مطالب مرتبط:
اضافه شدن واکسن «برکت» به واکسیناسیون کشوری کرونا؛ از هفته آینده
اضافه شدن واکسن «برکت» به واکسیناسیون کشوری کرونا؛ از هفته آینده
اضافه شدن واکسن «برکت» به واکسیناسیون کشوری کرونا؛ از هفته آینده
اضافه شدن واکسن »برکت« به واکسیناسیون کشوری کرونا؛ از هفته آینده
تازه ترین جزییات تولید واکسن های ایرانی کرونا به روایت وزیر بهداشت/ برکت و پاستور در هفته های آینده آماده می شوند
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 15:152021-06-14پزشكي

اضافه شدن واکسن برکت به واکسیناسیون کشوری از هفته آینده | مجوز پاستور هفته بعد صادر می شود | از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نداریم


وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در صدور مجوز واکسن های ایرانی، کارشناسانه و آزادانه اقدام کردیم، گفت: واکسن برکت از هفته آینده به مجموعه واکسیناسیون کشور می پیوندد و مجموعه پاستور نیز هفته آینده می پیوندد.

- اضافه شدن واکسن برکت به واکسیناسیون کشوری از هفته آینده مجوز پاستور هفته بعد صادر می شود از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نداریم" وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در صدور مجوز واکسن های ایرانی، کارشناسانه و آزادانه اقدام کردیم، گفت: واکسن برکت از هفته آینده به مجموعه واکسیناسیون کشور می پیوندد و مجموعه پاستور نیز هفته آینده می پیوندد.

واکسن های رازی و فخرا هم در آینده نزدیک اضافه می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در بیست ونهمین آیین پویش ره سلامت در استان مرکزی پس از اعلام خبر صدور مجوز مصرف واکسن ایرانی کووایران برکت، درباره واکسن تولید مشترک پاستور و کوبا گفت: قرار شده است پاستور مدارک را آماده کند و طی هفته آینده اقدام کنیم.

بنابراین واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون ما می پیوندد و پاستور هفته آینده خواهد پیوست.

مجوز مصرف واکسن ایرانی برکت صادر شد وزیر بهداشت: دیشب از ذوق نخوابیدم" نمکی ادامه داد: اراک به دلیل نزدیکی به قم به عنوان اولین مرکز بیماری و بعد از آن گیلان از همان لحظه های اول مورد دغدغه و اضطراب ما در ستاد وزارت بهداشت بود.

قبل از ورورد ویروس به کشور و همان اوایلی که در ووهان چین اعلام شد، تمام هم و غم مان رصد گردش ویروس در کشور بود.

یکی از جاهایی که ما نگرانش بودیم، جاهایی بود که به کانون های اولیه بیماری نزدیک بود.

مانند اراک، کاشان و شهرهایی که به قم نزدیک تر بودند.

من شبانه روز ممتد و طولانی رصد می کردم.

گاهی حیرت می کنم که چگونه شد که شبانه روز ممتد و طولانی نخوابیدم، اما انرژی کار را خداوند مرحمت کرد.

همان زمان در استان یک پزشک متخصص اورژانس مبتلا شده بود که حالش اینجا بد شده بود و خدا را شکر این فرد به ما برگشت.

نمکی ادامه داد: روزهای اول هیچ یک از ما ویروس را نمی شناختیم، رفتارش را نمی دانستیم و نمی دانستیم که با ما چه خواهد کرد.

عزیزان ما در استان مرکزی با هدایت استاندار و همدلی و وفاق سایر دستگاه ها و زحمات شبانه روزی کادر بهداشت و درمان نقش آفرینی خوبی کردند و امروز می توانیم بگوییم که یکی از استان های با نمره بسیار خوب و قابل قبول استان مرکزی است.

وزیر بهداشت گفت: روزهای سختی بر همه ما گذشت و خدا را شکر می کنم که امروز ما علاوه بر اینکه در باتلاق کرونا نماندیم، اقدامات خوبی هم انجام دادیم.

موج چهارم کرونا که یکی از سهمگین ترین امواج با ویروس انگلیسی بود و دیدید که در شهرهایی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا با مجهزترین زیرساخت ها، با خزانه های پر و دلارها و پوند فراوان و دروازه های باز و بدون تحریم بیماران شان پشت در بیمارستان سرگردان شدند، اما اینجا به لطف خداوند حتی یک بیمار پشت درهای هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و از آن افتخارآمیزتر اینکه ما بیماران غیرکرونایی نیازمند به آی سی یو و خدمات ویژه را هم نگذاشتیم که سرگردان شوند.

کمبود اکسیژن نداریم نمکی گفت: در یک سال ما بیش از 460 اکسیژن ساز را به نقاط مختلف کشور بردیم.

بیش از 50 درصد از بیمارستان های مهم ما کمبود اکسیژن داشتند که البته طبیعی بود.

زیرا در حالت طبیعی یک بیمار نیازمند اکسیژن در دقیقه یک تا پنج لیتر اکسیژن می خواهد، اما بیمار مبتلا به کووید در بیرون آی سی یو 25 لیتر اکسیژن در دقیقه و در درون آی سی یو تا 35 لیتر در دقیقه اکسیژن نیاز دارد.

او افزود: بنابراین در ابتدا ناگهان با کسری سنگین اکسیژن در بیمارستان ها روبرو شدیم، اما در کمتر از یک سال 460 اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رفت و امروز با افتخار می توانم بگویم که چیزی به نام کمبود اکسیژن که نگران مان کند در هیچ کجای کشور نداریم.

پخش مستند شنا با دست های بسته از هفته آینده وزیر بهداشت اظهار کرد: در سالی که گذشت، علی رغم تحریم های ظالمانه به دروغ می گفتند که دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکردیم.

یک سریال 10 قسمتی که چند روز پیش آغاز کارش کلید خورد برای پخش، به نام شنا با دست های بسته که تعبیر من بود در روزهای اول که همکاران من با دست های بسته اما با چشم های باز در اقیانوس بلا شنا کردند.

نمکی گفت: پخش این سریال از هفته آینده آغاز می شود و شما خواهید دید که اسنادی را پیدا کرده اند که چقدر قرار بوده به ما در این اپیدمی فشار وارد کنند تا ما فروبریزیم.

البته این آرزو را به گور بردند و خواهند برد که این ملت در برابر این هجمه ها و فشارها زانو بزند.

راه اندازی 14هزار تخت بیمارستانی تا مرداد وزیر بهداشت گفت: در اوج این گرفتاری ها و فشارها امسال تا مرداد ماه 14 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم که در تاریخ این کشور بی سابقه است.

در بهترین شرایط ما سالی 4500تخت اضافه کردیم.

همچنین حدود 140 دستگاه سی تی اسکن به اقصی نقاط کشور رفت و افتتاح 1400 پروژه بهداشتی دارد تا اواسط تیر به سرانجام می رسد.

این رکورد در تاریخ این کشور در روزهایی که وضع مالی بهتری داشتیم و کرونا هم نداشتیم، رقم نخورد و این از الطاف الهی برای این سرزمین است.

نمکی ادامه داد: اجازه مصرف واکسن ایرانی دیروز صادر شد.

من شب های زیادی نخوابیدم که از اضطراب بود، اما دیشب از ذوق این خبر نخوابیدم.

ما چند قول به مردم دادیم.

اول آنکه قول دادیم نمی گذاریم در هیچ شرایطی هیچ بیماری پشت در بیمارستان ها سرگردان شود.

او گفت: قول دادیم در اوج تحریم نخواهیم گذاشت داروی اساسی به دست مردم نرسد؛ البته ممکن است بعضی وقت ها نوساناتی داشتیم اما 4750 قلم دارو در شرایط سخت تحریم تامین کردیم.

گاهی می گویم خاک بر فرق من و تمثیل من، پس از فشاری که بر اهل بیت پیامبر در حصر آب آمد، دیگر چنین تحریم سختی بر امتی روا نشد که بر این مملکت روا شد.

در این تحریم حتی در یک اتاق عمل به دلیل فقدان داروی بیهوشی عملی کنسل نشد.

آزمایش واکسن های خارجی در ایران را قبول نکردیم نمکی عنوان کرد: از کشورها خواستیم برای ساخت واکسن با ما کار کنند، ذره ذره با آنها پیش رفتیم و وقتی به فاز تحقیقات رسیدند خواستند در ایران تست کنند که گفتیم ما زیر بار نمی رویم.

بعد کشورهای منطقه که می گویند واکسن زدند، در کلینیکال ترایال واکسن سایر کشورها بودند و ما قبول نکردیم مردم ما تحت آزمایش واکسنی قرار گیرند.

به یک شرط حاضر به همکاری هستیم که بیایید و باهم واکسن بسازیم و تنها کشوری که در انتقال دانش فنی با ما کنار آمد کوبایی ها بودند که تازه آن هم فاز یک و دو در کشور خودشان طی شد و فاز سوم را در ایران انجام دادیم.

او گفت: راه دیگری که رفتیم راه سبد کووکس بود.

حالا برخی افاضه می کنند که فلانی واکسن داشت و نخریدیم، درست نیست.

من پوستم از این حرف ها کلفت تر است اما این شیوه های غیر منصفانه که دل فرماندهان این عملیات بزرگ را در نبردی بی امان خالی کند، صحیح نیست.

من با خدا معامله کردم و این فشارها ذره ای بر اراده ام اثر نخواهد گذاشت.

ما تا دقیقه 90 هرجا که باشیم سربازیم اما این قضاوت که میلیون ها واکسن پشت دروازه ها بود و ما نخریدیم درست نیست.

بعضی ها واکسن را بر ما قطع کردند وزیر بهداشت تاکید کرد: حرکت بزرگ واکسیناسیون در کشور راه افتاد و ناگهان بعضی ها واکسن را بر ما قطع کردند.

دوستان بر ما قطع کردند، دشمنان که جای خود دارند.

به این دوستان گفتیم چرا قطع کردید؟ گفتند به دلیل شیوع بیماری در کشور خودمان قرار است روزی 15 میلیون واکسیناسیون انجام دهیم و حتی حاضر نشدند از این تعداد در عالم رفاقت، 50 هزار واکسن برای ما بفرستند.

چه کسی باید این مطلب را جبران کند به جز تولید داخلی؟ نمکی افزود: ما مسیر قراداد با بیرونی ها را طی کردیم و پیش پرداخت دادیم.

مسیر قرارداد با کووکس را طی کردیم و پیش پرداخت هم دادیم.

سازوکار کووکس بسیار ضعیف تر از آن بود که بتواند به هشت کشور دنیا بگوید 85 درصد از واکسن دنیا مال شما نیست و بقیه دنیا هم آدم هستند.

تا امروز از 16میلیون و 800 هزار دُزی که قرارداد بستیم تنها مقدار اندکی ارسال شده است.

او اظهار کرد: ما از هند واکسن خریدیم، آقای دادستان هند در فرودگاه دستور توقف داد.

60 میلیون دوز واکسن با روس ها قرارداد بستیم.

تا امروز هنوز یک میلیون هم به ما ندادند.

البته پول ندادیم و گذاشتیم آن را زمان حمل بدهیم.

20 میلیون دوز واکسن از چین قرار بود برسد که فقط حدود 4 یا 5 میلیون آن رسیده است.

واکسن ایرانی؛ کم عارضه ترین و موثرترین واکسن است نمکی تاکید کرد: همزمان به تولید داخل فکر کردیم و در یک سال گذشته دل به دریا زدیم و بر تمام پلتفرم های دنیا کار کردیم و خوشبختانه راهی در یکسال رفتیم که باید 20 ساله طی می شد و با افتخار می گویم واکسنی که در ایران ساخته می شود کم عارضه ترین، موثرترین و بی خطرترین واکسنی است که می توان نام برد.

یک روزی نه در کسوت وزیر بهداشت بلکه در کسوت معلم دانشگاه می روم در تلویزیون و می گویم این واکسن ایرانی چیست و چه کارها برای آن شد.

توزیع دوزهای آماده واکسن برکت از هفته آینده وزیر بهداشت گفت: دیروز قرار بود واکسن پاستور و واکسن مجموعه برکت مجوز مصرف اضطراری بگیرند که واکسن پاستور یکی دوتا از سندهای کتبی اش کامل نبود و ما هم هیچ فشاری بر کمیته های ناظر نگذاشتیم.

خدا شاهد است که به شدت آزادانه و کارشناسانه اقدام کردیم.

نمکی گفت: واکسن پاستور هم قرار شد مدارک را کامل کند و هفته آینده اجازه مصرف اضطراری بگیرد.

از هفته آینده دستور توزیع دوزهای آماده را دادیم.

واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون ما می پیوندد و مجموعه پاستور هفته آینده می پیوندد و واکسن های رازی و فخرا هم در آینده نزدیک خواهد پیوست.

آمادگی صادرات واکسن ایرانی از زمستان وزیر بهداشت ادامه داد: عزیزانی می آیند می گویند ما چندماهه فلان کار را می کنیم.

بله هرکس بیاید می تواند چندماه این کارها را انجام دهد.

چون ما زیرساخت ها را آماده کردیم و با بود و نبود ما واکسن فرقی نخواهد کرد.

تمام جمعیت هدف ملت ایران تا آخر پاییز می توانند واکسینه شوند.

ظرفیت تولید داخل در این ماه و ماه آینده حدود 5 یا 6 میلیون دوز خواهد بود و در ماه های بعد تصاعدی تا 50 یا 60 میلیون دوز بالا می رود و ما در زمستان آماده صادرات واکسن کووید به کشورهایی هستیم که از الان آمدند برای پیش خرید با ما صحبت می کنند.

از بیرون هم هرچه توانمندی داشته باشیم، استفاده می کنیم.

وی گفت: تا پایان دولت دوازدهم گروه های آسیب پذیری که قول دادیم شامل جمعیت بالای 60 سال، بیماران خاص و گروه های پرریسک را واکسینه می کنیم.

تا پایان تیر اکثر آن 15 میلیون را واکسینه می کنیم و تا نیمه مرداد با برنامه ریزی صورت گرفته و مجموعه واکسن داخلی و خارجی واکسن خواهیم زد.

نمکی افزود: برای تجهیز بیمارستان خمین همه را مکلف کردم که کار این بیمارستان تا پایان تیرماه باید تمام شود و من دلیل نمی شناسم.

این خبر بسیار خوش که تخت های ویژه این استان دوبرابر شد را برای تمام کشور داشتیم و این دستاورد بزرگ ملی است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در رابطه با داروهای بیماران خاص هرجا نقصانی است من تا فردا برطرف می کنم اما متوجه باشید که به تله سودجویانی که تبلیغ برندها را می کنند، نیفتید.

داروهایی که تولید داخل دارد اجازه ورود نخواهد داشت.

برخی همکاران داروهایی برای بیماران خاص تحویز می کنند که مشابه داخلی دارد و چون می دانیم این حرکت یعنی تخریب و له کردن تولید داخل، مقاومت می کنیم و خب کنار آن تظاهرات هم داریم ولی ما ایستادگی می کنیم.

البته نسبتی از واردات را برای موارد خاص حفظ کرده ایم.

واکسن خارجی هم در راه است نمکی تاکید کرد: واکسیناسیون از این هفته تسریع می شود و واکسن خارجی هم دارد می رسد و از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نخواهیم داشت.


کلید واژه ها: هفته آینده - واکسیناسیون - آینده - هفته - واکسن برکت - واکسن - وزیر بهداشت - پاستور - بهداشت - صدور مجوز - کشور - برکت - مجوز - دکتر سعید نمکی - وزیر - آینده نزدیک - کشوری - اقدام - اشاره - سعید نمکی - صادر - صدور - مشکل - آنلاین - همشهری - نزدیک - گزارش - امروز - رازی - سعید

آخرین اخبار سرویس:
اعلام وضعیت فوق حاد کرونایی در مازندران

راهی برای جلوگیری از آسیب مچ پا

تجلیل از مدافعان سلامت وحامیان ایتام

بیمارستان الزهرا اصفهان درگیر پیک پنجم کرونا

تاثیر درختان بر رشد و تکامل مغز کودکان

رعایت پروتکل های بهداشتی به زیر 40 درصد رسیده/ هیچکس از کرونا در امان نیست

اولویت های دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان؛ اول مدیریت کرونا

تشخیص کرونای طولانی با ابزار چشم پزشکی

اعلام وضعیت فوق حاد کرونایی در مازندران

واکسن نزدن اشتباه بزرگی است/ به داد بیمارستان ها برسید

عوارض زیاده روی در مصرف ویتامین C

راه اندازی دومین مرکز واکسیناسیون ویژه تاکسیرانان پایتخت

مروری بر کارنامه طرح تحول نظام سلامت تا آمدن کرونا

کاهش سن ابتلا در پیک جدید کرونا

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری 87 مبتلای جدید/ 6 شهرستان در وضعیت قرمز و نارنجی

میانگین سنی بیماران کرونایی استان یزد به 49 سال رسید

ثبت روش ایرانی درمان پوسیدگی دندان در کتب مرجع جهانی

یماران دیابتی بالای 18 سال در استان خوزستان واکسن کرونا دریافت می کنند

در مصرف ویتامین C زیاده روی نکنید !

کم شدن استرس با بوییدن گیاه

صف های واکسن را خلوت کردیم/ هر 120 هزار نفر یک مرکز واکسیناسیون

استخدام وردپرس کار آشنا به سئو و متخصص SEO در تهران

داروی آرتروز زنده مانده کرونایی ها را تضمین نمی کند

نکاتی که قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا باید بدانیم

شدت بیماری کرونا قابل پیش بینی است

کرونا به کلیه ها آسیب می زند

درمان سرطان با ساخت نخستین مرکز ملی یون درمانی غرب آسیا

مضرات زیاده روی در مصرف خیار را بدانید

وضعیت کرونایی »گلستان« بدتر از اسفند 98

کووید-19 موجب آسیب جدی کلیه ها می شود

عادی انگاری در ادارات و بانک های اهواز

ببینید | لحظه استرس زا از نجات کودک هشت ماهه از زیر خودرو

درمان سرطان با راه اندازی نخستین مرکز ملی یون درمانی غرب آسیا

افزایش تصاعدی ابتلا به کرونا در خراسان رضوی

رییس بیمارستان سینای تهران: به داد بیمارستان ها برسید

پیک پنجم از تمام پیک ها بدتر بوده است/ بستری های کرونایی در تهران به 10 هزار نفر رسید/ میزان فعلی ورودی بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی نسبت به یک سال و نیم گذشته بی سابقه است

پیشرفت 40 درصدی طرح های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

چرا وزارت بهداشت با ورود هلال احمر برای تسریع واکسیناسیون مخالف است؟

آخرین جزییات واکسیناسیون کادر درمان

کووید 19 موجب آسیب جدی کلیه ها می شود

کرونا در هرمزگان همچنان می تازد/برای دریافت دوز دوم واکسن منتظر دریافت پیامک باشید

علائم ویروس کرونای دلتا شبیه سرماخوردگی است

روایت محرومیت| اندیکا در خوزستان؛ کودکان قربانی عقرب، دریغ از بیمارستان

استخدام آشپز

افزایش تصاعدی ابتلا به کرونا در خراسان رضوی/ افت شدید رعایت پروتکل های بهداشتی

آیا افراد واکسینه شده می توانند ناقل بیماری کووید-19 باشند؟

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا

هشدار لاریجانی درباره خطر شیوع یک بیماری در جنوب ایران + توییت

دولت جدید چه کند تا مردم با خیال راحت درمان شوند؟

مهمترین علائم ابتلا به کرونای دلتا در «کودکان»

گروه های سنی جدید واکسیناسیون در کشور اعلام شد

صف های واکسن را خلوت کردیم | هر 120 هزار نفر یک مرکز واکسیناسیون

وزارت بهداشت در اعلام گروه های سنی برای تزریق واکسن شتابزده عمل می کند/ بستری بیش از 9000 بیمار کرونایی در تهران

