مطالب مرتبط:
انتخابات 1400 | پناهیان: مشارکت بالا هزینه های کشور را کاهش می دهد/ عالی: رییس جمهور منتخب اعتماد مردم را بازگرداند
دعوت اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه لرستان به مشارکت مردم در انتخابات
تشریح عملکرد دانشگاه تبریز در راستای مشارکت حداکثری در انتخابات
افتتاح طرح «والعصر هراستادیک ستاد» برای مشارکت حداکثری مردم اصفهان در انتخابات
فیلم | مشارکت حداکثری در انتخابات در بیان استاد محمدباقر تحریری
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 16:352021-06-17دانش

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات / بررسی الحاق 7 دانشگاه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل ازشورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه یکصد و پنجاهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، - " جلسه یکصد و پنجاهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل ازشورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه یکصد و پنجاهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در رخداد بزرگ انتخاباتسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع انتخابات پیش رو و لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در این رخداد، بیان کرد: ظرفیت بزرگ پیشرفت در کشور وابسته به آموزش عالی و دانشگاه است.

اخیراً کنگره آمریکا در مصوبه ای درباره علم و فناوری آورده است: رقابت ما با چین در اقتصاد نیست بلکه در حوزه علم و فناوری است.

بر این اساس، بنیان همه تحولات بزرگ از حوزه علم و فناوری می گذرد.

خانواده فناوری کشور، کارگزاران اصلی کشور و مشوق و راهنمای جامعه در تصمیمات بزرگ خواهند بود.

یکی از عرصه های تصمیم گیری، انتخابات است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: بنیان همه تحولات بزرگ از حوزه علم و فناوری می گذرد.

خانواده فناوری کشور، کارگزاران اصلی کشور و مشوق و راهنمای جامعه در تصمیمات بزرگ خواهند بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری تأکید بر مشارکت بالا دارند و به نظرات حضرت امام (ره) در این زمینه استناد می کنند که ایشان عدم مشارکت در مقاطع حساس انتخابات را در زمره گناهان کبیره می دانستند؛ لذا وظیفه عمومی و به ویژه برای ماست که جامعه دانشگاهیان مشوق حضور و مشارکت در انتخابات باشند.

اگر چه هر انتخابات افت و خیز هایی دارد و ممکن است به دلیل برخی ضعف های گذشته و یا اغراق هایی که بیان می شود، مشارکت کاهش یابد، اما قطعاً با تشکیل دولت جدید، انرژی و توان تازه و امید شکل می گیرد.

در واقع هر رای موجب افزایش سرمایه اجتماعی کشور می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از رموز کشور های پیشرفته این است که موفقیت ها را می بینند و آن ها را برجسته سازی می کنند.

نباید در مقابل موفقیت ها چشم ها را بست، تا منشأیی برای موفقیت های بعدی باشد.

امیدوار هستیم که هفته پرشکوهی را پیش رو داشته باشیم و همه ظرفیت های علمی کشور در انتخابات مشارکت داشته باشند.

ما نیز به نوبه خود از همه توان دانشگاهی و علم و فناوری دعوت به مشارکت در انتخابات می کنیم.

عاملی: هر یک از مراکز و دانشگاه هایی که ادغام شده اند، با فلسفه خاصی راه اندازی شده بودند، آن تعدادی که دانشگاه هستند و در عین حال تعداد اعضای هیئت علمی آن ها زیر شاخص موافقت اصولی است باید ملحق شوند و به آن هایی که تعداد هیئت علمی آنان بالاتر از این شاخص است فرصتی دو ساله داده می شود تا وضعیت مرکز را بهتر کنند.

بررسی الحاق دانشگاه ها در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی عاملی با توجه به دستور این جلسه در سخنانی اظهار داشت: در منطق فازی، نگاه صفر و یک مطرح نیست و این در مورد دانشگاه هم صادق است.

بحث اصلی الحاق موسسات و مراکز آموزشی کوچک با حفظ هویت و استقلال است، لذا هویتشان حفظ خواهد شد.

در جلسه قبل مطرح شد که دانشگاه به جایی گفته می شود که حداقل سه دانشکده دارد و دانشکده جایی است که حداقل سه گروه دارد و هر گروه هم حداقل 5 نفر هیئت علمی دارد؛ بنابراین یک دانشگاه باید حداقل 45 عضو هیئت علمی را دارا باشد.

