موضوعات داغ: - تيم فوتبال پرسپوليس - عضو شوراي شهر مشهد - معاون علمي و فناوري رييس جمهوري - معاون علمي و فناوري رييس جمهور - پايگاه عين الاسد - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - شوراي شهر مشهد - عضو شوراي شهر - شهر زيرزميني - فرهاد مجيدي - ستاد انتخابات خراسان رضوي - ژوزه ساراماگو - متبركه - دورهمي هاي خانوادگي - محمود مطلق زاده - اشكودا - بيماران تنفسي - مديريت مصرف آب - فدراسيون فوتبال افغانستان - زابلي زاده - سلحشوري - نويسنده روسي - هواپيماي برقي

مطالب مرتبط:
کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه
کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه
کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه
کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه
کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 12:452021-05-15اقتصادي

کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه


یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تورم انتظاری تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود، گفت: با خودداری از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها می توان در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شد.

- معاملات بورس سومین هفته اردیبهشت ماه را با وجود خوش بینی های ایجاد شده در زمینه مصوبات سران قوا با روند نزولی آغاز کرد و مانند دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت بازار با واکنشی کوتاه مدت نسبت به اخبار خوش در زمینه حمایت از بازار همراه شد.

اکثر کارشناسان علت وجود بی توجهی معاملات بورس به تصمیمات اتخاذ شده را عدم اعلام زمان رسمی برای اجرایی شدن آن می دانند و معتقدند تا زمانی که اقدامات مدنظر به مرحله اجرایی نرسند نمی توان شاهد تاثیر آن در بازار و بازگشت معاملات به مدار صعودی باشیم.

به دنبال اظهارنظرهای مطرح شده از سوی فعالان بازار و بی توجهی بازار به تصمیمات اتخاذ شده، روز سه شنبه (21 اردیبهشت ماه) معاون اقتصادی رییس جمهوری خبر خوشی را برای حمایت از معاملات بورس اعلام و تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ کرد که بر اساس آن، مصوبات مربوط به سه بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام تعیین شده است.

طبق این ابلاغیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی 200 میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند.

همچنین مقرر شده است که به منظور حمایت از تأمین مالی بنگاه های اقتصادی از طریق بازار سرمایه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکت های سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری ها اقدام کند.

از دیگر مصوبات این ابلاغیه، سرمایه گذاری در خرید سهام شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه است که جزو مصادیق سرمایه گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی تلقی می شود.

انتشار این خبر، خوش بینی هایی را نسبت به روند بازار ایجاد کرد و کارشناسان معتقد بودند که انجام چنین اقدامی از سوی دولت، حکایت از حمایت دوباره ارکان حاکمیت نسبت به بازار سرمایه دارد که این موضوع می تواند اعتمادهای از دست رفته را برای ورود نقدینگی ها به این بازار بازگرداند و شاهد بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی باشیم.

در کنار ابلاغ این مصوبات مهم، خبر دیگری در زمینه تغییر دوباره دامنه نوسان و بازگشت آن به دامنه مثبت و منفی پنج در بازار منتشر شد که براساس وعده های داده شده قرار است دامنه نوسان از امروز (شنبه) از مثبت 6 و منفی دو به مثبت و منفی پنج تغییر کند.

در ابتدا این تصمیم سازمان بورس با توجه به وضعیت فعلی بازار با اعتراض های زیادی از سوی سهامداران همراه شد و اعلام کردند که به دلیل تداوم روند نزولی شاخص بورس با اجرایی شدن تغییر دامنه نوسان ضرر و زیان های سنگینی شامل حال سهامداران می شود و بهتر بود تا در وضعیت فعلی چنین اقدامی به مرحله اجرا نمی رسید.

به دنبال مطرح شدن چنین صحبت هایی از سوی سهامداران اکثر کارشناسان نظری واحد را نسبت به این تصمیم گیری سازمان بورس داشتند و معتقد بودند این تصمیم در موقعیت مناسبی اتخاذ شده است و سبب تعیین تکلیف و جمع آوری صفوف فروش می شود زیرا قیمت ها همیشه تا مرحله ای مشخص اصلاح می شوند و روند نزولی آنها نمی تواند تا نهایت ادامه دار باشد؛ بنابراین تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج اقدامی مثبت بود که می تواند به طور حتم بازار را به تعادل برساند.

تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تغییر دامنه نوسان به مثبت و منفی پنج درصد از جمله اقداماتی بود که نشان می دهد دولت و سازمان بورس همه تلاش خود را برای حمایت از این بازار به کار گرفتند و به دنبال آن هستند تا هر چه زودتر با کاهش هیجان های موجود در معاملات و ایجاد اعتماد برای ورود به این بازار، رونق دوباره ای را به این بازار ببخشند.

روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت امیرعلی امیرباقری امروز (شنبه) به روند معاملات بورس در هفته سوم اردیبهشت ماه اشاره کرد و افزود: در ابتدای هفته ای که گذشت تا حدودی فشار فرش در بازار حاکم بود اما روند بازار در اواسط و اواخر هفته تغییر کرد و توانست با جذب اعتماد برخی از سهامداران خرد جان تازه ای به خود بگیرد، همچنین از اواسط هفته شاهد خروج جدی پول از صندوق های با درآمد ثابت بودیم.

وی به پارامترهای مهم و تاثیرگذار بر روند بازار سهام اشاره کرد و گفت: موضوع نرخ ارز یکی از مهمترین پارامترهایی است که با تاثیر مستقیم بر روند بازار سهام همراه است.

به گفته امیرباقری، نرخ ارز اکنون در کشور از دو موضوع مهم تاثیر می پذیرد که نخستین عامل سیاست خارجی و نکته دیگر موضوع نقدینگی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بحث سیاست خارجی می تواند به لحاظ تکنیکالی تاثیرگذار بر نرخ ارز باشد، افزود: تقاضا و عرضه ارز ناشی از خوش بینی و بدبینی های سیاسی می تواند این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

مسایل تاثیرگذار بر تعیین نرخ ارز وی با اشاره به تاثیر حجم نقدینگی بر نرخ ارز گفت: با توجه به اینکه نقدینگی می تواند تاثیرگذار بر نرخ ارز باشد؛ بنابراین سیاست هایی که منجر به انبساط نقدینگی می شوند، تاثیرگذار بر نرخ ارز هم خواهند بود.

امیرباقری با اشاره به اینکه ممکن است به لحاظ تکنیکالی بعد از گشایش ها و توافقات صورت گرفته در حوزه سیاست خارجی فشار فروشی در کلیت بازار ارز ایجاد شود، افزود: حجم نقدینگی با این اتفاق افزایش پیدا می کند و به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد، به طور طبیعی در آینده در صورت شتاب این شیب افزایشی با افزایش نرخ ارز همراه خواهیم بود.

به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، یکی از مسایلی که باید مورد توجه قرار گیرد جلوگیری از سیاست سرکوب نرخ ارز است که در این زمینه باید اجازه داده شود تا نرخ ارز از دل بازار و عرضه و تقاضای واقعی نشات بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: بازار انتظار تورمی و حجم نقدینگی را در تعیین نرخ ارز دخیل می کند؛ بنابراین باید گاهی و هر چند سال یکبار با جهش قیمتی نرخ ارز مواجه باشیم.

امیرباقری اظهار داشت: یکی از مهمترین نکاتی که می تواند کانال معقول، مطمئن و بلندمدت را برای نرخ ارز ترسیم کند و فعالان اقتصادی را از شوک های ارزی در امان نگه دارد موضوع کنترل تورمی و پرهیز از سیاست دستوری نرخ ارز است.

بازار سرمایه، نخستین بازار تاثیرپذیر از انتخابات ریاست جمهوری این کارشناس بازار سرمایه به انتخابات ریاست جمهوری ایران و تاثیر آن بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و افزود: ماه آینده در حوزه داخلی با انتخابات ریاست جمهوری ایران روبرو هستیم که شخص رییس جمهوری با توجه به سیاست های مالی که در اختیار دولت قرار دارد می تواند تاثیرگذار بر نرخ بهره و تورم اسمی باشد.

وی تاکید کرد: به طور حتم سیاست هایی که رییس جمهوری بعدی در حوزه قیمت گذاری دستوری، کنترل قیمت ارز، کنترل نقدینگی و حرکت به سمت بازار باز دنبال می کند، می توانند تاثیر قابل توجهی را بر معاملات بازار سرمایه داشته باشند.

امیرباقری با بیان اینکه اکنون برنامه کاندیداهای رییس جمهوری با جزییات بیان نشده است و فقط به استراتژی بلندمدت خود بسنده کرده اند، تاکید کرد: در ابتدا باید در روزهای آینده مشخص شود که چه افرادی در انتخابات شرکت می کنند و چه برنامه ای برای بخش کلان اقتصاد و سیاست ایران خواهند داشت، زیرا بازار سرمایه نخستین بازاری خواهد بود که از این موضوع تاثیر می پذیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به نظر می رسد در حوزه سیاست خارجی امیدهایی در وین زنده شده باشد و در کنار آن رییس جمهوری هم از شکسته شدن تحریم ها در کشور خبر داده است، گفت: این مسایل منجر به روشن شدن افق سیاسی می شود و با گشایش افق سیاسی بحث انتظار تورمی و شوک ارزی از سر اقتصاد ایران باز خواهد شد، این عوامل وابسته به عوامل بنیاد اقتصادی ایران است که در راس آنها حجم نقدینگی وجود دارد.

وی اظهار داشت: تورم انتظاری که تحت تاثیر عوامل روانشناسی - اجتماعی است تا حدودی با روشن شدن افق های سیاسی آرام تر می شود و از حرکات هیجانی و ورود تقاضای سفته بازانه به بدنه بازارها خودداری می کند که این موضوع می تواند در کوتاه مدت و میان مدت مانع از شوک های تورمی و انتظاری در بازار شود.

ریسک متغیرهای فعلی بر روند بازار سهام امیرباقری با اشاره به اینکه اکنون متغیرهای فعلی ریسک به نسبت زیاد و ابهام سنگینی را بر بدنه بازار وارد می کنند، گفت: این امر باعث شده است تا تقاضای سنگینی در بازار ظاهر نشود مگر در برخی از سهام بنیادی که قیمت های جهانی به صورت اهرمی به کمک آنها می آید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در میان مدت و بلندمدت اتفاقات رخ داده یک سال اخیر بر بدنه بازار و از طرفی چشم اندازهای سیاسی و اقتصادی آتی تاثیر خود را به صورت مستقیم بر بدنه بازار سرمایه می گذارند.

وی با بیان اینکه راه صنایع و سهام از یکدیگر جدا می شوند و در بازار حرکت جمعی سهام که منتج به حرکت سنگین شاخص شود را شاهد نخواهیم بود، گفت: به احتمال زیاد مسیر یک صنعت با صنعت دیگر جدا می شود که این موضوع نویدبخش پیش روی بازار به سمت تحلیل محوری شدن خواهد بود.

امیرباقری ادامه داد: سرمایه گذاران باید در بازاری که عمده حرکت آن بر اساس تحلیل است از دید تحلیل و با توجه به پارامترهای حاضر و آتی در حوزه سیاسی و اقتصادی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

بازار سرمایه همچنان در راس توجه ارکان حاکمیت این کارشناس بازار سرمایه به مصوبات سران قوا و تاثیر مثبت آن بر روند بازار اشاره کرد و گفت: مصوبات سران قوا نشان می دهد که همچنان بازار سرمایه در راس توجه ارکان حاکمیت قرار دارد، دلسردی سهامداران از سرمایه گذاری در بورس و انتظار آنها برای کسب سودهای سنگین در بازار باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: سهامداران باید دید خود برای کسب سود از این بازار را از کوتاه مدت به میان مدت و بلندمدت تغییر دهند و روش تحلیل خود را از تورم محور به سود محور سوق دهند زیرا در این صورت می توان از فرصت های آتی بازار استفاده کرد.

امیرباقری با بیان اینکه نکته قابل توجه در زمینه مصوبات سران قوا تصمیم گیری های ضروری برای بازگشت عقلانیت به بازار و پرهیز از هیجان در بازار است، افزود: امکان دارد این اقدامات به دور از تزریق مستقیم نقدینگی به بازار باشد و از جنس اقدامات تشویقی و حمایتی باشد که به طور طبیعی این اقدام بسیار مطلوب تر از تزریق مستقیم نقدینگی به بدنه بازار است.

تضاد تزریق نقدینگی از طرف دولت به بازار با روح بازار آزاد این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تزریق مستقیم نقدینگی از طرف دولت به بازار در تضاد با روح بازار آزاد است، گفت: این اقدام ممکن است در کوتاه مدت با تاثیر مثبت بر روند بازار همراه باشد اما در میان مدت و بلندمدت تا زمانی که روندها در بازار شکل نگیرد ورود این نقدینگی در بدنه بازار بی تاثیر خواهند بود.

به گفته وی، اقدامات تشویقی و حمایتی سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس در میان مدت به بهبود روند، بازگشت عقلانیت به بازار و جلوگیری از هیجان در بازار کمک خواهد کرد.

امیرباقری ادامه داد: بهتر است سهامداران نسبت به این مصوبات خوش بین باشند و تا حدودی انتظارات خود را با واقعیات اقتصادی مطابقت دهند.


کلید واژه ها: بازار - معاملات بورس - معاملات - کارشناس - اقدامات - حمایت از بازار - بورس - تورم - بازار سرمایه - وضعیت بازار - کوتاه - روند نزولی - کارشناسان - اردیبهشت - زمان - توان - سفته - سران قوا - خوش بینی - تصمیمات - بازگشت - مصوبات - سرمایه - سیاسی - اعلام - حمایت - اخبار - اشاره - حرکات - همراه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش (برق صنعتی و روشنایی) در فروشگاه الکترو یارا در تهران

استخدام پیتزا زن اقا

کاردر. منزل با درامد. عالی

استخدام در شرکت بازرگانی معتبر

استخدام فروشنده پوشاک

استخدام بزرگ کادر فروش کارخانجات درنا

کارگر آقا جهت سالن تولید و انبار

ترسناک ترین بازی های جهان را بشناسید + تصاویر

کشف 188 هزار دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز

بازاریاب فروش مصالح ساختمانی

یک شرکت معتبر تولیدی راننده استخدام می کند :

ماماهستم،اماده همکاری باپزشک عمومی

صفر تا صد تدوین،طراحی،سایت،icdl

استخدام کارشناس فروش در شرکت پترو صنعت آرمان جهان پویا در تهران

استخدام تدوینگر حرفه ای در موسسه آموزشی موفقیت و انگیزشی در البرز

99 محرومیت دوپینگ برای ورزش ایران در 3 سال گذشته+ جزییات

استخدام نیروی خدماتی در شرکت میلان پارس فارمد در تهران

استخدام حسابدار در دانشنامه پینفوپدیا در خوزستان

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام ویزیتور با وام و حق ایاب ذهاب در شرکت تهران بوران در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در دانشنامه پینفوپدیا در آذربایجان شرقی

کاهش مجدد قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد

استخراج کنندگان رمزارز ها نصف برق تهران را مصرف می کنند

منشی خانم و تراشکار

کمک اشپز ماهر

استخدام سرپرست فروش برای برند لروکس

استخدام منشی و سوپروایزر دندانپزشکی

جوشکار آرگون مسلط به تولید میز و صندلی

استخدام سرپرست انبار در شرکت کیان تجارت آژیراک در تهران

استخدام ادمین اینستاگرام در شرکت عصر فرا ارتباط در خراسان رضوی

توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع طبیعی بی فایده است

رمزارز ها نصف برق تهران بزرگ را مصرف می کنند!

99 محرومیت دوپینگ برای ورزش ایران در 3 سال گذشته+ جزییات

اهدای جهیزیه به 510 نوعروس نیازمند اردبیلی

استخدام مدیر فروش و بازاریاب بیمه سامان

اشتغال و تولید با سرمایه گذاری در منزل

استخدام مشاورمبتدی و حرفه ای خانم اقا در املاک

استخدام کارمند فروش و کارپرداز در ایلیا خودرو خلیج فارس در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش (کالای تاسیساتی) و پشتیبان فروش در تهران

استخدام کارشناس فروش با پورسانت و بیمه در شرکت به نگار زرین کمر در تهران

استخدام بازاریاب آزمایشگاه با درآمد حداقل 10 میلیون در ماه در تهران

استخدام مسئول آزمایشگاه در شرکت پالایش نفت و قیر دژپا در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک مجموعه آموزشی زبان در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت فرآیند آفرین صنعت آسیا در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت رایکا کاویان رادین در تهران

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 31 خرداد 1400

توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع طبیعی بی فایده است

قیمت طلا امروز سه شنبه 1400/3/31

پیشنهادات تهران گردی برای تابستان کرونایی

واکسن های ایرانی کرونا به بازار جهانی راه خواهند یافت

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت تکران مُبَرِد (ایستکول) در تهران

استخدام حسابدار با بیمه و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

تورم عربستان روی دور صعودی

کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان

مشاور و رنج فروش آپارتمان

استخدام کارگر ساده در دانشنامه پینفوپدیا در تهران

کارگر ساده جهت فعالیت با چرخ

استخدام بازاریاب

استخدام فروشنده حرفه ای

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت تابش نور در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش و کارشناس برنامه ریزی پخش در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک گالری دکوراسیون داخلی در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت افق تجربه موج در تهران

استخدام کارمند فروش تلفنی مستقر در دفتر در ایتاکیت در تهران

حمل بیش از یک میلیون کالای اساسی از بندر امام

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در شرق تهران

خواص و مضرات سبزیجات فریز شده

استخدام محدود مدیر فروش بیمه

منشی خانم با روابط عمومی بالا و حقوق

استخدام کارمند (دورکاری)

استخدام بازاریاب و ویزیتور در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در اصفهان

منشی خانم برای آموزشگاه

استخدام کارشناس تولید، کارمند مالی، کارمند فروش، انباردار و کارگر ساده

استخدام ویزیتور محصولات غذایی

حمل بیش از یک میلیون کالای اساسی از بندر امام

کار در منزل شغل دوم فروش محصولات در منزل و محل کار

بازاریاب فروش

استخدام نیرو خانم و اقا جهت پخش و فروش کتاب

استخدام منشی فروش

فروشنده موبایل خانم / اقا باحقوق و مزایای

استخدام مدیر و نظافتچی برای خوابگاه دانشجویی

کسب درامد در منزل(غیرحضوری.واریزی روزانه)

تعدادی بازاریاب(آقا و خانم) مجرب محصولات آرایشی

همکار خانم جهت نوشتن متن بصورت دستی

استخدام تراشکار (فرزکار) در شرکت پک لوازم در تهران

استخدام فروشنده ترجیحا تمام وقت یا پاره وقت

جذب سرمایه در مجتمع تجاری موتورسیکلت

استخدام کارشناس فروش مویرگی در شرکت Ronix با بیمه تکمیلی در زاهدان

کاهش 21 درصدی واردات نفت چین از عربستان

استخدام کارشناس گمرک و ترخیص کالا و سرپرست تعمیرات الکترونیک در تهران

استخدام کارشناس فروش و مدیر فروش در کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

اتمام تزریق دُز دوم واکسن «پاستوکووک» / آغاز مطالعه اثربخشی، 2 هفته پس از تزریق دوم

مجمع عمومی فولاد بناب برگزار شد/ افزایش 72 درصدی تولید ذوب و نورد در سال 99

اتمام تزریق دُز دوم واکسن «پاستوکووک» / آغاز مطالعه اثربخشی، 2 هفته پس از تزریق دوم

استخدام بازاریاب و ویزیتور در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در اصفهان

استخدام کارمند فروش در یک فروشگاه در قم

استخدام کارمند فروش در شرکت پرشین قطعه در تهران

سفر به کاریز، زیباترین شهر زیرزمینی دنیا

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در دانشنامه پینفوپدیا در خوزستان

کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه

کاهش شوک های تورمی در بورس با کنترل تقاضای سفته بازانه