مطالب مرتبط:
مراقب خطاهای ذهنت باش!
تحلیل جلال چراغپور از بازی ایران و عراق/ مراقب باشید عراقی ها به اطلاعات تیم ملی دسترسی پیدا نکنند!
هواداران نامزدها مراقب باشند
رییس جمهور باید معتقد به ما می توانیم باشد/ زمان آزمون و خطا نیست، درست انتخاب کنیم
مراقب خویشاوندی خود باشید، انتخابات تمام می شود
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 13:402021-06-14دانش

مراقب خطا های ذهنت باش!


با این که هر سال هزاران تحقیق و آزمایش در این حوزه از علوم انجام می شود، تعداد انگشت شماری از آن ها اثر عمیق و الهام بخشی روی این علم گذاشته است.

- " ـ علم روان شناسی از پیچیده ترین و وسیع ترین علوم و متشکل از زمینه های تخصصی کوچک تر است.

محققان روان شناسی از گذشته تا کنون در زمینه های مختلف روانشناختی آزمایش های متعددی انجام داده و بسیاری از فرضیه ها و نظریه ها را اثبات یا رد کرده اند.

با این که هر سال هزاران تحقیق و آزمایش در این حوزه از علوم انجام می شود، تعداد انگشت شماری از آن ها اثر عمیق و الهام بخشی روی این علم گذاشته است.

نتایج این بررسی ها علم روان شناسی را چند گام بیشتر به جلو برده و کمک شایانی به تشخیص بسیاری از روابط اجتماعی و تعاملات انسان با یکدیگر کرده است.

البته برخی از این آزمایش های روان شناسی خطرناک و غیر اخلاقی بودند و این روز ها محققان اجازه این گونه تحقیقات را ندارند.

اما آزمایش های دیگر حد و مرز ها را نگه داشته و با درستی انجام شده اند.

آزمایش نوازنده ویولن در مترو (بررسی توجه ناظران) (سال 1386/ 2007) محقق: واشنگتن پست این آزمایش جالب را کارکنان نشریه واشنگتن پست انجام دادند.

آن ها می خواستند بدانند مردم چقدر به اطراف خود توجه نشان می دهند.

هنگام بررسی قرار شد جاشوآ بل ، نوازنده معروف ویولن، رهبر ارکستر ایالات متحده آمریکا و برنده جایزه گرمی، جلوی ورودی مترو ایستاده و نوازندگی کند.

این نوازنده فقط دو روز قبل از اجرا در مترو برنده جایزه گرمی شده بود و تمام بلیت های کنسرت او با قیمت 100 دلار فروخته شده بود.

او در مترو یکی از پیچیده ترین قطعات موسیقی را نواخت که تا آن زمان ساخته و با قیمت 3/5 میلیون دلار فروخته شده بود.

در مدت زمان 45 دقیقه، فقط شش نفر لحظه ای کنار او ایستادند تا این اجرا را تماشا کنند.

حدود 20 نفر هم بدون این که صبر کنند و کار او را ببینند به او پول دادند و رفتند.

او در آن روز توانست 32 دلار کسب کند.

این آزمایش که بخشی از یک آزمایش اجتماعی بود، درک، توجه، ذائقه و اولویت های مردم یک جامعه را بررسی می کند.

یکی از ستون نویسان واشنگتن پست می گوید: آیا زیبایی می تواند در یک مکان پیش پا افتاده و زمان نامناسب خود را نشان دهد؟ البته برخی از سوال های دیگری که در این آزمایش مطرح شد، این بود که آیا ما زیبایی را درک می کنیم و کمی تأمل کرده و به آن توجه نشان می دهیم؟ آیا در هر مکانی که باشیم می توانیم استعدادی را کشف کنیم؟ این آزمایش نشان داد بسیاری از افراد جامعه به آن چه در محیط اطرافشان می گذرد، توجه ندارند.

آزمایش عروسک بوبو (سال های 1340 تا 1342 / 1961 تا 1963) محقق: دانشگاه استنفورد اوائل دهه 1340 در مورد این که کدامیک از عوامل ژنتیک، محیطی و یادگیری اجتماعی در تربیت و پرورش کودک مؤثر است موضوع مورد بحث افراد بیشماری بود.

البته این بحث همچنان در قالب طبیعت یا تربیت ادامه دارد.

آلبرت باندورا، محققی از دانشگاه استنفورد، برای اثبات این که رفتار انسان عمدتا ناشی از تقلید اجتماعی است و نه ژنتیک، آزمایش عروسک بوبو را انجام داد.

او هنگام این آزمایش، کودکان شرکت کننده در آزمایش را به سه گروه تقسیم کرد: برای یک گروه از کودکان فیلم ویدئویی پخش کرد که در آن یک بزرگسال (یک بار مرد و بار دیگر زن) با یک عروسک بوبو، رفتار تهاجمی و خشنی دارد.

برای گروه دیگر از کودکان فیلمی را پخش کرد که در آن یک بزرگسال رفتاری معمولی دارد و با عروسک بوبو بازی می کند و سرانجام گروه سوم از کودکان را گروه کنترل نامید که فیلمی ندیدند.

کودکان (به غیر از گروه کنترل) بعد از تماشای ویدئو در اتاقی در کنار عروسک بوبو قرار می گرفتند.

محققان دریافتند آن دسته از کودکانی که شاهد رفتار های خشن با عروسک های بوبو بودند، خودشان هم این رفتار ها را تکرار کردند.

در حالی که گروه دوم چنین رفتاری از خود بروز ندادند.

همچنین رفتار های تهاجمی در پسر ها بیش از دختر ها به نسبت 38/2 درصد به 12/7 درصد بود.

در ضمن رفتار های تهاجمی کودکان از ملایم تا شدید متغیر بود.

نتایج این بررسی نشان داد پسر ها بیشتر از رفتار های تهاجمی مرد ها و دختر ها از زن ها تقلید می کردند.

همچنین رفتار های تهاجمی پسر ها بیشتر فیزیکی و دختر ها کلامی بود.

هیچ یک از این رفتار ها در کودکان گروه کنترل که هیچ ویدئویی ندیده بودند مشاهده نشد.

نتیجه این آزمایش نشان داد تربیت نقش مهمی در پرورش کودک دارد و این که کودکان بیشتر تحت تاثیر رفتار های افراد همجنس خودشان قرار می گیرند.

آزمایش تصادف خودرو (سال 1353 / 1974) محقق: دانشگاه کالیفرنیا (الیزابت لوفتوس و جان پالمر) الیزابت لوفتوس و جان پالمر می خواستند نشان دهند حافظه انسان تا چه اندازه می تواند گمراه شود.

آن ها در آزمایش تصادف خودرو بررسی کردند آیا وقتی از فردی که شاهد رویداد خاصی است، به روش هایی مختلف و هدف دار پرسش هایی مطرح شود، می تواند تمام جزییاتی را که دیده همان طور دست نخورده به یاد آورد؟ آن ها ابتدا به شرکت کنندگان اسلاید هایی از صحنه یک تصادف خودرو را نشان دادند و سپس از آن ها خواستند به عنوان شاهد این تصادف بگویند چه دیده اند.

شرکت کنندگان آزمایش در دو گروه مجزا قرار داشتند و از هر گروه از آن ها با واژه هایی متفاوت پرسش هایی مانند سرعت راننده هنگام برخورد با وسیله نقلیه دیگر چقدر بود؟ یا خودرو وقتی به خودروی دیگر برخورد کرد چقدر تند می رفت؟ پرسیدند.

هر یک از داوطلبان آزمایش در پاسخ به سوال های تکراری، پاسخ هایی می دادند که جزییات شان با پاسخ های قبلی متفاوت بود.

این تحقیق نشان داد استفاده از کلمات مختلف در مورد یک رویداد روی حافظه فرد اثر می گذارد و چقدر راحت می توان حافظه انسان را دستکاری کرد.

محققان با انجام این آزمایش دریافتند با استفاده از تکنیک و روش های سوال پرسیدن به راحتی می توان کاری کرد که حافظه فرد دچار خطا شود و اطلاعات نادرست بسازد.

امروزه به این ویژگی حافظه که به شکلی ناخودآگاه فواصل حافظه را با تجارب غیر واقعی و خیالی پر می کند و فرد، آن را بخشی از خاطرات واقعی خود می پندارد افسانه سازی (Confabulation) گفته می شود.

این موضوع در زمینه جرم شناسی و زمانی که شاهدی مورد پرس وجو قرار می گیرد، خیلی مهم است.

آزمایش عواقب نژادپرستی (سال 1347/ 1968) محقق: جین الیوت (معلم مدرسه) آزمایش نژادپرستی که با نام کلاس تقسیم شده انجام شد یکی از بررسی های روان شناسی - اجتماعی جین الیوت بود که از ترور مارتین لوترکینگ در سال 1347 / 1968 الهام گرفته شده بود.

جین الیوت که معلم کودکان کلاس سوم دبستان بود، آزمایشی ترتیب داد تا بتواند اثرات بد نژادپرستی و تعصب را به دانش آموزان خود یاد بدهد.

او کودکان کلاس را به دو دسته چشم آبی و چشم قهوه ای تقسیم کرد.

روز اول، دانش آموزان چشم آبی را گروه باهوش تر و برتر نامید و به آن ها امتیاز بیشتری داد و دانش آموزان چشم قهوه ای را در گروه اقلیت ها قرار داد و آن ها را با دلایل شبه علمی، پست تر از گروه دیگر نامید.

سپس او به گروه برتر گفت که ارتباط شان را با گروه پست تر قطع کنند.

این تقسیم بندی باعث تغییر رفتار سریع دانش آموزان شد؛ تا جایی که چشم آبی ها کار های درسی آن روز را بهتر از چشم قهوه ای ها انجام دادند و در عین حال شروع به بدرفتاری با گروه اقلیت کردند.

در مقابل چشم قهوه ای ها اعتمادبه نفس شان را از دست دادند و حتی دانش آموزان باهوش این گروه نتوانستند تکالیف درسی روزانه شان را به خوبی انجام دهند.

روز بعد، الیوت به دانش آموزان گفت که در انتخاب دانش آموزان باهوش اشتباه کرده است و این دانش آموزان چشم قهوه ای هستند که باهوش تر و در نتیجه برترند.

این بار چشم آبی ها در گروه اقلیت قرار گرفتند و همه چیز برعکس شد و دانش آموزان چشم آبی گرفتار مشکلات تبعیض و تعصب شدند.

در پایان آزمایش وقتی دانش آموزان دریافتند که تمام این تقسیم بندی ها صحیح نبوده و وجود گروه اقلیت مفهومی ندارد، خوشحال و از این آزمایش سخت رها شدند.

در نتیجه این آزمایش کودکان یاد گرفتند تبعیض میان افراد جامعه عاقبت خوشی ندارد.

دو سال بعد مستندی با نام چشم توفان (The Eye of the Storm) از این آزمایش تهیه شد و نتیجه آزمایش 15 سال بعد در برنامه ای با نام کلاس تقسیم شده با حضور همان کودکان که اکنون بزرگسال بودند، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

آزمایش همنوایی اَش (Asch) محقق: دکتر سولومون اش (کالج سوارثمور) (سال 1330 / 1951) دکتر سولومون برای ارزیابی این که وقتی افراد تحت فشار قرار می گیرند چقدر احتمال دارد با دیگران و استاندارد هایی که تعریف شده همراه شوند، آزمایش فوق العاده جالبی را انجام داد.

او به چند گروه از داوطلبان شرکت کننده در آزمایش تصاویری متشکل از چند خط با طول های متفاوت نشان داد و از آن ها یک سوال ساده پرسید: کدام یک از این خط ها بلندتر از همه است؟ ترفند این آزمایش، آنجا بود که در هر گروه از شرکت کننده ها فقط یک شرکت کننده واقعی بود.

باقی افراد صرفا کاری را انجام می دادند که محقق از آن ها خواسته بود.

آن ها باید به این سوال ساده پاسخ غلط می دادند.

نتیجه خیلی جالب بود.

تنها فرد واقعی گروه آزمایش همیشه با اکثریت موافقت می کرد حتی اگر همه آن ها کوتاه ترین خط را بلندترین می گفتند.

این آزمایش هنگام بررسی تعاملات افراد یک جامعه با یکدیگر مهم است و در واقع نمونه ای مشهور از وسوسه ای است که باعث می شود بدون این که به حقیقت چیزی توجه داشته باشیم با دیگران همنوا و هم عقیده باشیم.

در واقع بیشتر مردم جامعه دوست دارند دقیقا همان کاری را انجام دهند که اکثریت مردم انجام می دهند و درستی یا نادرستی آن کار ها برایشان اهمیتی ندارد.

آزمایش خطای هاله ای (سال 1356 / 1977) محقق: ریچارد ایی.

نیس بت و تیموتی دی کمپ ویلسون (دانشگاه میشیگان) خطای هاله ای به زمانی گفته می شود که افراد معمولا فردی را که ظاهری زیبا و جذاب دارد، باهوش و صمیمی می دانند و درباره او خوب قضاوت می کنند.

محققان دانشگاه میشیگان برای اثبات این که مردم آگاهی کمی از طبیعت و اصل خطای هاله ای دارند و این موضوع روی قضاوت های شخصی شان، سوگیری و رفتار های پیچیده اجتماعی دیگر آن ها اثر منفی بگذارد، دست به آزمایش جالبی زدند.

در این آزمایش به دو گروه از دانشجویان شرکت کننده در تحقیق دو ویدئو نشان دادند که در آن ها یک مربی روان شناس به دانشجویان درس می دهد.

این مربی، بلژیکی فرانسوی زبان بود که انگلیسی را با لهجه صحبت می کرد.

او در یکی از این ویدئو ها خود را فردی بسیار دوست داشتنی و باهوش و پرانگیزه نشان داد که دانشجویانش به او احترام می گذاشتند.

او هنگام تدریس انعطاف پذیر بود و در مورد موضوع مورد بحث شان در کلاس درس با اشتیاق صحبت می کرد.

اما در ویدئوی بعدی همین مربی به فردی نچسب، سرد و غیر قابل اعتماد تبدیل شد که هنگام تدریس کوچک ترین انعطافی از خود نشان نمی داد.

هر گروه از دانشجویان فقط یکی از این ویدئو ها را مشاهده کردند.

محققان پس از پخش این دو ویدئو، از دانشجویان خواستند در مورد ظاهر، رفتار و لهجه این مربی روان شناس از به شدت خوب تا به شدت بد در یک مقیاس 8 درجه ای امتیاز بدهند.

همچنین محققان از دانشجویان پرسیدند چقدر علاقه آن ها به مربی و البته چقدر از ویژگی های شخصیتی او در امتیازدهی شان نقش داشته است.

پس از تکمیل پرسشنامه، واکنش دانشجویان به نتیجه کار جالب بود.

آن ها به مربی در ویدئوی اول امتیاز بیشتری داده بودند و در عین حال معتقد بودند علاقه شان به مربی تاثیری روی رتبه بندی شان نداشته است.

اما نمی دانستند واقعا چرا به مربی اول رتبه بالاتری داده بودند؛ در حالی که در دو ویدئو تدریس یکسان بود و فقط ویژگی های شخصیتی مربی تفاوت داشت.

این بررسی نشان داد مردم پدیده خطای هاله ای را درک می کنند، اما متوجه آن نیستند.

در واقع بدون آن که تشخیص دهند، دچار این خطا می شوند.

به دلیل وجود این خطا، انسان ها در مورد افراد قضاوت های نادرست انجام می دهند.

مثلا اگر فردی در نظرمان جذاب نیاید، یا یک ویژگی منفی داشته باشد، ویژگی های مثبت و خوب او را هرگز نمی بینیم و او را مطلقا بد می دانیم!
کلید واژه ها: روان شناسی - آزمایش - روان - تحقیق - روابط اجتماعی - هزاران - محققان - علوم - انگشت - تعداد - الهام - روانشناختی - غیر اخلاقی - عمیق - حوزه - اجتماعی - تحقیقات - کوچک تر - اخلاقی - خطرناک - روابط - مختلف - تخصصی - گذشته - انسان - تشخیص - بررسی - گونه - برده - داده

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه مرند

چهره معصومانه و ساده «بهاره رهنما»/ عکی

آیین اختتامیه رویداد کمند در شیراز

شرایط شکننده شهرهای نارنجی خوزستان / نیروهای پلیس راهور واکسینه می شوند

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

عکس دونفره دیده نشده از «الهام حمیدی»/ تصویر

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

دستور نمکی برای واکسیناسیون 48 ساله ها در استان های جنوبی

دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری امضا کردند

عکس جدید فریبا نادری کنار دریا و زیر نور ماه

تیپ عجیب و غریب برادر «گلشیفته فراهانی»/ عکس

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

توضیحاتی درباره تعطیلی مرکز واکسیناسیون گلزار شهدا+ یک پاسخ

بیش از 35هزار نفر واکسن کرونا دریافت کردند

بیش از 35 هزار نفر واکسن کرونا دریافت کردند

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

مرکز آموزش علمی کاربردی یاسوج در 13 رشته دانشجو می پذیرد

درگذشت دو تن از اساتید دانشگاه تهران

راهنمای انتخاب مطمئن ترین شرکت باربری و حمل اثاثیه در تهران

علت درگذشت ولی اله گل میرزایی و فاطمه رضایی دانشجویان تربیت مدرس

المپیاد ورزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برگزار می شود

آغاز دریافت مقالات هشتمین کنفرانس ملی «رادار و سامانه های مراقبتی ایران»

کسی که 300 کیلومتر آمده، حاضر است جریمه بدهد و برنگردد | بعضی ها پلاک تهران اما خوش نشین مازندران هستند | نمی شود جلوی اینها را گرفت

ویروس کرونا قدمت 25 هزار ساله دارد

دانشجویان سه نیمسال مشروط دانشگاه صنعتی کرمانشاه درخواست ادامه تحصیل خود را ثبت کنند

سکوبندی و میزبندی آزمایشگاه

رویداد پیوند فرهنگی (فرنو) با موضوع «نوشت افزار» برگزار می شود

سد گتوند و هزار مصیبت آبی!

دوخبر عجیب از دانشگاه پیام نور: هدف چیست؟

خاک سایبورگی ساخته می شود

مرگ تلخ 2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس با کرونا

آخرین فرصت واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا در استان مرکزی

طراحی و ساخت دستگاه «پرگنه شمار هوشمند» از سوی دانشجوی دانشگاه آزاد شبستر

آموزش نیازهای مقدماتی یک دانشجو برای پژوهش

آموزش نیازهای مقدماتی یک دانشجو برای پژوهش

صدور نخستین ویزای دانشجویی با فرایند مستقل در کیش

شرکت های مشاور برای وزارت نیرو تصمیم می گیرند / به جای انتقال آب به مناطق پرجمعیت، مردم را به جوار آب ها منتقل کنید

کرونا به خواجه نصیر طوسی هم رحم نکرد

4 مرداد؛ آخرین فرصت واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا در استان مرکزی

مهلت ثبت نام بیمه تامین اجتماعی دانشجویان تحصیلات تکمیلی فردا به پایان می رسد

ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تا 22 مردادماه ادامه دارد

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1400 مشخص شد

برنامه هفته درهای باز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد

احمد خواجه نصیر طوسی درگذشت+ بیوگرافی و علت فوت

رویداد «نوآوری با الهام از درس های گری هامل» برگزار می شود

چاپ مقالات عضو هیئت علمی دانشگاه دامغان در مجلات معتبر خارجی 

دفاع دانشجوی ایرانی با حضور مجازی استاد دانشگاه هاروارد

90 هزار دز واکسن کرونا در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تزریق شده است

90 هزار دوز واکسن کرونا در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تزریق شده است

نصب هرگونه یادمان در اماکن عمومی با اخذ مجوز قانونی

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

درگذشت مؤلف کتب علوم بر اثر ابتلا به کووید-19

غیبت باورنکردنی داوطلبان کنکور ارشد پزشکی

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

دهمین نشست خیر و خرد  در موسسه دارالاکرام با همکاری نشر نی برگزار شد

خودباوری، شرط اصلی پیشرفت زنان در ریاضیات است

خودباوری، شرط اصلی پیشرفت زنان در ریاضیات است

بیش از 400 هزار دز واکسن کوو ایران - برکت تزریق شده است

افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه مرند

جف بزوس به فضا رفت اما فضانورد نشد!

دوره «اخترزیست شناسی» برگزار می شود

جزییات تعطیلی دانشگاه جیرفت اعلام شد

تولید الیافی که از فولاد مستحکم تر است!

غیبت عجیب داوطلبان کارشناسی ارشد علوم پزشکی سر جلسه کنکور

طرز تهیه “گرانیتای هندوانه” نوشیدنی خنک و خوشمزه

محافل حفظ قرآن از سوی دانشگاه صدا و سیما برگزار می شود

سوپرمن هم سیاه پوست شد!

نگاهی اجمالی به تاثیر گتوند در مشکلات خورستان

انجمن علمی مهندسی ماشین های کشاورزی بیوکمپ آموزش های تابستانه برگزار می کند

فراخوان حوزه علمیه دانشجویی دانشگاه های مشهد منتشر شد

غیبت بیش از 26 هزار داوطلب آزمون ارشد رشته های علوم پزشکی

یک کهکشان دور از دسترس رصد شد

زرین آمیزی: 364 داوطلب کنکور ارشد 1400 مبتلا به کرونا هستند

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونا

ساماندهی کنکور شاید در وقتی دیگر؛ دولت دوازدهم در این باره ناکام ماند

کاربرد پسماند کشاورزی برای حذف آلودگی رنگ های شیمیایی

افزایش رشته های تحصیلی در دانشگاه ارومیه

اعلام آمادگی استادان گروه مواد برای تبدیل علم به ثروت

راه یابی ایده عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل به مرحله نهایی «مسابقه ایده شو»

اعزام گروه جهادی منتظران ظهور به خوزستان با هدف کمک به حل مشکلات

جف بزوس به فضا رفت، اما فضانورد نشد!

برگزاری جشنواره فرهنگی شهید علی خلیلی از سوی واحد فرهنگی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

برنامه هفته درهای باز دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد

طرح «تربیت دانشجو معلم قرآن» در یزد برگزار می شود

رصد یک کهکشان دور از دسترس با کمک یک خوشه کهکشانی نزدیک

دو دانشجوی دانشگاه یزد به عنوان دبیران اتحادیه علمی دانشجویی مهندسی صنایع و آمار منصوب شدند

مشکل آب خوزستان راه حل علمی و دانش پایه دارد/همکاری اساتید بسیجی آذربایجان شرقی و خوزستان

الزام دانشگاه ها و مؤسسات نظامی- انتظامی به ساماندهی پذیرش دانشجو

اعلام شرایط و نحوه تغییر رشته و گرایش در دانشگاه علم و صنعت

برگزاری حضوری امتحانات دانشگاه علم و صنعت در ترم آتی

تدوین طرح همکاری علمی و فناوری دانشگاه های ایران و چین

تجلیل از عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در جشنواره بین المللی فارابی

المپیکی ها باید از سوی جامعه مورد احترام باشند

برگزاری اولین دوره مدرسه تابستانه حکمرانی از سوی باشگاه سیاست پژوهی

دانشگاه الزهرا تا اطلاع ثانوی اسکان دانشجو ندارد

تدوین قانون مستقل پارک های علم و فناوری

تدوین قانون مستقل پارک های علم و فناوری

چهارمین نشست بررسی نظام مسائل در هیئت اندیشه ورز علوم انسانی اراک برگزار شد

بهره مندی 20 هزار دانشجو و دانش آموز از خدمات آموزش برخط | این دانشگاه در آموزش آنلاین پیشرو است

شهر هوشمند عمیق تر از چیزی است که شهرداری تهران پیاده کرده/ فاصله عمیق میان ادعا و واقعیت تکنولوژیک

مراقب خطا های ذهنت باش!

مراقب خطا های ذهنت باش!