موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - قهرماني پرسپوليس - پيشكسوت استقلال - فرهاد مجيدي - جشن قهرماني - جشن قهرماني پرسپوليس - شقايق دهقان - لايحه رتبه بندي معلمان - يحيي گل محمدي - رياست جمهوري - بهزاد عزيزي - منطقه ويژه اقتصادي پيام - شهردار دوره - فدراسيون بين المللي كشتي - برنامه و بودوه - جسانيه بزرگ - ميرضيايف - عباس روزپيكر - پويش لبخند رضايت - دوره هاي آموزشي كوتاه مدت - در بازار امروز - بهزاد سلطاني - احمد خسروي

مطالب مرتبط:
خطر کم آبی در خواف
جت آبی؛ پدیده ای زیبا، بالای اتمسفر
لزوم ایجاد سازوکارهای سازگاری با کم آبی بر اساس شرایط اقلیمی
توزیع بیش از 70هزار دستگاه کولر آبی و گازی به مددجویان کمیته امداد
 ماهی هایی که اکوسیستم آبی کشور را منقرض خواهد کرد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 خرداد 1400 ساعت 07:102021-06-15اقتصادي

خطر کم آبی در خواف


ایسنا/خراسان رضوی بحران کم آبی جدی است اما همچنان شاهد هدر رفت آب هستیم؛ به گفته فرماندار خواف «میزان برداشت آب در بخش کشاورزی حجم بزرگی در حدود هفتاد درصد است.

- ایسنا/خراسان رضوی بحران کم آبی جدی است اما همچنان شاهد هدر رفت آب هستیم؛ به گفته فرماندار خواف میزان برداشت آب در بخش کشاورزی حجم بزرگی در حدود هفتاد درصد است.

کنترل این حجم بزرگ آب طبیعتا تاثیر بسزایی در صرفه جویی آب خواهد داشت و البته این صرفه جویی از سوی صنایع، دامپروری، مصارف خانگی و.

نیز باید صورت گیرد.

آب؛ مایعی که ارزش آن تنها در نبودش احساس می شود.

تهدیدات خشکسالی و بحران کم آبی مسئله مهمی است که این روزها اگر چه به آن پرداخته می شود اما متاسفانه هنوز آن طور که باید و شاید به موضوع توجه جدی نشده است؛ در تهدیدات خشکسالی به موضوع مهم و حیاتی آب و معضل جدی خشکسالی می پردازیم.

معضلی که همه از وجود آن متضرر می شویم و حتی تهدیدی برای نسل های آتی به شمار می رود.

این بار به سراغ شهرستان خواف رفتیم و درباره چالش ها و گوشه ای از مشکلات کم آبی با مسئولان شهرستان سخن گفتیم  که در ادامه می خوانید.

فرماندار شهرستان خواف به ایسنا گفت: تمامی آب مورد نیاز شرکت های معدنی در حال حاضر هشت میلیون متر مکعب در سال است که در طرح توسعه ده ساله نیاز شرکت های معدنی به حداکثر میزان 24 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

حسین سنجرانی عنوان کرد: میزان روان آب هایی که در سطح شهرستان خواف وجود دارد، بیش از 230 میلیون متر مکعب است؛ شرکت های معدنی می توانند با توجه به نیاز آب مصرفی خود از محل روان آب ها و استخراج منابع آب از چاه ها و قنوات که سالیانه تقریبا 6 میلیون متر مکعب صورت می گیرد با برنامه ریزی علمی میزان آب مصرفی کشاورزان را طوری طراحی نمایند که به روش آبیاری های قطره ای، سنتر و بارانی به یک بیستم کاهش دهند.

وی ادامه داد: هر میزان آبی که در این زمینه صرفه جویی شود، می تواند در بخش صنعت و شرب مورد استفاده قرار گیرد و در بخش کشاورزی نیز صرفه جویی شود و این امر موجب می گردد که میزان برداشت آب از چاه ها کاهش یابد و سفره های زیر زمینی نیز تقویت شوند و همچنین ما می توانیم شرایط بهتری برای زیست، کشاورزی و دامپروری مردم مهیا کنیم.

حجم بزرگی از آب شرب خواف در کشاورزی سنجرانی خطر کم آبی را در بخش آب شرب، دامپروری و کشاورزی عنوان کرد و افزود: میزان برداشت آب برای شرب، حدود دوازده درصد؛ در بخش کشاورزی حجم بزرگی در حدود هفتاد درصد و همچنین در بخش دامپروری هجده درصد است.

فرماندار خواف بیان کرد: با تلاش مسئولان آبفای شهرستان ما در روستاها کمبود آب نداریم اما در توزیع و انتقال آب با مشکلاتی همچون فرسودگی شدید شبکه آب رسانی و هدر رفت آب مواجه هستیم.

حسین سنجرانی خاطر نشان کرد: همه ما باید در صرفه جویی آب سهیم باشیم و در میان مردم فرهنگ سازی کنیم و باید تمام افراد در این امر پیشگام باشند که ما بتوانیم محصولات و صنایعی که پر مصرف هستند، از چرخه حذف کنیم و راهکارهای جدیدی که کمترین میزان مصرف آب را دارا می باشند در دستور کار قرار دهیم تا با تلاش همکاران و مدیریت آبفای خواف تابستانی بدون کمبود و قطعی آب داشته باشیم.

با صرفه جویی ده لیتری هر خانواده در شبانه روز جیره بندی آب نداریم وی در خصوص جیره بندی آب در شهرستان خواف گفت: لازمه جلوگیری از قطعی آب و جیره بندی، صرفه جویی توسط مردم است اگر هر خانواده در هر شبانه روز ده لیتر صرفه جویی کنیم مطمئنا مصارف کاهش می یابد، تاسیسات در ایمنی هستند و همچنین همکاران ما در آبفا در حوزه تامین آب مشکلی نخواهند داشت.

همکاران آبفا به مشترکان پرمصرف تذکر دهند اگر توجه نکردند؛ انشعاب را قطع کنند فرماندار خواف مطرح کرد: باید امور آبفا در قدم اول به مشترکان پرمصرف اخطار دهد اگر کسانی که توجهی به هشدارها و توصیه های این امور نداشتند ما پیشگام می شویم تا آب مشترک قطع شود این امر باید در ادارات و ارگان ها نیز رعایت شود تا همه ما بدانیم که مسئله کم آبی، مشکل جدی امروز جامعه ما مخصوصا در فصل تابستان به شمار می رود.

میزان هدر رفت در روستاها بالای 50 درصد است و نیازمند اعتبار هستیم سنجرانی میزان هدر رفت آب در روستاها را بالای پنجاه درصد ذکر کرد؛ او توضیح داد: این امر به دلیل فرسودگی شبکه آب رسانی است که از دهه شصت بوده است.

وی بیان کرد: یکی از عمده نگرانی های ما مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و باغداری است همچنین انشعابات غیر مجاز.

در این زمینه با همکاری دستگاه محترم قضایی برخورد می کنیم و کسی حق ندارد بیت المال را در مصارف غیر قانونی استفاده کند.

کسری آب شهر خواف با اجاره دو چاه از شهرداری جبران شد مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خواف نیز در خصوص تامین آب شرب شهر خواف در ایام پیک مصرف آب تابستان به ایسنا گفت: با انجام برنامه ریزی و پیگیری فرمانداری خواف، خرید آب از 2 حلقه چاه شهرداری و آموزش پرورش در روزهای آتی اجرایی خواهد شد تا مشکل کم آبی و قطعی آب را بتوانیم به حداقل برسانیم.

سید حسن رضاییان توضیح داد: این چاه ها دارای 15 لیتر دبی است و به صورت موقت و برای گذر از بحران به تامین آب شرب شهر اضافه خواهد شد و پیگیری ها برای تجهیز و بهره برداری از 2 حلقه چاه جدیدالحفر در شهر خواف در حال انجام است، اما باید توجه داشت که مدیریت مصرف توسط مشترکان محترم بسیار کارساز است و نتایج بلند مدت به همراه خواهد داشت.

وی همچنین افزود: خادمان مردم در امور آب و فاضلاب شهرستان خواف به صورت شبانه روزی در تلاش هستند تا خللی در تامین آب شرب سالم و بهداشتی مشترکان به وجود نیاید و با مدیریت فشار ضمن جلوگیری از هدر رفت ناشی از نشت شبانه شرایط آب رسانی را مدیریت می کنیم.

آب شرب بیمارستان خواف در هیچ شرایطی قطع نمی شود رضاییان در خصوص تامین آب شرب بیمارستان 22 بهمن خواف نیز اظهار کرد: با توجه به اپیدمی بیماری کرونا و افزایش مصرف آب در حوزه بهداشتی، آب مصرفی بیمارستان 22 بهمن شهر خواف حدود دو برابر بیشتر از مقدار ظرفیت قراردادی است و گاها درخواست تامین آب به صورت تانکر نیز دارند، بنابراین با برنامه ریزی، تامین آب مازاد به صورت تانکری در مخازن بیمارستان در حال انجام است تا مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد.

مدیر امور آبفای خواف گفت: یکی از برنامه های این امور قطع انشعابات غیر مجاز و مشترکان پر مصرف بوده که از سال گذشته تا کنون بیش از 200 انشعاب غیر مجاز در شهرستان خواف کشف و جمع آوری شده است.

وی همچنین بیان کرد: 174 مشترک در شهر خواف در جرگه مشترکان پر مصرف هستند که اخطار دریافت کرده اند و اگر رعایت و صرفه جویی نکنند، آب این مشترکان قطع خواهد شد.

رضاییان گفت: بیشترین انشعابات غیر مجاز در بخش باغات است که با برنامه ریزی و ایجاد اکیپ، انشعابات غیر مجاز شناسایی خواهند شد و با همکاری دستگاه محترم قضایی با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و انشعابات نیز قطع می شوند.

 قطعی برق موجب قطعی آب هم می شود مدیر امور آب و فاصلاب شهرستان خواف گفت: زمانی که برق قطع شود، آب هم قطع خواهد شد.

در روزهای گذشته با قطعی برق 2 ساعته در شهر نشتیفان و روستاهای بخش سلامی شاهد افت فشار آب و قطعی آب مشترکان بودیم.

وی همچنین اظهار کرد: هر زمانی قطع برق صورت می گیرد، مخازن و تاسیسات آبفا نیز از مدار خارج می شوند به همین سبب 24 ساعت طول می کشد تا مخازن آبگیری شوند و مشکل مشترکان رفع شود.

رضاییان گفت: با همکاری اداره برق خواف توانستیم این موضوعات و قطعی برق را مدیریت کنیم تا شاهد بروز مشکلات کمتری در این زمینه باشیم.

فرسودگی شدید شبکه آب رسانی شهرستان خواف وی عنوان کرد: در بخش روستایی بیش از 50 درصد و در بخش شهری 35 درصد فرسودگی خطوط انتقال و شبکه توزیع داریم که در سال گذشته تا کنون بیش از 6000 اتفاق با تلاش نیروهای اتفاقات امور رفع شده است.

رضاییان با بیان اینکه این امور دارای 15 هزار مشترک است؛ گفت: پس از ادغام آب و فاضلاب شهری و روستایی 83 روستا تحت پوشش امور آب و فاضلاب شهرستان خواف قرار گرفت که توانستیم در طول یک سال گذشته پنجاه درصد مشکلات را مرتفع کنیم.

پاسخگویی به مشترکان به صورت آنلاین مسئول روابط عمومی امور آب و فاضلاب شهرستان خواف نیز به ایسنا گفت: در راستای تکریم ارباب رجوع برای اولین بار در سطح استان در هر ماه برنامه ای با عنوان پرسش و پاسخ آنلاین در بستر فضای مجازی با حضور مدیر امور برگزار می شود.

دانیال صنعتی رودی در این رابطه توضیح داد: این اقدام در گروه تلگرامی که بالغ بر هشتاد هزار عضو را داراست و مردم خواف در آن حضور دارند، برگزار می شود و مردم شریف شهرستان خواف با عنوان کردن سوالات خود می توانند پاسخ خود را به صورت صوت از جانب مدیریت آبفا دریافت کنند.

وی در پایان گفت: به زودی با برگزاری تریبون گفتمان آب در سطح شهرستان خواف ما می توانیم با مردم شهرستان خواف در خصوص آب شرب هم اندیشی کنیم تا راه های گذر از تنش کم آبی را در ایام پیک مصرف تابستان بیان کنند و ما از نظرات مردم نیز بهره مند شویم.

بحران کم آبی و تهدید خشکسالی در حال حاضر از مرز هشدار هم گذشته و تنها می توان مرهمی بر زخم نهاد اما اگر برای گذاشتن این مرهم نیز دیر دست به کار شویم خطر، بزرگ و بزرگ تر خواهد شد؛ آنچه مشخص است در کنترل و تخفیف این خطر همه اقشار جامعه باید دست به دست هم دهند؛ از مسئولان و فعالان محیط زیست گرفته تا کارشناسان و انجمن های نهاد و شهروندان عادی؛ همه باید نقش خود را هر چند کوچک در ایمن تر کردن شرایط ایفا کنیم تا این معضل جدی را کنترل و مدیریت کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بحران کم آبی - تهدیدات خشکسالی - فرماندار خواف - کم آبی - خشکسالی - بخش کشاورزی - هدر رفت آب - صرفه جویی - برداشت آب - فرماندار - بحران - کشاورزی - تهدیدات - هدر رفت - برداشت - خواف - بزرگ - موضوع - میزان - صرفه - رضوی - حدود - شاهد - معضل - درصد - بزرگ آب - مصارف - خانگی - احساس - حیاتی

آخرین اخبار سرویس:
جزییات فوری از تخصیص بودجه برای اجرای رتبه بندی معلمان مرداد 1400

اعلام وضعیت قرمز کرونایی در شادگان/ اعمال محدودیت های جدید

چرا فروش فوق العاده خودرو متوقف شده است؟

قیمت واقعی مرغ برای مصرف کنندگان چقدر است؟

ببینید کرونا با دشمن واکسن چه می کنه!

13 مرداد آغاز فصل صید میگو در بوشهر

آغاز ساخت فاز دوم باغ راه حضرت زهرا(س) به زودی

اخبار کوتاه استان قزوین در نهم مرداد ماه + فیلم

هنوز به قله پیک پنجم نرسیده ایم/تجمع موجب تعطیلی موکب ها می شود

طرز تهیه نان کماج

رونمایی از گزینه های رییسی برای وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه

موسسه های خیریه از مالیات معاف می شوند

کدام سهام بیشترین رشد و ریزش را داشتند؟

هنوز به قله پیک پنجم نرسیده ایم/تجمع موجب تعطیلی موکب ها می شود

داستان مسکن خبرنگاران به کجا رسید؟

تحلیف انجام شود سرمایه گذاری بدون ابهام می شود

موسسه های خیریه از مالیات معاف می شوند

4 مدرسه با اعتبار 4 میلیارد تومان در ایذه افتتاح شد

افتتاح فاز نخست باغ راه حضرت زهرا (س) | حناچی: 600 میلیارد تومان برای انتقال خط راه آهن به زیر زمین هزینه شده است

آب شرب شهر کرمانشاه سالم، بهداشتی و فاقد هرگونه آلودگی است

را ه های تأمین منابع مالی برای رونق واحدهای تولیدی

کلینیک تخصصی امام سجاد(ع) دهدشت افتتاح شد

صف مرغ 250 متری شد/ اختلاف قیمت گوشت مرغ به 15 هزار تومان رسید!

نوسان دما در خوزستان

معاملات کپی و تقلیدی به بورس تهران می آیند

مانع تراشی به جای مانع زدایی

کلنگ ساختمان شهرداری و ساختمان مدیریت بحران شهرداری سی سخت به زمین زده شد

کشف بیش از 5 تن آرد یارانه ای در شهرستان مانه و سملقان

7 هزار تن ذرت دانه ای در سرپل ذهاب کشت می شود

تب تند افزایش قیمت سکه / آیا سکه امامی برای فتح کانال 12 میلیون تومان خیز برداشته است؟

جدول خاموشی های برق 10 مرداد در چهارمحال و بختیاری

عناصر سه گانه تعیین قیمت

کشف بیش از 5 تن آرد یارانه ای در شهرستان مانه و سملقان

واریز بیست و یکمین یارانه معیشتی

تاثیر غیرمستقیم محدودیت برقی بر شرکت های معدنی

عبور قیمت دلار از مرز 26 هزار تومان

کدام کشور بیشترین کالا را به ایران فروخت؟

نمی توان برای همه نقاط شهریک نسخه واحد از T.O.D را اجرا کرد | درآمدهای حاصل از اجرای TOD باید صرف توسعه حمل و نقل ریلی شود

اتاق بازرگانی خراسان شمالی میزبان سرمایه گذاران عراقی شد/بازارعراق مقصدی مناسب برای تولیدات استان

صرف 600 میلیارد تومان هزینه برای انتقال خط راه آهن به زیر زمین

معادن غیرفعال خراسان جنوبی به سرمایه گذاران اهلیت دار واگذار شود

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 9 مرداد 1400/ روبه رشد

توسعه دریایی 27 فاز پارس جنوبی

اردبیل به قطب دارویی کشور تبدیل می شود/ برق پایدار در شهرک صنعتی اردبیل ایجاد می شود

اصلاحیه اعتبار مدیریت خشکسالی خوزستان ابلاغ شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: 20 هزار میلیارد تومان برای اجرای رتبه بندی معلمان تخصیص یافت

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 10 مرداد 1400

کشف 5 تن آرد یارانه ای در شهرستان مانه و سملقان

هنر ایرانی ها در طراحی نمای جدید تل زینبیه

تمهیدات بیمه کشاورزی برای جبران خسارت ورس شالیزارها

نحوه جدید محاسبه قبوض برق اعلام شد

واکسیناسیون در زنجان با قوت ادامه دارد

اختصاص740 میلیارد تومان به دهیاری ها برای اتمام طرح های عمرانی

متقاضیان ثبت نام در سایت مسکن ملی و املاک و اسکان همچنان سرگردان!

4 مدرسه با اعتبار 4 میلیارد تومان در ایذه افتتاح شد

دو محصول کرمان موتور شدیدا گران شدند، در مرداد 1400 + عکس

ایذه به وضعیت بحرانی کرونایی نزدیک شده است

قیمت خودروی دنا در بازار/ دنا پلاس اتوماتیک 468 میلیون تومان

آخرین نوسانات قیمتی در بازار خودرو/ جهش خیره کننده قیمت تیبا

تخصیص 30 میلیارد تومان تسهیلات به زراعت چوب

مدیران در اجرای پروژه ها اقتصاد مقاومتی استان کرمان منتظر بودجه نمانند

باز هم موتور بورس با سوخت تورم گرم شد

شوک خبر های سیاسی بر بازار ارز / خریداران به صف شدند

لزوم برنامه ریزی برای شناساندن غدیر در خوزستان

حمله انتقادی یک نماینده مجلس به همسان سازی حقوق

آنچه درباره پیشخوان دولت نمی دانید/ از ثبت آسان برند تا 750 فعالیت دیگر (فیلم)

افتتاح طرح های بیمارستانی

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در زنجان

قیمت خانه در برخی محله های شهر تهران +جدول

متضرر شدن همه جامعه از افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت

قیمت کالاهای اساسی در 9 مردادماه 1400

اجرای 84 هزار متر مربع آسفالت در روستاهای استان

«کیسون» برنده شد

کاهش سطح آب رود نیل پس از مرحله دوم آبگیری سدالنهضه از سوی اتیوپی

با افزایش قیمت بلیت قطار به طور رسمی موافقت شد!

ایران پیشتاز اهدای خون در دوران کرونا

با افزایش قیمت بلیت قطار به طور رسمی موافقت شد!

کانون رهپویان وصال در کنار مردم محروم سیستان

بلاتکلیفی هزاران خودروی وارداتی در پایان دولت

آموزش و پرورش در انتظار رفع عیوب مجوز افزایش فوق العاده ویژه معلمان

کسورات حقوق دانشجو معلمان مرداد 1400

نگاهی به «بترانس» ، «دعبید» و «فزرین»

روزانه 500 خودرو متخلف محدودیت های کرونایی در استان فارس جریمه می شوند

کاهش سطح آب رود نیل پس از مرحله دوم آبگیری سدالنهضه از سوی اتیوپی

آخرین نوسانات قیمتی در بازار خودرو

فعالیت تالارها و باشگاه های ورزشی در استان مرکزی باید تعطیل شود

خوراکی ها و آشامیدنی ها باز هم گران شدند/ جزییات افزایش تورم در تیر ماه 1400

پیش بینی 6 بازار از آینده برجام و تورم

صفر تا صد وام 200 میلیونی مسکن با سود 4 درصد؛ چه کسانی مشمول می شوند؟

بیانیه بانک خلق چین درباره ارزهای دیجیتال

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در هرمزگان به شدت کاهش پیدا کرده است

کاهش 39 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در زنجان

نتوانستیم در توسعه بیمه فعالان قرآنی خیلی موفق باشیم

سهام عدالت امروز 9 مرداد چقدر شد؟

ضرورت برندسازی برای هر یک از بخش های استان

افزایش بستری های روزانه کرونا

قیمت واقعی گوشت مرغ اعلام شد/ هر کیلو گوشت مرغ از چه قیمتی بیشتر گران فروشی است؟

پرداخت 70 میلیارد تومان غرامت بیمه شدگان محصولات کشاورزی

تامین علوفه دانه ای مورد نیاز دامداران لرستان

ببینید: جدیدترین شیوه اهدای مدال در المپیک!

خطر کم آبی در خواف

خطر کم آبی در خواف