مطالب مرتبط:
سهم 2 هزار میلیارد دلاری قاچاق از بازار لوازم خانگی
سهم قاچاق در بازار لوازم خانگی چقدر است؟
بازار لوازم خانگی خریدار ندارد
از سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری در لوازم خانگی استقبال می کنیم
پشتیبان فروش شرکت لوازم خانگی best و جبال
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 23:152021-06-14اقتصادي

حضور شرکت های خارجی منوط به ورود تکنولوژی/ سهم 80 درصدی کالاهای ایرانی از بازار لوازم خانگی


سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی گفت: تولیدکنندگان لوازم خانگی نه دنبال انحصارگرایی و نه دنبال بستن مرزهای اقتصادی کشور برای ورود رقبای خارجی هستند بلکه ورود این شرکت ها باید منوط به ورود تکنولوژی به صنعت و جلوگیری از خروج ارز از کشور باشد.

- خبرگزاری تسنیم"، حمیدرضا غزنوی، سخنگوی این انجمن در نشستی خبری با اعلام آمادگی تولیدکنندگان داخلی برای رقابت با تولیدکنندگان خارجی، گفت: انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران از ورود سرمایه گذار خارجی به صنعت لوازم خانگی مشروط به انتقال تکنولوژی به کشور استقبال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نه به دنبال انحصارگرایی و نه به دنبال بستن مرزهای اقتصادی کشور برای ورود رقبای خارجی است، بلکه به دنبال جذب سرمایه خارجی همراه با ورود تکنولوژی و جلوگیری از خروج ارز از کشور است.

وی افزود: برای ورود سرمایه گذاری خارجی نیازمند یک استراتژی مناسب هستیم زیرا در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز شرایطی برای اینگونه فعالیت های اقتصادی اعلام شده است.

غزنوی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه هایی که کشور درآن صنعت به خودکفایی رسیده و ظرفیت های داخلی شکل گرفته است توجیه چندانی ندارد و باید از سرمایه گذاری های خارجی در بخش هایی که کمبود تکنولوژی و کمبود توان داخلی وجود دارد استفاده کرد.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: متاسفانه جذب سرمایه گذاری در کشور بیشتر جنبه مالی دارد و باید با تغییر رویکرد به سمت ورود تکنولوژی گام برداشته شود زیرا سرمایه گذاری در بخش هایی که توان داخلی شکل گرفته باعث تضعیف بخش های داخلی خواهد شد.

غزنوی گفت: از سال 1352 تا 1356 حدود 972 شرکت خارجی در زمان اوج رابطه با آمریکا وارد کشور شدند که از این تعداد 371 شرکت در زمینه واسطه گری و بیمه،251 شرکت در زمینه بازرگانی و هتل داری و 206 شرکت در حوزه صنعت فعال بوده است.

این آمار نشان می دهد که حتی در زمان نبود تنش های سیاسی شرکتی در زمینه انتقال صنعت و تکنولوژی در کشور فعال نبودند.

وی افزود: از سال 1385 تا 1396 حدود 1280 میلیارد دلار درآمد صادراتی داشته ایم، سه برابر قرارداد کنونی با چین است از سال 1392 تا 1396 حدود 471 دلار درآمد ارزی داشته و این رقم در زمان دفاع هشت ساله 120 میلیارد دلار بود که این ارقام نحوه مدیریت منابع را به خوبی نشان داده است.

غزنوی در ادامه بیان کرد: در بحث سرمایه گذاری خارجی باید به گونه ای عمل کنیم که منافع ملی در اولویت باشد اما متاسفانه به دلیل مشکلات برجام تنها دغدغه برخی از مدیران ورود سرمایه به کشور است و سرمایه گذار خارجی به بهانه صادرات وارد کشور می شوند بدون حتی صادرات یک محصول!غزنوی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های داخلی، سرمایه گذاری در صنعت لوازم خانگی باید محدود به تولید برخی از قطعات شود و تجربه فعالیت گذشته این شرکت ها در زمان پیش از تحریم نشان می دهد که آن ها هیچ سرمایه گذاری ای در کشور انجام نداده و با اولین تحریم به راحتی کشور را ترک کردند.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: الگوی توسعه صنعتی در کشورهایی مانند کره جنوبی به این شکل بوده است که آنها تنها به سرمایه گذاری در تولید قطعات مجوز دادند و این قطعات به دسته قطعاتی با هزینه های بالا و یا تکنولوژی پیشرفته محدود است.

وی ادامه داد: ترکیب انتقال تکنولوژی به کشور و استفاده از نیروهای انسانی داخلی به همراه سرمایه گذاری در بخش قطعه سازی می تواند شرایط را برای ورود سرمایه گذاران خارجی تبین کند.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت های علمی توسعه صنعت قطعه سازی حضور شرکت های خارجی می تواند جریان انتقال تکنولوژی های جدید را به کشور هموار کند.

وی افزود: تولید یک کمپرسور یخچال نیاز به فناوری خاصی ندارد اما با در نظر گرفتن مقیاس اقتصادی و نیاز کشور، به 2تا 3 میلیون موتور یخچال است و سرمایه گذاری برای صنعتگر ایرانی در این زمینه توجیه چندانی ندارد اما حضور سرمایه گذار خارجی برای تولید قطعات در داخل کشور و صادرات آن برای کشور مفیدتر است.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: یک ماه پیش شورای سیاست گذاری لوازم خانگی در وزارت صمت با حضور 5 انجمن شکل گرفت و مدیرکل صنایع فلزی و برق وزارت صمت به عنوان دبیر این شورا تعیین شد، مقرر شده یک تیم تحقیقاتی از انجمن لوازم خانگی ایران برای تبیین نیاز بازار و ظرفیت تولید کشور در بازه زمانی 5 تا 10 سال آینده را بررسی کند و متناسب با آن سرمایه گذاری را مشخص خواهد کرد.

وی افزود: انحصار در صنعت زمانی شکل خواهد گرفت که تعداد تولید کنندگان در بازار کم باشد، در حال حاضر میزان تولید کنندگان لوازم خانگی در کشور به 1500 واحد صنعتی می رسد و رقابت فشرده ای میان آنها حکمفرما است و این رقابت به منظور افزایش سهم و صادرات محصول خود به کشورهای دیگر نیازمند افزایش کیفیت محصول است و در نهایت مصرف کننده از آن ذینفع خواهد شد.

وی افزود: برآوردهای صورت گرفته از نیاز بازار به یخچال ساید بای ساید، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و تلویزیون حدود 7 میلیون تا 8 میلیون دستگاه است که در سال 99 با رشد 87 درصدی حدود 6 میلیون دستگاه تولید شد و مابقی آن توسط اجناس قاچاق تامین می شود و در صورت حمایت از تولید و جلوگیری از قاچاق بخش های داخلی توان تامین نیاز بازار را دارند و پس از آن می توانند به بازارهای صادراتی نیز فکر کنند.

غزنوی تصریح کرد: بازار کشور حدود 6 میلیارد دلار ظرفیت دارد که حدود 2 میلیارد دلار آن توسط اجناس قاچاق تامین می شود و این بخش از بازار تحت عنوان کالاهای نیمه ساخته نیز در گذشته توسط شرکت های خارجی نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته بود.

وی افزود: بازار ایران برای برخی از برندهای معتبر، بازار مهمی در جهان است که به راحتی از آن دست نخواهند کشید و به دلیل مرزبندی ضعیف اقتصادی، کالاهای قاچاق فراوانی به کشور وارد می شود.

غزنوی بیان کرد: استفاده از واردات رسمی برای جلوگیری از قاچاق پیشنهاد مناسبی نیست و در نهایت منجر به تخریب ظرفیت تولید در کشور می شود، شرکت های تولید کننده لوازم خانگی می تواند با استانداردهای روز خود را با شرایط جغرافیای متفاوت تنظیم کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی از سیاستگذاری های غلط اقتصادی باعث ورود کالای قاچاق به کشور شده است و می توان به راحتی بسیاری از این کالاهای قاچاق را در بازار به شکل رسمی تهیه کرد.

غزنوی ادامه داد: به دلیل اینکه در بخش لوازم خانگی تامین مواد اولیه به صورت قیمت های جهانی و عدم دریافت حمایت های دولتی فعالیت می کند، این صنعت مشمول قیمت گذاری نخواهد شد با این وجود برخی از قوانین و دستگاههای نظارتی بر نحوه قیمت گذاری این محصولات پیش از ورود به سامانه 124 نظارت کافی را دارند.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: کشور در بازار صنعت دو راه پیش رو دارد یا باید صنعتی شود و یا مصرف گرا که به دلیل برخی از مشکلات در بازار خودرو شرایط برای صنعتی شدن فراهم نیست اما در بخش لوازم خانگی شرایط برای این وضعیت مهیا است و باید با اقدامات مناسب از سوی همه دستگاه های اجرایی و مردمی روند را به سمت توسعه صنعت لوازم خانگی را فراهم کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: لوازم خانگی - تولیدکنندگان - تکنولوژی - لوازم - خانگی - خارجی - ورود - انجمن - تولیدکنندگان داخلی - کشور - بازار لوازم خانگی - سرمایه گذار خارجی - صنعت لوازم خانگی - خروج ارز - خروج ارز از کشور - اقتصادی - کالاهای ایرانی - شرکت ها - سرمایه - سخنگوی - سرمایه خارجی - سرمایه گذار - ایران - شرکت - صنعت - منوط - خبرگزاری - خروج - بستن - استقبال

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 7 عنوان شغلی در مدیران آهن زاینده رود در اصفهان

پیش بینی مشکل در تامین آب عشایر خوزستان در فصل پاییز

استخدام کارشناس فروش تلفنی درب و پارتیشن شیشه ای، حسابدار و منشی در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور فروش مواد غذایی و سرپرست فروش مواد غذایی

استخدام بازاریاب و ویزیتور قطعات خودرو با بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت

آینده بازار طلا چگونه خواهد بود؟

استخدام کارشناس خرید حبوبات در گروه صنعتی طبیعت میهن در تهران

استخدام مدیر، رییس، سرپرست انبار، کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس برنامه ریزی

بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 12 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 73.75 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز سه شنبه 12 مرداد

آیا نفت بالاخره 80 دلاری می شود؟

پس از هواپیما نوبت به گرانی اتوبوس رسید

استخدام مسئول کنترل پروژه در شرکت مهندسی قادر نصب در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات آزمایشگاهی با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام مسئول پشتیبانی منابع انسانی در یک شرکت معتبر در گیلان

هزینه درمان کرونا با بیمه چند؟

آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی معدنی اژدهای طلایی ویرا در تهران

استخدام کارشناس صادرات قطعات خودرو با بیمه تکمیلی در تهران

افزایش خسارت سیلاب گلستان به 827 میلیارد ریال

استخدام منشی با عیدی و سنوات در شرکت تولید فرآورده های غذایی بینا رزن- جردن

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در ایلام

استخدام کارگر ساده در شرکت عمران گاز پویا در محدوده چهاردانگه

کارمندان سابق «اسپیس ایکس» قایق برقی می سازند

افزایش 50 هزار تومانی قیمت ها در بازار کاغذ تحریر

نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، از ابتدای شهریور/رایزنی برای صدور مجوز انتقال به تبعیت از همسر

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی و پاداش در فکور مغناطیس اسپادانا

استخدام کارمند با حقوق وزارت کار و بیمه در مجتمع تجاری بوشهری در تهران

نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، از ابتدای شهریور/رایزنی برای صدور مجوز انتقال به تبعیت از همسر

شرط روند صعودی بورس در دولت جدید

19 درصد از کرونایی های اخیر آمریکا را کودکان تشکیل می دهد

آیا نفت بالاخره 80 دلاری می شود؟

تصاویر| بیمارستان های تهران در حالت انفجار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش/اصفهان

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در محدوده میدان ونک - تهران

استخدام کارشناس حسابداری در گروه کارخانجات سیرنگ در اصفهان

استخدام کارمند خدمات (آبدارچی) با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی در اُکالا

آغاز مطالعات اجرای شبکه آبیاری مرحله دوم قلعه رشید

معامله 143 میلیون دلار در سامانه نیما

استخدام سرپرست فروش در شرکت پخش سراسری باراکا در مازندران

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت پارس سهند رادیاتور در تهران

استخدام کارشناس ارشد شیمی در شرکت کیمیا پالایش شکوهیه در قم

عکس| چهره روحانی هنگام ارائه گزارش رییسی از وضعیت موجود

بودجه ریالی از بودجه ارزی تفکیک شود

ثبات بازار مسکن شکننده است

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه و بیمه تکمیلی و پورسانت مکفی/یزد

استخدام کارشناس فروش و اجاره املاک اداری و مسکونی در تهران

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 12 مرداد 1400

دوقلوهای بامزه ی مجید صالحی در حال تفریح /عکس

مصرف ماهانه 2 هزار و 500 تن شکردرچهارمحال وبختیاری

پرچمداران انرژی تجدیدپذیر در جهان

در تغییر کاربری بنا های تاریخی به الگوی جهانی توجه شود

استقبال فوق العاده از خودرو های جدید بهمن موتور / دومین مرحله فروش فیدلیتی به اتمام رسید

تفاهم نامه اتحادیه کشوری مؤسسات با اوقاف منعقد می شود

استخدام کارشناس خرید ادویه جات در گروه صنعتی طبیعت میهن در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در گروه کارخانجات سیرنگ در تهران

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در کردستان

استخدام مدیر مالی با سرویس ایاب و ذهاب و وعده نهاری در محدوده مهدی آباد

داستان ادامه دار فیشینگ کارت های بانکی با شگرد پیامک جعلی ابلاغ الکترونیکی

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با حقوق ثابت و بیمه در غرب تهران

استخدام کارمند تولید محتوا در آژانس تبلیغات و برندینگ اختصاصی در اصفهان

هزینه های جانبی در قیمت گذاری دستوری لحاظ نمی شود/ تعلل دولت تعداد زیادی از مرغداران را نابود کرد

استخدام تحصیلدار و کارپرداز در گروه صنعتی فولاد کاربین در تهران

افزایش فقر، نابرابری و تنش های اجتماعی جهانی در آینده ای نزدیک

آغاز پروژه اصلاح شبکه آب شرب مینوشهر

کارآمدی 4 برابری دستگاه نمک زدایی آب دوّار

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در گروه سفیر در تهران

استخدام مدیر فروش در شرکت لبنیات آرامش پایتخت در تهران

بررسی قیمت بلیت هواپیما در کمیته تخصصی/ تعیین تکلیف تا هفته آینده

بررسی قیمت بلیت هواپیما در کمیته تخصصی/ تعیین تکلیف تا هفته آینده

پرچمداران انرژی تجدیدپذیر در جهان

ثبات بازار مسکن شکننده است

صعود بورس با اهرم بزرگان /پاستور میزبان سیزدهمین دولت شد /جولان کرونا

استخدام کارشناس سئو (SEO) در شرکت نوین چوب و صنعت آسیا در تهران

آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در لرستان

استخدام کارشناس حسابداری در گروه کارخانجات سیرنگ در بندرعباس

استخدام حسابدار داخلی در شرکت بازرگانی و حمل و نقل آران گاز اصفهان

آیا نفت بالاخره 80 دلاری می شود؟

استخدام حسابدار با بیمه، سرویس، غذا و پاداش در محدوده چهاردانگه

دور جدید فروش دارایی های نفتی سعودی و اماراتی

نگاهی به تازه ترین وضعیت بورس ها در جهان

اوج گیری تورم ترکیه

افت خفیف دلار

اوج گیری نگران کننده تورم در گرجستان

آغاز اعمال محدودیت های شبانه از ساعت 22 امشب

ریزش دوباره ارزهای دیجیتالی

برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، عیدی، سنوات در خاک دژ پایه در کرج

استخدام مدیر فروش با بیمه، حقوق ثابت در کارخانه تعاونی ابریشم پویا در تهران

شاهین از زبان شاهین سوارها

جدول خاموشی های برق چهار شنبه 13 مرداد در چهارمحال و بختیاری

پنج درصد نیروگاه ها عامل 70 درصد آلایندگی جهانی!

پسته کرمان، بازار جهانی را از دست می دهد؛ آهسته ولی پیوسته

جذابیت هوش مصنوعی در المپیک کم تماشاچی توکیو| خداحافظی با خطای انسانی با امگا تایمینگ

مجری زن معروف صداو سیما درگذشت

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در چهارمحال و بختیاری؛ چهار شنبه 13 مرداد

کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در بهار 1400 خراسان رضوی

استخدام سرپرست فروش حضوری در عباسپور آدرین در البرز

حضور شرکت های خارجی منوط به ورود تکنولوژی/ سهم 80 درصدی کالاهای ایرانی از بازار لوازم خانگی

حضور شرکت های خارجی منوط به ورود تکنولوژی/ سهم 80 درصدی کالاهای ایرانی از بازار لوازم خانگی