موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - همسان سازي حقوق - سازمان برنامه - رتبه بندي معلمان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - برنامه و بودجه - كنعاني زادگان - المپيك توكيو - حقوق بازنشستگان - وسايل ورزشي - نتايج نهايي كنكور - شهر سيرجان - پرسپوليس سايپا - مهندسي صنايع - طلاق عاطفي - حسين زهي - فرماندار شهرستان ملاير - اميرهوشنگ ابتهاج - بازي هاي ويدئويي - طرح غربالگري اضطراب - ابوالفضل كوهزادي - كانديداها

مطالب مرتبط:
واکسن ایرانی در جمع 16 واکسن کرونای جهان
پیش بینی سفر 600 تا 800 هزار ایرانی به دوحه با صعود تیم ملی/ گزارشی از مشکل کارگران ایرانی شاغل در قطر نداشتیم
تمجید FIFA و AFC از سردار آزمون/ قهرمان ایرانی تفاوت را رقم زد
شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، فرصتی برای خلق تعلق ها
استوری پندار اکبری از هنگام تزریق واکسن ایرانی /عکس
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 خرداد 1400 ساعت 11:452021-06-16دانش

فرهنگ ایرانی گرایش به جسمانی کردن اضطراب دارد


وبینار «اضطراب ایرانیان» با سخنرانی ابوالفصل محمدی، روان شناس بالینی و پژوهشگر دانشگاه «ساسکاچوان» کانادا از سوی گروه روان شناسی پژوهشکده ی اخلاق و تربیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

- " وبینار اضطراب ایرانیان با سخنرانی ابوالفصل محمدی، روان شناس بالینی و پژوهشگر دانشگاه ساسکاچوان کانادا از سوی گروه روان شناسی پژوهشکده ی اخلاق و تربیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، ابوالفضل محمدی وبینار اضطراب ایرانیان گفت: اضطراب جنبه ی جهان شمول دارد، برای مثال کروناویروس موجب شد انسان های سرتاسر جهان، اضطراب فراگیر، نگرانی ها یا اضطراب های مربوط به سلامتی را تجربه کنند و تجارب وسواس نیز موجب بروز یا تشدید آن شود؛ با این حال اگر انسان ها نگران چه چیزی باشند، در میان افراد از فرهنگ های مختلف، متفاوت است و این سئوال مهم را ایجاد خواهد کرد که اضطراب در فرهنگ های گوناگون چگونه خود را نشان می دهد؟ وی پاسخ به این پرسش را از این جهت دارای اهمیت دانست که آگاهی داشتن از جنبه های فرهنگی یک اختلال، می تواند از بروز خطا در تشخیص جلوگیری کرده و آگاهی روان پزشک یا روان شناس از این که افراد چگونه اضطراب شان را بیان و تجربه می کنند، موجب می شود رابطه ی درمانی خوبی با بیمار برقرار کرده و ضمن حفظ فرد در فرایند درمان، به اثربخشی درمان کمک کنند.

وی نوع الگوهای ارتباطی را نیز در کشورهای مختلف، متفاوت دانست و ورود افراد به فرایند درمان را نیز متفاوت ارزیابی کردند، برای مثال؛ وجود عطاری ها در ایران و استفاده از گیاهان به اصطلاح آرام بخش برای درمان اضطراب را نمونه ای از این درمان های وابسته به فرهنگ قلمداد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در دهه های اخیر در ادبیات علمی، جنبه های فرهنگی اضطراب مورد توجه قرار گرفت و به بخش سندرم های وابسته به فرهنگ در کتاب راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات روانی که در سال 2013 به روزرسانی شد، اطلاعات زیادی در این زمینه افزوده شد.

برای مثال حمله ی عصبی یا خشم و خروش درونی در جوامع لاتین تبار یا بروز نشانه های اضطراب در قالب اضطراب اجتماعی در ژاپنی ها که بیانگر نگرانی آن ها در خصوص دیگران است.

همچنین انجمن هایی مانند انجمن بین المللی برای مطالعه ی جنبه های بین فرهنگی موضوعات روان شناختی تأسیس شد و مجله های اختصاصی نیز در این زمینه منتشر کرده اند که برای مثال می توان به مجله ی Cross Cultural Psychology اشاره کرد.

موضوع دیگری که در همین زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، ترکیب شدن فرهنگ های مختلف است، برای مثال در نتیجه ی مهاجرت، افراد از فرهنگ های مختلف یا یکدیگر ازدواج می کنند و در نتیجه ی آن جلوه های فرهنگی پدیده های مختلف، نمود مرکبی پیدا می کنند.

محمدی پیشینه ی مطالعات در مورد اضطراب در ایرانیان را به کتاب گود و کلایمن ارجاع داد که البته بعدها با اقتباس از آن، کتاب دیگری با ویراستاری بارلو منتشر شد.

نویسندگان در این کتاب، بر اساس تجارب خود معتقد بودند ایرانیان اضطراب را به شکل جسمی و بدنی تجربه می کنند و این موضوع تقریباً در همه ی فرهنگ های شرقی مشاهده می شود.

در مشاهدات گود و کلایمن، به طور مشخص از دو جلوه ی فرهنگی اضطراب در ایرانیان، سخن گفته شد؛ اولی ناراحتی قلبی که افراد بسیاری به آن اشاره می کنند و دوم توصیفاتی مانند وهم، هراس و وحشت است.

علاوه بر این، می توان جنبه هایی از فرهنگ ایرانی که مؤثر بر شکل بروز اضطراب در ایرانیان است را شامل موارد زیر دانست: نخست آن که حساسیت در روابط بین فردی میان ایرانیان که در اصطلاح عامیانه اهمیت حرف و نظرهای مردم برای ماست، موجب شده است، اضطراب ها، به شکل اضطراب اجتماعی و اضطراب فراگیر خود را نشان دهد.

موضوع دوم، محدودیت بیان هیجان در بین ایرانیان است که نشان دهنده ی وجود شرم و حیا در فرهنگ ایران است.

موضوع بعدی که اهمیت زیادی هم دارد اهمیت پیشرفت تحصیلی و نگاه فرهنگی ایرانیان از گذشته تاکنون به درس و مدرسه است که موجب شد، اضطراب بسیار زیاد کنکور در بین نوجوانان و خانواده ها وجود داشته باشد.

هم چنین در فرهنگ ایران یک الگوی تعارض در تربیت فرزندان بین نسل قدیم و جدید وجود دارد.

در فرهنگ ایران گرایش به جسمانی کردن اضطراب وجود دارد و اصطلاحات درد قلب یا تیر کشیدن قلب و سر درد و … در اشکال متفاوت مشکلات و ناراحتی های هیجانی ما را نشان می دهد.

موضوع فرهنگ در رفتارهای جستجوی کمک و خدمات درمانی هم تاثیرگذار است مانند مقاومت در مصرف داروهای روان پزشکی! به همین علت هم گرایش مراجعه افراد به مراکز مشاوره بیشتر از مراجعه به روان پزشکی است.

محمدی در ادامه به ارائه ی یافته های دو مطالعه ی خود در زمینه ی اضطراب ایرانیان پرداخت: مطالعه ی نخست که در مورد جنبه های فرهنگی اضطراب اجتماعی در ایرانیان بود به روش کیفی و با مشارکت افرادی از سه قوم ایرانی فارس، ترک و کرد انجام شد.

یافته های این مطالعه ذیل پنج عنوان کلی ارائه شد: نخست اینکه، تجربه ی اضطراب اجتماعی در ایرانیان عمدتاً به صورت زیر بوده است: هیجانی (مانند ترس از صحبت در جمع به خاطر احساس خوب نبودن به اندازه کافی)، شناختی (فکر می کند مردم به او می خندند)، رفتاری (فرد اظهار می دارد، نمی تواند صحبت کند یا تکان بخورد) و بدنی (سرخ شدن یا از دست دادن تعادل).

دومین نکته این است، باورهای اصلی زیربنایی اضطراب اجتماعی ترس از ارزیابی منفی، احساس بی کفایتی و احساس عدم وجود ارج و منزلت در پیش دیگران بود.

سومین محور نیز درباره علت هایی که برای اضطراب اجتماعی مطرح شده بود عمدتاً معطوف به خانواده بودند.

چهارم اینکه اثرات و پیامدهای اضطراب اجتماعی به طور عمده شامل اثرات منفی بر کارکرد اجتماعی، هیجانی و رفتاری بوده است.

پنجم اینکه راهبردها و روش های مقابله ای که افراد برای مقابله با اضطراب اجتماعی مورد استفاده قرار می دهند نیز، شامل راهبردهای شناختی رفتاری و جستجوی درمان بود.

مطالعه ی دومی که محمدی نتایج آن را ارائه کرد مربوط به اضطرابِ فراگیر در بین ایرانیان بود.

وی بیان داشت اگرچه ماهیت اضطرابِ فراگیر، ابهام و فراگیری آن است با این حال مشاهده شد که گاهی افراد موضوعات روشن و گاهی نیز موضوعی که به صورت سلسله وار و رو به جلو پیش می رفت را نیز به عنوان وجهی از اضطراب خود ذکر کرد.

وی تجربه ی اضطراب فراگیر در ایرانیان را دارای وجهی شناختی (جملاتی مانند نگرانم که اتفاقی بیفتد)، رفتاری (هم رفتارهای برانگیخته مانند بی قراری و هم کاهش رفتاری مانند در لاک خود فرو رفتن) و جسمانی (جملاتی مانند شنیدن صدای قلب یا احساس خالی شدن مغز)، دانست.

دوم اینکه باورهای اصلی این نوع اضطراب در ایرانیان شامل آسیب پذیر بودن در مقابل بیماری و سوانح و باور به عدم موفقیت و پیشرفت بود که عمدتاً در بین جوانان و نوجوانان رایج است.

علت هایی که برای اضطراب فراگیر مطرح شد عوامل اجتماعی و اقتصادی، خانوادگی، سوانح و فجایع و تا حدی مسائل شخصی بود.

چهارمین محور نیز اثرات اضطراب فراگیر نیز به طور عمدتاً معطوف به موضوعات کاری و خشم بود.

آخرین محور نیز راهبردها و روش های مقابله ای آن ها نیز شامل راهبردهای شناختی رفتاری و جستجوی درمان و هیجانی بود.

به گفته وی، اهمیت قابل توجهی که ایرانیان برای جنبه های بین فردی قائل هستند را مهم ترین وجه اختلال های اضطرابی در فرهنگ ایرانی دانست.


کلید واژه ها: اضطراب - پژوهشگاه علوم انسانی - روان شناس - مطالعات فرهنگی - ایرانی - ایرانیان - علوم انسانی - فرهنگ - انسان - روان شناسی - وبینار - روان - پژوهشکده - پژوهشگاه - انسان ها - محمدی - دانشگاه - مطالعات - پژوهشگر - سخنرانی - ابوالفضل محمدی - بالینی - برگزار - کانادا - فرهنگی - اخلاق - تربیت - کروناویروس - گروه - جهان

آخرین اخبار سرویس:
شرط حضوری شدن آموزش دانشگاهها از مهر ماه اعلام شد/اعلام جزییات واکسیناسیون دانشجویان

انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 از 14 مرداد آغاز می شود

برترین های کنکور 1400 به روایت آمار و ارقام | تهران با 14 نماینده صدرنشین است

صدور مجوز راه اندازی رشته اقتصاد در دانشگاه حکیم سبزواری

حمید وکیلی نشست خبری تبیین مصوبه||| شورای عالی انقلاب فرهنگی

زمانبندی انتخاب رشته و مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

اعلام اولویت واکسیناسیون دانشجویان + جدول

پذیرفته شدگان مرحله اول کنکور برای انتخاب رشته چه کنند؟

توکل به خدا و تلاش عامل موفقیتم در کنکور بود

اعلام نتایج اولیه کنکور

تصویری از کهکشانی سه گانه از اطلس کهکشان های عجیب

درخشش دانش آموز نیشابوری در کنکور سراسری1400

استفاده از دو گیاه برای تصفیه پساب های شهری

نتایج اولیه کنکور سراسری 1400 اعلام شد/ آغاز انتخاب رشته از 12 مردادماه

جزییات انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 1400 اعلام شد/ امکان انتخاب 150 کدرشته

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری

اولین دوره ملی آموزش امر به معروف و نهی از منکر برگزار می شود

درخشش دانش آموز نیشابوری در کنکور سراسری 1400

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد

(تصاویر) نفرات برتر کنکور سراسری 1400

برگزیدگان سومین جشنواره ملی هنر های دیجیتال معرفی شدند

یک یزدی در بین برترین های کنکور سراسری

اعلام اولویت واکسیناسیون دانشجویان  + جدول

نتایج اولیه کنکور اعلام شد

شناسنامه آزمون سراسری سال 1400 منتشر شد

امکان میهمان شدن دانشجویان دانشگاه آزاد در شهر محل سکونت فراهم شد

شناسنامه آزمون سراسری سال 1400 منتشر شد

ارزیابی کنکور 1402 براساس عمق یادگیری داوطلب/ فرصت 6 ماه برای سیاستگذاری سهمیه های کنکور

زمان ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاهها اعلام شد

استخدام کارآموز حسابداری در شرکت چکاد هیوا در تهران

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 مشخص شد

توضیحات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبه کنکوری/ دانشگاه ها در تعیین معدل افراط نکنند

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی بافت برای راه اندازی مرکز واکسیناسیون

انتشار کارنامه اولیه داوطلبان کنکور/اسامی نفرات برتر

نتایج اولیه کنکور اعلام شد

واکسیناسیون دانشجویان سخت تر از کارکنان دانشگاهی است

آغاز تصویربرداری مسابقه تلویزیونی «کارویا»

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه علوم پزشکی ایران و آستان امامزادگان عینعلی زینعلی (ع)

برگزاری همایش ملی «نمایشنامه نویس» از سوی آموزش عالی زند شیراز

ثبت و خبط / شماره دوم گاهنامه «بانو» دانشگاه خوارزمی منتشر شد

نتیجه اولیه کنکور سراسری 1400 اعلام شد

اعلام نتایج کنکور و درخشش دانش آموز اراکی

فرصت 6 ماهه برای آماده شدن سیاست گذاری سهمیه ها در کنکور

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری از روز 12 مردادماه

وقف به عنوان زبان خیر مشترک جهان شناخته می شود

وقف به عنوان زبان خِیر مشترک جهان شناخته می شود

تعریف 6 زیرساخت ملی در حوزه سلامت / صنعتی که توسعه می یابد

ظرفیت پذیرش دوره های بدون آزمون و با آزمون دانشگاه ها اعلام شد

دعوت فعالان دانشجویی از گزینه های شهرداری تهران برای شفاف سازی برنامه های خود

نتایج کنکور 1400 اعلام شد

سامانه «تهران من» از دسترس خارج شد

آموزش تست زنی در کلاس های کنکور تغییر یابد

بارگذاری دفترچه انتخاب رشته کنکور از سه شنبه

استخدام تکنسین آزمایشگاه در شرکت آزمون گستر سبز در خوزستان

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری از روز 11 مردادماه

دانشگاه کوثر بجنورد، در رشته مترجمی زبان عربی دانشجو می پذیرد

دانشگاه کوثر بجنورد، در رشته مترجمی زبان عربی دانشجو می پذیرد

آمار مجازین گروه های آزمایشی کنکور 1400 اعلام شد

موسسات آموزشی نگران مصوبه شورا نباشند/ کلاس های کنکور تعطیل نخواهد شد

نفرات برتر کنکور 1400 معرفی شدند + تصاویر/ توضیح در خصوص تغییرات کنکور 1402 و مدل تعیین حدنصاب دانشگاه ها

ربات دو پا موفق به دویدن مسافتی 5 کیلومتری شد

اسامی نفرات برتر کنکور 1400 اعلام شد

اولویت واکسیناسیون دانشجویان بر اساس سال ورود به دانشگاه اعلام شد

زمان انتخاب رشته مجازین کنکور سراسری 1400 مشخص شد / اعلام نتایج نهایی، شهریورماه

تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی / کنکور 1402 مبتنی بر یادگیری عمیق خواهد بود

دانش آموز اردبیل نفر دوم کنکور تجربی شد

جهاد دانشگاهی؛ پیونددهنده دانشگاه با جامعه و صنعت / ظرفیت های جهاد دانشگاهی ناشناخته مانده است

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری اعلام شد

مرکز جدید واکسیناسیون فرهنگیان شهرستان ایلام راه اندازی شد

آغاز کلاس های تابستانی قرآنی در دانشگاه شهید بهشتی

میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی مقاطع تحصیلی به شهر محل سکونت در نیمسال اول 1401-1400 فراهم شد

خاکی صدیق جزییات واکسیناسیون دانشجویان را اعلام کرد

شناسنامه کنکور سراسری 1400 منتشر شد/ حذف 2 سوال کنکور

کنکور سال 1402 قطعاً تغییر خواهد کرد

بیش از 91 درصد داوطلب کنکور 1400 مجاز به انتخاب رشته شدند

دانشجویان وردودی جدید چه زمانی سر کلاس ها می روند؟

نفرات برتر کنکور 1400 معرفی شدند

اعلام آمار مجازین گروه های آزمایشی کنکور 1400

اطلاعیه سازمان سنجش: بیش از یک میلیون و 82 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور 1400 هستند

آخرین و جدیدترین اخبار اعلام نتایج اولیه کنکور 1400

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد

6 شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز کرونایی/ شناسایی 320 بیمار

آزادی تعداد دیگری از زندانیان ناآرامی های اهواز

طراحی و ساخت فوتوکاتالیست پلاسمونیک با کمک نانوذرات نقره

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری سال 1400 اعلام شد + عکس

آمار مجازین گروه های آزمایشی کنکور 1400 اعلام شد

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری 1400 اعلام شد

امضای تفاهم نامه سه جانبه تولید خودرو برقی در شیراز

تنها واکسیناسیون ما را از پیک حاضر نجات نمی دهد/ نیازمند قرنطینه هستیم، در شهر ها نشانی از کرونازدگی نیست

اسامی نفرات برتر کنکور 1400 اعلام شد

بیان ویژگی های حروف در آیات قرآن

شرط حضوری شدن آموزش دانشگاه ها از مهر ماه اعلام شد

استخدام کارشناس بخش پذیرش و ویزا در شرکت آتیه آفرینان ایرانیان در تهران

استخدام کارمند اداری مسلط به زبان آلمانی در آتیه آفرینان ایرانیان در تهران

استخدام مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو در فارس

تسهیلات ویژه دانشگاه آزاد به دانشجویان برای پیشگیری از شیوع کرونا

اعلام اسامی نفرات برتر کنکور

رتبه سوم کنکور تجربی از آن دانش آموز گلستانی

بیش از 118 هزار داوطلب در کنکور سراسری شرکت کردند | چند نفر پذیرش می شوند؟

فرهنگ ایرانی گرایش به جسمانی کردن اضطراب دارد

فرهنگ ایرانی گرایش به جسمانی کردن اضطراب دارد