مطالب مرتبط:
نگاهی به بعد از هفت قدم بلند | زهره مسکنی
ببینید | نگاهی به زیبایی آسمان شب
ویدئو | بازگشایی سینماها؛ حقیقی یا نمادین؟ | فیلم خوب هست که مردم سینما بروند؟
گفتگوی روحانی و مصطفی الکاظمی| ضرورت همکاری برای مقابله با گروه های تکفیری
286 فوتی جدید کرونا در ایران | شمار قربانیان از 77 هزار نفر گذشت
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:502021-05-17سياسي

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی


سرمایه میل به جهانی شدن دارد و برای ارضای این میل سعی می کند تمام موانع پیش روی خود را بردارد.

نئولیبرالیسم بازسازی بنیادی روابط طبقاتی است.

- .

دموکراسی منهای اقتصاد یک پروژه شکست خورده است.

سلب مالکیت مردم منطقه زمینه ای بسیار مناسب برای ایجاد نیروی کار ارزان در منطقه و ایجاد شکاف های قومی بوده و هست.

مقابله با هر نوع نظارت اجتماعی غیر از نظارت دولت از مهم ترین تلاش دولت های حامی سرمایه داری در منطقه است فلسطین مساله همه ما است اعتماد خاورمیانه پیش از آنکه از سوی اروپایی ها یا بهتر است بگویم آلفرد ماهان انگلیسی در سال 1850 با این خطاب شود این پهنه جغرافیایی را کسی به این نام نمی شناخت.

درواقع خاورمیانه در طول تاریخ همواره ماوای اقوام و ادیان مختلف بود و از قضا یکی از نمادهای بارز آن که اکثر مورخان به آن اذعان دارند زندگی در این پهنه جغرافیایی و تاریخی بسیار همراه با تسامح و تساهل بوده است.

خاورمیانه در جهان امروز تبدیل به یک مساله شده است مساله ای که چه ساکنان آن و چه قدرت های جهانی نمی توانند نسبت به سرنوشت آن بی تفاوت و نظاره گر صرف باشند.

این منطقه برای هرکس معنایی در پی دارد برای بسیاری یادآور بوی نفت و ثروت متعاقب آن است، برای عده ای یادآور جنگ و آشوب و منازعات قومی و قبیله ای باشد برای برخی دیگر نماد سرزمین شاهان و سلاطین شرقی که بر قالی پرونده به پرواز در آمده و زیبا هستند.

اما یک نکته مشترک در همه این تلقی ها نهفته است در هیچ کدام از این موارد خاورمیانه واقعی وجود ندارد و تنها ایماژ و تصوری ساخته شده است پر از گسست ها و ناپیوستگی ها که در نهایت هدفی ندارند جز اینکه این پهنه را به گونه ای ببینند که دوست دارند.

ما برای فهم تحولات خاورمیانه بدون شک به نگاهی انتقادی نیازمندیم.

اخیرا کتابی با نام تبار خیزش؛ مسائل سرمایه داری معاصر در خاورمیانه [Lineages of Revolt: Issues of Contemporary Capitalism in the Middle East] نوشته آدام هنیه [Adam Hanieh] و توسط خانم لادن احمدیان هروی ترجمه و با پیشگفتاری از یوسف اباذری منتشر و روانه بازار شده است.

این کتاب بهانه این یادداشت است هرچند قرار نیست گزارش و معرفی کامل از کتاب باشد اما در این اثر رویایی را از زیست و بوم و حیات سیاسی در خاورمیانه به میان کشیده که بسیار قابل تامل و مهم است که در ادامه بدان می پردازیم.

یوسف اباذری و مساله نئولیبرالیسم یوسف اباذری استاد سرشناس جامعه شناسی دانشگاه تهران چند سالی است با اتخاد مواضع تند علیه نئولیبرالیسم در ایران و جهان توانسته بیش از هر کسی نام خود را با این مفهوم عجین کند.

او که بر کتاب تبار خیزش پیشگفتاری نوشته دیدگاه های خود را نیز درباره مساله نئولیبرالیسم در خاورمیانه به تصویر کشیده است.

پیشگفتار یوسف اباذری و نگاه تاییدی که او در این متن پیش کشیده خود خبر از این می دهد که قرار نیست که یک کتاب ساده و تحقیق دانشگاهی برای ساخت رزومه مواجه باشیم.

درواقع همچنان یوسف اباذری را با همه نقدهایی که به او وجود دارد باید یکی از رهروان سنت انتقادی در ایران بدانیم و تایید او بر یک متن هم این توقع ایجاد می کند.

کمتر کسی مانند اباذری طی این چند سال از واژه نئولیبرالیسم استفاده کرده به گونه ای که حتی می توان از او به عنوان مبدعان این مفهوم در ایران نام برد.

هر چند این نقد بسیار مهم را می توان پروژه اباذری داشت که تکیه کامل و همیشگی او به مساله نئولیبرالیسم گاهی باعث ایجاد یک تکرار خسته کننده می شود که او هر اتفاق و پدیده رخ داده در فضای پیرامون را به مساله نئولیبرالیسم ربط می دهد و از این جهت بسیاری از پدیده ها مانند پدیده امر سیاسی را نادیده می گیرد.

درواقع این حد تاکید بر مفهوم نئولیبرالیسم خود به گونه ای اخته کردن تاریخ و تحولات پیرامون ماست.

اما از این نقد و بسیاری از نقد های دیگر یوسف اباذری در این پیشگفتار به گونه ای متفاوت درخشان ظاهر شده چرا که برای اولین بار می بینیم برای پیشبرد مساله خود جدایی از تاکید خود بر مساله نئولیبرالیسم در منطقه پایی تاریخ را پیش می کشد.

از قدمت و تاریخچه منطقه خاورمیانه صحبت به میان می آورد و تاکید می کند که خاورمیانه امروز چیزی نیست که در تاریخ بود.

او از کسانی مانند مولوی"، خاقانی، ابن رشد، حلاج و.

بی شمار از این دست افراد فاضل در منطقه اسم می برد که در همین منطقه زیست کرده و رشد و نمو یافته اند.

برخلاف بسیاری نه جهانی نازا و سترون شده بلکه جهانی پر از پویایی های خاص خودش که با رجوع به قلب تاریخ می توان این موضوع را دید.

به هر حال آنچه مشهود است نگاه و روایت تازه اباذری به مساله ظهور نئولیبرالیسم در منطقه و همچنین دعوت به اندیشیدن و بازخوانی تجربه حیات در خاورمیانه، مطالعه این متن را جالب توجه می کند.

بین المللی شدن سرمایه و طبقات آن گونه که خود مارکس و بسیاری از مارکسیست ها اذعان دارند سرمایه میل به جهانی شدن دارد و برای ارضای این میل سعی می کند تمام موانع پیش روی خود را بردارد.

پدیده ای که سمیر امین از آن به عنوان ویروس سرمایه داری یاد می کند توانایی رخنه در کوچک ترین منفذهای حیاتی یک کشور و اجتماع را دارد.

اما آنچه این پدیده را در خاورمیانه به عنوان امری نوین حایز اهمیت قرار داده شیوه ساز و کار نوین آن است.

آن گونه که آدام هنیه تاکید می کند این اتفاق با پدیده گسترش نئولیبرالیسم در منطقه جریان تازه ای پیدا می کند.

او تاکید می کند که نئولیبرالیسم بازسازی بنیادی روابط طبقاتی است، به گونه ای که سلطه قدرت های خارجی بر منطقه را تقویت و تسهیل کند.

بدین منظور نئولیبرالیسم مجموعه ای از نیروهای اجتماعی را پدید می آورد که درونی خود منطقه است و در حمایت از وضع موجود منفعتی عینی دارد.

به همین جهت ما می توانیم این پدیده نوین را این گونه تشریح کنیم که نئولیبرالیسم برای پیشبرد اهداف خود در منطقه دیگر نیازمند تحول در دولت-ملت ها یا دیگر اقدامات نیست، بلکه کافی است با ایجاد طبقات طرفدار حامی منافع خود به راحتی این امر مهم را پیش ببرد.

در این چارچوب صحبت از بورژوازی ملی یا کارفرمایی کارگستر و.

شاید توهمی بیش نباشد.

امپریالیسم و خاورمیانه برای بسیاری از مردم در دنیا به خصوص در خاورمیانه این آگاهی شکل گرفته که امپریالیسم امری همسان با استعمار است و از آن جهت که عصر استعمار پایان یافته اما همان گونه که هنیه در کتاب تبار خیزش به خوبی توضیح می دهد نه تنها عصر امپریالیسم به اتمام نرسیده بلکه پدیده استعمار با قوت و قدرت پیشین حتی بیشتر از آن در خاورمیانه به خصوص تداوم دارد و این موضوع در نهایت منجر به چپاول و غارت مایملک انسان هایی می شود که ابزاری برای دفاع از خود و دارایی های شان ندارند.

به نظر هنیه دولت های غربی سلطه خود را بر خاورمیانه با طیفی از ابزارهای نوین و گوناگون تثبیت کرده اند که درونمایه اصلی آن همواره ثابت بوده است: بسط مرکب و ناموزون در منطقه، تشدید سلسله مراتب میان دولت ها و وابستگی متقابل شان و همچنین استفاده از اختلاف میان این قدرت ها برای تحکیم کنترل خود بر آنها.

اگرچه شکل و الگوی این تمهیدات در پنج دهه گذشته تغییر کرده، نتیجه آنها همواره یکسان بوده است.

حکومت های استبدادی و نئولیبرالیسم برای طرفداران بازاری آزاد در دنیا به خصوص در منطقه خاورمیانه یک استدلال همیشگی و کلیشه ای وجود دارد که همواره دستاویز آنها برای غالب کردن سیاست های خود در میان مردم و دولت هاست.

استدلال این است که مهم ترین عامل شکل گیری استبداد در کشورهای جهان سوم به خصوص خاورمیانه وجود دولت های مداخله گر در بازار است و مادامی که این دولت ها وجود دارند و دست نامریی بازار توانایی پیشبرد نظم خودانگیخته را نداشته باشد این استبداد تداوم می یابد.

به عبارتی زمانی جامعه مدنی رشد و نمو پیدا می کند که دست این دولت ها در کسب و کارها کوتاه شده و اجازه داده شود با اتخاذ سیاست خصوصی سازیهای گسترده دست دولت مداخله گر کوتاه شود.

اما همان طور که آدام هنیه در کتاب تبار خیزش به جزییات بحث می کند دولت های غربی نه تنها هیچ مشکلی با این دولت ها ندارند بلکه بیشترین همکاری و بیشترین خدمتگزاری با این دولت ها و حاکمان مستبد منطقه دارند.

تاریخ دولت ها در خاورمیانه به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم نشان داده شکل گیری هیچ دولت ملی و مردمی در منطقه مورد رضایت و تایید این دولت ها نیست و با اتخاذ کودتاها و دخالت های بی حد و حصر و جانبدارانه زمینه را برای شکل گیری استبدادهای نوین فراهم می کنند.

آنچه در این بازی جایی ندارد سرنوشت مردمی است که قصد دارند تا با کنترل سرنوشت سیاسی خود زندگی خود را بهبود ببخشند اما با برنامه های که این دولت ها پیش می کشند عملا انسان ها را تبدیل به موجوداتی بدهکار و سلب مالکیت شده می کنند که توانایی انجام هیچ کار سیاسی را ندارند.

مشکل اینجاست که این سیاست ها به قدری بدیهی قلمداد می شوند که حتی بسیاری از مردمان ساکن در حرکت های سیاسی این اصول را پذیرفته و به نحوی بعد از هر خیزش سیاسی اقدام به تکرار آن می کنند.

در نهایت تمرکزیابی استبداد و شکل جدیدی از نهادینه کردن قدرت دولتی از مهم ترین اهداف این برنامه است.

این موضوع را در یک جمله می توان خلاصه کرد دموکراسی منهای اقتصاد یک پروژه شکست خورده است.

مساله فلسطین واقعیت امر این است برای بسیاری از ساکنان خاورمیانه مساله فلسطین به ورطه فراموشی سپرده شده است علت این امر شاید در تبلیغات دولتی و سوءاستفاده دولت های عرب در منطقه و همچنین اولویت سرنوشت فردی در جوامع عربی باشد.

اما واقعیت تاریخی چیز دیگری به ما می گوید: مساله فلسطین، مساله همه ما مردمان و ساکنان خاورمیانه است.

آدام هنیه این امر را به خوبی و دقت بالایی مورد بررسی قرار می دهد اما نکته بسیار مهم در تحلیل او پیش کشیدن امر اقتصاد-سیاسی مساله فلسطین است.

موضوعی که شاید تاکنون کمتر کسی بدان توجه کرده باشد.

هنیه به خوبی نشان داده که چه میزان پروژه ساخت اسراییل با پیشبرد برنامه های سرمایه دارمحور و به عبارت دقیق تر نئولیبرالیسم در منطقه گره خورده است.

آواره شدن مردم فلسطین و سلب مالکیت از آنها به هیچ عنوان یک موضوع صرفا تراژیک و انسان دوستانه محدود به جوامع عربی نیست بلکه فهم پیشبرد برنامه هایی است که رژیم اسراییل از محورهای اصلی محسوب می شود.

تعاملات اقتصادی اسراییل با حاکمان عرب منطقه، امتیازهای اقتصادی با هدف حامی پروری و بسیاری از اقدامات اقتصادی دیگر را نمی توان در قالب تاسیس یک رژیم ساده تحلیل کرد.

درواقع مجموعه این روابط اقتصادی بافت و سپهر سیاسی اقتصادی منطقه را هدف قرار داده.

درواقع سرمایه داری خلیجی که هنیه از آن صحبت می کند از محوری ترین حامیان اقتصادی و فرهنگی آن رژیم اسراییل است.

سلب مالکیت مردم منطقه زمینه ای بسیار مناسب برای ایجاد نیروی کار ارزان در منطقه و ایجاد شکاف های قومی بوده و هست.

آن گونه که آدام هنیه به خوبی تاکید می کند مساله فلسطین را فارغ از تبلیغات سیاسی باید بار دیگر به گونه ای متفاوت نگریست.

بسیج زدایی در خاورمیانه مسلما هر نوع حرکت رهایی بخش در منطقه خاورمیانه لزوما با جریان ها و حرکت های مردمی در آن منطقه رقم بخورد و هرنوع دخالت خارجی می تواند مسیر تحولات به چیزی غیر از اهداف اولیه آن سوق دهد.

آدام هنیه علاوه بر مساله دخالت مستقیم خارجی از یک موضوع بسیار مهم در منطقه نام می برد که به شکلی با مساله سرمایه داری و نئولیبرالیسم در منطقه پیوند دارد.

مولف کتاب تبار خیزش عنوان می کند هرگاه در خاورمیانه یک حرکت بومی و مردمی قرار است شکل بگیرد مجموع سازوکارهایی از سوی ساختار اقصادی سیاسی منطقه فعال می شوند که از آن با نام بسیج زدایی یاد می کند.

بسیج زدایی از نیروهای سیاسی و اجتماعی باعث می شود تا نیروها نتوانند هسته ها و پتانسیل های مبارزاتی خود را درک کنند.

از آنجایی که مبارزه ضداستبداد سیاسی به ناگزیر با پویایی مبارزات طبقاتی در هم تنیده است حذف مساله طبقه در تحلیل ها و مقابله با هر نوع نظارت اجتماعی غیر از نظارت دولت از مهم ترین تلاش دولت های حامی سرمایه داری در منطقه است.

زمانی که جمع کثیری از مردم در یک پهنه جغرافیایی سیاسی و فراتر از دولت ملت ها با مساله بیکاری، طرد و به حاشیه رانده شدن به طور کل مواجه هستند؛ سازوکارهای سیاسی-اقتصادی بسیج زدایی امکان هر نوع تجمع را از آنها سلب می کند.

این امر نه لزوما از طریق سرکوب مستقیم بلکه ساختاری که فرد را در انفرادی ترین موقعیت خود قرار می دهد و هر نوع آگاهی طبقاتی را از او گرفته است شکل می گیرد.

سخن پایانی کتاب تبار خیزش کتابی دقیق و علمی نگاشته شده که برای هر ادعا و فرضیه ای که پیش می کشد به اندازه کافی آمار و ارقام و مستندات ارایه می کند.

هیچ کدام از ادعاهای گفته شده در کتاب بدون پشتوانه سندی و شواهد تاریخی نیست به همین جهت می توان گفت خواندن این کتاب دقت و صبوری خاص خود را می طلبد.

آدام هنیه برای اثبات ادعای خود مبنی بر گسترش نئولیبرالیسم در خاورمیانه دارای پیام های زیادی است اما در این میان یک موضوع بسیار مهم هست که هسته اصلی این کتاب قرار دارد و آن هم توجه به مردم و سرنوشت ساکنان خاورمیانه است.

مساله احیای مردم به معنای واقعی کلمه بدون توجه به تبلیغات سیاسی و عوام فریبانه مهم ترین پیامی است که آدام هنیه سعی دارد در این کتاب پیش بکشد.

در فضایی که همه چیز مبهم و مه آلود است همه پدیده ها در قالب تناقضات عمیق تجلی می یابند، توجه به جزییات گفته شده بسیار اهمیت دارد.

مردم برای اینکه سرنوشت خود را در این منطقه به دست گیرند مجبورند به این جزییات که رابطه مستقیم با زندگی آنها دارد توجه کنند.

اگر دموکراسی به معنای واقعی کلمه احیای مردم است بدون درنظر گرفتن اقتصاد سیاسی، هر پروژه ای محتوم به فناست.

دموکراسی منهای اقتصاد یک سفسطه پوچ است که با مطالعه این کتاب به عمیق این پوچی بیشتر پی می بریم.


کلید واژه ها: خاورمیانه - منطقه - سرمایه - نئولیبرالیسم - سرمایه داری - نظارت - تاریخ - اروپایی ها - جهانی شدن - نیروی کار - دموکراسی - دولت - مهم ترین - انگلیسی - بازسازی - اجتماعی - اروپایی - طبقاتی - مقابله - اعتماد - مالکیت - تاریخی - فلسطین - اقتصاد - یکی از - روابط - ادیان - جهانی - مرتضی - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
11 عضو شورای ششم شهر اراک مشخص شدند

تخت روانچی از ایرانیان مقیم آمریکا برای شرکت در انتخابات قدردانی کرد

وزارت کشور: نتایج نهایی انتخابات از سوی شورای نگهبان اعلام می شود

پیام تبریک نماینده ایران در سازمان ملل به آیت الله رییسی

قدردانی سپاه پاسداران از مشارکت حماسی ملت در انتخابات

دیدار ظریف با همتایان ترکیه ای و لهستانی در حاشیه اجلاس آنتالیا

گفتگوی تلفنی برهم صالح با آیت الله رییسی

نتایج انتخابات شورای شهر چلگرد مشخص شد

اگر سه رقیب رییسی انصراف می دادند چالش بزرگی درست می شد

تعداد آرای هر کدام از نامزدها در خراسان رضوی چقدر بود؟

تبریک سید حسن خمینی به سید ابراهیم رییسی

توضیحات وزارت کشور درباره نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

تحلیل عضو ارشد بیت رهبری درباره انتخابات/ تشکر از رضایی و قاضی زاده، کنایه به احمدی نژاد و انتقاد از اصلاح طلبان و دولت روحانی

حسین دهقان به رییسی تبریک گفت

جشن طرفداران رییسی در تهران

مهتدی در المیادین: ایران وارد مرحله جدید شد؛ محور مقاومت قوی تر خواهد شد

اگر سه رقیب رییسی انصراف می دادند چالش بزرگی درست می شد

هشتمین رییس جمهوری ایران؛ رییسی به پاستور رسید/ فیلم

ملت ایران با حضور پرشور در انتخابات حماسه ای ماندگار خلق کرد

نتایج نهایی انتخابات شوراهای 4 شهر جزیره قشم اعلام شد

پیام تشکر نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری از حضور حماسی مردم

بر عهدی که با ملت بسته ام وفادارم و در خدمت کوتاهی نمی کنم

ظریف: ایران آمادگی دارد همین فردا به عربستان سفیر اعزام کند

تبریک فرمانده نیروی انتظامی به رییس جمهور منتخب

وحید حقانیان: همتی، رضایی و قاضی زاده خود را خرج نظام کردند

تبریک نامزدهای رقیب به رییس جمهور منتخب نمادی از ادب مردم سالاری ایرانی_اسلامی است

تبریک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آیت الله رییسی

تحلیل عضو ارشد بیت رهبری درباره انتخابات ریاست جمهوری

قدردانی سپاه از مشارکت حماسی ملت در انتخابات

جشن انتخاب آیت الله رییسی در قم

حضور دشمن شکن ملت بصیر برگ زرین دیگری بر کارنامه درخشان نظام افزود

نتایج انتخابات شورای شهر اراک مشخص شد

معلمان چه انتظاری از طرح رتبه بندی دارند؟

حسین دهقان به رییسی تبریک گفت

نتایج نهایی شوراهای شهر در شهرستان مبارکه

گفت وگوی تلفنی برهم صالح با آیت الله رییسی

بر عهدی که با ملت بسته ام وفادارم و در خدمت کوتاهی نمی کنم

پیام عظیم بابایی به شهروندان پایتخت

در موسیقی هم انقلاب کنید! / خواسته علی رهبری از رییس جمهور آینده

نتایج انتخابات شورای شهر تبریز

انتخاب آیت الله رییسی نویدی برای رفع بیکاری، مشکل ازدواج و مسکن جوانان است

رییس کمیته صنعت ستاد مرکزی خادمان ملت آیت الله رییسی با صدور پیامی از حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد

سجاد حیات پور جشن انتخاب آیت الله رییسی در قم

واکنش ایران به اتفاقات روز انتخابات در انگلستان/ظریف: به احتمال زیاد، تا قبل از پایان کار دولت درباره برجام به توافق می رسیم

وزارت کشور: این تصویر جعلی است

نتایج شوراهای شهر در شهرستان خمینی شهر

صدای خاموش مردم را بشنوید: 2 برابر شدن تعداد قهر کنندگان با صندوق!

مردم همواره در صحنه های مختلف، وفاداری خود را نسبت به نظام اسلامی نشان داده اند

منتخبان شورای شهر در ساوه معرفی شدند

پرچم بارگاه ثامن الحجج(ع) به لرستان رسید؛ شمیم عطر رضوی در شهر پیچید+تصاویر

تقدیر از حضور حماسی مردم در انتخابات

اعلام نتایج آرای شورای شهر آوج و آبگرم+ فیلم

تحلیل متفاوت وحید حقانیان از انصراف ندادن محسن رضایی و عدم حمایت اصلاح طلبان از همتی

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 29 خرداد

فراخوان ارسال مقاله به کنفرانس ملی دستاوردهای نوین در پژوهش

توضیح مشاور وزیر کشور درباره اختلاف آرایِ اعلامی

پیام تبریک فرمانده کل ارتش به رییسی/ دولت انقلابی آینده، مسیر اعتلای ایران را فراهم می سازد

ابراز امیدواری برای گسترش روابط بین ایران و عراق

برگزاری جشن پیروزی رییسی در میدان امام حسین (ع)

میزان مشارکت در انتخابات 1400 اعلام شد

قدردانی نماینده ولی فقیه لرستان از حضور حماسی مردم در انتخابات

پیام اقتدار ملت ایران

زاهدی: ملت ایران با وجود تبلیغات مسموم شبکه های معاند و نارضایتی ها به میدان آمدند/ مشکلات اقتصادی و معیشتی در جامعه بیداد می کند

تحلیل متفاوت وحید حقانیان از انصراف ندادن محسن رضایی و حمایت نکردن اصلاح طلبان از همتی

کار سنگین و مجاهدت اصلی مردم و نیروهای مؤمن و انقلابی شروع می شود

اعلام 5 منتخب شورای اسلامی جاجرم

تحلیل متفاوت وحید حقانیان از انصراف ندادن محسن رضایی و عدم حمایت اصلاح طلبان از همتی

مرضیه ابراهیمی، رای داده، به شما چه؟

پیام کوتاه لاریجانی پس از اعلام نتیجه انتخابات

ماجرای ما و آن ها !

طراحی جدید آیفون 13 را ببینید!

جشن پیروزی حامیان رییسی در سراسر کشور

مشارکت 58 درصدی مردم بوشهر در انتخابات 1400، قابل ستایش است

شادی مردم قم پس از پیروزی سیدابراهیم رییسی در انتخابات

زندگینامه ابراهیم رییسی از دست فروشی تا ریاست جمهوری + فیلم

جشن پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری - مشهد

اعلام نتایج انتخابات شورا شهر در برخی شهرستان های کردستان

اجرای ویژه برنامه های هفته ملی بدون دخانیات در منطقه 7

مشاور وزیر کشور: تصویر منتشرشده درباره نتایج آرا جعلی است

اعلام اسامی اعضای شورای شهر لنگرود

الزام پرداخت معوقات مستمری از تاریخ بازنشستگی با رأی دیوان عدالت اداری

تصمیم گیری برای پخش سریال گاندو بعد از اعلام نتیجه انتخابات

تحلیلی بر مؤلفه های پیروزی گفتمان آیت الله رییسی

تبریک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آیت الله رییسی/برای تعامل و همکاری با دولت آینده آمادگی همه جانبه داریم

پخش 56 هزار دقیقه برنامه انتخاباتی از شبکه اشراق زنجان

تعجب مهران مدیری از اطلاعات بالای شرکت کننده

پیام تبریک وزیر میراث فرهنگی برای انتخاب آیت الله رییسی

آیت الله سعیدی منتخب قم در خبرگان رهبری شد

مشارکت 55 درصدی نیشابوری ها در انتخابات 1400/ اعضای منتخب شورای شهر مشخص شدند

پرواز اولین ماشین مسابقه ی پرنده ی جهان

انتشار اسامی منتخبان شوراها بدون تأیید هیئت های نظارت قانونی نیست

قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) در شب میلاد ثامن الحجج

گزارش مردمی | جشن پیروزی مردم

تبریک رییس جمعیت هلال احمر به رییس جمهور منتخب

واکنش عبدالله عبدالله به استقرار نیرو های ترکیه در فرودگاه کابل

تبریک رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا به رییسی

امیر کویت به رییسی تبریک گفت

خوشحالی مردم از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری

اعلام اسامی اعضای شورای شهر آستانه اشرفیه

توضیح اختلاف آرای اعلامی با آرای شمارشی

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی

نگاهی به تبار خیزش | مرتضی ویسی