد در گیلان

استخدام کارآموز (رشته شیمی ) در شرکت پترو پالا محدوده میدان ولیعصر

رشد تولید ماهانه نفت اوپک رکورد 15 ماهه زد

آسیب های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

کدام معاملات خودرو از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟

صعود دلار به کانال جدید

آسیب های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

ده فرمان آیت الله در نخستین روز ریاست جمهوری

جولان جریانات جنوبی در خوزستان

برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب

وزارت آموزش و پرورش نمی خواهد از ما کاغذ دریافت کند/هر زمان نگاه مان به واردات بود شاهد افزایش قیمت کاغذ بودیم

عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار موجب گرانی آن شده است

تولید باتری ارزان از نمک برای خودروهای برقی

شهردار باید مدیر و کارشناس باشد

هشدار درباره عواقب بی عدالتی در توزیع واکسن کرونا

اعلام زمان واریز یارانه معیشتی مرداد ماه 1400

تداوم واکنش ها به طرح جنجالی /قطع آب مشترکان پرمصرف تهرانی از امروز /وام بانک جهانی کجا خرج شد؟

تاثیر سامانه تصمیم در کاهش میزان طلاق ها

توییت جالب باشگاه لورکوزن/ سردار به بوندس لیگا می رود؟+عکس

شهردار باید مدیر کارشناس باشد

چهارمین رشد ماهانه قیمت برنت رقم خورد

روسیه و چین به دنبال کاهش وابستگی به دلار

قیمت بالای بلیت هواپیما و جلسه ای که برگزار نمی شود!

موج جدید گرانی گاز در بازار جهانی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در خانی آباد

صعود دلار به کانال جدید

رشد تولید ماهانه نفت اوپک رکورد 15 ماهه زد

جدیدترین قیمت مسکن در مناطق مختلف پایتخت

تکمیل بخشی از پروژه راه آهن رشت-بندر کاسپین به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاءواگذار شد

موج جدید گرانی گاز در بازار جهانی

قم نیازمند نهضت توسعه زیرساخت های تفریحی است/سرمایه گذاری 500 میلیارد ریالی در شهربازی فدک

وضعیت سفرهای مردم در هفته گذشته +جزییات

قیمت طلا هفته جاری گران تر می شود

تغییر انتظارات در بازار دلار

قیمت نان از نرخ مصوب لغوشده هم بیشتر شد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 9 مرداد

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

ضربه باینانس به ارزهای دیجیتالی!

جهش های کرونا تهدیدی برای قیمت نفت

سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن وارد کشور شد

سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن وارد کشور شد

بورس های جهان یکدست قرمز شدند!

رشد اقتصادی کشورهای اروپایی مثبت شد

تفکیک وزارت راه و شهرسازی به نفع مردم است

افزایش شهرستان های پر خطر چهارمحال و بختیاری

آمار عجیب از واردات لاستیک فرغون به ایران

برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم/80 درصد اقساط بازگشتی مسکن مهر کجاست؟

پوشاک داخلی، غریبه با جیب ایرانی

ورود سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن به ایران

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله صادقیه مرداد 1400 + جدول

رکورد هزینه نظامیِ کشورهای جهان شکست: 2,000,000,000,000 دلار/ 15 کشور با بیشترین هزینه نظامی در سال 2020 + جدول

غفلت از مدیریت منابع آب زیرزمینی/ برنامه ای برای کنترل سیلاب وجود ندارد

غفلت از مدیریت منابع آب زیرزمینی/ برنامه ای برای کنترل سیلاب وجود ندارد