مطالب مرتبط:
بیش از 25 میلیون دانش آموز پس از کرونا به مدرسه باز نمی گردند
25 میلیون دانش آموز در جهان دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت/ کرونا موجب افزایش کودکان کار در بازار تهران شد
برپایی 500 پایگاه اوقات فراغت ویژه دانش آموزان در استان قزوین
پایان امتحانات حضوری دانش آموزان/امتحانات با حساسیت ویژه برگزار شد
کسب رتبه های برتر جشنواره سفیران سلامت توسط دانش آموزان خوزستانی
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 17:102021-06-14اجتماعي

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است


دبیرکل سازمان جهانی بهداشت یک بار گفت که اگر مجموع این عوامل را کنار هم بگذاریم، خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود کرونا بیشتر است که این حرف پایه علمی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپرسون"، علیرضا رییسی صبح امروز در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب برگزار شد، گفت: ما خیلی احساس نزدیکی و قرابت زیاد با آموزش و پرورش داریم چرا که گروه هدف اصلی ما در بهداشت و پیشگیری همین آموزش و پرورش است و همین جا از دانش آموزان و سفیران سلامت تقدیر می کنم.

وی ادامه داد: قریب به 15 ماه است درگیر ویروس هستیم و این ویروس وارد جهان هستی شده است و ویروس بسیار عجیب بود با اجداد خودش هم متفاوت بود.

ما اجدادش را می شناختیم و اینکه ویروس قبلاً باعث سرماخوردگی می شد و در کتب پزشکی یک پاراگراف کوتاه درباره اش می نوشتند که یک دسته از ویروس ها باعث ایجاد شبه آنفلوآنزا می شود که یکی از آنها کروناست.

بعد ویروس جدی تر مثل ویروس سارس و مرس خودش را نشان داد و باز هم ویروس کووید 19 متفاوت بود و همه معادلات را بهم ریخت.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مثلاً ویروس ها عمدتاً فصلی هستند و تحت تاثیر خیلی عوامل قرار می گیرند.

دنیا هم منتظر بود که این ویروس با شروع فصل گرما از بین برود در حالیکه در فصل گرما اتفاقاً قوی تر وارد شد.

سال گذشته در فصل گرما استان های جنوبی کشورمان بیشتر درگیر شدند و این نشان داد که این ویروس به دما حساس نیست و بیشتر هم مردم را درگیر می کند.

رییسی اظهار کرد: بعد متوجه شدیم و دیدیم تابستان فصلی است که در و پنجره بسته می شود و کولرها باز می شود و باعث می شود ویروس دچار چرخش در محیط شود و بیش از همیشه نقش تهویه مهم شد و حتماً نیاز داریم فضاهایی که در آن قرار می گیریم تهویه مناسب داشته باشد.

شاید در آینده باید در طراحی فضاهای بسته از جمله کلاس ها بحث تهویه را خیلی جدی بگیریم.

آنقدر که نگران بازگشایی مدارس هستیم نگران بازگشایی دانشگاه ها نیستیم وی ادامه داد: از 30 بهمن 98 وارد کشور شد که بلافاصله اعلام کردیم.

یکی از شفاف ترین کشورها در منطقه و در میان بسیاری از کشورهای جهان در حوزه شفافیت اطلاع رسانی، کشور ماست.

با وجود اینکه دو روز بعد، انتخابات بود اما به محض ورود ویروس اعلام شد و هیچ گونه ملاحظه کاری در میان نبود که بگذاریم بعد انتخابات اعلام کنیم.

رییسی با بیان اینکه از سوی دیگر کشورهای معاند سعی کردند اختلالی از نظر تفکر و برداشت در مردم ایجاد کنند و اینطور جا بیندازند که آمارهایی که ما می دهیم کم است و درست نیست، گفت: اما بعد مشخص شد یکی از شفاف ترین و دقیق ترین آمارها مربوط به کشور ماست.

آنها که در حوزه آمار تخصص دارند می توانند قضاوت کنند که چه اتفاقی افتاده است.

سال گذشته مباحث زیادی در این زمینه داشتیم و برخی تلاش کردند مدیریت را تحت تأثیر قرار دهند، اما این اتفاق نیفتاد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: اولین جایی که در کشور ما تعطیل شد مدارس و بعد دانشگاه ها بودند.

آموزش و پرورش کار بسیار بزرگی انجام داد و راه اندازی شبکه شاد کار بزرگی بود.

حالا اینکه کم و کاستی داشته باشد یک چیز طبیعی است و هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی گیرد.

آموزش مجازی می تواند تاثیرگذار باشد، اما یادمان باشد در آموزش مجازی عمدتاً آموزش را داریم، اما بخش پرورشی بسیار ضعیف می شود.

آسیب آموزش مجازی و بسته بودن مدارس به ویژه در دوره ابتدایی، از خود بیشتر است و باید این اصل مهم را مدنظر داشته باشیم.

رییسی در ادامه با بیان اینکه اینقدر که ما نگران مدارس هستیم نگران بازگشایی دانشگاه ها نیستیم، گفت: البته دانشگاه ها هم ‏باید باز شود.

داریم کسانی را‬ که فوق لیسانش را دارد می گیرد و دانشگاه ‏را به چشم ندیده‬ است.

ولی اینقدر که‬ ما‬ نگرانی درباره مدارس داریم‬ درباره ‏دانشگاه نگرانی‬ نداریم چون کسانی که وارد دانشگاه می شوند در حوزه ‏پرورشی، در آموزش و پرورش آموزش دیدند.

در مدرسه گرچه آموزش ‏تعطیل نشد‬ اما بحث پرورش مهم است که با دوری از مدرسه مورد ‏غفلت قرار می گیرد.

آسیبی که دوری از مدرسه به دانش آموزان زده ‏است شاید نزده باشد.

ما هم خیلی تلاش کردیم مدارس باز شود ‏اما دلایل‬ متعددی‬ باعث‬ شد‬ موفق نشویم.

‏ یکی‬ از‬ آن‬ دلایل‬ این‬ است‬ که‬ کنترل افرادی که سن بالاتری دارند راحت تر است.

در مقطع ‏ابتدایی ممکن‬ است سر کلاس بچه ها منظم سر کلاس بنشینند ولی به محض اینکه زنگ می ‏خورد فاصله اجتماعی را نمی توانند رعایت کنند ولی دانشجوها شاید ‏بهتر بتوانند رعایت کنند.

وی ادامه داد: نکته بعدی واکسن پذیر بودن است افراد است.

شما اگر واکسن داشته باشید می توانید‬ همه‬ دانشجویان را واکسن بزنید ولی ‏فعلاً برای دانش آموزان زیر 18 سال واکسن مورد تاییدی در دسترس ‏نیست.

‬ معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: قویاً اعتقاد دارم که اصل را باید بر بازگشایی مدارس بگذاریم اما ‏بازگشایی مدارس نیاز به یک برنامه جامع دارد که با همکاری وزارت ‏آموزش و پرورش باید در ابعاد مختلف آن‬ را ببینیم و نقش مهمی ‏خانواده ها در این میان دارند که برای همین توانمندسازی خانواده ها و اینکه در این حوزه آموزش ببینند مهم است.

در سال های گذشته نیز در بحث آنفلوآنزا دیدیم که اطلاع رسانی می شد که اگر دانش آموزی دچار علائم است به مدرسه نیاید و مدارس را تعطیل نمی کردیم.

در این میان مهم است خانواده ها در بحث علامت شناسی قوی شوند.

از مردادماه واکسیناسیون معلمان آغاز می شود / ‏آمادگ‬ی برای واکسیناسیون رانندگان سرویس مدارس رییسی گفت: ما از مرداد معلمان سراسر کشور را واکسینه می کنیم.

در طرح ‏بازگشایی مدارس باید بحث های کارشناسی را جلو ببریم.

اگر ‏آموزش و پرورش تایید کند ما می‬ توانیم رانندگان سرویس مدارس را هم واکسینه ‏کنیم.

اگر‬ لیستی آموزش و پرورش استان ها تایید کنند و به ما بدهند می توانیم آنها را جزو برنامه های واکسیناسیون قرار دهیم و از آخر مرداد این بخش را هم شروع کنیم که تا مهرماه دو دوز واکسن را گرفته باشند.

ولی بحث ‏اصلی همچنان‬ بحث استانداردهاست و بحث آموزش مدیران و معلمان است که اهمیت بسیاری دارد.

