مطالب مرتبط:
ابتلای دو نفر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران به کرونا | شرط حضوری شدن آموزش از مهرماه 1400 چیست؟
دستور کار کمیسیون های مجلس| پاسخ وزیر اقتصاد و ارتباطات به 33 سوال و بررسی استنکاف دولت از راه اندازی سامانه ثبت حقوق
راه اندازی کارزار تسری فوق العاده خاص به کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای
پنجمین روز ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری| پخش زنده از ایران پرس
آخرین روز ثبت نام ها، طوفان در راه است | لحظه به لحظه با انتخابات 1400
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 14:002021-05-15دانش

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری


رییس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب گفت: آنچه می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف است.

- تقویت آموزش از راه دور طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری" رییس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب گفت: آنچه می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف است.

گروه استان های خبرگزاری آنا"؛ فرهان گل کارمنش رییس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب در تشریح وضعیت فعلی حوزه آموزش و آینده این دانشگاه، درآمدهای غیرشهریه ای، آموزش مجازی، برنامه های پیش رو در سال 1400 و .

به گفت وگو نشسته است که مشروح و ماحصل آن را پی می گیریم.

آنا: وضعیت فعلی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب از لحاظ رشته های تحصیلی، دانشجویان و استادان چگونه است؟ گل کارمنش: اکنون در این مرکز 22 رشته تحصیلی تدریس می شود که رشته های کاردانی ناپیوسته شامل آموزش ابتدایی، حسابداری، معماری، مربیگری تربیت بدنی، برق الکترونیک، نرم افزار کامپیوتر و کارهای عمومی ساختمان، رشته های کاردانی پیوسته شامل نقشه کشی معماری، حسابداری، تربیت بدنی، نرم افزار کامپیوتر، الکترونیک عمومی و برق الکترونیک؛ رشته های کارشناسی ناپیوسته شامل آموزش و پرورش ابتدایی، آموزش زبان انگلیسی، حسابداری، مهندسی تکنولوژی الکترونیک، مهندسی اجرایی عمران، تربیت بدنی و تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر و رشته های کارشناسی پیوسته شامل حقوق، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و تربیت بدنی است.

اکنون بیش از 600 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و حدود 65 استاد تدریس رشته ها و مقاطع تحصیلی را برعهده دارند.

آنا: تأمین هزینه های جاری دانشگاه از چه طریقی صورت می گیرد؟ گل کارمنش: مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور از لحاظ مالی کاملاً مستقل عمل می کنند و هیچگونه وابستگی به سازمان مرکزی وجود ندارد.

تنها منبع درآمدی این دانشگاه هم درآمد حاصل از شهریه های دانشجویی است و در آینده باید با ایجاد شرکت های دانش بنیان از اتکا به شهریه دانشجویان کاسته شود.

مدیریت هر مرکز یا واحد دانشگاهی باید با توجه به درآمدش هزینه هایی مانند حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی، استادان حق التدریس و سایر هزینه های جاری دانشگاه را ساماندهی کند.

بدیهی است که بسیاری از مراکز به جز واحدهای بزرگ و جامعی که مانند کرمانشاه تعدد دانشجو دارند با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند و ما هم مستثنی نیستیم.

تلاش بر آن است تا با استقرار رشته های کارشناسی ارشد در سال های آینده و گرایشی که دانشجویان گیلان غرب و شهرستان های همجوار به تحصیل دارند، بتوانیم دانشجویان بیشتری جذب کنیم و هزینه های مرکز را پوشش دهیم.

آنا: اهداف آینده شما در ارتباط با دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب چیست؟ گل کارمنش: اهدافی که در دانشگاه داریم، به دو قسمت تقسیم بندی شده است، قسمت اول توسعه رشته های تحصیلی به ویژه رشته های کارشناسی ارشد، توسعه امکانات دانشگاه، اجرای پروژه سالن ورزشی و پروژه سلف دانشگاه، ساختمان اداری، تجهیز آزمایشگاه ها و برقراری شرکت های دانش بنیان از برنامه های آینده در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب بوده و قسمت دوم توسعه نرم افزاری و علمی دانشگاه است.

آنا: در پروژه های عمرانی چه اقداماتی در طول مسئولیت شما انجام شده است؟ گل کارمنش: از زمان آغاز مسئولیت در این دانشگاه اقدامات بسیار مهم و اساسی انجام شده شامل ساخت نمازخانه، بوفه دانشجویی، انتشارات، کارگاه معماری، سلف سرویس استادان، بیش از 5 هزار متر مربع آسفالت محوطه دانشگاه، بیش از 2 هزار مترمربع باکس بندی و جدول بندی، بیش از 2 هزار مترمربع فضای سبز و کاشت 5 هکتار باغ پسته و زیتون و نارنج و اکالیپتوس می شود که در استان کم نظیر است.

آنا: آیا در بحث درآمدهای غیرشهریه ای توفیقی حاصل کرده اید؟ گل کارمنش: با توجه به منابع مالی محدودی که در اختیار داشتیم، توانستیم پنج هکتار باغ پسته کشت کنیم که در یکی دو سال آینده به درآمدزایی خواهد رسید و می تواند درآمد قابل توجهی برای دانشگاه در پی داشته باشد.

تشکیل کارگاه های آموزشی برای دانشجو و غیردانشجو، تشکیل کلاس های آموزش نرم افزاری و سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد (ساها) نیز در آینده می تواند درآمد قابل توجهی نصیب دانشگاه کند.

آنا: لطفاً درباره آموزش الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی پس از شیوع ویروس کرونا توضیح بفرمایید.

گل کارمنش: آموزش الکترونیکی و غیرحضوری در دانشگاه آزاد اسلامی موضوع گسترده ای است که باید تمام جوانب آن سنجیده شود تا موفقیت لازم در این حوزه کسب شود؛ این نوع آموزش از اجزای متفاوتی تشکیل شده که اجرای صحیح آن نیازمند تحقق همه موارد مربوطه در سطح عالی است.

برای اجرای آموزش غیرحضوری، نیاز به پیش بینی و تأمین نیازهای سخت افزاری، نرم افزاری، آموزش نحوه استفاده از سیستم، بومی سازی برخی از نرم افزارها و تیم پشتیبانی متخصص است که ضعف هریک از اجزاء، نتیجه کل کار را ضعیف می کند.

آنا: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گیلان غرب چه اقداماتی برای آموزش الکترونیک انجام داده است؟ طریقه استفاده دانشجویان از این نوع آموزش به چه شکلی است؟ گل کارمنش: پس از مشکلات ویروس کرونا و عدم امکان برگزاری کلاس های حضوری، آموزش الکترونیکی در مرکز گیلان غرب در جلسه شورای مرکز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد از همه امکانات موجود برای برقراری ارتباط آموزشی استاد و دانشجو استفاده شود که خوشبختانه مرکز گیلان غرب توانست آموزش الکترونیکی را به نحو مطلوبی به دانشجویان ارائه دهد.

مرکز گیلان غرب دارای 12 عضو هیئت علمی است و در ترم جاری 36 مدرس مدعو نیز مشغول به تدریس هستند و در هفته به طور تقریبی 84 کلاس آموزشی از ساعت هشت صبح تا 19 به صورت مجازی و برخط در این دانشگاه برگزار می شود.

استادان در یک گروه مجازی حضور دارند و مشکلات احتمالی کلاس های خود را به صورت آنلاین در گروه اعلام و همان لحظه بررسی و اطلاع رسانی می شود.

دانشجویان نیز در گروه هایی که توسط مدیران گروه تشکیل شده اند از برنامه کلاس ها و فعالیت های مجازی مطلع می شوند و سؤالات و مشکلات احتمالی خود را به راحتی به مدرسان و مسئولان منتقل می کنند.

در این ایام استادان، جزوه های درسی خود را متناسب با آموزش غیرحضوری ویرایش کردند و این محتواها را از طریق گروه ها و کانال های مختلف در اختیار دانشجویان خود قرار دادند.

برای آماده سازی استادان و دانشجویان در هرچه مفیدترشدن کلاس های آموزش از راه دور، در چند نوبت به استادان و دانشجویان اطلاع رسانی شده و فیلم های آموزشی و محتواهای آموزش مجازی برای استادان و دانشجویان منتشر شده است.

آنا: نحوه اطمینان از حضور و غیاب و بهره گیری دانشجویان از کلاس درس چگونه است؟ گل کارمنش: سامانه آموزش مجازی آنلاین با استفاده از بسترهای واحد الکترونیکی عملیاتی شده و کلاس های مجازی از این طریق برگزار می شود.

برای حل مشکلات و پاسخ سؤالات، تیم پشتیبانی از ساعت 7 صبح تا 20 تشکیل شده و به صورت آنلاین آماده پاسخگویی به دانشجویان است.

گزارش هایی که از سامانه آموزش مجازی آنلاین گرفته می شود، زمان ورود و خروج دانشجویان و استادان به کلاس درس را مشخص می کند و می تواند ملاک حضور و غیاب آنان باشد.

آنا: به نظر شما آموزش از راه دور در شرایط خاصِ کشور مانند زمان فعلی چگونه است و چه الزاماتی دارد؟ گل کارمنش: تنها راه برگزاری کلاس های آموزشی در شرایط بحرانی، استفاده از الگوهای آموزش از راه دور است.

پیش بینی، برنامه ریزی و تهیه زیرساخت مناسب از نظر سخت افزاری، نرم افزاری و نیروی انسانی متخصص و آموزش استادان و دانشجویان برای استفاده از این نوع آموزش از ملزومات آموزش الکترونیک است که باید به گونه ای طراحی شود تا برای بسیاری از استادان و دانشجویان قابل اجرا و استفاده باشد.

آنا: آموزش مجازی چه مزیت هایی برای دانشجو و استاد دارد؟ گل کارمنش: حفظ سلامت استاد و دانشجو در شرایط نامساعدی مانند شیوع بیماری های واگیردار به ویژه ویروس کرونا و حوادث غیرمترقبه و کاهش مشکلات تردد ازجمله مزیت های آموزش از راه دور است که باید شرایط آموزشی برخط و برون خط فراهم باشد؛ امکان مشاهده چندباره فیلم های تهیه شده از کلاس های آموزشی توسط دانشجویان و در دسترس بودن آنها نیز در تمام ساعات شبانه روز از مزایای آموزش مجازی است.

یکی از دغدغه های استادان و دانشجویان، افزایش کیفیت آموزش و هزینه های آن است که این امر از طریق استفاده از استادان مسلط به آموزش مجازی، بهره گیری از ابزار و تکنولوژی روز، تسهیل در ارائه و دسترسی به این نوع از آموزش و درنهایت کاهش هزینه ها، قابل حل خواهد بود.

البته می توانیم با گذشت زمان و حل مشکلات در مسیر اجرای این شیوه آموزشی، رضایتمندی کاربران را بیشتر کنیم.

در هرصورت دانشجویانی که در کلاس های حضوری ثبت نام کرده اند، توقع حضور در کلاس و تعامل با استادان و دانشجویان و بهره مندی از امکانات دانشگاه را به صورت حضوری دارند و باید بدانند که دانشگاه از آموزش غیرحضوری در شرایط بحرانی استفاده می کند و دائمی نخواهد بود.

آنا: راهکار شما برای تقویت آموزش الکترونیکی چیست؟ گل کارمنش: آنچه در آینده می تواند موجب تقویت آموزش از راه دور در کشور شود، طراحی دوره های کوتاه مدت و تکمیل کننده برای به روزرسانی آموزش های حضوری در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری برای مخاطبان است.

ساده، سریع و پرمحتواکردن این نوع آموزش ها نیز انگیزه مخاطبان را افزایش خواهد داد.

آنا: برای راه اندازی رشته های جدید چه کارهایی صورت گرفته یا انجام خواهد شد؟ گل کارمنش: ارتقای کیفیت آموزشی با ایجاد و تقویت رشته های بین رشته ای و مورد نیاز جامعه، توسعه رشته های جذاب و پرکاربرد در تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد و در رشته های جدید، راه اندازی سه رشته کارشناسی ارشد و چند رشته کارشناسی را هدف گذاری کرده ایم که امیدواریم به همه اهداف خود در این زمینه برسیم.

آنا: و سخن پایانی .

گل کارمنش: از حمایت ها و تلاش های مسئولان استانی و منطقه به ویژه رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، رییس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، امام جمعه گیلان غرب، فرماندار شهرستان و تمام افرادی که در شکوفایی و توسعه این دانشگاه تلاش کرده اند، سپاسگزارم.

امیدواریم بتوانیم با همکاری، همراهی و همدلی آحاد مردم و مسئولان، دانشگاه آزاد اسلامی گیلان غرب را به دانشگاهی که شایسته مردم است، برسانیم.

انتهای پیام/4103/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش از راه دور - آموزش - رییس دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد - از راه دور - دانشگاه - رییس دانشگاه - گیلان غرب - اسلامی - تقویت - طراحی - حضوری - کوتاه - آزاد - دوره - گیلان - رییس - مختلف - تکمیل - وضعیت - مقاطع - خبرگزاری - گفت وگو - برنامه - سال 1400 - تشریح - استان - آینده

آخرین اخبار سرویس:
سرگردانی یک میلیون نفر!

اصلاحات (سری سوم) دفترچه آزمون استخدام دانشگاه ها

دعوت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از مردم برای شرکت در انتخابات

کوچک ترین قاتل زنجیره ای جهان آزاد شد!

واکنش معاون فرهنگی دانشگاه آزاد به وعده یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری

نخستین ماهواره چوبی جهان در مدار زمین

دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزآباد در قاب تصویر

پژوهش و آموزش حکمت و فلسفه در حوزه سلامت گسترش می یابد

افتتاح طرح های عمرانی در دانشگاه یزد

چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد تراز بین المللی است

جذب نیرو در هلدینگ بین المللی در زمینه ارائه خدمات مخابراتی

واکسیناسیون ساکنان مناطق آزاد

فرهنگ ایرانی گرایش به جسمانی کردن اضطراب دارد

مهلت چهار ماهه به وزارت علوم برای گزارش ساماندهی مراکز آموزش عالی

اختلال رفتاری در خروجی نهاد دانشگاه

نحوه برگزاری امتحانات دانشجویان دانشگاه آزاد در سامانه «دان» اعلام شد

مرکز نوآوری و رشد شهرستان آمل به بهره برداری رسید

اهدای 204 عنوان کتاب، جزوه و پروژه تحقیقاتی به دانشگاه آزاد اسلامی اهر

تهران میزبان بخش مناطق «تئاتر دانشگاهی»

مطیعی: اعتبارات بازسازی خوابگاه ها هفته آینده به دانشگاه ها ابلاغ می شود

مرکز نوآوری علوم کشاورزی و دامی استان مازندران افتتاح شد

مطیعی: اعتبارات بازسازی و نوسازی خوابگاه ها هفته آینده به دانشگاه ها ابلاغ می شود

ثبت نام بیش از 41 هزار داوطلب در آزمون استخدامی وزارت علوم

تیپ فوق لاکچری کافه گردی «الناز شاکردوست»

دعوت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از مردم برای شرکت در انتخابات

اضافه شدن رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه آزاد خوزستان

سمت پیشنهادی همتی به ظریف مشخص شد

34 دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021 را بشناسید

اصلاحات (سری سوم) دفترچه آزمون استخدام دانشگاه ها

آخرین جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری در واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران

معرفی 34 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

آموزش اسمبلی پهپاد

دوره آموزش «آشنایی با غشاهای نانوساختار» برگزار می شود

آموزش نرم افزار Gams در بازار برق و سیستم های قدرت

بررسی وقفه واکه در زبان فارسی

دوره جامع آموزش طراحی سایت با وردپرس برگزار می شود

اصلاحیه سوم دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها

فیگور عجیب «گلزار» با لب های غنچه شده/ عکس

وعده انتخاباتی همسان سازی حقوق دانشگاه آزادی ها به شعبده بازی می ماند

بازدید محمدی از آزمایشگاه ها، تجهیزات و مراکز تحقیقاتی واحد یادگار امام خمینی(ره)

آخرین اخبار از وضعیت واکسیناسیون دانشگاهیان+ فیلم

اصلاحات جدید دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها منتشر شد

راه اندازی 10 آزمایشگاه مرکزی در مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامی

اصلاحیه سوم دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها

دعوت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از مردم برای مشارکت در انتخابات

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای آزمون استخدامی وزارت علوم اعلام شد

مهلت چهار ماهه به وزارت علوم برای گزارش ساماندهی مراکز آموزش عالی

مسابقه عکاسی دهه کرامت برگزار می شود

ورود دانشجویان به مطالعات میان رشته ای قرآنی با ارتقای کانون ها به دارالقرآن

اصلاحیه جدید آزمون استخدامی وزارت علوم منتشر شد/ ثبت نام 41 هزار نفر در آزمون

رویکرد علوم انسانی باید پژوهش محور و بر اساس نظریات بومی باشد

آموزش مدیریت منابع در متون علمی با نرم افزار اندنوت

صعود 66 پله ای دانشگاه ارومیه در نظام رتبه بندی دانشگاهی لایدن

تشکیل ستاد ویژه برای پیگیری تداوم آموزش های حضوری / دانشجویان دکتری در اولویت واکسیناسیون کرونا + فیلم

ستادی ویژه برای پیگیری تداوم آموزش های حضوری تشکیل شد / دانشجویان دکتری در اولویت واکسیناسیون کرونا + فیلم

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار سوم اصلاح شد/28 خرداد آخرین مهلت ثبت نام

مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر به عنوان «مرکز مشاوره برتر» معرفی شد

ساجدی: بودجه قطب های علمی با رسالت آن ها همخوانی ندارد / لزوم تغییر شیوه تشکیل قطب ها

اضافه شدن رشته های پزشکی به دانشگاه آزاد خوزستان به کجا رسید؟

فراخوان پذیرش تیم های نوآور و استارتاپی در شتابدهنده مرکز نوآوری صبا منتشر شد

شرایط واگذاری خوابگاه دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی در تابستان 1400 اعلام شد

شرایط واگذاری خوابگاه دانشجویی در تابستان 1400 اعلام شد

درخشش «آوای وصال» دانشگاه آزاد اسلامی در جشنواره ملی قرآن و عترت

بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می آورد

دانشگاه فرهنگیان یزد، در جشنواره «رویش» برتر کشوری شد

تصمیم دانشگاه های کره جنوبی برای برگزاری حضوری کلاس ها

اضافه شدن رشته های پزشکی به دانشگاه آزاد خوزستان به کجا رسید؟

اطلاعیه اعلام اصلاحات (سری سوم) دفترچه راهنمای آزمون استخدام پیمانی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال 1400

مهرعلیزاده از ادامه رقابت در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ثبت بین المللی هفت محصول فناورانه سلامت تولیدی در مازندران

مهرعلیزاده از ادامه رقابت انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

تلاش برای آغاز فعالیت حضوری کلاس های دانشگاه ها در مهرماه

استخدام نیروی جذب مرکز مشاوره تحصیلی

استخدام کمک نقشه بردار در یک پروژه بزرگ ساختمانی در فارس

دفترچه آزمون استخدامی اصلاح شد

نیرو خدماتی برای فروشگاه فرش عرش

سهم 5درصدی امتحانات پایان ترم در ارزشیابی دانشجویان

سهم 5درصدی امتحانات پایان ترم در ارزشیابی دانشجویان

دعوت به همکاری

برد ایران افتضاح ویلموتس را جمع کرد/ باخت به استرالیا دیگر زنگ خطر است

جزییات دست اول از واکسن «کووبرکت»/ قفل بانک مرکزی بر تجارت خارجی

معیشت اساتید بهبود یافته/عده ای وظیفه دارند که علیه دانشگاه آزاد سیاه نمایی کنند!

معیشت اساتید بهبود یافته/عده ای وظیفه دارند که علیه دانشگاه آزاد سیاه نمایی کنند!

لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند!

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه تهران با علیرضا زاکانی

جزییاتی از زمینه های پژوهشی و چالش های 3 برنامه علمی استان کرمان | سردار دل ها از طرح «پایش آزاد» چقدر سهم دارد؟

دیده شدن چهره ای مرموز در سطح سیاره سرخ

(ویدئو) جشن باشکوه فارغ التحصیلی دانشجویان در ووهان

آقا یا خانم - باریستا و کارآموز - کافی شاپ

استخدام رییس حسابدار و کارشناس اداری/ منابع انسانی در شهرک صنعتی شمس آباد

اولویت بندی تزریق واکسن دانشجویان اعلام شد

گزارش نشست «تجربه ی روابط عمومی های دانشگاهی در مواجهه با کرونا»

فیلم/ فرار همتی از صحبت با دانشجویان!

بیانیه شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان در اعتراض به کسر 20 درصد از حقوق دانشجومعلمان

گلایه دانشجومعلمان به کسر 20 درصد از حقوق شان در تمام سال

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 25 خرداد

فارس24| از قول بورسی رییسی تا سقوط آزاد همتی

استخدام کارشناس حسابداری در نورد میلان جم در تهران

استخدام مسئول دفتر در موسسه فرهنگی هنری آکام یاران اندیشمند در تهران

انتخابات باشکوه ترین جلوه دموکراتیک

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری

تقویت آموزش از راه دور | طراحی دوره های کوتاه مدت برای به روزرسانی آموزش های حضوری