مطالب مرتبط:
الگوهای قرآنی، اسلامی و معنوی، بهترین راهبرد در توسعه و عمران و رفع مشکلات مدیریت شهری است/ رشد اقتصاد، رفع چالش های مدیریت شهری و آموزش فرهنگ شهروندی باید براساس تعالیم قرآنی باشد
تماس تصویری اریکسن با همبازیانش از تخت بیمارستان
دخالت یک مقام مسئول در حمله سایبری به بیمارستان آمریکایی
تصویر صحنه پردازی شده فرصت بحران
بهترین تمرینات ورزشی برای مدیریت خشم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 خرداد 1400 ساعت 02:252021-06-12پزشكي

چالش های مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان ها


پژوهشگران با انجام مطالعه ای، چالش ها و راهکارهای مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران را مورد بررسی قرار دادند.

- پژوهشگران با انجام مطالعه ای، چالش ها و راهکارهای مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در هنگام بروز همه گیری کووید-19 بیمارستان ها به عنوان خط مقدم سیستم درمانی در مواجهه با این بحران قرار گرفتند.

مدیران و سیاست گذاران سلامت در ایران، هرچند تجربه بحران هایی مانند جنگ، سیل و زلزله را داشتند؛ اما اپیدمی یک بیماری عفونی را تجربه نکرده بودند.

شناسایی چالش های بیمارستان ها همراه با راهکارها و اقدامات موثر اجرا شده توسط آن ها در مواجهه با بحران های بیولوژیکی، می تواند نقشه راهی برای برنامه ریزی ها در جهت مدیریت بحران در آینده باشد.

توانمندی ها، محدودیت ها و نقاط ضعف در هر بیمارستان باید شناسایی شود تا با بالا بردن توان کاری و استانداردها، آمادگی بیشتری را برای مقابله با بحران و کاهش آثار مخرب آن داشته باشند.

مطالعه تجربیات افرادی که در زمان بروز بحران مسئولیت داشتند، یکی از شیوه های بررسی کارایی برنامه مدیریت بحران و نقاط ضعف و قوت آن است.

به همین منظور و با توجه به اهمیت و ویژگی های خاص این بحران، پژوهشگران با انجام یک مطالعه چالش ها و راهکارهای بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران را در مواجهه با بحران همه گیری کووید-19 مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این پژوهش کیفی که از اوایل بروز و شیوع همه گیری در کشور انجام شد، پژوهشگران با 22 نفر از افراد موثر در مدیریت این بیماری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، مصاحبه نیمه ساختاریافته انجام دادند.

این مصاحبه ها به صورت حضوری و مجازی از طریق نرم افزارهای ارتباطی مانند اسکایپ و واتساپ، با افراد درگیر در مدیریت بحران همه گیری کووید-19 که در دوران پاندمی در سمت های مختلف مانند عضو کمیته بحران دانشگاه، معاون دانشگاه، رییس دانشکده، پزشک متخصص، مترون (مدیر خدمات پرستاری)، سوپروایزر و مسئول بخش، انجام شد.

در این مطالعه عنوان شد که چالش های مدیریتی که مصاحبه کنندگان به آن ها اشاره می کردند، شامل موارد زیر بود: - غافلگیری و عدم آمادگی برای مواجهه با اپیدمی؛ - تاخیر در تصمیم گیری ها و عدم برانگیخته شدن حساسیت در مسئولین؛ - مواجهه همه بیمارستان ها با مراجعات کرونا؛ - تامین و کنترل میزان مصرف تجهیزات حفاظتی و دارو؛ - بررسی اصالت و استاندارد بودن وسایل حفاظتی و دارو؛ - هجوم نیروهای داوطلب و ساماندهی داوطلبین؛ - چالش بررسی بهداشتی و استاندارد بودن غذاها، آب میوه ها و وسایل بهداشتی اهدایی؛ - دشواری تصمیم گیری در بحران به دلیل نداشتن زمان و مستندات کافی؛ - چالش تامین مالی.

چالش های نیروی انسانی در بیمارستان ها چالش های نیروی انسانی که بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران با آن مواجه بودند، موارد زیر را در بر می گرفت: - وجود مقاومت در افراد در برابر تغییرات غیر منتظره؛ - استرس و ترس نیروها از ابتلا به ویروس در بیمارستان ها؛ - تجویزهای خارج از فهرست دارویی توسط پزشکان؛ - عدم تمایل برخی نیروها برای حضور در محل کار در روزهای ابتدایی بیماری؛ - افزایش بار کاری نیروی انسانی متخصص؛ - کمبود نیروی انسانی متخصص؛ - مسائل روان شناسی در تیم درمان و بیماران.

چالش های بخش آموزش و پژوهش در بخش آموزش، تعطیل شدن آموزش های بالینی ؛ مهم ترین چالش این بخش بود.

همچنین اعتراض گسترده فراگیران علوم پزشکی و استفاده از بعضی فراگیران در زمینه غیر آموزش تخصصی آن ها ، دیگر چالش های این بخش بود.

بر اساس نظر شرکت کنندگان در این مطالعه، بخش پژوهش نیز با چالش هایی مانند دشواری رعایت ضوابط علمی و اخلاقی، تعدد پژوهش های بالینی برای راستی آزمایی درمان های گیاهی و مشکلات جمع آوری داده های الکترونیک مراجعین، مواجه بود.

راهکارهای انجام شده برای مدیریت این بحران به گفته شرکت کنندگان در این مطالعه؛ استفاده از تبلیغات رسانه ای برای تقدیر از کادر درمان، مهم ترین اقدامی بود که در حوزه نیروی انسانی انجام گرفت.

همچنین جداسازی بخش های کرونا برای ایزوله کردن بیماران، مهم ترین اقدام در حوزه بالینی در بیمارستان ها بود.

سایر راهکارهای موثر در حوزه بالینی شامل موارد زیر بودند: - ایزوله سازی تجهیزات؛ - ارائه خدمات پزشکی مجازی برای ارتباط با بیماران الکتیو؛ - شناسایی مراجعین مشکوک از بدو ورود و تریاژ دو لایه؛ - مدیریت ملاقات گنندگان و - فراهم کردن امکانات قرنطینه برای مبتلایان.

راهکارهایی برای برقراری ارتباطات به صورت ایمن و موثر در طول دوره اپیدمی: - به اشتراک گذاشتن تجربیات از طریق فضای مجازی؛ - دادن آمار و گزارش روزانه به پرسنل؛ - آموزش و اطلاع رسانی مداوم از منابع معتبر.

مسئولین شرکت کننده در این تحقیق معتقد بودند که موثرترین راهکار در حوزه آموزش، برقراری آموزش دانشجویان به صورت مجازی بود.

استفاده از تیم مشاوره ای قوی، افزایش انعطاف در تصمیمات، تکامل تدریجی واکنشها به بحران، تشکیل فوری کمیته بحران و ارزیابی مسئله و تعیین نقش افراد، تشکیل جلسات کمیته بحران به صورت مرتب و تفویض اختیار به روسای بیمارستان ها، راهکارهای مدیریتی بودند که در حوزه تصمیم گیری و سازماندهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرا شدند.

نتایج این مطالعه نشان داد پیشگیری و آمادگی که پیش از وقوع بحران باید به آن ها پرداخته شود، علی رغم اهمیت فراوانی که دارند، مورد غفلت واقع شده اند.

از دیدگاه مصاحبه شوندگان بزرگ ترین چالش، عدم پیشگیری از اپیدمی بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ باید با پیش بینی حادترین سناریو ممکن، از غافلگیری جلوگیری شود.

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه ضعیف از ابتدا برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس در کشور لطمه بسیاری به مردم و سازمان های بهداشتی درمانی وارد کرد.

در مرحله پیش گیری باید منابع مالی مورد استفاده در بحران شناسایی و شفاف می شدند تا به چالش تامین منابع مالی و توزیع ناهمگون منابع برخورد نمی کردیم.

برقراری عدالت در دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی در تمام مناطق می توانست از عدم توازن در ارائه خدمت بین دانشگاه های علوم پزشکی بکاهد.

به اعتقاد این محققان؛ یکی از محدودیت این مطالعه این است که امکان تعمیم نتایج به دست آمده از آن به همه بیمارستان های کشور وجود ندارد.

همچنین چالش ها و راهکارهای بیان شده در این مطالعه، حاصل مصاحبه هایی است که در مرحله مقابله با بحران انجام شده و ممکن است پس از بحران و در مرحله بازسازی، تجارب جدید دیگری نیز برای بیمارستان ها به دست بیاید.

این محققان می گویند که در پژوهش های آینده می توان با بررسی تجارب منتشر شده از کشورهای مشابه ایران که درگیر این اپیدمی بوده اند، مجموعه ای غنی از تجارب مدیریت بحران را جمع آوری کرد و مدلی برای مدیریت بحران در اپیدمی های عفونی پیشنهاد داد.

در انجام این تحقیق علی لباف، محمد جلیلی؛ پژوهشگران طب اورژانس، ابراهیم جعفری پویان؛ پژوهشگر علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت و مریم مزینانی؛ دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت و خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان سال 1399 به صورت مقاله علمی با عنوان چالش ها و راهکارهای مدیریت بحران بیماری کووید-19 در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بیمارستان ها - مدیریت بحران - دانشگاه علوم پزشکی تهران - بیمارستان - بحران - دانشگاه علوم پزشکی - مدیریت - دانشگاه علوم - علوم پزشکی - پژوهشگران - چالش - دانشگاه - قرار - مطالعه - بیماری عفونی - سیستم درمانی - برنامه ریزی - تهران - پزشکی - بررسی - سیل و زلزله - محدودیت ها - مورد - علوم - توانمندی - نقاط ضعف - همه گیری - محدودیت - اقدامات - شناسایی

آخرین اخبار سرویس:
کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بجستان

120 هزار دوز واکسن مشترک ایران و کوبا تحویل وزارت بهداشت شد

طرز تهیه مرغ لیمویی کباب شده

مصرف روزانه قهوه بر مغز چه تاثیری دارد؟

چطور دندان‎های سفیدی داشته باشید؟

2زایمان موفق در آمبولانس در طول یک شب در لیردف شهرستان جاسک

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

گستردگی موج پنجم کرونا؛ پروتکل ها را رعایت نکنید تخت کم می آید

آیا با جواب تست آنتی بادی می توان نوع واکسن تزریق شده را تشخیص داد؟

رازهایی از بدن که از آن بی خبرید!

2زایمان موفق در آمبولانس در طول یک شب در لیردف شهرستان جاسک

بهترین گیاهان خانگی برای تصفیه هوای منزل

نقش سوداگری بخش خصوصی در تبلیغ یک دارو/ چگونه داروی رمدسیویر کمیاب و گران شد؟

آخرین پیام رامبد جوان از روی تخت کرونایی بیمارستان

اشتباهاتی که منجر به پیری زودرس می شوند!

3220 بیمار بستری کرونایی در مازندران

رنگ بندی جدید کرونایی/ تبریز هم قرمز شد

گستردگی موج پنجم کرونا/ مردم نگران پر شدن ظرفیت تخت های بیمارستانی نباشند

شناسایی 283 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

واکسیناسیون معلمان از 9 تا 25 مرداد

برای درمان موهای خشک و شکننده چه باید کرد؟

کرونا در هرمزگان؛ تعداد فوتی ها رکورد زد

نکات طلایی که پیش از ازدواج باید بدانید!

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 6 فوتی و 559 بیمار جدید کرونایی

تزریق گسترده واکسن کرونا به خبرنگاران از شنبه

چهار توصیه کاربردی برای درمان کبد چرب

نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم

شناسایی 283 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

نیرو باغ رستوران منقل دار کمک اشپز

کرونا در هرمزگان جان 20 نفر را گرفت

بدنتان را از سلول های سرطانی پاکسازی کنید!

کرونا در هرمزگان جان 20 نفر را گرفت

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

 18 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده است

نقشه جدید رنگ بندی کرونا در کشور/ 285 شهر در وضعیت قرمز

چگونه کم کاری تیرویید را درمان کنیم؟

چگونه از سفیدشدن موها در جوانی پیشگیری کنیم؟

چگونه از شر پشه ها در امان بمانیم؟

چه چیزهایی جذابیت را از ما می گیرد؟

ترکیب جادوییِ ضد خروپف

تعجب کرونا از مهمان نوازی ایرانیان!

چهار توصیه کاربردی و مهم برای درمان کبد چرب

درمان کبد چرب با چند روش ساده و خانگی؛ از کاهش وزن و نوشیدن قهوه تا مصرف مکمل های امگا 3

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه بازگشایی مدارس

آمار کرونا هرمزگان 7 مرداد؛ 20 فوتی و 1168 بستری

در این 7 زمان خود را وزن نکنید

طغیان کرونا در استان گیلان / ایرانی ها از سفر به خطه شمال خودداری کنند

ابتلای 351 نفر به کرونا در استان مرکزی

رکورد تعداد افراد بستری در بخش های کرونایی استان بوشهر شکسته شد

وزیر بهداشت: قرار نبود واکسن بیاوریم، مجبور شدیم

دلتا کرونا و رکورد جدید بستری ها و بیماران سرپایی در گیلان

تصاویر| آغاز واکسیناسیون خبرنگاران

رکورد تعداد افراد بستری در بخش های کرونایی استان بوشهر شکسته شد

استخدام نماینده علمی (مدرپ) در زرین رویا در شیراز

آمار کرونا یزد 7 مرداد؛ 6 فوتی و 652 ابتلای جدید

آمار کرونا همدان 7 مرداد؛ 4 فوتی و 81 ابتلای جدید

انتخاب کرونا

چهار توصیه کاربردی و مهم برای درمان کبد چرب

آمار کرونا سمنان 7 مرداد؛ 31 بستری جدید

سیاه ترین روز کرونا در هرمزگان با 20 فوتی

آمار کرونا کرمان 7 مرداد؛ 20 فوتی و 229 ابتلای جدید

شهردار نیویورک: واکسن بزنید 100 دلار پاداش بگیرید

شهردار نیویورک: واکسن بزنید 100 دلار پاداش بگیرید

شوم ترین روز کرونایی در هرمزگان /20 نفر دیگر قربانی کرونا شدند

در این 7 زمان خود را وزن نکنید

واکسیناسیون معلمان مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس است

غذاهایی که پوست صورت را چروک می کنند

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس

استخدام مدیر فروش مواد غذایی در یک شرکت مهندسی معتبر در فارس

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 736 نفر رسید

تاثیر واکسن ها بر گونه های مختلف ویروس کرونا

نکات کلیدی مراقبت از پوست در گرمای تابستان

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 736 نفر رسید

عکسی تاثیرگذار از لحظه تولد یک نوزاد

تاثیر کنترل قند خون در پیشگیری از آلزایمر

ابتلای 97 هزار و 769 زنجانی به کووید 19

تاثیر شگفت انگیز زردچوبه در پیشگیری از کرونا

واکسیناسیون زندانیان قمی همزمان با عید سعید غدیر

واکسیناسیون معلمان گام بزرگی برای حضوری شدن مدارس است

آمار کرونا قزوین 7 مرداد؛ 6 فوتی و 128 ابتلای جدید

فوت 10 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

شناسایی 213 ابتلای جدید به ویروس کرونا در منطقه کاشان / بستری شدن 62 نفر

قدرت تکثیر سویه جدید کرونا 1000 برابر بیشتر است

آنچه درباره ویروس لامبدا باید بدانید

بیش از هزار و 300 بیماربستری/ 2 هزار بیمار سرپایی

بیش از هزار و 300 بیماربستری/ هزار بیمار سرپایی

11 نشانه کرونای لامبادا که باید درباره آن بدانید

توزیع تجهیزات ووسایل بهداشتی در سروآباد به مناسبت عید غدیر خم

عجیب ترین عوارض زیاده روی در مصرف خیار

واکسیناسیون سراسری کارکنان شبکه بانکی کشور آغاز شد

غذا هایی که به بازسازی غضروف کمک می کنند

شیب تند شیوع کرونا در جنوب خوزستان/ چاره ی جز تعطیلی یک هفته ای نداریم

کرونا نگیرید، بیمارستان ها جا ندارد

آمار کرونا زنجان 7 مرداد؛ بدون فوتی و 400 ابتلای جدید

درمان کبد چرب با 4 تغییر در رژیم غذایی

چند دز واکسن کرونا تا پنجشنبه 7 مرداد در ایران تزریق شده است؟

آمار کرونا اردبیل 7 مرداد؛ یک فوتی و 84 ابتلای جدید

«واکسیناسیون معلمان» مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس

آمار کرونا البرز 7 مرداد؛ 23 فوتی و 150 بستری جدید

جنوب غرب خوزستان برای خروج از خطر نیاز به تعطیلی یک هفته ای دارد

چالش های مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان ها

چالش های مدیریت بحران کووید-19 در بیمارستان ها