موضوعات داغ: - رياست جمهوري - قاضي زاده هاشمي - انتخابات رياست جمهوري - انتخابات رياست - باشگاه پرسپوليس - آيت الله رييسي - مونشن گلادباخ - تراكتورسازي - چهارمحال و بختياري - انصراف از انتخابات - نيكويا - كمپاني فيلمسازي - پيشگيري از بارداري - واردات كالا - سانتا مونيكا - كنث مك كنزي - فرماندار فيروزه - سازمان بازرسي - تخليه فاضلاب - رييس پژوهشگاه فضايي ايران - نقد برنامه هفت - وزير حج عربستان - سپيده توكلي

مطالب مرتبط:
جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ آمریکا در صدر جدول
جدیدترین آمار شهدا و مجروحان فلسطینی/ 218 شهید و 5600 مجروح
«درآمدی بر شعر معاصر آمریکا»؛ سلالت متن یا امانت اثر، مساله این است
برای کسب سهمیه پاراتکواندو توکیو؛ اعزام دختران پاراتکواندو ایران به اردن
جدیدترین آمار جهانی همه گیری کرونا / شمار مرگ ومیرها در آمریکا از 600 هزار نفر گذشت
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 13:252021-05-17سياسي

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی


عصر شعر «صبح مقاومت» در نخلستان اوج برگزار شد و شاعران برجسته کشور جدیدترین سروده های خود را تقدیم دختران مظلوم افغانستان کردند.

- عصر شعر صبح مقاومت در نخلستان اوج برگزار شد و شاعران برجسته کشور جدیدترین سروده های خود را تقدیم دختران مظلوم افغانستان کردند.

، عصر شعر صبح مقاومت به مناسبت شهادت مظلومانه کودکان افغانستانی و هم چنین مقاومت جانانه مردم فلسطین با پاسخ قاطعانه آنان به جنایات رژم غاصب صهیونیستی در نخلستان اوج برگزار شد.

در این مراسم شاعرانی مانند مرتضی امیری اسفندقه، احمد بابایی، محمدمهدی سیار، محمدمهدی عبدالهی، علی اکبر فرهنگیان، احمد علوی، محمدحسین ملکیان و مرتضی حیدری آل کثیر به شعرخوانی پرداختند.

محمدمهدی عبدالهی نخستین شاعری بود که برای شعرخوانی دعوت شد.

او نوسروده ای را به دختران مظلوم افغانستانی تقدیم کرد.

بهار با غزلی سرخ پشت پرچین است بخوان که داغ شقایق همیشه سنگین استنگاه خیره تزویر چون شقاوت شب- به دشت برچیِ آلاله های رنگین استمگر نه اینکه خزان تیغ بر بهار کشید بهار را چه کند آن دلی که خونین است؟کدام غصه پدر را به سوگ سرخ نشاند؟! کدام قصه، بگو شرح ماجرا این است!به دست خاک سپرد آن همه شقایق را کجاست جان پدر؟ آه دست گلچین است!کنار ماهِ خدا، ماه خویش را بخشید به دست بی رمقش ربّنای آمین استزبان گرفته پدر رو به ماه کابلی اش مسیر سرخ شهادت چقدر شیرین است!قسم به منتقم خون این کبوترها نگاه زخمی کابل سوی فلسطین استعلی اکبر فرهنگیان در بخش دیگری از این نشست شعرخوانی کرد.

او قبل از خواندن شعر خود گفت: در حال آماده کردن منظومه ای به نام مشق مشقت هستیم و این چند بیت شعر را از همان منظومه تقدیم تان می کنم.

خسته ایم از بس که دوری دیده ایم از دو چشم خویش کوری دیده ایماز سخندانان زبان ها چیده شد چشم های نسل ما دزدیده شدرهزنان با رهروان قاطی شدند رهروان سست و خیالاتی شدندخسته ایم از بس که ساکت بوده ایم خسته ایم از بس که تن آسوده ایمدر میان دام، آسودن خطاست گله را با گرگ پیمودن خطاستالغرض از زخم ما خون می چکد خون ما از چنگ صهیون می چکدوای بر آنان که نالان نیستند آگه از مکر شغالان نیستندرنگ های گل چه فرقی می کند غزه و کابل چه فرقی می کندبمب با موشک چه فرقی می کند کشتن کودک چه فرقی می کندخون مظلوم است و دامنگیر ماست بی تفاوت بودن ما نارواستدرد دل کافی ست درمان خوشتر است بر کتاب درد پایان خوشتر استشیعه یعنی مرد میدان مرد درد شیعه یعنی فاتح وقت نبردشیعه باید پاک و ربانی شود در عمل قاسم سلیمانی شودنام او کابوس اسراییل بود بر سپاه ابرهه سجیل بودیاد او در هر کجا قُل می کند غیرت و انسانیت گل می کندداغ سنگین بود داغانیم ما در عزایش سخت حیرانیم ماحاج قاسم رفت، راه قدس هست رفت فرمانده، سپاه قدس هستالتیام ما فقط سجیل شد محو نام نحس اسراییل شدمحمدحسین ملکیان دیگر شاعری بود که نوسروده ای به کودکان مظلوم افغانستانی تقدیم کرد.

غذای کودک من، ترکش است و خمپاره برای مردم من مرگ مثل تمرین استعروس و داماد اینجا حنا نمی بندند دلی به داغ عزیزی همیشه خونین استولی زمان تولد به گوش ما خواندند که مرگ سرخ به از زندگی ننگین استهزار بار تن از سر جدا شرف دارد به آن سری که به تن مانده است و پایین استچه سنگ ها که زدیم و کسی دری نگشود دریغ، بعضی ها خوابشان چه سنگین استشهادت است دعامان، به چشم ما موشک نه پیک مرگ که در اصل مرغ آمین استبزن که آنچه به پا خواست، آه مظلوم است بزن که آنچه زدی زخم نیست، تسکین است.

***به چشم ما نمی آید کسی از یار بالاتر به خون و خاک غلتیدیم، از این اقرار بالاتر؟شگفتا که برای او فقط یک بار می میریم دریغا که نمی ارزیم از این مقدار بالاترشهادت می دهم از مرگ می ترسم شهیدم کن که می گیرد به وقت پیرسالی کار بالاترجهان روی سر دنیاپرستان می شود آوار شهید است آنکه سر آورده از آوار بالاترزمان گلچین قهاری ست غیر از گل نمی چیند فقط در آتش دنیاست شان خار بالاتردریغا قامت سرو شهیدان هرچه می افتد برای اهل حاشا می رود دیوار بالاتریکی تا پای جان مانند فخری زاده می ماند یکی هم دست تسلیم است و در پیکار بالاترنفاق از پشت خنجر می زند تزویر از پهلو و پرچم می رود بالاتر و هربار بالاتربه جنگ شیر می آیند و از سگ کمترند آری نباید هم توقع داشت از کفتار بالاتردوباره دست پشت پرده ای آغشته ی خون است دوباره آستین را داده استکبار بالاترفلانی! این بهای دل سپردن بر امان نامه ست زهی غیرت! کلاهت را کمی بگذار بالاتراکبر علوی دیگر شاعری بود که در این عصر شعر، چند بیتی شعرخوانی کرد:دیری است که سر و پای تو در آتش و دود است شمشیر بلا یک سره در حال فرود استاز سیلی ظلمت رخ خورشید کبود است ای قدس، تنت زخمی شلاق یهود استکابین عروسان تو خون است، فلسطینهنگامه تابیدن نور است، پس از اینای دختر غلتیده به خون در شب کابل ای داغ تو بر سینه پرپرشده گلبر پنجره قدس بزن دست توسل شد درد جهان بیشتر از حد تحملنزدیک شده وقت سحر در شب ظلمت نزدیک ظهور است، به فرموده بهجتای کودک آواره غزه، وطنت کو؟ ای دختر پاییزی کابل، چمنت کو؟ای سرخ ترین خاک، عقیق یمنت کو؟ در بهبوهه شام بلا، سینه زنت کو؟ .

مرتضی حیدری آل کثیر، شاعر خوزستانی کشورمان شعر خود را این چنین خواند: ای شب گمان مبر که خدا هم کاری به ما نداشته باشد فرعونیان خدا بشوند و موسی عصا نداشته باشدباران شوید ای هیجان ها، تندر شوید ای ضربان ها آخر شکستن دل انسان تا کی صدا نداشته باشدآن سو تو و گلوله گیجت، با گنجه سران خلیج ات این سو یمن، ببین که چه سخت است گنجت بها نداشته باشدبنگر چگونه غزه کوچک از سنگ ها رسیده به موشک پنداشتی به بزم طنابت، عشق اژدها نداشته باشد؟دست از سر معامله بردار، ای بمب کینه دست نگه دار تو غرق ظلمتی، نتوان دید ظلم انتها نداشته باشد.

مرتضی امیری اسفندقه، شاعر برجسته کشور یکی از سروده های خود را در این عصر شعر مقاومت خواند: چرا نمی گویید و گفته اید اگر پس چرا نمی خوانیدکجاست شعر شما؟ شما که با شکستن یک شاخه از درختی خشکبه گریه می افتیدو مرگ برگ شما را به لرزه می اندازدهجوم خار و خسک ها، هجوم شن ریزهاز آسمان به زمین کفش مار می باریدو خوشه خوشه رتیلو خانه های محقر که در هجوم ملخگور دسته جمعی شداگر دیده اید پس کو؟ها؟ کجاست شعر شما؟بشر دریده شد و همچنان شما خاموشگناه جاذبه های جمیل جنگل بودبهار بود و درختان شکوفه باران بودندو طبع شعر شمابی اجازه گل می کردبهار بود و بهاریه های تکراریپیش چشم شما سیل، سیل خون جاریچرا پیام ندادید؟شما و واژه کشی؟مگر به دست شما آن عصای گویا نیست؟عصای گویایی که مار شعبده را سحر کرد و ساکت کردجهان بی شاعر، جهان جن زده هاستبه باغ وحش شبیه است، شهر بی شاعریقین که شهر بزرگان بمب و بوزینهنداشت شاعراگرنه نباید این نکبت به بار می آمدشما به خانه نشینیان و خُم نشینیان را کدام تَلواسهبه کوچه می کشد از برج عاج شعر و شعورشما که با واژه به فکر فتح جهانیدو بوی صلح نوبل گیج و گولتان کرده استسر آمدان صدا!چه شد که چاپ نکردید شعرهاتان را؟چرا نگفت یکی از شما در این بلوا در این بلیه طوفانیآی آدم ها؟چه شد که شعر شما در رثای همسایه که قتل عام نوین رابه پاس نظم نویننمایشی نو داد، به گوش ما نرسید؟میان آن همه سوژه سفارشات دکان های نقل و نارنجکسفارشی به شما از جنازه ها نرسید؟جنازه های جوانی که روی دست زمین باد کرد و خاک نشدچه مارهای سیاهی به روی شانه غرب به بوی بوسه ابلیس نفت می روید!نگاه کن!دیدی؟ببین سگان شکاری چگونه می تازندببین چکونه گدایان معتبر دارند برای غارت همسایه نقشه می ریزندبزرگ تازه به دوران رسیدگان گداببین چگونه در اندازه های یک ماموت خطابه می خوانند؟به شرق بسپاریدبه این وقاحت دریوزه، این دریده دیوبه این گدای مسلحنواله ای بدهد که این چنین به توحش دوباره رم نکندشبیه معرکه گیران دوره گرد ببینببین جماعت مرموز ماربازان را، قماربازان راکه بر سر من و تو تاس جنگ می ریزندو در سبدهاشان به جای ماهی زالوستبه جای شب چره، چلپاسه های ریز و درشتنصیبشان مگر از عید پاک، ناپاکی است؟و از کرامت بابانوئل ستاره کشی است؟ستارگان، این کودکان کور و کبودکه سوختند در آوار آب و آتش و دودکجاست معجزه هاتان؟پیمبران دروغین عصر آزادی!به احترام تموچین، به حرمت هیتلربه سازمان ملل احترام بگذاریمبه عنکبوت سیاه …محمدمهدی سیار، آخرین شاعری بود که برای شعرخوانی به روی صحنه دعوت شد.

او نوسروده خود که در روزهای پیش در صفحه شخصی اش منتشر کرده بود را خواند: بگذار در فلاخنت آتش به جای سنگ رقص هزار شعله سرکش به جای سنگآه اویس های یمن را به چله نِه! سوز هزار جان مشوش به جای سنگمن با تو ام برادر دژ گنگ هوختی! (برادر دژ گنگ هوختی یعنی برادر بیت المقدسی، واژه پهلوی) اینک تو و کمانی از آرش به جای سنگدستی به معجزه به گریبان بر و برآر آتش در این شگفت کشاکش، به جای سنگای وارث فلاخن داوود و کوه طور
کلید واژه ها: افغانستان - افغانستانی - مظلوم - مقاومت - شاعران - دختران - محمدمهدی - نخلستان - برگزار - دختران افغانستانی - شعرخوانی - تقدیم - عبدالهی - مرتضی امیری - مردم فلسطین - مرتضی حیدری - مرتضی - صهیونیستی - کشور - احمد - علی اکبر - نوسروده - آل کثیر - نخستین - مناسبت - فلسطین - کودکان - امیری - بخوان - شهادت

آخرین اخبار سرویس:
بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی با انتخاب اصلح محقق می شود

دعوت وزیر آموزش و پرورش برای حضور باشکوه در انتخابات

فرش قرمز هنرمندان منتظر صدای پاهای آیت الله رییسی

آمادگی نیروی انتظامی بوشهر برای تأمین امنیت انتخابات

خانم جهت معرفی برند مانتو و کار در مزون

کار در منزل جهت دوخت کیف پول چرم

نامه همتی به مردم ایران در آخرین ساعات تبلیغات

مردم استان بوشهر حضوری حماسی و نمایان در انتخابات خواهند داشت

تجمع حامیان سید ابراهیم رییسی در سنندج

تلاش ستاد های مردمی در شکل گیری فضای انتخابات موثر بود

کارشناس فروش تلفنی شرکت تبلیغاتی اینستاگرام

خانم جهت آشپزی ومرتب ومدیریت کردن منزل

جهت امور منزل

ادرس صمد باقری تهیه غذای بابا علی

وزیر کشور: کمبود تعرفه رای نداریم/ مردم رای سفید ندهند

واکنش ریاست جمهوری لبنان به انتقادات «نبیه بری»

مناسب سازی در تهران برای معلولان و جانبازان باید از اولویت های شورای شهر آینده باشد

جذب نیرو در سالن زیبایی

استخدام عکاس ، ادیتور ، فیلمبردار ، گرافیست

قاضی زاده انصراف نداده است

چهره جدید میدان ولیعصر

علی ابک تبلیغات انتخاباتی در سمنان

حمایت حزب کارگزاران از لیست جمهور

خانم جوان مومن متعهد با ایمان اشنا با کامپیوتر

نیازمند فروشنده خانم جهت لباس زیر

پیک موتوری. بدون موتور.

تبلیغات انتخاباتی در خیابان های اهواز

بهمن دان در عمارتی مجلل /عکس

کوشکی: اگر نامزدهای اصولگرا انصراف ندهند نشانه بی توجهی به مطالبات مردم است

اعتراض ستاد همتی به پخش مستند زاکانی

پوشش رسانه ای گسترده انتخابات 1400 ایران

خوزستان ، آماده خلق حماسه در انتخابات بیست و هشتم خرداد ماه

جهت کار در فروشگاه لباس زنانه

استخدام میزبان و کمک میزبان جهت رستوران

استخدام کاراموزی معماری با حقوق

نقشه بردار و مهندس مکانیک و برق

مراقب کودک

بهمن دان در عمارتی مجلل /عکس

نامه همتی به مردم ایران در آخرین ساعات تبلیغات

امکان بارگذاری سوابق تحصیلی دانش آموختگان در سامانه سجاد

بازاریاب تلفنی درمنزل

توضیح استاندار درباره آخرین مراحل آماده سازی برگزاری انتخابات در خوزستان

ایران قوی آمریکایی ها را مجبور به رفع تحریم ها می کند

ساعات پایانی تبلیغات انتخابات ریاست جهوری

سلامت انتخابات خط قرمز شورای نگهبان است

شعر طنز انتخابات / مثنوی گربه و موش و کشتی و شط شراب!

اعلام لیست کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف برای شورای شهر سنندج

استخدام ناخنکار و مژه کار

استخدام گوینده و مجری خانم

انتخابات آزمونی بزرگ برای ملت انقلابی/ ضرورت مشارکت همه اقشار

انهدام یک تیم تروریستی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

77 درصد مردم قروه واجد رای دادن هستند

مشاور فروش-موسسه کنکوری

کمک نصاب کابینت

استخدام تعدادی نیرو اداری

استخدام آقا یا خانم در پت شاپ و مطب

نیروی خدماتی شرکت

پویش کشاورز حماسه ساز در اسفراین

نیازمند خودرو پراید با راننده

کارگر جهت کار در قهوه خانه(ایرانی یا افغانستانی)

چرخکار ماهر زنانه دوز

به تعدادی مشاور جهت همکاری نیازمندیم

ظرف شور جهت کار در تهیه غذا

احسان کرمی در خودروی برادر کوچکترش /عکس

برای عدم حذف مردم از انتخابات پای صندوق های رای برویم

ناگفته های بهزاد نبوی از تحصن مجلس ششم

استخدام منشی آژانس تاکسی سرویس

مدل رژ لب دا عم

باریستا،کمک باریستا،سالنکار

انتقاد وزیر علوم از عدم طرح مباحث علمی و دانشگاهی در مناظره های انتخاباتی

یک نماینده سابق پارلمان اردن بازداشت شد

واکنش ریاست جمهوری لبنان به انتقادات «نبیه بری»

انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در کدام کشورهای جهان برگزار می شود؟

انتخابات آزمونی بزرگ برای ملت انقلابی/ ضرورت مشارکت همه اقشار

تصاویری دیدنی از همایش با شکوه حامیان آیت الله رییسی و کرمانشاه در مسیر تحول

حمایت از واکسن ایرانی در رادیو سلامت

لیست مورد تایید علمای تهران، جامعه روحانیت و شورای وحدت

انتقاد وزیر علوم از عدم طرح مباحث علمی و دانشگاهی در مناظره های انتخاباتی

تحلیلی درباره نتیجه انتخابات/ به احتمال قوی رییسی و همتی به دور دوم می روند

دعوت وزیر آموزش و پرورش از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات

دعوت مدیرآموزش و پرورش ناحیه 4 اهواز از فرهنگیان و اولیاء برای مشارکت فعال در انتخابات

شرکت گسترده در انتخابات یک وظیفه دینی و ملی است

رییسی: پروتکل های بهداشتی برای حضور مردم پای صندوق های رای تدارک دیده شده است

اجتماع حامیان سید ابراهیم رییسی در بجنورد

شکایت ستاد انتخاباتی قاضی زاده هاشمی از صداوسیما

بهزاد نبوی: میرحسین موسوی انتخابات را تحریم نکرده است

خبر مهم بهزاد نبوی درباره توافق ظریف و همتی +عکس

ادامه واکنش ها به انصراف مهر علیزاده

اگر فکر می کنند رای من کم است چرا فشار می آورند که باقی کاندیداها انصراف دهند؟/ به امید مردم ایستاده ام و مطمئن هستم حماسه خواهند آفرید

انتخاب هر کاندیدا در حقیقت رأی به امنیت خودمان است

قدرتمندی و امانت داری؛ ملاک قرآن برای مدیریت یک جامعه

نیرو جهت کار در منزل جهت کار پوشاک

پرستار کودک نیازمندم

کارگر ساده در جعبه سازی

استخدام مشاور فروش -ثبت نام

استخدام فروشنده شیرینی فروشی بی بی شهربانو

توصیه های بهداشتی فرمانده مقابله با کرونا در تهران برای روز انتخابات

اجتماع هواداران سید ابراهیم رییسی در خرم آباد

شرکت گسترده در انتخابات یک وظیفه دینی و ملی است

ناگفته های مهم بهزاد نبوی از تحصن مجلس ششم: مخالف بودم اما...

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی

جدیدترین شعر شاعران در مظلومیت دختران افغانستانی