مطالب مرتبط:
دفتر تحکیم وحدت: صدا و سیما مقدمات انتخاب آگاهانه را برای مردم فراهم کند
چهره های سیاسی شناخته شده ای که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند
چند پرسش از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
سخنگوی شورای نگهبان: همه سلایق در انتخابات ریاست جمهوری نماینده دارند
تعداد داوطلبان کاندیداتوری ادوار انتخابات ریاست جمهوری (اینفوگرافیک)
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:002021-05-17سياسي

انتقاد دفتر تحکیم وحدت از ضعف آگاهی بخشی صدا و سیما در انتخابات ریاست جمهوری


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دفتر تحکیم وحدت طی نامه ای خطاب به رییس ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ضعف فرایند آگاهی بخشی رسانه ملی در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

- " دفتر تحکیم وحدت طی نامه ای خطاب به رییس ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ضعف فرایند آگاهی بخشی رسانه ملی در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دفتر تحکیم وحدت طی نامه ای خطاب به رییس ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ضعف فرایند آگاهی بخشی رسانه ملی در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

متن این نامه به شرح زیر است: جناب آقای مجید آخوندیریاست محترم ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوریسلام علیکم؛در طی روز ها و هفته های اخیر و با نزدیک شدن به انتخابات سیزدهمین دوره ی ریاست جمهوری شاهد این هستیم که معدود برنامه های انتخاباتی سازمان صداوسیما حول مفهوم ارزشمند انتخاب آگاهانه شکل گرفته است.

این روند از یک جهت برای ما خوشحال کننده است که سازمان صداوسیما پس از سال ها رکود گفتمانی یک گام به سمت دال مرکزی گفتمان مردمسالاری دینی حرکت کرده و مشارکت آگاهانه را به عنوان یکی از ارکان اساسی این گفتمان اصیل انقلاب اسلامی معرفی می نماید، اما از سوی دیگر نگرانیم که مفهوم آگاهی در تبیین و عملیاتی شدن ابتر بماند.

امروزه در کشور ما عام ترین و در دسترس ترین رسانه برای عموم مردم صداوسیما جمهوری اسلامی و همچنین بر طبق نظرسنجی ها و پایش های رسمی، مهم ترین و موثرترین رسانه در انتخابات های ریاست جمهوری رسانه ملی می باشد.

برای همه ما سوال است که رسانه ای که در تمامی انتخابات ها با صرف هزینه های شگرف از بودجه کشور در تنور انتخابات میدمد و ساعت ها صدا و تصویر در اختیارات مدعیان کسب صندلی ریاست جمهوری میگذارد، چه آورده ای برای مردم داشته که امروز سودای انتخاب آگاهانه دارد؟آقای آخوندیبهتر آن است انگشت اتهام عدم تلاش برای انتخاب آگاهانه را به جای آن که به سوی مردم بگیرید به سمت سازمان صداوسیما و معاونت محترم سیاسی نشانه روید، چه اقدامی در جهت انتخاب آگاهانه مردم انجام داده اید که امروز از مردم طلب مشارکت آگاهانه را دارید؟ کدام بستر را طی انتخابات های پیشین در جهت این مهم فراهم کرده اید؟ چه میزان توانستید مردم را به سمت انتخاب اصلح سوق دهید؟ مگر جز این است که برنامه های سیمای جمهوری اسلامی بیشترین تاثیر را بر رای و نظر مردم داشته اند؟ 35روز دیگر بازهم مردم ایران پای صندوق های رای حاضر شده و آزادانه به شخص مورد نظرشان رای خواهند داد با این تفاوت که در انتخابات پیش رو، با توجه به شیوع کرونا در سراسر کشور و عدم برگزاری گردهمایی های انتخاباتی، اهمیت و تاثیرگذاری رسانه ملی دو چندان میشود لذا می بایست مسئولان مربوطه من جمله ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست، به طور جدی و بدون ملاحظه صلاح مردم را بر هر مصلحت دیگری ارجحیت داده و مقدمات انتخاب آگاهانه را برای مردم فراهم نماید.

به همین منظور دفتر تحکیم وحدت پیشنهاداتی را جهت تحقق این امر به جنابعالی ارائه مینماید:1.

ایجاد برنامه های مشارکتی انتخاباتی در رسانه ی ملیبا توجه به فرصت کم تبلیغ کاندیدا های محترم در دوره های گذشته، شاهد آن بودیم که برنامه های انتخاباتی از طرح دغدغه های تخصصی نخبگانی و هم چنین مشکلات صنفی و مردمی فاصله گرفته و به کارزار اختلافات شخصی کاندیدا ها بدل شده است؛ که یکی از دلایل آن عدم مشارکت شخص ثالثی، چون متخصصین و اقشار مردمی برای پرسش دغدغه های خود در این برنامه هایی است که بنا بود اطمینان شان را به انتخابی صحیح جلب نماید.

مشارکت متخصصان در برنامه ها (جهش مناظرات از شیوه کاندیدا_کاندیدا به کاندیدا_متخصص)مهم ترین برنامه ی سیمای ملی در زمان تبلیغات انتخاباتی برنامه مناظرات است، بررسی ها نشان داده صدا و سیما به اشتباه الگوی مناظرات غرب و آمریکا را برای کشور اسلامی مان ایران انتخاب کرده و این روش مناظرات چه به صورت تک به تک و چه به صورت گروهی در تضاد آشکار با مسیر آگاهی مردم است.

در واقع صداوسیما به کمک این برنامه و با فراهم آوری بستر غلط، مشارکت واقعی و امیدوارانه مردم را فدای یک انتخاب ناآگاهانه میکند.

روشی در مناظرات برای جامعه سودمند است که پس از آن انتخاب صحیحی براساس برنامه ها و توانایی کاندیدا ها جهت ارتقای کشور صورت بگیرد.

حال آنکه در سال های اخیر شاهد کمرنگ شدن نقش برنامه های تخصصی در جهت دهی رسانه ای مشارکت های انتخاباتی بوده ایم.

در این راستا پیشنهاد می شود:مناظرات با حضور تمامی کاندیدا ها (یا نمایندگان رسمی شان) به همراه تعدادی از متخصصین و کارشناسان حوزه های تخصصی برگزار گردد.

در این روش کاندیدا ها در مقابل سوالات کارشناسی و علمی متخصصین امر قرار میگیرند.

این تغییر رویه از دوگانه هیجانی کاندیدا_کاندیدا به دوگانه عقلانی متخصص_کاندیدا (نماینده رسمی کاندیدا) و ملزم شدن آن ها به ارائه ی برنامه تخصصی خود که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز میباشد، میتواند تاثیر شگرفی در اصلاح روند انتخاب مردم داشته باشد.

هم چنین در برنامه های سخنرانی کاندیدا ها جایگزین شدن یک مجری کارشناس و طرح پرسش های دقیق از کاندیدا ها و یا تیم آن ها به جای یک مجری منفعل کمک شایانی به انتخاب صحیح مردم خواهد کرد.

مشارکت اقشار مردمی در برنامه های انتخاباتی امروزه بسیاری از برنامه های تلویزیونی به سمت مشارکت پذیر کردن خودشان حرکت کرده اند.

در مناظرات انتخاباتی برخی کشور ها نه تنها تعدادی از مردم حاضر در استودیو میتوانند از کاندیدا ها پرسش داشته باشند بلکه عموما بستری برای پرسش سوالات متدوال مردم سراسر کشور به صورت پیامکی یا اینترنتی فراهم میشود.

این مدل برنامه های مشارکت پذیر که مردم در آن مستقیما میتوانند سوالات مدنظرشان را از کاندیدا ها بپرسند گام بسیار مهمی در جهت نزدیک کردن مردم و رسانه ملی است که نکات مثبت بسیاری در دل خود دارد.

می توان با حضور نماینده ی اقشار مختلف مردمی در برنامه ها به طرح سوالات و دغدغه ی اقشار مختلف جامعه از کاندیدا ها نیز پرداخت.

پیشنهاد می شود معرفی نماینده های اقشار توسط خود آنان صورت بگیرد.

2.

منشور اخلاقییکی از مهم ترین اهداف صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تلاش برای رشد اخلاقی جامعه و فراهم آوری بستر رسانه ای جهت تشکیل یک جامعه اخلاقی است؛ حال آن که در مدت دو هفته ی منتهی به انتخابات این رسانه توسط کاندیدای بدون برنامه تبدیل به بزرگترین پمپاژکننده ی رذیله های اخلاقی ذیل برنامه های انتخاباتی میشود.

این مسئله زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست که رسانه رسمی آن بستر بی اخلاقی های گسترده را بر خلاف خط و مشی اصلی نظام برای برآورده شدن اهداف سیاسی عده ای فراهم نماید.

این مسئله آماده سازی منشور اخلاق انتخاباتی صداوسیما را میطلبد که در آن کاندیدا هایی شورای نگهبان حسن سابقه و تقوایشان را احراز کرده از رسانه ی رسمی کشور اقدام به دروغ پراکنی، تهمت و … نکنند؛ و نهایتا رسانه ی ملی به عنوان نماینده ی ملت، به انتشار میزان پایبندی هر کاندیدا به شاخص های معین شده توسط شورای نگهبان بپردازد.

با آرزوی پیروزی و سرافرازی ملت شریف ایران در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست - انتخابات - ریاست جمهوری - سازمان صدا و سیما - دفتر تحکیم وحدت - رییس ستاد انتخابات - ستاد انتخابات - صدا و سیما - جمهوری - ریاست - آگاهی بخشی - سیزدهمین - رسانه ملی - انتقاد - سازمان - آگاهی - سیما - دوره - نامه - ستاد - وحدت - دفتر - خبرگزاری - رسانه - دانشگاه - خطاب - رییس - گزارش - گروه

آخرین اخبار سرویس:
کلانتری رأی خود را به صندوق حسینیه ارشاد انداخت

ماموستا قادری: گزارش موثق از تخلف برخی مجریان انتخابات داریم

حجت الاسلام کروبی آرای خود را به صندوق انداخت + تصاویر

حضور پرشور هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در پای صندوق های رای

حضور پرشور تهرانی ها در انتخابات/ پروتکل ها به خوبی رعایت می شود

اطلاعیه26 ستاد انتخابات کشور: زمان اخذ رای در سراسر کشور تا ساعت 19 تمدید شد

مردم کمی صبور باشند تا انتخابات به خوبی انجام شود/ مشارکت خوب امروز ناشی از فهم سیاسی بالای مردم ماست

نماینده آیت الله سیستانی در انتخابات شرکت کرد

روند طبیعی انتخابات در حال انجام است/ برخورد با تخلفات احتمالی

حتی یک مورد ناامنی از انتخابات نداشتیم / باید از تک تک رای مردم مراقبت شود

مهدی کروبی، رای خود را به صندوق انداخت

انتخابات تا ساعت 19 تمدید شد

روند برگزاری انتخابات در قزوین زیر ذره بین دستگاه قضا

مدیران فاسد توسط افرادی به مدیریت می رسند که در انتخابات شرکت نمی کنند

امروز در جامعه کاخ نشین داریم/ رییس جمهور آینده باید از در و دیوار جماران درس بگیرد

تصویری از رأی دادن مهدی کروبی به همتی

سردار قاآنی رای خود را به صندوق انداخت

امین زاده: رأی ندادن بر خلاف منافع ملی است

انتخابات 1400 - کهکیلویه و بویراحمد

نیلوفر رخشان تصاویری از اخذ رأی از کادر درمان در شهرکرد

رییس ستاد انتخابات کشور: هیچ کس نباید بدون رای دادن از شعبه خارج شود

اجرای طرح حامیان سلامت جمعیت هلال احمر در حوزه های انتخاباتی قزوین

امروز میدان دفاع از انقلاب و کشور حضور پای صندوق های رأی است

پیام احمدی نژاد در خصوص عدم مشارکت در انتخابات / فیلم

مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر عبور کرد

سردار تنگسیری کجا رأی داد؟ /حضور 2 اصلاح طلب پای صندوق رأی

آیت الله خرازی: سرنوشت هر قوم در دست خود قوم است

برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در آفریقای جنوبی

79 سر بازرس و 12 بازرس ویژه بر فرایند برگزاری انتخابات نظارت می کنند

حضور 10 شعبه سیار اخذ رای در نواحی و شهرک های صنعتی قزوین

فیلم| به رنگ ایلامی/ انتخاباتی پرشورتر از هر سال

کمبود تعرفه انتخاباتی در استان شایعه است/ 1/3دهم برابر واجدین شرایط در استان تعرفه داریم

نه مردم به تحریم انتخابات / خبر درویشیان از احتمال مشارکت بالا در انتخابات

سردار اشتری: هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم

انتخابات 1400 - 4

حضور حداکثری پای صندوق های رأی راه حل مشکلات کشور است

سیدحسین فاطمی درگذشت

فرمانده کل ارتش: شرکت مردم در انتخابات موجب دلگرمی ما در اجرای ماموریت هاست

تاکنون بیش از 30 درصد مردم زرند در انتخابات مشارکت کرده اند

انتخابات 1400 - قزوین

به اوج رسیدن شور و همدلی انتخاباتی در پاوه

انتخابات فرصتی است برای تجلی اراده ملی

تخلف انتخاباتی در چالوس 8نفر را روانه زندان کرد

حماسه ای به وسعت فارس در انتخابات 1400

شورای نگهبان: گزارش ها درباره کمبود تعرفه صحیح نیست

پُر بازدید های بیست و هشتم خرداد خبرگزاری صدا و سیمای فارس

به وقت انتخابات در کردستان/حماسه سازان همیشگی امروز هم آمدند

مشارکت 27 هزار زنجانی در برگزاری انتخابات

سازمان بازرسی به فروش ویلاهای دهکده تفریحی چادگان ورود کند

انتخابات با امنیت کامل در مازندران برپا است

محمد مهدی پور عرب انتخابات 1400 البرز

تکذیبیه دفتر ناطق نوری درباره عدم اخذ رأی وی در انتخابات شوراها

حضور پای صندوق ها، نشان دهنده تداوم دستاوردهای جمهوری اسلامی

اطلاعیه شماره 25 ستاد انتخابات کشور

کمبود تعرفه در اصفهان گزارش نشده است/ آمار مربوط به میزان مشارکت رسمی نیست

مردم به امید تغییرات اساسی پای صندوق رأی حاضر شدند

انتخابات 28 خرداد روز حضور و تعیین سرنوشت مردم ایران اسلامی

انتخابات ریاست جمهوری ایران در اوکراین

فیلم| حماسه حضور گلستانی ها در نگارستان ایران

خاتمی به همتی رای می دهد

دریافت 4974 گزارش تخلف انتخاباتی/ رسیدگی به گزارش تخلف در درج نام داوطلبان انصرافی

گلایه امام جمعه پاوه از عوامل اجرایی انتخابات / گزارش موثق دارم به مردم توصیه کرده اند در انتخابات مشارکت نکنید

حضور پرشور کرمانی ها در انتخابات بیانگر تداوم مکتب سردار سلیمانی

امام جمعه تبریز: شرکت در انتخابات ضامن امنیت کشور

مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر عبور کرد

انتخابات در جمهوری اسلامی اصالت نظام است

حضور در پای صندوق های رأی به جناح و جریان خاصی تعلق ندارد

انتخابات 1400 - لامرد و مازندران

محمود واعظی: حضور پر شور در انتخابات باعث انسجام می شود

پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی دریافت نکرده ایم

معصومه ابتکار آرای خود را به صندوق انداخت/ رییس جمهور آینده جناحی فکر نکند

حضور با شکوه مردم شهر مجسمه های گیلان، در انتخابات 1400

افراد فاقد سواد با همراه مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه کنند

دختر و داماد حسن روحانی در صف رای / عکس

ادعای عجیب مشاور سابق احمدی نژاد؛ محسن رضایی از رییسی جلو زد

انتقاد شدید آل هاشم از کم کاری مسؤولان اجرایی دربرگزاری انتخابات/ مسئولان اجرایی انتخابات مردم راچه حساب کردند؟

هیچ کس نباید بدون رای دادن از شعبه خارج شود

آیت الله محمودی گلپایگانی رأی خود را در ورامین به صندوق انداخت

حماسه مردم مشهد در روز انتخابات ریاست جمهوری 

عراقچی: مشارکت گسترده مردم در انتخابات باعث افزایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران می شود

پایان رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژاپن

سرلشکر موسوی: شرکت مردم در انتخابات موجب دلگرمی ما در اجرای ماموریت ها است

امام جمعه اراک: پیام انتخابات و حضور مردم به دنیا اقتدار ملت ایران است

736 هزار تعرفه در انتخابات ریاست جمهوری مصرف شده است

حضور پرشور مردم پای صندوق های رأی در مسجد لرزاده

نمایش وحدت و بصیرت در دارالشهدای آران و بیدگل

حضور پرشور در انتخابات اقتدار کشور را تقویت می کند

حضور در انتخابات یک وظیفه شرعی، قانونی و میهنی

سلامت ذهنی رییس جمهور آمریکا زیر چکش انتقاد

حضور پرشور مردم شهریار در انتخابات 1400/ پیر و جوان برای ایران آمدند

امیرحسین اسماعیلی حضور پرشور مردم شهریار در انتخابات 1400/ پیر و جوان برای ایران آمدند

تشکر امام جمعه بوشهر از حضور مردم انقلابی در انتخابات

انتخابات با امنیت کامل در مازندران برپا است

گلستانی ها با رنگین کمانی از اقوام میدان دار انتخابات شدند/ تبلور جمعه حماسی در گلستان

تخلف انتخاباتی در چالوس 8نفر را روانه زندان کرد

دریافت 4133 گزارش تخلف انتخاباتی/ «پرسش از مردم در خصوص اینکه قصد شرکت در کدام انتخابات را دارند» تخلف است

شرکت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری

اختلال در گرفتن رأی مردم پذیرفتنی نیست

نیلوفر رخشان تصاویری از اخذ رای از کادر درمان در شهرکرد

مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر عبور کرد

انتقاد دفتر تحکیم وحدت از ضعف آگاهی بخشی صدا و سیما در انتخابات ریاست جمهوری

انتقاد دفتر تحکیم وحدت از ضعف آگاهی بخشی صدا و سیما در انتخابات ریاست جمهوری