وی ادامه داد: استانداردها کاملاً مشخص است و الان آموزش و پرورش آنقدر خوب ‏اطلاع رسانی کرده و آموزش داده که‬ بعضاً مدیران مدارس از کارشناسان ما بهتر می ‏دانند‬ این استانداردها چیست.

رعایت بالای 90 درصدی پروتکل های بهداشتی در امتحانات حضوری معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به رعایت بالای پروتکل های بهداشتی در برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم نیز گفت: این آزمون ها که برگزار شد همکاران ما در استان های مختلف‬ آن‬ را‬ بررسی ‏کردند‬ و تقریباً در هیچ استانی نبود که میزان رعایت پروتکل ها کمتر از 90 درصد باشد.

معنای این جمله این است که در جایی که در جامعه متوسط رعایت پروتکل ها 70 درصد است و در جلسات امتحانی در مدارس این استاندارد 90 درصد و بالاتر است، دانش آموزان در آن یک ساعتی که سر امتحان بودند از وقتی در کوچه و خیابان هستند امنیت بیشتری دارند.

ضمن اینکه یادمان باشد امتحانات پایه نهم و دوازدهم تنها حضوری برگزار شد.

بود و بقیه مجازی بود و علتش این بود عدالت رعایت شود و حقی از کسی ضایع نشود.

در بحران ها اصل کار این است که اصل و روح و عدالت را حفظ ‏کنیم.

‬ وی با اشاره به اینکه در این مدت پیام های زیادی از دانش آموزان برای تعویق امتحانات دریافت کرده است، گفت: نباید همیشه سراغ دانش آموزانی برویم که درس نمی خوانند و واقعاً بسیاری از دانش آموزانی که تقاضای تاخیر در امتحانات و کنکور را دارند بحث مطرح نیست.

خیلی ها هم در آخر گفتند ما آموزش را مجازی دیدیم چرا باید آزمون حضوری برگزار شود که آن یک بحث دیگری است و در حوزه اختیارات ما نیست.

رییسی در ادامه بیان کرد: حدود 40 سال پیش در یک کشوری که اجازه بدهید اسم آن را نگویم نظمی در امتحانات‬ و‬ ورودی‬ ‏دانشگاه ها وجود نداشت و هر کسی می رفت یک مدرکی می ‏گرفت.

‬تا سال های سال‬ بعد‬ از‬ اصلاح‬ این‬ روند‬ مردم آن کشور اگر ساختمانی می‬ خواستند‬ بسازند، آن را دست ‏مهندسان خودشان نمی دادند یا پیش پزشک می خواستند بروند، پیش پزشک ‏خودشان نمی رفتند.

یعنی بحث کیفیت آموزش بسیار مهم است.

وی گفت: شاید در ایام مردم قدر آموزش و پرورش را بیشتر دانستند.

هم در حوزه تربیتی و هم در حوزه آموزشی دیدند چقدر موثر است.

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود بیشتر است معاون وزیر بهداشت در ادامه مراسم با اشاره به افزایش ترک تحصیل و کودکان کار در بحران نیز گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، میزان ترک تحصیل و کودکان کار فوق العاده بالارفته و مشکلات روحی و روانی و خودکشی در دانش آموزانی که در ایام از تحصیل بازمانده اند بیشتر شده و این افت تحصیلی می تواند در آینده خطرناک باشد.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت یک بار گفت که اگر مجموع این عوامل را کنار هم بگذاریم، خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از خود بیشتر است که این حرف پایه علمی دارد.

افراد زیر 18 سال از نظر سیستم ایمنی و مواجهه با ویروس ها از بدن افراد بزرگسال متفاوت و قوی تر هستند.

رییسی افزود: نکته دیگر اینکه در حوزه بیماری های غیرواگیر، دانش آموز چاق زیاد داریم.

بیماری واگیر است، اما تلفاتش در بیماری های غیرواگیر است و افرادی را می کشد که بیماری غیرواگیر مانند دیابت، مشکلات قلبی-عروقی، ریوی و چاقی و غیره دارند.

اگر سبک زندگی را به دانش آموزان به ویژه در حوزه غیرواگیر بیاموزیم، ضمانتی برای سلامت آنهاست.

وی در ادامه با تاکید مجدد بر این موضوع که باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم، منتها باید برنامه ریزی کنیم، گفت: الان دو کشور در دنیا با واکسن هایشان برای افراد زیر 18 سال هم واکسن تزریق می کنند و چین هم واکسنی تهیه کرده که برای 5 ساله ها تا 18 ساله ها قابل استفاده است اما تا زمانی که واکسن برای زیر 18 ساله ها در دسترس قرار گیرد، فعلاً به معلمان و کادر مدارس می توانیم واکسن بزنیم.

باید اصل را بر این بگذاریم که در تمام ابعاد برنامه ریزی کرده و دست به دست هم بدهیم تا یک پکیج کاملی را برای بازگشایی مدارس تهیه کنیم.

آخرین اخبار سرویس:
بازگشایی تونل سرچم- اردبیل بعداز ریزش کوه

مدرسه نوآوری و خلاقیت در محله استادمعین

موافقت اولیه عراق با حضور زوار ایرانی

احتمال رگبار پراکنده در نیمه جنوبی استان تهران/ کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

مجوز استفاده هیأت های مذهبی از فضای مدرسه در ایام سوگواری محرم ابلاغ شد

تلف شدن 70 رأس کل و بز در «پیرحاجات» طبس

مکان های دیدنی مشهد نزدیک حرم

زیباترین دریاچه های شمال ایران را بهتر بشناسید

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون مدارس نمونه دولتی

باران به همراه رعدوبرق و بادهای شدید تا پایان هفته مهمان قزوین است

اولویت احداث نیروگاه های کوچک مقیاس در شهرک های صنعتی

سردار رحیمی: هزینه جرم برای برخی از مجرمان کاهش پیدا کرده است

کنکور سراسری/ رتبه 5 کنکور هنر: روزی 12 ساعت درس می خواندم

کسب رتبه های برتر کنکور جایگاه دانش آموزان زنجانی را نمایان کرد

اعلام زمان شروع انتخاب رشته کنکور سراسری

وقوع بارش های پراکنده در نیمه غربی و جنوب اصفهان/ هوا 2 درجه خنک می شود

رتبه پنجم کنکور ریاضی: 9 ساعت در روز درس خواندم / فقط در کلاس های فوق برنامه مدرسه شرکت کردم

واکسیناسیون عشایر کوچ رو لرستان علیه کرونا

پرداخت فوق العاده ویژه حقوق معلمان به زودی

پیش بینی رگبار باران برای استان های تهران و مازندران

عمره مفرده تا پذیرش شروط ایران برقرار نمی شود/ آخرین وضعیت سفرعتبات

شناسایی زودهنگام بازماندگان از تحصیل/پیش بینی حضور 1.4 میلیون کلاس اولی در مدارس

27 پایگاه انتخاب رشته کنکور در سیستان و بلوچستان مستقرهستند

محدودیت تردد وسایل نقلیه در محدوده های برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف

رگبار و رعد و برق در غالب مناطق کشور

تمدید مهلت ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی

فراخوان کمک به یک فعال و همیار محیط زیست

افزایش 5 تا 8 درجه ای دما در در سواحل دریای خزر و شمال غرب کشور

هوای اصفهان برای گروه های حساس ناسالم است

تعداد کلاس اولی های 1400 چقدر است؟

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در کشور

اجرایی عملیات بهسازی و روکش آسفالت محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه

پیش بینی رگبار باران برای استان های تهران و مازندران

واکسیناسیون 2700 فرهنگی البرزی

واکسیناسیون مددکاران شهرداری تهران چشم انتظار تصمیم وزارت بهداشت

ثبت نام آزمون های آزمایشی سنجش تمدید شد!

هشدار سیلاب در مشگین شهر/ روستاهای مشگین شهر دچار آبگرفتگی شد

رگبار و رعدوبرق در اغلب استان های کشور طی 3 روز آینده

تردد 32 هزار مسافر از مرز بین المللی مهران

پرداخت قالی دستبافت ترکمن در آق قلا

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در گیلان

تصاویر | لاکچری ترین کیف های زنانه با ویژگی های عجیب

محدودیت تردد در شهرستان بندر ماهشهر اعمال می شود

افتتاح خط چهار رقمی با هدف مقابله با آسیب های دانش آموزی

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در بیشتر استان های کشور

تعطیلی تور های گردشگری در گلستان

سردار رحیمی: هزینه جرم برای برخی از مجرمان کاهش پیدا کرده است

پایش بیش از 17000 مترطول کانال جمع آوری آبهای سطحی در منطقه 6

مشکل تأمین آب 471 روستای خوزستان رفع می شود

تعطیلی تورهای گردشگری در گلستان

خرید 7 دستگاه تجهیزات درمانی از عواید موقوفات در مازندران

پیش بینی رگبار باران برای استان های تهران و مازندران

«سینه سور»، جزیره ای برای تکانه سیاحتی در سپهر گناوه+عکس

کیفیت هوای تهران 11 مرداد 1400/ شاخص کیفیت هوا به 87 رسید

توزیع 25تُن علوفه در طرح پویش نذر طبیعت ضامن آهو

معرفی برگزیدگان بخش تجسمی جشنواره سراسری وقف

زمین البرز عفونت کرده است!

بازگشت هوای گرم به گیلان

خسارت بارش باران و تگرگ در مناطق عشایری و روستایی خلخال

هواشناسی ایران، امروز 1400/05/10

وزش باد شدید در غالب استان های کشور

سیل به 4 روستا در استان زنجان خسارت زد

پیش بینی رگبار باران برای استان های تهران و مازندران

آموزش و پرورش استان قزوین به 420 معلم نیاز دارد

هشدار هواشناسی در مورد سیلاب ویرانگر!

کلید نهایی کنکور 1400 امروز منتشر می شود

پایان عملیات بهسازی محور روستایی خلج آباد – خدیجه خاتون قم

سیل تابستانی در مناطق مختلف آذربایجان شرقی

آموزش آمپول زدن صحیح به خود و دیگران

تلفات 70 راس کل و بز در پیرحاجات طبس

جای خالی دانش آموزان فارسی در میان تک رقمی های کنکور 1400/ کسب رتبه تک رقمی شاخص مناسبی برای سنجش وضعیت تحصیلی استان ها نیست

رونمایی از اولین اتوبوس آمبولانس ایرانی در کرج

نامداران بختیاری به دریاچه چیتگر آمدند

‍ اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و ترافیکی در استان لرستان

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در بیشتر استان ها

رتبه 7 کنکور رشته ریاضی: روزانه 7 ساعت درس می خواندم / اعتقادی به کلاس کنکور نداشتم

محدودیت تردد شبانه در البرز

پایش منطقه پیرحاجات طبس و بررسی تلفات کل و بز

پرداخت فوق العاده ویژه معلمان با حقوق مرداد ماه

اعلام زمان انتخاب رشته کنکور 1400

واکسینه شدن 520 نفر از مجموعه آموزش و پرورش مهاباد

معلمان بوشهری 16 رتبه برترجشنواره محتوای چندرسانه ای را کسب کردند

بارندگی در مناطق مرتفع هرمزگان/ افزایش دما طی هفته جاری

ترافیک سنگین در خیابان های نواب، آزادی و بزرگراه شهید زین الدینترافیک سنگین در خیابان های نواب، آزادی و بزرگراه شهید زین الدین

اشتغال 90 درصد فنی و حرفه ای ها بعد از اتمام تحصیل

دانش آموزان خراسان رضوی در کنکور 1400 خوش درخشیدند/ کسب 4 رتبه تک رقمی در آزمون سراسری

ویدیویی از سقوط جسم نورانی در نروژ (فیلم)

هوای البرز برای گروه های حساس ناسالم شد

پیشرفت مطلوب طرح های توسعه محلی و احیای فرهنگ دوچرخه سوار

پیش بینی بارش باران و رگبار برای استان های تهران و مازندران

راه اندازی چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون قزوین

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در بیشتر استان های کشور

بیش از 3 هزار نفراز کارکنان شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه واکسینه شدند

احتمال رگبار پراکنده در نیمه جنوبی استان تهران/ کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

برگزاری دو مسابقه ترافیکی در هفته نیروی انتظامی

رتبه 3 کنکور انسانی: هیچ مشاور و معلم شخصی نداشتم / در 7 ماه حدود 80 هزار تست زدم

جاری شدن سیل جاده قطور-رازی را در 3 نقطه مسدود کرد/ تلاش راهداران برای بازگشایی مسیر

کاهش 3.2 درصدی تردد در محورهای برون شهری

هوای کشور گرم می شود

نکاتی در خصوص خرید لوازم تحریر

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است

خسارتِ نرفتن دانش آموزان به مدرسه از کرونا بیشتر است