مطالب مرتبط:
پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان
اهدای 533 قلم تجهیزات پزشکی به بخش درمان کرمان
درمان اختلال بویایی با کمک انسولین!
تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد
استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت تجهیزات پزشکی-آزمایشگاهی در تهران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 ساعت 03:202021-05-18پزشكي

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان


ایسنا/خراسان رضوی یک استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه پزشکی شخص محور انقلابی بزرگی در درمان سرطان است، گفت: پزشکی شخص محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی و درمانی اطلاق می شود که بیماران را بر اساس ویژگی ژنوم طبقه بندی کرده .

- ایسنا/خراسان رضوی یک استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه پزشکی شخص محور انقلابی بزرگی در درمان سرطان است، گفت: پزشکی شخص محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی و درمانی اطلاق می شود که بیماران را بر اساس ویژگی ژنوم طبقه بندی کرده و بر این اساس برای آن اقدامات درمانی انجام می شود.

مریم مقدم متین در گفت وگو با ایسنا درخصوص پزشکی شخص محور اظهار کرد: پزشکی فردمحور(Personal Medicine) یا پزشکی دقیق(Precision Medicine) همانطور که از نام آن پیداست، به پزشکی و شیوه ای برای درمان گفته می شود که برای یک نفر در نظر گرفته می شود.

پزشکی دقیق یا فردمحور به این معناست که اگر دارویی برای فردی تجویز می شود، این دارو برای بیماری وی نیست بلکه برای شخص بیمار تجویز شده است.

این نوع از پزشکی دنبال این است که چه دارویی برای بیمار تجویز و چه درمانی برای او در نظر گرفته شود تا مشکلات و عوارض کمتری به همراه داشته باشد و بیمار بتواند فرایند درمان بهتری را طی کند.

  وی افزود: به عنوان مثال در بسیاری از سرطان ها، غالبا داروهای شیمی درمانی چند نوع مشخص را شامل می شود که برای همه بیماران از آن استفاده می شود؛ در حالی که ممکن است با توجه به جهش هایی که باعث سرطان شده، برخی از این داروها موثر و برخی غیرموثر باشد.

 داروهای غیرموثر نه تنها فایده ای برای بیمار ندارد بلکه ممکن است مشکلات جانبی بسیاری نیز برای وی ایجاد کند؛ عوارضی مانند ضعف، حالت تهوع، ریزش مو و مشکلات مختلفی که شیمی درمانی دارد، نمونه هایی از این مشکلات است.

اگر داروهایی که بر بهبود بیماری فرد تاثیری ندارد، تجویز نشود، عوارض جانبی نیز برای وی قطعا کمتر خواهد شد و احتمال غلبه فرد بر بیماری اش بیشتر می شود.

   استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: انسان ها حدود 99.

4 درصد شباهت ژنتیکی با یکدیگر دارند و آن 0.

6 درصد تفاوت می تواند بعضا جوابگوی دلیل ابتلای افراد به بیماری های مختلف باشد.

در پزشکی شخص محور فقط روی همان 0.

6 درصد تفاوت بین انسان ها تمرکز می شود.

هر مولکول DNA شامل 3 میلیارد جفت باز است.

در واقع 0.

6 درصد از این 3 میلیارد جفت باز  معادل حدود 18 میلیون نفر است.

در نتیجه میزان تعیین توالی ژنوم ها باید گسترده تر شود و مطالعاتی انجام گیرد تا بیماری و صفات مختلف را بتوان شناسایی کرد.

  مقدم متین با بیان اینکه در حال حاضر سیستم پزشکی و درمان در کشور ما سیستمی سنتی است، گفت: مثلا برای تمام افرادی که سرطان خون دارند، یک نوع دارو و رژیم درمانی در نظر گرفته می شود ولی اگر به صورت دقیق بدانیم یک فرد با چه مشکلی مواجه است و کدام ژن او مشکل دارد، می توان دارو را برای همان مورد خاص تجویز کرد تا اثرات جانبی درمان کم شده و فرایند آن کارآمد شود.

در ایران بعضی از سرطان ها مانند سرطان پستان تا حدودی شخص محور شده است.

بر اساس این روش گیرنده هایی که روی سلول های سرطانی است بررسی می شود و با توجه به وضعیت آن، داروی خاص تجویز می گردد.

  وی افزود: سال 2003 پروژه ژنوم انسان کامل و اولین نسخه ژنوم بشر استخراج شد.

پس از آن موضوع تفاوت های ژنتیکی در مورد افراد مختلف مطرح گردید؛ مثلا امروز مشخص شده که یک دارو روی یک ژن خاص چه تاثیری داشته است.

نباید از یاد برد که زمان زیادی از آغاز این مباحث علمی نمی گذرد.

پزشکی شخص محور برای بیماران و حتی افراد سالمی که احتمال بروز بیماری وراثتی در آن ها وجود دارد نیز توصیه می شود.

در این فرایند ریسک ابتلا به یک بیماری در فرد بررسی می شود تا از این طریق بتوان اقدامات لازم جهت پیشگیری را انجام داد.

  این پژوهشگر با بیان اینکه در پزشکی شخص محور کل ژنوم افراد بیمار یا افراد مشکوک به بیماری مشخص می شود، گفت: در روش پزشکی شخص محور میزان احتمال و ریسک ابتلا به بیماری در افراد بررسی می شود.

اینکه بررسی میزان ابتلای فرد به بیماری، انجام اقدامات لازم جهت پیشگیری و همچنین تجویز دارو با توجه به مشکلات بیمار به صورت کاملا هدفمند، حتی بعضا با مشخص شدن محل پخش دارو در بدن، از اقداماتی است که طی این نوع از متد پزشکی پیاده سازی می شود.

   وی افزود: یکی از ایرادات داروهای شیمی درمانی این است که در تمام بدن پخش می شود و به این ترتیب به بقیه قسمت های بدن و سلول های سالم نیز آسیب می رساند.

اگر بتوان ترتیبی اتخاذ کرد که دارو مستقیما سراغ سلول های سرطانی رفته و پخش شود و همچنین در سایر قسمت های بدن آزاد نگردد، می توان یک درمان بسیار موثر و بهتر داشت.

برای این منظور بایستی مشخص شود بیمار چه مشکلی دارد، برای او چه دارویی مناسب است و نهایتا دارو به صورت هدفمند به محل تومورها رسانده شود.

این یک درمان عالی است که هدفمند بوده و مخصوص شخص بیمار است و آسیبی نیز به او نمی رساند.

   مقدم متین خاطرنشان کرد: در ایران تا قبل از تحریم کارهایی در خصوص پزشکی فرد محور و اینکه بتوانیم ژنوم هر فرد را تعیین توالی کنیم آغاز شده بود، اما شرایط اقتصادی و تحریم درحال حاضر بسیار تاثیر گذاشته است.

مشکل اصلی پزشکی شخص محور این است که بسیار پر هزینه است و قیمت ها متفاوت است و شاید برای هر نمونه گیری بیمار مجبور باشد حدود 800 دلار هزینه کند.

خیلی از بیماران نمونه هایشان را به خارج از کشور می فرستند.

ایران نمی تواند با چین رقابت کند؛ زیرا در چین دستگاه که روشن می شود تعداد نمونه های متعددی دارند و می توانند هزینه را پایین بیاورند، اما در ایران نمونه ها کمتر است در نتیجه هزینه اش بیشتر می شود و بنابراین شاید بتوان گفت حدود 90درصد آزمایش ها به خارج فرستاده شود.

  وی با بیان اینکه در ساختار دولتی ما پزشکی شخص محور انجام نمی شود، گفت: هزینه ها در پزشکی شخص محور بالا است و برای خیلی از بیمارها امکان پذیر نیست و از طرفی خطاهایی نیز دارد و بایستی دوباره تکرار شود.

همچنین آنالیز آنها سخت است.

یکی دیگر از مشکلات پزشکی شخص محور این است که برخی حوزه های آن ناشناخته و جدید است.

ناشناخته بودن یعنی همین که باید تعداد ژنوم هایی که تعیین توالی می شوند خیلی زیاد باشد و اینها مدام آنالیز شوند و ارتباط آنها با بیماری ها بررسی شود تا بتوانند بگویند این تغییرات می تواند باعث ایجاد بیماری های خاصی شود و این رویه هنوز خیلی زمان می برد.

لذا در این زمینه پیشرفت آنچنانی نداشته ایم.

این متخصص بیولوژی مولکولی افزود: به منظور پیشرفت در پزشکی شخص محور بایستی ارتباطی بین پزشک ها و متخصصین کامپیوتر وجود داشته باشد.

کسی که بتواند داده ها را آنالیز کند چون ژنوم انسان اگر برای DNA که در یک سلول داریم درنظر بگیریم 3میلیارد جفت باز است؛ به عبارتی DNA در سلول های بدن انسان از 3میلیارد جفت باز تشکیل شده است؛ بنابراین اگر کمترین خطا، حتی اگر فقط یک خطا داشته باشیم، می شود 30هزار خطا و قطعا در این حالت نیاز به تکرار دارد و همینطور نیاز به متخصصین و زمان برای آنالیز کردن.

وی ضمن بیان اینکه پزشکی شخص محور یک انقلاب در حوزه پزشکی است، گفت: پزشکی شخص محور موانع بسیاری دارد.

هزینه بالا، آنالیز سخت و البته مسائل اخلاقی نیز مطرح می شود؛ مثلا اینکه فرد اگر بداند این ژن را دارد به لحاظ روانی چه تاثیری روی او می گذارد.

گاهی فرد اگر آگاهی نداشته باشد، بهتر است.

یکسری مشکلات این گونه نیز وجود دارد یا اگر مشخص باشد این فرد درمقابل داروی خاص مقاوم است چه سوء استفاده هایی ممکن است بشود یا مثلا اگر بدانیم یک نژادی مشکل خاصی را دارد و اگر جنگی اتفاق بیفتد ممکن است از همین موضوع سوء استفاده شود و جنگ های بیولوژیکی اتفاق بیفتد، بنابراین یکسری مشکل اخلاقی اینگونه وجود دارد.

  عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: ژن های مختلفی در ایجاد سرطان می تواند دخالت داشته باشند اما در سرطان پستان فقط دو ژن BRCA1 و BRCA2  دخالت دارند.

کاری که با پزشکی شخص محور انجام می دهند این است که مثلا طبق تاریخچه خانوادگی یک فرد می دانند که در خانواده آنها سرطان پستان و تخمدان زیاد اتفاق می افتد؛ بنابراین موتاسیون هایی که روی این دو ژن شایع تر است را در آن فرد بررسی می کنند و اگر فرد آن را داشته باشد درنتیجه پیشگیری می کنند.

پیشگیری برای سرطان پستان خیلی راحت تر از سرطان های دیگر است چون می توانند پستان را بردارند و فرد سرطان نخواهد گرفت و درنتیجه می تواند کاملا موثر باشد.

آنجلینا جولی هنرپیشه هالیوودی کسی است که این کار را انجام داده زیرا روی ژن های BRCA2  و BRCA1 ژن های معروف سرطان پستان موتاسیون داشته است.

درنتیجه پستانش را برداشته و اعلام هم کرده تا برای بقیه که ممکن است چنین مشکلی داشته باشند الگویی باشد، اینکه برداشتن پستان بهتر  از این است که بخواهی سرطان پستان بگیری.

  وی افزود: پزشکی شخص محور در درمان بسیار تاثیرگذار است؛ مثلا در درمان سرطان سینه گیرنده روی سلول های سرطانی را بررسی می کنند که اگر HER2 مثبت باشد داروی خاص علیه آن تجویز می شود که موجود است و احتمال درمان خیلی بالا می رود ولی اگر منفی باشند دیگر آن دارو را نمی دهند.

مقدم متین ضمن بیان اینکه برخی صفات شخصیتی انسان وابسته به عوامل زیستی است و بخش دیگر را محیط تعیین می کند، گفت: بخشی از صفات انسان ها وابسته به ژن ها و عوامل درونی و بخش دیگر آن وابسته به محیط و عوامل بیرونی است.

در برخی از کشورها فرد را به لحاظ ژنتیکی مورد بررسی قرار می‎ دهند؛ مثلا اینکه آیا فرد درونگرا یا برونگرا است؟ آیا می تواند قابلیت های ورزشی داشته باشد؟ یا اینکه چقدر احتمال دارد به بیماری های پوستی مبتلا شود یا مثلا می تواند صفات خاصی را بروز دهد یا خیر؟! برخی شرکت ها این تفاوت ها و تغییرات را با قابلیت های افراد می سنجند مثلا آیا باتوجه به این تغییر خاص که فرد در ژن خود دارد می تواند یک فرد قدرتی، استقامتی یا سرعتی باشد؟! در حیطه ورزشی اول به لحاظ ژنتیکی فرد را بررسی می کنند که آیا قابلیت ها وتوانمندی های مدنظر را دارد و بعد روی او سرمایه گذاری می کنند و اگر متوجه شوند فرد نمی تواند یا مثلا ماهیچه هایش سریع آسیب می بیند در این حالت دیگر گزینه خوبی نیست.

از طرف دیگر همانطور که گفتیم پزشکی شخص محور بررسی می کند که آیا فرد احتمال ابتلا به بیماری خاصی را دارد یا خیر و کار پیشگیرانه انجام می دهد و بیماری را مهار کرده یا عقب می اندازد و به عبارتی می تواند روی محیط اثر بگذارد.

وی افزود: در برخی موارد به جای اینکه کل ژنوم را تعیین توالی کنند، فقط آن قسمت هایی از ژنوم که پروتیین ساز است را بررسی می کنند.

در ایران گران شدن دلار باعث شد به جای اینکه کل ژنوم را تعیین توالی کنند فقط آن قسمت هایی از ژنوم که پروتیین ساز و کاربردی بودند و در بیماری ها دخالت داشتند، مورد بررسی قرار دهند؛ مثلا اگر ژن نمی تواند یک پروتیین را تولید کند، آن پروتیین را به او برسانیم یا اگر یک آنزیم خیلی فعالیت می کند آن را خاموش کنیم.

  استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه دانش ژنتیک خیلی مورد توجه نظام های سیاسی-دفاعی است و جنبه امنیتی نیز دارد، گفت: سفارش ها و توصیه هایی در این زمینه می شود که مثلا مراکزی که ذخایر ژنتیکی دارند نمونه های کامل را برای تعیین توالی ارسال نکنند.

ولی در کشور ما اگر قرار باشد این نمونه ها به خارج فرستاده نشوند پس باید داخل کشور آنقدر تجهیز شده باشیم که دیگر نیازی به ارسال نمونه ها به خارج از کشور نباشد.

   این پژوهشگر افزود: آزمایشگاه پاتولوژی و آزمایشگاه تشخیص طبی در استان خراسان درخصوص نوع بیماری های مشخص که دارو برای آن وجود دارد و به تعیین آن تغییر یا موتاسیون کمک می کند، فعالیت می کنند.

درحال حاضر جهاددانشگاهی برای سرطان یک سری از مارکرها را بررسی می کند.

برای سرطان پستان گیرنده هایی روی سلول ها وجود دارد که توسط آزمایشگاه پاتولوژی تشخیص داده می شود.

همینطور برای تست سرطان خون نیز پاتولوژی خیلی تاثیر دارد.

باتوجه به اینکه می دانند فرد چه بیماری ای دارد، ژن های خاص را با روش های مختلف بررسی می کنند.

  مقدم متین خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد چندسالی است که شروع به بانک کردن نمونه ها کرده است و هدف این است که با یکسری قراردادها  این نمونه ها را به راحتی در اختیار ما قرار دهد، اما در شرایط فعلی نمونه ها به شدت محدود هستند و ما با مشکلات و موانع بسیاری مواجه هستیم و دانشجویان مثلا برای گرفتن نمونه های توموری بسیار اذیت می شوند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی در خصوص سلول های بنیادی قوانین بسیار سختی وجود دارد، گفت: قوانینی مانند اینکه سلول درمانی باید یک بخش مجزا در بیمارستان داشته باشد و بنابراین ما نمی توانیم کار کنیم مثلا بخواهیم سلول ها را کشت کنیم.

علاوه بر این، در بیمارستان چنین بخشی وجود ندارد و باید بخش سلول درمانی ایجاد شود، این درشرایطی است که بیمارستان ها نیز واقعا فضایی برای انجام این کار ندارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پزشکی - درمان - درمان سرطان - محور - دانشگاه فردوسی - انقلابی - زیست شناسی - درمانی - طبقه بندی - ایسنا - سرطان - دانشگاه - بیماران - فردوسی - فعالیت - بزرگ - اساس - ویژگی - استاد - مریم مقدم - گروه - رضوی - ژنوم - بیان - زیست - بندی - طبقه - اقدامات - گفت وگو - شیوه ای

آخرین اخبار سرویس:
باغبان

10487 نفر دیگر کرونا گرفتند/ 129 فوتی جدید

آمار کرونا در ایران 26 خرداد 1400 / 129 فوتی جدید کرونا در کشور

ادعای فاسد بودن واکسن قابل تعقیب قضایی است

کاشان و آران و بیدگل بدون فوتی کرونا و 21 مبتلای جدید

آمار فوتی های کرونا امروز چهارشنبه 26 خرداد

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا ایران 26 خرداد

فوت 129 بیمار کرونایی در کشور و شناسایی 10 هزار و 487 بیمار جدید

آخرین آمار کرونا در ایران تا 26 خرداد/ 129 بیمار دیگر جان باختند

ایستگاه متروی «مدافعان سلامت» فردا افتتاح می شود

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، چهارشنبه 26 خرداد: 129 مرگ و 10487 مبتلای جدید

طرز تهیه گراتن سیب زمینی | ترفند درست کردن سس بشامل

چه کسانی نیازی به واکسیناسیون ندارند؟

خدمات اورژانس هوایی به بیماران نیازمند

اسلوونی پایان کرونا را اعلام کرد

انجام 293 هزاربازرسی بهداشتی از واحدهای صنفی در کردستان/ ضبط و معدوم سازی 177 تن مواد غذایی

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 26 اردیبهشت تا 26 خرداد

ابتلای 76کردستانی دیگر به کرونا

درمان دیگری برای کرونا کشف شد؛ دارویی مؤثر اما گران قیمت

129 فوتی جدید کرونا در کشور

آمار ثابت شهرهای قرمز / 129 بیمار کرونایی فوت کردند

آمار کرونا در ایران، 26 خرداد 1400/ شناسایی 10487 بیمار و 129 فوتی جدید

129 فوتی جدید کرونا در کشور / 10487 بیمار دیگر شناسایی شدند

افزایش چشمگیر آمار روزانه مبتلایان کرونا در ایران | 3346 نفر در وضعیت وخیم بیماری

پزشک عمومی و پوست

آخرین آمار کرونا/قربانی شدن 129 بیمار دیگر در شبانه روز گذشته

129 فوتی جدید کرونا در کشور/ 10487 بیمار دیگر شناسایی شدند

آمار کرونا ایران 26 خرداد؛ 129 فوتی و 10487 ابتلای جدید

فوت 129 بیمار کرونا و تزریق 5 میلیون و 242 هزار و 922 دُز واکسن

شناسایی 10487 بیمار جدید کرونایی/129 نفر دیگر فوت شدند

(ویدئو) سحر زکریا بیماری حنجره گرفت

نیاز بیماران هموفیلی به داروهای وارداتی از بین نرفته است

129 فوتی جدید کرونا در کشور

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 3060135 نفر مبتلا و 82480 نفر فوتی

21 بیمار کرونایی در اردبیل بستری شدند

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، چهارشنبه 26 خرداد: 129 مرگ و 10487 مبتلای جدید

3هزار نفر دریافت داوطلب سوم واکسن ایرانی و کوبایی در زنجان هستند

آخرین آمار فوتی های کرونا/ شناسایی 10 هزار و 487 بیمار کووید 19 در شبانه روز گذشته

آمار فوتی های کرونا امروز چهارشنبه 26 خرداد

دلیل لخته شدن خون در بیماران کووید-19

تزریق واکسن ایران - کوبا به اولین کودک

خشکی مو ها، پیامد عادات اشتباه

قلوه مرغ را هرگز نخورید

اولین کودک واکسن پاستوکووک را تزریق کرد

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400

129 فوتی جدید کرونا در کشور / 10487 بیمار دیگر شناسایی شدند

آمار کرونا در ایران 26 خرداد | فوت 129 بیمار کرونایی و شناسایی 10487 بیمار جدید

آمار بیست و ششم خردادماه کرونا در ایران

129 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند

129 فوتی جدید کرونا و شناسایی 10487 بیمار دیگر

تزریق واکسن پاستوکووک به اولین کودک

هشدار کم تحرکی و زندگی ماشینی

70 بیمار کرونایی در بیمارستان امیرالمومنین (ع) اهواز بستری هستند

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 26 خرداد ماه 1400

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: ادعای فاسد بودن واکسن قابل تعقیب قضایی است

فوت 6 بیمار کرونایی دیگر در آذربایجان غربی

کشف جدید محققان درباره کرونا

آیا مصرف روی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند؟

چه افرادی به تزریق واکسن کرونا نیازی ندارند؟

اولین کودک واکسن پاستوکووک را تزریق کرد

استخدام راننده دارای کامیونت 6تن

چه کسانی نیازی به واکسن کرونا ندارند؟

میوه هایی شما را لاغر می کند!

چرا در بیماران کرونایی خون لخته می شود؟!

جزییات مطالعه بالینی واکسن کووایران برکت منتشر شد

ایستگاه متروی مدافعان سلامت فردا افتتاح می شود

ارتباط جنسی و 13 فایده آن

افزایش مرگ و میرهای ناشی از امراض قلبی-عروقی در آسیا

بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می آورد

دستاورد ایرانی در گروه برترین واکسن های جهان

10 دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده از ورق گالوانیزه

جهش مجدد کرونای هندی؛ کارشناسان: سویه جدید هنوز نگران کننده نیست

خلاصه یافته های مطالعات واکسن «کووایران برکت» منتشر شد

درمان مشکلات گوارشی با مصرف روزانه زردچوبه

اثربخشی واکسن برکت بالاتر از استانداردهای جهانی است

کرونا همچنان خطرناک

هشدار کم تحرکی و زندگی ماشینی!

نمکی: ایران در میان 6 کشور تولید واکسن قرار گرفت

آمار کرونا اصفهان 26 خرداد، 6 فوتی و 442 ابتلای جدید

عوارض نوشیدن آب سرد برای بدن

وارد شدن معاونت علمی به پروتکل های آموزش پزشکی با شبیه سازها

آرامش را به معده برگردانیم

شناسایی 140 بیمار مبتلا به کرونا در لرستان

دلیل لخته شدن خون و مرگ در بیماران کرونایی چیست؟

جزییات مطالعه بالینی واکسن کووایران برکت منتشر شد + نتایج

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری 21 مبتلای جدید/ تعداد بستری ها به 177 نفر رسید

داروی طبیعی سرماخوردگی را بشناسید

قرارگرفتن ایران در میان قدرت های تولیدکننده واکسن

قرارگیری ایران در میان قدرت های واکسن ساز

فروکش طوفان کرونا؛ هند با احتیاط به زندگی عادی باز می گردد

قرارگیری ایران در میان قدرت های واکسن ساز

ابتلا 140 لرستانی به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته

بیماران کرونایی هم می توانند رای دهند

جزییات مطالعه بالینی واکسن کووایران برکت +نتایج

خلاصه یافته های مطالعات واکسن کووایران برکت منتشر شد

برگزاری دوره آموزش روخوانی به همت مرکز قرآنی وزارت بهداشت

ثبت442 ابتلای جدید به ویروس کرونا در اصفهان/ بستری شدن 201 نفر در یک روز

توصیه هایی برای درمان تاری دید

خلاصه یافته های مطالعات «واکسن کووایران برکت» منتشر شد

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به 39524 نفر

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان