مطالب مرتبط:
انتخابات فرصت مغتنم برای تغییر ریل مدیریت اجرایی ناکارآمد است
بیش از 59 میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات 28 خرداد هستند/ یک و نیم میلیون عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسی در انتخابات مشارکت می کنند
انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری به روایت آمار و ارقام | 59 میلیون رای دهنده؛ مردان 650 هزار نفر بیش از زنان | 1.4 میلیون رای اولی
حضور مردم در انتخابات پرشور  و شعور باشد
برادر سوپراستار سینما نامزد انتخابات شوراها شد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 15:352021-06-14سياسي

انتخابات در سیره أمیرالمؤمنین علیه السلام


حوزه/ رقبای سیاسی حضرت امیر علیه السلام پس از تردید آفرینی و تغییر ذائقه ها و پس از تحریف و جابجایی معیارها و غبارآلود نمودن فضا دعوت به شورا – رفراندم – می نمودند و می خواستند با حضور مردم تصمیمات مورد نظر خود را رسمیت ببخشند، - آنان می دانستند که مصوبات شیطانی آنان هیچ مشروعیتی انسانی یا عقلانی و الهی ندارد پس چاره ای نداشتند جز اینکه با امضای مردم به آن مشروعیت بدهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام والمسلمین محمود لطیفی در نوشتاری با موضوع انتخابات در سیره أمیرالمؤمنین علیه السلام اینگونه نوشت: در آستانه انتخابات سرفصل هایی از مباحث سیاسی به نظر آمد.

این مطالب – با علم به اینکه نیازمند بررسی و تفصیل است، در حد طرح اولیه به محضر طلاب علاقه مند و مبلغان محترم عرضه می گردد تا شاید چشم اندازی از فرهنگ سیاسی مغفول مانده اسلام را ترسیم نماید.

یک: تولا و تبرا فرهنگ سیاسی و فرهنگ حقوقی دو حلقه مفقوده در اندیشه مسلمانان قرن های اخیر است.

جامعه انسانی بدون نظام سیاسی و نظام حقوقی قابل تصور نیست، آدمی زادگانی که بدون تعامل سیاسی و حقوقی زندگی می کنند تنها به حیات حیوانی بسنده نموده و مردگانی زنده نما! – میت الاحیاء – هستند.

به همین دلیل مسلمانان موظفند هر روز یک آرمان کاملاً سیاسی اجتماعی را ده یا هفده بار از خدا بخواهند و این، تنها خواسته واجب آن ها در نماز یومیه است: اهدنا الصراط المستقیم و صراط مستقیم یعنی همراهی و همبستگی با پیامبران الهی و راست قامتان و شهیدان و نیکوکاران – تولی – و یعنی قطع امید و مراوده و انس با ستمگران و کافران و گوساله پرستان و گمراهان – تبری - صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین و این، همان راهی است که در نباتات به جذب و دفع و در حیوانات به شهوت و خشم بروز می کند و اگر از فطرت انسانی تأثیر پذیرد به صورت شوق و اعراض یا محبت و عداوت ظهور دارد و اگر فطرت انسان از خرد متعالی فرمان ببرد همان شوق و اعراض در قالب ارادت و کراهت است و اگر تابع وحی الهی – شریعت – باشد به صورت تولی و تبری رخ می نماید.

و انسانی که مرز حق و باطل یا ایمان و شرک را برای خود ترسیم نکرده همان نبات یا حیوانی است که در حد جاذبه و دافعه یا شهوت و خشم مانده است و به مقام انسانی راه نیافته است – میت الاحیاء – دو: تولا بدون تبرا طاغوت و طاغوتیان کسانی هستند که به جای تسلیم شدن در برابر حقیقت و باورمندی به آن فقط به خود و سود و زیان خود می نگرند و شهوت و خشم و یا حتی ارادت و کراهت خود – و بلکه دیگران – را با آن تعریف می کنند.

از جمله کسانی که در صدر اسلام جدا شدن مرز حق و باطل را برنتافته و سود خود را در به هم ریختن مرزها و معیارها دیدند امویان بودند؛ زیرا برای پیراستن سابقه نفرت بار و تحمیل خود بر مسلمانان چاره ای جز مرزشکنی نداشتند.

از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است: ان بنی امیه اطلقوا للناس تعلیم الایمان و لم یطلقوا تعلیم الشرک، لکی اذا حملوهم علیه لم یعرفوه (کافی 2:415) بنی امیه راه ایمان و حق شناسی را باز و راه باطل و شرک شناسی را بستند تا مردم سیاست شرک آلود آنان را تشخیص ندهند؛ و شگفت اینکه پیروان ولایت الهی نیز تولی و تبری را از صراط و راه زندگی و تعامل با خودی و بیگانه به احساس و تنفری قلبی و عاطفی تنزل دادند و همچون کودکان ساده دل، لباس مصداق را بر تن حقیقت جاری پوشانیدند و صدها سال است به انتظاری مبهم نشسته اند و تولی کفار و سبک زندگی شرک آلودشان تمام هستی اینان را فرا گرفته است! سه: تولی کفار همبستگی مسلمانان مؤمن به ولایت الهی با یکدیگر و پیوند پولادین با ولی الهی جامعه – رابطوا امامکم المنتظر – و برائت و بیزاری و قطع علقه و علاقه از گمراهان و مستکبران و طاغوتیان و ستمگران و گسست هر گونه نسبت و همراهی با آنان، وظیفه روزانه هر انسان خردورز و شریعت مدار در هر موقعیت و مقام است.

و این اصلی عقلایی و از ضروریات دین و عامل حیات و موجودیت یک جامعه و فراتر از نظر و فتوای مجتهدان است.

و ما چه قدر با این اصل آشنا و به آن پایبندیم و از آن در حیات اجتماعی مسلمانان سود برده ایم؟! بخوانید سخن دردمندانه علامه طباطبایی را که فرمود: قرآن در مورد هیچ گناهی همانند ربا و همبستگی با دشمنان دین سخت گیری ننموده و لحن قرآن در برخورد با هیچ گناهی قابل مقایسه با این دو نیست، حتی لحن قرآن در مورد زنا و شرب خمر و قمار و ستمگری و از همه بدتر آدم کشی و فساد در زمین و .

در حد ربا و تولی با دشمنان نیست.

شاید برای آن است که اثر وضعی آن گناهان و پیامدهای ناروای آنان محدود است و این دو گناه اساس جامعه را منهدم و آن را از صفحه روزگار پاک و حیات انسانی را نابود می سازد.

.

به تاریخ بنگرید تا علت سخت گیری قرآن رابیابید و تصدیق کنید! امروز نرمش در برابر دشمنان و تولی و همبستگی و ابراز محبت و دوستی با آنان و همسان سازی زندگی خود با دشمنان دین، امت بزرگ اسلام را در پرتگاه هلاکت و چپاول دیگران قرار داده نه بر ثروت و اقتصاد خود مالکند و نه آبرو و اخلاق و جان خود را در اختیار دارند؛ نه اختیار حیات خود را دارند و نه اختیار مرگ خود را، نه اجازه مردن به آنان می دهند و نه چشم از آنان بر می دارند تا از مواهب زندگی بهره برند؛ هم دین خود را از دست داده اند و هم ارزش های انسانی را! (المیزان 2:402) چهار: خوب و بد در انتخاب برخی که بدون اندیشه و تدبر و حتی بدون توجه به رفتار و عملکرد دشمنان، تنها تلقینات آنان را تکرار می کنند و با ادای کلمات حق باطل را ترویج می کنند و گفتمان سازی می کنند؛ روزی از اسلام رحمانی و روز دیگر از مدارا و رواداری سخن می گویند و خاکستری بودن بسیاری را دلیل حقانیت پلورالیسم می شمرند و با یک چشم دیدن علی و معاویه را نشانه اعتدال و عدالتخواهی می نامند، به این پرسش انسانی و وجدانی قرآن که سه بار بر آن تصریح و تأکید نموده است – جدای از آنکه آن را اساس انتخاب و گزینش خود در سراسر آیات قرار داده – چه پاسخی دارند: ام نجعل الذین آمنوا و علموا الصالحات کالمفسدین فی الارض ام نجعل المتقین کالفجار (ص:28) ام حسب الذین اجترحوا السیئات ان نجعلهم کالذین امنوا و عملوا الصالحات سواء محیاهم و مماتهم ساء ما یحکمون (جاثیه:21) افنجعل المسلمین کالمجرمین ما لکم کیف تحکمون (قلم:35-36) به راستی آنان که ادعای عبور از رنگ و انگ دارند وخاکستری بودن را بر سپید و سیاه ترجیح می دهند حاضرند با دزد سنگدلی که به خانه آنان یورش برده و فرزند شیرخواره و معصوم شان را قطعه قطعه می کند و لبخند بر چهره دارد به مذاکره صمیمی بنشینند؟! مالکم؟ کیف تحکمون؟ و البته باید حق داد که مرزبندی نیازمند شناخت معیارها و تشخیص و تطبیق و اقدام است و طی این مراحل برای عده ای مرفه بی درد زحمت دارد و گاه طاقت فرسا است.

پنج: انسان انتخابگر انسان موجودی انتخابگر است.

گزینش شاخصه ذاتی او و رمز حیات و حضور او است و او لحظه ای از انتخاب و گزینش باز نمی ایستد.

او همواره بر سر دوراهی قرار دارد و همواره در مقام گزینش و داوری است و آینده نیک و بد او محصول گام هایی است که بر می دارد.

انتخاب گام نخست او را از انتخاب گام های بعدی بی نیاز نمی سازد.

او با یک انتخاب، به حق خالص یا باطل مطلق نمی رسد بلکه در هر گام باید بپاید و مراقبت نماید و به همین خاطر روزی ده بار تکرار می کند اهدنا الصراط المستقیم او با هر گامی که به سمت نور بر می دارد از تاریکی و سیاهی دور می شود و نیز با هر قدمی که به سمت باطل می رود از حق دور می شود.

او در تجربه هایش به معیارهایی برای تشخیص می رسد و به تدریج می آموزد که بدون تشخیص گامی بر ندارد.

انتخاب برآیند تشخیص است و تولی و تبری دستاورد شاخصه انتخابگری انسان.

بنابراین آنچه انسان را از نبات و حیوان جدا می کند انتخاب آگاهانه است و آنچه انسان را در مرحله انتخاب یاری می دهد و مرزها را روشن می سازد و تعریف می کند معیارهایی است که او بر اساس آن ها انتخاب می کند، زیرا انتخاب بدون معیار همچون توزین بدون ترازو تابع خواسته ها وهم و خیال خواهد شد.

شش: خلط حق و باطل کار شیطان و شیطان کیشان منصرف کردن انسان از گزینش آگاهانه با ایجاد تردید در صحت معیارها و تحریف در آن ها است.

با جابجایی معیارها و شبهه افکنی در آن ها ریشه فتنه شکل می گیرد و تشخیص حق و باطل در غبار فتنه برای خواص مشکل می شود.

امام سجاد علیه السلام در مناجات المطیعین می فرماید: فان الشکوک و الظنون لواقح الفتن و مکدره لصفو المنایح و المنن در فضای تردید و گمان سوابق درخشان و معجزه گون امیرالمؤمنین علیه السلام تیره و تار می نماید و اگر توکل به خدا نباشد و خدا بصیرت ندهد، شخصیت هایی چون زبیر و خواجه ربیع – بن خثیم – نیز به بیراهه می روند تا چه رسد به حارث بن حوط که در انتخاب بین طلحه و علی علیه السلام در می ماند (رک: حکمت262 ) و حضرت امیرالمؤمنین برای همین شرایط می فرماید: و قد فتح باب الحرب بینکم و بین اهل القبله و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر و العلم بمواضع الحق .

(خطبه:172) اگر از پایداری ها و شکیبایی های انسان کاسته شود و در اثر عدم بصیرت به تولای بدون تبری بسنده کند و تردید افکنی دشمن را که در پوشش دلسوزی بیان می شود تشخیص ندهد، آنگاه نباید از نتیجه تشخیص خود آزرده خاطر شود و به دیگران ناسزا گوید.

و اگر نگرانی های دلسوزانه ولی خدا را ارج می نهادند و به او اعتماد می نمودند – و وثقوا بالقائد فاتبعوه – و بی محابا گام برنمی داشتند و اراده خود را با فرامین حق مدارانه رهبری هماهنگ می نمودند – فامضوا حیث تؤمرون به وقفوا عند ما تنهون عنه – و فریب کف و سوت دشمن را نمی خوردند، دستاورد انتخابات صحیح گذشته خود را به سادگی از دست نمی دادند! هفت: تردید افکنی برخی اصرار داشتند – و دارند – تا امتیازات مؤثر در انتخاب رقیب را یا انکار کنند و یا تحریف نمایند مثلاً عده ای تلاش داشتند تا غیر ت دینی و حضور میدانی امیرالمؤمنین علیه السلام را تعصبی قومی و قهرمان نمایی قلمداد کنند و او را میرغضب پیامبر نام دهند.

