مطالب مرتبط:
تجلیل از نمونه های برتر بخش کشاورزی استان تهران
خشکسالی6 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی کردستان وارد کرد
سرمایه گذاری خوبی در بخش کشاورزی انجام نشده است/ افزایش 34 درصدی تولیدات دامی
بانک ها باید 15 درصد منابع خود را به بخش کشاورزی تزریق کنند
تشکل ها بازوی قدرتمند بخش کشاورزی باشند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 22:402021-06-14اقتصادي

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد


مشکلات این روزهای بخش کشاورزی استان در حالی مطرح شد که استاندار کردستان خبر از منتفی شدن انتقال آب از کردستان به استان های همجوار داد.

- از سنندج ، بهمن مرادنیا در نشست هم اندیشی اعضای تشکل های بخش کشاورزی استان که در سالن جلسات پیامبر اعظم(ص) استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه امسال علاوه بر تحریم ها و شرایط اقتصادی نامناسب با سال موضوع خشکسالی مواجه هستیم، نباید نا امید بود، امیدوارم روحیه خود را حفظ و رحمت الهی به سوی مردم گشوده شود.

وی با بیان اینکه موضوع آب یکی از بحث های مهم سطح استان است، افزود: خوشبختانه همه مدیران کردستان در این حوزه کمک های ویژه ای در بخش کشاورزی و تخصیص آب داشته اند کمااینکه از روز نخست کار خود هدف بنده نیز افزایش تخصیص آب در استان کردستان بود؛ امیدوارم تخصیص 100 هزار هکتاری به ثمر برسد تا بخشی از مشکلات نگرانی استان برطرف شود.

استاندار کردستان عنوان کرد: انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی و برنامه ای برای خروج آب از کردستان نداریم اما کارهای خوبی در بحث انتقال آب صورت گرفته چراکه پروژه انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم باهزینه یکهزار و 200 میلیارد تومان به اتمام رسیده و اکنون سد ژواره با آغاز آبگیری و انتقال به دشت قروه انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 670 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سد ژاوه صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: علاوه بر تامین آب شرب شهر ستان های قروه و دهگلان در مسیر سد آزاد به قوچم؛ 4 هزار و 300 هکتار اراضی تحت پوشش قرار گرفته، بنابراین در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته و به زودی در بخش کشاورزی خود را نشان خواهد داد.

مرادنیا بیان کرد: بنده معتقدم امورات حوزه کشاورزی نباید برعهده دولت باشد بلکه باید تشکل ها حضور قوی تر و نقش بزرگی داشته باشند و اگر در انجام رسالت خود کوتاهی کنند، دولت جایگزین خواهد بود.

وی اظهار کرد: باید استان کردستان در بحث قیمت گذاری محصولات تولیدکننده خود نقش داشته باشند و نباید اجازه قیمت گذاری برای محصولاتی ارزشمند و پر رونق همچون توت فرنگی به مرکزنشینان داده شود و به جیب دلال برود، متأسفانه در این بخش برنامه ای نداریم.

استاندار کردستان با ذکر اینکه امسال برای پشتیبانی از کشاورزان 10میلیارد تومان به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان اختصاص می یابد، اذعان کرد: تنها 60 درصد اراضی استان کردستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است، اگر کشاورز ما از این فرصت استفاده کنند قطعاً امروز با خسارت های بسیار سنگین مواجه نمی شود.

وی با ابراز تأسف از اینکه علی رغم منابع خوب آبی کردستان، در بخش تولید شیلات توسعه صورت نگرفته است، عنوان کرد: کم کاری در این حوزه توجیه پذیر نیست و باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

استاندار کردستان با تأکید بر اینکه کشاورزان باید به فکر مترکز کردن سرمایه های خود در بانک برای توانمندی و برخورداری از حمایت بیشتر باشند، اعلام کرد: طبق مصوبه همه بانک ها باید 15 درصد از منابع خود را برای بخش کشاورزی هزینه کنند، بنده نیز خسارت ها را به جدی پیگیر و راهکاری برای تسهیلات ارزان قیمت و پرداخت سود بانک ها در نظر خواهیم گرفت.

مرادنیا در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو گریزی زد و یادآور شد: نباید با انتخابات قهر کنیم، به عنوان یک هم استانی و فرزند کردستان نمی خواهم آمار مشارکت مردم استان کردستان در پای صندوق های رأی پایین باشد.

تأمین اجتماعی معافیت بیمه ای کارگاه های زیر 5 نفر را لغو کرد سید صلاح قریشی، مدیرکل تامین اجتماعی کردستان نیز در پاسخ به گلایه های مطرح شده در این نشست در رابطه با بیمه کارفرمایان و تولیدکنندگان استان اظهار داشت: متاسفانه برخی فرصت های پیش آمده منجر به از دست دادن موقعیت ها می شود چراکه مهرماه سال گذشته براساس شرایط قانونی معافیت کارگاه های زیر 5 نفر در بخش کشاورزی و غیرکشاورزی، کارفرمایان و بیمه شدگان مشکلی در زمینه بیمه نداشتند، اما در قانون جدید معافیت بیمه ای کارگاه های زیر 5 نفر لغو شده است.

وی افزود: با توجه به برنامه های 5 ساله بودجه کسانی که در گذشته از این قانون استفاده کرده اند از این معافیت برخوردار و با رایزنی های صورت گرفته کارگاه های قدیمی این معضل حل شد.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان گفت: متأسفانه برای افراد جدید به دلیل عدم تامین اعتبار، اجرای قانون معافیت قابل انجام نیست، این موضوع استانی نیست بلکه مشکل کل کشور است.

خسارت 67 هزار میلیارد تومانی خشکسالی به کشاورزان کشور فرید سپری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این نشست در ارتباط با مشکلات و گلایه های کشاورزان اظهار داشت: کل کشور و استان کردستان با مشکل خشکسالی و سرمازدگی روبه رو است؛ در کل کشور 67 هزار میلیارد تومان خسارت اعلام شده و 6 هزار و 700 میلیارد تومان معادل 10 درصد خسارت کشور نیز برای کردستان پیش بینی شده است.

وی افزود: خسارت حذف دام های مازاد، کاهش شهد گل ها، کاهش علوفه مناطق، یونجه، بذرگیری با دقت حساب شده است، وظیفه ما گرفتن اطلاعات و دادن اطلاعات درست است چراکه با شما صادق هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطرنشان کرد: تا کنون 82 میلیارد تومان بار مالی برای کشاورزان در قالب 9 هزارو 250 پرونده نهادینه و 3 هزارو 500 پرونده دیگر در بانک های عامل بوده که 32 میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است.

وی با ذکر اینکه در جلسات مختلف پیگیر خسارت خشکسالی هستیم، اذعان کرد: متأسفانه تأخیر در ارسال تأمین نهاده در سامانه مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می کند، 30 میلیون تن نهاده در بنادر با حجم بسیار وارد کشور می شود و امیدوارم مشکلات کشاورزان حل و فصل شود.

سپری گفت: طبق بخشنامه، کشاورزان و مرغدارانی که تا زیر 90 درصد انحراف داشته باشند حق جوجه ریزی ندارند اما با پیگیری های انجام شده تخفیفی از 75 درصد تا 90 درصد طبق صورت جلسه انجام شد، لذا نباید جلوی تولید گرفته شود چراکه کشور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد: تامین نهاده دامداری نیز از سال گذشته به سامانه وارد و در قالب دامداری های صنعتی و تعداد رأس، سهمیه داده می شود اما مشکل امروز ما تامین علوفه در کشور و مراتع است که پیگیر مطالبات کشاورزان هستیم.

وی اظهار کرد: برای افزایش ظرفیت واحدهای مرغداری به واحدهای مرغ تخم گذار و واحدهای جدید محدودیت نداریم و به هرکس که در این بخش سرمایه گذاری کند کمک خواهیم کرد، کود به وفور وجود دارد و باید از اکنون میان کشاورزان توزیع کنیم.

سپری اعلام کرد: سال گذشته یک هزار و 91میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی استان پرداخت که منجر به ایجاد یک هزار و 84 شغل جدید و تثبیت شغل برای بیش از 16هزار نفر شد.

نگرانی کشاورزان کردستانی از عدم تأمین بذر گندم سید حسین رحیمی، عضو نظام صنفی کردستان در این جلسه اظهار داشت: امسال متأسفانه با توجه به خشکسالی و سرمازدگی، مزارع استان خسارت زیادی دیده و کشاورزان از این بلاهای طبیعی متضرر شده اند.

وی با بیان اینکه کشاورزان جز کم توقع ترین و پر تلاش ترین افرادهای جامعه هستند، افزود: کشاورزان کردستانی آسیب دیده و انتظار حمایت وام کم در صد در بخش تولید دارند که انتظار می رود این خواسته روستاییان جدی گرفته شود.

عضو نظام صنفی کردستان اذعان کرد: بسیاری از کشاورزان برای تأمین بذر خود مانده اند، اگر تدبیری اندیشده نشود قیمت بذر بالای 10 هزار تومان خواهد شد، امسال بیش از 200 هزار تن گندم در کردستان نخواهیم داشت، بسیاری از مزارع به چرای گوسفندان تبدیل شده و دام ها به فروش نمی رسد.

رحیمی با ابراز تأسف از اینکه کشاورزان برای یک لیتر سم بلاتکلیف مانده اند، تصریح کرد: امیدواریم حمایت های دولت و مرکز از کشاورزان بیشتر شود و ستاد بحران در این زمینه پای کار بیاید.

مشکلات مرغداران کردستانی؛ مسئولان به جای تشویق مانع تراشی می کنند صلاح الدین صیدی، رییس اتحادیه مرغداران استان کردستان نیز در این نشست به مشکلات مرغداران اشاره و اظهار کرد: جوجه ریزی واحدها منوط به گرفتن مجوز جوجه ریزی از سامانه است که جدیدا مشروط به اخذ حداقل 90 درصد تأیید تخلیه و مجوز کشتار دوره قبل شده که متأسفانه این قانون بدون هماهنگی با متولیان این صنعت و در نظر گرفتن زمان لازم اجرایی شده است.

وی افزود: این قانون منجر به عدم صدور مجوز جوجه ریزی شده و اثرات منفی این عدم صدور مجوز در چهل تا پنجاه روز دیگر به صورت کمبود مرغ نمایان خواهد شد و متأسفانه هیچ ارگانی جوابگو نیست.

رییس اتحادیه مرغداران استان کردستان با بیان اینکه مسئولان به جای تشویق مالکان جدید و فعال کردن چرخه تولید، مالکیت واحدهای مرغداری را تغییر داده و سازمان تامین اجتماعی معافیت بیمه کارگران را حذف کرده است، خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات تامین نهاده مرغداران و جلوگیری از افزایش قیمت نهاده و حذف واسطه ها سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی ایجاد شده اما متأسفانه بارگذاری نهاده ها با تاخیر زیاد انجام می شود، و مرغدار مجوز خرید نهاده از بازار با قیمت زیاد گرفته و سهمیه مورد نظر باطل می شود.

صیدی مشکل بزرگ دیگر مرغداران را تعیین قیمت مصوب مرغ خواند و بیان داشت: متاسفانه بعد از افزایش قیمت نهاده ها، کرایه حمل و نقل به صورت دولتی، هزینه کارگر و انرژی قیمت ها نیز افزایش یافت.

دامداران کردستانی هیچ گونه پشتوانه ای برای حفظ دام های خود ندارد فرزاد مردادی، مدیر عامل اتحادیه دامداران استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته و تولیدکنندگان و دامداران در خط مقدم قرار دارند، اظهار کرد: متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل عدم خود کفایی کشور در تولید نهاده های دامی و نیاز به واردات، این اقلام از خارج کشور وارد و شرایط تحریمی باعث شده که دامداران با هزینه های چند برابر و درمان نگهداری دام روبه رو شوند.

وی افزود: خشکسالی بی سابقه حاکم بر استان نیز مزید بر سایر مشکلات شده که چراگاه ها و مراتع ضعیف که قابلیت چرای دام را نداشته باشند و به علت افزایش چشمگیر بها علوفه و کاه غلات و جمع آوری کاه و کلش توسط زارعان عملا قابلیت استفاده چرای دام دشتی را ندارد؛ دامداران استان هیچ گونه پشتوانه برای حفظ دام های خود ندارد که باعث عرضه مازاد بر تقاضای دام، کاهش شدید قیمت دام و حراج گذاشتن دام هایشان که سرمایه و اشتغال آنها بوده، شده است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کردستان گفت: متأسفانه در سالی که به نام تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها مزین گشته در حوزه دام شاهد رفتارهای عجیب از سوی دستگاه های اجرایی هستیم که مغایر با این سیاسیت کلی است، سازمان تامین اجتماعی برای واحدهای دامداری تازه تأسیس و تغییر مالکیت داده شده به علت فوت یا معامله سوبسید بیمه تامین اجتماعی شاغلان در واحدهای دامداری را اعمال نمی کند.

انتهای پیام/484/ ت
کلید واژه ها: کردستان - بخش کشاورزی - استان - کشاورزی - انتقال آب - استانداری کردستان - استاندار - استاندار کردستان - تخصیص آب - تخصیص - نشست هم اندیشی - شرایط اقتصادی - استان کردستان - موضوع خشکسالی - امید - مشکلات - انتقال - بهمن مرادنیا - موضوع - استانداری - رحمت الهی - هم اندیشی - تحریم ها - خشکسالی - اقتصادی - نامناسب - مرادنیا - برگزار - پیامبر - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
پوشاک داخلی، غریبه با جیب ایرانی

ورود سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن به ایران

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله صادقیه مرداد 1400 + جدول

رکورد هزینه نظامیِ کشورهای جهان شکست: 2,000,000,000,000 دلار/ 15 کشور با بیشترین هزینه نظامی در سال 2020 + جدول

توسعه مهارت آموزی با پیوند دانشگاه و بازار کار | وقتی کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان دغدغه دانشگاهیان است

چشم انداز مثبت بورس در نیمه دوم مردادماه

جولان دلالان در بازار سیمان/ دولت سیزدهم چگونه مشکل گرانی سیمان را برطرف می کند؟

رویدادهای نجومی هفته دوم مردادماه 1400+ جدول

استفاده از جواهرات سلطنتی برای فرار از وضعیت بد مالی

تایگو 2022؛ فولکس واگن کراس اوور کوچک برزیلی خود را به اسپانیا می آورد (+عکس)

راهکار های پیوند منطقه آزاد کیش با بازار های بین المللی/نقش شفافیت بستر های مالی و حقوقی در توسعه صنایع

فراری اف 12 برلینتا تبدیل به هیولای قرمز می شود! (+عکس)

آخرین قیمت خودرو امروز 9 مرداد 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 9 مرداد 1400

نرخ ارز آزاد امروز 9 مرداد ماه 1400 + جدول

قیمت طلا امروز 9 مردادماه 1400 + جدول

خدمات صرافی ارز دیجیتال بایننس در اروپا متوقف می شود؟

قیمت سکه امروز 9 مرداد ماه 1400 + جدول

3 بنجل فرانسوی در بازار ایران که 9 برابر گرانتر شدند

برداشت 65 درصد محصول گندم کاران در تابستان 1400

جزییات و زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 99 آموزش و پرورش

نحوه پرداخت اقساط وام بانکی افراد متوفی

اسکله بندر پهل تعطیل شد

فهرست گوشی های 20 میلیون تومانی در بازار

همکاری هند و چین برای کاهش قیمت نفت

76 واحد تولیدی در خوزستان در تملک بانک ها هستند

خبر مهم برای زنان سرپرست خانوار/ اعلام جزییات بسته حمایتی

ناقوس جنگ اسراییل به صدا درآمد

آخرین وضعیت لوازم خانگی کره ای در بازار / سایدبای سایدهای بالای صد میلیون کدامند؟

صفر تا صد فوق العاده ویژه فرهنگیان !

آب مشترکان پر مصرف تهرانی از فردا قطع می شود

مدیریت منابع طبیعی در کشور های مختلف

قیمت سبد نفتی اوپک وارد کانال 75 دلار شد

نحوه پرداخت اقساط وام بانکی افراد متوفی

برد صنعت نفت آبادان مقابل ماشین سازی تبریز

آخرین یارانه بنزینی دولت دوازدهم

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت

خبر مهم برای زنان سرپرست خانوار/اعلام جزییات بسته حمایتی

چرا مرغ گران شد؟/ تناقض در آمار تولید و عرضه!

پرفروش ترین خودروهای برقی چینی کدامند؟

تخصیص اعتبار 50 میلیاردی برای فرودگاه گیلان/ امکان راه اندازی حمل خودرو با قطار

آخرین قیمت سکه در 8 مرداد 1400

تخصیص اعتبار 50 میلیاردی برای فرودگاه گیلان/ امکان راه اندازی حمل خودرو با قطار

خبر مهم برای زنان سرپرست خانوار/اعلام جزییات بسته حمایتی

چرا ماسک زدن در مکان های سربسته حتی برای واکسینه شده ها ضروری است؟

حمله روس ها به بازار خودروی ایران با دو شاسی بلند

سفیر چین در روسیه: در حال کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری هستیم

بورس در هفته ای که گذشت/ رشد 5 هزار واحدی شاخص با وجود تعطیلی 2 روزه

جزییات واریز یارانه نقدی در مرداد ماه

آمار عجیب از واردات لاستیک فرغون به ایران

خوزستان باز هم شرجی می شود

افزایش 1700 درصدی اخبار بیمه رازی در رسانه ها

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟

عکس/ کلینت ایستوود و جگوارش در 1960

قیمت و مشخصات تجهیزات جدید دسترسی به اینترنت

فهرست گوشی های 20 میلیون تومانی در بازار/ جدول

چگونه بهترین انواع تردمیل باشگاهی را انتخاب کنیم؟ هایپرجیم

امیدواری برای شکست مقاومت 40 هزار دلاری بیت کوین

چگونه بهترین انواع تردمیل باشگاهی را انتخاب کنیم؟ هایپرجیم

Vps مناسب بایننس

آخرین قیمت سکه در 8 مرداد 1400

پخت 5 هزار پرس غذای گرم در دهدشت

رشد 65 درصدی صادرات در 4 ماهه نخست امسال

سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی برای خط ریلی رشت- انزلی- کاسپین

ساعات پایان برای رجیستری تبلت ها

پیش بینی قیمت خودرو هفته دوم مرداد 1400

مواد منفجره تورم در ایران کدام اند؟

جذب بیش از 110 هزار میلیارد حق بیمه

افتتاح هزار و 705 واحد مسکن محرومان ایلام

فرش قرمز گلستان زیر پای کرونا/ اصناف گلستان 2 هفته تعطیل شدند

بازندگان و برندگان بزرگ اقتصاد ایران معرفی شدند

در فصل فراوانی، میوه به شکل عجیب گران شد!

کمبود نقدینگی دامدارن عامل کشتار دام مولد و جولان دلالان

پیشنهاد جدید و باورنکردنی برای مهدی قایدی

نخستین مجتمع فرهنگی قرآنی مهریز احداث می شود

ببینید | گل دوم پرسپولیس به پیکان توسط احمد نوراللهی

بودجه مناطق عقب افتاده آذربایجان غربی 2 برابر شد

تصمیمات جدید کرونایی برای قشم/ دوباره سفر ممنوع شد

برداشت بیش از 2 هزار تن دانه روغنی کلزا در نقده

افزایش قیمت سیمان غیرقانونی است

جولان جریانات جنوبی در خوزستان

اختصاص740 میلیارد تومان به دهیاری ها برای اتمام طرح های عمرانی

آخرین اخبار از واریز پاداش بازنشستگان 99

قاچاق روزانه 2 هزار تلویزیون به داخل کشور مانع توسعه تولید

بیش از 2هزار مسکن محرومان تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت

آیین بهره برداری از طرح های مسکن محرومان در سیستان و بلوچستان

خرید طلا افزایش یافت

میزان تبخیر آب پشت سد ها سالانه 3 میلیارد متر مکعب است

پرفروش ترین خودروهای برقی چینی کدامند؟

تغییر ساعات کاری اداره های لرستان

معاون اقتصادی وزیر کشور: پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه در حال پیگیری است

تمدید کاهش ساعت کاری ادارات لرستان

چشم انداز مثبت بورس در نیمه دوم مردادماه

پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه در حال پیگیری است

پرداخت تسهیلات بازسازی به 83 هزار واحد مسکونی در ایلام

پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه در حال پیگیری است

صادرات 3.8 میلیون بشکه نفت در سال در سکوت کامل خبری!

رشد 47 درصدی تجارت خارجی ایران در 4 ماه نخست امسال

چین و هند برای پایین آوردن قیمت نفت همدست می شوند

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد