موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - حقوق بازنشستگان - مجلس شوراي اسلامي - يحيي گل محمدي - شوراي اسلامي - رييس جمهور ونزوئلا - شيلا خداداد - واژگوني اتوبوس - تامين اجتماعي - خوزه ماريا خيمنز - معارضين سوري - فرقه گرايي - جورجي واينالدوم - اينستاگرام نويد محمدزاده - مديركل كميته امداد استان تهران - شركت پانل - لغو رواديد - غذايي - قره سيد - مديركل امداد فارس - علي فكري - امامزاده عباس

مطالب مرتبط:
درگذشت مادر امام جمعه تبریز
پدر شهیدان باقرپور آسمانی شد
وداع با پیکر پدر شهیدان باقرپور در اشکنان
گفتاری درباره فرصت طلایی مادر شدن
پیام تسلیت آیت الله رییسی در پی درگذشت مادر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 09:302021-05-15پزشكي

متولدین جنین اهدایی از پدر و مادر ارث می برند؟


متولدین جنین اهدایی از پدر و مادر ارث می برند؟ روزنامه همدلی: کودکانی که با روش جنین اهدایی متولد می شوند، از پدر و مادر ثانویه یا همان والدین اهداگیرنده جنین ارث نمی برند، - روزنامه همدلی: کودکانی که با روش جنین اهدایی متولد می شوند، از پدر و مادر ثانویه یا همان والدین اهداگیرنده جنین ارث نمی برند، از طرفی طبق قانون هویت والدین اهداکننده جنین باید محرمانه باقی بماند.

مسئله ای که به نظر می رسد در مغایرت با حقوق کودکان است.

اگرچه زوج هایی که نمی‎توانند از اسپرم و تخمک خود فرزندآوری کنند به مدد استفاده از اسپرم، تخمک یا جنین اهدایی به آرزوی خود می رسند، اما کودکی که به این روش به دنیا می آید، در حقی مانند ارث بردن از والدین با مشکلات زیادی رو به رو می شود.

قانون اهدای جنین به زوج های نابارور در سال 1382 توسط شیخ مهدی کروبی رییس مجلس ششم برای نوشتن آیین نامه اجرایی به دولت وقت ابلاغ شد.

در مواد پنجگانه این قانون آمده که تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شوهر تنظیم و تسلیم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرایط ذیل مجوز دریافت جنین را صادر می کند.

(ماده 2) همچنین وظایف و تکالیف زوجین اهداگیرنده جنین و طفل متولد شده ازلحاظ نگهداری و تربیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

(ماده 3).

همچنین در بخشی از آیین نامه اجرایی این قانون که به امضای محمدرضا عارف، معاون اول دولت سیدمحمد خاتمی در سال 1383 ابلاغ شد آمده که دریافت، نگهداری و انتقال جنین های اهدایی در شرایط کاملاً محرمانه است.

(بند ت ماده 6) و ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهداکنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسرار دولتی به مراجع قضایی صلاحیت دار مجاز می باشد.

(ماده 10) البته باتوجه به این که از ابلاغ این قانون تنها 17 سال می گذرد احتمالاً فرزندانی که با روش جنین اهدایی به دنیا آمده اند هنوز به مرحله دریافت ارث نرسیده اند، اما با توجه به این که کلیه قوانین در ایران مبتنی بر دین مبین اسلام است و البته باتوجه به سکوت قانون درخصوص حق ارث این کودکان به نظر می رسد تعداد زیادی از آن ها در آینده با چنین مشکلاتی مواجه شوند.

ابهام این قانون در این است که طبق شرع و قوانین فرزندان فقط از کسانی که اصطلاحاً نسبت خونی دارند ارث می برند؛ بنابراین فرزندی که با روش جنین اهدایی متولد می شود از والدین ثانویه (اهدا گیرنده) ارثی نخواهد برد.

خبرنگار اجتماعی همدلی با طرح پرسشی از دفتر یکی از علمای قم این مسئله را پیگیری کرد.

او در طرح استفتا خود برای دفتر آیت الله مکارم شیرازی نوشت: آیا به فرزند حاصل از اسپرم، تخمک یا جنین اهدایی (IVF) ارث تعلق می گیرد؟ پاسخ دفتر ایشان به شرح زیر است: تلقیح نطفه بیگانه شرعا حرام است و فرزند حاصل نامشروع خواهد بود.

ولی چنانچه نطفه زن و شوهری گرفته و در خارج رحم ترکیب، سپس به رحم زنی تلقیح گردد این کار ذاتاً اشکالی ندارد.

ولی باتوجه به این که غالباً مستلزم لمس و نظر نامشروع است تنها در صورت ضرورت جایز است.

اما در هر حال فرزند متعلق به صاحب نطفه است و از آن ها ارث می برد.

هرچند بر مادر جانشین و شوهرش نیز محرم است.

همانطورکه دیده شد طبق قوانین شرع و براساس نظر دفتر آیت الله مکارم، فرزند متولد شده با جنین اهدایی از پدر و مادر جانشین ارث نمی برد.

با این وجود باز هم طبق قوانین هویت والدین اهداکننده جنین که با فرزند به دنیا آمده نسبت خونی دارند باید پنهان باشد و این مسئله سبب می شود فرزند متولد شده با روش جنین اهدایی (IVF) از والدین اولیه یا اهداکننده جنین هم هیچ ارثی نبرد.

ضمن این که یکی از دلایل پنهان نگه داشتن هویت والدین اولیه این است که شناسایی آن ها به لحاظ روحی برای فرزند متولد شده شرایط سختی را ایجاد می کند.

اما به نظرمی رسد قانون هم در این باره سکوت کرده و راه حلی پیشنهاد نکرده است.

خبرنگار اجتماعی همدلی این مسئله را به کمک فضای مجازی و استفاده از نرم افزار موبایلی واتس آپ با یک وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق کودکان درمیان گذاشت.

مونیکا نادی در پاسخ به پرسش های مطرح شده نوشت: قانون گذار متاسفانه در خصوص قواعد مربوط به نسب و قوانین ارث جنین اهدایی درقانون مربوطه سکوت کرده است و این موضوع درحال حاضر در ابهام به سر می برد، چراکه از نظر فقهی تفاسیر و نظرات متفاوتی وجود دارد.

او ادامه داد: به هر حال در قواعد عمومی قانون مدنی ایران، نسب از عوامل ارث هست؛ بنابراین بر حسب این که اسپرم یا تخمک اهدایی هست یا نه باید بررسی کرد که نسب جنین قابل انتساب به چه شخصی است و قواعد ارث را بر این اساس بین طرفین برقرار کرد؛ بنابراین می توان گفت که اصولاً مسئله توارث مبتنی بر ثبوت نسب است و در هـر مـورد کـه رابطه نسبی ثابت باشد، توارث نیز ثابت خواهد بود.

در مورد جنین اهدایی هم به طور معمول اگر صاحب اسپرم و صاحب تخمک افراد دیگری به غیر از صاحب رحم باشند، معمولا رابطه نسبی بین صاحب رحم و کودک برقرار نمی شود و اصولا، چون ارائه مدارک و هویت اهداکنندگان مخفی انجام می شود مشکلاتی ایجاد می کند.

مخصوصا این که ملاک قانون گذار در تشــخیص نسـب، ضابطه عرفی هست یعنی تکوین یک انسان از اسپرم پدر و تخمک مادر.

وی تصریح کرد: به هر حال به نظر من حقوق اساسی یک کودک در چنین شرایطی در معرض تضییع قرار می گیرد و لااقل می شود براساس تحلیل عقلی و از منظر عدالت و انصاف این کودک را دارای نسـب قـانونی و شـرعی و از جملـه وراث دانست، البته در عمل من تا این لحظه با کِیسی که این مشکلات را داشته باشد مواجه نشده ام، چراکه احتمالاً به قول شما هنوز این بچه ها به مرحله مشکلات عملی نرسیدند.

شاید حل این مشکل برای فرزندان متولد شده از روش جنین اهدایی راهی نداشته باشد جز صدور فتوا های جدید، چراکه ارث در شرع از حقوق هر انسان محسوب می شود و نباید کسی را از این حق محروم کرد.

دراین باره پیمان حاج محمود عطار، وکیل پایه یک دادگستری درخصوص ارث به روزنامه همدلی می گوید: باتوجه به این که فلسفه حقوقی و فقهی ارث در کتاب مقدس قرآن، رویه اهل بیت (ع) و فتاوای فق های تشیع بر این منوال است که ارث به عنوان پشتوانه و امنیت مالی وراث بعد از فوت مورث می باشد، یعنی قانون ارث در اسلام برخلاف قوانین ارث در کشور های غیرمسلمان که در آن شخص می تواند علی رغم داشتن پدر و مادر، فرزندان و همسر اموال خود را به صورت 100 درصد به اشخاص ثالث که هیچ ارتباط نسبی و سببی با آن ها ندارد بدهد، اما در اسلام یک پیشرفت قانونی وجود دارد که شخص بعد از فوت صرفاً می تواند یک سوم اموال خود را به عنوان وصیت به اشخاصی غیر از مورثه بدهد و دو سوم باقی مانده به صورت قهری و اجباری متعلق است به بستگان نزدیک فرد مانند همسر، فرزندان و پدر و مادر که در صورت نبود آن ها به طبقات بعدی ارث منتقل خواهد شد.

وی درخصوص شرایط تعلق گرفتن ارث به کودکان متولد شده با جنین اهدایی ادامه می دهد: باتوجه به جمیع شرایط درخصوص حقوق ارث برای کودکانی که بعد از تولد آن ها از طریق طی کردن مراحل قانونی در بهزیستی به والدین دوم تحویل داده می شوند یا درخصوص کودکانی که به کمک روش های بارداری مانند اهدای جنین از پدر و مادر دیگری به پدر و مادر اهداگیرنده داده می شوند طوری که آن ها عهده دار کلیه امور مربوط به نوزاد هستند و کلیه مراحل پیشرفت اجتماعی او را فراهم می کنند می توان انتظار داشته باشیم که درچنین شرایطی فق های محترم حوزه های علمیه و قوانین درباره ارث بری چنین فرزندانی از والدین ثانویه ورود کنند و فتوا های جدید خود را اعلام کنند تا مشکل ارث بری فرزندان متولد شده با جنین اهدایی از والدینی غیر از والدین اصلی خود رفع شود.

لذا از آن جایی که این فرزندان خودشان در متولد شدن با روش جنین اهدایی هیچ سهم و نقشی ندارند، نباید از حقوق ارث بری محروم شوند.

همچنین برای این که این کودکان در مراحل بعدی زندگی شان با مشکلات روحی و نگرانی های زیادی درباره هویت خود مواجه نشوند، نیاز به اصلاح قانون باتوجه به فتوا های به روز شده احساس می شود.

قوانینی که این فرزندان را به هر طریقی (شرعی و قانونی) متعلق به والدین اهداگیرنده جنین بداند تا مشکلات ارث بری برای شان ایجاد نشود.


کلید واژه ها: جنین - پدر و مادر - اهدای - اهدایی - والدین - کودکان - مادر - زوج های نابارور - روزنامه - نامه - ثانویه - حقوق کودکان - اسپرم - قانون - اهدای جنین - مهدی کروبی - اهداکننده - فرزندآوری - رییس مجلس - آیین نامه - همان - تخمک - مجلس ششم - محرمانه - استفاده - مشکلات - مغایرت - کودکی - نوشتن - کروبی

آخرین اخبار سرویس:
قهوه برای حفظ سلامت کبد مفید است

داروهای نازایی، خطر سرطان سینه را افزایش نمی دهند

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی / بستنی وانیلی / بستنی شکلاتی و بستنی میوه ای به روش ساده خانگی + عکس

تسخیر سفره ایرانی با تحفه های چرب و گلوگیر فرنگی

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

استخدام افسر ایمنی در یک شرکت معتبر تولیدی در فارس

واکسن های کرونا دوره قاعدگی زنان را تحت تاثیر موقت قرار می دهد

نکاتی که در تزریق واکسن کرونا باید رعایت شود

دلایل شیوع زخم بستر چیست؟ + روش های درمان

مصونیت طولانی در برابر کرونا با واکسن یا ابتلا به عفونت؟

استخدام کارشناس بیهوشی در بیمارستان خیریه ولی عصر (ع) در تهران

استرس شغلی چگونه شانس ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد؟

ماسک عامل نارسایی تنفسی نیست

تاثیر واکسن کرونا روی خانم ها

با این روش ها در گرمای تابستان بهتر بخوابید

آمار جهانی از همه گیری کووید19

کنترل باکتری روده با کمک یک رژیم غذایی کم کالری

خطر ابتلا به کرونای هندی در خوزستان جدیست

دردسر بزرگ برای شطرنج ایران در آستانه جام جهانی روسیه

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

تزریق 15000 دز واکسن کرونا در روزهای گذشته در کرمانشاه

آمریکا/ ثبت بیش از 1200 مورد التهاب عضله قلب پس از تزریق واکسن کرونای فایزر و مدرنا

آغاز روند واکسیناسیون افراد بالای 18 سال در ترکیه

استخدام ادمین پیج گیاه دارویی در شرکت گیاه دارویی شفا در اصفهان

واکسن های کرونا دوره قاعدگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهند

معجزه عرق کاسنی و شاتره در روزهای گرم

رهبر انقلاب در روز های آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

تسخیر سفره ایرانی با تحفه های چرب و گلوگیر فرنگی

زنان 2 برابر مردان دچار التهاب مفاصل می شوند

زنان 2 برابر مردان دچار التهاب مفاصل می شوند

زنان 2 برابر مردان دچار التهاب مفاصل می شوند

واردات 2 میلیون دز واکسن کرونای هلال احمر کامل شد

واردات 2 میلیون دز واکسن کرونای هلال احمر کامل شد

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

کنترل باکتری روده با کمک یک رژیم غذایی کم کالری

نکاتی که در تزریق واکسن کرونا باید رعایت شود

تعداد مبتلایان روزانه کرونا در سیستان و بلوچستان 4 رقمی شد

کدام شغل موجب ابتلا به آلزایمر می شود؟

افزایش آمار بستری های مشکوک به کرونا در یزد

سوسیس و کالباس این برند را نخرید و نخورید / هشدار آلوده بودن !

تعداد مبتلایان روزانه کرونا در سیستان و بلوچستان 4 رقمی شد

اجازه خلل دارویی به بیماران کرونایی را نداده ایم

خوراکی های سیاه رنگ که باید در رژیم غذایتان باشد

سالمندان نگران دریافت دوز دوم واکسن خود نباشند

رهبر انقلاب در روز های آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

چرا باید مصرف غذاهای فرآوری شده را محدود کنیم؟

ورود یک میلیون دُزواکسن کرونا به کشور

استخدام راننده بدون نیسان در یک شرکت پخش مواد غذایی در تهران

تعداد بیماران تب مالت در تربت جام به 647 نفر رسید

میگرن با افزایش احتمال بروز عوارض بارداری مرتبط است

آخرین وضعیت کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد

موقع ورزش این خوراکی ها را بخورید و چربی بسوزانید

آمار جهانی همه گیری کرونا / ابتلای بیش از 180 میلیون نفر به کووید-19

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

تغذیه در دوره نقاهت کرونا؛ پس از بهبودی چه بخوریم؟

علت جان باختن پسر 11 ساله حاجی آبادی چه بود؟

طرز تهیه اسلایس زردآلو، آلبالو و گردو

دیابت در کمین چاق هاست؛ حتی پس از لاغر شدن

بازداشت راننده اتوبوس واژگون شده خبرنگاران

استخدام موزع و کارگر انبار (کارگر موزع) در مواد غذایی هوفرد (بدر) در اصفهان

کرونای هندی را جدی بگیرید

استخدام 12 عنوان شغلی در بیمارستان ایرانمهر در تهران

مشکل پنهان و نگران کننده برای چشمانی که قی می کند

استخدام ایسوزو و نیسان با راننده

نوشیدن قهوه برای حفظ سلامت کبد مفید است

افزایش 5 تا 10 درصدی مبتلایان به کروناویروس در گیلان

با این روش هایی در گرمای تابستان بهتر بخوابید

خواص باورنکردنی «هلو»

برداشته شدن حق انحصار در صنف داروخانه ها

سازمان بهداشت جهانی: می توان کودکان را در برابر کرونا واکسینه کرد

مواد آرایشی عامل سرطان است

ورود یک میلیون دز واکسن کرونا به کشور

شروع درمان نیازی به مثبت بودن کرونا ندارد/انکار ابتلا به کرونا علت فوت برخی جوانان

جهانپور:واکسیناسیون ایرانیان تا پایان زمستان تکمیل می شود

تسلیت نمکی درپی درگذشت دو خبرنگار محیط زیست

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

تامین ایمنی و سلامت مردم اولویت اصلی سازمان استاندارد

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

زنان 2 برابر مردان به بیماری آرتریت روماتویید مبتلا می شوند

داروی نازایی، خطر سرطان سینه را افزایش نمی دهد

راننده اتوبوس حامل خبرنگاران بازداشت شد

زنان دو برابر مردان دچار التهاب مفاصل می شوند

دود سیگار و آلودگی هوا با بیماری آرتروز مرتبط هستند

ثبت 1032 مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

راننده اتوبوس حادثه دیده خبرنگاران بازداشت شد

حضور سالمندان در صف های شلوغ و طولانی برای نوبت گرفتن تزریق واکسن!/ وزارت بهداشت به ما بی حرمتی کرد/ احساس تحقیرشدگی دارم+ عکس

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

ماسک عاملی برای نارسایی تنفسی نیست

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت فرتاک سازه سلامت در تهران

خواص شگفت انگیز زرشک را دست کم نگیرید.

ماسک عاملی برای نارسایی تنفسی نیست

پیشگیری از بروز گونه های مسری کرونا با ترکیب 2 آنتی بادی

نکاتی که در تزریق واکسن کرونا باید رعایت شود

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران

10 ماده غذایی که اگر در یخچال بگذارید، خراب می شوند

بعد از تزریق واکسن کرونا چه نکاتی را رعایت کنیم؟

مهم ترین و اصلی ترین دلایل دل درد چیست؟

متولدین جنین اهدایی از پدر و مادر ارث می برند؟

متولدین جنین اهدایی از پدر و مادر ارث می برند؟