یکی می گوید: هو حدث السن و قد اکثر القتل فی قریش و غیرها – علی جوان است و بسیاری از سرکردگان قریش را کشته است - و دیگری می گفت: و لکنک حدث السن و قد عرفت ما فی قلوب العرب و غیرهم علیک – تو هنوز جوانی و خوب می دانی که عرب و غیر عرب از تو کینه دارند و یا می گفتند: نظر مردم به بنی هاشم چونان نگاه گاو به قصاب است – ینظرون الیکم نظر الثور الی جاذره – ابن عباس می گوید: وقع بین عثمان علی کلام، فقال عثمان: ما اصنع ان کانت قریش لا تحبکم و قد قتلتم منهم یوم بدر سبعین کان وجوهم شنوف الذهب، تصرع انفهم قبل شفاهم عثمان در بگومگویی به امیرالمؤمنین علیه السلام گفت: من چه تقصیری دارم که قریش شما را دوست ندارد، شما روز بدر هفتاد نفر از چهره های قریش را بر خاک افکندید (شرح ابن ابی الحدید 9:22) و اثر همین نگرش ها عبدالله بن عمر مقدس و متعبد و سعد بن ابی وقاص فرمانده فاتح ایران می گفتند: ما رأی نمی دهیم چون علی هم برای قدرت می جنگد و حضرت امیر علیه السلام در پاسخ آن ها می گوید: عجبا لسعد و ابن عمر یزعمان انی احارب علی الدنیا! به راستی آیا پیامبر برای می جنگید؟ اگر آن ها معتقدند که پیامبر برای نابودی بت ها و تثبیت عبودیت الهی می جنگید، من هم برای مقابله با گمراهی و مبارزه با فساد و فحشا می جنگم (شرح ابن ابی الحدید20:328 – کلمه 765) و البته مشکل اصلی اصل نظام بود و این تهمت ها و تحریف ها بهانه ای بیش نبود کل حقد حقدته قریش علی رسول الله صلی الله علیه و آله اظهرته فیّ و ستظهره فی ولدی من بعدی .

مالی و لقریش؟ انما وترتهم بامر الله و امر رسوله.

افهذا جزاء من اطاع الله و رسوله ان کانوا مسلمین (همان: کلمه 764) همه کینه هایی را که قریش درباره پیامبر خدا پنهان نموده بودند از من تلافی کردند و پس از من از فرزندانم تلافی خواهند کرد.

من چه تقصیری دارم، جز اینکه فرمان خدا و پیامبر خدا آنان را از پای درآوردم! آیا کینه توزی پاداش کسی است که فرمانبر خدا و پیامبرش بوده است؟ و آیا اسلام به آنان چنین دستوری داده است؟ هشت: تهمت و تحریف آنان از یک سو برای امیرالمؤمنین علیه السلام سوابق منفی می تراشیدند و از امتیازات مثبت برداشت منفی می نمودند و از کاه کوه می ساختند.

حتی دفاع امیرالمؤمنین علیه السلام از شخص و شخصیت پیامبر و حسنین – دو یادگار پیامبر – را نشانه تعصب او می شمردند ویکی از علل عدم صلاحیت او برای انتخاب قلمداد نموده می گفتند: خشیناه علی حداثه سنه و حبه بنی عبدالمطلب و گاه می گفتند: علی مرد شجاعی است اما مدیریت ندارد – رجل شجاع ولکن لا علم له بالحرب (خطبه 27) و از سوی دیگر می گفتند: تذکرون کسری و قیصر و دهائهما و عندکم معاویه! (تاریخ طبری 3:264) چرا شما زیرکی و مدیریت کسری و قیصر را یادآوری می کنید و از شخصیتی چون معاویه غافلید؟! با این فضا سازی ها بود که ذائقه مسلمانان را تغییر دادند و آنان را درباره موقعیت حضرت امیر علیه السلام دچار تردید نمودند.

نه: تغییر نگرش رقبای سیاسی حضرت امیر علیه السلام پس از تردید آفرینی و تغییر ذائقه ها و پس از تحریف و جابجایی معیارها و غبارآلود نمودن فضا دعوت به شورا – رفراندم – می نمودند و می خواستند با حضور مردم تصمیمات مورد نظر خود را رسمیت ببخشند، آنان می دانستند که مصوبات شیطانی آنان هیچ مشروعیتی انسانی یا عقلانی و الهی ندارد پس چاره ای نداشتند جز اینکه با امضای مردم به آن مشروعیت بدهند.

غافل از اینکه اصولاً بین رأی حلال و رأی حرام فرق است، حضور و مشارکت بر محور اطاعت از خدا و بر اساس اصول و منطق عقلانی و وحیانی، صد و هشتاد درجه متفاوت است با حضور بر محور نافرمانی از عقل و منطق و بر مبنای خودخواهی و استکبار.

معاویه طی نامه ای به حضرت امیر علیه السلام می نویسد: حتی نجعلها شوری بین المسلمین، یختارون لانفسهم من رضوا و احبوا (اخبار الطوال :170) و عمروعاص نیز می گوید: فان الذی فیه صلاحنا ان تجیب الی ما ندعوک الیه من شوری تحملنا و ایاک علی الحق! (همان: 164) و در ادامه و پس از نیرنگ عمروعاص در نامه ای دیگر می نویسد: لو کنت محقا لاجابوک .

(شرح ابن ابی الحدید 2:47) و پس از شهادت حضرت و صلح تحمیلی به امام حسن علیه السلام می گوید: من به خلافت سزاوارترم لان الناس قد اجمعوا علی و لم یجمعوا علیکم و حضرت امام حسن علیه السلام پاسخ می دهد: هیهات هیهات لشر ما علوت یابن آکله الاکباد، المجتمعون علیک رجلان: بین مطیع و مکره، فالطائع لک عاص لله و المکره معذور بکتاب الله (بحار 44:104) ده: حضور در صحنه حضور مردم در صحنه انتخاب و گزینش هم رسمیت بخش است و هم تکلیف آور.

امیرالمؤمنین علیه السلام – به عنوان جدال احسن – در ضمن نخستین نامه هایی که به معاویه نوشته اند می فرماید: انه بایعنی القوم الذین بایعوا ابابکر و عمر و عثمان .

فلم یکن للشاهد ان یختار و للغائب ان یرد .

(نامه:6) همان کسی که 25 سال شمشیرش را به کناری نهاده و بیل باغداری بر دوش گرفته بود اکنون می گوید پس از حضور و مشارکت مردم اگر کسی مخالفت کند پاسخش را با شمشیر می گیرد، زیرا از لحظه مشارکت و انتخاب مردم، تکلیف رهبری و هدایت بر قامت او محقق شده است لولا حضور الحاضر و قیام الحجه بوجود الناصر لالقیت حبلها علی غاربها (خطبه:3).

گر چه ولی خدا ولایت الهی را در مقام ثبوت دارا است ولی مرحله اثبات و تحقق خارجی آن به حضور و انتخاب مردم پیوند خورده است.

البته حضور و مشارکت مردم به معنای تجمیع و تبلور نیروهای متفرق است که به عنوان نیرو محرکه حکومت و ولایت عمل می کند و نسبتی با صحت و بطلان حکومت ندارد.

صحت و حقانیت بر محور عدالت و نظم و منطق است نه بر اساس قدرت و زور.

حضور مردم در صحنه حتی ناحق و باطل را پیروز می کند و عدم حضور آنان علی علیه السلام را که عالم ترین، عادل ترین، فقیه ترین، مدیرترین و .

است ناکارامد می سازد - لا رأی لمن لایطاع .

امیرالمؤمنین علیه السلام بارها به مردم کوفه پیروزی شامیان را هشدار می دهد و در یک خطبه تصریح می کند: اما و الذی نفسی بیده لیظهرن هولاء القوم علیکم، لیس لانهم اولی بالحق منکم ولکن لاسراعهم الی باطل صاحبهم و ابطائکم عن حقی .

(خطبه:97 و رک: خطبه:25) حضرت سوگند می خورد که شامیان بر شما چیره می شوند و این پیروزی به معنای بر حق بودن آن ها نیست بلکه آنان از عوامل پیروزی – وحدت رویه، اطاعات از رهبری، پایبندی به تعهدات انتخاب، اصلاحات، سرعت عمل و اقدام به موقع – بهره می گیرند و شما گرفتار: تفرقه، نافرمانی، خیانت در امانت و تعهدات، فساد و کوتاهی در اقدام هستید.

یازده: چرایی انتخاب غلط چرا مردم دچار اشتباه در انتخاب می شوند؟ یکی از مغالطه های بزرگ سیاسی این است که سیاست بازان حقانیت را با گرایش مردمی پیوند می زنند در صورتی که گرایش ها همواره تابع عقل و منطق نیست گاهی تابع احساس و گاه تابع منافع خواص است.

چالش بزرگ امیرالمؤمنین علیه السلام خواصی بودند که سابقه همراهی با پیامبر در صحنه های نبرد داشتند و امروز به خاطر همان سوابق از عطایای ویژه صاحبان قدرت برخوردار بودند و مسلمانان ساده لوح و بی بصیرت آنان را یادگار پیامبر و بازماندگان شهدایشان می دانستند.

حضرت در فرازی از خطبه قاصعه می فرماید: الا فالحذر الحذر من طاعه ساداتکم و کبرائکم الذین تکبروا عن حسبهم و ترفعوا فوق نسبهم .

و لا تطیعوا الادعیاء الذین شربتم بصفوکم کدرهم و خلطتم بصحتکم مرضهم و ادخلتم فی حقکم باطلهم و هم اساس الفسوق و احلاس العقوق اتخذهم ابلیس مطایا ضلال و جندا بهم یصول علی الناس و تراجمه ینطق علی السنتهم استراقا لعقولکم و دخولا فی عیونکم و نفثا فی اسماعکم فجعلکم مرمی نبله و موطی قدمه زنهار! زنهار از پیروی و فرمانبرداری سران و بزرگانتان، همانان که به سابقه و جایگاه خود نازیدند و نژاد و ژن خویش را برتر دیدند .

از این مدعیان! پیروی نکنید، همانان که با صفای روحتان بر آلودگی هایشان سرپوش نهادید و بیماری های روانشان را با سلامتی روان خود در هم آمیختید و باطل آنان را همراه باورهای حقتان ساختید در حالی که آنان ریشه هم فسق ها و انحراف ها و هم نشین کژاندیشی هایند، شیطان آنان را مرکب دام گمراهی و سپاه پیروزی بر مردم و مترجم و مبلغ وسوسه های خود قرار داده، تا عقل شما را برباید و بر نگرش شما تأثیر گذارد و در گوشتان بخواند تا شما را هدف تیرهایش سازد و پایمال قدم هایش نماید.

و در جای دیگر می فرماید: فالله الله ان تشکوا الی من لایشکی شجوکم و لا ینقض برایه ما قد ابرم لکم .

(خطبه 105) خدا را خدا را! از اینکه نزد کسی شکایت برید که بر اندوه شما نگران نمی شود.

برای شما دل نمی سوزاند و با اندیشه و تدبیر خود گره کار فروبسته شما را باز نمی کند.

چشم اینگونه خواص بر زرق و برق کاخ معاویه خیره شده و درد و رنج مردم را جز از پنجره کاخ معاویه نمی بیند.

او همه دنیا را و همه مسائل را به دَم و دُم کدخدا پیوند می زد و در آن صورت مردم گمان می کنند که دنیا به کام بنی امیه است؛ سودش به آنان می رسد و لذتش را آنان می برند و تازیانه و شمشیر آنان بر سر و روی مردم همیشگی است – حتی یظن الظان ان الدنیا معقوله علی بنی امیه تمنحهم درها و توردهم صفوها و لا یرفع عن هذه الامه سوطها و لا سیفها و کذب الظان لذلک (خطبه 87) ولی این پنداری دروغ است و آنان چون همقطاران طاغوتی شان مدت اندکی ستم می کنند و سپس نامی از آنان باقی می ماند.


کلید واژه ها: علیه السلام - انتخابات - فرهنگ سیاسی - سیاسی - حجت الاسلام والمسلمین - السلام - مشروعیت - علیه - حجت الاسلام - فرهنگ - اسلام - حضور مردم - سیره - غبارآلود - مردم - خبرگزاری - تصمیمات - معیارها - نیازمند - مصوبات - شیطانی - مبلغان - آستانه - لطیفی - ترسیم - گزارش - رسمیت - تغییر - موضوع - علاقه

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد تند مسیح مهاجری از مراسم تحلیف رییسی /مخاطبان خود را نشناخته اید /این هم تشریفات در شرایطی که مردم جان می دهند جای سوال دارد

تصاویر/ دیدار جمعی از فعالان بهاری گیلانی و اصفهانی با دکتر احمدی نژاد

تصاویر / کاروان چاووش خوانی محرم در آستان هلال بن علی آران و بیدگل

توییت کنایه آمیز عباس عبدی به دولت رییسی و طرفدارانش؛ شاید ما خیلی پرت هستیم!

اعضای هیئت رییسه شورای شهر قم انتخاب شدند

انتقادات صریح مسیح مهاجری از مراسم تحلیف رییسی: سخنرانان و بانیان این مراسم مخاطبان خود را نشناخته اند

تصاویر / بازدید امام جمعه پردیسان از مرکز واکسیناسیون سازمان بسیج جامعه پزشکی

بالا رفتن ارزهای دیجیتالی

مراسم تحلیف بدون هیچ حادثه ای برگزار شد

وزیر دفاع: جهش جدید در همکاری های ایران و ونزوئلا ایجاد می شود

دستوالعمل برگزاری مراسم محرم در البرز اعلام شد

عملیات محوری «پویش ایران مشکی پوش» در استان بوشهر اجرا می شود

صوفی با شهروندان همدانی خداحافظی کرد

ترس رسانه های معاند از جامعه ستایشگری و هیئت های مذهبی

سرپرست شهرداری فریدون شهر انتخاب شد

چالش های اجتماعی به اوج خود رسیده است/ کمترین حمایت اجتماعی دولت از مردم در پساکرونا چیست؟

(ویدیو) ماجرای عجیب جشن تولد برای یک سگ!

مراسم تحلیف اعضای شورای اسلامی راور برگزار شد

گودرزی: نظمی در حدی نبود که برکنارم کند یا استعفایم را به او بدهم/ این سیستم مدیریت با تشکر و قدردانی بیگانه است! + نامه استعفا

بازتاب مراسم تحلیف رییس جمهور در رسانه های ترکیه

قالیباف: ما هم در جهت تبعیت ازدستور رهبر انقلاب سعی میکنیم بررسی وزرای پیشنهادی در دولت را منسجم و پیوسته در کمیسیون ها و در صحن علنی دو شیفت و سه شیفت انجام دهیم

تماشای رقابت های کشتی المپیک قبل از آغاز مراسم تحلیف رییس جمهوری

غیبت احمدی نژاد، آملی لاریجانی و علی لاریجانی در مراسم تحلیف رییسی

واکسیناسیون خبرنگاران لرستانی

محوریت گفتمانی هیئات محرم خانواده و الزامات آن است

اعضای هیئت رییسه شورای شهر صومعه سرا انتخاب شدند

سفر به خراسان رضوی ممنوع شد

نقش آفرینی پژوهشگران جوان در تولید علم | از ساخت روبات مین یاب تا دستبند نجات غریق هوشمند

رشد مثبت 130 درصدی بودجه سال 1399

خطبای حسینی باید نقشه راه اصلاح امت را ترسیم کنند

واکسیناسیون خبرنگاران در لرستان

تبریز خاطرات مشروطه را زندگی می کند

ترتیل صفحه 174 قرآن/ زمان نامعلوم قیامت+فیلم، متن و مفاهیم

پیروز حناچی، خبر استعفایش را تکذیب کرد

تصاویر / مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری

اقدام شایسته رییس جمهور در تبعیت از دستور رهبرانقلاب؛ رییسی: در هفته آینده لیست اعضاء کابینه را تقدیم می کنم

استعفای شهردار تهران تکذیب شد

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 14 مرداد

مراسم تحلیف اعضای ششمین دوره شورای شهر بندرعباس

اتحادیه اروپا تعامل دیپلماتیک با ایران را حیاتی توصیف کرد

فال روزانه امروز جمعه 15 مرداد 1400

پیروز حناچی، شهردار تهران، استعفا کرد؟

آیت الله رییسی درگذشت همسر عضو حقوقدان شورای نگهبان را تسلیت گفت

خبری نسبتاً مهم درباره فوق العاده ویژه معلمان

روحانی آمارهای اقتصادی را کتمان می کرد

با طرح یک سوال، نه گفتن را آسان کنید!

