مطالب مرتبط:
وقتی از تحریم فرصت ساختیم/ «رییسی» چگونه به کمک بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی آمد
مراتب ثبت ملی 16 اثر فرهنگی تاریخی به استاندار خراسان جنوبی ابلاغ شد
دادگستری استان خراسان جنوبی آمادگی کامل برای رسیدگی به تخلفات جرائم انتخاباتی را دارد
مراتب ثبت ملی 16 اثر تاریخی به استاندار خراسان جنوبی ابلاغ شد
حضور پرشور مردم در انتخابات، توسعه خراسان جنوبی را به همراه دارد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 00:052021-06-16اجتماعي

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!


مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از کانون های فرسایش خراسان جنوبی بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

- ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از کانون های فرسایش خراسان جنوبی بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

حسن اکبری در مورد چالش بیابان و گرد و غبار و تاثیر آن بر محیط زیست، در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: موقعیت خراسان جنوبی به گونه ای است که در کمربند خشک زمین قرار دارد و ماهیت استان، یک استان بیابانی است.

وی با بیان اینکه این استان در مجاورت با دو بیابان و کویر بزرگ کشور است، افزود: کویرهای متعددی نیز در داخل استان وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از یک سوم خاک استان در معرض پدیده فرسایش بادی است، تصریح کرد: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از این کانون های فرسایش بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود.

اکبری ادامه داد: این امر نشان دهنده این است که ما شرایط خاصی داریم و کوچک ترین بی احتیاطی در زمینه خفظ پوشش گیاهی، مدیریت مصرف آب و تغییر کاربری ها می تواند ما را به سمت بیابانی تر شدن پیش ببرد.

وی افزود: اگر چه بیابان پدیده طبیعی است و بخشی از بیابان هایی که دراستان و کشور وجود دارد؛ نتیجه فرایندهای طبیعی است، اما چیزی که باعث نگرانی ما است این است که فعالیت های انسانی شدت ایجاد بیابان را افزایش داده و روز به روز بر وسعت بیابان ها افزوده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: قطعا برای اینکه شرایط طبیعی پایدار و ادامه حیات داشته باشیم باید تعادلی بین میزان بیابان ها و سایر اکوسیستم ها که نقش تعادلی دارند مانند کوهستان ها، آبگیرها، تالاب ها و مراتع ایجاد کنیم.

روند حیات سخت می شود و نفس کشیدن سخت تر اکبری با اشاره به اینکه اگر بیابان ها از حدی فراتر روند ادامه حیات برای ما سخت می شود، ادامه داد: هرعاملی که پوشش گیاهی را از بین ببرد ما را به سمت بیابانی شدن پیش می برد.

وی افزود: در بسیاری از نقاط استان ممکن است پوشش گیاهی وجود نداشته باشد، اما سنگ ریزه هایی وجود دارد که سطح خاک را می پوشاند و مانع فرسایش می شود چراکه ما استان بادخیزی هستیم و اگرخاک لخت شود بسیار راحت در اثر وزش باد به صورت گرد و غبار وارد هوا می شود؛ مخصوصا وقتی که شدت باد بالا باشد و ذرات خاکی که وارد هوا می شوند بسیار ریز و زیر 2.

5 میکرون باشند، بسیار خطرناک هستند چراکه بسیار کوچک هستند و به راحتی از کیسه های هوایی درون شش های ما عبور می کنند و بدن ما مکانیزمی برای مبارزه با این گرد و غبار ندارد.

اکبری اظهار کرد: بخشی از گرد و غبار درشت تر توسط بینی و بخشی در ریه فیلتر می شود و باز می گردد؛ اما ذرات زیر 2.

5 میکرون جذب خون می شوند و بدن ما مکانیزم دفاعی در برابر این ندارد و بدین ترتیب مستقیما روی زندگی و سلامت ما تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه گرد و غبار خسارت های دیگری نیز می تواند به ما وارد کند، تصریح کرد: این خسارت ها روی میزان محصولات کشاورزی، زیرساخت ها و قطعی برق خواهد بود که نمونه های آن را در خوزستان دیدیم؛ دید را در جاده ها کاهش می دهد و تصادفات افزایش پیدا می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: براساس مطالعه ای که در سال 1397 انجام دادیم، سالانه بیش از 500 میلیارد تومان خسارت به زیرساخ های استان و منابع زیست محیطی استان بر اثر گرد و غبار وارد می شود.

بیش از 300 سال تا تجدید خاک اکبری با بیان اینکه فرسایش خاک علاوه بر اینکه باعث ایجاد گرد و غبار می شود یکی از جبران ناپذیرترین خسارت ها به محیط طبیعی است، اظهار کرد: از نظر دانش بوم شناسی می گویند اگر بخواهیم حمله ای را علیه طبیعت شروع کنیم بهترین استراتژی این است که خاک را هدف بگیریم چراکه خاک بستر تولید، کشاورزی، رویش و امنیت غذایی است و وقتی خاک در منطقه ای آسیب بپذیرد بقیه حلقه های طبیعت هم آسیب می بینند.

وی ادامه داد: خاکی که دراثر فرسایش جابجا می شود و از دسترس خارج می شود آن خاک سطحی است که از نظر حاصلخیزی ارزشمند است؛ در حقیقت خاک زنده است که بخشی در اثر فرسایش بادی و خاکی از دسترس خارج می شود و این ایجاد یا تولید خاک برای هر سانتی متر آن بیش از 300 سال زمان نیاز دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم بیابان های استان توسعه پیدا نکند باید فعالیت هایی که موجب تاثیر بر طبیعت و مخصوصا خاک می شوند را بهتر مدیریت کنیم، تصریح کرد: چرای دام درکشور یکی از مهم ترین عوامل بیابان زایی است؛ مخصوصا در خشکسالی ها که خاک لخت است و پوشش کم تری دارد.

اکبری اظهار کرد: عوامل دیگری نیز موثر است از جمله اینکه استان ما یک استان معدنی است و طبیعتا توسعه معدنی نیاز است و بخشی از اشتغال استان باید به سمت معدن و صنعت برود؛ اما توسعه معدنی ما باید به چه شکل صورت بگیرد؟؛ چقدر جاده های دسترسی ایجاد کنند؟؛ معادن چه اندازه سینه کار باز کنند و چقدر بازسازی انجام دهند؟؛ چقدر هنگام فعالیت به محیط زیست اطرافشان احترام بگذارند؟؛ چقدر معدن کاران با حساسیت های طبیعت آشنا هستند؟؛ این موارد همگی تاثیرگذار است تا توسعه معادن باعث بیابان زایی نشود.

بنیاد توسعه استان را برمبنای محور آب پیش ببریم وی با بیان اینکه بخشی از کانون های فرسایش همین کانون های خطی است که جاده های فرعی و دسترسی هایی است که ما در طبیعت ایجاد می کنیم، افزود: این دسترسی ها بعضا برای معادن، بعضی برای دامداری ها و برخی برای گردشگری است.

اکبری با بیان اینکه این موارد وقتی رخ می دهد سطح خاک را بهم می ریزد و مستعد فرسایش می کند، تصریح کرد: ما باید بنیاد توسعه استان را برمبنای محور آب پیش ببریم؛ هرچقدر استفاده غیرمنطقی تری از آب داشته باشیم زیرساخت ها و بنیاد بوم شناسی استان بیشتر فرو می ریزد.

وی افزود: بخش زیادی از اشتغال استان روی کشاورزی و دامداری است و این ها از انواع شغل هایی هستند که فشار بیشتری روی طبیعت وارد می کنند؛ ما سالی بیش از 100 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از سفره های آب زیر زمینی داریم و این تجمع اضافه برداشت ها ما را به سمت خطرناکی پیش می برد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: ما مجازیم براساس منابع علمی حداکثر 40 درصد آب های تجدید پذیر را برداشت کنیم درحالی که ما بیش از 100 درصد در حال برداشت هستیم و این برای آینده بسیار خطرناک است.

روزهای سخت با رفتارهای غیرمعمول اکبری اظهار کرد: ضمن اینکه وقتی ما برداشت بیش از حد از سفره داریم باعث می شود سفره آب های زیر زمینی افت داشته باشد و نتیجه این می شود که بسیاری از پوشش گیاهی استان که وابسته به منابع آب زیرزمینی هستند مخصوصا در اطراف باتلاق ها و آب گیرها پوشش های گیاهی آن خشک می شوند.

وی با بیان اینکه در اطراف تالاب ها پوشش های گیاهی که به منابع آب زیرزمینی وابسته هستند از جمله درختان گز که بوته های مقاوم کویری هستند قرار دارند، افزود: ما در توسعه استان باید به ظرفیت زیستی طبیعت توجه کنیم؛ یعنی هر نوع توسعه ای که قرار است شکل بگیرد از جاده سازی، خط آهن معدن، صنعت، پادگان، کشاورزی و شترداری و هر نوع توسعه یا هر نوع شغلی که قرار است ایجاد شود را باید بر مبنای ظرفیت طبیعت انجام دهیم و سعی کنیم کمترین آسیب را به پوشش گیاهی استان داشته و کمتر این برداشت را از سفره های آب زیرزمینی داشته باشیم؛ در این صورت است که می توانیم آینده روشنی را در بلندمدت برای استان ترسیم کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: در صورت عدم رعایت این موارد، اگر کوچکترین بی احتیاطی کنیم با توجه به شرایط آسیب پذیر و شکننده ای که داریم این امر می تواند منجر به افزایش بیابان ها، افزایش گرد و غبار و آمدن روزهای سخت تر برای فرزندانمان شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - مدیرکل حفاظت محیط زیست - استان - گرد و غبار - جنوبی - حفاظت محیط زیست - محیط زیست - بیابان - غبار - هزار - فرسایش - زیست - مدیرکل - محیط - حفاظت - ایسنا - کانون - کویر - رسوب - مردم - گفت وگو - موقعیت - اکبری - تاثیر - مورد - قرار - گونه - کشور - داخل

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت ناسالم هوای دو شهر اراک و شازند

رقابت بیش از 2 هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد پیام نور فارس

جذب نیروی شرکت بیمه پاسارگاد

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در تهران

به تعدادی پیک موتوری نیاز مندیم

خنکی هوا تا دو روز آینده در گیلان

واکسیناسیون معلمان و کادر اجرایی مدارس لرستان تا 25 مرداد

شهرت اهالی روستای خبرارخی به تحصیل علم و دانش

آموزش ها مطابق با نقش افراد در آینده باشد

اظهارات ضد و نقیض مسئولان در مورد لایحه رتبه بندی و سردرگمی معلمان

واکسیناسیون معلمان و کادر اجرایی مدارس لرستان تا 25 مرداد

هشدار هواشناسی درباره طوفان در برخی استان ها

ادامه بارش رگبای باران در استان مازندران

سلفی برادر فرشته حسینی با نوید محمدزاده+عکس

کاهش تردد در محور های برون شهری/ ممنوعیت تردد به دلیل مداخلات جوی

آخرین وضعیت ترافیکی در جاده های کشور

هشدار سازمان هواشناسی درباره طوفان در برخی استان ها

وضعیت آب و هوا امروز جمعه 8 مرداد 1400؛ تداوم رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط کشور تا چهار روز آینده

بارش باران های رگباری در 11 استان کشور/تهران نیمه ابری می شود

استمرار فعالیت سامانه ناپایدار/بارش درگالیکش به 200 میلی متر رسید

زنگ پایانی کنکور ارشد به صدا درآمد 

عکس | توزیع تبرکات غدیر در حسینیه اعظم زنجان

ثبت سفارش بیش از 96 درصدی کتب درسی ابتدایی ها

استمرار فعالیت سامانه ناپایدار در گلستان/بارش در گالیکش به 200 میلی متر رسید

واکسیناسیون معلمان از امروز در سراسر کشور

هشدار هواشناسی؛ وقوع طوفان در برخی استان ها

تداوم رگبار و رعدوبرق در 11 استان کشور تا چهار روز آینده

پاداش فرهنگیان بازنشسته به صورت نقدی و کامل پرداخت می شود

هشدار سازمان هواشناسی درباره طوفان در برخی استان ها

هوای پایتخت در محدوده قابل قبول است

احتمال بارش در استان تهران

انتقاد محیط زیست تهران از مشکلات فاضلاب منطقه 22

چه تعداد دانش آموز ثبت سفارش کتاب درسی داشتند؟

شهریه مدارس غیردولتی چقدر است؟

پایش شبانه روزی بیش از 1000 واحد صنعتی در سه ماهه اول سال جاری

خطر وضعیت قرمز در جنوب غرب خوزستان

جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

کنکور کارشناسی ارشد در ایستگاه آخر | نتایج اولیه 10 شهریور اعلام می شود

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در شرکت ایمن موج توس در مشهد

استخدام منشی در یک کلینیک مشاوره معتبر در فرمانیه تهران

هشدار سازمان هواشناسی درباره وقوع طوفان در برخی استان ها

احتمال بارش در سطح استان تهران/ کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

واکسیناسیون فرهنگیان از روز شنبه در سنندج آغاز می شود

امروز هوای اصفهان سالم است

وضعیت جاده ها / تردد در محورهای برون شهری 11.1 درصد کاهش یافت

آغاز واکسیناسیون معلمان از امروز در سراسر کشور

براورده شدن آرزوی دختر خردسال سیل زده

کیفیت هوای تهران 8 مرداد 1400/ شاخص کیفیت هوا به 80 رسید

باران و باد مهمان استان سمنان شد/ کاهش محسوس دما در ارتفاعات

احتمال بارش باران در استان تهران | کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

احتمال بارش در سطح استان تهران/ کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

کاهش کیفیت هوای تهران

وقوع رگبار و رعد و برق در استان های کشور طی 4 روز آینده

احتمال ریزش و رانش در محورهای کوهستانی

هشدار سازمان هواشناسی درباره طوفان در برخی استان ها

هواشناسی ایران جمعه 8 مرداد/ باران و رعدوبرق در 16 استان تا اواسط هفته آینده

شرایط جدید فعالیت سرویس مدارس

تداوم رگبار و رعدوبرق در برخی مناطق تا چهار روز آینده

زنگ پایان کنکور ارشد 1400 نواخته شد

احتمال بارش در سطح استان تهران/ کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

احتمال بارش در سطح استان تهران/ کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

وقوع رگبار و رعد و برق در استان های کشور طی 4 روز آینده

انتقاد محیط زیست تهران از رویکرد شهرداری و «آبفا» به مشکل فاضلاب منطقه 22

پوشش نوید محمدزاده و فرشته حسینی در مراسم عقدشان

جزییات زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

رگبار و رعد و برق در برخی نقاط کشور/ تهران نیمه ابری است

رقابت داوطلبان مازندرانی در آخرین روز آزمون کارشناسی ارشد

وقوع رگبار و رعد و برق در استان های کشور طی 4 روز آینده

وضعیت آب و هوا در هشتم مردادماه/ رگبار و رعد و برق در برخی مناطق البرز و تهران

استقرار امواج ناپایدار و وزش باد های شمالی در سطح منطقه

افزایش مرگ و میر ناشی از گازهای گلخانه ای

استخدام سوپروایزر اداری با حقوق و مزایای عالی در تهران

هوای قم در شرایط خطرناک

اهدا جهیزیه به نوعروسان نیازمند فراشبند

افزابش مرگ و میر ناشی از گازهای گلخانه ای

بارش باران در جاده های 4 استان شمالی

رگبار و رعد و برق در برخی مناطق البرز و تهران/ وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در نوار شرقی کشور

کودکان و نوجوانان یمنی در کلاس های قرآنی

آغاز مرحله سوم واکسیناسیون کرونا در زنجان؛

افتتاحیه پر حاشیه پروژه ناقص جاده ابریشم سبزوار/ راهداری:با جان مردم بازی نکنید/ فرماندار:ضمانت پروژه با پلیس راه و شهرداری است/ شورا: این بزرگراه هیچ مشکلی ندارد

احداث پارکینگ زیرسطحی اردیبهشت ترافیک مرکز شهر را کاهش می دهد

غاری که برای ورود به آن باید از 106 پله عبور کرد!

ادامه رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط کشور تا 4 روز آینده

وضعیت راه ها/ تردد در محورهای برون شهری 11.1 درصد کاهش یافت

پیش بینی باد و باران تا اواسط هفته آینده در بیشتر نقاط کشور

مراجعه کنید تا مجوز تردد بگیرید/حرکتی نمادین برای مبارزه با کرونا

بارش باران در جاده های 4 استان شمالی

اعلام آخرین وضعیت ترافیکی در محورهای مواصلاتی در کشور/بارش باران در استان های مازندارن و گلستان

تردد در آزادراه تهران - شمال روان است

نشست زمین در مناطقی مانند مترو و خطوط راه آهن باعث خسارت های جدی به زیرساخت های کشور می شود

پیش بینی باد و باران تا اواسط هفته آینده در بیشتر نقاط کشور

تداوم رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط کشور تا چهار روز آینده

تداوم رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط کشور تا چهار روز آینده

هشدار هواشناسی؛ تداوم رگبار و رعد و برق در برخی نقاط کشور تا چهار روز آینده

وضعیت راه های کشور در 8 مرداد ماه/ تردد روان محورهای چالوس و هراز

زمان بازگشایی مراکز تعویض پلاک اعلام شد

نشست زمین در مناطقی مانند مترو و خطوط راه آهن باعث خسارت های جدی به زیرساخت های کشور می شود/ در برنامه هفتم به مسائل خشکسالی توجه شود

تداوم رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط کشور تا چهار روز آینده

محورهای مازندران بارانی است

آسمانی صاف در آدینه استان یزد

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!

خراسان جنوبی ها در سال 700 هزار تن گرد و غبار می خورند!