مطالب مرتبط:
اعلام جزییات همایش «نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی کشور ایران با تاکید بر تجربیات کشورهای اروپایی»
روز بزرگداشت فردوسی و زبان فارسی گرامی باد
بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی به صورت مجازی
فردوسی زبان فارسی را از نابودی نجات داد
پاسدار زبان فارسی باشیم
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 19:152021-05-15سياسي

زبان فارسی مظهر یگانگی ایران فرهنگی است


ایرنا- استادان زبان و ادب فارسی در منطقه فرهنگی اکو در وبینار پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در این منطقه درباره فردوسی و شاهنامه او سخن گفتند و زبان فارسی را مظهر یگانگی ایران زمین فرهنگی دانستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگی ایرنا از بنیاد سعدی، وبینار پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در منطقه اکو، به مناسبت پاسداشت زبان فارسی و به همت موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی با سخنرانی سرور بختی، رییس مؤسسه فرهنگی اکو، غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی عبدالغفور لیوال، سفیرکبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان، بولاتیک باتیرخان، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فارابی قزاقستان، نورلان بیک بالتابایف، استاد دانشگاه دولتی بیشکک قرقیزستان، احمد غنی خسروی، رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه دولتی هرات برگزار شد.

فردوسی در شمار بزرگترین حماسه سرایان جهان است سرور بختی با اشاره به اهمیت دیپلماسی در عصر کنونی گفت: امروز زبان و ادبیات به عنوان رهیافت دیپلماسی فرهنگی شناخته می شود و این فرایند موجب افزایش همکاری و روابط بین الملل می شود.

زبانی ریشه دار، کهن و توانای فارسی که مهم ترین عامل فهم متقابل، همگنی و همگرایی ملل اکو می شود و موجب شکل گیری هویت جمعی مبتنی بر فرهنگ و روابط کشورهای منطقه شده است.

گسترش زبان فارسی در منطقه و جامعه بین المللی امکان ارتباطات بین المللی و زمینه های خلاقیت را در سطوح مختلف علمی و فرهنگی فراهم می کند.

رییس مؤسسه فرهنگی اکو، افزود: فردوسی در اسطوره فرهنگ و زبانی فارسی در شمار بزرگترین حماسه سرایان جهان است که با سرودن شاهنامه در سه بخش هویت ملی منطقه را سندیت بخشید.

شاهنامه شامل تمام مسائل بشری و بازتاب جدال نیکی و بدی، نور و ظلمت، دانش، حکمت، اخلاق، معنویت و وطن دوستی است.

بختی با اشاره به کشورهای فارسی زبان، اضافه کرد: کانون اصلی اشعار فردوسی تمام قلمروی زبان فارسی مانند ایران و افغانستان و تاجیکستان است.

تاکنون ترجمه های بسیاری از شاهنامه در سراسر جهان به زبان های انگلیسی، ترکی، پشتو، روسی، عربی و آرامی و دیگر زبان هاست و ادبیات دیگر کشورها را تحت تأثیر قرار داده است.

بسیاری از داستان های شاهنامه در ادبیات شفاهی و نمایشی مطرح شده و توسط تاجیک ها و ملت های دیگر به فیلم درآمده است.

وی درباره نقش مؤسسه اکو در این فرآیند گفت: مؤسسه فرهنگی اکو نیز همواره بر لزوم دیپلماسی فرهنگی و کوشش جهت ارتباط ارتباط با کشورهای عضو با پرداختن به فرهنگ، زبان و ادبیات، تمرکز کرده است و بر این اساس با برگزاری برنامه های فرهنگی در شناساندن ظرفیت های فرهنگی تلاش می کند.

شاهنامه میراث مشترک ملت هاست سفیر افغانستان در ایران، با اشاره به گستره زبان فارسی گفت: کشور ما زادگاه و مهد پرورش و ظهور دانشمندان و فیلسوفان و شاعران بوده است که هم صدای فردوسی طومار طویل تاریخ ما را پرافتخار ساخته اند.

عبدالغفور لیوال، با اشاره به اینکه شاعران و نویسندگان پس از فردوسی، پیوسته از او به نیکونامی یادآوری کرده و درس اصالت گرفته اند، گفت: گردهمایی امروز هم یکی از پرشمار بزرگداشت هایی است که در ستایش کارکرد و جایگاه آن استاد سخن برگزار شده و زهی سعادت بر ما.