عجیب ترین عوارض زیاده روی در مصرف خیار

دیابتی های خوزستان در نوبت واکسن کرونا قرار گرفتند

تنفس کنترل شده و اثر جادویی آن بر ذهن/ معرفی 4 تکنیک تنفسی برای تجربه آرامش

ساعت کار ادارات تا آخر مرداد از ساعت 7 تا 13 خواهد بود/ تهران وضع خوبی در بحث بیماری کرونا ندارد

ویدئو/ گزارش ایلنا از زندگی یک معلول فلج مغزی

فیزیوتراپی به تقویت عضلات تنفسی بیمار کرونایی کمک می کند

توکلی: میزان بستری های کرونایی در تهران به 10 هزار نفر رسید/ احتمال برپایی بیمارستان صحرایی

موافقت وزیر بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای 50 سال در استان کرمان

نکاتی که قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا باید بدانیم

تعداد بستری ها به 2642 نفر رسید/660 بستری جدید و 13 فوتی در 24 ساعت گذشته/حال جسمانی 352 نفر وخیم گزارش شده است

جدیدترین علائم کرونای دلتا

کم شدن استرس با بوییدن گیاه

کرونا به کلیه ها آسیب می زند

انجام نخستین نمونه برداری بیوپسی کبد در خراسان شمالی

رییس بیمارستان سینای تهران: به داد بیمارستان ها برسید

هموفیلی ها چگونه روزگار می گذرانند

مدلی جدید برای شناخت مکانیزم های آسیب مغزی

7 عادتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند

راهی برای جلوگیری از آسیب مچ پا

تامین 15 نفر نیروی پرستار بیمارستانی در قشم/ اهدای 2 دستگاه کولر 60 هزار به بیمارستان 

ببینید | عجیب ترین تزیین خودرویی که تابحال دیده اید!

استخدام بازاریاب مواد غذایی خارجی و ایرانی با پورسانت خیلی بالا در تهران

7 عادتی که به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند

شمار بستری های کرونایی در هرمزگان به هزار و28 نفر رسید

واکسیناسیون کارکنان، بازنشستگان و خانواده های آنان در شرکت فولاد خوزستان

استخدام کارگر ساده خدمات با وعده غذایی، بیمه، جای خواب در تهران

تایید دارویی جدید برای بیماران دیابتی

عجیب ترین عوارض زیاده روی در مصرف خیار

کووید 19 موجب آسیب جدی کلیه ها می شود

اولین واکسن mRNA مالاریا از راه می رسد

گروه های سنی جدید واکسیناسیون در کشور اعلام شد

تمام خواص زیتون برای سلامت بدن

کمک خیرین علوم پزشکی خراسان شمالی به بیمارستان ها

موج فزاینده پیک پنجم کرونا در کشور

دره شهر شرایط بحرانی به لحاظ شیوع بیماری کرونا دارد

قدردانی وزیر بهداشت از رییس ستاد کل نیرو های مسلح

کمک خیرانه ی علوم پزشکی خراسان شمالی به بیمارستان ها

شدت بیماری کرونا در مراحل اولیه قابل پیش بینی است

حال وخیم آقای گزارشگر پس از ابتلا یه کرونا /عکس

رقابت نفسگیر کرونا و واکسن

خدماتی دهی به 1500 بیمار سرپایی کرونا در گیلان/ رعایت پروتکل ها زیر 40 درصد است

دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات/ افراد بسیاری در صف های تزریق واکسن به ویروس مبتلا شدند

شدت بیماری کرونا در مراحل اولیه قابل پیش بینی است

ترس از مراجعه به پزشک، سلامت مردان را تهدید می کند

استمداد از نیروهای داوطلب برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در جنوب کرمان

راهکاری برای بهبود زخم دیابتی

تشخیص کووید طولانی با ابزار چشم پزشکی

اضافه شدن واکسن برکت به واکسیناسیون کشوری از هفته آینده | مجوز پاستور هفته بعد صادر می شود | از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نداریم

اضافه شدن واکسن برکت به واکسیناسیون کشوری از هفته آینده | مجوز پاستور هفته بعد صادر می شود | از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نداریم