مطالب مرتبط:
تشکیل شورای معتمدین محلات برای جذب سرمایه محلی/ اختصاص 20 درصد از منابع بودجه شهرداری تهران برای رفع بی عدالتی در تهران/ تشویق گزارشگران فساد در شهرداری تهران در دوره ششم
مقاومت بدون شلیک یک موشک معادله را تغییر داد
تغییر نایب رییس بانوان فدراسیون بدنسازی
تغییر چهره علی شادمان /عکس
نایب رییس هیات مدیره خانه سینما تغییر کرد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 خرداد 1400 ساعت 09:202021-06-16دانش

ساجدی: بودجه قطب های علمی با رسالت آن ها همخوانی ندارد / لزوم تغییر شیوه تشکیل قطب ها


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با نگاهی به سایت دانشگاه های برتر شاهد واژه ای با عنوان قطب علمی هستیم.

اصطلاحی که وزارت علوم برای اولین بار به منظور ایجاد پایگاه های اصلی علوم در هر دانشگاه با توجه به تعدادی اعضای هیئت علمی مورد تایید آیین .

- " عملکرد ضعیف قطب های علمی موجب شد تا با رییس قطب علمی مدیر قطب پروتیین و پروتئوم دانشگاه تربیت مدرس، به گفتگو بپردازیم و از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند، آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با نگاهی به سایت دانشگاه های برتر شاهد واژه ای با عنوان قطب علمی هستیم.

اصطلاحی که وزارت علوم برای اولین بار به منظور ایجاد پایگاه های اصلی علوم در هر دانشگاه با توجه به تعدادی اعضای هیئت علمی مورد تایید آیین نامه تشکیل قطب های علمی و برخی شرایط دیگر همچون برخورداری از آزمایشگاه و تجهیزات به کار برد.

هدف از تشکیل قطب های علمی در ابتدای امر شاید مرجع علمی شدن بود؛ به طوری که تمام سازمان ها و مراکز کشور در جهت رفع مشکلات خود به آن ها رجوع کنند، اما پس از گذشت مدتی و محقق نشدن این هدف، تنها به مراکزی برای دور هم جمع شدن اساتید دانشگاهی تبدیل شد.

بیشتر بخوانید غلامحسین زاده: ساختار جدید قطب های علمی واقع گرایانه نیست / وزارت علوم حمایت مالی و نظارتی نمی کند" دانشگاه تربیت مدرس با بیش از ده هزار دانشجو و قریب به 700 عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه های برتری محسوب می شود که با تصویب وزارت علوم در سال 98 داری 9 قطب علمی در رشته های تحلیل داده های وابسته فضایی-زمانی، پروتیین و پروتئوم، مهندسی سیستم های سلامت، فناوری هایی نوین در فرآوری آبزیان، مدیریت تلفیقی آفات و بیماری های محصولات گلخانه ای، مطالعات زبان فارسی، متابولیت های دارویی گیاهی، سامانه های نوین احتراقی، بیوتکنولوژی صنعتی است که اگر سری به سایت آن ها بزنید شاهد هیچ عملکردی نخواهید بود.

به همین منظور به گفتگو با رضا حسن ساجدی، معاون پژوهشی دانشکده علوم زیستی و مدیر قطب پروتیین و پروتئوم دانشگاه تربیت مدرس پرداختیم تا با چالش های ایجاد شده برای قطب های علمی آگاه شویم.

مهم ترین چالشی که قطب های علمی با آن مواجه هستند چیست؟ به نظر بنده ماموریت قطب های علمی و اهداف کلان آن ها مشخص نشده است، البته در آیین نامه به صورت تیتروار به چند مورد اشاره شده است، اما اگر به صورت عملی به ارزیابی قطب های علمی بپردازید خواهید دید که ماموریت آن ها نامشخص است و این همان مهم ترین چالشی است که قطب های علمی با آن روبه رو هستند.

زیرا قطب های علمی با هدف اینکه مرجعیت علمی باشند، ایجاد شده اند، اما با نبودن ماموریت مشخص در نهایت به نتیجه نخواهد رسید و برآورده ای نخواهند داشت.

بر اساس آیین نامه تشکیل قطب های علمی، دانشگاه ها در صورت داشتن تعدادی اعضای هیئت علمی برتر و چند شاخصه دیگر می توانند دارای قطب علمی شوند تا بر اساس آن در یک یا چند رشته مرجعیت علمی داشته باشند.