به لحاظ دانشجو هم گفته شده که هر گروه حداقل 100 تا 150 دانشجو داشته باشد لذا هر دانشکده حداقل حدود 450 دانشجو و هر دانشگاه حداقل 1350 دانشجو دارد؛ لذا با نگاه منطق فازی ما یکبار یک دانشگاه را هویت نمی اندازیم و در درجه اول اگر شرایط را ندارند موافقت قطعی آن ها را تبدیل به موافقت اصولی می کنیم و یک فرصت دو ساله برای ارتقا می دهیم.

البته با نگاه به شاخص موافقت اصولی، این کمیت پایین تر می آید و یک گروه به سه نفر عضو هیئت علمی و یک دانشکده با 9 نفر و یک دانشگاه با 27 نفر عضو هیئت علمی می تاند موافقت اصولی بگیرد.

عاملی با بیان اینکه هر یک از مراکز و دانشگاه هایی که ادغام شده اند، با فلسفه خاصی راه اندازی شده بودند، افزود: آن تعدادی که دانشگاه هستند و در عین حال تعداد اعضای هیئت علمی آن ها زیر شاخص موافقت اصولی است باید ملحق شوند و به آن هایی که تعداد هیئت علمی آنان بالاتر از این شاخص است فرصتی دو ساله داده می شود تا وضعیت مرکز را بهتر کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین تأکید کرد: مواردی که شرایط موافقت اصولی را دارند، موافقت قطعی برای آن ها به موافقت اصولی تبدیل گردد.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ابتدای این جلسه در سخنانی به تشریح اقدامات وزارت علوم در اجرای طرح ساماندهی مراکز و مؤسسات آموزش عالی پرداخت و اظهار کرد: آن چه که در مجموعه اقدامات مدنظرمان بود، بحث ساماندهی آموزش عالی، رتبه بندی و مأموریت گرایی و اجرای بند های مصوبه 776 بود است.

بخش های مربوط به مأموریت گرایی و رتبه بندی دانشگاه ها تا پایان سال 99 پیگیری شده و در جلسه قبل گزارش ساماندهی را ارائه کردیم.

وزیر علوم: تجربه نشان داد با مدیران واحد های کوچک نمی توان موضوع را جلو برد تا ظرفیت دانشگاه های گیرنده الحاق را هم در بر بگیرد؛ چرا که عملاً دانشگاه های گیرنده الحاق، دریافت کننده پیشنهاد های متعدد خواهند بود.

غلامی ادامه داد: در ساماندهی، به غیر از دو مورد که چالش برانگیز بود، کار های مابقی مراکز انجام شده است.

قرار است چند مرکز آموزش عالی که تحت عنوان دانشگاه مجوز گرفته و فعالیت دارند، مطابق شاخص های ساماندهی آموزش عالی، مورد بررسی اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار گیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تجربه نشان داد با مدیران واحد های کوچک نمی توان موضوع را جلو برد تا ظرفیت دانشگاه های گیرنده الحاق را هم در بر بگیرد؛ چرا که عملاً دانشگاه های گیرنده الحاق، دریافت کننده پیشنهاد های متعدد خواهند بود.

وی افزود: تعداد مراکز دانشگاه علمی کاربردی از 1072 مرکز به 385 مرکز تقلیل پیدا کرده است، همچنین تعداد واحد های پیام نور نیز اکنون به 340 واحد رسیده و دانشکده های فنی و حرفه ای هم با افزایش واحد ها اکنون به رقم 180 آموزشکده فنی حرفه ای رسیده است.

محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه در سخنانی با بیان اینکه یک جانبه گرایی در برخورد با موضوع ساماندهی، راه حل صحیحی نیست، گفت: در 16 سال گذشته این مراکز به دلایل مختلف راه اندازی شده اند.

همیشه به دانشگاه آزاد در این زمینه معترض بودند، اما بعدتر دریافتیم که بسیاری از دانشگاه های دولتی بدون داشتن هیئت علمی بیش از 500 دانشجو داشتند.

طهرانچی: اگر مأموریت گرایی مقدم بر موضوع ساماندهی پیگیری می شد، بسیاری از مسائل و مشکلات قابل حل بود.

وی افزود: رهبری معظم یکی از برکات جمهوری اسلامی را گسترش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می دانند.

بحثی که وجود دارد این است که نباید برای دانشگاه کارکرد همسانی در نظر گرفت و مسئولان ذی ربط با دانشگاه محلی و ملی برخورد یکسانی دارند، دانشگاه محلی قرار است محور توسعه منطقه و دانشگاه ملی باید محور توسعه کشور باشد.

اگر مأموریت گرایی مقدم بر موضوع ساماندهی پیگیری می شد، بسیاری از مسائل و مشکلات قابل حل بود.

