مطالب مرتبط:
روند ابتلا به ویروس کرونا در کرمانشاه نزولی است
ژن آسیب پذیری ویروس کرونا کشف شد!
زنجیره انتقال ویروس کرونا همچنان متصل
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| سایه سنگین ویروس هندی / رفت وآمدهای مرزی و نگرانی از گسترش بیماری / برای پیک پنجم فرش قرمز پهن نکنیم + نقشه و نمودار
روند ابتلا به ویروس کرونا در کرمانشاه نزولی است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:352021-05-18پزشكي

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟


هرچند همه گیری کرونا تمام جهان را غافلگیر کرد اما برخی کشورها با میراث ماندگار از ابولا، سارس و مرس توانستند بهتر از دیگر کشورها با ویروس کووید-19 مقابله کنند و یکی از علل موفقیت آنها سیستم های بهداشتی بود که در اختیار داشتند.

- برای درک بهتر این موضوع کشورهایی موفق در مقابله با بیماری همه گیر شامل: هنگ کنگ به نظر می رسد، تاکنون پاسخ آسیای شرقی به کووید-19 استثنایی بوده و این موفقیت تاحدودی نتیجه بسیاری از آموخته ها و نوآوری های حاصل از تجربه چندین دهه مقابله با شیوع عوامل بیماری زای تنفسی جدید و قابل انتقال مستقیم است.

این موارد شامل بیماری های آنفلوانزای آسیایی 1957 و آنفلوآنزای هنگ کنگ 1968، اولین مورد آنفلوانزای A (H5N1) از پرندگان به انسان در سال 1997 و آنفلوآنزای A (H7N9) در سال 2013 و همه گیری سارس 2002 تا 2003هستند که تاثیری ماندگار برجای گذاشتند.

تاثیرات جامعه شناختی باقی مانده از این شیوع ها به طور تجمعی موجب افزایش پایبندی و حتی تقاضای مردم برای اقدامات بهداشتی و اجتماعی شده که برای کنترل کووید-19بسیار حیاتی است.

پس از سارس، دولت هنگ کنگ برای آماده سازی و پاسخگویی به شیوع های آینده، ساختار فرماندهی طبقه بندی شده کاملا مشخص را تصویب کرد و کلیه عملکردهای حفاظت از سلامت را تحت یک آژانس متمرکز جدید تلفیق کرد.

همزمان سرمایه گذاری گسترده برای آمادگی تحقیق و گفت وگو بین جوامع علمی و سیاست گذاری در زمان واقعی انجام شد.

با محدودیت های شدیدتر مرزی، قرنطینه برای بیماران وارد شده به کشور و بیماران محلی تا حدی بهبود یافت و این عملکرد را نشریه وال استریت ژورنال، بهترین نوع مقابله با کرونا در جهان معرفی کرده است.

لیبریا در لیبریا (کشوری در افریقا) هنگام همه گیری، سیستم های بهداشتی مبتنی بر جامعه به سرعت و به طور موثر به اپیدمی ها پاسخ می دهند.

در سال 2016 وزارت بهداشت لیبریا برنامه دستیار بهداشت جامعه ملی (NCHA) را طراحی و راه اندازی کرد که تا به امروز بیش از 3500 کارمند بهداشت جامعه را جذب، آموزش داده و مشغول به کار کرده است.

این کارگران به 316 کلینیک مراقبت های اولیه مرتبط هستند و به بیش از 800هزار نفر در جوامع روستایی و دوردست خدمت می کنند.

تا سال 2016، خدمات بهداشتی جامعه با برنامه های موازی و استانداردسازی اندک در سراسر کشور پراکنده بود.

اپیدمی ابولا در سال 2014 شکاف های قابل توجهی را در سیستم مراقبت های بهداشتی اولیه برجسته و موجب تمرکز بر نابرابری ها شد.

برنامه جدید، هماهنگ و NCHA به رفع شکاف ها کمک کرد تا اطمینان حاصل شود که همه افراد در پنج کیلومتری از یک مرکز بهداشتی قرار گرفته اند و به خدمات ضروری دسترسی دارند و هیچ لیبریایی دور از دسترس نیست.

شایان ذکر است، کارکنان بهداشت لیبریا، پایه و اساس سیستم مراقبت های بهداشتی اولیه ای با انعطاف پذیری بیشتری ایجاد کرده اند که شامل نظارت، تشخیص و خدمات درمانی است.

طی شیوع ابولا نیز روابط کارمندان بهداشت با افراد به رفع بی اعتمادی کمک کرد.

در حالی که لیبریا به دومین شیوع بیماری همه گیر بزرگی طی پنج سال واکنش نشان می دهد نقش کارکنان بهداشت جامعه برای جلوگیری، شناسایی و واکنش به کووید -19 بسیار حیاتی است.

وقتی سارس-کوو-2 (SARS-CoV-2 ) شناسایی شد، کارکنان بهداشتی در حالی که از نزدیک با امکانات بهداشتی در ارتباط بودند خیلی سریع آموزش دیدند، مجهز و گسترده شدند تا در سطح جامعه به این ویروس پاسخ دهند.

این آموزش شامل شناسایی موارد مشکوک، نظارت، ردیابی تماس، پروتکل های ارجاع و حمایت از بیماران قرنطینه در خانه بود.

براساس آموزه های روش بدون تماس که توسط کارکنان بهداشت جامعه در هنگام شیوع ابولا استفاده شد، پروتکل ها برای ایمن نگه داشتن کارگران هماهنگ شدند.

آنان از آموزه های غربالگری نجات و درمان مالاریا، اسهال، ذات الریه و سوءتغذیه و پشتیبانی از برنامه ریزی خانواده، واکسیناسیون مراقبت های قبل از تولد و زایمان استفاده کردند.

اولویت بندی و سرمایه گذاری در کارکنان بهداشت جامعه امکان پاسخگویی سریع به حوادث همه گیر خصوصا در مناطق دورافتاده و روستایی را فراهم می کند.

برای پاسخ همه گیر در لیبریا، کارکنان بهداشت جامعه همچنان از طریق آموزش و ایجاد روابط در جوامع خود عملکردی قدرتمند برای رسیدگی به اطلاعات غلط و تردید در تزریق واکسن خواهند بود.

این کارکنان برای ارائه خدمات اضطراری و روزمره که خدمات بهداشتی با کیفیت و عادلانه را تضمین می کند، بسیار حیاتی هستند.

عربستان سعودی شیوع مرس در سال 2012 منجر به مرگ صدها نفر شد و همه گیری در 27 کشور باعث نگرانی جهانی از یک بیماری همه گیر شد.

ظهور آن در عربستان سعودی باعث تغییرات تحول آفرین در سیستم مراقبت های بهداشتی این کشور شد و این امر در شروع پاسخ سریع به کووید-19بسیار مهم بود.

نتایج همه گیری قبلی نشان داد که تاخیر در شناسایی موارد و ارزیابی نامناسب سیستم های پزشکی و پرسنلی در بخش های اورژانس مهمترین خطرات شیوع بیمارستانی است به همین دلیل فرآیند نوآوری تریاژ در بخش اورژانس معرفی شد.

به موجب آن بیماران با توجه به وجود یا عدم وجود علائم تنفسی به دو مسیر مستقل هدایت می شدند.

این مورد با استفاده از یک سیستم غربالگری متشکل از بخش های هدایت بیماران بر اساس پرسشنامه 60 ثانیه تعیین می شد.

نتایج حاکی از این بود که این سیستم 100درصد حساسیت در تشخیص بیماران مبتلا به مرس که بعدا با آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز تایید شدند را نشان داد و به کاهش انتقال مرس در بیمارستان کمک کرد.

وزارت بهداشت یک برنامه تحقیقاتی چند بعدی را برای مرس راه اندازی کرد که منجر به آزمایش های مهم بالینی در زمینه درمان و تولید واکسن شد.

با همکاری دانشگاه آکسفورد، واکسن مرس مبتنی بر ناقل آدنو ویروس شامپانزه (ChAdOx1) برای انسان های سالم در آزمایش های فاز اول در عربستان سعودی و انگلیس تولید و مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد که بدون عوارض جانبی جدی کارایی دارد.

آزمایش فاز دوم با همکاری دانشگاه آکسفورد و با حمایت مالی ائتلاف نوآوری های آمادگی همه گیر برنامه ریزی شد.

این آزمایش ها از توسعه سریع واکسن مبتنی بر ChAdOx1 برای کووید-19 نیز پشتیبانی می کند در حالی که شباهت های ژنتیکی بین MERS-CoV و SARS-CoV-2 را مهار می کند.

سنگاپور در واکنش به شیوع سارس در سال 2003، دولت سنگاپور یک گروه ویژه از چند وزارتخانه برای هماهنگی اقدامات، متمرکز کردن تلاش ها و انتشار اطلاعات در مورد همه گیری ایجاد کرد.

این گروه ها وظیفه مشابهی برای همه گیری H1N1 2009، شیوع زیکا در سال 2016 همچنین برای کووید-19 داشتند.

پس از همه گیری 2003، چارچوبی برای وضعیت سیستم واکنش به شیوع بیماری تهیه شد.

سیستم هشدار پنج رنگ، وضعیت شیوع فعلی را نشان می دهد و در مورد اقدامات پیشگیری و کاهش تاثیر عفونت ها مردم را راهنمایی می کند و با یک سیستم نظارت به موقع و دقیق جفت می شود.

طی همه گیری سارس وزارت بهداشت اقدامات نظارتی را برای ادغام داده های اپیدمیولوژیک و شناسایی سویه های ویروس در حال ظهور انجام داد.

این طرح شامل نظارت بر جامعه، آزمایشگاه، دامپزشکی، بیمارستان و مراقبت خارجی بود.

سیستم هشدار بیماری های عفونی و پایگاه داده های بالینی نیز برای ایجاد اطلاعات بالینی، آزمایشگاهی و ردیابی تماس راه اندازی شد.

در سال 2006 این مورد با یک پورتال آنلاین زنده مطابقت داشت که به پزشکان امکان می داد به موقع بیماری های عفونی را اطلاع رسانی کنند و در اسرع وقت به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

در مراقبت های اولیه، پزشکان برای شیوع بیماری های عفونی آموزش دیده و آماده شدند و این آمادگی امکان می دهد بیماران پر خطر را به سرعت شناسایی و تریاژ کنند.

برای بیمارانی که علائم تنفسی دارند، درمان ها ازجمله داروها و واکسن ها از طرف دولت یارانه دریافت می کنند.

طی همه گیری H1N1، بسیاری از کلینیک های مراقبت های اولیه خصوصی برای تسهیل این روش های درمانی تحت طرح کلینیک آمادگی همه گیر فعال شدند.

در سال 2015 این طرح به روز شد و کلینیک ها به کلینیک های آمادگی بهداشت عمومی (PHCP) تبدیل شدند که سایر مشکلات بهداشتی مانند مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوا را درمان می کردند.

این PHPC ها طی بیماری همه گیر کووید-19 دوباره فعال شدند.

اقدامات پیشگیری از قبیل شناسایی و قرنطینه زودهنگام همه موارد و قرنطینه تماس های نزدیک در سال 2003 برای جلوگیری از انتقال سارس توسط جامعه اجرا شد و در بیماری های همه گیر H1N1 و کووید-19 نیز اجرا می شود.

با گذشت سال ها، پیشرفت فناوری مهار بیشتر را تقویت کرده است.

ورودی ایمن (SafeEntry ) یک سیستم ملی بررسی موقعیت مکانی دیجیتال است و این اطمینان را می دهد، افرادی که از فضاهای عمومی از جمله محل کار و اماکن اجتماعی بازدید می کنند، با استفاده از کد QR در محل برگزاری برنامه حضور پیدا کنند.

برنامه یا رمز مکمل TraceTogether از سیگنال های بلوتوث ردوبدل شده بین تلفن های همراه برای شناسایی تماس های نزدیک مثبت استفاده می کند.

پیشرفت در تعیین توالی ژنوم نیز به کنترل همه گیری کمک کرده است.

در سال 2003 دو ماه طول کشید تا ژنوم شاخص سارس در پایگاه های داده عمومی منتشر شود، اما کمتر از دو هفته طول کشید تا اولین ژنوم محلی سارس-کوو-2 در سال 2020 در دسترس قرار گیرد.

در همه گیری کووید-19، اطلاعات ژنوم ها اغلب کمتر از یک هفته پس از جمع آوری نمونه منتشر می شوند.

آزمایشگاه ملی بهداشت عمومی توالی یابی ژنوم و تجزیه وتحلیل فیلوژنتیک (سامانه شناسی مولکولی) کل را در تمام موارد مطابق با معیارهای تعریف شده به عنوان بخشی از نظارت آزمایشگاهی معمول انجام می دهد و برای اطمینان از ظرفیت افزایش سیستم توسط سایر نهادهای محلی تکمیل می شود.

امکانات قرنطینه طی همه گیری سارس شامل استراحتگاه های مربوط به تعطیلات بود و این مورد در طول کووید-19 نیز گسترش یافته است و شامل اردوگاه های نیروهای مسلح سنگاپور، نمایشگاه بین المللی سنگاپور، مراکز نمایشگاهی چانگی و هتل هاست.

قانونی که در آوریل سال 2020 تصویب شد، به دولت اجازه می دهد هرگونه زمین و منبع دیگر را با هدف دستور کنترل برای رفع نیاز خود استفاده کند.

همچنین این مورد یک مبنای قانونی برای اجرای اقدامات فاصله اجتماعی از جمله محدود کردن اجتماعات گسترده و پاسخگویی افراد و صاحبان مشاغل به دلیل تخلف با جریمه، زندان و مجازات های دیگر فراهم می کند.

بعد از سارس، تمرینات شبیه سازی در بیمارستان های عمومی مختلف برای تکرار سناریوها و اطلاع رسانی برنامه های مدیریت شیوع سازماندهی شد.

ذخیره ملی تجهیزات حفاظت شخصی و داروهای ضروری تا 6 ماه نگهداری می شود و این رویکرد باعث ایجاد یک مرکز تخصصی بیماری های عفونی برای شیوع در آینده شد.

مرکز ملی بیماری های عفونی که در سال 2019 افتتاح شد دارای 330 تخت با عملکردهای بالینی، آزمایشگاهی و اپیدمیولوژیک یکپارچه است.

این مرکز دارای یک بخش غربالگری، بخش های ایزولاسیون، واحدهای مراقبت ویژه، آزمایشگاه ها، تجهیزات تصویربرداری و سالن های عمل مخصوص بیماران عفونی است.

همچنین دارای یک سیستم مکان یابی در زمان واقعی برای ردیابی وضعیت تجهیزات، بیماران و کمک به ردیابی آنان در زمان شیوع بیماری است.

تایوان پس از تجربه دردناک سارس در سال 2003، دولت تایوان فهمید که مراکز کنترل بیماری (CDC) و قانون کنترل بیماری های واگیر (CDCA) برای پاسخگویی موثر با روشی مناسب به بیماری های واگیر در مقیاس بزرگ کافی نبوده اند.

استراتژی های مهار دولت مرکزی و محلی ناهماهنگ بوده و آمادگی در برخی بیمارستان ها ناکافی بوده است.

در پاسخ به این کاستی ها دولت یک سازماندهی اساسی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC ) را انجام داد و متخصصان کنترل عفونت و بهداشت عمومی را استخدام کرد همچنین واحد جدیدی ایجاد کرد که مسئول جمع آوری و تجزیه وتحلیل اطلاعات مربوط به عفونت است و گروه ویژه ای متشکل از 30 پزشک برای بررسی بیماری های در حال ظهور تشکیل شد.

دولت همچنین با اصلاح CDCA، مرکز فرماندهی اپیدمی مرکزی (CECC) ایجاد کرد که وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و خصوصی و اطلاعات و تدارکات را در صورت بروز بیماری همه گیر هماهنگ می کند.

CECC به سرعت در 20 ژانویه 2020 فعال شد و در 27 فوریه بالاترین سطح هشدار را داشت.

بلافاصله یک سری اقدامات پیشگیرانه ازجمله کنترل شدید مرز، محدودیت سفر، آزمایش دقیق (افراد دارای علائم، افراد با علائم عفونت، افرادی که به کشوری با خطر زیاد سفر کردند و یا سابقه تماس با یک مورد مشکوک داشتند) و قرنطینه سازمان یافته انجام شد و قرنطینه در هتل های طرف قرارداد به جای خانه برای کاهش عفونت گسترده صورت گرفت.

CECC همچنین استفاده اجباری از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را صادر و صادرات تجهیزات محافظت شخصی را ممنوع کرد و تولید انبوه مواد مورد نیاز برای تولید بیشتر را افزایش داد.

CECC همچنین میزبان کنفرانس های مطبوعاتی روزانه بوده و ضمن محافظت از حریم خصوصی بیمار در مورد ابتلا به هر مورد جدید و وضعیت سلامتی فرد خلاصه ای ارائه می دهد.

تایوان هرگز اقدام به اجرای انواع قرنطینه در سرتاسر کشور نکرده است.

نیوزیلند در سال 2019، نیوزیلند به دلیل آمادگی همه گیر در رده سی و پنجم جهان پس از اندونزی و آفریقای جنوبی قرار گرفت.

نیوزیلند با یک سیستم بهداشت عمومی بدهکار و غیرمتمرکز، تحت هدایت وزارت بهداشت درمانده با واکنش ناقص به شیوع سرخک در سال 2019 به نبرد با کووید-19 پرداخت اما به زبان ساده نیوزیلند برای همه گیری کووید-19آماده نبود.

دو هفته پس از تایید اولین مورد در اواخر فوریه و هنگامی که سازمان بهداشت جهانی، کووید-19 را به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی اعلام کرد این کشور آماده مقابله با این ویروس شد.

برخلاف تایوان، سنگاپور و کره جنوبی، نیوزیلند تحت تاثیر سارس و مرس قرار نگرفته بود، بنابراین دروس همسایگان آسیایی خود را نیاموخته بود.

واحدهای بهداشت عمومی منطقه ای نمی توانستند تماس های نزدیک را با سرعت کافی ردیابی کنند تا در برابر انتقال سریع مقابله کنند به همین دلیل در تاریخ 26 مارس مشخص شد که این اپیدمی در حال غلبه بر سیستم بهداشت و ایجاد هزاران مرگ است.

نیوزیلند چاره ای جز ورود به یک قرنطینه سختگیرانه در سراسر کشور نداشت.

این اولین گام اساسی برای موفقیت نیوزیلند بود.

رهبران پذیرفتند که کشور از آمادگی لازم برخوردار نیست و سیستم بهداشت نمی تواند در برابر هجوم بعدی مقاومت کند.

سپس مرحله دوم کارزار تبلیغاتی واضح، مختصر و گسترده نه فقط برای اطلاع رسانی بلکه برای جذب هر نیوزیلندی در یک تلاش جمعی برای متحد شدن در برابر کووید-19 آغاز شد.

دیوار زرد بیلبوردها و اخبار رسانه های اجتماعی را در برگرفت و جزوه های مارک دار در هر شهر و صندوق پستی توزیع شد.

نخست وزیر و مدیر کل بهداشت هر بعدازظهر اطلاعات را بروزرسانی کرده و اطلاعات مهم را بارها و بارها تکرار می کردند.

پیام های اصلی در خانه بمان - زندگی را نجات بده به ده ها زبان ترجمه شد و از طریق کلیساها، مساجد، رهبران جامعه و شبکه های اجتماعی تاثیرگذار به جامعه منتقل شد.

یک سیستم سطح هشدار اطلاع رسانی می کرد و تهدید، قوانین و محدودیت های ساده منتشر می شد.

رسانه های ملی موظف بودند به روزرسانی ها و اطلاعات کووید-19 را منتشر کرده و در یک وب سایت اختصاصی قوانین مشخصی را با توضیحات آسان قابل فهم ارائه کنند.

مقامات نیوزیلند به طور مداوم آنچه در پشت تصمیمات اتخاذشده وجود داشت را توضیح می دادند.

سرانجام قرنطینه موثر واقع شد.

در این قرنطینه همه کارهای غیرضروری از جمله ساخت وساز و تولید متوقف و مدارس تعطیل شد.

مردم به مدت پنج هفته در خانه باقی ماندند و فقط پمپ بنزین ها، سوپرمارکت ها و مراکز درمانی باز بودند.

برای نجات اقتصاد باید میلیاردها دلار هزینه می شد که یک طرح یارانه دستمزد برای نگه داشتن افراد در مشاغل طراحی شد.

یک سیستم تکامل یافته مدیریت انزوا و قرنطینه در مرز مستقر شد تا از بازگشت مجدد ویروس به نیوزیلند جلوگیری کند.

هفت هفته بعد قرنطینه پایان یافت و نیوزیلند در یک حالت طبیعی جدید قرار گرفت.

پس از 103 روز کووید-19 حذف شد و نیوزیلندی ها به رهبران سیاسی و کارشناسان علمی خود اعتماد کرده بودند و به عنوان یک گروه 5 میلیون نفری کار را به اتمام رسانده بودند.

نظرسنجی در پایان قرنطینه نشان داد که میزان اعتماد مردم به دولت، انسجام اجتماعی و احساس غرور ملی در این موفقیت بسیار قابل توجه بود.

کدام کشورها گزارشی از ابتلا به کووید-19 ندارند؟ در سراسر جهان، کشورها شاهد موارد رکوردی از ویروس کرونا بوده اند؛ از ایتالیا گرفته تا ایالات متحده، جایی که امواج دوم یا سوم و.

شرایط بدتری را نسبت به زمان ابتلا به بیماری همه گیر نشان می دهد.

اما حتی در حالی که تلاش هایی برای واکسیناسیون در حال انجام است و از محدودیت قرنطینه کاسته می شود، همچنان کشورهایی که ایمن به نظر می رسند مورد توجه مردم هستند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، برخی از کشورها موفق به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در اوایل سال 2020 شده اند و از 26 آوریل 2021 موارد صفر گزارش شده است.

12کشور از 14 کشور و منطقه ای که هیچ موردی را گزارش نکرده اند جزایری در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس هستند و احتمالا فقط از مرزهای دریایی برخوردار هستند.

اما سیاست های دقیق سفر ممکن است عامل موفقیت آنان باشد.

ساموآ آمریکا ساموآ آمریکایی از پنج جزیره و دو جزیره مرجانی در اقیانوس آرام جنوبی تشکیل شده است.

این جزیره حدود 55هزار نفر جمعیت دارد و با سفر هوایی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

جزایر کوک جزایر کوک که از 15 جزیره کوچک تشکیل شده است در اقیانوس آرام جنوبی در مسافت بیش از 2000 مایلی شمال شرقی نیوزیلند قرار دارد.

گزارش شده است که این کشور با ورود به قرنطینه اجباری و ممنوعیت موقت قایق ها و کشتی های تفریحی در بنادر خود ویروس را از زندگی ساکنین پاک کرده است.

ایالات فدرال میکرونزی ایالات فدرال میکرونزی شامل بیش از 600 جزیره است.

این کشور طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی موارد صفر ابتلا به کووید-19 را گزارش کرده است و در زمان شیوع ویروس کرونا از ایالات متحده، چین و ژاپن پشتیبانی دریافت کرده است.

کیریباتی 32 جزیره مرجانی، صخره های مرجانی و یک جزیره سنگ آهک کیریباتی را تشکیل می دهند که در حدود 2000 مایلی جنوب غربی هاوایی واقع شده است.

این کشور یکی از تنها کشورهایی است که در هر چهار نیمکره واقع شده و محدودیت های سفر برای مبارزه با کووید- 19 را وضع کرد.

نائورو در همسایگی کیریباتی قرار دارد، نائورو از نظر اندازه سومین کشور کوچک در جهان است و با حدود 10 هزار نفر جمعیت دومین کشور کم جمعیت جهان محسوب می شود.

گزارش شده است که این کشور ویروس کرونا را از طریق محدودیت های مشابه سفر به کشورهای جزیره همسایه خود دور نگه داشته است.

نیوئه جزیره نیوئه واقع در 1500 مایلی شمال شرقی نیوزیلند یکی از بزرگترین جزایر مرجانی جهان و غربی ترین جزیره به جزایر کوک است.

این کشور برای مبارزه با کووید-19 از نیوزیلند پشتیبانی دریافت کرده است.

کره شمالی کره شمالی یکی از دو کشور غیر جزیره ای این فهرست است و گزارش ابتلا صفر مورد ویروس کرونا مورد تردید است.

کره شمالی با چین و کره جنوبی مرز مشترکی دارد و به اعتقاد برخی گزارش صفر غیر ممکن است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازآسوشیتدپرس، کره شمالی، بزرگترین کشوری است که گزارش صفر مورد را اعلام کرده است و با 25 میلیون نفر جمعیت، قرنطینه شدید، محدودیت سفر و بستن مرزهای خود را اجرا کرده است.

پالائو پالائو، مجمع الجزایری با بیش از 300 جزیره در 800 مایلی جنوب غربی گوآم و بیش از 500 مایلی شرق فیلیپین واقع شده است.

این کشور جزیره ای، ابتدا کلیه سفرهای هوایی تجاری را به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از مرزهای خود به حالت تعلیق درآورد و سپس قرنطینه اجباری را اجرا کرد.

جزایر پیتکرن جزایرپیتکرن شامل چهار جزیره آتشفشانی است که تنها قلمرو برون مرزی بریتانیا در اقیانوس آرام را تشکیل می دهد.

اعتقاد بر این است که این جزایر کمتر از 50 نفر ساکن تمام وقت دارند.

باوجود عدم گزارش موارد کووید-19 دولت ایالات متحده نسبت به خطر بالای ابتلا به بیماری های عفونی در جزایر هشدار داده است.

سنت هلنا سنت هلنا که یک قلمرو خارج از کشور انگلیس در اقیانوس اطلس جنوبی است یکی از دورافتاده ترین مناطق جهان محسوب می شود که بیش از 1200 مایل از ساحل غربی جنوب غربی آفریقا و 2500 مایل شرق ریو دو ژانیرو در خط ساحلی آمریکای جنوبی فاصله دارد.

جمعیت این جزیره تقریبا 4500 نفر است.

توکلائو توکلائو که از سه جزیره مرجانی گرمسیری در اقیانوس آرام جنوبی تشکیل شده است، قلمرو وابسته به نیوزیلند است، اگرچه هر دو دولت در نیوزیلند و توکلائو خود را یک ملت می نامند.

مساحت این سه جزیره مرجانی 4 مایل مربع است و پایتخت سالانه بین سه جزیره مرجانی می چرخد.

بدون فرودگاه، توکلائو در درجه اول با کشتی قابل دسترسی است.

توکلائو با جمعیتی در حدود 1500 نفر، خود را اولین کشوری می داند که نیاز انرژی خود را به طور کامل از انرژی تجدیدپذیر تامین می کند.

تونگا مجمع الجزایر تونگا حدود 170 جزیره دارد که 36 مورد از آنها دارای سکنه است، از شمال غربی با فیجی، از شمال با ساموآ و از شمال شرقی با نیوئه همسایه است.

به نقل از آسوشیتدپرس، گزارش شده است که این کشور با محدود کردن کشتی های مسافرتی در مراحل ابتدایی همه گیری، بستن فرودگاه ها و حتی اجرای قرنطینه ملی، ویروس کرونا را از سواحل خود دور کرده است.

ترکمنستان موقعیت ترکمنستان در آسیای میانه سوالاتی را در مورد توانایی آن در دفع بیماری همه گیر کووید-19 ایجاد می کند.

آسوشیتدپرس گزارش کرد، این کشور به طور رسمی هیچ مورد ویروس کرونا را تصدیق نکرده است، اگرچه مقامات این کشور همه سفرهای تجاری، رویدادهای مذهبی گسترده را محدود کرده و فاصله اجتماعی و ماسک زدن را تشویق می کنند.

تووالو تووالو که تقریبا در نیمه راه بین هاوایی و استرالیا واقع شده از سه جزیره صخره ای و 6 جزیره مرجانی تشکیل شده است.

مساحت تقریبی آن 10 مایل مربع است و بیش از 10 هزار نفر جمعیت دارد.

یکی از کشورهای مشترک المنافع است که با بستن مرزهای خود و در برخی موارد با قرنطینه اجباری در مقابله با کووید-19 موفقیت کسب کرده است.

بر اساس رتبه بندی بلومبرگ که 26 آوریل منتشر شده است، تاکنون منطقه آسیا-اقیانوسیه (APAC ) برترین مناطق در مقابله با بیماری همه گیر کووید- 19 بوده است.

این بررسی بر روی 53 اقتصاد بزرگ انجام شده و در آن شاخص های کلیدی مانند پوشش واکسن، محدودیت، رشد ناخالص داخلی و شاخص توسعه انسانی مورد بررسی قرار گرفته است و بهترین کشورها در زمینه مقابله با بیماری همه گیر کووید، سنگاپور با رتبه 79.

7، نیوزیلند با رتبه 79.

6، استرالیا با رتبه 79.

2، تایوان با رتبه 74.

7، کره جنوبی با رتبه 72.

7، ژاپن با رتبه 70.

9، هنگ کنگ با رتبه 68.

2، ویتنام با رتبه 67.

2، چین با رتبه 67 و تایلند با رتبه 66.

7 هستند.

منابع bmj.

com blogs.

lse.

ac.

uk usnews.

com bloomberg.

com انتهای پیام
کلید واژه ها: کشورها - مقابله - بیماری - قابل - همه گیری - ماندگار - هنگ کنگ - همه گیری کرونا - بیماری همه گیر - موفقیت - موفق - ویروس کرونا - ویروس - کرونا - آسیای شرقی - گیری - سارس - استثنایی - پرندگان - بهداشتی - آسیایی - مستقیم - شناختی - نوآوری - انتقال - یکی از - جامعه - تنفسی - موضوع - سیستم

آخرین اخبار سرویس:
افزایش تخت های ویژه کرونا و راه اندازی بخش دوم ایزوله تنفسی در بیمارستان 12فروردین کهنوج

فیلم/ دوز دوم واکسیناسیون کرونا تنها با دریافت پیامک

صف واکسن و مسئولانی که همچنان وعده می دهند/ وعده واکسیناسیون 14 میلیون نفر تا خردادماه چه شد؟

117 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد/ فوت 2 نفر

طرز تهیه موساکا، غذای متفاوت و لذیذ

سالمندان در صف های شلوغ و طولانی برای نوبت گرفتن تزریق واکسن

صف واکسن و مسئولانی که همچنان وعده می دهند

117 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد/ فوت 2 نفر

جذب 91089 اهداکننده بزرگسال خون بندناف

قطعی های مکرر برق که این روزها تر و خشک را با هم می سوزاند

سالمندان در صف های شلوغ و طولانی برای نوبت گرفتن تزریق واکسن

استفاده از یک جلبک خلیج فارس به عنوان ضد آفتاب

چه کسانی نباید هندوانه بخورند؟

تزریق نوبت دوم واکسن کرونا در گلستان از مرز 25هزار و 500دُز گذشت

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

مردی که 40بار کرونا گرفت+عکس

استخدام منشی در مطب دکتر محمدجانی در تهران

6 علت اصلی بنفش شدن آلت تناسلی مردان

برگ این میوه موهای سفیدتان را سیاه می کند!

روند تزریق دوز دوم واکسن کرونا در بجنورد

مردی که 40بار آزمایش کرونایش مثبت شد

به صدا درآمدن زنگ خطر موج جدید کرونا در یزد

ثبت 2 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

مردی که 40بار آزمایش کرونایش مثبت شد

برداشت 350تُن چغندر قند پاییزه ازمزارع شهرستان بردسکن

آغاز غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال در فارس

فوت سه بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته

برداشت 350 تن چغندر قند پاییزه ازمزارع شهرستان بردسکن

چقدر واکسن در کشور تزریق شده است؟

عملیات واکسیناسیون با حل مشکل واردات سرعت می گیرد

چه کسانی نباید گوجه فرنگی بخورند؟

چه کسانی نباید گوجه فرنگی بخورند؟

آیا عرق کردن در تابستان منجر به کاهش چربی می شود؟

ارتباط زوال شناختی ناشی از پیری با یک پروتیین مهم در سلول های خونی

چرا روند پیری در انسان ها با یکدیگر متفاوت است؟

نسخه ای اعجاب انگیز برای دوری از افسردگی

«خورشت گوجه سبز»، وعده معرکه تابستانی

تخصیص 5.5 هزار میلیارد تومان به مسکن، خوراک و درمان محرومان

چرا روند پیری در انسان ها با یکدیگر متفاوت است؟

جامعه عشایری زیر چتر حمایتی خدمات دامپزشکی

برداشت میوه های تابستانه

فوت 144 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته

فوت 144 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته

فوت 6 بیمار/ کرونا همچنان از بوشهر قربانی می گیرد

از هر نوع واکسن کرونا چه تعداد در کشور تزریق شد؟

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد

آخرین آمار بیماران کرونایی در چهارمحال و بختیاری/ 377 بیمار مشکوک در 24 ساعت گذشته شناسایی شد

درگیری هندی ها با گونه جدید کرونا

نسخه ساده طب سنتی برای لاغری

فوت 4 بیمار/ کرونا همچنان از بوشهر قربانی می گیرد

پاسخ به پرسش های رایج درباره بیماری هپاتیت E

استخدام پخش مواد غذایی و بهداشتی بومی شهرستان

49 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان شمالی بستری شدند

برگزاری فصل جدید لالیگا با حضور تماشاگران

نسخه ای اعجاب انگیز برای دوری از افسردگی

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر آرایشی بهداشتی در تهران

استخدام راننده

اشتغال و آموزش ژل بوتاکس پی آر پی به شرط استخدام

جذب 91 هزار اهدا کننده بزرگسال و خون بند ناف

قرارگیری در معرض آلاینده ها منجر به تسریع روند پیری می شود

کرونا اثراتی شبیه آلزایمر و پارکینسون روی مغز دارد

فوت 3 بیمار کرونا طی 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی

فوت 144بیمار کرونا؛ تزریق 5 میلیون و481 هزار و 669 دُز واکسن

جذب 91 هزار اهدا کننده بزرگسال و خون بند ناف

کرونا اثراتی شبیه آلزایمر و پارکینسون روی مغز دارد

بایپولار؛ یک بیماری شایع با نوسانات شدید روحی

آنچه باید دربارهٔ نوع دلتای ویروس کرونا بدانیم

ببینید | دوز دوم واکسیناسیون کرونا تنها با دریافت پیامک

برگزاری فصل جدید لالیگا با حضور تماشاگران

نواخته شدن زنگ خطر با افزایش شمار مبتلایان و بستری های کرونایی در استان بوشهر

فوت 144 بیمار کرونایی دیگر در ایران/شناسایی 11 هزار و 734 بیمار جدید کرونا

استخدام فروشنده (مواد غذایی) جهت فروش برنج در شیراز

هشدار نسبت به مصرف خودسرانه ترکیبات گیاهی برای کودکان زیر یک سال

نسخه ای اعجاب انگیز برای دوری از افسردگی

برگزاری یک آزمون تخصصی در وزارت بهداشت به صورت الکترونیک

چه کسانی نباید گوجه فرنگی بخورند؟

فردا 4 تیر آخرین مهلت توزیع کارت آزمون دکتری وزارت بهداشت

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در شرکت آداک طب ویرا در هرمزگان

استخدام بازاریاب در شرکت مهندسی تولید مواد غذایی هوفرد (بدر) در اصفهان

استخدام فروشنده (مواد غذایی) جهت فروش برنج در اصفهان

فردا آخرین مهلت توزیع کارت آزمون دکتری وزارت بهداشت

واکسیناسیون ایرانیان تا پایان زمستان تکمیل می شود

آمار کرونا سمنان 3 تیر؛ 5 بستری جدید

فردا آخرین مهلت توزیع کارت آزمون دکتری وزارت بهداشت

کرونا اثراتی شبیه آلزایمر و پارکینسون روی مغز دارد

برگزاری جشن سپاس در اصفهان

مو هایی بلند و سالم با مصرف 8 ماده غذایی

ترکیب 2 آنتی بادی از بروز گونه های به شدت مسری کرونا پیشگیری می کند

استخدام مدیر فروش (مواد غذایی) با مزایای عالی در شرکت زرنگار پخش پایتخت

کرونا در کرمان|فوت 8 نفر و بستری 107 بیمار طی شبانه روز گذشته

آمار کرونا کرمان 3 تیرماه؛ 8 فوتی و 107 ابتلای جدید

فهرست جدید آزمایشگاه های مجاز تشخیص کرونا اعلام شد

خیالتان بابت پرداخت هزینه خدمات پاراکلینیک در سال 1400 راحت باشد

بایپولار؛ یک بیماری خطرناک با نوسانات شدید روحی

37 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

فردا آخرین مهلت توزیع کارت آزمون دکتری وزارت بهداشت

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد

چه کسانی نباید گوجه فرنگی بخورند؟

آمار کرونا قم 3 تیر؛ 1 فوتی و 50 ابتلای جدید

استخدام کارشناس فروش حوزه تجهیزات پزشکی در شرکت الماس تجهیز دانش کهن/تهران

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