موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - سازمان برنامه و بودجه - رتبه بندي معلمان - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - برنامه و بودجه - رييس سازمان - سازمان برنامه - سازمان برنامه و بودجه كشور - باشگاه استقلال - فرهاد مجيدي - حذف يارانه - وليد معلم - فعالان بخش خصوصي - سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي - مديرعامل شركت برق منطقه اي گيلان - پيربكران - حسن ساساني - انهدام - شبكه من و تو - كارمندان گوگل - ميدان آزادي سنندج - اتلتيك - سردار رحيم صفوي

مطالب مرتبط:
ضرورت به کارگیری معماری ایرانی اسلامی در ساخت و ساز شهری برای حفظ هویت ایرانی اسلامی
لزوم حفظ وحدت اسلامی در برابر استکبار جهانی و رژیم کودک کش اسراییل
برگزاری مجازی دهمین الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت از فردا
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد لزوم حفظ وحدت اسلامی در برابر استکبار جهانی و رژیم کودک کش اسراییل
شیراز؛ میزبان همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:452021-05-18اقتصادي

ضرورت به کارگیری معماری ایرانی-اسلامی در ساخت و ساز شهری برای حفظ هویت ایرانی اسلامی


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از ارومیه، یکی از ویژگی ها و جلوه های مشهود و ملموس هویت تاریخی هر مکان و شهری در بافت های سنتی و کهن آن مشخص می شود به طور طبیعی با گذشت زمان چنین بافت هایی که حکم شناسنامه ی شهر را دارند، دچار فرسایش فیزیکی می شوند.

این در حالی است که با رشد شهرنشینی، بافت های جدید شهر با شاخص های مدرن شکل یافته و روز به روز بر حجم و اهمیت آن افزوده می شود.

به خصوص امروزه با تغییر شیوه ی زیستن افراد، حضور عناصر زندگی مدرن و سبک زندگی شهرنشینی، این مساله اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد.

در این میان سبک زندگی مفهومی اساسی در زندگی افراد است که بیانگر عقاید، گرایشات و شیوه های تفکر آنان بوده که در واقعیت مشاهده می شود.

اهمیت یافتن انتخاب در جامعه ی ایران بیش از هر چیز در عرصه ی کالاهای مادی و مصرفی در حال وقوع است و تغییر چهره ی شهرهای بزرگ ایران و روند فزاینده ی توجه به سطحی ترین بخش مصرف این مساله را به خوبی بیان می کند.

آنچه که اکنون بافت قدیم شهر نامیده می شود، زمانی به عنوان یک کلیت شهری از حیاتی کامل و کارآمد برخوردار بود که تکامل و کارآمدی آن محصول تعامل انسان و طبیعت بود که در طول قرن ها و به واسطه اندیشه عمیق یا آزمون و خطاهایی مکرر به تعادل رســیده است.

هر چند که اکنون بافت قدیم شــهر در ایران، با مفاهیمی چون فرسودگی، ناکارآمدی و بالاتکلیفی همراه است، اما بهترین ارزشهای فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و معماری هر شهر در آن نهفته است.

به نظر می رسد بیشترین مشــکلات مرتبط با بافت قدیم شهر در ایران ناشــی از عدم شناخت دقیق ماهیت آن و عدم تالش برای تطبیق آن ماهیت با شرایط معاصر می باشد.

شایان ذکر است آثار معماری به عنوان نمادهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی یک کشور شناخته می شوند و تمدن های تاریخی نخست از طریق همین آثار معماری شناخته و ساختمان هایی چون تخت جمشید، اهرام ثلاثه مصر، کالاسیوم روم از جمله چنین آثاری محسوب می شوند.

آثاری که پیوند دهنده مهم خودآگاهی های اجتماعی بوده اند، شهرها، مذاهب و فرهنگ ها از طریق همین یادواره ها خود را می شناسانند.

بر همین اساس هدف اصلی گزارش بررسی ضرورت و شاخص های معماری ایرانی اسلامیاست و در این راســتا، برای در جریان قرار گرفتن اهمیت و جایگاه بافت ایرانی اسلامی با چند تن از کارشناسان معماری مصاحبه ای ترتیب دادیم.

ساخت بناها و سبک شهرسازی تاثیر گرفته از فلسفه ی زیست و منش انسان ها است مدرس دانشگاه در خصوص اهمیت بافت معماری  ایرانی_ اسلامی  به خبرنگار فارس گفت: یکی از مباحث حائز اهمیت در جامعه علمی معماری و شهرسازی کشور موضوع شهرهای ایرانی- اسلامی و شهرسازی و معماری مرتبط با آداب و رسوم ایران و اسلام است و با بررسی کشورهای دارای هویت تاریخی و فرهنگی، می ­توان به عینه دریافت که سبک شهرسازی و ساخت بناها هم موثر از فلسفه­ ی زیست و منش انسان­ ها بوده و هم خود برآن تاثیرگذار بوده است.

دکتر مرتضی خسرونیا ادامه داد: شهر اسلامی- ایرانی به شهری اطلاق می ­شود که مکان تحقق تمدن بوده و از نظر مفهومی منبعث از اصول دین مبین اسلام و در معنا دارای ارزش­های پایدار مبتنی بر بینش عرفانی ایرانی و در مصداق مبتنی بر ویژگی­ های بستر طبیعی، فرهنگی و تاریخی بوده و در هر یک از بازه های زمانی متناسب با ویژگی ­ها و نیازمندی ­های مراتب گوناگون معنوی و مادی جوامع انسانی و با استفاده بهینه از علوم، فنآوری و مهندسی شکل می­ گیرد.

وی با بیان اینکه هدف از ایجاد این­گونه از شهرسازی فراهم آوردن زمینه مناسب برای تکامل و تعالی انسان­ ها مطابق با آموزه های دین اسلام بوده است تصریح کرد: در این زمینه توسعه روابط اجتماعی و نیز تولید مظاهر فرهنگ و تمدن به ویژه در آثار هویتمند هنری تجلی یافته­ است و  نمونه­ های مصداقی آن را می ­توان پس از ظهور اسلام تا آغاز سال 1300 هجری خورشیدی در حوزه فرهنگی ایران ملاحظه کرد.

مدرس دانشگاه افزود: پیش از اسلام، سبک شهرنشینی و شهرسازی در مفاهیمی نظیر کهن­دژ، ربض، شارستان و.

نمود پیدا می کرد.

اما با روی­ آوردن ایرانیان به اسلام، مسجد به عنوان پایگاه عبادت امت به محیط زندگی ایرانیان راه یافت و به­ عنوان یکی از سه جزء اصلی شهرهای ایرانی اسلامی مطرح شد و  تا جایی که شهر به مکانی اطلاق می­ شد که دارای مسجد جامع باشد.

خسرونیا عنوان کرد:  تاثیری که اسلام در زندگی ایرانیان باستان داشت باعث شد هرچه بیشتر به ترویج این دین در همه­ی ابعاد حیات اجتماعی پرداخته شود که باعث تبدیل شدن مسجد به عنصری کلیدی در سازمان فضایی شهر شد و علاوه بر نقش عبادی، فعالیت­های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی حکومتی نیز در آن صورت می ­گرفت.

وی یادآور شد: شهر ارومیه نیز که به عنوان یک شهر ایرانی- اسلامی معرفی و ثبت شده است شاهد همین روند و اتفاقات بوده، عناصر کالبدی شکل دهنده شهر ارومیه قبل از تغییرات صد ساله اخیر شامل عناصری مانند، دیوارها و خندق های اطراف شهر و دروازه های هشتگانه آن، مجموعه بازار و کاروانسرا و دیگر خدماتی که در آن قرار داشته است و مسجد جامع که در داخل بازار قرار داشته، ساختمان حکومتی و نظامی، محلات مسکونی از جمله این موارد است.

مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: معماری مسجد در هنر ­اسلامی جایگاه خاصی داردو زیباترین و جاودانه ­ترین شاهکارهای هنری در مساجد، زیارتگاه ­ها و دیگر مکان­ های مذهبی گرد­آمده است.

مسجد اصلی هر شهر از نظر ساختمانی، متناسب با نیاز فرهنگ ­اسلامی بر وجود جایی برای گردهمایی مردم بود، اما هیچ تصوری از کالبد آن از پیش وجود نداشت و  با این وجود در تمدن ایرانی- اسلامی و به ویژه از سده سوم و چهارم به بعد با بهره ­گیری از اندام ­ها و کالبدهای کهن در ساماندهی کالبدی- فضایی بناهای اسلامی نوآوری­­­ های شگفتی رخ داده است.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی ­های بنیادی و شگفت معماری اسلامی در این است که با به کارگیری فضاها و عناصر مشخص و معین، ساماندهی فضایی انواع کارکردها را موجب شده است که هرکدام از دیگری متمایز است و در عین حال به شایستگی پاسخگوی عملکرد مورد نیاز می­ باشد.

به عنوان مثال این فضاها و عناصر اصلی در بنای مسجد عبارتند از : شبستان، گنبد، منار، ایوان، رواق، محراب، و .

که هریک کارکرد خود را دارا می ­باشند.

توجه به موضوعات ذکرشده و احیا و بازآفرینی بافت­های شهری برمبنای این اصول می ­تواند موجبات احیا و حفظ هویت فرهنگی کشور نیز شود.

مهمترین ویژگی معماری اسلامی بسترسازی سیر انسان از کثرت به وحدت است    کارشناس و مدرس معماری به خبرنگار فارس در خصوص بافت ایرانی اسلامی اظهار داشت: بخش مهمی از تفکر ما ریشه در زبان دارد و پیوستگی زبان و ذهن بسیار مهم است.

برای درک جنبه های پنهان شده مفاهیم و پاسخ به سوالات مطرح شده نیاز به تبار شناسی واژه داریم، بنابراین ابتدا به تبارشناسی واژه معماری ایرانی_اسلامی می پردازیم.

مهتا محمدزاده افزود: اسلام مبتنی بر مجموعه ای از اصول فکری و اعتقادی است که این اصول حقیقی، کلی، ازلی، ابدی و غیر نسبی می باشد در حالیکه مسلمانان انسان هایی نسبی بوده و در نتیجه آثار معماری آن ها هم نسبی و وابسته به شرایط مکان و زمان خواهد بود و بنابه فرمایش جناب آقای دکتر نقره کار مهمترین ویژگی معماری دوران اسلام،بستر سازی سیر انسان از کثرت به وحدت می باشد.

وی عنوان کرد: معماری دوران اسلامی برگرفته از زبان قرآن است و عمق و غنای تمدن اسلامی را با بهره گیری از روح معنویت نشان می دهد و این امر به اینگونه است که اصول معماری این دوران شامل؛ توحید، اخلاص، علم، حیا و حجاب، عبادت و احترام، اقتصاد و ذکر می باشد که در نهایت مجموع این عوامل در شکل گیری  هویت معماری و شهرسازی جامعه موثر خواهد بود.

مدرس دانشگاه گفت: بر اساس این تعریف افتراق نظر زیادی میان اندیشمندان در خصوص بازتاب محتوای اسلامی در آثار معماری وجود دارد و برخی به بازتاب حداکثری محتوای اسلامی معماری اعتقاد دارند(نظریه حداکثری)در مقابل برخی دیگر انعکاس حداقلی هویت اسلامی و نفی وجود هر نوع رابطه بین محتوای دین و آثار معماری را بیان می کنند.

(نظریه حداقلی) و با توجه به  نظریه های مطرح شده، امروزه نمود هویت اسلامی در معماری و شهرسازی کمتر قابل درک است،شهر امروز دیگر الهام بخش باورها و اندیشه هایی که فرهنگ او را شکل می دهد نیست.

وی تاکید کرد: خیابان ها، میدان ها و ساختمان ها دیگر پوسته ای زنده برای تجلی ارزش های برتر انسانی و ریشه گرفته از هویت ایرانی_اسلامی نیستند.

محمدزاده با اشاره به اینکه هویت شهر به عنوان سرمایه ای ارزشمند و ماندگار،نقش ویژه ای در رونق گردشگری و ارتقا شاخص های مختلف شهری دارد بیان کرد: متاسفانه ساختمان های تازه تاسیس و در حال احداث هویت اصیل معماری ایرانی _اسلامی و مولفه های معماری بومی را زیر سوال می برد و رواج الگوهای غربی به چشم می آید و برای حل این مشکل انتظار می رود نهادهای متولی با ارایه راهکارها و تهیه و تنظیم سند بصری براساس مولفه های ذکر شده، روند رشد پوسته های بی هویت شهر را کنترل نماید.

حفظ محرمیت ساکنان خانه مهمترین معیار معماری ایرانی اسلامی است معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در خصوص رعایت الگوهای ایرانی اسلامی در ساختمان ها به خبرنگار فارس گفت: برخی از مهمترین معیارهای رعایت معماری ایرانی اسلامی در ساختمان ها، حفظ محرمیت ساکنان خانه است و در زمان های قدیم به عنوان هشتی وجود داشت که امروزه در ساختمان و آپارتمان ها به عنوان لابی ورودی است که در استان در عمده ساختمان ها رعایت می شود.

جلال تقی دخت ادامه داد: درون گرا بودن در عملکرد ساختمان و در  طراحی ساختمان ها و با کنترل های انجام یافته بخش خصوصی و میهمان در خانه جدا می شود و فضای خصوصی از طریق ایجاد ورودی های اختصاصی در داخل آپارتمان واجد ارزش می شوندکه بایستی این مهم در بخش کنترل نقشه سازمان نظام مهندسی پیدا شود.

وی افزود: استفاده از مصالح معمول و سنتی با طرح مناسب نما و البته حذف نماهای شیشه ای که نماد معماری غربی است در این خصوص برخی از نماهای طراحی شده و تایید شده توسط نظام مهندسی در عمل اجرا نمی شود نظر به وظیفه شهرداری ها در کنترل ساختمان ها مشارکت و جدیت شهرداری ها را در این خصوص می طلبد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در خصوص وجود آسایش و آرامش تصریح کرد: در خانه یکی از مهمترین آیتم های سلب آسایش و آرامش شهروندان در داخل خانه ، سایه اندازی ساختمان های همسایه و اشرافیت به حریم خانه هاست که این مهم با اعمال ضوابط شهرسازی و کنترل ساخت و سازهای غیر قانونی (حذف دو نقشه ای در ساخت ) می تواند به دست آید و با رعایت ضوابط مصوب شهری همه مصون از اشرافیت و سایه اندازی همسایگی خواهند بود این مورد هم با جدیت شهرداری ها در کنترل ساختمان میسر خواهد بود.

خاطرنشان می شود امروزه در بسیاری از شهرهای معاصر شاهد القای حس بی هویتی و سردرگمی هستیم و از این رو حفظ هویت شهرها و مناطق شهری از مباحثی است که امروزه مورد توجه حرفه مندان شهری قرار دارد.

متمایز بودن شهرها با تکیه بر خصصویات کالبدی و همچنین حفظ محیط و عناصر طبیعی که نقش عمده ای در هویت بخشی به شهرها دارند، با تغییر در توسعه شهرها و تغییر الگوهای فضای شهری، جایگاه و نقش بافت های تاریخی به جا مانده در شهرها که موجب هویت بخشیدن به فضا می شوند به سرعت رو به کم رنگ شدن و از بین رفتن است.

در این راستا بایستی معماری اسلامی به طور همزمان مدرن باشد و از این رو که از مصالح مدرن، روش ساخت و سامانه ی نوین استفاده کند به نحوی که مصالح سنتی و سامانه های قدیم به روشی خلاق و نوین به کار روند تا با اصولی نظیر فرم از عملکرد پیروی می کند تطبیق یابد و از تفریط و آشفتگی بپرهیزد، طراحی سبک نوین و مدرن با پیشرفت فن آوری و جامعه ی اسلامی مدرن رشد خواهد کرد و معماران مسلمان بایستی ساختمان هایی را بسازنندکه متناسب با زمان و درک صحیحی از تاریخ، فرهنگ و بافت محیطی باشد.

انتهای پیام/س    
کلید واژه ها: به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - زندگی - سبک زندگی - اهمیت - ایران - ساخت و ساز شهری - ایرانی اسلامی - خبرگزاری فارس - اسلامی - بافت - ایرانی - هویت تاریخی - تغییر - افراد - زندگی مدرن - تغییر چهره - ساخت و ساز - مدرن - شیوه - شهری - شناسنامه - خبرگزاری - هویت - معماری - مشاهده - انتخاب - واقعیت - فرسایش - تاریخی - مفهومی

آخرین اخبار سرویس:
مصرف 572 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در نخستین روز تابستان

20 ایستگاه تقلیل فشار و حفاظت کاتدیک شرکت گاز استان ایلام برق دار شدند

پرونده های اجرای احکام در ایلام 47 درصد کاهش یافت

هنوز قیمت واکسن های ایرانی نهایی نشده است/ خبر گران ترین واکسن ها، واکسن های ایرانی هستند کذب است

استخدام بازارباب دستگاه کارتخوان

جذب پیک موتوری و کمک آشپز خانم

بازدید بیش از 1200 واحد صنفی در طرح فاصله گذاری اجتماعی

کارگر ساده دررستوران وباربری

فروشنده نیمه وقت خانوم در بوتیک دخترانه

خریدی امن و مطمئن با وین ابزار

استخدام خانم -آبدارخانه و نظافت

رشد 26 هزار واحدی معاملات بورس در پایان معاملات امروز

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار

نیاز مند به یک آدم فنی

بهره برداری از 20 پروژه برقی با اعتبار 857 میلیارد تومان

نیرو کار برای کارگاه سوهان عسلی وقنادی نیازمندیم

معاملات خرداد 1400 در بورس کالا رکوردار شد

اقدام برای دفع آب های سطحی خوزستان با اختصاص اعتبار

بودجه ارزی نمایندگی های خارج از کشور وزارت خارجه نسبت به سال قبل، کاهش 10 درصدی دارد

قائم مقام بانک مرکزی: عملکرد اقتصاد کشور در سال گذشته فراتر از انتظارات بود

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 2 تیرماه 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 24

تلاش مجلس برای رفع موانع کشاورزی

تشدیدکاهش قیمت سکه و دلار در 2 تیر 1400

صدور پروانه برای واحد های کَسبی در کمتر از 20 روز

دو شرط تک نرخی شدن دلار

بی کفایتی دولت با بهانه برجام در تجارت بین الملل

دومینیکا بهترین گزینه برای اخذ پاسپورت دوم

توزیع 400 بسته کمک معیشتی در شهرستان رودان

دیوان عدالت اداری: برگ سبز خودرو سند رسمی است

بومی سازی یک میلیارد دلاری تجهیزات معدن

رونمایی از بانکی که دو مدیریت دارد!

وزیر بهداشت ترکیه: 120 میلیون دوز واکسن بایون تک تا 3 ماه آینده وارد می شود

نقد بازار بورس

بررسی اختلافات واحدهای تولیدی در نهاد داوری به تسهیل کارها کمک می کند

اجاره خانه در استانبول

ورود اولین شرکت پروژه محور به بازار سرمایه/ نقش موثر بازار سرمایه در کمک به تولید و اشتغال

صرفه جویی 26 میلیون دلاری بهینه سازی طراحی و تولید انبوه کاتالیست خودرو

افزایش تعداد تولید ایران خودرو در سه ماهه نخست امسال/ رشد 17 درصدی آمار خودروهای تحویلی

جلوگیری از تبعات خشکسالی با صادرات 500 هزار رأس از دام عشایر

50 میلیون یورو برای فاضلاب اهواز تا تیرماه جذب شود

عرضه دو محصول در طرح پیش فروش یک ساله ایران خودرو

اعلام جزییات جدید از کارت اعتباری سهام عدالت/ تسهیلات به کدام سهامداران تعلق نمی گیرد؟

آب در هیچ شهری جیره بندی نشده است

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

سرمایه گذاری اعراب روی تولید مرغ و تخم مرغ

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار 1400

قیمت پرفروش ترین لپ تاپ ها در بازار امروز 2 تیر 1400‎+ جدول

بازگشت کارخانه قند ورامین به تولید

افزایش قیمت شیر و لبنیات منتفی شد

کارت اعتباری سهام عدالت به سهامداران کدام استان ها تعلق نمی گیرد؟

فهرست کارگزاری های برخط دارای مجوز از بانک مرکزی اعلام شد

مصوبات جدید دولت: از اختصاص 50میلیارد به بیماری سالک تا اجازه مادر برای افتتاح حساب بانکی به نام اطفال و امضای موافقتنامه بین ایران و روسیه در زمینه بهره برداری از فضای ماورای جو

اضافه کاری در مشاغل سخت و زیان آور

نرخ تورم خرداد ماه 43درصد بود

اعلام جزییات جدید از کارت اعتباری سهام عدالت

کاهش قیمت سکه و دلار در معاملات امروز

جزییات خدمات صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق به شرکتها

افتتاح3 طرح برق در کرمان

شکسته شدن رکورد مصرف برق خوزستان در سال 1400

استخدام نگهبان شیفت شب

نیروی خانم کار در فست فود

استخدام بازاریاب خانم یا آقا

استخدام آقا در افق کوروش

جذب و اعطای نماینده فروش

افتتاح 70 پروژه با هدف افزایش زیست پذیری و انسان محوری

معرفی متقاضیان وام اجاره به بانک تا دو هفته دیگر

شناسایی و صدور اخطار به اماکن پرخطر در محدوده خلازیر

صرفه جویی 26 میلیون دلاری بهینه سازی طراحی و تولید انبوه کاتالیست خودرو

هشدار استاندارد تهران درباره مصرف یک نوع سوسیس

وقف یک قطعه زمین به مساحت 26 هزار متر مربعی در استان بوشهر

ضرورت انجام اقدامات فرهنگی در راستای پیشگیری از قاچاق

استخدام کمک حسابدار، کمک انباردار، مدیر فروش و کارشناس فروش در یزد

دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز

محافظ همسر هیتمن گیشه را قبضه کرد

خدمت سربازی جزو سوابق بیمه ای منظور می شود/ افزایش درگاه های بانکی برای تسهیل واریز حق بیمه

تکاپوی عربستان برای بومی سازی صنایع نظامی؛ از ادعا تا واقعیت

اولین شوروم و فروشگاه دایمی ایران دوچرخ افتتاح شد

سهم 27 درصدی بخش حمل و نقل عمومی در چرخش ویروس کرونا

واکنش مجلس به افزایش 9 درصدی قیمت خودرو

قیمت دلار امروز 2 تیر 1400

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

ستاری در بازدید از روبات سینا : این یک نوآوری در حوزه درمان است

صدور بخشنامه ای جدید از طرف بیمه مرکزی به شرکت های بیمه

قیمت روز مسکن در غرب و مرکز تهران

آغاز عرضه دو محصول در طرح پیش فروش یکساله ایران خودرو از فردا

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم 2 تیر 1400

ارزش سهام عدالت امروز 2 تیرماه 1400

تعمیق بورس با تسهیل ورود شرکت ها به بازار سرمایه/ تشدید سازوکار نظارتی آفت رونق بورس

خروج بخشی از پلاک های فرسوده از محدوده مصوب بافت فرسوده در پایان 1400

به مناسبت میلاد امام رضا(ع) امکان پذیر شد؛ دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از طریق سامانه فرابانک ملت

هشدار درباره یک نوع سوسیس

رشد 26 هزار واحدی بورس چهارشنبه دوم تیرماه

افزایش 13 درصدی مصرف آب در قم

جلوگیری از تبعات خشکسالی با صادرات 500 هزار رأس از دام عشایر

تأمین مسکن نیازمندان، وظیفه ذاتی دولت

قدیمی ترین پالایشگاه ایران مدرن می شود

فهرست کارگزاری های برخط دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی اعلام شد/ هشدار به شرکت های بیمه ای برای همکاری با کارگزاری های غیرمجاز

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

راه آهن حق دسترسی به ریل شرکت های ریلی را 30 درصد افزایش داد

گردشگران در پایتخت امارات به صورت رایگان واکسینه می شوند

ضرورت به کارگیری معماری ایرانی-اسلامی در ساخت و ساز شهری برای حفظ هویت ایرانی اسلامی

ضرورت به کارگیری معماری ایرانی-اسلامی در ساخت و ساز شهری برای حفظ هویت ایرانی اسلامی