مطالب مرتبط:
بیمه دی برنده جایزه پنجمین جشنواره صنعت روابط عمومی ایران شد
سرپرست کمیته روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری منصوب شد
قاسمی مسئول کمیته روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری شد
منشی و مشاور خانم با روابط عمومی بالا
استخدام کارمند روابط عمومی خانم با مزایا در تهران
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 خرداد 1400 ساعت 21:252021-06-15دانش

گزارش نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»


پژوهشکده ی «مطالعات فرهنگی، ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا» روز چهارشنبه 19 خرداد 1400 میزبان نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا» بود.

- پژوهشکده ی مطالعات فرهنگی، ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا روز چهارشنبه 19 خرداد 1400 میزبان نشست تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، پژوهشکده ی مطالعات فرهنگی، ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا روز چهارشنبه 19 خرداد 1400 میزبان نشست تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا بود.

سخنرانان این نشست دکتر علیرضا عبداللهی نژاد (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر کل سابق روابط عمومی وزارت علوم)، و دکتر عباس قنبری باغستان (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مدیر کل روابط عمومی دانشگاه تهران) بودند.

دبیری این نشست را نیز دکتر زهرا اجاق، رییس این پژوهشکده برعهده داشت.

دکتر اجاق در ابتدای نشست روابط عمومی را هم چون بخشی از فرایند مدیریت و تصمیم سازی در هر سازمانی تعریف کرد و گفت: چالش رویکرد غیرتخصصی به کارکنان روابط عمومی و نقش آن در سازمان موجب رواج بدفهمی از آن شده و در عین حال جامعه را از کارکرد مفیدی که روابط عمومی حرفه ای می تواند داشته باشد، محروم کرده است.

او توضیح داد که این نشست در نوع خود جدید محسوب می شود، زیرا هدف مان درک تجربه ی زیسته و عملی افرادی است که در سطح بالا در دو نهاد علمی در ایام بحران زده کووید19 ایفای نقش کرده اند.

در ادامه، دکتر عبداللهی نژاد نیز ضمن تأیید دو چالش کمبود نیروی متخصص و سوء تعبیر مدیریت کلان درباره ی نقش روابط عمومی توضیح داد: روابط عمومی برای مدیریت بحران در سه مرحله پیش بینی، آموزش و برنامه ریزی، مدیریت و کنترل باید ایفای نقش کند.

با توجه به جدید و ودن همه گیری کووید19، روابط عمومی بدون مقدمه به درون مرحله ی سوم انداخته شد.

بر اساس توضیح او، روابط عمومی وزارت علوم برای ایفای مناسب و مؤثر این نقش یعنی مدیریت و کنترل، سه نقش اطلاع رسانی و اطلاع یابی، تبلیغات و فرهنگ سازی، افکارسنجی و مدیریت افکار عمومی را در برنامه ریزی خود قرار داد.

مدیر کل روابط عمومی عضو ثابت و دارای حق رأی شورای سلامت وزارت علوم بود و در فرایند تصمیم سازی نقش داشت.

این حضور موجب اطلاع یابی مناسب و دقیق هم شد که از تصمیمات وزارتخانه مطلع شود، ضمن این که بر آن ها تأثیر نیز بگذارد.

در دپارتمان روابط عمومی نیز کارگروه هایی تشکیل شد تا این تصمیمات از طریق بسترها و مجراهای مختلف در قالب های گوناگون به اطلاع مخاطبان برسد.

در این کارگروه اسناد و بخشنامه ها تنظیم می شد.

دو بحث اصلی این کارگروه عبارت بود از: (1) اولویت دادن به مقوله ی سلامت جسمی و حفظ سلامت بهداشت و روان دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی و (2) استفاده از روش آموزش جایگزین و مکمل.

عبداللهی نژاد به تغییر پارادایم در حوزه ی آموزش عالی اشاره کرد که به سرعت اتفاق افتاد و با تشکیل ستاد سلامت به عنوان مرجع اصلی وزارتخانه، کارگروهی هم با عنوان آموزش عالی الکترونیکی با شعار یادگیری الکترونیکی همه وقت، همه جا، برای همه ایجاد شد.

یکپارچه سازی آموزش الکترونیک در این کارگروه توسط روابط عمومی طرح شد و دانشگاه هایی که امکانات اندکی داشتند از ظرفیت های سایر دانشگاه ها استفاده کردند.

مدیر کل سابق روابط عمومی وزارت علوم ادامه داد: با در نظر داشتن ریزش سرمایه ی اجتماعی به ویژه جامعه ی نخبگانی به نهادهای رسمی و کاهش اعتماد عمومی به نهاد دانشگاه، باید طوری فعالیت می کردیم که روحیه ی امید، خودباوری و اعتمادآفرینی در میان این گروه ها ایجاد شود.

لذا با برگزاری نشست های متعدد با صاحب نظران و استادان، تصمیم گرفتیم دستورالعمل هایی را برای کار روابط عمومی در تمام دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و سایر بخش های وابسته تهیه و ارسال کنیم و هم چنین از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های رسمی با گروه های مختلف ارتباط برقرار شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به تلاش روابط عمومی وزارت علوم برای رویدادسازی هم اشاره کرد و گفت: هدف این بود که با حضور وزیر علوم در پژوهشگاه ها یا پارک های علم و فناوری که در راستای حل بحران کرونا فعالیت دارند، توجه رسانه ها به رویداد و توجه عموم به تلاش عرصه ی علم برای غلبه بر بحران جلب شود.

درواقع، ما سعی کردیم که با رسانه ها به عنوان بازوی کمکی همکاری کنیم.

در حوزه ی درون سازمانی نیز با توجه به حاکم شدن فضای ترس و شایعات در بین کارکنان وزارتخانه، در روابط عمومی به مدیریت ترس اقدام کردیم.

دکتر عبداللهی نژاد در پایان و در جمع بندی سخنانش گفت: با تقلیل فعالیت روابط عمومی در نهادهای دانشگاهی به صرف اطلاع رسانی، به بیراهه رفتن است.

روابط عمومی باید در فرایند تصمیم گیری حضور مستمر و مستقیم داشته و صاحب رأی باشد.

مسئولان روابط عمومی در جایگاه مشاوران رؤسا باید دعوت شوند و در فرایندها حضور داشته باشند و به فرایندها شکل دهند.

روابط عمومی ها باید در کنار اطلاع رسانی به اطلاع یابی و پایش مشغول شوند و به ویژه در شرایط بحران که فضا برای تشکیل و انتشار شایعات مساعد است، برای مقابله با شایعات به منبع دست اول تبدیل شوند.

در ادامه ی این نشست مجازی دکتر قنبری باغستان گفت: برای فهم چالش های ارتباطی ایجاد شده در دوران شیوع کرونا، باید از نظریات و مفاهیم پیشرفته ی موجود در حوزه ی مطالعاتی و پژوهشی رشته ی ارتباطات استفاده کنیم.

از منظر ارتباطی و رسانه ای، جهان چند دهه است که دچار تحولات زیادی شده و در صورت درک و فهم به موقع، زودهنگام و استفاده عملی از آن ها، در ایام کرونا با چالش های کمتری مواجه می شدیم.

وی با اشاره به مفاهیمی چون دهکده ی جهانی ، جامعه ی اطلاعاتی ، جامعه ی شبکه ای ، رسانه های اجتماعی و.

در حوزه ی ارتباطات که بیش از شش دهه است در مورد آن ها نظرورزی می شود، گفت: این موارد به صورت کاربردی و عملیاتی، دلالت های بسیار مهمی برای روابط عمومی داشته اند، اما متأسفانه مورد غفلت واقع شده بودند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره کارکرد رایج و سنتی روابط عمومی ها در سازمان ها ، به معنای عام آن، عنوان کرد: روابط عمومی سازمان ها و نهادها از نقش کنش گر قوی و بازیگر اصلی سابق خارج شده و به یک کنش گر عادی ، در کنار بیشمار کنش گر دیگر، تقلیل پیدا کرده است.

روابط عمومی ها با کرونا یا بدون کرونا، باید وضعیت ارتباطی جدید را بپذیرند و براساس آن برای آینده ی فعالیت هایشان برنامه ریزی کنند.

در حال حاضر و با وجود فیلترینگ، کشور در حدود 40 تا 45 میلیون کاربر در تلگرام، حدود 40 میلیون کاربر در اینستاگرام، حدود 35 میلیون نفر در واتساپ و بیش از 2 میلیون نفر کاربر فعال در توییتر حضور دارد.

این میزان نفوذ اینترنت و حضور کاربران ایرانی در فضای مجازی برای سازمان ها به این معناست که برخلاف گذشته، روابط عمومی ها نه در ارتباطات حضوری و فیزیکی سابق و نه در رسانه ها و روزنامه های سنتی، بلکه باید در جای دیگری به دنبال مخاطبان باشند.

اتفاقی که هم زمان با وقوع کرونا افتاد، این بود که این تحولات محسوس تر و ملموس تر شد و به نوعی گذار به آن و پذیرش آن اجتناب ناپذیر شود.

ضمن آن که در این گذار، بسیاری نیز به مزایا و فواید فضای مجازی و ظرفیت های آن در توسعه ی فعالیت ها نیز پی بردند.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه تهران با بیان این که با شیوع کرونا، هم چنین نمایش و حضور حلقه های ابتدایی اکوسیستم دانشگاهی بیش از پیش کم رنگ شد، خاطرنشان کرد: پیش از شیوع کرونا برخی از حلقه های ابتدایی اکوسیستم های دانشگاهی توسط رسانه ها پوشش داده می شد.

به طور مثال، در گذشته استادان، محققان و کنش گران علمی و دانشگاهی جلوه هایی از پویایی و شکوفایی دانشگاه ها را از طریق مصاحبه یا گفت وگو با خبرنگاران به جامعه نشان می دادند، اما با شیوع پاندمی کرونا رسانه های رسمی و سنتی نیز تحت تأثیر قرار گرفته و اختلالات ارتباطی موجود در جامعه، برای حلقه های اولیه ی اکوسیستم دوچندان شد.

به همین دلیل شاهد افت و حضور بسیار کم رنگ حلقه های ابتدایی اکوسیستم دانشگاهی در جامعه بودیم که این امر آسیب هایی برای دانشگاه ها از منظر سرمایه ی اجتماعی و .

به دنبال داشت.

دکتر قنبری باغستان در خاتمه ی سخنانش با اشاره به تجربه ی روابط عمومی دانشگاه تهران در شرایط کرونا عنوان کرد: دانشگاه تهران به دلیل برنامه هایی که از سال ها قبل برای گذار دیجیتال تدارک دیده بود، تجربه ی موفقی در این زمینه داشت و از همان ابتدای شیوع پاندمی، عمده فعالیت ها و برنامه های خود را در بستر دیجیتال به پیش برد.

در حوزه ی روابط عمومی و اطلاع رسانی نیز ما در دانشگاه تهران نگاهی همه جانبه به عامه ی مردم و علاقه مندان به دانشگاه داشته ایم و تلاش شده که در شرایط پاندمی، اختلالی در ماهیت ارتباط با هیچ یک از ذی نفعان ایجاد نشود.


کلید واژه ها: روابط عمومی - دانشگاه - فرهنگی - روابط - عمومی - دانشگاه تهران - چهارشنبه - ارتباطات - نشست - پژوهشکده - خرداد 1400 - دانشگاه علامه طباطبایی - مطالعات - تحقیقات - کرونا - میزبان - مدیر کل روابط عمومی - هیأت علمی - اسناد - خرداد - علامه طباطبایی - مدیر کل - دانشگاه علامه - آسیا - دکتر - تهران - گزارش - طباطبایی - مدیر - علمی

آخرین اخبار سرویس:
مسیر پژوهش؛ از هوس نظریه پردازی تا پختگی متواضعانه

مأموریتی برای آموزش مهارت به جوانان | نبض بازار کار در دانشکده های مهارت و کارآفرینی می زند

مهارت دانشجویان فنی و حرفه ای سمنان ارتقا می یابد

کاهش 8 درصدی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در استان اصفهان

استخدام کارشناسی طراحی فرایند آب و فاضلاب در شرکت اوژن اطلس سپهر در تهران

استخدام مهندس مکانیک در گروه صنعتی آسیاب در تهران

آموزش راه اندازی کسب و کار های نوپا

استخدام کارشناس طراح صنعتی در شرکت سیلیکون ناب بسپار در قزوین

تولید کاتالیست برای تصفیه فرآورده های نفتی

استخدام حسابدار در مرکز تصویر برداری بابک در تهران

اساتید دانشگاه تا آخر مرداد و دانشجویان شهریور ماه واکسینه می شوند

رشته های تحصیلی دانشگاه های گناباد به داوطلبان کنکور معرفی می شود

مدرسه عالی مهارت حسابداری مجوز فعالیت گرفت

موفقیت های وزارت علوم در چاپ و انتشار اسناد علمی موجب مباهات است

دانشجویان گیلانی به مناسبت «عید غدیر خم» غذای گرم در مناطق محروم توزیع می کنند

طالبان، واقعیتی از افغانستان

مصادیق جنگ رسانه ای بی بی سی فارسی علیه واکسن کوو ایران برکت

راه اندازی دانشکده های مهارت و کارآفرینی در واحد های دانشگاه آزاد کرمان

امکان اخذ 20 واحد دروس غیر رشته ای در دانشگاه تهران

بازوی روباتیک جدید در خدمت ایستگاه فضایی بین المللی

پنج وضعیتِ جسمانی که با تشنگی همراه است+اینفوگرافی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی مطالعات قدرت نرم

پنج وضعیتِ جسمانی که با تشنگی همراه است

ایده های نوآورانه آموزش محور حمایت می شوند

دومین سوگواره ملی فرهنگی هنری اباعبدلله الحسین (ع) از سوی دانشگاه شیراز برگزار می شود

وزرات نیرو نیروی امریه جذب می کند

چهارنشریه علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید رتبه علمی «ب» کسب کردند

«رویداد نوآورانه حمل ونقل هوشمند شهری» برگزار می شود

فعالیت مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در ابهر

کنکور فعلی پیشرفت تحصیلی را اندازه گیری نمی کند

کنکور فعلی پیشرفت تحصیلی را اندازه گیری نمی کند

برگزاری کارگاه آموزشی نرم افزار گمز

کارگاه مباحث پیشرفته در پردازش سیگنال EEG برگزار می شود

پذیرش امریه سربازی در دانشگاه صنعتی شریف

مسابقه خطبه غدیر خم برگزار می شود

مهلت ثبت نام دکتری در دو رشته پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تمدید شد + لینک

فرزندی یتیم در خیابان طالقانی!

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی معرفی شد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم

دانشگاه آزاد ایلام در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم

دانشگاه آزاد آباده میزبان کنکور ارشد

تأثیر «طرح الف و ب» در پویایی و فعالیت اعضای هیئت علمی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی مطالعات قدرت نرم

استارتاپ ایرانی با ارزش 10 برابر درآمد نفتی ایران در بورس امریکا درخشید

اعطای رتبه علمی «ب» به 4 نشریه علمی سازمان بسیج اساتید

دانشگاه الزهرا قرنطینه شد

«اکمال دین»؛ مسابقه ای با محوریت تلاوت آیات ولایت

ثبت نام دوره کارشناسی ارشد اخلاق پزشکی مجازی / ترکیبی آغاز شد

دانشگاه الزهرا(س) به مدت 3 روز قرنطینه می شود

تزریق ظرفیت بسیج به رگ های جامعه برای مقابله با کرونا

برگزاری دوره آموزش نرم افزار میپل

مهلت ثبت نام دکتری در دو رشته پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تمدید شد

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

استخدام کارشناس فروش (خدمات مهاجرت) در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

منشی خانم .

دانشکده علوم قرآنی اصفهان دانشجو می پذیرد

عکس زیبای شبنم قلی خانی با ژست معروف؛ محو در افق!

دانشگاه علوم پزشکی قم از نیرو های جهادی برای مشارکت در امر واکسیناسیون دعوت به همکاری کرد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم/ تعامل وزیر با ستاد نقشه علمی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی بسیج اساتید کشور

توسعه تلسکوپ بالنی جدید با دقتی مشابه هابل

امیرحسین اصغریان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت شد

محافظ سطوح از جرقه جوشکاری با پوششی ایران ساخت

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

زخم عمیقِ بی توجهی به مطالبات مردم موجودیت نظام را تهدید می کند

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

استخدام تعمیرکار مکانیک در شرکت فراماشین جهان فیدار در تهران

آزمون بسندگی زبان انگلیسی دانشگاه شهید بهشتی 8 مرداد برگزار می شود

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

عضویت سردفتران در هیئت علمی دانشگاه آزاد ممنوع شد

دانشگاه مازندران میزبان کنفرانس ملی مهندسی و فیزیک پلاسما

طراحی ماشین های هوشمند براساس فعالیت سلول های عصبی و نوسانات مغز تسهیل شد

دانشگاه الزهرا 3 روز قرنطینه می شود

همکاری مشترک دانشگاه های فردوسی مشهد و کاسل آلمان

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

تولید ساده و ایمن ضدماده با انبرهای لیزری

سکوت آموزشیار در مقابل اعتراض دانشجویان/ادامه همکاری آی گپ و آموزشیار در هاله ای از ابهام

واکنش 16 تشکل عدالتخواه به اتفاقات خوزستان/ زخم عمیقِ بی توجهی به مطالبات مردم موجودیت نظام را تهدید می کند

تولید و عرضه محصولات قرآنی؛ راه کاری برای ترویج فرهنگ دینی

نخستین دوره جشنواره سراسری بداهه برگزار می شود

تکلیف امتحانات دانشجویان در قطعی اینترنت همراه در خوزستان چیست؟

رونمایی دوره های مجازی مهارت های خوب زیستن

تولید و عرضه فرآورده های قرآنی، راه کاری در ترویج فرهنگ دینی

زمان قرنطینه دانشگاه الزهرا اعلام شد

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

ویژه برنامه های رادیو صبا در آستانه عید غدیر

3 محصول فناورانه در حوزه علوم شناختی معرفی می شوند

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

دانشگاه آزاد اسلامی دامغان 6 مدرک مهارتی ارائه می دهد

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

راه اندازی مرکز انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی

وبینار «آب مجازی از منظر اقتصاد بین الملل» برگزار می شود

وبینار «آب مجازی از منظر اقتصاد بین الملل» برگزار می شود

معرفی داوران هشتمین جشنواره نقش تن پوش

تکلیف امتحانات دانشجویان در قطعی اینترنت همراه در خوزستان چیست؟

مهلت مجدد ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی آغاز شد

کتاب ‌های درسی پایه هفتم

معاون وزیر علوم: آموزش نو دانشجویان مهرماه حضوری نیست

تولید باتری های بازیافت شونده قوت گرفت

گزارش نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»

گزارش نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»