محوریت گفتمانی هیئات محرم خانواده و الزامات آن است

سرپرست شهرداری رودان انتخاب شد

تردد در مرزهای میلک و گمشاد با افغانستان متوقف شد

واکنش آمریکا به سخنان رییسی در مراسم تحلیف

استعفای حناچی تکذیب شد

سرپرست شهرداری رودان انتخاب شد

تردد در مرزهای میلک و گمشاد با افغانستان متوقف شد

تکذیب خبر استعفای شهردار تهران

رییس مجلس: مبادلات اقتصادی میان ایران و ترکیه نامطلوب است

سفر به خراسان رضوی ممنوع شد

مراسم تحلیف اعضای ششمین دوره شورای شهر بندرعباس

دیدار رییس دومای دولتی روسیه با رییسی/ گفت و گو در مورد سند همکاری دو کشور

اهدای جایزه ملی «کارلوس جی فینلای» کوبا به رییس انستیتو پاستور ایران

توییت معنادار کاندیدای وزارت خارجه دولت رییسی درباره مذاکره با آمریکا

اژه ای: توافق سه گانه با عراق هر چه سریع تر اجرایی شود

قالیباف: سطح روابط اقتصادی ایران و ترکیه باید افزایش یابد/ لزوم افزایش فعالیت در بازارچه های مرزی دو کشور

تکذیب خبر استعفای شهردار تهران

برگزاری مراسم تحلیف رییسی

رییسی: جمهوری اسلامی کشورهای همسایه را خویشاوند خود می داند

تکذیب خبر استعفای شهردار تهران

تکذیب استعفای شهردار تهران

اعضای هیئت رییسه شورای 9 شهر در شهرستان دشتستان انتخاب شدند

پیروز حناچی استعفا داد.

دیدار وزیر صنعت و تجارت قطر با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیروز حناچی شهردار تهران استعفا داد

ویدیویی دوست داشتنی از دو دوست

روابط با همسایگان محور سیاست خارجی رییسی/ عراق و افغانستان در صدر اولویت ها

هیئت های مذهبی آغوش خود را برای اقشار خاکستری باز کنند

درخواست آمریکا از ایران: به مذاکرات وین برگردید؛ تا ابد فرصت نیست

تکذیب خبر استعفای شهردار تهران

اتحادیه اروپا تعامل دیپلماتیک با ایران را حیاتی توصیف کرد

استقبال نمایندگان مجلس از دیپلماسی خارجی آیت الله رییسی

آخرین صحبت های نوبخت درباره رتبه بندی فرهنگیان

حواشی انتشار نتایج نظرسنجی اخیر صداوسیما/ نام یک سریال حذف شد؟

آمریکا: از ایران می خواهیم به مذاکرات برجام برگردد

شهردار چادگان ابقا شد

اتحادیه اروپا: تعامل دیپلماتیک با دولت جدید ایران حیاتی است

رییسی: دست دوستی به سمت کشورهای منطقه دراز میکنم/ قدرت جمهوری اسلامی در منطقه امنیت ساز است

اعضای هیئت رییسه شورای 9 شهر در شهرستان دشتستان انتخاب شدند

حاشیه های تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

تاکید رؤسای قضای ایران و عراق بر انجام توافقات طرفینی

پیام متفاوت روزبه بمانی برای جهان پهلوان حسن یزدانی/عکس

تسلیت رییسی برای درگذشت مادر شهیدان اسماعیل زاده

حناچی استعفا داد

مراسم تحلیف رییس جمعهور ابراهیم رییسی

توصیه حاج قاسم به مجاهدان جمهوری آذربایجان

آغاز فعالیت ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا لرستان

کشف کوچکترین کوتوله سفید با اندازه کمی بزرگتر از ماه

رییس مجلس جمهوری آذربایجان وارد تهران شد

حناچی خبر استعفای خود را تکذیب کرد

حناچی، شهردار تهران استعفا داد

محبوب ترین کیف پول ارزدیجیتال کومودو را بشناسید!

ترویج علم و یاری رساندن به محرومان، تأسی به سیره نورانی امام سجاد(ع) است

درخواست آمریکا از ایران: به مذاکرات وین برگردید؛ تا ابد فرصت نیست

انتخابات در سیره أمیرالمؤمنین علیه السلام

انتخابات در سیره أمیرالمؤمنین علیه السلام