منادی سپیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه در سخنانی بیان کرد: ساماندهی یک کار مهم و بزرگ است، اما برخی نمایندگان مجلس اعتراض مهم و شدیدی به موضوع ادغام و الحاق دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وجود داشتند.

بر این موضوع باید تأکید شود که قرار نیست هیچ دانشگاهی تعطیل شود.

استفاده از کلمه الحاق این برداشت را به دنبال دارد که قصد تعطیلی مرکز وجود دارد.

محمدعلی کی نژاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در سخنانی با بیان اینکه مسئول آموزش عالی کشور وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و امر ساماندهی واقعا نیازمند فاز های مختلف نیست، اظهار داشت: دانشگاه دارای شرایط و استاندارد هایی است و اساتید و هیئت علمی آن نیز باید دارای شناسه باشند.

همین امسال، طی جلسات و بررسی هایی، 960 مجوز جذب هیئت علمی صادر شد.

مخبر دزفولی: ساماندهی نادیده انگاری زحمات نیست، بلکه به اقدامات صورت گرفته از ابتدای انقلاب نظم داده می شود.

محمدرضا مخبردزفولی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در سخنانی در این جلسه بیان کرد: در مصاحبه ها گفته می شود، ایران 2850 دانشگاه دارد.

در حالی که طبق برخی برآورد ها چیزی حدود 300 تا 350 دانشگاه داریم و این حرف یک اتهام است.

در رنکینگ های جهانی حتی این مسئله بیان شده است.

در عین حال لازم است این آشفتگی بازار در نظام آموزش عالی کنار برود و به سمت برنامه محوری و جایگزینی پژوهش با وضعیت موجود برویم.

وی افزود: ساماندهی نادیده انگاری زحمات نیست، بلکه به اقدامات صورت گرفته از ابتدای انقلاب نظم داده می شود.

در مورد دانشکده های فنی حرفه ای و علمی کاربردی باید با نگاه جدی تر مدیریت و ساماندهی شود.

حسین کچویان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در سخنانی بیان کرد: اگر منطق درستی در طرح ساماندهی نداشته باشیم و افراد قانع نشوند، در رفت و آمد دولت ها، این کار قطعاً عقیم خواهد ماند.

برخی استدلال ها مدیریتی و برخی آمایشی است.

ابتدا باید درباره آمایش بحث و حل و فصل می شد و اگر منطق های گوناگون در این بحث دخالت داشته باشد، شاهد اظهارنظر و دخالت همه طیف ها و دستگاه ها در طرح ساماندهی خواهیم بود.

عبدالله جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه بیان کرد: دانشگاه به بسیاری از شهر های ما هویت بخشیده است است و حتی برخی شهر ها در آستانه تعطیلی بودند و وقتی دانشگاه در آن شهر ها تأسیس شد، امکانات آمد و مهاجرت معکوس را شاهد بودیم و شهر ها زنده شدند.

اگر بر تمرکززدایی تأکید نشود، هویت شهر ها زیر سؤال می رود و ضرورت دارد این مسئله در شاخص ها و پارامتر ها مدنظر قرار گیرد.

رجبعلی برزویی، رییس کمیسیون علم و آموزش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه در سخنانی بیان کرد: لازم است از وزارت علوم تشکر کنیم شاید در این چند سال یکی از موضوعاتی که با هماهنگی بین دبیرخانه و وزارت علوم پیش می رود، موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی است.

در جلسه پیشین که در تاریخ سوم اسفندماه سال 99 برگزار شد، مصوبه ای در شورای گسترش آموزش عالی تصویب شد و 17 استان مورد مطالعه قرار گرفتند و از 66 مورد مطرح شده در صورت جلسه، 34 مورد برای ساماندهی انتخاب می شوند و از این میان 23 مورد در فاز اول و 10 مورد در فاز دوم برای بررسی تقسیم شدند.

24 مورد مربوط به ارزیابی در فاز اول هستند.

در جلسه قبل جناب دکتر عاملی جمع بندی کردند که مراکز آموزش عالی که غیردخترانه و غیر دانشگاه هستند، الحاق آن ها مصوب شوند، اما آن هایی که دانشگاه های ویژه بانوان هستند و یا عنوان دانشگاه دارند، به کمیسیون ارجاع و مورد بررسی مجدد قرار گیرند تا پس از بررسی، پیشنهادات ارائه شود.

وی افزود: مراکزی که در طرح ساماندهی اقدام به الحاق و ادغام آن ها شده است، استاندارد های لازم از نظر تعداد دانشجو، تعداد هیئت علمی و فضای ملکی که در اختیار دارند را نداشتند.

