مطالب مرتبط:
بازداشت کارمند بانک ملی به اتهام برداشت غیرقانونی 50 میلیارد از 55 سپرده
عربستان در حال برداشت از میدان گازی فرزاد است
افزایش دمای 5 درجه ای هوای کردستان
گزارش تمرین پرسپولیس| میهمان ویژه در جمع سرخ پوشان/ مصدومان زیرنظر کادر پزشکی+ تصویر
گزارش تمرین پرسپولیس| میهمان ویژه در جمع سرخ پوشان/ مصدومان زیرنظر کادر پزشکی+ عکس
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 08:552021-05-18اقتصادي

از کاشت تا برداشت بوته های سرخ بهاری کردستان


کردستان با تولید بیش از 50 هزار تن توت فرنگی در سال یکی از قطب های تولید این میوه خوشمزه در کشور است؛ در میزگرد ایسنا فرصت ها و چالش های تولید توت فرنگی در کردستان با حضور مسئولان جهاد کشاورزی و اساتید دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

- ایسنا/کردستان کردستان با تولید بیش از 50 هزار تن توت فرنگی در سال یکی از قطب های تولید این میوه خوشمزه در کشور است؛ در میزگرد ایسنا فرصت ها و چالش های تولید توت فرنگی در کردستان با حضور مسئولان جهاد کشاورزی و اساتید دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

از سال 1346 که اولین بوته های توت فرنگی توسط خاندان نقشبندی به استان وارد شد کردستان با طعم خاص توت فرنگی در کشور شناخته می شود.

کشت این محصول از سال های دور پله پله رشد داشته و رقم معروف آن با نام کردستان سازگاری خاصی با آب و هوای مناطق کوهپایه ای استان داشته است.

از سال 1380 با ورود ارقام اصلاح شده کاماروسا، سلوی و پاروس به کردستان رقم محلی کمتر مورد استفاده قرار گرفت زیرا رقم های جدید عملکرد بهتر نسبت به واحد سطح و ماندگاری بیشتری را نسبت به رقم کردستان نشان داده است.

توجه به تولید محصولات کشاورزی به عنوان یکی از پتانسیل های استان کردستان می تواند نقش بسزایی در اشتغالزایی و تولید ارزش افزوده داشته باشد.

هر ساله حدود 50 هزار تن معادل 60 درصد از تولید توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود که می توان با برنامه ریزی کاربردی و با پشتوانه، کردستان را به یکی از قطب های تولید توت فرنگی در خاورمیانه تبدیل کرد.

خبرگزاری ایسنا بر اساس اهمیت موضوع کشت و تولید توت فرنگی اقدام به برگزاری میزگردی با حضور معاونین سازمان جهاد کشاورزی و اساتید دانشگاه کردستان کرده تا فرصت ها و چالش های پیش روی این حوزه بیشتر مورد بحث و گفت وگو قرار گیرد.

پیش بینی تولید 59 هزار تنی توت فرنگی در کردستان محمد صالح احمدی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به اینکه 3500 هکتار از اراضی استان زیر کشت توت فرنگی است، اظهار کرد که پیش بینی های سال جاری گویای آن است که تولید توت فرنگی به حدود 59 هزار تن برسد، این مقدار تولید کردستان را در صدر جدول تولیدکنندگان این میوه قرار می دهد.

وی با بیان اینکه از 3.

5 هکتار سطح زیر کشت توت فرنگی در گلخانه در کردستان حدود 280 تن طلای سرخ با کیفیت برداشت می شود، افزود که 63 درصد تولید توت فرنگی در شهرستان سنندج و مابقی نیز در شهرستان های کامیاران، سروآباد و مریوان برداشت می شود.

طعم توت فرنگی چرا تغییر کرده است؟ رقم محلی توت فرنگی کردستان، طعم و عطری بسیار فوق العاده دارد و همین مزیت آوازه کردستان را در تولید توت فرنگی با کیفیت در کشور پیچانده است اما با ورود رقم های جدید از خارج از کشور طعم و عطر توت فرنگی فدای عملکرد بیشتر در واحد سطح و ماندگاری بیشتر شد.

البته نباید فراموش کرد که عدم توجه به طعم و مزه توت فرنگی می تواند جایگاه برتر کردستان در تولید این میوه خوشمزه را به خطر بیاندازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه "پاروس" و "کویین الیزا" ارقام معمول کشت شده در استان بوده که طعم رقم کویین الیزا شباهت زیادی به رقم محلی دارد، تصریح کرد که عمده ترین برنامه سازمان جهاد کشاورزی توسعه ارقام تجاری است که در کنار آن باید به طعم و مزه نیز توجه شود تا مورد استقبال مردم قرار گیرد.

زاهد حاجی میرزایی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این خصوص، با بیان اینکه 68 درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود خاطرنشان کرد که بیش از نیمی از توت فرنگی کشور در استان تولید می شود و از لحاظ سطح زیر کشت نیز جایگاه اول مربوط به کردستان بوده و سیاست جهاد کشاورزی حفظ این برتری است.

وی گفت: سالانه 80 تا 120 هکتار توسعه سطح زیر کشت توت فرنگی در کردستان صورت می گیرد و با احتساب مزارعی که از زیر کشت توت فرنگی خارج می شوند 100 هکتار توسعه بصورت متوسط محقق می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه توت فرنگی برند اصلی کردستان است و به دلیل طعم مزه و کیفیت آن مورد استقبال بسیاری از مردم کشور است اظهار کرد که دو نهالستان شهرستان مریوان به صورت متوسط تولید یک میلیون و 800 هزار نشاء توت فرنگی در ارقام مختلف تولید می کند و نشاها به صورت بلاعوض و بخش دیگری بسته به اعتبار سالانه، مشمول 50 تا 70 درصد یارانه می شود.

اهداف جهاد کشاورزی در حوزه تولید توت فرنگی چیست؟ ورود ارقام اصلاح شده، تغییر در الگوی کشت، اصلاح سیستم آبیاری و استقرار دستگاه پرکولینگ در مبادی مسیرهای مزارع توت فرنگی از جمله پروژهای جهاد کشاورزی به منظور توسعه کشت توت فرنگی بوده است.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان ایجاد تونل های پلاستیکی یکی از دیگر پروژه های شاخص حوزه توت فرنگی است که با استفاده از آن محصول کمتر دچار آفت و بیماری شده، زودتر می رسد و سود بیشتری برای کشاورز به ارمغان می آورد.

وی گفت: پرداخت تسهیلات ارزان به کشاورزان از سیاست های جهاد کشاورزی به منظور استفاده از روش های نوین و توسعه بیشتر کشاورزی و به ویژه توت فرنگی، در کردستان است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه آبیاری توت فرنگی با نوار تیپ انجام می شود افزود که توسعه تونل های پلاستیکی و گلخانه ها یکی از روش های مصونیت در برابر آفات بوده و با توجه به رسیدن پیش از موعد سودآوری زیادتری برای کشاورز خواهد داشت.

وی تصریح کرد که با تلاش محققان کردستانی امیدواریم در اسفند ماه سالجاری ارقام جدید توت فرنگی مقاوم به آفات، با طعم و ماندگاری بهتر به صورت پایلوت در کردستان کشت شود.

توت فرنگی، عامل مهاجرت معکوس معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد که انگیزه اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت و مهاجرت معکوس، نتیجه توسعه کشت توت فرنگی در کردستان بوده و اکنون چندین هزار نفر از هم استانی ها مزارع بزرگ و کوچک توت فرنگی را در مناطق جنوبی و جنوب غربی کردستان احداث کرده اند.

وی با بیان اینکه توت فرنگی یکی از حوزه هایی است که اشتغال 17 هزار بهره بردار کردستانی ها را فراهم آورده عنوان کرد: 13500خانوار کردستانی مشغول به کشت توت فرنگی هستند که فعالیت عمده آن ها از اواسط اردیبهشت ماه شروع می شود.

احمدی با بیان اینکه به جز مصرف تازه خوری و صادرات ناچیز متاسفانه صنایع تبدیلی توت فرنگی در کردستان وجود ندارد و قیمت توت فرنگی در بازار یادآور شد که بسته بندی ها افزایش قیمت داشته پس کشاورزی برای رقابت پذیری از سبد استفاده می کنند تا بتوانند محصولات خود را با قیمت کمتر و در نتیجه کیفیت کمتر عرضه کند.

کردستان ظرفیت بدل شدن به قطب تولید انگور سیاه و آلبالو را داراست کردستان با داشتن 30 هزار هکتار باغات آبی و 11 هزار هکتار باغات دیم و با توجه به اقلیم منحصر بفرد خود توانایی تولید محصولات باغی بی شماری را داراست.

کردستان در تولید انگور با تولید سالانه بیش از 96 هزار تن، دومین استان تولیدکننده این میوه است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه یک هزار 400 هکتار توسعه انگور سیاه در کردستان حاصل شده عنوان کرد که امیداست در سال های آینده جایگاه اول تولید انگور سیاه کشور را به دست آوریم.

وی ادامه داد که تولید میوه آلبالو یکی از مزیت های کردستان است که در بحث اجرا به شدت مورد پیگیری است تا کردستان برند این میوه باشد.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد که اقدامات مناسبی در بحث گیاهان دارویی و کشت گل محمدی در کردستان صورت گرفته و قلمه های آن نیز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

توت فرنگی کردستان از لحاظ بهداشتی سلامت است چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که فردی مقداری نمک را در آب حل می کند و پس از آن به ظرفی که چند توت فرنگی در آن وجود دارد اضافه می کند.

پس از این تعدادی موجود کرم مانند از توت فرنگی ها خارج می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه همیشه از کشت توت فرنگی در کردستان پشتیبانی شده و جفاست اگر رسانه ها بگویند توت فرنگی کردستان به حال خود رها شده، گفت: پخش فیلم هایی برای تخریب توت فرنگی کردستان در زمان برداشت همیشه وجود داشته ولی با تست های انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی توت فرنگی کردستان بسیار پاک ارزیابی شد و مردم با خیال آسوده توت فرنگی کردستان را بچشند.

وی با اشاره به اینکه قیمت توت فرنگی در بازار مناسب است و باید اثر سایر پارامترهای دخیل در قیمت گذاری را بر بهای این محصول محاسه کرد در پایان یادآور شد که واسطه در همه حوزه ها وجود دارند و این موضوع اجتناب ناپذیر است و اختلاف قیمت توت فرنگی جدای از واسطه بازی، به کیفیت و نحوه بسته بندی و تورم بستگی دارد.

سیاست جهاد کشاورزی بر استفاده از ارقام مناسب و ورود صنایع به کشت توت فرنگی است صنعتی سازی توت فرنگی یکی از مولفه های مهم توسعه کشت توت فرنگی در کردستان است.

به دلیل اینکه کشت این محصول بیشتر در مناطق صعب العبور و در قطعات کوچک با بهره گیری از آب جوبیارها کشت و کار می گردد، یقینا در حین برداشت و انتقال به بازار فروش دچار خسارت خواهد شد.

سازمان جهاد کشاورزی با کمک های فنی خود می تواند این خسارات را به حداقل برساند و از سوی دیگر با حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی، توت فرنگی با بازارپسندی کم نیز به منظور تولید آبمیوه و کمپوت مورد استفاده قرار می گیرد.

امید سلیمی، مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه خوشبختانه رقم توت فرنگی با طعم و بوی مناسبی وارد استان شده و درآمد خوبی نیز برای کشاورزان داشته و کردستان را به برند خاص توت فرنگی کشور بدل کرده است اظهار کرد که توت فرنگی زمانی به ثمر می رسد که میوه فصل دیگری در بازار وجود ندارد و خوشبختانه کشاورزان با سرمایه گذاری در اراضی شیبدار و کم بازده توانستند تولید توت فرنگی را رونق دهند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه رقم توت فرنگی کردستان ماندگاری کمی دارد و در گذشته با سبدهای بزرگ جابه جا می شد که حجم و مقدار ضایعات را افزایش می داد، افزود که دلالان نیز از این موضوع استفاده و محصولات را با قیمت بسیار کم خریداری می کردند و سازمان جهاد کشاورزی به این منظور دو برنامه استفاده از رقم مناسب تر و ورود به بخش صنایع را در دستور کار قرار داد.

مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که اولین بخش صنایع استفاده از بسته بندی های شکیل بود که در این راستا بسته بندی پت که ظرفهای پلاستکی با گنجایش 600 گرمی بود، طراحی شد که این موضوع ضایعات را به شدت کاهش داد و استفاده از بسته بندی مناسب سود زیادی را عاید کشاورزان کرد و بسته بندی های جدید مورد استقبال قرار گرفت.

سلیمی عنوان کرد که اعتباری نیز برای پیش سرد کردن توت فرنگی در نظر گرفته شد و پرکولینگ هایی در استان تعبیه شد و اکنون 19 دستگاه پرکولینگ در کردستان و در محور مزارع توت فرنگی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه 80 درصد توت فرنگی به صورت تازه خوری مصرف می شود و کارخانه نیز با قیمت کنونی بازار محصولات را خریداری نخواهد کرد گفت: محصولاتی که بازار پسندی ندارند را می توان به کارخانجات تحویل داد اما سرمایه گذاران برای این مقدار کم توت فرنگی کارخانه فرآوری اختصاصی ایجاد نمی کنند.

مدیر امور صنایع جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد که در سال 88 با مدیر کارخانه صنایع غذایی اروم آدا برای تامین توت فرنگی خود از کردستان وارد مذاکره شدیم و خط تولید کمپوت توت فرنگی در آن نیز ایجاد شد ولی با شکایت یکسری دلال مشکلات زیادی برای سرمایه گذار به وجود آوردند که متاسفانه در نهایت خط تولید جمع آوری شد.

وی درپایان یادآور شد که در بحث خشک کردن و فراوری توت فرنگی 6 طرح به بهره برداری رسیده است و 35 مجوز نیز صادر شده که کارخانه ای نیز در مریوان به بهره برداری رسیده و اکنون آبمیوه توت فرنگی تولید می کند.

مشاهده ویروس های خطرآفرین توت فرنگی در کردستان توت فرنگی، این میوه لوکس و خوشمزه، اگر مورد محافظت قرار نگیرد، به زودی از پا در خواهد آمد.

بیماری توت فرنگی نیاز به شناسایی و درمان دارد.

مطمأناً دغدغه بسیاری از کشاورزان و گلخانه داران و همچنین سایر فعالان این حوزه، آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری های رایج توت فرنگی و بوته توت فرنگی است.

سالانه مزارع توت فرنگی دچار آفات و بیماری می شوند که در خصوص بیماری های ویروسی تنها راه حل ویروس زدایی، استفاده از بوته های عاری از بیماری است که معمولا با کشت بافت تولید می شوند.

این موضوع اهمیت کمک های علمی سازمان جهاد کشاورزی و دانشکده های کشاورزی را نمایان می کند و باید این نگاه که تنها پرداخت تسهیلات کمک به کشاورز و باغدار است دچار تغییر شود.

علی اکبر مظفری، استاد باغبانی دانشگاه کردستان در ادامه این میزگرد اظهار کرد که 32 ویروس موثر بر توت فرنگی وجود دارد که ضرر اقتصادی 7 ویروس بسیار زیاد است و متاسفانه طی تحقیقات انجام شده 2 ویروس بسیار خطرناک توت فرنگی در کردستان یافت شده است.

وی افزود که ویروس SCV تا 70 درصد و ویروس SMOV تا 30 درصد کاهش عملکرد توت فرنگی را در پی خواهد داشت و در صورتی که گیاه هر دو ویروس را داشته باشد عملکرد تا 85 درصد کاهش می یابد.

استاد باغبانی دانشگاه کردستان تصریح کرد که کشت مریستم یکی از راه های کنترل ویروس توت فرنگی است و پس از تولید مریستم ها باید آزمایش لازم برای عدم وجود ویروس نیز صورت گیرد.

وی عنوان کرد که کشت انگور سیاه یکی از مزیت های استان ها کردستان است و کار کردن بر روی توت فرنگی، انگور سیاه و صعلب می تواند تولید کشاورزی و باغداری را توسعه دهد.

مظفری در پایان یادآور شد که زیر پروبال کشاورزان را گرفتن فرهنگ درستی نیست و اکنون بسیاری از کشاورزان فقط به دنبال تسهیلات هستند و دیگر کمک های فنی و علمی را مورد توجه قرار نمی دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کردستان - توت فرنگی - تولید - فرنگی - تولید توت فرنگی - اساتید دانشگاه - جهاد کشاورزی - میزگرد ایسنا - ایسنا - دانشگاه - مسئولان - کشاورزی - فرصت ها - کشور - اساتید - خوشمزه - میزگرد - یکی از - استان - بررسی - هزار - مورد - قرار - جهاد - حضور - فرصت - بوته - چالش - میوه - کوهپایه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دو خانم مجرد برای کار اداری و بانکی

نیازمند کارگر جوان جهت فست فود کاربلد

استخدام نیرو در شرکت شیرین شادی مرند

کارگر خانم نظافتچی در هتل

تمدید ارایه بسته های حمایتی کسب و کار آسیب دیده از کرونا درخوزستان

استخدام بازاریاب در ماهشهر

موافقت اصولی احداث 116 مجتمع خدمات رفاهی در خوزستان صادر شد

پرداخت خسارت خشکسالی به کشاورزان خوزستان پیگیری می شود

واکنش عجیب جهانپور به منتقدان قیمت «برکت» + عکس

11 پروژه برق منطقه ای خوزستان به بهره برداری رسید

افتتاح آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه شیراز

مهم ترین رویداد های موثر بر بازار طلا در خرداد 1400 + اینفوگرافیک

واردات 2 میلیون دز واکسن کرونا خریداری شده از سوی هلال احمر کامل شد

عرضه کننده آرد خارج از شبکه در بهبهان محکوم شد

صادرات 325 تومان زعفران به بیش از 70 کشور دنیا در سال 99

چرا المپیک با وجود مخالفت مردم برگزار می شود؟

قیمت آهن ,میلگرد 1400/04/03

تصاویر لو رفته از جدید ترین خودروی ایران خودرو

توسعه همکاری با چین وضعیت اقتصادی و تجاری کشور را متحول می کند؟

کاهش33 درصدی بارش در گلستان/ذخایر سفره های زیرزمینی را از دست دادیم

برنامه قطعی برق امروز به تفکیک شهرستان ها در لرستان

افتتاح مرکز تحقیقات ملی سیب زمینی ایران در اردبیل

به تعدادی راننده جهت کاردرتاکسی تلفنی نیازمندم

استخدام بازاریابی شرکت اسنپ

مسئول فنی صنایع غذایی

استخدام نیروی خانم نگهداری کودک و امور منزل

خانم مدیر و ناظر پرسنل خدمات

مکانیک جهت شراکت در اجاره مغازه

ببینید | 3 صحنه سرقت از دزدی در بازار

ضرورت فرهنگ سازی برای صرفه جویی در مصرف آب

حقوق معوقه در شهرداری نداریم

استخدام باطری ساز و کولرساز ماهر

بازاریابی خانگی عسل طبیعی

دعوت به همکاری کارگاه های خیاطی

کمک حسابدار آشنا با برنامه پارسیان

کارگاه تولیدی جاکلیدی

پیک موتوری نیمه وقت

استخدام صندوق دارخانم و نیروی کارآقا

استخدام خیاط خانم - ماهر

استخدام نیروی کار در شرکت زرین غزال

استخدام بازاریاب شرکت پخش

افتتاح 3هزار واحد مسکونی از محل تفاهم نامه خانوار دو معلول روستایی درکشور

افتتاح 3هزار واحد مسکونی از محل تفاهم نامه خانوار دو معلول روستایی درکشور

خیاط ماهر خانوم

دو نفر نیروی کار برای کافه مردانه

منشی و کانتر کار و سالن کار و بسته بند رستوران

استخدام همکار در مرکز خرید پوشاک در شهر فومن

استخدامی ویزیتور ارایشی و بهداشتی در پخش معتبر

نظافتچی و نگهبان

استخدام کارشناس تولید محتوا مسلط به زبان عربی در زرین گوهر آوین در البرز

جدول خاموشی های احتمالی برق در سومین روز تابستان

فروش طلا برای تأمین اجاره خانه!

اجاره نشینی در اهواز چقدر خرج دارد؟

سامانه نت در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون میخکوب شد

اشتغال و آموزش تعمیر لباسشویی اتوماتیک

منشی خانم جهت بازار یابی

نیروی کار آقا جهت فروش و کارهای دفتری

تراشکار و بورینگ کار

روایت خانه ای که پس از ماه ها بالاخره چاپ شد!

دونفر خانم خوش برخورد و ظاهری اراسته نمایندگی

آخرین قیمت خودرو/ریزش قیمت انواع پراید در بازار

اضافه کاری در مشاغل سخت و زیان آور

ستاره بخت رییسی

همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی است

پرداخت مطالبات بازنشستگان و کشاورزان تا پایان دولت دوازدهم

زخم بی توجهی بر پیکر بازار قدیم اصفهان

پیش فروش دنا پلاس توربو و سورن پلاس از امروز

سرافرازی متخصصان بومی با بازسازی توربین های گازی رستون

کلیپ| قطب تولید آلبالو در لرستان کجاست؟

ارزانترین و مؤثرترین واکسن های کرونا کدامند؟/ واکسن ایرانی در زمره کم اثرترین واکسن ها

پیش بینی برداشت 1000 تن گیلاس در چهارمحال و بختیاری

واکنش عجیب جهانپور به منتقدان قیمت «برکت»

کارگر ماهر و نیمه ماهر بستنی

بازاریاب محصولات پپسی

استخدام مهندس کشاورزی نظارت

رنگ کار مبلمان

سرمایه گذاری -سود در رستوران رباتیک

استخدام صندوقدار فروشگاه

کارگر نقاش ماشین مهار و نیمه ماهر 4 نفر

استخدام گرافیست با مزایای عالی در شهرک غرب تهران

ادمین تولید محتوا اینستاگرام همراه با آموزش ازپایه

از «استعفای میلسپو رییس کل دارایی ایران» تا «صعود طلای جهانی به بالای رکورد شش ساله»

فروش قسطی 10 مدل خودرو به بازنشستگان +شرایط

افزایش 30 درصدی تلفات جاده ای در خوزستان

افت خفیف دلار

خروج بخشی از پلاک های فرسوده از محدوده مصوب بافت فرسوده تا پایان 1400

کارگر وارد به کار سوپر مارکت

استخدام فارغ التحصیل حسابداری

استخدام در اموزشگاه

شراکت در سالن زیبایی سرمایه گذاری سالن زیبایی

پیشتازی کشاورزان مناطق کم بارش در مدیریت مصرف آب

اجرای طرح توسعه باغات استان ایلام در اراضی شیب دار سبب رونق تولید می شود

ظهور انرژی های نو در معماری پایدار شهرها

همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی است

سعید العقیلی، ابربدهکار بانکی کیست؟

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

پیشرفت فیزیکی 91 درصدی در احداث آزادراه خرم آباد به بروجرد

قیمت طلای جهانی امروز 1400/04/03

افزایش آمار خودکشی در زندان های ایتالیا

همکار خانم جهت منشی و ثبت فروش روزانه بابرنامه حسابداری هلو

از کاشت تا برداشت بوته های سرخ بهاری کردستان

از کاشت تا برداشت بوته های سرخ بهاری کردستان