مطالب مرتبط:
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 07:552021-05-18اقتصادي

«ت» مثلِ تبلت!


رنج های خصوصی سازی آموزش با کرونا تشدید شده است؛ امروز بیش از همیشه معلمان و دانش آموزان به خصوص آن هایی که متعلق به دهک های فرودست هستند، از کالایی سازی آموزش متضرر شده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، همه ی ما تبدیل به گرگ های وال استریت شده ایم! این جمله شاید چکیده ی جهان نئولیبرالی باشد؛ جهانی که هیچ کدام از عرصه های آن، در مقابل کالایی سازی و پولی سازی واکسینه نشده است و ایمنی ندارد! خصوصی سازی و کالایی سازی، دو محور اساسی جهان نئولبیرال است؛ از اواخر دهه ی 70 میلادی، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، این غول های نوظهور جهان سرمایه داری که فرزند خلفِ جنگ جهانی دوم و جنگ سرد هستند، معیارهای جدیدی برای تخمین میزان موفقیت اقتصادهای جهان تعریف کردند: چقدر بخش خصوصیِ رقابتی و بیرحم پیشرفت داشته و تا چه میزان به تنازع بقا در کشورها میدان داده شده است؟ دهه های گذشته، دهه های خشن سرمایه داری بوده است به خصوص برای کشورهای در حال توسعه که جرات تخطی از سیاست های تعدیلی نهادهای اقتصادی بین المللی را هرگز نداشته اند؛ برای جهانی شدن به آن مفهومی که نهادهای مالی جهانی می خواهند؛ همه باید در یک رقابت وال استریتی، بر سر همه چیز بجنگند؛ حتی بر سر حق آموزش و درمان! کرونا مزید بر علت شد! در دو سال اخیر، کرونا نیز مزید بر علت شده است و فاصله ی میان تنگدستان و تهیدستان شهری (همان هایی که در تنازعاتِ وال استریتی، توانی برای جنگیدن ندارند) و ثروتمندان و یک درصدی ها را بیشتر کرده است.

آن هایی که ثروت و توان مالی داشتند، توانستند در مقابل بحران کرونا از حیات و ممات خود دفاع کرده و سر پا بمانند ولی آن هایی که فرودست بودند حتی آن هایی که لبه ی پرتگاهِ فقر به سر می بردند، ناگزیر به دره ی وحشتناک فقر سقوط کردند؛ یکی از زخم های اساسی که کرونا به پیکر جوامع وارد کرد، مربوط به حوزه ی آموزش است؛ کرونا، رنج های خصوصی سازی آموزش را در ابعاد مختلف تشدید کرد.

هم معلمان غیررسمی از خصوصی سازی بیش از همیشه متضرر شدند و هم دانش آموزان متعلق به دهک های فرودست، بیشتر از همیشه از مولفه های آموزش کیفی محروم ماندند.

براساس آمارهای رسمی، بین 14 تا 17 درصد مدارس کشور، خصوصی و پولی هستند؛ دانش آموزان این مدارس که عموماً متعلق به دهک های بالای درآمدی هستند، از کرونا آسیب چندانی ندیدند؛ این دانش آموزان از ابزارهای باکیفیت آموزش مجازی بهره مند بودند و همچنین توانستند با استفاده از ابزارهای کمک آموزشی، خلاءهای کلاس های حضوری را به خوبی پر کنند.

اما فرزندان طبقات فرودست، نه از گوشی هوشمند و تبلت برخوردار بودند و نه امکان استفاده از ابزارهای کمک آموزشی را داشتند.

ناتوانی معیشتی طبقات فرودست، نمودهای عینی در زندگی دانش آموزان این طبقه داشت؛ خیلی ها نتوانستند از آموزش کیفی بهره بگیرند؛ این خیلی ها فقط روستاییان یا ساکنان مناطق محروم نبودند؛ حتی در کلانشهرها، حاشیه نشینان و تهیدستان شهری، به دلیل بی پولی نتوانستند درس بخوانند، یعنی آن چنانکه باید، آموزش ببینند و پیشرفت کنند! رنج های مضاعف کارگران: هزینه ها بیشتر شد/ حرمان به بار آمد! علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) با تایید اینکه کرونا موجب شد که قطبی سازی آموزش خودش را بیشتر از همیشه نشان دهد؛ در این رابطه می گوید: فقط حسرت و حرمان، نصیب فرزندان کارگران شده است؛ وقتی یک پدر نمی تواند برای فرزندش، گوشی هوشمند و تبلت بخرد، علیرغم اینکه روی هشت ساعت و هفته ای شش روز یا هفت روز کار می کند، غیر از حسرت و ناکامی چه نتیجه ای خواهد داشت؛ وقتی همه یکسان از امکانات آموزشی بهره مند نیستند، وقتی گروهی به مدارسی لاکچری خصوصی می روند و گروه انبوهی در مدارس شلوغ دولتی درس می خوانند، بدیهی است که با یک بحران، همه چیز فرو می پاشد؛ زمانی که بحرانی مثل کرونا پیش می آید، تضادها بیش از همیشه تشدید می شود؛ در عین حال، موضوع فقط ناکامی و ناامیدی نیست؛در ماه های اخیر، سبد میعشت خانوارهای کرونا به دلیل هزینه های آموزش مجازی که به خانواده ها تحمیل شده، به شدت افزایش یافته است.

فرزندان کارگران، با آمدن کرونا، بیش از همیشه ناکامی را تجربه کردند؛ یک کارگر شهرداری کوت عبدالله می گوید: من پول نداشتم برای دخترم، تبلت بخرم؛ یک گوشی قراضه و دست دوم چینی دارم که به سختی به اینترنت وصل می شود؛ دخترم در آستانه ی کنکور است ولی مجبور است با همان گوشی قراضه درس بخواند؛ من شرمنده هستم اما آیا این بچه واقعا می تواند با این شرایط موفق شود؟ قبل کرونا لااقل کلاس درسی بود و دخترم سر کلاس، می توانست پیشرفت کند؛ اما حالا چی؟ حسرت و ناکامی، اولین ثمره ی کالایی سازی آموزش است اما این سیستم، محصولِ ناگوار دیگری هم دارد: عقب افتادگی فرزندان طبقه ی کارگر در نظام آموزشی یا همان کنکوری که در زمره ی مقولاتِ وال استریتی است و امروز به گونه ای برگزار می شود که فقط آن هایی که برف شان بیشتر است، بام بیشتری دارند و موفق می شوند! سید مجید حسینی (استاد دانشگاه تهران و از منتقدان نظام آموزشی کشور) در این رابطه می گوید: کنکور یک نماد از وضع نظام آموزشی است.

پس نشان می دهد که وضع نظام آموزشی به چه صورت است.

من برای شما مثالی می زنم که ببینید چقدر عادلانه است! در کنکور سراسری امسال حدود 300 نفر از منطقه یک تهران رتبه زیر 1000 شده اند.

با بررسی هایی که ما انجام دادیم و محاسبه کردیم که افراد این منطقه چقدر برای کنکور پول خرج کرده اند، به رقم حدود 4میلیارد تومان رسیدیم.

یعنی یک سوم رتبه های زیر 1000 کنکور سراسری کشور، با 4 میلیارد خرج کردن فقط از یک منطقه از تهران هستند.

آیا این عادلانه است؟ همزمان با این اتفاق چند میلیون بچه اصلا درس نمی خوانند و مدرسه نمی روند.

رنج های مضاعفِ معلمان: دستمزد کم، فقدان امنیت شغلی و فقدان مقرری بیکاری اما فقط دانش آموزان فرودست نیستند که رنج مضاعف خصوصی سازی آموزش را متحمل می شوند (هم کلاس های درس خصوصی شده و هم ابزارهای آموزشی و کمک درسی، مثل کلاس های کنکور و کتاب های گران قیمت کمک آموزشی)؛ بخش عمده ای از معلمان کشور نیز با آمدن کرونا، رنج های بیشتری متحمل شدند؛ معلمان آزاد، معلمان خرید خدمتی (بخوانید پیمانکاری!) و معلمان حق التدریس، در دو سال اخیر، دچار مشکلات معیشتی و شغلی بسیار شده اند؛ مشکلاتی که ریشه در گذشته و موج سریع و خشنِ خصوصی سازی آموزش دارد اما کرونا این مشکلات را چند برابر کرده است.

خصوصی سازی آموزش نیز مانند خصوصی سازی صنایع، اشکال و جلوه های متعددی داشته است؛ بخشی از مدارس کلاً به بخش خصوصی واگذار شده اند اما در برخی دیگر از مدارس، نیروی کار به پیمانکاران یا همان دلالان نیروی انسانی واگذار شده است؛ بدترین جلوه ی خصوصی سازی، همین باز شدنِ پای پیمانکاران به امر تعلیم و تربیت است؛ امری که در نظام عقیدتی و عرفی ایران، مقدس انگاشته می شود و حرمت خاص دارد.

حالا اما پیمانکاران همه جا هستند؛ از صنایع گرفته تا مدارس و همه جا نیروی انسانی را به گروگان گرفته اند.

تاثیرات منفی کرونا بر معلمان غیررسمی در چند دسته است؛ اول- کاهش ساعات حضور در کلاس های درس و کم شدن دستمزد معلمانی که غالباً ساعتی و مثل کارگران روزمزد حقوق می گیرند؛ دوم- کاستن از سطح امنیت شغلی معلمان و خیل عظیم معلمان بخش خصوصی که به بهانه ی عدم نیاز و کم شدن کلاس ها، تعدیل شده اند و در نهایت، بیکاریِ بدون حمایت که به دلیل ساعتی بودن بیمه ی تامین اجتماعی، نصیب معلمان آزاد شده است؛ این معلمان چون بیمه کامل ندارند، مشمول بیمه بیکاری نمی شوند و اگر بعد ده سال درس دادن، بیکار شوند، مقرری بیکاری نمی گیرند! یک معلم آزاد در این رابطه می گوید: یک کارگر ساده اگر بیکار شود، چندرغاز مقرری بیکار می گیرد اما منِ معلم ورزش که سال هاست کار تدریس انجام می دهم و مدرک کارشناسی ارشد دارم، ماه ها بعد از بیکار شدن، هیچ درآمدی ندارم، مقرری بیکاری به من نمی رسد! این چه نظام خشن و ناعادلانه ای است که یک معلم را بدون حمایت و پشتیبان، بدون یک ریال درآمد، به حال خود رها می کند؟ خیلی از معلمان غیررسمی سراغ مسافرکشی رفته اند یا در اسنپ کار می کنند اما من که خودروی شخصی ندارم، چه باید بکنم؛ بروم مترو دستفروشی؟! در فرادستان عزمی برای مقابله با این غولِ وال استریتی وجود ندارد! بدون تردید، زیرساخت ناسالم و معیوبی که خلاف تصریحات روشن اصل 30 قانون اساسی، آموزش را تبدیل به کالایی لوکس و وال استریتی کرده است، در زمانه ی بحران میوه های تلخ به بار آورده است؛ میوه های بسیار تلخ؛ حالا هرچند از گوشه و کنار مخالفت هایی با خصوصی سازی آموزش به گوش می رسد اما به نظر می رسد مافیای آموزش خصوصی و کلاس های کنکور، قدرتمندتر و ریشه دارتر از این هاست؛ در فرادستان عزمی برای مقابله با این غولِ وال استریتی وجود ندارد! بیست و پنجم فروردین، ابراهیم رضایی (نماینده دشتستان در مجلس شورا) با بیان اینکه مخالف خصوصی سازی در آموزش و پرورش و نیز حوزه سلامت هستیم، تاکید کرد: پیمانکار آوردن در دستگاه مهمی چون آموزش و پرورش صحیح نیست و باید نیروهای این حوزه امنیت شغلی داشته باشند تا با آرامش خاطر بیشتری به کار خود ادامه دهند.

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مضرات ورود بخش خصوصی ایجاد مدارس خصوصی با هزینه های میلیاردی و شهریه های چند صد میلیونی و در نهایت ایجاد شکاف آموزشی است که باعث می شود تا فرزندان اشراف و افراد ثروتمند نسبت به فرزندان مستضعفین و قشر ضعیف و متوسط جایگاه بهتری از نظر علمی پیدا کنند.

وی گفت: تداوم این وضعیت باعث می شود تا این افراد که از مزایای تحصیلی بهتری برخوردار بوده اند در مناصب تصمیم گیری، مسئولیتها و استخدامی ها نیز جایگاه بهتری کسب کنند و به تدریج همه مسئولیت ها هم به فرزندان افراد ثروتمند برسد و این یک ایراد اساسی است که آینده فرهنگ، اقتصاد، سیاست و .

.

.

در دست پولدارها باشد.

اما آیا می توان به این اظهارات دل خوش کرد و امید داشت که روزی بالاخره تغییر اساسی حاصل شود و پولی سازی و سودجویی با نظام آموزشی کشور خداحافظی کند؛ نه، به نظر می رسد جای امیدواریِ چندانی نیست؛ وال استریت، غول بزرگ و مهیبی است که هرجا پا می گذارد، شکست ناپذیر است و روز به روز فربه تر می شود؛ آن هم وال استریتِ رانتی و مافیاییِ بخش خصوصی آموزش که حیات و ممات معلمان را به دست پیمانکاران سپرده و فرزندان کارگران را در حسرت یک تبلت ساده به مرز جنون کشانده است! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: جهان - سازی - سرمایه داری - خصوصی سازی - صندوق بین المللی پول - جهانی - خصوصی - جنگ جهانی دوم - سرمایه - دانش آموزان - آموزش - میزان - بین المللی - وال استریت - جنگ جهانی - داری - واکسینه - خبرنگار - جنگ سرد - پیشرفت - موفقیت - کشورها - معلمان - گزارش - اساسی - فرزند - میدان - تشدید - ایمنی - همیشه

آخرین اخبار سرویس:
همکاری با دندانپزشک درکلینیک دندانپزشکی

به یک فروشنده خانوم یا آقا نیازمندیم

فروش یا جذب سرمایه گذار و شریک

فروشنده حرفه ای

استخدام کارگر خانم جهت مونتاژ قطعات خودرو

دعوت به همکاری سرمایه گذار

استخدام بازاریاب فروش خانم

خانم جهت کار در عمده فروشی

کدام نمادهای بورسی متوقف شده اند؟

داستر 2022 معرفی شد / همان کراس اوور اقتصادی قابل انتظار + عکس

چگونه قوطی کنسرو سرنوشت جنگ ها را تغییر داد؟!

نفت 100دلاری؛ هدیه به دولت سیزدهم

برداشته شدن تحریم ها شانس اقتصادی دولت آینده را افزایش می دهد؟

افزایش 70 درصدی قیمت محصولات لبنی در راه است؟!

کدام نمادهای بورسی متوقف شده اند؟

استخدام نیروی اداری درشرکت پخش

نقاش ساختمان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت کارا ایمن آریا در مرکزی

به یک حسابدار نیازمندیم

استخدام کارشناس ارشد الکترونیک در شرکت صنعتی ماداکتو در تهران

استخدام فروشنده در شرکت ترنم تپش تجارت با بیمه در تهران

چرا مراکز واکسیناسیون شلوغ شدند/نگرانی از کمبود واکسن

مصرف آب در بخش روستایی و شهری ایلام بالاتر از میانگین کشوری است

تحلیل بنیادی اتکام + مشخصات کامل نماد اتکام در بورس

همه آنچه باید درباره نحوه دریافت کارت اعتباری 7 میلیون تومانی بدانید

جزییات حقوق بازنشتگان با 30 سال سابقه تامین اجتماعی در سال 1400

استخدام ویزیتور حضوری

شراکت در کار تولیدی

ویزیتور و نماینده علمی جهت ویزیت محصولات آرایشی

کارگر ساده خانم و آقا

استخدام فروشنده بوتیک بچگانه

کارگر ساده فقط شهرستان

کمک آشپز حرفه ای (دو نفر)

حسابدار خانم نیازمندیم

باز هم خشکسالی/ این بار نوبت مزارع پرورش ماهی است

مصرف آب در بخش روستایی و شهری ایلام بالاتر از میانگین کشوری است

نوبت پیش بینی نفت 100 دلاری به مدیران نفتی رسید

خانواده سمند در بازار گران شدند +قیمت ها

صفحه نخست روزنامه های صبح چهارشنبه 2 تیر

جذب دو فروشنده پخش کاسپین در یزد

موتور سوار با جای خواب

استخدام فروشنده دریل مگنت

استخدام مهندس پلیمر و کارشناس کنترل کیفی در سپهر پلیمر جهان در تهران

استخدام نیروی کار آقا استخدام شرکت تورهای مسافرتی

استخدام کارشناس فروش محصولات it (سخت افزار - نرم افزار) در تهران و البرز

استخدام کارمند دفتری در شرکت بانی یادمان ساز تهویه در مازندران

به یک فروشنده خانم متعهد و حرفه ای نیازمند

یک نفر خانم برای بخش بازرگانی شرکت سیب آذر

باز هم خشکسالی/ این بار نوبت مزارع پرورش ماهی است

خشن ترین موج گرمایی تاریخ در خاورمیانه

هشدار استاندار تهران درباره بازگشت به محدودیت های کرونایی

اصالت سنجی زعفران با کمک هوش مصنوعی

نحوه دریافت فیش حقوقی بازنشستگان فولاد www.irsbf.ir

شهر زندگی؛ ارتقادهنده خودشکوفایی شهروندان

استخدام نیرو بازاریاب

نیروی دفتری

استخدام خانوم جهت کار در سوپر مارکت

استخدام آشپز در شرکت کشت و صنعت غذای سالم هستی در تهران

استخدام کارمند فروش لوازم یدکی خودرو با پورسانت و مزایای عالی در اصفهان

استخدام نیروی بازرگانی در شرکت کشتیرانی

راننده بونکر

استخدام مهندس مکانیک، کارشناس شیمی، مهندس برق، کاردان برق و مهندس شیمی

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پایدار فلز ویرا در تهران

نیازمند فروشنده برای مجموعه

نیروی فروش جوان آقا جهت فروش لوازم جانبی موبایل

استخدام شرکت

نیازمند پنچرگیر موتور سیکلت و تابگیر

استخدام کارمند فروش در نمایندگی هیوندا خیاط زاده در خوزستان

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت نان آوران سبوس در شهرک صنعتی اشتهارد

کارمند خانم

کارشناس فروش مویرگی (شیراز)

بوفه دار خانم

برق دزدی 800 هزار ماینر! / مزرعه کشف شده با 7 هزار ماینر چقدر برق مصرف می کرد؟

استخدام تعمیرکار یخچال وفریز ومحدوده شرق تهران

استخدام بازاریاب

کارشناس فروش خانم با روابط عمومی بالا

کار در منزل با حقوق عالی

ویزیتور و بازاریاب حضوری خانوم

استخدام در شرکت دانش بنیان برنامه نویس

نیروی برشکار

استخدام رییس حسابداری صنعتی در شرکت تولیدی معتبر در محدوده یوسف آباد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی (دوربین مداربسته) در مرکزی

استخدام مشاور املاک آموزش حرفه ای

نیاز مند به کارگر دوغاب ریز یا استای نیمه ماهر.

نیروی کار متخصص

استخدام در کافه نان و شیرینی

فروشنده آقا و خانم

راههای مانع زدایی از تولید نهاده های دامی

استخدام مدیر فروش (آب آشامیدنی بسته بندی، فروش مویرگی) در هرمزگان

استخدام فروشنده پخش گرم (محصولات شرکت آب معدنی اورانوس استار) در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت بالا در اصفهان

نیاز به سرمایه گذار

استخدام مشاورین ( خانم و آقا) املاک بزرگ فرمانیه

استخدام در شرکت پخش و بسته بندی نارین تک کاسپین

کارگر ساده خانم و آقا شهرک صنعتی شمس آباد

اعطای نمایندگی تامین مالی فروش درسراسر کشور

وضعیت ارز دارویی در 1400/انتظار مجلس از دولت سیزدهم

از انصرافی های طلبکار تا سال متفاوت بازار اجاره + تصاویر

پیش بینی بورس دوم تیر 1400/ توصیه مهم تحلیلگران به سهامداران

نرم افزاری برای ارزیابی خسارت های بیمه درمان تکمیلی

«ت» مثلِ تبلت!

«ت» مثلِ تبلت!