مطالب مرتبط:
سعدوندی: ارزپاشی دولت سرمایه های کشور را برباد داد/ روحانی با بازگشت آمریکا به برجام هم دنبال ادامه ارزپاشی است
رستم قاسم: به جای برجام به دنبال احیای بورس باشید/ مجوز رهبری را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور می گیرم
بازگشت نوسان گیران به بازار ارز/ صعود قیمت سکه دوشادوش نرخ دلار
سعدوندی: ارزپاشی دولت سرمایه های کشور را برباد داد/ روحانی با بازگشت آمریکا به برجام هم دنبال ادامه ارزپاشی است
رستم قاسم: به جای برجام به دنبال احیای بورس باشی/ مجوز رهبری را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور می گیرم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:402021-05-17سياسي

با سقوط نرخ باروری کشور به 1.7 بازگشت به نرخ 6 چیزی نزدیک به محال است!


کسی که الفبای مسائل جمعیت را بشناسد، می فهمد که وقتی شما از نرخ باروری بالای 6 آمدی به نرخ 1.

7 تا 1.

8 فرزند، برگشتن به آن اعداد چه نظری، - چه عملی، چه تجربی و عینی، یک چیز نزدیک به محال است! ؛ دکتر صالح قاسمی امروز در نشست همایش حکمرانی 1408 با موضوع بحران حمعیت، در اتحادیه دفتر تحکیم وحدت اظهار کرد: یکی از اتفاقاتی رایج در کشور ما این است که همه ابعاد مسئله به درستی دیده نمی شود؛ بالاخره موضوع جمعیت یک مسئله است و ما در وهله اول باید این صحنه را کامل برای خودمان ترسیم کنیم.

وی افزود: به تعبیر برخی از استراتژیست های غربی، ما باید "بیگ پیکچر" مسئله را جلوی خودمان قرار می دادیم تا ببینیم مسئله از کجا شروع شده، عوامل ایجاد این چالش چیست، دامنه این پیامدها به کجا رسید، در آینده چه اتفاقاتی را رقم خواهد زد و حالا چه راهکارهایی را پیش رو داریم.

قاسمی درباره تغییر رفتار جامعه در حوزه باروری بیان کرد: این مورد، جلوتر از سیاست گذاری ها بوده یعنی مقطعی که سیاست مداران فکر می کردند که باید برای کنترل جمعیت سیاست بگذاریم، ما قبل از آن کاهش نرخ باروری را شروع کرده بودیم؛ حالا این که علت های آن چیست، باید بررسی شود.

وی افزود: این که نهادهای بین المللی چه ایفای نقشی کردند، پروپاگاندا کردند، طراحی کردند، این ها همه در علل می گنجد و نکته بسیار مهم، اعطای جایزه های جمعیت به برخی در کشور و خیلی از اتفاقات دیگر که مفصل است.

قاسمی درباره سالمندی جمعیت تصریح کرد: در حوزه سالمندی، دامنه های این حجم از سالخوردگی جمعیت کشور آنقدر گسترده است که متاسفانه بعضی ها، در مسئله اقتصادی آن گیر کردند که مثلاً بیمه چه می شود؛ این ها دامنه های اجتماعی وحشتناکی دارند؛ این ها دامنه های فردی هولناکی دارند که خیلی کمتر به آن پرداخته شده است.

وی با بیان این که مسئله جمعیت مولتی فاکتوریال است و متغیرهای آن خیلی زیادند، گفت: از این که چرا جوان تمایلش به ازدواج کم است؟ مشکلاتش برای ازدواج چیست؟ بله بخشی از آن اقتصاد است اما همه آن اقتصاد نیست؛ بعد از این که زوج ها ازدواج می کنند، چرا تمایل دارند فرزندآوری را به تاخیر بیندازند؟ چرا بین فرزندان فاصله می اندازند؟ چرا به این باور رسیده اند که خانواده تک فرزندی، یک خانواده است؟ چرا ناباوری زیاد است؟ چرا سقط این شکلی می شود؟ این همان "بیگ پیکچر" است.

وی افزود: یک اتفاق دیگری که باید بیفتد این است که سهم هر یک از این علل چقدر است؛ آیا ازدواج سهم اثرش در حل مسئله جمعیت به اندازه سقط جنین است؟ آیا سهم اثر سقط جنین به اندازه ناباوری است؟ باید ببینیم کدام عامل، چه تاثیری دارد تا همان اندازه بتوانیم برای آن ها هم به لحاظ وقت با توجه به محدودیت زمانی که داریم و هم با توجه به منابع موجود، سرمایه گذاری کنیم و کار انجام دهیم.

قاسمی در خصوص لزوم داشتن یک برنامه راهبردی تصریح کرد: به صراحت می گویم که چنین چیزی در حوزه جمعیت در کشورمان نداریم!وی افزود: حتما یک متغیرهایی زود بازده تر هستند، حتما متغیرهایی اثرات بیشتری دارند؛ این ها را باید ببینیم تا بتوانیم در سطح حکمرانی به یک الگوی درست برسیم.

این پژوهشگر حوزه جمعیت درباره به روزرسانی آمارها اظهار کرد: ما باید آمارهای خود را به روز کنیم؛ نمی خواهم بگویم آمارسازی کنیم؛ ما باید حرف متقن بزنیم اما از گفتن برخی از حرف های جدی هم نباید هراس داشته باشیم؛ برای مثال در همین موضوع سقط، من به نظرم 250 هزار تا 350 هزار یا 400 هزار سقط، اگر چه فاصله اش زیاد است اما فرقی نمی کند، 250 هزار سقط هم هولناک است.

وی درباره آمارهای منتشر شده پیرامون نرخ رشد جمعیت بیان کرد: من اخیراً در مورد نرخ رشد جمعیت 0.

6 درصد را اعلام کردم و برخی دوستان ایراد گرفتند؛ من با رییس ثبت احوال و فردی که دارد این کار را انجام می دهد، ارتباط دارم که می گوید ما حدوداً 400 هزار مرگ و میر سالانه داشتیم، موالید هم که 1 میلیون و 100 هزار در سال 99 بود، حدود 70 هزار تا کرونا به این آمار، اضافه کرده است؛ این ها همه منتشر شده اما یک دلیل داشت که جلوی انتشار این را گرفتند! من متوجه شدم شورای عالی امنیت ملی جلوی آن را گرفته است! دلیل این بود که بین 85 تا 100 هزار مرگ اضافه ثبت شده بود؛ این ها همان هایی هستند که یا کرونا گرفتند و از دنیا رفتند اما کرونای آن ها با تست مثبت نبوده که در سامانه ها ثبت شود یا بیماری های دیگری داشتند که به خاطر کرونا، ترسیدند که پیگیری کنند.

وی افزود: ما وقتی این آمار را می بینیم و مرگ و میر را از موالید کم می کنیم، می بینم که نرخ باروری زیر 0.

7 درصد است؛ ما از به روز شدن آمارهایمان، اگر چه ممکن است بخشی از آن، اطلاعات شفاهی باشد، نباید هراس داشته باشیم.

قاسمی درباره اهمیت نحوه انتقال پیام در رسانه اظهار کرد: بنده در ستاد جمعیت پایدار ملی عضو هستم؛ ما آن جا چند جلسه ای، تمام تلاش مان این بود که به یک حقیقت جمعی و فهم مشترک برسیم و آن این که اگر در جلسه مدیریتی نشستیم و حرف هایی را می توانیم بزنیم اما در رسانه، خیلی از این حرف های مدیریتی به ضد خودش تبدیل می شود!وی افزود: اتفاقاً رسانه های مخالف و معاند خیلی از این ها را دست گرفته اند! مسئله اول این است که انگاره اصلی که ذهن فرد را درگیر کرده، چیست؟ وقتی که شما به یک مادر بگویید که فرزند و زندگی او را به چالش می کشد، تسلیم می شود و هیچ مقاومتی ندارد؛ ولی وقتی به او بگوییم در سال آینده در منطقه ای قرار می گیریم که تمام کشورهای اطرافمان، کشورهای جوان با نرخ رشد مثبت و میانگین سنی قابل قبول هستند و ما یک کشور سالخورده با نرخ رشد احتمالا منفی هستم، فرد می گوید به من چه ربطی دارد؟ این مسئله من نیست!وی در مورد تفاوت انگاره های ذهنی افراد در حوزه جمعیت تاکید کرد: انگاره های ذهنی یک فرد 19 تا 24 ساله مجرد با یک فرد 40 ساله مجرد، خیلی فرق دارد؛ پس ما باید زاویه ورودمان را ناظر به مخاطب طراحی کنیم.

قاسمی در خصوص نقش رسانه تصریح کرد: نقش رسانه این است که اولاً مسئله را تبیین کند، منتها هوشمندانه و ناظر به مخاطبش، دوماً چون رسانه کمی از مردم فاصله گرفته، باید زبان گویای مردم شود؛ مثلاً باید بگوییم که در همه جای دنیا از خانواده حمایت می کنند؛ چرا کسی در مملکت ما از خانواده دفاع نمی کند؟وی افزود: اگر تا به حال یک سند بالادستی به نام سیاست های کلی جمعیت داشتیم که قانون برای آن نداشتیم،در حال حاضر این سند در حال تبدیل شدن به قانون است (طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده) البته ما باید ساکت باشیم چون مخالفان ما کارهای ژورنالیستی و پوپولیستی را بلدند! مثلاً در همین موضوع سقط و غربالگری می گویند شما می دانید که مادری که یک یا دو بچه سندروم داون دارد، چه زندگی ای دارد؟ این حرف تمام حرف های علمی شما را می شورد و می برد! در اینصورت کسی به حرف های علمی و دقیق شما گوش نمی دهد؛ لذاست که عرض می کنم رسانه باید برای تبیین آن، ورود کند و در مطالبه گری هم باید زبان گویای مردم باشد.

وی افزود: مردم مطالباتی دارند، چه مجردها و چه متاهلین، چه خانواده هایی که دوست دارند فرزنددار شوند اما نمی توانند و چه راه اندازی پرسش هایی که خیلی می تواند به گفتمان سازی و تقویت گفتمان کمک کند, فکر می کنم این دو کار اصلی در رسانه بتواند اتفاق بیفتد.

قاسمی در خصوص برنامه های رسانه ملی تصریح کرد: من در یک جلسه مدیریتی در رسانه ملی یکی حرفی را زدم که خیلی ها دست گرفتند گفتم شما مدیران این جا تصمیمی می گیرید و تهیه کنندگان در دفترهایشان، همان کاری را می کنند که خودشان می خواهند و شما اصلاً تاثیری روی آنتن ندارید، شما فقط کنداکتور می بندید!قاسمی در خصوص کنداکتورهای پیشنهادی برای پیام های بازرگانی تصریح کرد: رییس سازمان پاراف کرده اما رییس اداره بازرگانی گوش نمی دهد؛ من از هفته پیش در حال کشیدن پای سازمان بازرسی کشور به این موضوع هستم.

این پژوهشگر حوزه جمعیت اظهار کرد: به لطف تلاش دوستان، اتفاقات خوبی در حال افتادن است و من فکر می کنم که در طلیعه دولت جدیدی که هستیم باید امیدوار باشیم؛ به این جهت که ما تا به حال سند بالادستی داشتیم و قانون نداشتیم و به زودی قانون پیدا می کنیم.

وی افزود: برنامه ششم توسعه در حال تمام شدن است و در جریان هستم که برنامه توسعه هفتم با رویکرد جمعیتی در حال نوشتن است.

قاسمی درباره انتخابات پیش رو گفت: من کاری ندارم که دولت از چه گفتمانی است اما فکر می کنم این مطالبات و گفتمانی که در جامعه دارد اتفاق می افتد، حتماً در دولت آینده و نظام برنامه سازی و برنامه ریزی آن تاثیر خواهد گذاشت، این ها مطالبات حضرت آقا هم بوده و هست.

وی افزود: تمام تلاش ما این است که حداکثر سود جمعیتی را در پنجره جمعیتی خود ببریم چون دارد از دست می رود و با این اتفاقات اخیر، احتمالا این پنجره تنگ تر هم می شود.

قاسمی تاکید کرد: ما باید پیامدهای سالخوردگی جمعیت را کم کنیم؛ این جمعیت وجود دارد؛ قرار نیست سالمندان یک دفعه به وجود بیایند، همین الان هم وجود دارند، لذا باید سعی کنیم این پیامدها راکاهش دهیم؛ هم با اضافه شدن موالید و هم با اینکه کشور یک سیاستی داشته باشد که سالمندان را بتواند فعال نگه دارد.

وی در خصوص سند سالمندی فعال اظهار کرد: در خیلی از کشورها، سند سالمندی وجود دارد؛ در ایران هم یک دست نوشته ای در دبیرخانه شورای ملی سالمندان وجود دارد اما آن چیز جامعی که باید، نیست؛ کسی که الفبای مسائل جمعیت را بشناسد، می فهمد که وقتی شما از نرخ باروری بالای 6 آمدی به نرخ 1.

7 تا 1.

8 فرزند، برگشتن به آن اعداد چه نظری، چه عملی، چه تجربی و عینی، یک چیز غریب به محال است.

قاسمی متذکر شد: اگر بتوانیم به نرخ 2، 2.

2 یا 2.

5 برسیم خیلی شاهکار کردیم؛ دهه شصت تکرار نخواهد شد؛ ما باید فقط پیامدهای خود را کاهش دهیم.


کلید واژه ها: نرخ باروری - دفتر تحکیم وحدت - باروری - نزدیک - قاسمی - موضوع - استراتژیست - جمعیت - کشور - پیامدها - اتحادیه - حکمرانی - بازگشت - برگشتن - یکی از - ترسیم - همایش - تغییر - دامنه - بحران - اعداد - مسائل - آینده - عوامل - امروز - قرار - صحنه - نشست - شروع - وحدت

آخرین اخبار سرویس:
سفیر ایران: روابط تهران و باکو جنبه راهبردی دارد

استخدام مهندس عمران در شرکت مهندس مشاور از تهران جهت کار در مازندران

استخدام طراح گرافیست در شرکت دفتر فنی برج در اصفهان

الحوثی:مشروعیت یمن نشات گرفته از مقاومت آن است، آمریکا دست از اخاذی و تجاوز بردارد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اگر رییس جمهور موفق شود، مردم موفق شده اند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت عالی و بیمه در اصفهان

3 هزار و 800 خدمت به خانواده های زنجانی ارائه شد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 3 تیر

آموزش و اشتغال تعمیرات تخصصی و فوق تخصصیvip موبایل

کارمند نمایندگی بیمه آسیا

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 3 تیر

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 3 تیر

بهترین سن برای حرکات اصلاحی

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 3 تیر

استخدام کارگر ساده و سالندار خانم

منشی ساده

استخدام نیروی کار هت فعالیت در دفتر املاک

نیازمند پرستار خانم

استخدام آقا و خانم در شرکت بیمه پاسارگاد

فروشنده خانم

استخدام انباردار در شرکت کار آمد ماندگار معماری نوین (کاماسیستم) در تهران

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند، اما گزینه مدنظر خود را پیدا نکردند

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد

جوانی های مریم امیرجلالی در کنار مرحوم حمیده خیرآبادی / عکس

انجام رای گیری الکترونیکی در 120 شعبه اخذ رای در اهواز

(تصویر) سانسور چهره هانیه توسلی در «همرفیق»

کارهای عجیب علی هاشمی برای گرفتن امکانات

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب

مسئولان عالی قضایی با خانواده های شهدای دستگاه قضایی دیدار کردند

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

تشکیل کمیته ای جدید برای تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا

واکنش محسن رضایی به حادثه برای خبرنگاران در ارومیه

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند

معاون حقوقی رییس جمهور حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کند

حفظ اصالت و بافت تاریخی سیلوی اهواز اولویت بخش خصوصی است

برگزاری جشن میلاد امام رئوف در شهر باوچی نیجریه +تصاویر

پرداخت حقوق و بیمه کارگران در ماه های 31 روزه چگونه است؟

باتفاوت های همسرمان باید چه کنیم تا زندگی به کاممان شیرین شود؟

استخدام کارشناس فنی در شرکت سامان ارتباطات نیکان در خراسان رضوی

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

دو روایت از اتوبوس مرگ: راننده فریاد زد ترمز نداریم...

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

نقش بی بدیل اصناف ری در فراز و نشیب های انقلاب

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

زندگی امام زمان (عج) چه ابعادی دارد؟ | مهم ترین وظیفه منتظران در عصر ظهور

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

اعزام کاروان خدمت «مکتب شهید سلیمانی» شاهرود به مناطق محروم

استخدام 6 عنوان شغلی در هلدینگ عصر گفتگوی قلم در تهران

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

فصل تازه فعالیت محمد معتمدی در عرصه بین المللی/قمصری در بیستون فرهاد شد!+فیلم

انتخابات ایران، پیروزی بزرگی برای ملت ایران و امت اسلامی است

شرکت کارگزاری بیمه مهندسان راه اندازی می شود

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

عدم بازدارندگی قانون در مورد معتادان متجاهر و قاچاقچیان مواد مخدر

دوره «مسجد الگو محور» در نجف اشرف برگزار شد + تصاویر

برگزاری جشن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) در ملتان پاکستان

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

آیت الله یعقوبی بر اهمیت تأسیس فقه اجتماعی تأکید کرد

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

دستور وزیر اقتصاد درباره بیمه خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

رسانه ها مدیران را متوجه وظایف فراموش شده کنند

باید کمک کنیم تا سید ابراهیم رییسی موفق شود

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

مخابره خبر با سنگ قبر و حجله قبل از عروسی!

الکاظمی: روابط ما با رییسی خوب است

استخدام کارمند اداری در شرکت منشور طب کوروش در تهران

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

پس از تشکیل دولت جدید ایران، به تهران سفر خواهیم کرد

چگونه می توان از هک شدن مودم (Wi-Fi) جلوگیری کرد؟

ورود دادستان خاش به تخلفات انتخابات شورای شهری

خبری که به پایان نرسید و سرباز معلمی که زنگ کلاسش زود خورد!

پیام تبریک رهبر حزب سعادت ترکیه به رییس جمهور منتخب ایران

اینچه؛ جایی برای ساختن

تارنوازی در بیستون

مرد عنکبوتی که با پاپ فرانسیس دیدار کرد کیست؟

فیلم| جشن انقلابی مردم رشت در میلان امام هشتم

پخش برنامه «چتر نجات» با اجرای مجید افشاری از شبکه پنج

پیک دوباره کرونا می توانست مشارکت در انتخابات را کاهش دهد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

جایگاه نباید هزینه فردی شود که سوابق و عقبه خوبی ندارد

مطالبات فرهنگیان از دولت آینده چیست؟

مطالبات فرهنگیان از دولت آینده چیست؟

مقابله دولت سیزدهم با فساد و رانتخواری، اعتماد مردم به انقلاب را تقویت می کند

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

واکنش هانیه توسلی به ممیزی چهره اش در همرفیق

تعداد دانشجویان کرمانشاه به ویژه در بخش دولتی پایین است

الکاظمی: پس از تشکیل دولت جدید ایران به تهران سفر می کنم

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

تامین اعتبار همه پروژه های سفر رییس قوه قضاییه به کهگیلویه و بویراحمد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله سیدابراهیم رییسی

الکاظمی: روابط ما با رییس جمهور جدید ایران خوب است/ پس از تشکیل دولت جدید به تهران سفر خواهم کرد

با سقوط نرخ باروری کشور به 1.7 بازگشت به نرخ 6 چیزی نزدیک به محال است!

با سقوط نرخ باروری کشور به 1.7 بازگشت به نرخ 6 چیزی نزدیک به محال است!