مطالب مرتبط:
اهدای 533 قلم تجهیزات پزشکی به بخش درمان کرمان
درمان اختلال بویایی با کمک انسولین!
تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد
استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت تجهیزات پزشکی-آزمایشگاهی در تهران
برگزاری ششمین اردوی جهادی در روستای حمزه آباد / اعزام تیم پزشکی به کهریزک
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اردیبهشت 1400 ساعت 01:402021-05-18پزشكي

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان


یک استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه پزشکی شخص محور انقلابی بزرگی در درمان سرطان است، گفت: پزشکی شخص محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی و درمانی اطلاق می شود که بیماران را بر اساس ویژگی ژنوم طبقه بندی کرده و بر این اساس برای .

- ایسنا/خراسان رضوی یک استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه پزشکی شخص محور انقلابی بزرگی در درمان سرطان است، گفت: پزشکی شخص محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی و درمانی اطلاق می شود که بیماران را بر اساس ویژگی ژنوم طبقه بندی کرده و بر این اساس برای آن اقدامات درمانی انجام می شود.

مریم مقدم متین در گفت وگو با ایسنا درخصوص پزشکی شخص محور اظهار کرد: پزشکی فردمحور(Personal Medicine) یا پزشکی دقیق(Precision Medicine) همانطور که از نام آن پیداست، به پزشکی و شیوه ای برای درمان گفته می شود که برای یک نفر در نظر گرفته می شود.

پزشکی دقیق یا فردمحور به این معناست که اگر دارویی برای فردی تجویز می شود، این دارو برای بیماری وی نیست بلکه برای شخص بیمار تجویز شده است.

این نوع از پزشکی دنبال این است که چه دارویی برای بیمار تجویز و چه درمانی برای او در نظر گرفته شود تا مشکلات و عوارض کمتری به همراه داشته باشد و بیمار بتواند فرایند درمان بهتری را طی کند.

وی افزود: به عنوان مثال در بسیاری از سرطان ها، غالبا داروهای شیمی درمانی چند نوع مشخص را شامل می شود که برای همه بیماران از آن استفاده می شود؛ در حالی که ممکن است با توجه به جهش هایی که باعث سرطان شده، برخی از این داروها موثر و برخی غیرموثر باشد.

داروهای غیرموثر نه تنها فایده ای برای بیمار ندارد بلکه ممکن است مشکلات جانبی بسیاری نیز برای وی ایجاد کند؛ عوارضی مانند ضعف، حالت تهوع، ریزش مو و مشکلات مختلفی که شیمی درمانی دارد، نمونه هایی از این مشکلات است.

اگر داروهایی که بر بهبود بیماری فرد تاثیری ندارد، تجویز نشود، عوارض جانبی نیز برای وی قطعا کمتر خواهد شد و احتمال غلبه فرد بر بیماری اش بیشتر می شود.

استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: انسان ها حدود 99.

4 درصد شباهت ژنتیکی با یکدیگر دارند و آن 0.

6 درصد تفاوت می تواند بعضا جوابگوی دلیل ابتلای افراد به بیماری های مختلف باشد.

در پزشکی شخص محور فقط روی همان 0.

6 درصد تفاوت بین انسان ها تمرکز می شود.

هر مولکول DNA شامل 3 میلیارد جفت باز است.

در واقع 0.

6 درصد از این 3 میلیارد جفت باز معادل حدود 18 میلیون نفر است.

در نتیجه میزان تعیین توالی ژنوم ها باید گسترده تر شود و مطالعاتی انجام گیرد تا بیماری و صفات مختلف را بتوان شناسایی کرد.

مقدم متین با بیان اینکه در حال حاضر سیستم پزشکی و درمان در کشور ما سیستمی سنتی است، گفت: مثلا برای تمام افرادی که سرطان خون دارند، یک نوع دارو و رژیم درمانی در نظر گرفته می شود ولی اگر به صورت دقیق بدانیم یک فرد با چه مشکلی مواجه است و کدام ژن او مشکل دارد، می توان دارو را برای همان مورد خاص تجویز کرد تا اثرات جانبی درمان کم شده و فرایند آن کارآمد شود.

در ایران بعضی از سرطان ها مانند سرطان پستان تا حدودی شخص محور شده است.

بر اساس این روش گیرنده هایی که روی سلول های سرطانی است بررسی می شود و با توجه به وضعیت آن، داروی خاص تجویز می گردد.

وی افزود: سال 2003 پروژه ژنوم انسان کامل و اولین نسخه ژنوم بشر استخراج شد.

پس از آن موضوع تفاوت های ژنتیکی در مورد افراد مختلف مطرح گردید؛ مثلا امروز مشخص شده که یک دارو روی یک ژن خاص چه تاثیری داشته است.

نباید از یاد برد که زمان زیادی از آغاز این مباحث علمی نمی گذرد.

پزشکی شخص محور برای بیماران و حتی افراد سالمی که احتمال بروز بیماری وراثتی در آن ها وجود دارد نیز توصیه می شود.

در این فرایند ریسک ابتلا به یک بیماری در فرد بررسی می شود تا از این طریق بتوان اقدامات لازم جهت پیشگیری را انجام داد.

این پژوهشگر با بیان اینکه در پزشکی شخص محور کل ژنوم افراد بیمار یا افراد مشکوک به بیماری مشخص می شود، گفت: در روش پزشکی شخص محور میزان احتمال و ریسک ابتلا به بیماری در افراد بررسی می شود.

اینکه بررسی میزان ابتلای فرد به بیماری، انجام اقدامات لازم جهت پیشگیری و همچنین تجویز دارو با توجه به مشکلات بیمار به صورت کاملا هدفمند، حتی بعضا با مشخص شدن محل پخش دارو در بدن، از اقداماتی است که طی این نوع از متد پزشکی پیاده سازی می شود.

وی افزود: یکی از ایرادات داروهای شیمی درمانی این است که در تمام بدن پخش می شود و به این ترتیب به بقیه قسمت های بدن و سلول های سالم نیز آسیب می رساند.

اگر بتوان ترتیبی اتخاذ کرد که دارو مستقیما سراغ سلول های سرطانی رفته و پخش شود و همچنین در سایر قسمت های بدن آزاد نگردد، می توان یک درمان بسیار موثر و بهتر داشت.

برای این منظور بایستی مشخص شود بیمار چه مشکلی دارد، برای او چه دارویی مناسب است و نهایتا دارو به صورت هدفمند به محل تومورها رسانده شود.

این یک درمان عالی است که هدفمند بوده و مخصوص شخص بیمار است و آسیبی نیز به او نمی رساند.

مقدم متین خاطرنشان کرد: در ایران تا قبل از تحریم کارهایی در خصوص پزشکی فرد محور و اینکه بتوانیم ژنوم هر فرد را تعیین توالی کنیم آغاز شده بود، اما شرایط اقتصادی و تحریم درحال حاضر بسیار تاثیر گذاشته است.

مشکل اصلی پزشکی شخص محور این است که بسیار پر هزینه است و قیمت ها متفاوت است و شاید برای هر نمونه گیری بیمار مجبور باشد حدود 800 دلار هزینه کند.

خیلی از بیماران نمونه هایشان را به خارج از کشور می فرستند.

ایران نمی تواند با چین رقابت کند؛ زیرا در چین دستگاه که روشن می شود تعداد نمونه های متعددی دارند و می توانند هزینه را پایین بیاورند، اما در ایران نمونه ها کمتر است در نتیجه هزینه اش بیشتر می شود و بنابراین شاید بتوان گفت حدود 90درصد آزمایش ها به خارج فرستاده شود.

وی با بیان اینکه در ساختار دولتی ما پزشکی شخص محور انجام نمی شود، گفت: هزینه ها در پزشکی شخص محور بالا است و برای خیلی از بیمارها امکان پذیر نیست و از طرفی خطاهایی نیز دارد و بایستی دوباره تکرار شود.

همچنین آنالیز آنها سخت است.

یکی دیگر از مشکلات پزشکی شخص محور این است که برخی حوزه های آن ناشناخته و جدید است.

ناشناخته بودن یعنی همین که باید تعداد ژنوم هایی که تعیین توالی می شوند خیلی زیاد باشد و اینها مدام آنالیز شوند و ارتباط آنها با بیماری ها بررسی شود تا بتوانند بگویند این تغییرات می تواند باعث ایجاد بیماری های خاصی شود و این رویه هنوز خیلی زمان می برد.

لذا در این زمینه پیشرفت آنچنانی نداشته ایم.

این متخصص بیولوژی مولکولی افزود: به منظور پیشرفت در پزشکی شخص محور بایستی ارتباطی بین پزشک ها و متخصصین کامپیوتر وجود داشته باشد.

کسی که بتواند داده ها را آنالیز کند چون ژنوم انسان اگر برای DNA که در یک سلول داریم درنظر بگیریم 3میلیارد جفت باز است؛ به عبارتی DNA در سلول های بدن انسان از 3میلیارد جفت باز تشکیل شده است؛ بنابراین اگر کمترین خطا، حتی اگر فقط یک خطا داشته باشیم، می شود 30هزار خطا و قطعا در این حالت نیاز به تکرار دارد و همینطور نیاز به متخصصین و زمان برای آنالیز کردن.

وی ضمن بیان اینکه پزشکی شخص محور یک انقلاب در حوزه پزشکی است، گفت: پزشکی شخص محور موانع بسیاری دارد.

هزینه بالا، آنالیز سخت و البته مسائل اخلاقی نیز مطرح می شود؛ مثلا اینکه فرد اگر بداند این ژن را دارد به لحاظ روانی چه تاثیری روی او می گذارد.

گاهی فرد اگر آگاهی نداشته باشد، بهتر است.

یکسری مشکلات این گونه نیز وجود دارد یا اگر مشخص باشد این فرد درمقابل داروی خاص مقاوم است چه سوء استفاده هایی ممکن است بشود یا مثلا اگر بدانیم یک نژادی مشکل خاصی را دارد و اگر جنگی اتفاق بیفتد ممکن است از همین موضوع سوء استفاده شود و جنگ های بیولوژیکی اتفاق بیفتد، بنابراین یکسری مشکل اخلاقی اینگونه وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: ژن های مختلفی در ایجاد سرطان می تواند دخالت داشته باشند اما در سرطان پستان فقط دو ژن BRCA1 و BRCA2 دخالت دارند.

کاری که با پزشکی شخص محور انجام می دهند این است که مثلا طبق تاریخچه خانوادگی یک فرد می دانند که در خانواده آنها سرطان پستان و تخمدان زیاد اتفاق می افتد؛ بنابراین موتاسیون هایی که روی این دو ژن شایع تر است را در آن فرد بررسی می کنند و اگر فرد آن را داشته باشد درنتیجه پیشگیری می کنند.

پیشگیری برای سرطان پستان خیلی راحت تر از سرطان های دیگر است چون می توانند پستان را بردارند و فرد سرطان نخواهد گرفت و درنتیجه می تواند کاملا موثر باشد.

آنجلینا جولی هنرپیشه هالیوودی کسی است که این کار را انجام داده زیرا روی ژن های BRCA2 و BRCA1 ژن های معروف سرطان پستان موتاسیون داشته است.

درنتیجه پستانش را برداشته و اعلام هم کرده تا برای بقیه که ممکن است چنین مشکلی داشته باشند الگویی باشد، اینکه برداشتن پستان بهتر از این است که بخواهی سرطان پستان بگیری.

وی افزود: پزشکی شخص محور در درمان بسیار تاثیرگذار است؛ مثلا در درمان سرطان سینه گیرنده روی سلول های سرطانی را بررسی می کنند که اگر HER2 مثبت باشد داروی خاص علیه آن تجویز می شود که موجود است و احتمال درمان خیلی بالا می رود ولی اگر منفی باشند دیگر آن دارو را نمی دهند.

مقدم متین ضمن بیان اینکه برخی صفات شخصیتی انسان وابسته به عوامل زیستی است و بخش دیگر را محیط تعیین می کند، گفت: بخشی از صفات انسان ها وابسته به ژن ها و عوامل درونی و بخش دیگر آن وابسته به محیط و عوامل بیرونی است.

در برخی از کشورها فرد را به لحاظ ژنتیکی مورد بررسی قرار می‎ دهند؛ مثلا اینکه آیا فرد درونگرا یا برونگرا است؟ آیا می تواند قابلیت های ورزشی داشته باشد؟ یا اینکه چقدر احتمال دارد به بیماری های پوستی مبتلا شود یا مثلا می تواند صفات خاصی را بروز دهد یا خیر؟! برخی شرکت ها این تفاوت ها و تغییرات را با قابلیت های افراد می سنجند مثلا آیا باتوجه به این تغییر خاص که فرد در ژن خود دارد می تواند یک فرد قدرتی، استقامتی یا سرعتی باشد؟! در حیطه ورزشی اول به لحاظ ژنتیکی فرد را بررسی می کنند که آیا قابلیت ها وتوانمندی های مدنظر را دارد و بعد روی او سرمایه گذاری می کنند و اگر متوجه شوند فرد نمی تواند یا مثلا ماهیچه هایش سریع آسیب می بیند در این حالت دیگر گزینه خوبی نیست.

از طرف دیگر همانطور که گفتیم پزشکی شخص محور بررسی می کند که آیا فرد احتمال ابتلا به بیماری خاصی را دارد یا خیر و کار پیشگیرانه انجام می دهد و بیماری را مهار کرده یا عقب می اندازد و به عبارتی می تواند روی محیط اثر بگذارد.

وی افزود: در برخی موارد به جای اینکه کل ژنوم را تعیین توالی کنند، فقط آن قسمت هایی از ژنوم که پروتیین ساز است را بررسی می کنند.

در ایران گران شدن دلار باعث شد به جای اینکه کل ژنوم را تعیین توالی کنند فقط آن قسمت هایی از ژنوم که پروتیین ساز و کاربردی بودند و در بیماری ها دخالت داشتند، مورد بررسی قرار دهند؛ مثلا اگر ژن نمی تواند یک پروتیین را تولید کند، آن پروتیین را به او برسانیم یا اگر یک آنزیم خیلی فعالیت می کند آن را خاموش کنیم.

استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه دانش ژنتیک خیلی مورد توجه نظام های سیاسی-دفاعی است و جنبه امنیتی نیز دارد، گفت: سفارش ها و توصیه هایی در این زمینه می شود که مثلا مراکزی که ذخایر ژنتیکی دارند نمونه های کامل را برای تعیین توالی ارسال نکنند.

ولی در کشور ما اگر قرار باشد این نمونه ها به خارج فرستاده نشوند پس باید داخل کشور آنقدر تجهیز شده باشیم که دیگر نیازی به ارسال نمونه ها به خارج از کشور نباشد.

این پژوهشگر افزود: آزمایشگاه پاتولوژی و آزمایشگاه تشخیص طبی در استان خراسان درخصوص نوع بیماری های مشخص که دارو برای آن وجود دارد و به تعیین آن تغییر یا موتاسیون کمک می کند، فعالیت می کنند.

درحال حاضر جهاددانشگاهی برای سرطان یک سری از مارکرها را بررسی می کند.

برای سرطان پستان گیرنده هایی روی سلول ها وجود دارد که توسط آزمایشگاه پاتولوژی تشخیص داده می شود.

همینطور برای تست سرطان خون نیز پاتولوژی خیلی تاثیر دارد.

باتوجه به اینکه می دانند فرد چه بیماری ای دارد، ژن های خاص را با روش های مختلف بررسی می کنند.

مقدم متین خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد چندسالی است که شروع به بانک کردن نمونه ها کرده است و هدف این است که با یکسری قراردادها این نمونه ها را به راحتی در اختیار ما قرار دهد، اما در شرایط فعلی نمونه ها به شدت محدود هستند و ما با مشکلات و موانع بسیاری مواجه هستیم و دانشجویان مثلا برای گرفتن نمونه های توموری بسیار اذیت می شوند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی در خصوص سلول های بنیادی قوانین بسیار سختی وجود دارد، گفت: قوانینی مانند اینکه سلول درمانی باید یک بخش مجزا در بیمارستان داشته باشد و بنابراین ما نمی توانیم کار کنیم مثلا بخواهیم سلول ها را کشت کنیم.

علاوه بر این، در بیمارستان چنین بخشی وجود ندارد و باید بخش سلول درمانی ایجاد شود، این درشرایطی است که بیمارستان ها نیز واقعا فضایی برای انجام این کار ندارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پزشکی - درمان - درمان سرطان - محور - دانشگاه فردوسی - انقلابی - زیست شناسی - درمانی - طبقه بندی - اساس - سرطان - دانشگاه - بیماران - فردوسی - فعالیت - بزرگ - ویژگی - ایسنا - استاد - مریم مقدم - گروه - ژنوم - بیان - زیست - بندی - طبقه - اقدامات - گفت وگو - شیوه ای - شیوه

آخرین اخبار سرویس:
عوارض کلسترول بالا در جوانی

کودکان زیر دوسال تلویزیون نبینند!

راهکارهایی برای مراقبت از چشم

بلاهایی که بیماری خطرناک گریوز بر سر چشمان شما می آورد

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

افرادی که نباید واکسن اسپوتنیک وی تزریق کنند

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 1 فوتی و 149 بیمار جدید کرونایی

گیاه خواری روشی مناسب برای درمان کبد چرب

چرا نباید شیر موز خورد؟+ دلیل

آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونایی در آذربایجان شرقی 

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

کدام گروه دانشجویان در اولویت واکسیناسیون هستند؟

واکسن فایزر/بیونتک پاسخ آنتی بادی قوی تری نسبت به واکسن چینی سینوواک ایجاد می کند

آمار کرونا یزد 29 خرداد؛ بدون فوتی و 111 ابتلای جدید

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

قلب اهدایی جوان 19 ساله مشهدی از طریق انتقال هوایی به تهران منتقل شد

آمار کرونا همدان 29 خرداد؛ 2 فوتی و 24 ابتلای جدید

هپاتیت E و دانستنی هایی درباره آن

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

شنبلیله؛ گیاهی موثر در درمان دیابت

مضرات خوردن برنج مانده در یخچال

مهمترین عامل ایجاد تیرگی پوست

آمار کرونا هرمزگان 29 خرداد؛ 5 فوتی و 657 بستری

فوت 9 کرونایی دیگر در البرز

آغاز تزریق نوبت دوم واکسن «سینوفارم» از فردا در شیراز

بستری 108 بیمار جدید و 5 فوتی در 29 خرداد در هرمزگان

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

آمار کرونا قزوین 29 خرداد؛ 1 فوتی و 35 ابتلای جدید

10 نشانه مهم که خبر از زخم معده می دهد

خوراکی های مناسب برای افراد دیابتی چیست؟

راهکارهایی برای مراقبت از چشم

نشانه های مرگ زود چیست؟

سوره ای که با خواندن آن دچار فقر و تنگدستی نمی شوید

بستری شدن هزار و 173بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان طی هفته گذشته

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تا پایان سال به بیش از 270 میلیون دُز واکسن نیاز داریم

چند درصد بهبودیافتگان کرونای شدید دوباره بیمار می شوند؟

کمتر از یک درصد بهبودیافتگان کرونای شدید دوباره بیمار می شوند

استخدام مهندس پزشکی خانم در شرکت پارسا تشخیص ایرانیان در شرق تهران

کمتر از یک درصد بهبودیافتگان کرونای شدید دوباره بیمار می شوند

پیتزا زن ، سالنکار ، ظرفشور

اتفاقات عجیبی که هنگام خواب رخ می دهد

کمردرد ناشی از کووید 19 چه حسی دارد؟

هفت عادتی که تا قبل از 30 سالگی باید ترک شوند

آمار کرونا آذربایجان غربی 29 خرداد؛ 4 فوتی و 298 ابتلای جدید

آغاز مجدد واکسیناسیون با دریافت واکسن های جدید در استان سمنان

60 میلیون نفر از جمعیت بالای 18 سال باید واکسینه شوند

آمار کرونا مازندران 29 خرداد؛ 36 بهبودیافته و 37 بستری جدید

مضرات شیر موز که باورش سخت است!

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شعب اخذ رأی خراسان رضوی/ تخلف بهداشتی نداشتیم

از حالت ایستادن افراد شخصیت دیگران را بشناسید!

کمتر از یک درصد بهبودیافتگان کرونای شدید دوباره بیمار می شوند

حقایقی درباره ویتامین های گروه ب؛ چرا به آن ها نیاز دارید؟

طرز تهیه ساندویچ دونر مرغ یا کباب ترکی

تشخیص تفاوت کرونا و آسم

تاثیر ساعت خواب بر سلامتی

تیم های پزشکی جهادی بسیج به منطقه محروم گِل سفید خرم آباد اعزام شدند+تصاویر

5 جان باخته کرونا در هرمزگان/ تزریق دوز دوم واکسن کرونا؛ بزودی

بهبودی 5721 بیمار مبتلا به کرونا در سمنان

عاملی ناشناخته اما بسیار موثر بر شدت سکته مغزی

زرده و سفیده تخم مرغ را باهم بخورید

عاملی ناشناخته و موثر بر شدت سکته مغزی

سفرهای مردم از کرونا سبقت گرفت!

حضور کاروان زیر سایه خورشید در اراک/ خادمان امام رضا(ع) از مدافعان سلامت استان مرکزی تقدیر کردند

در رادیو ایران 20 بشنوید: دنیای سالم سالاری

کرونا 134 قربانی دیگر گرفت

اهمیت واکسیناسیون آبزیان برای پیشگیری از بیماری و کاهش تلفات

واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان خراسان رضوی از ابتدای مرداد

ورود مسافر بدون تست منفی کرونا به هرمزگان ممنوع شد

سوخت فسیلی عامل مرگ بیش از یک میلیون نفر در جهان در 2017

25 درصد مردم ایران مبتلا به ریفلاکس معده هستند ( عکس )

ببینید | لحظه هیجان انگیز نجات لاکپشت چرمی از باتلاق

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 29 خرداد؛ 2 فوتی و 66 ابتلای جدید

علائم جدید کرونای هندی معرفی شد

آمار فوتی ها در آرژانتین در موج دوم کاهش نیافت

سراجی: ایران در گروه مرگ جام جهانی قرار دارد/افرادی که فوتسال را به این روز انداختند حالا مدعی شده اند

سراجی: تیم ملی فوتسال بدون بازی تدارکاتی راهی جام جهانی نخواهد شد

مثبت اعلام شدن 76 تست کرونایی طی 24 ساعت گذشته

اندیمشک قرمز کرونایی شد

پروتیین ضد پیری موجود در گلبول های قرمز خون مانع زوال عقل می شود

وضعیت شکننده کرونا در لرستان

آمار مبتلایان به کووید 19 در زنجان به 91 هزار و 723 نفر رسید

سراجی: تیم ملی فوتسال بدون بازی تدارکاتی راهی جام جهانی نخواهد شد

ایران در گروه مرگ جام جهانی قرار دارد

سراجی: ایران در گروه مرگ جام جهانی قرار دارد

جهانپور: مردم منتظر ارسال پیامک برای تزریق دُز دوم واکسن کرونا باشند

استخدام منشی و دستیار دندانپزشکی در یک مطب دندانپزشکی در نیاوران

واکسیناسیون 81 هزار نفر در هرمزگان تاکنون

سراجی: ایران در گروه مرگ جام جهانی قرار دارد/افرادی که فوتسال را به این روز انداختند حالا مدعی شده اند

60 میلیون نفر از جمعیت بالای 18 سال باید واکسینه شوند

نقش زردچوبه در مبارزه با سرطان ها

تولید 50میلیون واکسن کرونای داخلی تا شهریور/ یک میلیون دوز مجوز تزریق گرفت

زیست شناسی عجیب یک ماهی با عمر یک قرن!

کمتر از یک درصد بهبودیافتگان نوع شدید کرونا دوباره کرونایی می شوند

اندیمشک قرمز کرونایی شد

نحوه ایستادن شما شخصیتتان را لو می دهد!

روز بدون فوتی کرونا در یزد/ 111 تست مثبت شد

سلاح مبارزه با بیماری کرونا

ساده ترین ماسک های صورت خانگی برای جوانسازی پوست

تاثیر رژیم غذایی مناسب بر فعالیت مغز مبتلایان به ام اس

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان