مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان بر سر دوراهی جهانگیری - لاریجانی
رقابت نهایی در انتخابات 1400 بین رییسی، جهانگیری و لاریجانی است
تکلیف اصولگرایان با آمدن «رییسی» روشن شد/ «لاریجانی» گزینه اصلی اصلاح طلبان و «جهانگیری» همچنان پوششی است
سخنان لاریجانی برای اصلاح طلبان جذاب بود/ جهانگیری امید اول ماست
مرعشی برای ریاست ستاد جهانگیری مطرح است/ لاریجانی کاندیدای ذخیره هر دو جناح است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:302021-05-17سياسي

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟


- " - اصلاح طلبان با نامزد های متعدد وارد انتخابات ریاست جمهوری شده اند؛ نامزد هایی که هر کدام مشخصه های خاص خود را دارند که می توانند در جای خود منشأ اثر باشند، اما آیا همه آن ها آمده اند تا بمانند؟ این پرسشی تعیین کننده است که می تواند آرایش انتخابات و حتی نتیجه آن را تعیین کند.

در این مجال سعی می کنیم تأثیر مهم ترین نامزد های اصلاح طلب را بررسی کنیم تا شاید به این پرسش پاسخی روشن داده شود.

مصطفی تاجزاده مصطفی تاجزاده که همواره با صراحت کلام مواضع خود را تبیین کرده، نیرویی است که از پیش این احتمال را می دهد که صلاحیتش تأیید نشود.

با این حال او نامزد شده است تا به زعم خود سطح مطالبات را افزایش دهد و به گفته اش رؤیای آزادی را یادآوری کند.

تاجزاده دو کارکرد را در انتخابات خواهد داشت؛ نخست آنکه اگر او به عنوان نامزد حداکثری اصلاح طلبان وارد میدان شده است تا هم بخش هایی از نیرو های اصلاح طلب را نمایندگی کند، هم در فضای سیاسی ثابت کند که اصلاح طلبان اگر با مانع بررسی صلاحیت ها روبه رو نبودند، می توانستند نامزدی حداکثری ارائه دهند و در نهایت به جامعه بگوید که اگر اصلاحات با دستی نه چندان پر وارد انتخابات می شود، نه از سر کمبود جناحی بلکه به دلیل ردصلاحیت هاست.

البته همه این ها قدری محل نقد به نظر می رسد، زیرا تاجزاده که مدعی مطرح کردن مطالبات واقعی است، به این توجه ندارد که خود نیز نمی تواند این نمایندگی را داشته باشد، زیرا طرح مطالبات تاجزاده هنوز در همان حال و هوای میانه دهه 70 می گذرد و این در حالی است که حتی همان طبقه متوسطی که تاجزاده می خواهد نماینده برحقشان باشد، از مطالبات صرف توسعه سیاسی عبور کرده اند و اکنون درگیر سفره خود شده اند.

از طرفی تاجزاده نمی تواند با صرف رؤیا ها به جامعه امیدی بدهد، زیرا جامعه کنونی ایران بیش از رؤیا نیاز به راهبرد برای برون رفت از بحران ها دارد و شاید سیاست با شاعرانگی تفاوت های آشکار داشته باشد.

اسحاق جهانگیری اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت که به گفته خود در غیاب محمد جواد ظریف پا به عرصه انتخابات گذاشته است، شانس بالایی برای تأیید صلاحیت دارد و از قضا نیرویی کاملا اصلاح طلب محسوب می شود که سابقه بالایی در کار های اجرایی دارد، اما او نیز با یک محدودیت مهم روبه رو ست که به هر روی به دلیل سِمتش در دولت، به نوعی نماینده دولت و وضع موجود قلمداد می شود و در صورت ادامه حضورش در انتخابات خاصه در مناظره ها احتمالا در موقعیت دفاع از عملکرد دولت قرار بگیرد، زیرا نیرو های رقیب یعنی نامزد های اصولگرا او را در شرایطی قرار می دهند که باید به پرسش ها درباره عملکرد دولت توضیح دهد.

بر جهانگیری این محدودیت وجود دارد که ممکن است به دلیل نارضایتی مردم از وضع موجود، نگاه سراسر مثبتی به جهانگیری نداشته باشند.

جهانگیری بعد از ظریف بیشترین رأی را در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان داشت و این گمانه وجود دارد که او نامزد نهایی اصلاح طلبان باشد.

محسن هاشمی رفسنجانی هاشمی رفسنجانی نیروی حزب کارگزاران سازندگی است که اکنون رییس شورای شهر تهران است.

او سابقه مدیریت متروی تهران را در کارنامه اش دارد، اما به نظر می رسد در صورت تأیید صلاحیت یکی از دو نفر محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری باید در انتخابات باقی بمانند؛ گزاره ای که روز گذشته محمد هاشمی رفسنجانی هم مطرح کرد و منطقی به نظر می رسد، زیرا آن ها از یک حزب اند و باقی ماندن آن ها تا آخر منطقی نیست و باتوجه به احتمال اجماع اصلاح طلبان بر جهانگیری محتمل است که هاشمی به نفع جهانگیری کنار برود.

علی مطهری مطهری همواره نیرویی حاشیه ساز بوده است و از قضا بسیار شناخته شده در میان مردم نیز محسوب می شود، اما او از یک سو به معنای دقیق اصلاح طلب نیست و حتی خودش بار ها گفته است که در حوزه فرهنگی قرابتی با اصلاح طلبان ندارد و از سوی دیگر نامش در نهاد اجماع ساز مطرح نشده است و تقریبا به هیچ وجه نمی تواند نیروی مورد اجماع اصلاح طلبان باشد.

مطهری اگرچه در حوزه سیاسی سخنان صریحی بیان می کند، اما در تمام این سال ها به دلیل مواضعش در حوزه فرهنگی و نوع نگاهش به حقوق زنان مورد انتقاد بخش هایی از جامعه بوده است.

علاوه بر همه این ها علی مطهری در انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت شد و این احتمال وجود دارد که نتواند در انتخاباتی گسترده تر به نام ریاست جمهوری تأییدصلاحیت شود.

محمد شریعتمداری محمد شریعتمداری هم وضعیتی مشابه جهانگیری دارد با این تفاوت که رأی بالای جهانگیری در نهاد اجماع ساز را ندارد.

شریعتمداری فردی اقتصادی است و مشکل این روز های کشور هم اقتصاد است، اما ممکن است شریعتمداری نتواند با اقبال بالای عمومی مواجه شود.

عباس آخوندی آخوندی شاید تنها نامزد میان تمام نامزد های اصلاح طلب و اصولگرا باشد که مانیفست روشنی در حوزه اقتصاد دارد.

آخوندی که هم استاد دانشگاه است و هم سابقه کار اجرایی دارد با رویکردی روشن خاصه در حوزه اقتصاد وارد میدان شده است و باید دید که اولا او تا آخرین لحظه در انتخابات می ماند، ثانیا آنکه اگر بماند می تواند اجماع سراسری اصلاح طلبان را به دست آورد و ثالثا چقدر در میان توده مردم شناخته شده است.

تردیدی نیست که اگر آخوندی تأیید صلاحیت شود و مورد اجماع قرار نگیرد و بخواهد هم با نیرو های اصلاح طلب و هم با اصولگرایان رقابت کند، مسیر سختی را در پیش خواهد داشت.

مسعود پزشکیان پزشکیان آن طور که باید در میان مردم شناخته شده نیست، اما یک ویژگی مثبت دارد؛ آنکه علاوه بر اصلاح طلب بودنش رأی قومی زیادی دارد و معمولا در هر انتخابات مجلس او با تکیه بر رأیی که آذری زبان ها به او می دادند، وارد مجلس می شد.

البته پزشکیان هم مسئله اجماع را پیش روی خود می بیند و به نظر می رسد که رأی چند شهر آذری زبان برای ریاست جمهوری کافی نباشد.

مصطفی کواکبیان کواکبیان از نظر حزبی و تشکیلاتی اصلاح طلب محسوب می شود، اما او رأی ویژه ای در نهاد اجماع ساز به دست نیاورد و به احتمال بسیار زیاد گزینه نهایی نخواهد بود.

افزون بر آن تأیید صلاحیت او هم در ابهام قرار دارد و باید دید که اساسا شورای نگهبان حاضر به تأیید صلاحیت او برای انتخابات ریاست جمهوری می شود یا خیر.

محمود صادقی محمود صادقی هم یکی از نمایندگان صریح مجلس دهم بود که اتفاقا توانست توجه جامعه را به خود جلب کند و اکنون هم در نهاد اجماع ساز مطرح شده است، اما به دلیل رأی نه چندان بالایش در این تشکل انتخابات اجماع بر او شکل نمی گیرد.

از سوی دیگر او نیز مانند مطهری در انتخابات مجلس ردصلاحیت شد و بعید است در این انتخابات تأیید شود؛ البته حضور صادقی حتما تنور انتخابات را گرم خواهد کرد.

علی لاریجانی علی لاریجانی با هیچ منطقی اصلاح طلب محسوب نمی شود و او حتی یک بار هم خود را نزدیک به اصلاح طلبان معرفی نکرده است؛ هرچند مواضع لاریجانی در حوزه سیاست خارجی به اصلاح طلبان نزدیک است و در مجلس دهم در تصویب برجام در مجلس کمک حال دولت بود.

تقریبا همه اصلاح طلبان بار ها اعلام کرده اند از لاریجانی حمایت نمی کنند، زیرا دیگر نمی خواهند همان سیاستی که در سال 92 در پیش گرفتند را تکرار کنند و معتقدند که سیاست ائتلافی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را در این هشت سال کاهش داد، اما همه این ها در حالی است که صرف ورود لاریجانی در شرایطی که از آن سو سید ابراهیم رییسی نامزد شده است، حکایت از آن دارد که لاریجانی به رأی اصلاح طلبان چشم دوخته است.

او بعد از ثبت نام در انتخابات هم به رییسی و نامزد های نظامی کنایه زد و گفت که اقتصاد پادگان و دادگاه نیست که مشکلاتش با دستور حل شود.

این سخن او نشان داد لاریجانی به ایجاد دوقطبی با محوریت خودش دل بسته است و وقتی در نخستین سخن بعد از نامزدی اصلی ترین نامزد اصولگرایان را نشانه می رود، می شود حدس زد که از اصلاح طلبان انتظار دارد.

از سوی دیگر علی لاریجانی که پایگاهی در سنتی های اصولگرا دارد، می داند با ورود رییسی به انتخابات دیگر همان میزان اقبال را در جبهه اصولگرایی ندارد، زیرا پر واضح است که اصولگرایان به صورت منسجم از رییسی حمایت می کنند و در این بین نوبت به لاریجانی نمی رسد؛ بنابراین لاریجانی آمده است که اتفاقا با اصولگرایان رقابت کند و حتما برای تحقق این هدف به حمایت اصلاح طلبان چشم دوخته است.

در اینجا این پرسش مطرح است که آیا لاریجانی می تواند مورد حمایت اصلاح طلبان قرار بگیرد یا نه؟ شاید پاسخ به این پرسش در شرایط کنونی که هنوز نتیجه بررسی صلاحیت ها روشن نشده است، سخت باشد، اما ممکن است اگر نامزد های اصلی اصلاح طلبان ردصلاحیت شوند، آن ها در دوقطبی لاریجانی-رییسی به سمت لاریجانی بروند و حتما این احتمال در شرایط کنونی بیش از گذشته تقویت شده است، زیرا عملا نامزد اصلی اصلاح طلبان که محمدجواد ظریف بود، وارد انتخابات نشد و اکنون نامزدی در قامت ظریف در جبهه اصلاحات وجود ندارد.

انتخاب میان لاریجانی و جهانگیری در نهایت آنچه از فضای کنونی در جبهه اصلاحات به نظر می رسد، این است که بسیاری از نامزد های نام برده باید از انتخابات کناره بگیرند؛ زیرا نام آن ها در نهاد اجماع ساز آورده شده است و اگر قرار باشد به تعهد تشکیلاتی خود عمل کنند، باید به نفع نامزد نهایی جبهه اصلاحات کنار بروند؛ خواه به سرعت بعد از تعیین صلاحیت ها یا در اثنای انتخابات یا حتی یک روز مانده به انتخابات و بعد از انجام مناظره ها.

حال با این اوصاف هیچ بعید نیست که اصلاحات در انتخاب میان جهانگیری و لاریجانی بر سر دوراهی قرار گیرد؛ دو نامزدی که باید دید کدام یک از آن ها می تواند رقابتی جدی تر با سید ابراهیم رییسی
کلید واژه ها: تاجزاده - اصلاح طلب - مصطفی تاجزاده - نامزد - انتخابات - اصلاح طلبان - انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - مصطفی - کنیم - پرسش - نیرو - هایی - مهم ترین - حداکثری - مطالبات - احتمال - کارکرد - افزایش - جمهوری - آرایش - میدان - تبیین - ریاست - بررسی - آزادی - مواضع - نخست

آخرین اخبار سرویس:
آیین شکرانه حضور - اردبیل

استخدام الگو ساز لباس در تولیدی پوشاک تیری جین با مزایای عالی در باقر شهر

دولت آینده انقلاب را به مسیر اصلی خود باز می گرداند

دولت آینده انقلاب را به مسیر اصلی خود باز می گرداند

دولت دوازدهم کشور را بدون نفت اداره کرد؟

توصیه به قرائت زیارت «آل یاسین» در جمعه های انتظار

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری و کارمند اداری در چهارمحال و بختیاری

اصرار دولت به دمیدن در روح برجام نیمه جان/ لزوم نظارت بر بازار در روزهای پایانی عمر دولت

مهم ترین دغدغه های یک بیمار پروانه ای چیست؟

استخدام پذیرشگر، آشپز حرفه ای ایرانی و فرنگی، گارسون در تهران

حدیث روز | خوبی و بدی در روز جمعه

نوروزی: رییسی می تواند دولت را به آب های آرام اقیانوس جمهوری اسلامی بازگرداند

دور آتی مذاکرات آستانه؛ 6 تا 8 ژوییه در نورسلطان

نوروزی: رییسی می تواند دولت را به آب های آرام اقیانوس جمهوری اسلامی بازگرداند

واکنش زاکانی به دو سانحه ی واژگونی اتوبوس

سفیر ایران: روابط تهران و باکو جنبه راهبردی دارد

استخدام مهندس عمران در شرکت مهندس مشاور از تهران جهت کار در مازندران

استخدام طراح گرافیست در شرکت دفتر فنی برج در اصفهان

الحوثی:مشروعیت یمن نشات گرفته از مقاومت آن است، آمریکا دست از اخاذی و تجاوز بردارد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اگر رییس جمهور موفق شود، مردم موفق شده اند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت عالی و بیمه در اصفهان

3 هزار و 800 خدمت به خانواده های زنجانی ارائه شد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 3 تیر

آموزش و اشتغال تعمیرات تخصصی و فوق تخصصیvip موبایل

کارمند نمایندگی بیمه آسیا

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 3 تیر

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 3 تیر

بهترین سن برای حرکات اصلاحی

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 3 تیر

استخدام کارگر ساده و سالندار خانم

منشی ساده

استخدام نیروی کار هت فعالیت در دفتر املاک

نیازمند پرستار خانم

استخدام آقا و خانم در شرکت بیمه پاسارگاد

فروشنده خانم

استخدام انباردار در شرکت کار آمد ماندگار معماری نوین (کاماسیستم) در تهران

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند، اما گزینه مدنظر خود را پیدا نکردند

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد

جوانی های مریم امیرجلالی در کنار مرحوم حمیده خیرآبادی / عکس

انجام رای گیری الکترونیکی در 120 شعبه اخذ رای در اهواز

(تصویر) سانسور چهره هانیه توسلی در «همرفیق»

کارهای عجیب علی هاشمی برای گرفتن امکانات

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب

مسئولان عالی قضایی با خانواده های شهدای دستگاه قضایی دیدار کردند

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

تشکیل کمیته ای جدید برای تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا

واکنش محسن رضایی به حادثه برای خبرنگاران در ارومیه

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند

معاون حقوقی رییس جمهور حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کند

حفظ اصالت و بافت تاریخی سیلوی اهواز اولویت بخش خصوصی است

برگزاری جشن میلاد امام رئوف در شهر باوچی نیجریه +تصاویر

پرداخت حقوق و بیمه کارگران در ماه های 31 روزه چگونه است؟

باتفاوت های همسرمان باید چه کنیم تا زندگی به کاممان شیرین شود؟

استخدام کارشناس فنی در شرکت سامان ارتباطات نیکان در خراسان رضوی

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

دو روایت از اتوبوس مرگ: راننده فریاد زد ترمز نداریم...

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

نقش بی بدیل اصناف ری در فراز و نشیب های انقلاب

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

زندگی امام زمان (عج) چه ابعادی دارد؟ | مهم ترین وظیفه منتظران در عصر ظهور

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

اعزام کاروان خدمت «مکتب شهید سلیمانی» شاهرود به مناطق محروم

استخدام 6 عنوان شغلی در هلدینگ عصر گفتگوی قلم در تهران

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

فصل تازه فعالیت محمد معتمدی در عرصه بین المللی/قمصری در بیستون فرهاد شد!+فیلم

انتخابات ایران، پیروزی بزرگی برای ملت ایران و امت اسلامی است

شرکت کارگزاری بیمه مهندسان راه اندازی می شود

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

عدم بازدارندگی قانون در مورد معتادان متجاهر و قاچاقچیان مواد مخدر

دوره «مسجد الگو محور» در نجف اشرف برگزار شد + تصاویر

برگزاری جشن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) در ملتان پاکستان

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

آیت الله یعقوبی بر اهمیت تأسیس فقه اجتماعی تأکید کرد

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

دستور وزیر اقتصاد درباره بیمه خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

رسانه ها مدیران را متوجه وظایف فراموش شده کنند

باید کمک کنیم تا سید ابراهیم رییسی موفق شود

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

مخابره خبر با سنگ قبر و حجله قبل از عروسی!

الکاظمی: روابط ما با رییسی خوب است

استخدام کارمند اداری در شرکت منشور طب کوروش در تهران

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

پس از تشکیل دولت جدید ایران، به تهران سفر خواهیم کرد

چگونه می توان از هک شدن مودم (Wi-Fi) جلوگیری کرد؟

ورود دادستان خاش به تخلفات انتخابات شورای شهری

خبری که به پایان نرسید و سرباز معلمی که زنگ کلاسش زود خورد!

پیام تبریک رهبر حزب سعادت ترکیه به رییس جمهور منتخب ایران

اینچه؛ جایی برای ساختن

تارنوازی در بیستون

مرد عنکبوتی که با پاپ فرانسیس دیدار کرد کیست؟

فیلم| جشن انقلابی مردم رشت در میلان امام هشتم

پخش برنامه «چتر نجات» با اجرای مجید افشاری از شبکه پنج

پیک دوباره کرونا می توانست مشارکت در انتخابات را کاهش دهد

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