در فاز دوم دانشگاه هایی داریم که شرایط مشابه موارد بالاست که باید برای این ها با دانشگاه هایی که مشابهت دارند، در مورد ادغام یا الحاق تصمیم گیری کرد.

وی با بیان اینکه همچنین با پنج مورد ساماندهی مراکز آموزش عالی ویژه خواهران موافقت به عمل آمد، گفت: وزارت علوم موظف است حداکثر در مدت 4 ماه گزارش ارزیابی از ساماندهی فاز اول را به ستاد نقشه ارائه کند.

همچنین وزارت علوم پس از تایید گزارش ارزیابی فاز اول توسط ستاد موظف است در مدت 3 ماه پیشنهاد ساماندهی فاز دوم و سایر استان هایی که مورد ساماندهی قرار نگرفته اند را ارائه نموده و جهت تأیید به ستاد نقشه ارائه نماید.

سید حسن قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با استعدادترین دانشجویان دانشگاه به خصوص دانشگاه های دولتی که بار اصلی فناوری کشور بر دوش آن هاست و بودجه شان هم از طرف دولت تأمین می شود، پس از فارغ التحصیلی، عموماً به خارج از کشور می روند.

مأموریت گرایی باید به گونه ای باشد که هزینه پیشرفت کشور های بیگانه را پرداخت نکنیم؛ لذا پیشنهاد مأموریت گرایی دانشگاه و طرح اولویت ها مشخص باشد.

ابراهیم سوزنچی، معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه در سخنانی اظهار کرد: در جلسه قبل بعضی دانشگاه ها علاوه بر بیرجند و کوثر مانند دانشگاه آمل و بهشهر به موضوع ساماندهی کمیسیون اضافه شده اند که ظاهراً تعداد هیئت علمی و دانشکده های آن ها هم قابل توجه است و شاید شامل ساماندهی نباشند.

غلامحسین رحیمی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در بخشی از این جلسه در سخنانی اظهار کرد: بحث اقدام و انحلال مطرح نیست و مؤسسات و مراکز آموزش عالی در طرح ساماندهی منحل نخواهند شد، اما نه به عنوان مؤسسه ای مستقل بلکه زیر نظر یک دانشگاه فعالیت می کنند.

آیین نامه و دستورالعمل الحاق آن ها به صورت تفصیلی ابلاغ شده است.

به گفته رحیمی؛ بار توسعه علمی کشور بر دوش دانشگاه هاست، لذا طرح ساماندهی از ضروریات است تا این نتیجه حاصل شود که وضعیت فعلی برخی واحد ها و مراکز آموزش عالی را شاهد نباشیم.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - ستاد راهبری نقشه جامع علمی - ساماندهی مراکز آموزش عالی - انقلاب فرهنگی - ستاد راهبری نقشه جامع - نقشه جامع علمی کشور - شورای عالی - مراکز آموزش عالی - دانشگاه - عالی - فرهنگی - انقلاب - آموزش عالی - طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی - جامعه دانشگاهی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - شورای - ساماندهی - برگزار - انتخابات - شورا - جامع - راهبری - دبیر - خبرگزاری - تحقیقات و فناوری - مراکز - عاملی

آخرین اخبار سرویس:
تخت می تواند آلوده ترین نقطه خانه شما باشد

شعرخوانی دکتر ولایتی در محفل جشنواره شعر امید

برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

آتنه فقیه نصیری چقدر شکسته شده + عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

تربیت نیروهای متخصص برای ورود به صنعت و بازار کار | 5 مدرسه عالی مهارت راه اندازی می شود

به تدوینگر گرافیکارنویسنده طنزنیازمندیم

چرا زمان با گذر عمر سریع تر می گذرد؟

خبرنگاران ایلامی واکسینه می شوند

پایان واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد تا 15 آبان ماه

آغاز واکسیناسیون فرهنگیان ایلامی

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها

عکس یکتا ناصر بدون آرایش و عصبانی

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پیکر محمدسرور رجایی فردا به خاک سپرده می شود

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پخت طعام غدیر در قزوین به روایت تصویر

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

شیراز میزبان کنفرانس سنجش و ایمنی پرتو های یونساز و غیریونساز

آغاز واکسیناسیون اهل قلم

تصاویر| کنکور کارشناسی ارشد 1400

امکان تخلف در روند تحصیل و ارائه مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد

برج آزادی قرمز شد

نوبت واکسیناسیون استادان دانشگاه تهران هم فرا رسید

واکسناسیون دانشگاهیان سراسر کشور آغاز شد

دانشجویان گنابادی 1000 وعده غذای گرم بین خانواده های کم برخوردار توزیع کردند

کدام رشته ها پرمتقاضی ترین در کنکور ارشد بود؟

آزادی 35زندانی در عید سعید غدیر خم

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

علوم انسانی؛ پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد 1400

مردم به شایعات منفی تزریق واکسن توجه نکنند

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

پخت 500 غذای نذری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی ریز

در جستجوی معنا / شماره سیزدهم نشریه «دغدغه» بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی منتشر شد

نیوشا ضیغمی از شوهرش طلاق گرفت؟

کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1400

زمان آزمون عملی رشته علوم ورزشی کنکور 1400 اعلام شد

آزمون سراسری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزآباد برگزار شد

آتنه فقیه نصیری چقدر داغون شده + عکس

مراسم آغاز واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه های کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

فراهم کردن بستر های مهارت آموزی در دبستان ها

محفل شعرخوانی برگزیدگان جشنواره شعر امید دانشگاه آزاد برگزار شد

فراخوان جذب نیروی امریه سرباز در شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی منتشر شد

استادان دانشگاه آزاد پس از دریافت پیامک، برای واکسیناسیون مراجعه کنند

20 فوتی کرونا در کرمان

آغاز واکسیناسیون 9 هزار نفر از مددجویان و پرسنل زندان ها

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

آزمون سراسری کارشناسی ارشد با حضور 400 داوطلب برگزار می شود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

واکسیناسیون میلیونی در سه روز گذشته/ کلاس‎های ارشد و دکتری حضوری می شود؟

شناسایی 34433 بیمار جدید کرونایی/ 292 نفر دیگر فوت شدند

تزریق واکسن کرونا رکورد زد/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

زمان واکسیناسیون قضات و سینماگران/ نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

بدرالزمان قریب استاد زبان سغدی بود

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها/دانشجویان کارشناسی تا پایان آذر واکسن می زنند

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

بسیج دانشجویی علوم پزشکی اهواز خواستار لغو مراسم بزرگداشت عید غدیر در ورزشگاه تختی شد

شعرخوانی دکتر ولایتی در محفل جشنواره شعر امید

میترا گلچین استاد دانشگاه تهران کیست + درگذشت

طبخ شش هزار غذای نذری

مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشور های پیشرفته

حریرچی: ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور

شعر برآمده از زبان حال اجتماع است

رودخانه چالوس خشک شد

برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

دانشجویان ارشد و دکتری زودتر واکسینه می شوند

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

مدارس عالی مهارت در دانشگاه های آزاد خراسان رضوی ایجاد می شود

ثبت رکورد 435 هزارتزریق واکسن در کشور/ افزایش 300 مرکز واکسیناسیون

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

مهلت پرینت برگه ثبت نام آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت امروز پایان می یابد

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون 400 هزار دز در سه روز گذشته/ کلاس‎های دانشجویان ارشد و دکتری حضوری می شود؟

حریرچی: واکسیناسیون گروه های هدف تا دو ماه آینده تمام می شود

واکسیناسیون بالای 400 هزار دز در سه روز گذشته

واکسیناسیون فرهنگیان کشور آغاز شد

محصولات ایران ساخت فراتر از مرز ها رفت / برگزاری 12 نشست آنلاین بین المللی

آغاز واکسیناسیون کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه تهران: ترم تحصیلی آینده از مهرماه و به صورت ترکیبی برگزار می شود

«هانیه توسلی» از همه چیز خسته شد/ عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

هرمزگان در تب کرونا

سرعت در روند واکسیناسیون مسئله مهم کشور است

کشف نور در پشت یک سیاهچاله برای اولین بار!

فعال شدن 2 سامانه برای ثبت نام واکسیناسیون در دانشگاه آزاد

آغاز واکسیناسیون اساتید،دانشجویان وکارکنان دانشگاه های کشور

وردست چرخکار و وسط کار خانم

آموزش ترم آینده دانشجویان دانشگاه تهران ترکیبی است

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

واکسیناسیون گروههای هدف تا یک یا دو ماه آینده تمام می شود

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

جزییاتی از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

انتقاد از شیوه اجرای «طرح الف و ب» | رویکرد عملیاتی و کیفیت اجرای طرح اصلاح شود

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات / بررسی الحاق 7 دانشگاه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات / بررسی الحاق 7 دانشگاه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی