مطالب مرتبط:
خانواده های شهدای مکتب سیدالشهدا: کشتار دانش آموزان شیعه هزاره به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته شود
تصاویر/ تجمع طلاب و روحانیون در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و محکومیت حادثه تروریستی افغانستان
تصاویر/ تجمع طلاب و روحانیون در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و محکومیت حادثه تروریستی افغانستان-2
تجمع طلاب و اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت حادثه تروریستی افغانستان‎
تصاویر/ مراسم گرامیداشت یاد شهدای حادثه تروریستی مکتب سیدالشهدا غرب کابل
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 21:252021-05-17سياسي

بررسی ابعاد حقوقی حادثه تروریستی کابل/ بیش از 50 درصد هزاره های افغانستان قربانی نسل کشی شده اند


در نشست بررسی ابعاد حقوقی حادثه تروریستی کابل مطرح شد؛ بین 50 تا 60 درصد از جمعیت هزار ه ها قربانی نسل کشی سیستماتیک در کشور افغانستان شده است.

- خبرگزاری تسنیم"، نشست بررسی ابعاد حقوقی حادثه تروریستی کابل، بعد از ظهر امروز دوشنبه 27 اردیبهشت به همت کمیسیون امور بین الملل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه برگزار شد.

پیری: تروریست ها نباید احساس رضایت داشته باشندمهدی پیری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در آغاز این نشست با بیان اینکه حوادث منطقه ما را بر آن داشت تا جلسه ای تشکیل دهیم و در آن اقدامات حقوقی که هم برای تعقیب حقوقی و هم برای پیشگیری از حوادث مشابه متصور هست را بررسی کنیم، گفت: با توجه به وضعیت افغانستان سه محور اساسی مورد توجه است، اقداماتی که در سالیان گذشته علیه شیعیان و قوم هزاره صورت گرفته آیا می تواند مصداق نسل کشی قرار بگیرد؟ تبارشناسی تروریسم و اتفاقات تروریستی در افغانستان و مواقعی که این اتفاقات رخ می دهد آیا به مسایل سیاسی بین المللی ارتباط دارد؟ و اینکه وظایف و تکالیف سازمان ها و نهادهای بین المللی به ویژه نهادهای حقوق بشری چیست تا عاملین این حوادث احساس رضایت نداشته باشند و بدانند که این اقدامات آنها می تواند مورد تعقیب قرار بگیرد؟وی افزود: مجامع حقوقی خیلی به این موضوع نپرداخته اند که اقدامات تروریستی که علیه هزاره ها صورت می گیرد، حقوق اشخاص به ویژه شیعیان را تهدید می کند، کسانی که به عنوان هدف معینی انتخاب شده اند.

از نظر حقوقی این ظرفیت وجود دارد که توجه بیشتری به این موضوع شود.

می خواهیم صدای مظلومینی باشیم که در اثر این حادثه تروریستی متضرر شده اند.

مؤمنی راد: بازدارندگی در میدان راه حل جلوگیری از فجایع انسانی استاحمد مؤمنی راد، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران دیگر سخنران این نشست با یادآوری اینکه بیش از 80 دختر نوجوان در مدرسه سیدالشهدا دشت برچی کابل به واسطه اقدام تروریست ها به شهادت رسیدند، گفت: جامعه حقوقی ما به واسطه تکرار موضوعات اینچنینی با مفاهیمی مثل استاندارد دوگانه آشنا است و به خوبی تفکیک می کند که حقوق بشر در حالت اجرا، از ناحیه کسانی که آن را در اسناد بسیار زیبا کنار هم چیده اند، دچار معیار دوگانه است.

وی افزود: ما شاهد دو گونه رفتار در یک موضوع واحد هستیم.

سکوت و بایکوت خبری یک رفتار است و در مقابل آن هیاهو و جنجال وجود دارد.

این بستگی به منافع قدرت های بزرگ دارد که کدام رفتار اتخاذ شود.

یعنی آن جمله دقیق و کوتاهی که گفته ام؛ حقوق بشر و حقوق بین الملل تحت سیطره سیاست و قدرت و ثروت است، اینجا دقیقاً مشخص می شود.

قدرت های بزرگ بر اساس منافع نامشروع خود، با حقوق انسان ها برخورد می کنند.

مؤمنی راد ادامه داد: تروریست ها در غرب به تروریست خوب و تروریست بد تقسیم می شوند؛ تروریست خوب آن است که در خدمت آمریکا و اروپا باشد و تروریست بد آن است که از میهن و خانواده و از همه چیزش دفاع کند.

این واقعیت انکارناپذیر است که ما مصونیت نانوشته ای را می بینیم.

الان رژیم صهیونیستی بیش از 70 سال به صورت عملی و بیش از 100 سال به صورت تئوری، در حال انجام جنایت است و به هیچ نهاد بین المللی پاسخگو نیست و هیچ قطعنامه و توصیه نامه و اعلامیه مجمع عمومی و شورای امنیت اعتنا نمی کند و کار خودش را انجام می دهد.

هر روز برای جنایت و تداوم اشغال برنامه جدید دارد و الان هم جنگی را به راه انداخته و مناطق مسکونی را می گیرند و می گوید کشتن کودکان و زنان برای ما کاری ندارد و حمایت هم می شود.

این حقوقدان افزود: در فرانسه یک نفر با چاقو یک نفر دیگر را می کشد و مکرون بلافاصله حادثه را تروریستی اعلام کرده و همه دنیا را بسیج می کند تا آن را محکوم کنند و از آن طرف گروه هایی را برای کشتن هزاران نفری در دنیا تجهیز می کند.

همین مکرون تظاهرات علیه جنایات رژیم صهیونیستی را ممنوع اعلام می کند.

آلمان هم همینطور و از رژیم غاصب قدس حمایت کرده است.

آمریکا سکوت و حمایت کرده است.

وی افزود: دیوان دادگستری اروپا در پرونده ای که تعدادی از مسلمانان و یهودیان شکایتی را مطرح کرده بودند، درباره ذبح گوسفند رأی داده است که ذبح حیوانات بدون بیهوشی ممنوع است.

ولی در قبال اقدامات اینگونه سکوت می کند.

یمن چند سال است در آتش جنگ می سوزد و پابرهنگان یمنی می میرند و افغانستان و عراق و سوریه درگیر این جنایات هستند و گویی این جنایات برای اروپا امری عادی است.

وی ادامه داد: در جنگ رواندا دو قبیله به جان هم افتادند و هر روز همدیگر را سلاخی می کردند و آن امر عادی شده بود.

شبکه های خبری دنیا هر روز در روآندا فیلمبرداری می کردند و هیچ کسی در دنیا به این فکر نبود که جلوی این اقدام را بگیرد و نیروهای صلح بین الملل در منطقه کاری نکردند و ظرف مدت بیش از یک ماه 800 هزار نفر کشته شدند.

اینها اثبات می کند که از منظر غرب حقوق برای انسان های چشم آبی متولد در آمریکا و اروپا و برخی کشورهای منتخب در آسیاست.

از نظر آنها کشورهای مسلمان و کشورهای عقب مانده و ضعیف ناانسان هستند و حقوقی ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه برخی اقدامات سیستم قضایی آمریکا برای غصب اموال ایران برای اعطای خسارت ادعایی به قربانیان عملیات های واهی تروریستی را برشمرد و با تأکید بر اینکه ایران در این عملیات ها حضور نداشته و خود قربانی تروریسم محسوب می شود، گفت: آمریکا در پرونده آلیسا میشل فلاتو 247 میلیون دلار، در پرونده ربایش و زندانی کردن سه نفر آمریکایی 70 میلیون دلار و موارد دیگر ایران را محکوم مالی کرده است.

وی با بیان اینکه داعش را خودشان ایجاد کردند و در منطقه خاورمیانه به جان مسلمانان انداختند و حالا که کار این گروه در کشورهای دیگر سخت شده است به افغانستان فرستاده اند و آنها با هدف نسل کشی اقدام به جنابت می کنند، گفت: راه حل این است که محرومان کشورهای در حال توسعه بروند به سمت کسب اقتدار و نیروی مقاومت و در مقابل متجاوزان ایستادگی کنند؛ مانند کاری که الان در یمن و عراق و سوریه صورت گرفته است.

فراموش نکنید که فلسطینیان قبلاً با سنگ می جنگیدند اما الان با موشک پاسخگو هستند.

مؤمنی راد در پایان تأکید کرد: تکیه بر آمریکا و قدرت های دیگر جایی در افغانستان و دیگر کشورها ندارد.

سازمان های اسلامی باید فعال شوند.

بازدارندگی حقوقی و بازدارندگی در میدان، راه حل جلوگیری از این همه فجایع انسانی است.

زهرا فریور: تنها با بسترسازی مناسب ما هم می توانیم علیه آمریکا رأی صادر کنیمزهرا فریور، رییس امور توافق های بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری دیگر سخنران این نشست بود که در ابتدا یکی از مشکلات خاورمیانه را جایگاه زن در جامعه و در بین مذاهب اسلامی به ویژه در بین اهل سنت و فرقه های افراطی آن عنوان کرد.

وی گفت: نگاهی که در این مذاهب به زن وجود دارد و این نگاه به اسم اسلام نوشته می شود، نگاهی بدوی و غیرانسانی است.

بخشی از علت حمله به مدرسه دخترانه برگرفته از همین اندیشه است که حق تحصیل برای زنان را به رسمیت نمی شناسند و قائل به حضور اجتماعی برای بانوان نیستند.

در مذهب شیعه این نگاه وجود نداشته و در دوره جمهوری اسلامی دیده ایم که خانم ها در عرصه های تحصیلی حضور داشته اند و در مشاغل مختلف هستند.

فریور با طرح این پرسش که راه حل چیست؟ ادامه داد: بخشی از راه حل غیرحقوقی است؛ مثل تقویت و اقتدار و یک قسمت هم راه حل های حقوقی است؛ سازمان های مردم نهاد باید تقویت شوند.

در رأی پیش مقدماتی که ICC درباره فلسطین صادر کرد که موفقیت بزرگی است، در فرآیند دادرسی حقوق دانان برجسته بین المللی به دفاع از اسراییل می پرداختند و متأسفانه از طرف فلسطین به همان میزان و همان وضع وکیل و ان جی او حضور نداشت، هر چند این فلسطین بود که پیروز دادگاه شد.

در این قسمت کمیسیون بین الملل مرکز وکلای قوه قضاییه می تواند اقداماتی انجام دهد.

وی در ادامه با طرح موضوع تأمین مالی تروریسم، گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را تصویب کرد و در سال 97 اصلاحاتی برای آن به تصویب رساند.

اما این ها کافی نیست.

باید اقداماتی برای جلوگیری از تأمین مالی تروریست ها انجام داد و در این صورت می شود با آنها مقابله کرد.

لایحه ای از حدود دو سال قبل برای مبارزه با تروریسم در قوه قضاییه در حال بررسی است.

بررسی این لایحه خیلی زمان برده و مدت زمان زیادی است که در قوه مانده است.

به نظر من مرکز وکلا هم به این موضوع ورود کند تا نهایی شدن این لایحه تسریع یابد.

وی ادامه داد: در دهه 90 مجلس قوانین زیادی را تصویب کرده است که بیشتر به صورت واکنشی در مقابل اقدام خاصی بوده و طرح آن به سرعت نوشته و در صحن تصویب شدند تا به واقعه سیاسی آن مقطع واکنشی نشان داده شود.

این قوانین بر اساس مطالعات مبنایی و تطبیقی تصویب نشدند.

رییس امور توافق های بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در ادامه برخی اقدامات سیستم قضایی آمریکا برای شناسایی اموال ایران در کشورهای مختلف برای توقیف آن گفت: حالا که در داخل آمریکا چیزی برای توقیف و مصادره وجود ندارد، دادگاهی در ایالت کلمبیای آمریکا حکم به توقیف اموال ایران در کشورهای دیگر می دهد.

البته کشورها این اقدام را همراهی نمی کنند.

هفته گذشته دادگاه لوکزامبورگ رأی دادگاه آمریکا برای شناسایی دارایی های ایران برای تأمین خسارت ناشی از اقدامات تروریستی گروه هایی که آمریکا ادعا می کنند منتسب به ایران هستند را رد کرد، یک ماه قبل از آن در فرانسه و پیش از آن در ایتالیا هم این حکم دادگاه آمریکا رد شده بود.

وی افزود: همین قاضی شعبه خاص زمانی به کنگره اعلام کرد که اگر فلان قانون را آنطور که مشخص می کنم اصلاح کنید، می توانم ایران را محکوم و دفاع آنها را رد کنم.

این یک معنا دارد و آن اینکه در آن کشور برای کار حقوقی مطالعه دقیق و بسیار می شود، کاری که در کشور ما انجام نمی شود.

ما این پلن را نداریم که مطالعه کنیم که بسترهای قانونی چیست و چطور می توانیم بسترسازی کنیم تا ما هم علیه آمریکا رأی صادر کنیم.

در موضوع هواپیمای اوکراینی که از سوی کانادا علیه مسئولان ایران طرح دعوا شد، به استناد قانونی است که برای مبارزه با تروریسم می تواند نقض مصونیت کند.

ما این قوانین را نداریم و در مواردی که می خواهیم طرح دعوا کنیم، موفق نمی شویم.

فریور ادامه داد: دادسرای بین الملل اقداماتی دارد اما خیلی جاها قانون کمک نمی کند یا اطلاعات حقوقی ما کم است.

ما بستر تقنینی را درست نکردیم و قاضی تخصصی تربیت نکردیم.

به نظر من این موضوع به حدی اهمیت دارد که حتی باید در قانون بودجه برای آن ردیف جداگانه دیده شود.

وی سپس با بیان اینکه در زمینه مقابله با تأمین مالی تروریسم ماCTF داریم که مجلس آن را تصویب کرده اما در مجمع تشخیص مصلحت مانده است.

خوب نیست کشوری که خودش قربانی تروریسم است، عضو CTF نباشد و متهم به تأمین مالی تروریسم شود.

حبیب زاده: در افغانستان هزاره ها را پاکسازی قومی کرده اندتوکل حبیب زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق سخنران بعدی این نشست بود که طی آن با طرح این سؤال که آیا جنایت افغانستان نسل کشی است؟ گفت: در ایران تحت تأثیر وضعیت ناامنی و بی ثباتی افغانستان قرار گرفته ایم و نسبت به وضعیت اقلیت های این کشور به ویژه هزاره ها و شیعیان بی توجه بوده ایم.

چون وضعیت کل حاکم بر افغانستان را ناامن می دانیم و دعوای طالبان و دولت را به عنوان کسب قدرت تلقی می کنیم به آنچه در میدان می گذرد توجه نداریم.

شاید هم ملاحظات سیاسی در کشور ما اجازه نداده که وضعیت شیعیان افغانستان مورد عنایت باشد.

وی افزود: اداره حمایت از پناهندگان اروپایی گزارشی را منتشر کرده و بر اساس آن عمدتاً اماکن عمومی اقلیت هزاره شامل مدارس و مساجد و فروشگاه ها و خیابان ها و شهرهای مراسم مذهبی، محل بمب گذاری تروریست ها بوده است.

طبق این گزارش تا پایان قرن بیستم حدود 50 تا 60 درصد از جمعیت قوم هزاره کشته شده اند.

حداقل 30 درصد از آن از سوی طالبان و دولت اسلامی ولایت خراسان که انشعابی از طالبان بوده، انجام شده است.

جملاتی از ملا عبدالمنان نیازی وجود دارد گفته بود، هزاره ها مسلمان نیستند و می توانید آنها را بکشید.

این همان فردی است که در 1377 در کنسولگری ایران در مزار شریف دستور کشتار ایرانیان را داد و هزاره ها را به پذیرش مذاهب غیر تشیع یا ترک افغانستان مختار کرده بود.

وی تأکید کرد: نوعی نسل کشی علیه هزاره ها در جریان بوده و هست.

برای اینکه آنها مذهب شیعه را دارند و از نظر تروریست ها، مسلمان نیستند.

اگر هم به لحاظ حقوقی دقیق باشیم و نتوانیم از واژه نسل کشی استفاده کنیم؛ حداقل بر اساس ادبیات جدید ابداعی سازمان ملل، هزاره ها در افغانستان مشمول پاکسازی قومی هستند.

این حقوقدان تأکید کرد: واقعیت ها باید به درستی مطرح شود.

جمهوری اسلامی ایران متهم به حمایت از شیعیان است اما چرا هزاره های شیعه را در افغانستان رها کرده ایم؟وی با بیان اینکه آمریکا آمده بوده تا جلوی تروریسم در افغانستان را بگیرد و برای خشکاندن ریشه های تروریسم به این کشور حمله کرد و الان نسبت به هزاره ها مسئولیت دارد، گفت: شورای امنیت که وظیفه برقراری صلح و امنیت بین المللی دارد به این موضوع رسیدگی نکرده است و همین عملکرد شورای امنیت و فلسفه وجود آن را زیر سؤال می برد.

جنایات علیه هزاره ها اگر ذیل نسل کشی نگنجد ذیل جنایت علیه بشریت می گنجد و آمران و عاملان و مجریان این جنایات مسئولیت کیفری دارند.

در این باره دیوان عالی کیفری می تواند نهاد صالح باشد.

حبیب زاده ادامه داد: اقدامات علیه هزاره ها حق تعیین سرنوشت این قوم را نقض می کند و برای همین موضوع همه کشورهای دیگر از جمله جمهوری اسلامی ایران باید این وضعیت را محکوم کنند.

اشغالگرانی که برای تأمین صلح و امنیت به افغانستان حمله کردند می توانند ذیل همین حق تعیین سرنوشت، این جنایات را محکوم کنند.

نژندی منش: از آغاز پاکسازی قومی در افغانستان بیش از 60 درصد هزاره ها کشته شده اندهیبت الله نژندی منش، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی آخرین سخنران این نشست بود که در آغاز با گفتن اینکه تردید ندارم این یک جنایت "نسل زدایی" است و این اقدام نقض قاعده آمره حقوق بین الملل محسوب می شود و تکلیف شهروندی همگان این است که نسبت به آن واکنش داشته باشیم، گفت: روزی نیست که در افغانستان اقدامات تروریستی صورت نگیرد.

ولی نکته ای که کمتر به آن توجه شده؛ بحث هزاره هاست.

جنایت علیه این قوم از اوایل دهه 1800 به صورت سیستماتیک وجود داشته است.

وی افزود: بحث های حقوق بشری به همبستگی رسیده است.

ما انسان ها به دلیل تعلق از حیث کرامت انسانی به همبستگی می رسیم.

در گوانتانامو که شکنجه می کردند بدون آنکه مذهب و قومیت آن را بدانیم اظهار ناخرسندی می کردیم و الان هم که هزاره ها شیعه هستند مورد جنایت واقع می شوند و احساسات ما را برمی انگیزند.

نژندی منش ادامه داد: اقدام دشت برچی اقدام تروریستی است و مواد 264 و 268 کد قضایی افغانستان اقدام تروریستی را جرم انگاری کرده است.

همچنین تأمین مالی تروریسم را هم جرم انگاری کرده و این مبانی حقوقی هم در داخل افغانستان است.

ماده 333 کد جزایی افغانستان به بحث نسل زدایی پرداخته و مجازات آن را هم مشخص کرده است.

مرتکب جرم نسل کشی به حبس مدت دار محکوم و اگر نسل کشی منجر به قتل شود به اعدام محکم می شود.

در کد جزایی افغانستان درباره جرایم ضد بشری پاکسازی قومی و نیز آزار و اذیت هر گروه مشخص به دلایل سیاسی و نژادی و قومی و مذهبی که از حق حیات محکوم شوند، جرم انگاری شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه سخنانش درباره اثبات پاکسازی قومی و آزاد و اذیت هزاره ها گفت: پاکسازی قومی اولین بار در منطقه بالکان و توسط روزنامه نگاران یوگسلاوی وارد ادبیات شد اما در این باره می توان به دهه 1800 بازگشت، جایی که امیر عبدالرحمان، پادشاه وقت افغانستان به هزاره ها دستور می دهد که یا مذهب خود را تغییر دهند و یا کشور را ترک کنند.

این نوع آزار توسط سیستم های مختلف در افغانستان در دوره های مختلف تکرار شده است.

امیر عبدالرحمان به دنبال کنترل سیاسی و مالی بر منطقه بود، اما هزاره ها مقاومت می کردند که او متوسل به اقدامات سرکوبگرانه شد و هزاران نفر از هزاره ها قتل عام شدند و جمعیت زیادی هم آواره شدند.

در نتیجه یک یکی از نمونه های پاکسازی قومی را در همسایگی خود دیدیم.

نژندی منش گفت: در حال حاضر بیش از 60 درصد جمعیت هزاره ها به نسبت آن دوره کشته شده اند.

آنچه علیه هزاره ها رخ داده شبیه آن چیزی است که دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا انجام داده است.

در سال های اخیر هم طالبان هزاره ها و شیعیان را کافر معرفی می کند.

در یکی از جنایت ها در زمان طالبان 8 هزار غیرنظامی از افراد هزاره در 6 روز در مزار شریف قتل عام شدند.

با آمدن داعش هم علیه هزاره های شیعه و شیعیان افغانستان اقدام تروریستی انجام می شود و صدها نفر به شهادت می رسند.

وی در ادامه با طرح این پرسش که آیا می شود جنایت علیه هزاره ها را نسل زدایی تلقی کرد؟ گفت: پاسخ مثبت است.

لازم است موضوعاتی را را اثبات کنیم؛ اینکه قصد از بین بردن کلی یا جزیی این گروه قومی و مذهبی وجود دارد که با استنادهای تاریخی و سخنرانی و اقدامات کسانی که قدرت را در دست داشتند و یا اینکه می توانستند کنترل کنند و اقدامی انجام نداند، قابل اثبات است.

این حقوقدان درباره راه حل پایان دادن به اقدامات تروریستی علیه هزاره ها گفت: افغانستات طرف اساسنامه دیوان کیفری است و خوب است که این حوادث در درخواست های جدید دادستان دیوان قید شود و دیوان صرفاً به حوادث 2007 و 2008 رسیدگی نکند و حالا که آن حوادث شامل مرور زمان شده است، این مورد را هم بررسی کند.

دولت افغانستان و نیروهای خارجی هم به انجام مسئولیت خود مکلف شوند.

همچنین بحث مقاومت که مبنای حقوق بین المللی هم دارد باید هنجارسازی شود.

گاهی باید در جایی که نظام حقوقی پاسخگوی اهداف و انتظارات ما نیست چارچوب ها را به هم ریخت.


کلید واژه ها: حادثه تروریستی کابل - حادثه تروریستی - تروریست - افغانستان - حقوقی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - تروریستی - بررسی - عضو هیئت علمی دانشگاه - حادثه - مشاوران خانواده - اقدامات - نسل کشی - دانشگاه تهران - هزار - برگزار - نشست - کابل - قربانی - عضو هیئت علمی - احساس رضایت - هزاره - حوادث - قوه قضاییه - تروریست ها - کارشناسان - سیستماتیک - هیئت علمی - بین الملل - پیری

آخرین اخبار سرویس:
مردم نباید نسبت به انتخابات بی تفاوت باشند

پزشکیان: رای می دهم ایسنا

پوتین تاریخ برگزاری انتخابات مجلس دومای روسیه را مشخص کرد

زلیخا در کنار برادرش / عکس

پایش و مقابله با آفات در نخیلات خوزستان

1399 رای اولی در گلپایگان به پای صندوقهای رای می روند

مدیرکل آژانس اتمی: پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی دریافت نکرده ایم

پوتین تاریخ برگزاری انتخابات مجلس دومای روسیه را مشخص کرد

جزییات دیدار ظریف و عبدالله عبدالله در آنتالیا

استخدام نماینده علمی و فروش در دایان طب اکسیر در تهران و البرز

استخدام کارشناس پشتیبانی در حوزه نرم افزارهای مالی و اداری در تهران

مگاپروژه های تهران، تخریب باغات و سبز شدن برج ها بود!/ منطقه 22؛ دشنام معماری و مدیریت شهری

نامزدهای انتخابات در مجموع چندساعت در تلویزیون حضور داشتند؟

همکار خانم یا آقا جهت کار در گل فروشی

منشی خانم جهت کار

دعوت به همکاری بیمه سامان (کد 1166)

لزوم دعوت مردم به مشارکت حداکثری در انتخابات و انتخاب اصلح

پاسخ ایران به شورای همکاری خلیج فارس: هیچگونه مداخله ای را در برنامه هسته ای و موشکی خود بر نمی تابیم

انتخابات نقش مردم در سیاست را حفظ می کند

مسعود پزشکیان: عده ای روی مشارکت حداقلی مردم حساب بازکرده اند

عدم پیشنهاد ایران برای تمدید توافق با آژانس

مردم اطرافیان خود را به مشارکت دعوت کنند

استخدام مشاوربرای همکاری در املاک با پورسانت

استخدام نیروی فست فود

حضور بیش از 80 هزار رای اولی در فارس/ثانیه های حساس انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری 1400 به دور دوم نمی کشد

برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 17 شهر و 43 بخش آذربایجان غربی

انتخابات نقش مردم در سیاست را حفظ می کند

شهروندان هنگام مراجعه به شعب اخذ رای آذربایجان غربی خودکار شخصی همراه داشته باشند

جزییات آمارهای انتخاباتی/کدام استان ها بیشترین رأی دهنده را دارند

حضور بیش از 80 هزار رای اولی در فارس/ثانیه های حساس انتخابات

آژانس اتمی: پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی دریافت نکرده ایم

صندوق رأی بهترین راه حل برای تغییر ناکارآمدی ها

تاریخ انتخابات در جمهوری اسلامی ایران؛ از 1358 تا 1400 (فیلم)

سیدحسین فاطمی درگذشت ایسنا

حضور مردم سمنان پای صندوق های آتیه ساز

سخنان رهبر انقلاب هنگام رای دادن

عراقچی: گروسی شناخت سیاسی از ایران ندارد/هرکسی که رییس جمهور شود همین هدف را دنبال می کند

رهبر انقلاب رای خودشان را به صندوق خواهند انداخت

سیدحسین فاطمی درگذشت

استخدام مهندس عمران در مهندسین مشاور ابنیه ساز دانوب در تهران

پاکسازی کرمانشاه کمتر از 24 ساعت پس از پایان تبلیغات انتخابات

عارف: عدم حضور در انتخابات، بازی در میدان مشروعیت سوزان و کج سلیقگان است+عکس

انتخابات 1400 آغاز شد

عادت های متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید.

«جمهور» و ترسیم مختصات قدرت ایران

درخواست واعظی از مردم برای شرکت در انتخابات

خوشبینی عراقچی به واقع بینی رییسی در سیاست خارجی، تعامل سازنده با جهان و تأثیرش بر روند مذاکرات / از پیروزی رییسی اصلاَنگران نیستم

دعوت رییس سازمان اورژانس کشور از مردم برای حضور در انتخابات 1400

وقتی جمهور مختصات قدرت را ترسیم می کند!

کارشناس منابع انسانی

استخدام تعدادی چرخکار (راسته،زیگزال،میاندوزکار)

دعوت به همکاری آمارگیر میدانی اهواز

استخدام بازاریاب حضوری و نیروی چیدمان

شاگرد برای سالن (زنانه ) نیازمندم زیباشهر

اجرای طرح از ندبه تا حماسه در 60 نقطه استان مرکزی

ستاد کرونا: پروتکل ها در شعب رای رعایت می شود

جذب نیرو در فروشگاه زنجیره ای جانبو

به تعدادی همکار آقا یا خانم جهت کار در املاک نیازمندیم

کمک آشپز فرنگی

چند نفر همکار خانم جهت امور اداری و دفتر پخش

آموزش و اشتغال تخصصی تعمیرات بردهای الکترونیکی

گلزار از کودکی تا بزرگسالی/ عکس

678 شعبه اخذ رای به شعب اخذ رای آذربایجان غربی افزوده شد

انتخابات 1400 با حضور حداکثری مردم همراه خواهد بود

پیام توییتری کاندیدای ردصلاحیت شده درباره حضور در انتخابات

استخدام کارشناس پشتیبانی و برنامه ریزی در شرکت گسترش آهن راه در تهران

مردم انقلابی ایران 28 خرداد حماسه می آفرینند

درخواست واعظی از مردم / فرصت تعیین سرنوشت را از دست ندهید

گلزار از کودکی تا بزرگسالی/ عکس

حماسه شکوه آفرین مردم همدان با مشارکت حداکثری

استخدام کارشناس پشتیبانی و ارسال در شرکت لندو در ری

استخدام مدیر دفتر در شرکت بین المللی راشا مهر نیکان در تهران

محمدرضا فربود بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام

در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

رأی دادن با رعایت نکات بهداشتی

آماده سازی دستگاه های احراز هویت

دستور ستاد انتخابات به استانداران و فرمانداران در خصوص تعرفه های انتخاباتی

رأی دادن با رعایت نکات بهداشتی

حماسه شکوه آفرین مردم همدان با مشارکت حداکثری

مشارکت حداکثری چه تاثیری در سیاست خارجی خواهد داشت؟

678 شعبه اخذ رای به شعب اخذ رای آذربایجان غربی افزوده شد

دعوت رییس سازمان اورژانس کشور از مردم برای حضور در انتخابات 1400

استخدام حسابدار، کارآموز وکالت و وردپرس کار در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

هر رای » انتقام سخت» دیگری از قاتلین شهید سلیمانی است

بازبینی مسیر توزیع تعرفه های رأی/ نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری تا ظهر شنبه اعلام می شود

10 هزار شعبه برای کاهش تراکم جمعیت به حوزه های رای گیری افزوده شد

انصراف زهیر متکی از کاندیداتوری شورای شهر

هر رای انتقام سخت دیگری از قاتلین شهید سلیمانی است

علیرام نورایی در کنار دریا + عکس

مکان های رای گیری ضد عفونی می شود

اسامی نهایی و کد انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

اجرای زیبای سرود ما خسته نمی شویم در میدان امام خمینی (ره) همدان

درخواست واعظی از مردم برای شرکت در انتخابات

پسر یک پرسپولیسی محبوب مهمان پژمان جمشیدی شد

کسری بودجه دولت چگونه باعث ریزش بورس شد؟

پزشکیان: رای می دهم

پذیرای بیش از 74 هزار شعبه اخذ رأی از آرای انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا

ستاد ملی کرونا: مردم دغدغه حضور پای صندوق نداشته باشند

بررسی ابعاد حقوقی حادثه تروریستی کابل/ بیش از 50 درصد هزاره های افغانستان قربانی نسل کشی شده اند

بررسی ابعاد حقوقی حادثه تروریستی کابل/ بیش از 50 درصد هزاره های افغانستان قربانی نسل کشی شده اند