موضوعات داغ: - ريحانه پارسا - فرهاد مجيدي - سامانه ثبت نام واكسيناسيون - امام موسي كاظم - بسكتبال ايران - سياوش يزداني - محموله واكسن - واكسيناسيون - دبيركل سازمان ملل - رييس قوه قضاييه - مشاوره روانشناسي - مدير كل دامپزشكي استان كردستان - مدارس استعدادهاي درخشان - همسر كشي - شهرستان راز و جرگلان - تيم بسكتبال ذوب آهن - عليرضا بيراوند - توانگري مالي - طرح ياري گران زندگي - رفتن رضا سخندان - ال ديگو - علايم راهنمايي و رانندگي - سرقت پرايد

مطالب مرتبط:
مجوز مصرف واکسن کووایران برکت صادر شد/زمان صدور مجوز واکسن پاستور
مجوز مصرف واکسن کووایران برکت صادر شد
مجوز مصرف واکسن کووایران برکت صادر شد
وزیر بهداشت: مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد
نمکی: مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 14:402021-06-14پزشكي

مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد


سعید نمکی وزیر بهداشت از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی کرونا (کووایران برکت) خبر داد.

- سعید نمکی وزیر بهداشت از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی کرونا (کووایران برکت) خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، است که دیروز صادر شد.

وی گفت: شب های زیادی نخوابیدم اما اکثر شب ها از اضطراب بود، اما دیشب از ذوق این نخوابیدم که خدا این مرحمت را کرد که ما قول هایی که داده بودیم را عملی کنیم.

صدور مجوز واکسن پاستور؛ بزودی نمکی در بیست و نهمین آیین پویش ره سلامت در استان مرکزی ادامه داد: درباره واکسن تولید مشترک پاستور و کوبا نیز قرار شد پاستور مدارک را آماده کند و طی هفته آینده اقدام کنیم.

بنابراین واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون ما می پیوندد و پاستور هفته آینده خواهد پیوست.

نمکی در بیست و نهمین آیین پویش ره سلامت در استان مرکزی گفت: این استان به هر حال استانی است که مردی از آن برخاست که تاریخ جهان را متحول کرد و قضاوت این تحول را به تحلیل گران مسائل سیاسی و اجتماعی می سپاریم.

استان عزیز و بزرگی است و قرب جوار این شهر با بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) یک وجهه دیگری به این شهر می دهد.

وی افزود: اراک به دلیل نزدیکی به قم به عنوان اولین مرکز بیماری و بعد از آن گیلان از همان لحظه های اول مورد دغدغه و اضطراب ما در ستاد وزارت بهداشت بود.

قبل از ورورد ویروس به کشور و همان اوایلی که در ووهان چین اعلام شد، تمام هم و غم مان رصد گردش ویروس در کشور بود.

یکی از جاهایی که ما نگرانش بودیم، جاهایی بود که به کانون های اولیه بیماری نزدیک بود.

مانند اراک، کاشان و شهرهایی که به قم نزدیک تر بودند.

من شبانه روز ممتد و طولانی رصد می کردم.

گاهی حیرت می کنم که چگونه شد که شبانه روز ممتد و طولانی نخوابید، اما انرژی کار را خداوند مرحمت کرد.

همان زمان در استان یک پزشک متخصص اورژانس مبتلا شده بود که حالش در اینجا بد شده بود و خدا رو شکر این فرد به ما برگشت.

نمکی ادامه داد:روزهای اول هیچ یک از ما ویروس را نمی شناختیم، رفتارش را نمی دانستیم و نمی دانستیم که با ما چه خواهد کرد.

عزیزان ما در استان مرکزی با هدایت استاندار و همدلی و وفاق سایر دستگاه ها و زحمات شبانه روزی کادر بهداشت و درمان نقش آفرینی خوبی کردند و امروز می توانیم بگوییم که یکی از استان های با نمره بسیار خوب و قابل قبول استان مرکزی است.

وزیر بهداشت" گفت: روزهای سختی بر همه ما گذشت و خدا را شکر می کنم که امروز ما علاوه بر اینکه در باتلاق کرونا نماندیم، اقدامات خوبی هم انجام دادیم.

موج چهارم کرونا که یکی از سهمگین ترین امواج با ویروس انگلیسی بود و دیدید که در شهرهایی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا، با مجهزترین زیرساخت ها، با خزانه های پر و دلارها و پوند فراوان و دروازه های باز و بدون تحریم بیماران شان پشت در بیمارستان سرگردان شد، اما اینجا به لطف خداوند حتی یک بیمار در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و از آن افتخارآمیزتر اینکه ما بیمار غیرکرونایی نیازمند به آی سی یو و خدمات ویژه هم نگذاشتیم که سرگردان شود.

کمبود اکسیژن نداریم نمکی گفت: در یکسال ما بیش از 460 اکسیژن ساز را به نقاط مختلف کشور بردیم.

بیش از 50 درصد از بیمارستان های مهم ما کمبود اکسیژن داشتند که البته طبیعی بود.

زیرا در حالت طبیعی یک بیمار نیازمند اکسیژن در دقیقه یک تا پنج لیتر اکسیژن می خواهد، اما بیمار مبتلا به کووید در بیرون آی سی یو 25 لیتر اکسیژن در دقیقه و در درون آی سی یو تا 35 لیتر در دقیقه اکسیژن نیاز دارد.

بنابراین در ابتدا ناگهان با کسری سنگین اکسیژن در بیمارستان ها روبرو شدیم، اما در کمتر از یکسال 460 اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رفت و امروز با افتخار می توانم بگویم که چیزی به نام کمبود اکسیژن که نگران مان کند در هیچ کجای کشور نداریم.

پخش مستند شنا با دستهای بسته ازهفته آینده وی گفت: در سالی که گذشت علی رغم تحریم های ظالمانه به دروغ می گفتند که دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکردیم.

یک سریال 10 قسمتی که چند روز پیش آغاز کارش کلید خورد برای پخش، به نام شنا با دست های بسته که تعبیر من بود در روزهای اول که همکاران من با دست های بسته اما با چشم های باز در اقیانوس بلا شنا کردند؛ ان شاءالله پخش آن ازهفته آینده آغاز می شود و شما خواهید دید که اسنادی را پیدا کرده اند که چقدر قرار بوده به ما در این اپیدمی فشار وارد کنند تا ما فرو بریزیم.

البته این آرزو را به گور بردند و خواهند برد که این ملت در برابر این هجمه ها و فشارها زانو بزند.

راه اندازی 14هزار تخت بیمارستانی تا مردادماه وی گفت: در اوج این گرفتاری ها و فشارها امسال تا مرداد ماه 14 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم که در تاریخ این کشور بی سابقه است.

در بهترین شرایط ما سالی 4500تخت اضافه کردیم.

همچنین حدود 140 دستگاه سی تی اسکن به اقصی نقاط کشور رفت و افتتاح 1400 پروژه بهداشتی دارد تا اواسط تیر به سرانجام می رسد.

این رکورد در تاریخ این کشور در روزهایی که وضع مالی بهتری داشتیم و کرونا هم نداشتیم، رقم نخورد و این از الطاف الهی برای این سرزمین است.

وزیر بهداشت در بیست و نهمین آیین پویش ره سلامت، ادامه داد: اجازه مصرف واکسن ایرانی دیروز صادر شد.

من شب های زیادی نخوابیدم که از اضطراب بود، اما دیشب از ذوق این خبر نخوابیدم.

ما چند قول به مردم دادیم.

اول آنکه قول دادیم نمی گذاریم در هیچ شرایطی هیچ بیماری پشت درب بیمارستان ها سرگردان شود.

قول دادیم در اوج تحریم نخواهیم گذاشت داروی اساسی به دست مردم نرسد؛ البته ممکن است بعضی وقت ها نوساناتی داشتیم اما 4750 قلم دارو در شرایط سخت تحریم تامین کردیم.

گاهی می گویم خاک بر فرق من و تمثیل من، پس از فشاری که بر اهل بیت پیامبر در حصر آب آمد، دیگر چنین تحریم سختی بر امتی روا نشد که بر این مملکت روا شد.

در این تحریم حتی در یک اتاق عمل به دلیل فقدان داروی بیهوشی عملی کنسل نشد.

آزمایش واکسن های خارجی در ایران را قبول نکردیم وی افزود: از کشورها خواستیم برای ساخت واکسن با ما کار کنند، ذره ذره با آنها پیش رفتیم و وقتی به فاز تحقیقات رسیدند خواستند در ایران تست کنند که گفتیم ما زیر بار نمی رویم.

بعد کشورهای منطقه که می گویند واکسن زدند، در کلینیکال ترایال واکسن سایر کشورها بودند و ما قبول نکردیم مردم ما تحت آزمایش واکسنی قرار گیرند.

به یک شرط حاضر به همکاری هستیم که بیایید و باهم واکسن بسازیم و تنها کشوری که در انتقال دانش فنی با ما کنار آمد کوبایی ها بودند که تازه آن هم فاز یک و دو در کشور خودشان طی شد و فاز سوم را در ایران انجام دادیم.

نمکی ادامه داد: راه دیگری که رفتیم راه سبد کووکس بود.

حالا برخی افاضه می کنند که فلانی واکسن داشت و نخریدیم، درست نیست.

من پوستم از این حرف ها کلفت تر است اما این شیوه های غیر منصفانه که دل فرماندهان این عملیات بزرگ را در نبردی بی امان خالی کند، صحیح نیست.

من با خدا معامله کردم و این فشارها ذره ای بر اراده ام اثر نخواهد گذاشت.

ما تا دقیقه 90 هرجا که باشیم سربازیم اما این قضاوت که میلیون ها واکسن پشت دروازه ها بود و ما نخریدیم درست نیست.

بعضی ها واکسن را بر ما قطع کردند نمکی تاکید کرد: حرکت بزرگ واکسیناسیون در کشور راه افتاد و ناگهان بعضی ها واکسن را بر ما قطع کردند.

دوستان بر ما قطع کردند، دشمنان که جای خود دارند.

به این دوستان گفتیم چرا قطع کردید؟ گفتند به دلیل شیوع بیماری در کشور خودمان قرار است روزی 15 میلیون واکسیناسیون انجام دهیم و حتی حاضر نشدند از این تعداد در عالم رفاقت، 50 هزار واکسن برای ما بفرستند.

چه کسی باید این مطلب را جبران کند به جز تولید داخلی؟ وی افزود: ما مسیر قراداد با بیرونی ها را طی کردیم و پیش پرداخت دادیم.

مسیر قرارداد با کووکس را طی کردیم و پیش پرداخت هم دادیم.

ساز و کار کووکس بسیار ضعیفتر از آن بود که بتواند به هشت کشور دنیا بگوید 85 درصد از واکسن دنیا مال شما نیست و بقیه دنیا هم آدم هستند.

تا امروز از 16میلیون و 800 هزار دُزی که قرارداد بستیم تنها مقدار اندکی ارسال شده است.

ما از هند واکسن خریدیم، آقای دادستان هند در فرودگاه دستور توقف داد.

60 میلیون دُز واکسن با روس ها قرارداد بستیم تا امروز هنوز یک میلیون هم به ما ندادند.

البته پول ندادیم و گذاشتیم پول زمان حمل بدهیم.

20 میلیون دُز واکسن از چین قرار بود برسد که حدود 4 یا 5 میلیون از آن رسیده است.

راه 20 ساله تولید واکسن را یکساله رفتیم واکسن ایرانی؛ کم عارضه ترین و موثرترین واکسن است نمکی تاکید کرد: همزمان به تولید داخل فکر کردیم و در یکسال گذشته دل به دریا زدیم و بر تمام پلتفرم های دنیا کار کردیم و خوشبختانه راهی در یکسال رفتیم که باید 20 ساله طی می شد و با افتخار می گویم واکسنی که در ایران ساخته می شود کم عارضه ترین، موثرترین و بی خطر ترین واکسنی است که میتوان نام برد.

یک روزی نه در کسوت وزیر بهداشت بلکه در کسوت معلم دانشگاه می روم در تلویزیون و می گویم این واکسن ایرانی چیست و چه کارها برای آن شد.

در صدور مجوز واکسن، کارشناسانه و آزادانه اقدام کردیم توزیع دُزهای آماده واکسن برکت از هفته آینده وی افزود: دیروز قرار بود واکسن پاستور و واکسن مجموعه برکت مجوز مصرف اضطراری بگیرند که واکسن پاستور یکی دوتا از سندهای کتبی اش کامل نبود و ما هم هیچ فشاری بر کمیته های ناظر نگذاشتیم.

خدا شاهد است که به شدت آزادانه و کارشناسانه اقدام کردیم.

واکسن پاستور هم قرار شد مدارک را کامل کند و هفته آینده اجازه مصرف اضطراری بگیرد.

از هفته آینده دستور توزیع دُز های آماده را دادیم.

واکسن برکت به مجموعه واکسیناسیون ما می پیوندد و مجموعه پاستور هفته آینده می پیوندد و واکسن های رازی و فخرا هم در آینده نزدیک خواهد پیوست.

آمادگی صادرات واکسن ایرانی از زمستان نمکی ادامه داد: عزیزانی می آیند می گویند ما چند ماهه فلان کار را می کنیم؛ هرکس بیاید می تواند چندماه این کارها را انجام دهد چون ما زیرساخت ها را آماده کردیم و با بود و نبود ما واکسن فرقی نخواهد کرد.

تمام جمعیت هدف ملت ایران تا آخر پاییز می تواند واکسینه شود.

ظرفیت تولید داخل در این ماه و ماه آینده حدود 5 یا 6 میلیون دُز خواهد بود و در ماه های بعد تصاعدی تا 50 یا 60 میلیون دُز بالا می رود و ما در زمستان آماده صادرات واکسن کووید به کشورهایی هستیم که از الان آمدند برای پیش خرید با ما صحبت می کنند.

از بیرون هم هرچه توانمندی داشته باشیم استفاده می کنیم.

وی گفت: تا پایان دولت ان شاءلله گروه های آسیب پذیری که قول دادیم شامل جمعیت بالای 60 سال، بیماران خاص و گروه های پر ریسک را واکسینه می کنیم.

تا پایان تیرماه اکثر آن 15 میلیون را واکسینه می کنیم و تا نیمه مرداد با برنامه ریزی صورت گرفته و مجموعه واکسن داخلی و خارجی واکسن خواهیم زد.

وی افزود: برای تجهیز بیمارستان خمین همه را مکلف کردم که کار این بیمارستان تا پایان تیرماه باید تمام شود و من دلیل نمی شناسم.

این خبر بسیار خوش که تخت های ویژه این استان دوبرابر شد را برای تمام کشور داشتیم و این دستاورد بزرگ ملی است.

نمکی تاکید کرد: در رابطه با داروهای بیماران خاص هرجا نقصانی است من تا فردا برطرف می کنم؛ اما متوجه باشید که به تله سودجویانی که تبلیغ برندها را می کنند، نیفتید.

داروهایی که تولید داخل دارد اجازه ورود نخواهد داشت.

برخی همکاران داروهایی برای بیماران خاص تحویز می کنند که مشابه داخلی دارد و چون می دانیم این حرکت یعنی تخریب و له کردن تولید داخل، مقاومت می کنیم و خب کنار آن تظاهرات هم داریم ولی ما ایستادگی می کنیم.

البته نسبتی از واردات را برای موارد خاص حفظ کردیم.

وی افزود: درمورد بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) من هم آرزو دارم تمام شود و امیدوارم 200 میلیارد مورد نیاز هم تامین شود.

برای مرکز درمان ناباروری هم امروز دستور می دهم اولین گروه متخصصین به آنجا بروند.

مشکل دانشکده داروسازی هم برطرف خواهد شد.

واکسن خارجی در راه است واکسیناسیون تسریع می شود نمکی بیان کرد: واکسیناسیون از این هفته تسریع می شود و واکسن خارجی هم دارد می رسد و از هفته آینده مشکل واکسیناسیون نخواهیم داشت.


کلید واژه ها: واکسن ایرانی کرونا - واکسن - صدور مجوز - پاستور - واکسن ایرانی - وزیر بهداشت - استان مرکزی - استان - هفته آینده - سعید نمکی - برکت - مجوز - نمکی - اضطراری - صدور - بهداشت - ایرانی - مصرف - واکسیناسیون - تولید مشترک - مرکزی - سلامت - آینده - نهمین - کرونا - واکسن برکت - صادر - پویش - سعید - آیین

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی نحوه پیشرفت بیماری پارکینسون با هوش مصنوعی

ظرفیت مراکز درمانی مشهد مقدس تکمیل شد/چیزی به اسم سرماخوردگی نداریم

روش فرم دادن خامه صبحانه

تزریق 187 هزار دوز واکسن کرونا در گلستان/آغاز واکسیناسیون خبرنگاران

مادر باردار دیشموکی از مرگ نجات یافت

طرز تهیه لیموناد هندوانه | چه طعم هایی با هندوانه جور درمی آید؟

چه تعداد باکتری در بدن وجود دارد؟

ابتلای افزایشی کودکان به کرونای دلتا

طالع بینی متولدین 9 مرداد؛ در حفظ سلامتی خود کوشا باشید

تاثیر میزان قند خون در ایجاد خشکی دهان

به سبک طب سنتی لاغر شوید

سفیران مهربانی در خط خدمت رایگان دندانپزشکی

بی حسی و گزگز بدن برای چیست؟/ علت 5 کمبود در بدن را بشناسید

خیرخواهی سفیران مهربانی در ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی

لاغری به سبک طب سنتی

با خواص مهم منیزیم برای سلامتی آشنا شوید

عوارضِ واکسن کرونا بعد از چند روز از بین می رود؟

10 ادویه دارویی که از ما مراقبت می کند

استخدام منشی مدیر عامل با بیمه تامین اجتماعی در صرافی صدف در تهران

مهران مدیری به کرونای دلتا مبتلا شد

ذهن خوانی دیگران و راهکارهایی برای پیشگو شدن!

راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی

واکسیناسیون کرونایی 18 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی/ کاهش شدید رعایت پروتکل های بهداشتی

پروتیین؛ معجزه ای برای بهبودیافتگان کرونایی

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

فواید کافیین در کاهش خطر ابتلا به سرطان و سنگ کلیه

راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی

عوارضِ واکسن کرونا چند روز طول می کشد؟

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در حال پر شدن است

بررسی تاثیر کاکل ذرت در دفع سنگ کلیه

ویروس کرونای دلتا در حال غلبه بر خوزستان

هنگام خرید نمک به این نکات مهم دقت کنید

معاون وزیر بهداشت: در شرایط سخت کرونایی هستیم

پروتیین؛ معجزه ای برای بهبودیافتگان کرونایی

اینفوگرافیک / تأثیر رژیم غذایی بر سرطان

گسترش نابرابری؛ پیامد اجتماعی کرونا

استرس را در چند ثانیه رفع کنید

5 خوراکی که به غضروف سازی کمک می کنند

چه خوراکی هایی برای بهبود یافتگان کرونا مفید است؟

استقبال بالا از واکسیناسیون در جزایر/ 80 درصد افراد بالای 18 سال در لارک واکسینه شدند

نشانه های مهم خون ریزی داخلی بدن چیست؟

کاهش زمان جراحی بیماران مبتلا به سکته مغزی با کمک نسل جدید سی تی اسکن

ابتلای افزایشی کودکان به کرونای دلتا / لزوم نگاه کارشناسانه به بازگشایی مدارس

ابتلای افزایشی کودکان به کرونای دلتا / لزوم نگاه کارشناسانه به بازگشایی مدارس

خون ریزی داخلی بدن چه نشانه هایی دارد؟

واکنش جهانپور به 3 شایعه در خصوص واکسن های داخلی

لزوم مصرف صبحگاهی پروتیین برای عضله سازی

نکاتی برای بهبود ترک های پوستی

تهران در اوج کرونا/ اوضاع سختِ بیمارستان ها و کادر درمان

تهران در اوج کرونا/ اوضاع سختِ بیمارستان ها و کادر درمان

مزایای تمرهندی؛ از کمک به بهبود عملکرد قلب تا تقویت سیستم ایمنی بدن

عوارض جبران ناپذیر مصرف زیاد این مسکن

لامبدا چگونه ویروسی است؟

بیمارستان تایباد تنها 5 تخت آی.سی.یو دارد

ابتلای بیش از 4 هزار نفر در یزد به کرونا در هفته گذشته

چشم ها می توانند از میزان سلامت مغز پرده برداری کنند

فقر آهن چه تاثیری بر بدن دارد؟

ابتلای بیش از 4 هزار نفر در یزد به کرونا در هفته گذشته

300 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

پنج راه برای کاهش وزن در خواب

چه کار کنیم تا در محیط کار مضطرب نباشیم؟

حرف هایی کـه نباید بـه هیچ کس بگویید

خوراکی هایی که برای بهبود یافتگان کرونا معجزه می کند

روانشناسی ذهن دیگران را با این ترفندها بخوانید

آغاز واکسیناسیون گروه های شغلی پرخطر و درخواست قرنطینه استان های با وضعیت قرمز

دلتا در حال غلبه بر خوزستان / بالاترین سطح بستری در بیمارستان ها

نکاتی برای تشخیص و درمان خانگی اگزمای صورت

دلتا در حال غلبه بر خوزستان / بالاترین سطح بستری در بیمارستان ها

پیری سالم با ورزش های هوازی

نشانه های مهم خون ریزی داخلی بدن

بیمارستان تایباد تنها 5 تخت آی.سی.یو دارد

یک نشانه ابتلا به کووید طولانی مدت

انواع هپاتیت ها و نحوه ابتلا به آنها

روش های ساده کاهش وزن در خواب+اینفوگرافی

ببینید | وضعیت فاجعه بار کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد و بیماران تنفسی

در هیچ یک از مراکز واکسیناسیون، تزریق واکسن کرونا در سه نوبت انجام نمی شود

برخی از شایع ترین بیماری های مرتبط با فقر ویتامین دی

ترزیق 700 هزار دز واکسن کرونا در خوزستان

پنج راه برای اینکه در خواب هم وزن کم کنید/ اینفوگرافیک

هیچ گاه ماسک را زیر چانه یا گردن یا دور بازو و مچ قرار ندهید

شیوع هپاتیت A در کودکان

علائم عارضه اگزما در پوست صورت چیست؟

اهمیت تسریع در برنامه واکسیناسیون عمومی

جزییات واکسیناسیون گروه های «شغلی» و «دیابتی ها»

طرز تهیه خاگینه تبریزی

واکنش جهانپور به درگذشت مدعی درمان قطعی کرونا

کرونا «مهران مدیری» را بستری کرد!

قرنطینه کرونایی 41 هزار نفر در پایتخت چین

نامه روسای 65 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور به رییس جمهور: به داد بیمارستان ها برسید

نیاز بیشتر کادر درمان به گروه خونی O+/ اهدای خون خطر سرطان را کاهش می دهد

639 مازندرانی دیگر در لیست تازه کرونا

معجزه طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو

مهران مدیری هم به دلیل ابتلاء به کرونا در بیمارستان بستری شد

با این خوراکی ها پوست خود را شفاف کنید

مهران مدیری هم به دلیل ابتلاء به کرونا در بیمارستان بستری شد

حال 312 بیمار کرونایی در فارس وخیم است

مهران مدیری هم به دلیل ابتلاء به کرونا در بیمارستان بستری شد

نامه روسای 65 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور به رییس جمهور | به داد بیمارستان ها برسید

5 کمبود در بدن که علت بی حسی و گزگز است

مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد

مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد