مطالب مرتبط:
واکسیناسیون باید مدیریت شود که با ازدحام جمعیت مواجه نشویم/ مردم به دنبال واکسن های تقلبی نباشند
حضور حداکثری مردم مهمترین مسئله در انتخابات است
ده باور نادرست درباره ناباروری به مناسبت روز ملی جمعیت
اتمام کریدور غرب کشور در آذربایجان غربی تا یکسال آینده
جلیلی: گزارش کار بدون نتیجه، برای مردم «نان» نمی شود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 08:452021-05-18اقتصادي

راهکارهای حل مسئله جمعیت باید بومی گرا باشد/مردم باید تأثیر فرزندآوری بر آینده را باور کنند


راهکارهای ما برای حل مسئله "جمعیت" باید بومی گرا باشد، البته شکی نیست که از تجربیات جهان نیز باید بهره ببریم.

- یک پزشک و آینده پژوه گفت: راهکارهای ما برای حل مسئله "جمعیت" باید بومی گرا باشد، البته شکی نیست که از تجربیات جهان نیز باید بهرهببریم.

؛ دکتر مریم اردبیلی در نشست حکمرانی ایران 1408 در اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در خصوص هفته جمعیت اظهار کرد: روز و هفته جمعیت را باید زمانی به هم تبریک بگوییم که این نرخ باروری که متاسفانه در کشور ما رو به کاهش است، جهتش معکوس شود و رو به افزایش برود؛ این برای ما فقط یک عدد است اما برای کشور و برای خانواده من و آینده خانواده من و آینده فرزند من مثبت شدن این منفی نشان دهند یک آینده مثبت و زیباست.

وی افزود: فارغ از هر نوع نگاه سیاسی و جناحی و عقیدتی، برای هر ایرانی که بدنبال تصویری مثبت از آینده ایران است، باید برایش مهم باشد که وضعیتی را شاهد باشیم که این نرخ رو به افزایش باشد؛ با این عدد منفی خیلی از امکان های پیش روی ما و خانواده و کشور ما گرفته می شود.

اردبیلی با اشاره به این که بحران جمعیت مختص کشور ما نیست، بیان کرد: جهان دارد تغییر می کند؛ شرایط و تغییرات طوری است که تعارضات و مساله های جدید به وجود می آید و سرعت بوجود آمدن این ها بالاست؛ شرایط دارد به سمتی پیش می رود که حکمرانی مدرن در جهان دیگر جوابگو نیست.

حکمرانی مدرن از اساس با سیستم حکومتی ما تعارض داشت، در نتیجه همه دنیا دارد به سمتی می رود که هویت این ساختار مدرن را زیر سوال می برد.

این پزشک و آینده پژوه تصریح کرد: حال ما باید این ساختار تحولگرای خودمان را حاکم کنیم؛ باید یک حکمرانی اسلامی تر و انسانی تر و مشارکتی تر و بااراده تر به وجود بیاوریم.

اگر بخواهیم مساله جمعیت مان را که الان یکی از کلان ترین مسائل و مساله درجه یک کشور ماست، رفع بشود و اتفاقی در این رابطه بیفتد، ما ناچاریم با رویکرد حکمرانی تحول یافته گام دومی قرن پانزدهمی به موضوع نگاه کنیم.

اردبیلی به لزوم بومی کردن راهکارهای جمعیتی اشاره کرد و گفت: مدل برخورد ما با مساله جمعیت باید بومی گرا باشد؛ بعضی می گویند یعنی از تجارب جهان استفاده نکنیم؟ چرا استفاده می کنیم، من شخصاً چند سالی وقت صرف کردم که هرچه سیاست جمعیتی در جهان بوده را مطالعه کنم، شکی نیست از تجربیات جهان بهره می بریم.

وی در خصوص لزوم این بومی سازی خاطرنشان کرد: همان کشورهایی که بیشترین توفیق را در تعدیل و برگرداندن نرخ باروری شان داشتند، از سیاست هایی استفاده می کنند که با سیاست های بومی ما تناقض دارند مثلا از سیاست مهاجرت پذیری به آن شکلی که رسانه غربی و هالیوود دارند، در باغ سبز امریکا و کانادا و اروپا را نشان می دهند و از آن طرف، شما قاعدتاً یک سیلی از افرادی که می خواهند بروند، می خوری.

وی افزود: آنها به راحتی موضوعات را فیلتر می کنند و نیروی جوان و کاری و نابغه را برای خودشان انتخاب می کنند؛ قاعدتاً این جزو سیاست های اولویت دار ما نیست، گرچه ما هم فرصت هایی برای مهاجرت پذیری داریم اما به نوعی دیگر.

اردبیلی پیرامون سیاست غربی ها برای افزایش فرزند از راه غیرمشروع گفت: فرزند خارج از چارچوب خانواده یکی از سیاست های اصلی است که اجرا می شود؛ در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی، چهل تا پنجاه درصد از نرخ موالید سالانه، خارج از چارچوب خانواده است، آنچه که ما اینجا به آن فرزند نامشروع می گوییم.

این پزشک و آینده پژوه پیرامون سیاست های افزایش نرخ باروری از راه غیرمشروع تصریح کرد: ما اساساً نمی خواهیم این روش را در تعدیل جمعیت مان داشته باشیم؛ اگر بخواهیم انتخاب کنیم بین اینکه جمعیتمان با این روش تعدیل بشود یا اصلاً تعدیل نشود، برایمان ارجح این است که اصلا نشود! پس تا ما روشمان را بومی نکنیم نمی توانیم از آن استفاده کنیم.

وی به اهمیت بومی گرایی در حکمرانی اشاره کرد و گفت: حکمرانی های آینده به شدت بومی گراست، نه فقط در کشور ما بلکه الان در داستان کرونا ثابت شد حکمرانی در هر کشور مبتنی بر امکانات و مقتضیات آن کشور است و اتفاقاً همه جای دنیا گفته می شود، نسخه سازمان بهداشت جهانی در همه جای دنیا یکسان استفاده نشد یا حداقل در کشورهایی که موفق عمل کردند استفاده نشد؛ خودشان روش خاص بومی خودشان را در مهار کرونا خلق کردند.

اردبیلی با بیان این که حکمرانی ما از جنس انقلاب است متذکر شد: حکمرانی ما فقط نمی خواهد از مدرنیته عبور کند و مثلا وجوه پست مدرن داشته باشد؛ حکمرانی ما از جنس انقلاب است، ما از این فرصتی که حکمرانی مدرن در حال تزلزل است می خواهیم استفاده کنیم برای اینکه خودمان را برای بنا کردن حکمرانی نو انقلابی و اسلامی جهش دهیم.

وی افزود: فضا پیچیده شده و مسائل دیگر تک نسخه و تک فرموله نیستند؛ شما نمی توانید بگویید که مثلاً یک جا تحصیلات زنان باعث کاهش نرخ باروری شده پس ما زنان را بیسواد نگه داریم تا این مساله حل شود؛ جوامع و انسان ها پیچیده اند و ما در همین فضای پیچیده باید مساله را تشخیص بدهیم و به درستی حل کنیم.

اردبیلی به اهمیت مشارکت در حکمرانی اشاره کرد و گفت: حکمرانی به شدت باید مشارکتی باشد؛ اگر قدیم اینطور بود که دولت باید چیزی را ابلاغ می کرد و بعد بالا تا پایین کشور اطاعت می کرد و کار انجام می شد، الان مسائل اینطور حل نمی شود.

وی به نحوه اثرگذاری مشارکت در حکمرانی اشاره و اظهار کرد: سیستم مشارکتی با درگیر کردن آحاد جامعه و تک تک مردم و تبدیل کردن مساله به مساله مردم، آحاد جامعه را برای حل مساله بسیج کرد؛ کما اینکه ما تجارب مثبتی در این زمینه هم در جنگ داشتیم هم در همین مساله کرونا و بسیج نیروهای مردمی داشتیم.

اردبیلی در خصوص اهمیت آینده نگر بودن حکمرانی گفت: حکمرانی باید آینده نگر و آینده گرا باشد؛ حکمرانی ای که هرچه در دنیا اتفاق می فتد، برایش فاجعه و مصیبت است، مشخص است برای اینها آماده نبوده.

وی افزود: همچنین حکمرانی باید مثبت نگر باشد، مثبت نگری ویژگی حکمرانی آینده نگری ست که امکان خلق فرصت را از دل بدترین فجایع می تواند پیدا کند؛ مساله جمعیت ما فقط با یک جا نشستن و صحبت کردن حل نمی شود.

این آینده پژوه، با اشاره به تفاوت در راهکار به دلیل تفاوت فرهنگ و منطقه، بر نوآورانه بودن آن تاکید کرد و یادآور شد: مساله خانم روستایی مثلا در گیلان برای فرزندآوری با مساله خانم شهرنشین در شیراز متفاوت است، حتی فارغ از اینکه هرکدام از کدام طبقه اقتصادی، سنی یا فرهنگی هستند؛ بنابراین راهکاری که استفاده می شود باید به شدت نوآورانه باشد و در همان منطقه خلق و اجرا شود؛ ما فقط باید تسهیلگر باشیم و یافتن و حل مساله را به دست خود مردم بسپاریم.

وی در خصوص اهمیت خلق ایده از جانب مردم گفت: در یک کارگاهی در شیراز در جمع کنشگران جمعیت توانستیم 60 ایده را جمع آوری کنیم؛ ایده هایی که شاید بعضی شان در هیچ جای دنیا خلق نشده باشد؛ وقتی من خودم پای خلق ایده باشم تا پای جان دنبال انجام آن هم می روم.

اردبیلی در نقد حکمرانی از بالا به پایین تاکید کرد: این مطرح کردن موضوع با مردم باید متواضعانه باشد؛ این که ما تشخیص می دهیم و امر می کنیم، شما اطاعت کنید، این برای عموم جامعه نخبگان و مدیران نباید باشد؛ این برای سطح کلان سیاست های کشور است مثلا کسی افق کشور را در زمینه ای مشخص می کند، همه باید اطاعت کنند یا مثلا در سیستم سلسله مراتبی باید اطاعت کنند اما اینجا جواب نمی دهد؛ سیستم های ما باید خودبسنده باشند باید خودشان بتوانند ایده خلق کنند، فایده ندارد که منتظر دولت باشیم، مردم خودشان باید همت کنند و این اولویت را بشناسند و برای حل آن کمک کنند.

این پزشک و فعال جمعیتی پیرامون لزوم تحول در حکمرانی بیان کرد: همه باید باور داشته باشیم که ما با آن سیستم قدیمی حکمرانی دیگر نمی توانیم جلو برویم و نقش مردم را در این حکمرانی دوباره باور کنیم؛ چون به ما در انقلاب و در جنگ ثابت شده بود اما دوباره باید خودمان را بازخوانی و تعریف کنیم؛ وقتی مردم بفهمند مساله، مساله واقعی خودشان است و به آینده خودشان و فرزندشان مربوط می شود و این را واقعا حس کنند برای حل آن کمک می کنند.

وی افزود: ما در طرح مساله و بحث با مردم کوتاهی کرده ایم به اسم اینکه مردم ممکن است متوجه نشوند یا سطح بحث به اندازه فهم مردم نیست یا محرمانه است؛ اجازه ندادیم مردم درگیر مساله شوند؛ این کار دولت های مدرن است که مساله را از مردم می گیرند و به دست دولت می سپارند و از عهده هم برنمی آیند.

ما باید مکانیسم های اجتماعی مان را فعال کنیم و روی تک تک مردم و خانواده ها حساب کنیم و قدر ظرفیت مردم را بدانیم؛ در این صورت مردم خودشان پای کار می آیند.

وی در خصوص تغییر انگاره ذهنی مردم گفت: تغییر انگاره ذهنی مردم دقیقاً در همین سطح اتفاق می افتد که مردم تاثیر مساله با زندگی شان را بفهمند و بعد خودشان بین یکدیگر مساله را حل می کنند.

اردبیلی با اشاره به اهمیت کمک کردن به مادران در امر فرزندآوری، اظهار کرد: الان مادران ما تنها هستند؛ کسی نیست که کمک حالشان باشد؛ برعکس قدیم که اینها خود به خود وجود داشت، مردم خودشان را موظف به کمک به افراد خانواده می دانستند، این سیستم تغییر کرده اما دوباره باید خلق شود.


کلید واژه ها: آینده - جمعیت - حل مسئله - دفتر تحکیم وحدت - خانواده - تجربیات - بومی - مریم اردبیلی - فرزند - ایران - نگاه سیاسی - نرخ باروری - فرزندآوری - کشور - هفته - جهان - بهره - مثبت شدن - اتحادیه - حکمرانی - باروری - افزایش - تصویری - ایرانی - تبریک - معکوس - سیاسی - زمانی - نشان - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی قیمت طلا در هفته اول تیر 1400

جدول قیمت طلا، سکه و دلار جمعه 28 خرداد 1400

فروشنده جهت کار در بوتیک مردانه

آماده همکاری مهندس صنایع

نیازمند یک کارگر با خانواده جهت دامداری جیم اباد

استارت آپ مطمئن سرمایه گذاری در صنعت مواد غذایی

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

شهرستان مرزی ثلاث رکورد مشارکت را شکست/ فرماندار: برآورد ما مشارکت 70 درصدی است

کارگر بلوک زن

کار اینترتی

نیاز به همکار آقا متاهل

نیازمند کارگر میوه فروشی با سابقه کار

استخدام خانم واقا نیمه وقت تسویه روزانه

همکار موتور سوار درمحدوده ونک

دو نفر جوشکار ارگون و co2 اشنا به برش و پرداخت

اشتغال و آموزش تخصصی تعمیر و نصب انواع کولر

سنگاپور واکسن کرونای چینی سینوواک را در درمانگاه های خصوصی به مردم عرضه می کند

شدت همه گیری کرونا ارزش پوند انگلیس را کاهش داد

برشکار ، مونتاژ کار و زیرکارچی کابینت روشویی pvc

کاردرمنزل(چرخ کار)

دایرکتر اینستاگرام

استخدام کارشناس فروش بین المللی با پشتیبانی

ببینید: برگه رای عجیب یک سهامدار بورس!

نفت و گاز خزر معادل 11 فاز پارس جنوبی

گرانی رینگ خودرو؛ قیمت ها 4 تا 8برابر شد!

مدل 2022 سریع ترین پورشه جهان رونمایی شد

منتظری: رصدهای ما نشان میدهد که میزان مشارکت خوب بوده است

کنار گذاشتن دلار برای روس ها آزادی به ارمغان آورد

یک توضیح درباره افزایش مجدد حضور مردم پای صندوق های رای

انتخاب آگاهانه بر بهبود معیشت مردم اثر گذار است

توقف قیمت در بازار طلا و ارز

افزایش 15 درصدی شعب اخذ رای در زنجان

قیمت سکه و دلار در دهه گذشته چند درصد رشد کرده است؟

پرداخت یارانه نقدی به صدها هزار ایرانی در راه است

انتخاب آگاهانه بربهبود معیشت مردم اثر گذار است

مسیر ناکارآمدی دولت در 28 خرداد قطع خواهد شد

کاهش قیمت تجهیزات تولیدی در چین

ایمنی زایی واکسن برکت دقیقا چقدر است؟

گرانی عجیب رینگ خودرو/ قیمت ها 4 تا 8 برابر شد

مقایسه دنا پلاس و برلیانس V5؟

ورق بازار خودرو برگشت

هیچ شعبه اخذ رأی در استان مرکزی با کمبود تعرفه رأی مواجه نشده است

استخدام همکار

جوشکار ماهر آرگون (شهر تهران)

بازاریاب فروش تجهیزات پزشکی

سرمایه گذاری.تضمین عقلانی ،بازده منطقی

کارشناس فروش محصولات بیمه

کارگر ساده جهت کارخانه خانم و آقا با بیمه و مزایا

کارگر ماهر و ساده .ایرانی .افغانی

فروشنده خانم جهت کار در سوپر مارکت نیازمندیم

استخدام موتورسوار جهت کار در پیک

باریستا مسلط

مشکلی در تامین برق تاکنون نداشته ایم

این روزها اطراف «گلزار» جنجال پرسه می زند

هجوم موش ها به استرالیا معضل شد+ عکس

به 100 نفر خانم و آقا نیازمندیم

تولید کنند محتوا آشنا به کالای دیجیتال (خانم)

مدل خانم ( مدلینگ ) از مبتدی تا حرفه ای

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

تایلند طرح فاصله 16 هفته ای میان دو دوز واکسن آسترازنکا را کنار می گذارد|سفارش 105 میلیون دوز واکسن برای امسال

افزایش سرمایه گذاری چین در کشورهای شرکت کننده در طرح راه ابریشم جدید

مناسب سازی خودرو برای معلولین

کمک برقکار

قصاب مرغ و گوشت

سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

استخدام مشاور املاک مبتدی آقا و خانم

دلیل اختلال در رای گیری الکترونیکی ، تاخیر در رسیدن کارت های الکترونیکی است

رمزگشایی از نرخ ارز بعد از انتخابات

در 1400 چقدر پسته صادر شد؟

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

در حال رسیدن به قیمتهای جذاب هستیم

رییس کنفدراسیون صادرات: محدود کردن تجارت ایران به 5 کشور، خطرناک است

پیش بینی روند افزایش دما در خوزستان

وزیر راه و شهرسازی در حرم حضرت زینب (س) در دمشق رأی داد

پلیس به حالت آماده باش درآمد

کسری تراز تجاری ایران حدود 4 میلیارد دلار شد

هشدار/ یارانه نقدی این افراد قطع می شود

رونالدو در اینستاگرام تاریخ ساز شد!

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

یارانه نقدی مالکانی که اطلاعاتی ملکی خود را ثبت نکنند، قطع می شود

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی

30ساعت سرگردانی ایرانی ها در فرودگاه روسیه

عکس های برگزیده هفته

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی

تغییر استراتژی خودروسازان در آستانه انتخاب دولت جدید (+جدول قیمت ها در بازار خودرو)

وقتی بازار ارزهای مجازی قرمز شد

ورق قیمت ها در بازار سکه و طلا برگشت

انتشار آمار تجارت ایران در سال 99

استخدام وردپرس کار و برنامه نویس

جذب فروشنده با روابط عمومی بالا جهت فروش پکیج و رادیاتور

نیاز به مشاور املاک در پردیس با مشتری حضوری

شرکت مهر(استخدام خانم و اقا جهت امورمنزل و سالمند) شرکت مهر

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

کار در منزل واقعی استخراج ارز

هنوز اوج مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

اولین آمار از میزان مشارکت مردم در انتخابات 1400

ایمنی زایی واکسن برکت چقدر است؛ 85 یا 95 درصد؟

پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات/ شدت گرفتن کرونا ارزش پوند انگلیس را کاهش داد/ رشد قیمت مسکن در ترکیه رکورد زد/ ثبت بدترین سقوط هفتگی قیمت طلا از مارس 2020

عدم ایستادگی همتی در برابر چاپ پول بدون پشتوانه

راهکارهای حل مسئله جمعیت باید بومی گرا باشد/مردم باید تأثیر فرزندآوری بر آینده را باور کنند

راهکارهای حل مسئله جمعیت باید بومی گرا باشد/مردم باید تأثیر فرزندآوری بر آینده را باور کنند