نظرتان در خصوص فرایند تشکیل قطب های علمی چیست؟ در تشکیل قطب های علمی در اکثر مواقع روابط حاکم است تا این که ارزیابی رخ داده باشد.

مرجعیت علمی اینگونه نیست که یک دانشگاه برای چند رشته خود اعلام کند که با وجود چند عضو هیئت علمی می خواهد قطب و مرجع علمی باشد، این نحوه تبدیل شدن به مرجعیت علمی غلط است.

زیرا بر اساس تقاضا انجام می شود و ارزیابی صورت نمی گیرد که مشخص شود آیا دانشگاهی دیگر در همان رشته قوی تر است یا خیر.

در حقیقت اگر دانشگاه خود اعلام کند که می خواهد در یک رشته مرجع علمی باشد وزارت علوم بدون اینکه بداند دانشگاه های دیگری که این تقاضا را نداده اند قوی تر هستند یا نه، درخواست آن دانشگاه را می پذیرند.

این در حالی است که نام این قطب های علمی نیز توسط همان افراد مشخص می شود و وزارت خانه تنها به تایید آن می پردازد که در اکثر مواقع نیز تایید می شود!چه مرجعی می تواند ارزیابی کند که آیا این گروه می تواند مرجع علمی باشند یا خیر.

تمام این مسائل به تقاضا محوری که در فرایند تشکیل قطب های علمی وجود دارد بر می گردد.

اما اگر فراخوانی از سوی وزارت علوم منتشر و به مراکز تحت نظارت وزارت علوم و پژوهشکده ها ابلاغ شود که برخی افراد در فراخوان شرکت کنند و پس از ارزیابی از میان چند تقاضا بهترین گروه به عنوان قطب علمی شناخته شود؛ عملکرد قطب های علمی نیز بسیار بهبود خواهد یافت.

با نگاهی به سایت دانشگاه تربیت مدرس و برچسب قطب علمی پروتیین و پروتئوم شاهد هیچگونه فعالیتی در این قطب نبودیم.

دلیل آن چیست؟قطب علمی پروتیین و پروتئوم قبل از کرونا به وجود آمده است و در این ایام کرونا نتوانست آنطور که باید به اهداف خود دست یابد.

اکنون دانشگاه علوم زیستی دانشگاه تربیت مدرس دو قطب علمی دارد، اما متاسفانه هیچ از این دو قطب تکلیف خود را نمی دانند.

با توجه به بند 6 راهکارهای اجرایی قانون برنامه سوم توسعه، وزارت علوم باید قطب های علمی را تحت حمایت قرار می داد؟ آیا این حمایت ها برای قطب های علمی شما اتفاق افتاد؟این حمایت ها بسیار کم بوده است؛ بودجه هایی که تعریف می شود هیچ همخوانی با واژه قطب علمی، ندارد.

از طرفی قصد دارند قطب علمی مرجع علمی باشد، در صورتی که بودجه تخصیص یافته مطابق با این ماموریت تعریف نشده است.

ما در سال 98 با دریافت مجوز برای شروع به فعالیت قطب علمی پروتیین و پروتئوم حدود شش یا هفت میلیون و در سال دوم حدود 20 میلیون تومان بودجه دریافت کردیم.

پس از دریافت این بودجه ما طی یک نشست با اعضای قطب علمی نتوانستیم به این نتیجه برسیم که این بودجه محدود را صرف چه کاری کنیم.

زیرا نه می توانستیم یک پروژه کلان را که به حل یک سوال علمی یا مشکل ختم می شود را تعریف کنیم و نه می توانستیم به تقسیم آن میان اعضای قطب علمی بپردازیم تا به وسیله آن به تجهیز آزمایشگاه های خود بپردازند.

در واقع آن رسالتی که بر دوش قطب های علمی گذاشته اند با بودجه تخصیص یافته همخوانی ندارد.

برای تحقق برنامه پنج ساله خود ایا از سمت دانشگاه حمایتی شده اید؟ برای دانشگاه موضوع قطب علمی روشن نشده است از طرفی دانشگاه به میزانی مشکلات جاری دارد که نمی توان از آن چنین انتظاری داشت.

در طول این مدت تمام دغدغه ما این بوده است که کار های پژوهشی اعضای هیئت علمی متوقف نشود، زیرا آن ها در دوران کرونا به فعالیت های پژوهشی در خصوص کرونا نیز پرداخته اند؛ بنابراین فعالیت قطب ما در دوران کرونا با چالش های گوناگونی روبه رو بوده است و به همین سبب است که اکنون شاهد آن نتیجه ای که به دنبال آن بوده ایم، نیستیم.

دانشگاه ها خیلی موضوع قطب های علمی را جدی نمی گیرند، شاید یکی از دلایل آن بحث بودجه قطب علمی باشد.

بنده اکنون از قطب های علمی مختلف در دانشگاه ها نیز فعالیت آنچنانی ندیده ام به طوری که عملا تنها در حد یک اسم باقی مانده اند.

ما در قطب علمی پروتیین حدودا شش نفر هستیم که حدود بیست و شش میلیون پول کسب کرده ایم.

اما با این پول چه کاری می توان انجام داد؟ ما یک کارشناس نیز به صورت پاره وقت دریافت کرده ایم که آن بودجه حتی کفاف حقوق آن را هم نمی دهد.

آیا برای به دست آوردن بودجه به دنبال ارتباط با صنعت و پژوهشکده ها رفته اید؟ در این خصوص با چه مشکلاتی روبه رو هستید؟ قطب علمی ما در دانشگاه تربیت مدرس بسیار جوان است و طی این دو سال با توجه به چالش هایی که با آن روبه رو بوده است هیچگاه نتوانست به این مرحله ورود پیدا کند.

اگر دقیقا مشخص شود که چه چیزی از قطب های علمی میخواهند و بر اساس آن به حمایت مالی و اداری بپردازند به طور حتم وضعیت قطب های علمی بهبود خواهد یافت.

از طرفی بنده میدانم که پاسخ بخش بیرونی برای همکاری با قطب علمی منفی است، زیرا اگر بخواهیم با بخش دولتی ارتباط برقرار کنیم محدودیت های خود را دارد و اگر بخواهیم با بخش خصوصی وارد بحث شویم مسائل خود را به دنبال دارد، زیرا خیلی از این دوستان برای خود سازوکار و شرکت دانش بنیان دارند بنابراین ترجیح می دهند تا پروژه های تاپ خود را دنبال کنند.

متاسفانه انگیزه نیز وجود ندارد و همین امر سبب شده است تا افراد به سمت قطب های علمی نیایند.

همچنین ارزیابی که برای تعیین یک قطب علمی وجود دارد به هیچ عنوان مناسب ارزیابی یک مرجع علمی نیست.

پس از ارزیابی نیز قطب علمی رها می شود به طوری که ماموریتی برای آن تعریف نشده است.

نظرتان درباره آیین نامه قطب های علمی و فرایند انتخاب اعضای قطب های علمی چیست؟ آیا این آیین نامه نیازمند بازنگری است؟فرایند انتخاب افراد در قطب های علمی خوب است، اما شرایط آن کافی نیست.

زیرا اگر بخواهد تنها همین موارد در آیین نامه باشد تعداد افرادی که در کشور حضور دارند و می توانند عضو قطب باشند، بسیار زیاد می شود که اکنون اینگونه است.

به نظر بنده موارد گفته شده در آیین نامه برای تایید اعضای قطب های علمی حداقلی هستند و اکثر اساتید این موارد حداقلی را دارند بنابراین نیاز است تا شرایط خاص تر و سختگیرانه تری برای تایید عضو قطب علمی دیده شود.

از طرفی بهتر است خود وزارت علوم به شناسایی افراد بپردازد و آن ها را برای قطب علمی شدن معرفی کند.

اکنون این فرایند به این شکل است که هر دانشگاهی خود اعضای قطب های علمی را معرفی می کند و وزارت علوم با آن موافقت می کند که نیازمند بازنگری است.

آیا وزارت علوم نظارتی بر عملکرد قطب های علمی دارد؟ وزارت علوم از ما درخواست گزارش عملکرد سالانه داشته است، اما هیچگاه به طور جدی به آن نپرداخته است.

دلیل آن هم واضح است، زیرا زمانی که حمایتی از قطب ها انجام نمی دهد چگونه می تواند درخواست گزارش عملکرد داشته باشد.


کلید واژه ها: دانشگاه - علمی - دانشگاه های برتر - اعضای هیئت علمی - وزارت علوم - هیئت علمی - علوم - خبرگزاری - خبرنگار - پایگاه - عملکرد ضعیف - گزارش - تشکیل - وزارت - اولین - تایید - آیین نامه - مورد - سایت - برتر - شاهد - آیین - هیئت - واژه - پروتیین - همخوانی - عملکرد - شرایط - تغییر - تربیت

آخرین اخبار سرویس:
حاملگی گلشیفته فراهانی از این مرد در آمریکا + عکس

انتشار شیوه نامه اجرایی اولین فراخوان حمایت از شرکت های زیست بودم دانشگاه آزاد

استادان دانشگاه در اینستاگرام چه می کنند؟ | «نظریه پردازی» را بی خیال شو «جشن تولد» را بچسب!

آغاز ثبت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری 1400 از امروز، 14 مردادماه

انتخاب رشته کنکور سراسری آغاز شد

آغاز انتخاب رشته کنکور 1400 از امروز/ امکان انتخاب 150 کدرشته

ضررورت آماده سازی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برای پذیرش دانشجویان

بهره برداری از طرح های ورزشی و رفاهی دانشگاه شهید بهشتی

دانش آموختگان دانشگاه شریف تجلیل می شوند

انتخاب رشته کنکور 1400 آغاز شد+ لینک و آموزش تصویری

انتخاب رشته کنکور سراسری از امروز آغاز می شود

چرا گرافیت رسانای الکتریسیته است؟

پذیرش دانشجوی پرستاری در مجتمع آموزش عالی سلامت بندر ماهشهر

جزییات برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه ها و کنکور کاردانی نظام جدید / زمانبندی واکسیناسیون دانشجویان اعلام شد

کارخانه «کلر پارس»؛ تهدیدی برای آب های زیرزمینی تبریز / لزوم پیگیری نهاد های نظارتی

استخدام مهندس کامپیوتر در دبیرستان دخترانه علوم نو در منطقه 3 - تهران

«جریان شناسی سیاسی در ایران» به چاپ بیست و سوم رسید

بورسیه دانشجویان علمی کاربردی از مهرماه سال جاری

بورسیه دانشجویان علمی کاربردی از مهرماه سال جاری

سایه استقلال روی جام افتاد/ طلای گرایی، نقره داوودی و فینال یزدانی

مذاکره برد-برد با آمریکا معنایی ندارد/ انگلیس بازنده ماجرای کشتی

سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در بودجه گنجانده نشد

تبدیل گرما به انرژی با یک ماده جدید و کارآمد

جذب نیروی جدید در مناطق آزاد ممنوع شد

استاد دانشگاه تبریز : اعتماد به غرب و فرجام آن از عبرت های انقلاب مشروطه بود

سامانه متمرکز پژوهشی ویژه اعضای باشگاه پژوهشگران ایجاد شود | راه اندازی 3 انجمن علمی جدید در دستور کار

آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری از امروز 

واکسیناسیون در کدام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است؟/ امکان واکسینه کردن 300 هزار نفر در روز

تصاویر / افتتاح مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی قم

تصاویر / نشست رییس دانشگاه آزاد اسلامی با رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم از فعالیت های ایسنا تجلیل کرد

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

سامانه نوبت دهی واکسیناسیون برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها باز شد

اصول مهم در انتخاب رشته کنکور

600 نفر از اساتید و کارکنان دانشگاه شهرکرد واکسینه شدند

واکنش کلیساهای مسیحی در برابر معنویت های نوپدید؛ از مقابله تا مکالمه / نظر کلیسای کاتولیک درباره یوگا

مشهد تعطیل نشده است/ برخی از سایر استان ها به مشهد مسافر می برند!

تحصیل در رشته های تجربی و ریاضی نشانه هوش بالاست؟

اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری وزارت بهداشت

سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی کنکور فعال شد

تعطیلی مشهد صحت دارد؟

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر میزبان 495 داوطلب آزمون نظام مهندسی

602 نخبه ایرانی خارج کشور به هیأت علمی دانشگاه های برتر پیوستند

استخدام نماینده علمی با حق ویزیت، بیمه تکمیلی، وام، بن و هدایای مناسبتی

تبدیل گرما به انرژی با یک ماده جدید و کارآمد

اولین دُز واکسن کرونا به خبرنگاران رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی تزریق شد

برنامه دانشجویی «خط آزاد» - قسمت هفتم

هابیل درویش هم انصراف داد/ گزینه های تصدی پست شهرداری تهران به 66 نفر رسید

هنوز خبری مبنی بر تعطیلی مشهد اعلام نشده است

عکس لو رفته از هانیه توسلی قبل از عمل زیبایی

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

حکمای ما در قدیم بهتر از عالمان جدید علوم انسانی را می شناختند

چشم انداز دانشگاه تهران رهبری دیجیتال آموزش عالی کشور است

حکمای ما در قدیم بهتر از عالمان جدید علوم انسانی را می شناختند

واکسیناسیون 58 هزار عضو هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد به سرعت انجام می شود

جزییاتی از جلسه در حال برگزاری برای انتخاب شهردار تهران

ثبت نام دانشگاه پیام نور ابوموسی با تردد هوایی و خوابگاه رایگان

تزریق هیچ کدام از واکسن های کرونا برای خانم های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

کنکوری ها بر چه اساسی انتخاب رشته کنند؟

زمان اعلام شهردار جدید تهران تغییر کرد

استخدام مهندس مکانیک در شرکت صنعتی بهشهر در تهران

استخدام کارشناس فروش و مشاور علمی - مدیکال با بیمه تکمیلی،پاداش و سرویس

جزییاتی از جلسه در حال برگزاری برای انتخاب شهردار تهران/ احتمال انتخاب نهایی طی روز شنبه

ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه ها

اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری وزارت بهداشت

تمدید مهلت ثبت نام نقل و انتقال و مهمانی دانشگاه آزاد

حداقل یک هفته قم را تعطیل کنید

انجام مرحله نخست واکسیناسیون دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی جهرم

تمدید مهلت ثبت نام نقل و انتقال و مهمانی دانشگاه آزاد

مصوبه تغییرات کنکور به ادارات کل آموزش و پرورش ابلاغ شد

حداقل یک هفته قم را تعطیل کنید

کیت استخراج دی ان ای از بزاق ساخته می شود

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1400 منتشر شد

اعلام اسامی اساتید نمونه کشوری

فعالیت های دانش بنیان حوزه بذر روند خوبی داشته است

22 مرداد؛ آخرین مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد

کسب موفقیت دانشگاه صنعتی ارومیه در رنکینگ بین المللی وبومتریکس

گروه تحقیقات اجتماعی دانشگاه آزاد درباره واکسیناسیون تشکیل شود

جدیدترین و آخرین اخبار کنکور 1400

گشایش مرکز مشاوره انتخاب رشته و هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی جهرم

انتشار دفترچه راهنما تا رونمایی از سامانه انتخاب رشته مجازی

مصوبه ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه ها ابلاغ شد

مهلت ثبت نام نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تمدید شد

راه حل مشکلات / ماهنامه تحلیلی تبیینی «انقلاب دومی‎ ها» معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی منتشر شد

آمادگی دانشگاه آزاد مشهد برای تولید انبوه محفظه ایزوله

مجوز 2 رشته محل جدید در دانشگاه پیام نور رفسنجان صادر شد

آمادگی دانشگاه آزاد مشهد برای تولید انبوه محفظه ایزوله

سرپرست دانشگاه آزاد استان فارس و واحد شیراز منصوب شد

1700 عضو هیئت علمی دانشگاه های همدان در انتظار واکسن کرونا

آغاز انتخاب رشته داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی سال 1400

انتشار شیوه نامه اجرایی فراخوان حمایت از شرکت های زیست بوم دانشگاه

ارسال سیگنال به مغز با الکترود هایی نانویی

ازدواج فامیلی، عامل انتقال ژن معیوب به نسل های بعدی ایرانیان

نتایج اولیه کنکور دکتری وزارت بهداشت اعلام شد

نامه جمعی از ادوار بسیج دانشجویی به اعضای شورای شهر تهران / برای انتخاب شهردار در دام تکنوکرات ها نیفتید

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور گروه هنر و زبان های خارجی منتشر شد

همه دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی رشت واکسینه شدند

انتشار شیوه نامه اجرایی حمایت از شرکت های زیست بوم دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه صنعتی ارومیه در رنکینگ بین المللی وبومتریکس موفق به کسب رتبه شد

ساجدی: بودجه قطب های علمی با رسالت آن ها همخوانی ندارد / لزوم تغییر شیوه تشکیل قطب ها

ساجدی: بودجه قطب های علمی با رسالت آن ها همخوانی ندارد / لزوم تغییر شیوه تشکیل قطب ها