موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - تامين اجتماعي - دانشگاه آزاد - يحيي گل محمدي - اينترنت ماهواره اي - شهردار آرادان - مديرعامل سازمان تامين اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - انتهاي پيام/ا - كوزو تاشيما - استرس بارداري - فيلم كوتاه عزيز - مبلمان ال شكل - پيام تسليت - ماه رمضان 1400 - پژوهش كاربردي - كارگرداني - خودكفايي مددجويان كميته امداد - شعبه ويژه رسيدگي - جنگل - جنايتكاران

مطالب مرتبط:
ناگفته هایی از دلایل آتش سوزی در پالایشگاه تهران/ بی توجهی به کدام استانداردهای جهانی حادثه آفرین شد؟
آتش سوزی مخازن گازوییل در جنوب تهران+عکس
روز جهانی اهداکنندگان خون در تهران
خواب آلودگی راننده نیسان حادثه آفرید / صبح امروز در تهران رخ داد
مهار آتش سوزی پارک محله 10 صفاییه
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 16:302021-06-14سياسي

دلایل آتش سوزی در پالایشگاه تهران/ بی توجهی به کدام استاندارد های جهانی حادثه آفرین شد؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محسن قدیری مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران در حاشیه نشست کمیته انرژی ستاد انتخاباتی آیت الله رییسی با محوریت بررسی حوادث چند سال اخیر صنعت نفت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: - " مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: چندین سال است که HSE پالایشگاه تهران در رتبه پایین قرار دارد و با عدم حمایت از مدیریت HSE و بحث یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند تلاش نکرده اند تا رتبه HSE پالایشگاه تهران را ارتقا دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محسن قدیری مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران در حاشیه نشست کمیته انرژی ستاد انتخاباتی آیت الله رییسی با محوریت بررسی حوادث چند سال اخیر صنعت نفت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: بر اساس عنصر یکپارچگی مکانیکی (Mechanical Integrity)، مدیریت ایمنی فرایند (PSM) برای هر تجهیزی در مدت چرخه حیات (Life Cycle) خود که شامل طراحی، خرید، نصب، راه اندازی، بازرسی، تعمیر و نگهداری و در نهایت برچیدن تجهیز می شود، بایستی به صورت یکپارچه تمامی الزامات و استاندارد های فنی و HSE مرتبط با اجزا چرخه حیات مرتبط دیده شده و به صورت مرتب نظارت و پایش شود.

وی افزود: براساس استاندارد انجمن نفت آمریکا (API-2510) حداقل فاصله افقی میان مخازن گازمایع (pressurized LPG Tanks) با ظرفیت بالاتر از 120 هزار گالن و سایر تجهیزات نفتی از جمله مخازن جمع آوری ضایعات نفتی گرم و سرد پالایشگاه (Hot slops و Cold slops) باید حدود 60 متر (200 feet) باشد که این فاصله در پالایشگاه تهران حدود 30 متر بوده است.

قدیری اظهار داشت:در حادثه گسست (catastrophic rupture) مخزن جمع آوری ضایعات نفتی سرد (2024-2) پالایشگاه شمالی تهران شعاع آتش حدود 80 متر بوده که مخازن گاز مایع (LPG) در تیررس آتش قرار داشته است که نشان دهنده ایراد در طراحی است، لذا پیشنهاد می شود، در طراحی جدید این فاصله رعایت شود.

همچنین میزان ظرفیت حوضچه مخازن و دیوار آن و فاصله مخازن تا دیواره باندوال بایستی احتیاط های لازم انجام گیرد.

حادثه آتش سوزی پالایشگاه تهران چگونه به وقوع پیوست؟ مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران در مورد دلیل وقوع حادثه در پالایشگاه تهران گفت: مخزن جمع آوری ضایعات نفتی سرد (2024-2)، 46 سال قدمت ساخت دارد و دارای 5 حلقه عمودی (Ring or course) است هر رینگ دارای ارتفاع 2.

4 متر است و ارتفاع مخزن 12.

2 متر و ظرفیت آن 22000 بشکه است.