قلمرو گسترده فارسی زبانان که فردوسی بزرگ از آن سخن می گوید سرزمین های پهناوری را در بر دارد که افغانستان عزیز یکی از آن سرزمین هاست.

زبان فارسی قلمرو معنوی است که همه فارسی زبانان ساکنان آن هستند و ارزش های موجود در این قلمرو به فرد فرد ساکنان آن تعلق می گیرد.

وی در پایان سخنانش گفت: نویسندگان و فرهنگیان افغانستان هم با استعانت و استفاده از آثاری که نویسندگان عالی مقدار هم زبانشان در جاهای دیگر از جمله ایران داشته اند مصدر خدمات شایانی در نگارش و سرایش متون و اشعار بسیاری شده اند که ذکر نام آثار آنها در مذیقه این مقال نمی گنجد.

میراث های مشترک ملت ها زمینه ساز نزدیک آیی و پیوند ملت ها هستند و چه میراثی بزرگ تر و افتخارآمیزتر از میراث فرهنگی و معنوی ملت ها.

زبان فارسی مظهر یگانگی ایران زمین فرهنگی است سفیر جمهوری تاجیکستان زبان مشترک را نگهبان هویت ملی دانست و اظهار داشت: در همه دوره ها زبان مشترک ما پاسدار هویت ملی و فرهنگ غنی ما بوده است.

زبان فارسی این وظیفه را در موقعیت های خطیر به بهترین نحو به اجرا رسانده است.

همین زبان فارسی بود که در قرن های نخست ظهور اسلام، موجب حفظ اصالت فرهنگ ایران زمین در بستر تمدن ساز اسلام شد.

نظام الدین زاهدی، ادامه داد: در تاجیکستان در دوران شوروی، وقتی همه عامل های هویت زدا دامن پهن کردند، همه رسالت حفظ هویتی فرهنگی پارسی را زبان تاجیکی به عنوان شاخه ای از زبان فارسی به دوش کشید و نگذاشت که تاجیک ها از فرهنگ خود جدا گردند و هستی خود را فراموش کنند.

وی با اشاره به اینکه پس از استقلال تاجیکستان روند بازیابی هویت فرهنگی با زبان تاجیکی آغاز شد، گفت: با ابتکارات امام علی رحمان رییس جمهور تاجیکستان دوره ای نو برای حفظ زبان فارسی در این کشور آغاز شد و با قبول قانون ویژه، زبان تاجیکی در مسند زبان دولتی استقرار پیدا کرد و جهت پاسداشت آن روز پنجم نوامبر در تقویم کشور روز زبان دولتی اعلام شد.

سفیر جمهوری تاجیکستان گفت: امروز زبان مشترک ما یک درخت باروری را می ماند که ریشه های عمیق و تن محکم و سه شاخه محکم تاجیکی، دری و فارسی ایران را دارد.

این زبان مظهر یگانگی ایران زمین فرهنگی است.

وظیفه ماست که این درخت را از گزند زبان جهانی حفظ کرده و برای آیندگان به میراث بگذاریم چنان که پیشینیان برای ما تلاش نمودند و آن را به دست ما سپردند.

زاهدی در پایان سخنانش گفت: روز پاسداشت زبان فارسی و فردوسی دعوت به شناخت قدر و قیمت زبان مادری و حفظ این میراث ارزشمند نیاکان است.

فارسی؛ زبان دوم مردم قزاقستان استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فارابی قزاقستان در نشست مجازی پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: منظومه های شعری از روابط دیرینه ایران و قزاقستان خبر داده اند و طول این روابط به زمانی می میرسد که توران و ترکستان با ایران همسایه بودند.

زبان فارسی در قزاقستان از پیشینه تاریخی کهنی برخوردار است.

رفت و آمدها و داد و ستدها در گذشته موجب پیوندهای فرهنگی عمیقی میان این دو ملت شده است.

بولاتیک باتیرخان، با بیان اینکه از قهرمان شاهنامه در داستان های قزاقستان یاد می شود گفت: بزرگترین شاعر قزاقستان فردوسی و حافظ را استاد خود می دانست و متون بسیاری جدای از ترجمه هایی که از شاهنامه وجود دارد از این اثر الهام های بسیاری گرفته شده است.

باتیرخان با اشاره به اینکه شاعران قزاقی مضامینی چون شجاعت و رویین تنی در اشعار خود بسیار استفاده کردند، گفت: در قرن شانزدهم کار برگردان شاهنامه به زبان قزاقی انجام شد که البته ترجمه ای آزاد از این اثر بود.

اما از اوایل قرن نوزدهم این ترجمه ها از زبان های جغتایی، تاجیکی و روسی هم ترجمه شده اند.

وی با بیان اینکه ما از شاهنامه ترجمه کاملی در قزاقستان نداریم گفت: شخصیت های شاهنامه با قهرمان های قزاقی همانندی دارند و بسیاری از شاعران با تقلید شکل و داستان های شاهنامه به سرودن رستم نامه ها و شاهنامه های منثور پرداختند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نقال ها و عاشیق ها به عنوان حافظان شفاهی شاهنامه در فرهنگ قزاق حائز اهمیت هستند، گفت: مردم قزاقستان پس از فروپاشی شوروی استقبال درخوری به زبان فارسی نشان دادند.

امروز در بسیاری از دانشگاه ها کرسی زبان فارسی دایر شدند و به عنوان زبان دوم در قزاقستان مورد استقبال قرار گرفت.

باتیرخان با بیان اینکه زبان فارسی بنا بر سیاست های جدید قزاقستان در این کشور افول کرده گفت: اگر در این باره چاره جویی نشود زبان فارسی جایگاه خود را از دست خواهد داد.

علاقه به شاهنامه زمینه آشنایی با مردم ایران استاد دانشگاه دولتی بیشکک قرقیزستان نیز در این وبینار درباره آموزش فارسی در قرقیزستان گفت: تدریس زبان فارسی به عنوان زبان خارجی اصلی در دانشگاه بیشکک از 1991 میلادی آغاز شده است و در حال حاضر 30 دانشجو در مقطع لیسانس و 10 نفر در مقطع فوق لیسانس این زبان را می آموزند.

البته زبان فارسی به دانشجویان روابط بین الملل و شرق شناسی هم به عنوان زبان اول خارجی تدریس می شود.

نورلان بیک بالتابایف، با بیان اینکه زبان فارسی در دوره هایی از رواج افتاده و به فراموشی سپرده شده، گفت: پس از استقلال قرقیزستان و لزوم برقراری و گسترش ارتباطات نیاز به آموزش زبان در این کشور احساس شد.

برای تامین این نیازمندی برای اولین بار در دانشگاه بیشکک شعبه زبان فارسی دایر شده که تا به حال به فعالیت خود ادامه داده است.

زبان فارسی در قرقیزستان امروز موارد استفاده بسیاری دارد، اما مردم آشنایی بسیاری با آن ندارند.

وی با بیان اینکه امروز دانشجوی زبان فارسی در این کشور بسیار است گفت: متاسفانه دانشجویان زبان فارسی چشم انداز شغلی خوبی ندارند و استادان هم از حمایت مالی محروم هستند و مشکلات مالی اجازه نمی دهد علایق شان را دنبال کنند.

بیشتر انتخاب های امروز وابسته به چشم اندازهای شغلی در آینده و فراگیر بودن زبان هاست.

بالتابایف، در پایان با اشاره به ترجمه شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی که به ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان انجام گرفته گفت: اطمینان دارم وقتی مردم ما به شاهنامه علاقه پیدا کنند، با ملت ایران بیشتر آشنا می شوند.

فردوسی احیاگر زبان و فرهنگ آریایی است رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه دولتی هرات، با اشاره به اهمیت فردوسی در حفظ زبان فارسی، بیان کرد: در تاریخ زبان های دنیا، افرادی کمتر از انگشتان یک دست هستند که توانستند زبان سرزمین خود را مدیون خود کنند، به عنوان مثال، گفته می شود که انگلیسی جدید مدیون شکسپیر است.

احمد غنی خسروی، افزود: اگر امروز زبان فارسی از بین نرفته و به عنوان یکی از زبان های معظم دنیا شناخته شود، به خاطر وجود فردوسی است و موجب احیا و جهانی شدن فارسی دری می شود.

در حقیقت زبان فارسی مدیون فردوسی است و هیچ کدام از شاعران فارسی جایگاه فردوسی را ندارند.

خسروی ادامه داد: در اینکه فردوسی احیاگر زبان و فرهنگ آریایی است، هیچ شکی نیست و آریایی ها در سراسر خراسان بزرگ فرزندان فردوسی هستند و در دامان او پرورش یافتند.

ما باور داریم اگر فردوسی شاهنامه را نمی سرود، ممکن بود آریایی ها و خراسانی ها امروز به زبان شیوای دری صحبت نمی کردند.

رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه دولتی هرات خاطرنشان کرد: خراسانیان زبان فارسی را به همت ادب دوستان خود حفظ کردند و گسترش دادند و یعقوب لیث صفاری راه را برای گسترش فارسی دری باز کرد و فردوسی آن را جهانی کرد.

فردوسی با شاهنامه حس وطن دوستی و سلحشوری را در فکر آریایی ایجاد کرد و هیچکس نیست که با خواندن شاهنامه از احساسات وطن دوستانه به دور بماند.

خسروی درباره نقش فردوسی در حفظ زبان فارسی تشریح کرد: فردوسی از قهرمانان ملی آریایی است و جانی تازه به کالبد زبان فارسی بخشید و آن را به مرحله تثبیت رساند و زبان فارسی را از نفوذ واژگان بیگانه حفظ کرد.

شهرت جهانی زبان فارسی مدیون فردوسی و شاهنامه اوست و به همین دلیل نام فردوسی با ماندگاری زبان فارسی همراه است.

وی افزود: شاهنامه فردوسی یکی از پرمایه ترین گنجینه های زبان فارسی و بزرگترین کتابی است که کلمات درست فارسی دری دارد که می تواند آن را با صحت و امانت به نسل های مختلف منتقل کند و موجب اتحاد طوایف گوناگون شود.

در بخش دوم وبینار پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در منطقه اکو، فائزه زهرا میرزا، استاد دانشگاه کراچی پاکستان، گوکان ستین کایا از اساتید زبان و ادبیات فارسی در ترکیه، نادر نورالدین اف، استاد دانشگاه خاورشناسی تاشکند ازبکستان، محمد ناصر، استاد دانشگاه پنجاب پاکستان، عصمت ممداوا، استاد دانشگاه دولتی باکو و شادی محمد صوفی زاده، مدیر کتابخانه علمی مرکزی ایندیرا گاندی آکادمی ملی علوم جمهوری تاجیکستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

تاثیر فردوسی بر تغییر شکل قصیده سرایی شاعران هند استاد دانشگاه کراچی پاکستان در ادامه با خواندن ابیاتی از فردوسی درباره رابطه زبان و ادبیات فارسی با شبه قاره هند گفت: زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره پاکستان و هند ریشه ای عمیق و دیرینه دارد و مربوط به مردم این سرزمین بوده است، به نحوی که هرگاه ندایی از زبان فارسی و ندای اصیل ایرانی به گوش و چشم می خورد، توجه و شوق و استقبال کم نظیر انبوهی از صاحبنظران را برانگیزد و این مایه افتخار است.

فائزه زهرا میرزا، با بیان اینکه زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند و پاکستان نفوذ داشته است و آثار شاعرانی مانند حافظ و سعدی و شاهنامه فردوسی بسیار مورد علاقه مردم خاص و عام بوده است، گفت: پس از تنظیم شاهنامه فردوسی در شبه قاره هند و پاکستان تعدادی از شاعران پارسی گو، مانند ابوالفرج رونی و مسعود سعد سلمان در دوره غلامان ترک بسیاری از قصاید خود را با محتوا و مطالب تاریخی بر آمده از اشعار فردوسی تنظیم کردند.

آموزش زبان فارسی در ترکیه به دوره سلجوقیان آناتولی برمی گردد گوکان ستین کایا، از اساتید زبان و ادبیات فارسی در ترکیه در این نشست مجازی حاضر شد و درباره تاریخچه آموزش زبان فارسی در ترکیه گفت: تاریخچه آموزش زبان فارسی در ترکیه به دوره سلجوقیان آناتولی برمی گردد که از مرکز فرهنگی آن دوران یعنی قونیه آغاز شده است.

وی ادامه داد: در آن دوران آموزش و خوانش مثنوی مولوی در ترکیه گسترش یافت.

بعد از سقوط سلجوقیان، آناتولی در مدت زمانی طولانی بوستان و گلستان، مثنوی معنوی و دیوان حافظ، در کنار کتاب هایی که به تعلیم دستور زبان فارسی می پرداختند در مکتب خانه ها، مولوی خانه و دارالمثنوی ها آموزش داده می شد.

حتی در دوره ای که مدرسه های جدید دایر شد، زبان فارسی در برنامه درسی آن قرار گرفت و کتاب های زیادی در این زمینه تالیف شده است.

این استاد زبان فارسی گفت: با تاسیس جمهوری ترکیه آموزش زبان فارسی در دانشگاه های معتبر ادامه یافت.

شش دانشگاه در حال حاضر آموزش زبان را ادامه می دهند که دانشگاه آنکارا، دانشگاه ادبیات استانبول و دانشگاه آتاتورک از جمله آنها هستند و آموزش ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی به صورت پیوسته در گروه زبان های شرقی ادامه دارد.

ستین کایا در پایان صحبت هایش گفت: خوشبختانه امروز علاوه بر آثار کلاسیک، آثار معاصرانی مانند احمد شاملو، نیما یوشیج، صمد بهرنگی، سیمین بهبهانی، سهراب سپهری، بزرگ علوی و غیره هم به زبان فارسی ترجمه شده است.

اَوستا ایران و توران را به هم پیوند زد استاد دانشگاه خاورشناسی تاشکند ازبکستان با حضور در نشست مجازی پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و بزرگداشت فردوسی گفت: مطالعه زبان فارسی در ازبکستان سابقه دیرینه دارد و حضور کتاب اوستا در کشور ازبکستان از نزدیک به دو هزار سال قبل، ایران و توران را به هم پیوند زد.

نادر نورالدین اف، ادامه داد: گسترش زبان فارسی در ازبکستان به قرن نهم یعنی دوران حکمرانی سلسله سامانیان بر این منطقه برگردد که بخارا را به پایتخت خود تبدیل کردند.

از آن زمان به بعد زبان فارسی و عربی به صورت رسمی در این مناطق تدریس می شد.

نورالدین اف با اشاره به اینکه امروز دانشگاه خاورشناسی تاشکند مرکز اصلی آموزش زبان و ادبیات فارسی محسوب می شود، گفت: استادان فارسی در تاشکند با منابعی که توسط بنیاد سعدی تدوین شده آشنا شده اند و به نظر می رسد که دانشگاه ها هم به این منابع نیازمندند.

وی در پایان صحبت هایش اشعاری از حکیم ابوالقاسم فردوسی را نیز قرائت کرد.

گفتار فردوسی از نجابت و پاکی سخن دارد استاد دانشگاه پنجاب پاکستان نیز در این وبینار با اشاره به گسترش زبان فارسی در شبه قاره گفت: برای برقراری پیوند با گذشته و میراث نیاکان و یاد گرفتن زبان ملی ما یعنی اردو و مقاومت مقابل تهاجم فرهنگی باید به زبان فارسی اهمیت دهیم و آینده زبان فارسی و پاکستان به هم بستگی دارد.

محمد ناصر، با اشاره به اینکه شاهنامه بزرگترین منبع فرهنگ فارسی و ایران است و به همین دلیل فردوسی را حکیم نامیدند، عنوان کرد: حکمت او عملی و اخلاقی بوده است و اگر بخواهیم اخلاق را در شاهنامه بررسی کنیم، تبدیل به کتابی سترگ می شود و به همین دلیل می توانیم شاهنامه را حماسه ای معنوی بنامیم و فلسفه زندگی از نگاه فردوسی سراسر سرود مهر و محبت ایران است.

وی با بیان اینکه فردوسی در سخن امانتدار و حق شناس و در گفتار بی پرده است، افزود: باور به ماندگاری نام نیک، انصاف در برابر دشمن، ستایش کوشش و دانش و درنگ در کارها از جمله آموزه های شاهنامه است.

ناصر یادآوری کرد: فردوسی در شمار شاعرانی است که نجابت گفتار و پاکی سخن دارد و از واژه های ناسزا برای بیان احوال قهرمانانی که در مواجهه با دشمن خشمگین می شوند، بسیار کم استفاده کرده و هیچکدام از آن ها از واژه های متعارف فارسی فراتر نرفته و عفت کلام و نجابت بیان او موجب ساخت مضامین تازه ای شده است.

شاهنامه ستون اصلی کاخ زبان و ادب فارسی است استاد دانشگاه دولتی باکو درباره جایگاه زبان فارسی در آذربایجان گفت: جوانان در آذربایجان بیشتر زبان فارسی را دوست دارند و می دانند یک زبان شیرین و قدیمی است.

عصمت ممداوا، درباره فردوسی نیز توضیح داد: فردوسی حماسه سرای بلند آوازه ایران از ستارگان درخشنده آسمان ادب فارسی است.

اثر منظوم شاهنامه پرآوازه ترین سروده های فردوسی و بزرگترین رزمنامه جهان است که به نوعی دربردارنده تاریخ ایران باستان است و از فراز و فرود، غم و شادی، رنج و آسایش، شکایت و پیروزی یک ملت صحبت می کند.

وی ادامه داد: شاهنامه در ادبیات دیگر کشورهای جهان به سرعت گسترش یافته و به بیشتر زبان های دنیا ترجمه شده و داستان های این شاهکار فارسی، در قرن 19 و 20 به کمک شاعران و مترجمان مانند رشیدبیگ افندی در آذربایجان به این زبان ترجمه شده است.

همچنین یکی از آهنگسازان معروف آذربایجان بر اساس داستان رستم و سهراب شاهنامه، اپرای رستم و سهراب را آهنگسازی کرده است.

ممداوا، ادامه داد: به طور کلی شاهنامه همان طور که بخشی از فرهنگ و سنن ایران زمین را شکل داده، با آداب و سنن مردم آذربایجان عجین شده، به گونه ای که هرآنچه هم اکنون به زبان آذربایجانی از فردوسی ترجمه شود، با استقبال روبه رو می شود و نمونه آن استقبال خوب از ترجمه شاهنامه، از دکتر محمدعلیزاده با همت رایزنی فرهنگی ایران در باکو چاپ شده است.

جلد اول این کتاب در سال 2005 در 990 صفحه و جلد دوم هم در یک هزار و هفت صفحه چاپ شده است.

ممداوا با بیان اینکه شاهنامه ستون اصلی کاخ زبان و ادب فارسی است، گفت: شاهنامه همچنان که دل های مردم را تسخیر کرده، در آثار شاعران تأثیر عمیقی داشته و بسیاری از شاعران به پیروی از شاهنامه آثاری پدید آورده اند.

وی با بیان اینکه عظمت و بزرگی شاهنامه برجا مانده است، افزود: فردوسی شاعر گذشته ایران نیست و شاهنامه نیز اثر ناظر بر گذشته نیست بلکه احیاکننده گذشته ایران است.

قسمت زیادی از واژگان شاهنامه در گویش فارسی تاجیکی حفظ شده است مدیر کتابخانه علمی مرکزی ایندیرا گاندی آکادمی ملی علوم جمهوری تاجیکستان، آخرین سخنران این نشست بود و گفت: هیچیک از آثار فرهنگی و تاریخی در حفظ و گسترش زبان فارسی، خدمتی همانند شاهنامه فردوسی را انجام داده نداده است.

صوفی زاده افزود: شاهنامه نه تنها دانش نامه فرهنگ و تمدن ایرانی است بلکه سرچشمه معتبر روزگاران کهن تمام اقوام شرق است.

شادی محمد صوفی زاده، ادامه داد: شاهنامه فردوسی با زبان فارسی هم معناست و این حقیقت تاریخی که در 60 هزار بیت بی زوال، حتی هزار واژه عربی به کار نرفته است، دلیلی بر وجود این گنجینه غنی در زبان فارسی است.

قسمت زیادی از واژگان شاهنامه در گویش فارسی تاجیکی حفظ شده و مردم آن را با همان معنی معروف تاجیکی می شناسند و می فهمند.

وی گفت: استاد صدرالدین عینی در پژوهش خود براساس متن شاهنامه سلسله واژگانی را مقرر کرده که بسامد فراوانی در این حماسه ملی داشته است و امروز در فارسی تاجیکی رایج اند و با همان معنی به کار می روند و واژه هایی مانند یله، گله، فرتوت، آخور، فتیر و از آن جمله اند.


کلید واژه ها: بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی - حکیم ابوالقاسم فردوسی - فرهنگی - فارسی - ادبیات فارسی - ابوالقاسم فردوسی - زبان فارسی - بنیاد سعدی - زبان - پاسداشت - ابوالقاسم - ادبیات - فردوسی - دانشگاه دولتی بیشکک - پاسداشت زبان فارسی - بزرگداشت - منطقه - موسسه فرهنگی اکو - ایران - بنیاد - استاد - زبان و ادب فارسی - دانشگاه - رییس بنیاد سعدی - استاد دانشگاه - دانشگاه دولتی - جمهوری اسلامی - رییس - سعدی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
محسن مهرعلیزاده امروز برنامه هایش برای خراسان رضوی را اعلام می کند

اقتصاد گردشگری در آذربایجان شرقی ایجاد شده است

معزی: روحانی هرگز اجازه نداد حتی ابَربحران جنگ تحریمی، بهانه خفقان شود

انتخابات از مولفه های اصلی رشد و توسعه نظام/ آمادگی کامل انتظامی در برقراری امنیت انتخابات

خطیب زاده: 234 شعبه در خارج از کشور برای اخذ رای پیش بینی شده است

دولت آینده حداقل های معیشتی و رفاهی هنرمندان را فراهم کند

ما نمی خواهیم کشور را کاریکاتوری اداره کنیم

طعنه سنگین حسام الدین آشنا به وزیر اطلاعات احمدی نژاد

راه اندازی مرکز نوآوری همراه اول

در گذشت مادرِ سرداران شهید محمدی

الکامپ 25، با شعار آینده_ بهتر برگزار می شود

دعوت جامعه روحانیت از مردم برای شرکت در انتخابات

نخبگان حوزه و دانشگاه در تبیین الگوی حکمرانی اسلامی کم کاری دارند

سوابق گزینه های نهایی شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران

یک جوان در ستاد انتخاباتی به قتل رسید/ جزییات

ثمرات دیالوگ؛ تبعات مونولوگ

هزینه های شهرداری روز به روز افزایش پیدا می کند/ باید درآمدهای پایدار برای شهرداری ها ایجاد کنیم

روحانی: قصد تنش و جنگ نداریم

نشست تخصصی «حق رأی» در خبرگزاری حوزه برگزار می شود

اجرای 20 ویژه برنامه انتخاباتی

تاکید دوباره میرسلیم بر نفوذ در بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر/ستاد انتخابات خیلی فضولی کرد

هشدار به پنج کاندیدای اصولگرا

واکنش علی مطهری به ادعای مصلحی درباره انتخابات 92

نقش میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در انتخابات 1400

حذف اثر انگشت از انتخابات امسال

لیست 11 بدهکار بانکی و وضعیت پرونده آنها اعلام شد

علی مطهری: معمای ردصلاحیت چهره های محبوب حل شد

حرکت ناوگروه نیروی دریایی ارتش به سوی اقیانوس اطلس شمالی

خسارات چسباندن پوسترهای انتخاباتی بر بناهای تاریخی

واکنش علی مطهری به افشاگری حیدر مصلحی

تشکر طعنه آمیز آشنا از وزیر اطلاعات احمدی نژاد

راه اندازی کمپین «انگشت آبی علیه کمپین رای بی رای»

شیطنت دشمن در فضای مجازی تمامی ندارد

خبر حدادعادل از انصراف برخی کاندیدا های اصولگرا

مسئولان و دولتمردان در نظام اسلامی امانت دار امور و خادم مردم هستند

اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد لیستی در انتخابات شوراهای شهر ندارند

مدیر دولتی جا زد/ قربانپور: گفتم حاضرم از دولت دفاع کنم نه مناظره!

کشاورزی در ایران بنگاه خیریه است/ کشاورز تولیدکننده است و با کارخانه فرش فرقی ندارد

ششمین انتخابات شورا در استان ها| نامزد اصولگرای شورای شهر زنجان: انتقادهای زیادی به شورا دارم / عملکرد بانوان در شوراها قابل قبول نیست + فیلم

استفانوس: می توانستم به خاطر شکست مقابل جوکوویچ گریه کنم/ او ناگهان به بازیکنی متفاوت تبدیل شد

شورای ائتلاف کهگیلویه و بویراحمد لیست انتخاباتی برای شوراها ندارد

امکان حضور ایران در آب های دور حتی اقیانوس اطلس فراهم است

همتی: ریشه فساد در بانک مرکزی را خشکاندم

نقش بی بدیل و تاثیر گذار اصناف و بازاریان کهنوج در انتخابات

کنار رفتنی در کار نیست

ریشه فساد در بانک مرکزی را خشکاندم

حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از رییسی

یاسوج خنک ترین منطقه کهگیلویه و بویراحمد

انتقاد از تاخیر در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی؛ رییس سازمان مالیاتی پاسخگو باشد

جمهوری اسلامی ایران را با آراء خود بیمه کنید

جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی استان

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم / همه موضوعات، قابل حل شدن هستند

توسعه گردشگری نیازمند دیدی جامع و افرادی متخصص است

اسامی بدهکاران بانکی اعلام شد

دعوت اصناف شهرستان زرند برای شرکت در انتخابات

سفر انتخاباتی سعید محمد به اصفهان

فهرست 21 نفره ائتلاف «مهندسان و مدیران جوان» برای شهر تهران منتشر شد

لیست 11 بدهکار بانکی و وضعیت پرونده آنها اعلام شد

ادعای عجیب متهم روح الله میرکاظمی در دادگاه؛ از اموری که در شرکت ماریتایم می گذشت، بی خبر بوده ام

مصوبه شورای فنی شهرداری تهران در جهت یکسان سازی هزینه های مربوط به پیاده روسازی و هدایت و کنترل رواناب شهری

مدیر کل آژانس: بدون توافق هسته ای با ایران کور سرگردان خواهیم بود

مفاسد بی سابقه ای در شورای دورهٔ پنجم قزوین رخ داد

روحانی: قصد تنش و جنگ نداریم

برنده مناظره ها مردم هستند

حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از «رییسی»

استاندار گیلان: صادرات غیرنفتی استان به 15.5 درصد رسید

حجت نظری : بین «کودک کار» و «کار کودک» باید تفاوت قائل شویم / ناظر مشخصی برای کودکان کار وجود ندارد

پرواز عمان هواپیمایی تابان تعلیق شد

فروشنده خانم تمام وقت

زنگنه: استارت آپ ها آینده ایران هستند،برای توسعه آن دریغ نمی کنم

مطالبات معلولان از دولت سیزدهم/کاندیداها صرفا بدنبال استفاده از واژه معلول نباشند

بازدید دبیر شواری عالی فضای مجازی از استودیوی معاونت فضای مجازی

منشی موسسه حقوقی

منشی تلفنی خانم

مراجعه کنندگان به پزشکی قانونی می توانند از شش طریق شکایات خود را اعلام نمایند

اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد لیستی برای انتخابات شوراهای شهر نخواهند داشت

جذب نیرو و اعطایی نمایندگی-بیمه پاسارگاد

رونمایی از سند آمایش استان تهران/اجازه ندهیم فعالیت ها در تهران مستقر شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی: فضای مجازی به تنوع فعالیت ها کمک کرد

اعطای کد رسمی نمایندگی بیمه پاسارگاد

برگزاری پویش نذر قلم به همت آستان مقدس حضرت معصومه(س)

احضار مدیران اتاق های «کلاب هاوس» به دادسرا؟

انتظارات جامعه سلامت از رییس جمهور آینده

کار . امور عادی منزل ( استخدام دستمزد مناسب

رسولی: کناره گیری کاندیداهای اصولگرا به نفع یک نفر به قدرت مجاب کنندگی اتاق فکرشان بستگی دارد

نشست خبری رییس ستاد انتخابات کشور

رسانه ها آینه تمام نمای آسیب ها و موفقیت های جامعه هستند

اعلام آمادگی آستان قدس برای ساخت ماکت هفت شهر عشق

اعلام برنامه های مجمع جهانی اهل بیت (ع) در دهه کرامت

خبر حدادعادل از انصراف برخی کاندیداهای اصولگرا

استاندار مرکزی خواستار تاسیس دانشکده داروسازی در استان شد

استاندارتهران: اثر انگشت از انتخابات امسال حذف شد

موافقت هیئت وزیران با اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک

هفتمین دوره طرح ملی رحله در ملایر برگزار می شود

علی مطهری: معمای ردصلاحیت چهره های محبوب حل شد/چون رأی داشتند برای حفظ نظام رد شدند

پایان انتخابات آغاز مطالبه گری مردم است

ایجاد فرصت های اشتغال برای دانش پذیران دوره های تحلیل گری کسب وکار

حدادعادل: قطعا برخی نامزدها به نفع رییسی کنار می روند (فیلم)

عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی کشور

دست یاری گروه های جهادی به سالمندان + فیلم

زبان فارسی مظهر یگانگی ایران فرهنگی است

زبان فارسی مظهر یگانگی ایران فرهنگی است