موضوعات داغ: - نيمه نهايي جام حذفي - بازي استقلال - شهردار تهران - گل گهر سيرجان - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - استقلال تهران - تامين اجتماعي - وزير راه و شهرسازي - سازمان مديريت و برنامه ريزي - مراقبت از كودكان - خرافه زدايي - سرفه شبانه - شركت هپكو اراك - پرورش شترمرغ - اختصاصي بانوان - زنان سوري - مسابقات انتخابي المپيك آسيا - پذيرش مسافر - تيم دوم بارسلونا - توت عنخ آمون - مبادله زندانيان - احمد مبلغي

مطالب مرتبط:
عملکرد مطلوب بانک سپه در حمایت از تولید و اشتغال همگام با اجرای پروژه ملی ادغام
هواشناسی ایران 1400/03/26| هشدار امواج 2.5 متری در سواحل جنوب/ بارش های پراکنده در برخی مناطق
تبعات شکست مقابل ایران | پروژه برکناری سرمربی تیم ملی عراق کلید خورد
بنای ایران| تلاش آمریکا برای بی نصیب ماندن ایران از مزیت کمربند-راهِ چین/ احیای ترانزیت اولویت دولت بعدی باشد
جدیدترین اخبار کرونا در ایران|مراقب سویه دلتا باشیم/ تغییر علائم و افزایش موارد بستری/ استان های جنوبی کانون نگرانی پیک پنجم+ نقشه و نمودار
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 خرداد 1400 ساعت 11:152021-06-16اقتصادي

مجید فراهانی | اولویت اجرای پروژه های کوچک مقیاس، مناطق جنوبی بودند


گوش سپردن به صدای اهالی در دل محله ها و پاسخگویی به نیازهای گاه حتی جزیی که سال ها بی جواب مانده، از دستاوردهای مهم اجرا وپیگیری پروژه های کوچک مقیاس در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، - مجید فراهانی اولویت اجرای پروژه های کوچک مقیاس، مناطق جنوبی بودند" گوش سپردن به صدای اهالی در دل محله ها و پاسخگویی به نیازهای گاه حتی جزیی که سال ها بی جواب مانده، از دستاوردهای مهم اجرا وپیگیری پروژه های کوچک مقیاس در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش است همشهری آنلاین _ زهرا بلندی: مجموع اعتبارات در سال جدید نسبت به سال قبل 40 درصد بوده و این در حالی است که منطقه 19 با 60 درصد بیشترین میزان رشد را در مناطق جنوبی به خود اختصاص داده است گوش سپردن به صدای اهالی در دل محله ها و پاسخگویی به نیازهای گاه حتی جزیی که سال ها بی جواب مانده، از دستاوردهای مهم اجرا وپیگیری پروژه های کوچک مقیاس در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش است؛ پروژه هایی کوچک، اما تأثیرگذار که با اجرای موفقیت آمیز خود رضایتمندی ساکنان مناطق جنوبی را از فعالیت های این دوره از شورای شهر و شهرداری به همراه داشته است.

روند مثبت این طرح ها و افزایش قابل توجه اعتبارات آنها در سال 1400 جزء مهم ترین اتفاقات مناطق جنوبی و کمتربرخوردار پایتخت است که در گفت وگو با مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران و رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران به جزییات آن می پردازیم.

نقطه شروع طرح های کوچک مقیاس محلی به چه زمانی برمی گردد و رویکرد و هدف اصلی مدیریت شهری از اولویت بخشیدن به این طرح ها چه بوده است؟ در آغاز شورای پنجم ضمن بررسی پروژه های مدیریت شهری متوجه شدیم 2 نوع پروژه همواره در شهرداری تهران طراحی و ابلاغ شده است.

یکی از این موارد پروژه های کلانی است که توسط معاونت های شهرداری تهران پیگیری می شود و بیشتر نگاه شهری و فرامنطقه ای در آنها حاکم است.

نوع دوم پروژه های متوسطی است که عمدتاً رویکرد منطقه ای دارند و با مشارکت مناطق 22 گانه شهرداری پیگیری و اجرا می شوند.

با توجه به اینکه مشکلات و چالش های محله ای کوچک مقیاس جزء مهم ترین مسائلی هستند که در 354 محله شهر تهران از سوی اهالی عنوان شده و توسط اعضای شورایاری محله ها اغلب پیگیری می شوند در ابتدای دوره پنجم، طبق گفت وگوهایی که با شورایاران و مردم در دل محله ها داشتیم با مسائلی با مقیاس کوچک برخورد کردیم که جزء دغدغه های کهنه و رفع نشده شهروندان محسوب می شد.

مردم توقع دارند وقتی از در خانه بیرون می روند اقدامات جدید شهری را در محله خودشان ببینند.

با هدف پاسخگویی مطلوب به نیازهای مهم شهروندان الگوواره جدیدی را با این عنوان که تعریف پروژه های محلی ارتباط مستقیمی با توسعه محله های شهر دارد در مدیریت شهری ایجاد کردیم و پروژه های توسعه محلی با اولویت محله های کمتربرخوردار و جنوبی شهر در سال 1399 کلید خورد.

یعنی پیش از اجرای این الگوواره در شورای پنجم، قبل از سال 1399 در این زمینه اقدامی از سوی مدیریت شهری انجام نشده بود؟ قطعاً در دوره های قبلی هم چنین پروژه هایی انجام شده است، اما به صورت منســــجم در قالب پروژه های توسعه محلی به آنها پرداخته نشده بود.

بر این اساس طرح ها با تأیید شورایاران محله ها اجرا می شود، بودجه اختصاصی به آن تعلق می گیرد و شهرداری نیز موظف به پایش و پیگیری آنهاست.

روند اجرای پروژه های کوچک مقیاس در مناطق جنوبی شهر (مناطق 16، 17، 18، 19 و 20) چطور بوده است؟ با توجه به اینکه یکی از چالش های ما در تعیین بودجه و عامل توسعه نیافتگی مناطق جنوبی، فاصله معنادار بودجه اختصاص داده شده بین مناطق شمالی و جنوبی شهر بود؛ اولویت اصلی ما در اجرای پروژه های کوچک مقیاس مناطق جنوبی و کمتربرخوردار بودند.

این درحالی است که از ابتدای تشکیل شورای پنجم معادله تقسیم بودجه را به نفع جنوب شهر بهم زدیم و از نخستین سال فعالیت بدون اینکه تنشی ایجاد شود شهرداری تهران را موظف کردیم که سالانه 10 درصد از بودجه مناطق کمتربرخوردار را به سمت میانه بودجه مناطق بالاتر ببرد و برعکس 10 درصد از بودجه مناطق برخوردار را به سمت میانه کم کند.

برهمین اساس بودجه سالانه را 20 درصد به سمت میانه عادلانه کردیم و با همین رویکرد بخش عمده ای از بودجه های پروژه های کوچک مقیاس در مناطق جنوبی توزیع شد.

بازخورد ساکنان مناطق جنوبی نسبت به این رویکرد چطور بوده است و در کنار آن چند نمونه از پروژه های خرد محلی را که جزء درخواست های مهم شهروندان بوده و عملی شده اند نام ببرید؟ طی بازدیدهای مکرر از مناطق مختلف با بازخوردهای مثبت مردم و نمایندگان آنها یعنی اعضای شورایاری روبه رو شده ایم.

برای مثال در منطقه 16 رفع مشکل کمبود سرویس های بهداشتی، ساماندهی بازار دوم نازی آباد و راه اندازی موزه مفاخر محله نازی آباد، ایجاد درنگ گاه ها و پارک های محلی در منطقه 18، تبدیل نهرهای آب به کانیو و ساماندهی تیرهای چوبی برق در قالب مهم ترین دغدغه های ساکنان منطقه 17، اتصال رینگ جنوبی بوستان بزرگ ولایت به خانی آبادنو با بازگشایی خیابان شهامت و آسفالت معابر محله وصال در منطقه 19 و ساماندهی اراضی اطراف حرم مطهر(ره) نمونه هایی از پروژه های خرد محلی هستند که رضایت اهالی را در پی داشته اند.

اولویت بخشیدن به پروژه های خرد محلی مناطق جنوبی شهرچه تأثیراتی در زندگی ساکنان داشته است؟ نگاه اعضای شورای شهر در گذشته بیشتر بار منطقه ای و فرامنطقه ای داشت.

اغلب درخواست های کوچک به دلیل نبود نگاه محلی به چالش های بزرگ تبدیل می شدند.

اعتقاد به اینکه شهر تهران از کوچه هایش آغاز می شود تأثیر جدی در نگاه مردم نسبت به مدیریت شهری داشته و حل مشکلات کوچکی که سال ها بی جواب مانده بود رضایتمندی آنها را به همراه داشته است.

اعتباری که به پروژه های خرد محلی پهنه جنوب تهران و به طور خاص به هریک از مناطق 16، 17، 18، 19 و 20 در سال 1400 اعطا شده چه قدر است؟ این اعتبار نسبت به سال گذشته چه میزان رشد داشته است؟ اعتبار و تعداد پروژه های خرد محلی سال 1400 در منطقه 16 به ترتیب 16 میلیارد تومان و 50 پروژه، در منطقه 17، 77 میلیارد تومان و 62 پروژه، در منطقه 18، 74 میلیارد تومان و معادل 62 پروژه، در منطقه 19، 108 میلیارد تومان و 68 پروژه و در منطقه 20 نیز با اعتبار 73 میلیارد تومانی 121 پروژه تعریف شده است.

متوسط رشد مجموع اعتبارات در سال جدید نسبت به سال قبل 40 درصد بوده و این در حالی است که منطقه 19 با 60 درصد بیشترین میزان رشد را در مناطق جنوبی به خود اختصاص داده است.

چه عواملی در افزایش بودجه در این مناطق تأثیرگذار بوده و این رشد چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟ در دور جدید بازدید از محله ها و مناطق و جلساتی که با اعضای شورایاری برگزار شد تحول و تغییر و رضایت آنها از پروژه های محلی مشهود بود.

هرچند انتقاد بر برخی مناطق شهرداری تهران که فعالیت های جاری خود را در قالب پروژه های کوچک مقیاس محلی تعریف می کنند وارد است، اما در بخش قابل توجهی از مناطق رضایتمندی خاصی مشهود است.

جز طرح های کوچک مقیاس محلی، اجرای کدامیک از طرح های مهم در دوره پنجم در رضایتمندی شهروندان مؤثر واقع شده اند؟ تملک زمین ها برای ساخت پارک ها و افزایش سرانه فضای سبز، نوسازی آتش نشانی شهر تهران شامل لباس ها، تجهیزات و ماشین آلات سازمان آتش نشانی، دریافت اوراق مشارکت بانک ها و کمک به راه اندازی و بهره برداری از 30 ایستگاه مترو و.

با به کارگیری تدبیرات ویژه جزء طرح های مهم و تأثیرگذار این دوره بوده اند.


کلید واژه ها: شورای اسلامی شهر - پاسخگویی - مجید فراهانی - شورای اسلامی - پروژه - اجرا - کوچک - اهالی - مناطق - جنوبی - فراهانی - اولویت - اسلامی - محله - شورای - دوره - اعتبارات - مجید - پنجم - درصد - بیشترین - سال قبل - آنلاین - همشهری - اختصاص - 40 درصد - تجریش - منطقه - میزان - زهرا

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قیمت برخی خودروها روزانه شد

افتتاح 5 پروژه عمرانی در شهریار/ بانک خون غرب تهران راه اندازی می شود

استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت توسعه دانش هوادریای آسیا در فارس

استخدام کارشناس فرآیند آب، کارشناس فرآیند و کارشناس پایپینگ در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت سازه پردازان در تهران

آبرسانی به شهرهای بیجار و حسن آباد یاسوکند نیازمند 1700 میلیارد تومان اعتبار است

عرضه خودرو به بازار محدود شد/ پراید به 142 میلیون تومان رسید

عرضه خودرو به بازار محدود شد/ پراید به 142 میلیون تومان رسید

رسیدسازهای جعلی چگونه کلاهبرداری می کنند؟

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز چهارشنبه 13 مرداد

شناسایی 35 قلم کالای مغایر با استاندارد در بازار لرستان

نقشه برداری و جانمایی 90 درصد مساجد و امکان مذهبی لرستان

استخدام سرپرست تضمین کیفیت با بیمه تکمیلی، وام، پاداش در شرکت میراب

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی و کارمند اداری با حقوق ثابت و بیمه

خرید خودرو با کارت ملی؟

استخدام کارشناس حسابدار در مجموعه رستوران های زنجیره ای دِ لِ پِ در تهران

اتمام مرمت مسجد حاج اسحاق بروجرد

درخواست اقدام قاطع رییس جمهور در کاهش فوری قیمت مصالح ساختمانی

سطح کنونی روابط ایران و بولیوی را ناکافی می دانیم

قرارداد نجومی لالیگا؛ خوشحالی زایدالوصف رئال و بارسا

گزارش بورس 13 مرداد / رشد 30 هزار واحدی شاخص کل

عرضه 162 میلیون دلار در سامانه نیما

نگاهی به عملکرد دولت دوازدهم در بازار خودرو

ساینای صفر در مرز 170 میلیون تومان

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر بازرگانی در رشت

سه انگیزه دولت جدید برای تداوم صعود بورس

گستردگی مشکلات در خوزستان، دامن بخش خصوصی را هم گرفته است

آبرسانی به 471 روستای دارای تنش آبی خوزستان تا پایان سال

چرا رفع تحریم ها باید اولویت دولت رییسی باشد؟

گستردگی مشکلات در خوزستان، دامن بخش خصوصی را هم گرفته است

برداشت محصول پیاز در لوشان در میانه تابستان

مستاجران تهرانی چه خانه هایی را می پسندند؟

جهش سه برابری معاملات در بورس مازندران

صفر تا صد آموزش تعمیرات موبایل

صدور پروانه بهره برداری اولین اردوگاه و محوطه گردشگری اردستان

3 پروژه بهداشتی درمانی در جیرفت با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال بهره برداری شد

استخدام کارمند فروش در شرکت فردایران در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت ساخت صنعت کاوه در تهران

استخدام منشی و مسئول دفتر با حقوق 5 میلیونی، بیمه و بیمه تکمیلی در تهران

استخدام کارمند IT در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

تداوم رشد قیمت ساینا در بازار/ ساینای صفر در مرز 170 میلیون تومان

مشارکت ایران در توافق اوپک پلاس پس از احیای صادرات نفت

قیمت روز انواع گوشی های شیائومی + جدول

اجرای 32 هزار میلیارد تومان پروژه در 4 سال/ اصفهان 1405 مسیر حل مشکلات را مشخص کرده است

ثبت نام بیستمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو مرداد 1400/ نحوه ثبت نام پژو پارس و زمان قرعه کشی

برآورد نهایی از خسارت ناشی از سیلاب انجام نشده است + فیلم

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و بیمه در ارتباط گستر نیک آرمان در تهران

استخدام مدیر فنی تولید با بیمه در قند پارس از استان تهران جهت کار در شیراز

استخدام مدیر فنی تولید با بیمه در قند پارس از آذربایجان غربی

استخدام سرپرست کارگاه با حقوق 10 میلیون و بیمه در اصفهان

اجرای طرح تحول و تحویل اراضی ملی از مهاجرت معکوس جلوگیری می کند

استخدام 7 عنوان شغلی در هلدینگ آریا صنعت کهکشان در تهران

تازه ترین خبر درباره پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق فروردین ماه بازنشستگان

استخدام 5 عنوان شغلی در مجموعه نمایندگی مدیران خودرو اصفهان

پیش بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه 14 مرداد

جزییات ثبت نام بیستمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو مرداد 1400/ نحوه ثبت نام پژو پارس و زمان قرعه کشی

توزیع روزانه بالای 100 تن مرغ در استان یزد

آب شرب و صنعت بیجار از منابع زیرزمینی تامین می شود/1700 میلیارد تومان لازمه اتمام پروژه انتقال آب سد سیازاخ به بیجار

اعتبار همسان سازی حقوق 40 درصد کاهش یافت

واردات گوشی ممنوع نیست

بهره برداری از فیبر نوری و رونمایی از اطلس بهارستان

5 راس گاو، پاداش بدمینتون بازان طلایی اندونزی!

استخدام کارشناس فروش با حقوق بیشتر از اداره کار و بیمه در تهران

استخدام 10 عنوان شغلی در گروه تولیدی hometex در شهرک صنعتی کمشچه

آغاز به کار اولین طرح اشتغال صنایع دستی باتسهیلات بنیاد برکت

شهرداری شیراز: سنگفرش ارم و دست های پنهان!/ به سنگفرش کردن خیابان ارم افتخار می کنم!

سیگنال قوانین جدید رمزارز در آمریکا برای بیت کوین

60درصدصرفه جویی در آبیاری فضای سبز شهری گوگد

قیمت انواع گوشی هواوی 13 مرداد 1400 + جدول

احتمال هجوم ملخ ها به سیستان و بلوچستان

آیا سکان اقتصاد دولت رییسی به مدیر درجه سوم دولت روحانی سپرده می شود؟

افتتاح و آغاز عملیات چندین طرح عمرانی در بافق

استخدام کارشناس فروش در هلدینگ بزرگ دلتا در تهران

استخدام کارشناس برق، کارشناس عمران و کارشناس مکانیک در تهران

افزایش 84 درصدی ابتلای کودکان به کرونا در آمریکا

رشد بخش خدمات آمریکا رکورد زد

بازدید معاون وزیر کشور از شهرک صنعتی کاسپین استان قزوین

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام مهندس صنایع با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی در سارین مهر پارسیا

استخدام حسابدار، کارشناس فروش و مدیر داخلی در شرکت آنامیس ارتباط قشم

قطعی برق عامل کمبود سرم در بازار داخلی

استخدام تایپیست، متصدی دفتر و کارمند اداری در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در گروه فُرس در تهران

هشدار جدی ایران خودرو به متقاضیان خودرو

ایران پس از لغو تحریم ها و احیای صادرات نفت در تثبیت بازار جهانی مشارکت می کند

استخدام کارشناس فروش و کارشناس فروش غیرحضوری در شرکت فنی مهندسی فاواش در قم

قالیباف: ایران می تواند پاسخگوی نیازهای قرقیزستان باشد

رشد ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

معدوم سازی 192 تُن گوشت طیور غیرقابل مصرف در خراسان رضوی

جزییات مرحله بیستم فروش فوق العاده ایران خودرو مرداد 1400

برای جبران کمبود 10 هزار مگاواتی، نیازمند همکاری مردم هستیم

قیمت مسکن کاهش می یابد؟

درخواست صرافان برای واکسیناسیون

جزییات فروش فوق العاده جدید ایران خودرو/سود 100 میلیون تومانی برای متقاضیان

پاداش اندونزی به زوج طلایی بدمینتون؛ 5 گاو، یک خانه و 5 میلیارد روپیه

استخدام مسئول دفتر با عیدی، سنوات، بیمه و بیمه تکمیلی در تهران

«شل» فعالیت در لیبی را از سر می گیرد

کاهش تولید انرژی الجزایر

عادی شدن تولید، راهکار آرامش در بازار سیمان

واکنش مردم به گرانی لوازم خانگی چیست؟

مجید فراهانی | اولویت اجرای پروژه های کوچک مقیاس، مناطق جنوبی بودند

مجید فراهانی | اولویت اجرای پروژه های کوچک مقیاس، مناطق جنوبی بودند