ضخامت استاندارد رینگ اول از پایین 9 میلیمتر، رینگ دوم 7.

4 میلیمتر، رینگ سوم و چهارم و پنجم 6 میلیمتر است.

وی اظهار داشت: در سال 1386 پس از اورهال و بازرسی تست ضخامت سنجی واقعی، رینگ اول 8 میلیمتر، رینگ دوم 6.

5 میلیمتر و رینگ سوم 5.

8 میلیمتر و رینگ چهارم و پنجم بدون تغییر بوده است.

در زمان حادثه نزدیک به 14 سال از تعمیرات اساسی مخزن گذشته و با توجه به وجود آب و سولفید هیدروژن (H2s) در ورودی این مخزن و همینطور خورندگی نفتای حاصل فرایند تصفیه در واحد تصفیه گازوییل (GHDS Wild Naphta)، خورندگی بالایی (خورندگی 3b) دارد.

مخازن در شرکت پخش فرآورده های نفتی هر 5 سال تعمیرات اساسی می شوند.

پیشنهاد می شود زمان تعمیرات اساسی مخازن پالایشگاه تهران نیز به 5 سال کاهش یابد.

قدیری گفت: با توجه به راه اندازی واحد های منطقه الف و ب شمالی در زمان حادثه به جهت سوراخ شدن لوله آب خنک کننده (cooling water) به نظر میرسد که گازمایع و یا مواد سبک دارای فشار بالا و گرم به مخزن وارد شده و باتوجه به خوردگی مخزن، تولید گسست در دیواره مخزن (catastrophic rupture) می کند.

وی افزود: ضخامت رینگ دوم و سوم در زمان حادثه در رنج 2.

5 تا 3 میلیمتر بوده است.

در اینجا بحث یکپارچگی مکانیکی و مدیریت ایمنی فرایند در بحث بازرسی، تعمیر و نگهداری و راه اندازی در نظر گرفته نشده است.

نکته مهم دیگر بحث مهم مدیریت تغییر یا (Management Of Change or MOC) در نظر گرفته و پیش بینی نشده است که در این حالت باید ارزیابی ریسک انجام شده و خطرات مربوطه پیش بینی می گردید.

مدیریت عملیات پالایشگاه تهران توسط فردی مدیریت میشد که هیچ گونه سابقه عملیاتی نداشت مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران توضیح داد: در پالایشگاه اصفهان در مخازن جمع آوری ضایعات نفتی سرد (cold slops) را کف بر کرده و نوسازی کرده اند.

اما در پالایشگاه تهران با اینکه مخزن یدک موجود بوده و به راحتی می توانستند مخزن جمع آوری ضایعات نفتی سرد (2024-2) که دچار حادثه شده است را تعمیر و نگهداری کنند، ولی به جهت عدم اطلاع و سومدیریت و قرار نگرفتن افراد در جایگاه واقعی از این کار مهم غفلت کرده اند.

وی تاکید کرد: مدیریت عملیات پالایشگاه تهران چندین سال توسط فردی مدیریت شده که هیچ گونه سابقه عملیاتی نداشته و الان توسط کسی اداره می شود که لیسانس شیمی غیرفنی دارد، درحالی که بر اساس شرح وظایف این شغل مهم باید حداقل 20 سال سابقه مدیریتی و مهندس شیمی باشد.

قدیری اظهار داشت: به همین جهت است بحث سیستمی و یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند در این مورد هم در نظر گرفته نشده است، بطوریکه اخیرا پس از بازرسی از مخزن جمع آوری ضایعات نفتی سرد در پالایشگاه جنوبی همین مشکل مشاهده شده است.

متاسفانه علیرغم اینکه این پالایشگاه در سال 91 خصوصی شده است در انتخاب اعضای هیئت مدیره و مدیران این مجموعه توسط مدیریت پالایش و پخش اعمال نظر انجام می گیرد.

در مدیریت عملیات اطفا آتش متاسفانه هیچ گونه منطقی در پالایشگاه مشاهده نشد مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: باز هم بحث سیستمی در پالایشگاه تهران وجود دارد و آن عدم تعهد به سیستم بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا HSE و یا مدیریت ایمنی فرآیند و یکپارچگی مکانیکی است.

در حال حاضر رییس هیات مدیره پالایشگاه تهران دارای 80 سال سن و مدیر عملیات غیرمرتبط می باشد.

مدیر تعمیرات یک روز سابقه تعمیراتی نداشته است.

وی اظهار داشت: چندین سال است که HSE پالایشگاه تهران در رتبه پایین قرار دارد و با عدم حمایت از مدیریت HSE و بحث یکپارچگی مکانیکی، مدیریت ایمنی فرایند تلاش نکرده اند تا رتبه HSE پالایشگاه تهران و یا سایر پالایشگاه های با رتبه پایین را ارتقا دهند.

به نظر می رسد مقصر اصلی در حوادث اخیر مدیریت پالایش و پخش و مسئولین پالایشگاه تهران هستند.

قدیری گفت: نگاه ما از لحاظ میدانی به HSE به صورت preventive یا پیشگیرانه است که متاسفانه با توجه به عدم بازرسی و تعمیر و نگهداری مخزن فوق و راه اندازی پالایشگاه شمالی برعکس عمل کرده ایم.

همچنین در مدیریت عملیات اطفا آتش متاسفانه هیچ گونه منطقی در پالایشگاه مشاهده نشد و نباید اجازه ورود به افراد متفرقه، خبرنگار، مسئولین محلی و دهیاری و روسای شورا ها و دهیاری ها داده می شد.

مدیرعامل اسبق پالایشگاه تهران گفت: فرماندهی مدیریت میدانی در زمان وقوع حادثه بایستی توسط مدیرعامل و یا مدیرعملیات انجام می گرفت، ولی متاسفانه یک بهم ریختگی و بی نظمی در کار مشاهده می شود و مسئولین آتش نشانی شهر علیرغم عدم آشنایی به محیط های نفتی اعلام می کنند که مسئولیت عملیات اطفا آتش نشانی را بر عهده داشته اند.

آتش 26 ساعت طول کشیده، یعنی بحث اطفا حریق را بی معنی می کند و باید منتظر بود تا کل مواد مخزن بسوزد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مخزن یدک جمع آوری ضایعات نفتی سرد پالایشگاه شمالی دارای دو رینگ خنک کننده و فوم foam chamber) و cooling chamber) برای خنک سازی بدنه مخزن و اطفاء آتش سقف مخزن بوده که استفاده نشده است که در صورت استفاده امکان داشت، مخزن یدک که بیشترین زمان اطفا را برد نباید در آتش می سوخت.


کلید واژه ها: پالایشگاه تهران - پالایشگاه - خبرگزاری - تهران - اقتصادی - ستاد انتخاباتی - آیت الله رییسی - خبرگزاری فارس - مدیرعامل - انتخاباتی - مدیریت - یکپارچگی - آیت الله - صنعت نفت - خبرنگار - مکانیکی - محوریت - گزارش - حاشیه - کمیته - رییسی - حوادث - گفتگو - بررسی - انرژی - استاندارد - عدم حمایت - گروه - نشست - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
مدیران بجای برخی انتقادها، درصدد برطرف کردن اشکالات باشند

دستور رهبر انقلاب پیرو پیشنهاد وزیر بهداشت در خصوص تعطیلی کرونا

پورابراهیمی: دولت هیچ شاخص اقتصادی را سالم نگذاشت

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

اندکی صبر، سُرُم نزدیک است!

چرا سرم در کشور نایاب شد؟

دولت دوازدهم و شب خداحافظی

6 ابهام بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق درباره عملکرد مجلس یازدهم!

برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم فرج نژاد در دانشگاه آزاداسلامی یزد

استوری عجیب سحر دولتشاهی +عکس

برپایی جشن عروسی 250 نفر را در آمل کرونایی کرد

مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو تغییر کرد

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت در خصوص اعمال تعطیلی دو هفته ای در کشور

توضیح سازمان انرژی اتمی درباره مصاحبه سخنگوی کمیسیون اصل90 در ارزیابی اجرای قانون اقدام راهبردی

پدافند هوایی در حوزه پهپاد از توانایی بسیار بالایی برخوردار است

نیروی پدافند هوایی ارتش قادر است هر گونه عملیات پهپادی را اجرا کند

خضریان: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به طور کامل اجرا نشده است

پاسخ مقتدی صدر به احتمال تجدیدنظر در تحریم انتخابات

به فکر حفظ کسب وکارها در فضای مجازی هستیم/ هیچ یک از شبکه ها مسدود نمی شوند

پیگیری نبود روشنایی در شهرک علوی سراب

ویدئو | مدیرعامل سازمان بهشت زهرا:  شرایط بهشت زهرا غیر قابل تصور است | دیگر سن مطرح نیست

توضیح سازمان انرژی اتمی در خصوص مصاحبه سخنگوی کمیسیون اصل نود در مورد ارزیابی نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 11 مرداد

توسعه مرکز سی تی اسکن بیمارستان شهید زاده بهبهان + عکس

پیگیری وضعیت پیاده راه خیابان امام سمنان

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

ناواقعیتی به نام دولت روحانی

خبرهای امروز از استودیو خبر ایران/ 11 مرداد 1400

نگاهی به «تنفیذ احکام ریاست جمهوری» در قوانین و اصول موضوعه

گزارش صالحی درباره اجرای قانون اقدام راهبردی به کمیسیون اصل 90

صاحب این عکس معروف کیست؟

احتمال تعطیلی دو هفته ای کشور فردا بررسی می شود/ توضیحات دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا

دور جدید سلسله نشست های مبانی حکمرانی دینی برگزار می شود

به فکر حفظ کسب وکارها در فضای مجازی هستیم/ هیچ یک از شبکه ها مسدود نمی شود

مشروح خبر 20 دوشنبه 11 مرداد 1400

کرونا دره شهر را تعطیل کرد

جای خالی چراغ عابر پیاده در چهار راه های شلوغ مرکز گلستان

مجوز برای برگزاری هیچ برنامه ای در استان تهران صادر نمی شود

شاخه گل مزاحم سوژه آخرین نشست هیات دولت!

ناواقعیتی به نام دولت روحانی/ یادداشت آقاجانی

سرمایه گذاری 820 کیلومتر آزاد راه در کشور توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص)

تسلیت رییس رسانه ملی در پی درگذشت فرزند یوسفعلی میرشکاک

جریان صدر: از تصمیم خود در تحریم انتخابات بازنمی گردیم

برپایی جشن عروسی 250 نفر را در آمل کرونایی کرد

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در پی کسب رتبه دوم کنکور تجربی توسط آقای پارسا فتحی

ببینید | جزییات برگزاری مراسم تحلیف و تنفیذ رییس جمهور منتخب

نماینده سیلی زن به سرباز راهور: در اینستاگرام ابزارآلات جنسی به فروش می رسد کافی است جستجو کنید

تعطیلی 2 ساعت فرودگاه های تهران و البرز

حمایت از ناوگان ملی کشتیرانی ضروری است

«فوق العاده ویژه معلمان» محاسبه و با حقوق مردادماه پرداخت می شود

انتقاد تند علی مطهری از اقدام جنجالی صداوسیما علیه روحانی در آخرین روز ریاست جمهوری اش

وحید علیمردانی، مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو شد

تقدیر اعضای هیئت دولت از روحانی

افتتاح حساب بانکی برای اداره کل خزانه داری شهرداری مشهد تصویب شد

تقدیر اعضای هیئت دولت تدبیر و امید از حسن روحانی +عکس

آرای 5 عضو شورای شهر پاکدشت ابطال شد

روند معکوس میان رفاه و تنهایی در انگلیس

اولین فیلم از اطفای حریق سپاه در ترکیه

جریان صدر: از تصمیم خود در تحریم انتخابات بازنمی گردیم

حضور 115 مقام رسمی از 73 کشور جهان

برپایی جشن عروسی 250 نفر را در آمل کرونایی کرد

انتقاد مجلس از دولت برای عدم اجرای درست قانون لغو تحریم ها

حسین شریعمداری: اینکه می گویند با طرح صیانت، شغلهای زیادی از بین می رود دروغ است

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 11 مرداد

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی از سایت های هسته ای

شورای پنجم نگرانی ها بابت پروژه های نیمه تمام اراک را خاتمه داد

معرفی فرمانده جدید حوزه بسیج دانش آموزی بن رود

حمله جدید یک نماینده به اینترنت: آلات فحشای جنسی در اینستاگرام می فروشند

سه ماه حقوق کارگران هفت تپه عقب افتاده است

توزیع 2 هزار مخزن آب به مناطق دارای تنش آبی خوزستان

تشریح جزییات انتخاب شهردار آتی کلانشهر اصفهان از سوی منتخبان شورای شهر ششم+لیست 11 نفره گزینه های شهرداری اعلام شد

پیکر سرباز شهید مدافع امنیت در گلستان تشییع شد

وصول بیش از 2 میلیون درخواست گواهی عدم سوء پیشینه از سوی مردم از ابتدای سال 99 تا امروز

دستور رهبر انقلاب به رییس جمهور پیرو پیشنهاد وزیر بهداشت در خصوص تعطیلی بخاطر کرونا

پرونده بابک زنجانی هنوز باز است؟

ظریف: برجام را به راحتی از دست ندهید

آمادگی نیروی انتظامی برای برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری

کارکنان بهشت زهرا: لطفا به فوتی های ناشی از کرونا دست نزنید

رونمایی از سامانه گردشگری مجازی گناباد

تصاویر/ آخرین نشست روحانی با اعضای دولتش

128 نفر از محکومان زندان های کرمان مورد عفو رهبری قرار گرفتند

زمان و امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون ورود به حرفه کارشناسی رسمی تا 13 مرداد تمدید شد

پیکر سرباز شهید مدافع امنیت در گلستان تشییع شد

نماینده ولی فقیه در کردستان: مسئولان و آمران به معروف و ناهیان از منکر سعه صدر داشته باشند

از الکترونیکی شدن انتخابات در کشور تا راه اندازی سامانه جامع امداد و بازسازی دولت

احضار سفیر رومانی در تهران به وزارت امور خارجه

زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی جدید تولید نشود

بابایی مطرح کرد: جهاددانشگاهی فارس و دستاوردهایی در راستای تحقق بیانیه گام دوم

شورای هماهنگی تبلیغات رویکرد فراجناحی دارد

امیرسرتیپ صباحی فرد: پدافند هوایی در حوزه پهپاد از توانایی بسیار بالایی برخوردار است

حضور فرستاده ویژه رییس جمهور صربستان در مراسم تحلیف

پارک های مشهد تعطیل شد

جلسه بررسی و حل مشکلات رانندگان مینی بوس حمل و نقل عمومی کیش

شورای تنظیم گری مشارکتی محتوای حرفه ای در ساترا برگزار شد

نگاهی گذرا به مراحل تحویل دولت به رییس جمهور جدید/ اینفوگرافی

دستور رهبر انقلاب به رییس جمهور در خصوص تعطیلی بخاطر کرونا

پیگیر به رسمیت شناختن حقوق مردم هستیم/ مجلس دنبال فیلتر نیست

پارک های مشهد تعطیل شد

به برکت شهدایی مثل شهید تهرانی مقدم استقلال کشور به اوج رسیده است

شورای هماهنگی تبلیغات رویکرد فراجناحی دارد/تقویت بصیرت افزایی و امیدآفرینی در برنامه های ملی و مذهبی

دلایل آتش سوزی در پالایشگاه تهران/ بی توجهی به کدام استاندارد های جهانی حادثه آفرین شد؟

دلایل آتش سوزی در پالایشگاه تهران/ بی توجهی به کدام استاندارد های جهانی حادثه آفرین شد؟