موضوعات داغ: - يك چهارم نهايي - استقلال و پرسپوليس - بدهكار بانكي - پرسپوليس و استقلال - يك چهارم نهايي جام حذفي - كتايون رياحي - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - مهران مديري - پرداخت حقوق - مراسم قرعه كشي - پروژه هاي صنعتي - بازي موبايل - افشين استوار - شهردار بيرجند - سالومه - سخنگوي ستاد ملي كرونا - وصيت نامه سردار - مارتين كوپر - ريچارد ميلز - پيش دبستان - حمل و نقل هوايي - معاون بهره برداري ذوب آهن اصفهان - محروميت تماشاگران

مطالب مرتبط:
16 داوطلب شوراهای شهرهای گتوند در هیات نظارت خوزستان رد صلاحیت شدند
هیات نظارت مازندران صلاحیت 21 داوطلب شورای شهرهای آمل را تایید کرد
عراقچی:برافراشتن پرچم رژیم اشغالگر قدس در دفاتر دولتی اتریش دردناک است
مشاهده پرچم اسراییل بر فراز ساختمان های دولتی در وین دردناک است
صلاحیت 54 نفر از داوطلبان شورای شهر اهواز در هیات نظارت خوزستان رد شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 04:102021-05-14پزشكي

نظارت بر رعایت اخلاق در پژوهش نباید دولتی باشد


عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است.

- عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است.

در ایران، این نهاد، زیرمجموعه ای از دانشگاه ها و یا زیرمجموعه ای از وزارتخانه های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

دکتر سید محمد میری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازنیچر در خصوص تقلب سیستماتیک در مقالات برخی کشورها از جمله ایران" گفت: به نظر من گزارش نیچر درباره ی ایران مغرضانه نوشته نشده و مبتنی بر شواهد است و حتی در این گزارش از ایران صرفاً نوک قله ی کوه یخ را نشان داده شده است.

ما مقاله ای که بتواند به طور دقیق درصد فساد در پژوهش و نشر ایران را مشخص کند نداریم.

علت این امر هم آن است که سیستم پژوهش و تحقیقات وابسته به دولت است و از آن جایی که دولت، تمایلی به بیان حقایق مربوط به فساد در پژوهش و نشر را ندارد پس اجازه ی تحقیقات درست و صادقانه به بررسی فساد را نمی دهد.

وی افزود: ما در کشور، در حوزه اخلاق در پژوهش مشکل ساختار داریم.

یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است.

در ایران، این نهاد، زیرمجموعه ای از دانشگاه ها و یا زیرمجموعه ای از وزارتخانه های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

بنابراین ساختار رسیدگی به این مسائل ایراد دارد.

بدون استقلال این نهادهای قانونی، هیچ گاه نمی توانیم به حداقل استانداردهای دنیا در عرصه پژوهش دست یابیم.

مدیرعامل انتشارات کوثر با طرح این پرسش که چطور انتظار داریم همان عضو هیئت علمی که در کمیته اخلاق در نشر سمتی دارد، به تخلف خود و یا همکارش درست رسیدگی کند؟ گفت: ما باید مانند کمیته ها و دادگاه های انتظامی که برای پزشکان در کشور داریم نهادهایی مستقل از وزارتخانه های علوم و بهداشت برای رسیدگی به وضعیت اخلاق در پژوهش داشته باشیم.

اگر رییس یک دانشگاه تخلف پژوهشی می کند اولین جایی که قرار است به آن رسیدگی کند کمیته ی اخلاق در نشر آن دانشگاه است که زیرمجموعه وی محسوب می شود.

وقتی معاون تحقیقات و فناوری یا معاون آموزشی وزیر بهداشت یا حتی خود شخص وزیر در کشوری مانند ژاپن تخلف پژوهشی کوچکی می کند، هم عذرخواهی می کند و هم مجبور به استعفا می شود.

در کشور ما مکرراً موارد تخلف در اخلاق پژوهش و نشر از معاونین وزرا، وزیر و روسای دانشگاه ها دیده شده است! در همین یک سال اخیر چندین مورد تخلف پژوهشی از افراد صاحب منصب وجود داشته است که رسیدگی به آن صورت نگرفته است به این دلیل که مسئولان رسیدگی به این تخلف ها، زیرمجموعه ی این افراد صاحب منصب بودند! وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ی نقش مطبوعات و رسانه های آزاد در مقابله با تخلفات علمی گفت: مطبوعات و رسانه های آزاد، به سلامت جامعه کمک می کنند.

مطبوعات آزاد یعنی یک تحقیق میدانی درست با بودجه ی مناسب و انتشار آن تحقیق به طور دقیق.

تحقیقات مستقل در خصوص فساد در پژوهش های علمی در ایران وجود ندارد.

میری در پاسخ به سوالی درباره ی اجبار به مقاله نویسی در آموزش عالی ایران بیان کرد: این سیستم ارزشیابی در کشور ما دو ایراد اساسی دارد.

اول این که مشابه این سیستم ارزشیابی استاد و دانشجو در هیچ جای دنیا وجود ندارد یعنی ساخته و پرداخته ی ذهن بیمار عده ای از مسئولین با تفکر مدرک گرایی است.

من به این روند، سرطان "اچ ایندکس" می گویم.

سایت علم سنجی در وزارت بهداشت، یکی از بزرگترین ظلم هایی بود که این نهاد به بدنه علمی کشور کرد.

چه لزومی دارد اطلاعات دقیق و جزیی اعضای هیئت علمی را در یک سایت منتشر کنیم؟ این کار امنیت اطلاعات ما را در خطر قرار می دهد.

اما موضوع مهم تر این است که ما به جای کیفیت علم، در حال رشد دادن به کمیت علم هستیم.

عضو هیئت علمی و دانشجوی ما، شب ها خواب "اچ ایندکس" را می بیند و هدفشان این است که هر روز "اچ ایندکس" خود را بالاتر ببرند.

این یعنی اعضای هیئت علمی را از داخل به سرطانی به نام "اچ ایندکس" مبتلا کرده ایم و داریم آن ها را از بین می بریم.

متاسفانه مدرک گرایی یک بیماری قدیمی در کشور ماست و به ویژه در هشت سال اخیر به اوج خود رسیده است.

ارزشیابی لازم است اما چرا باید برای ارزشیابی متکی به عدد و رقم شویم؟ چرا برای ارزشیابی معیارهای کیفی را در نظر نگیریم؟ درست است که ما impact factor داریم اما دنیا impact factor را کنار گذاشته و شاخص تاثیر اجتماعی یک مقاله را معرفی کرده است.

این محقق ادامه داد: ما باید بدانیم مقاله هایی که می نویسیم در زندگی مردم چه تاثیری گذاشته است.

شاخصی با عنوان altmetrics ابداع شده است که بررسی می کند یک مقاله در زندگی روزمره مردم و اخبار چه قدر اثر گذاشته است.

ما در کشور خودمان با هدف و سوءنیت مشخصی داریم علم را از داخل پوک می کنیم! دشمنان ما دارند برنامه ریزی می کنند تا علم را از داخل بپوسانند.

یکی از روش های آن هم این است که عضو هیئت علمی به جای آن که به اثربخشی مقاله فکر کنند، معتاد به "اچ ایندکس" و دانشجو، معتاد به "مقاله نویسی" شده است.

وی خاطرنشان کرد: دریافت کنندگان جایزه نوبل تعداد مقالات بیشتری نوشته اند یا وزیر بهداشت و معاونان وی؟ فکر کردن به پاسخ این سوال باعث می شود به اهمیت یا بی اهمیتی تعداد مقالات پی ببریم.

میری با بیان این که دو نوع درمان کوتاه مدت و بلندمدت برای مقابله با تخلفات علمی وجود دارد افزود: درمان بلندمدت، تغییر ساختار است و درمان کوتاه مدت، استفاده از مجرای قانونی است.

در طی چهار سال گذشته که قانون مقابله با تخلفات علمی توسط همه ی نهادهای مسئول تایید و به وزارتین علوم و بهداشت ابلاغ شده است، بسته شدن چند سایت و شرکت مقاله نویسی را در جراید خوانده اید؟ چرا گزارش دقیقی از برخورد با این اماکن و معرفی به نهادهای قضایی در وب سایت دو وزارت خانه ی علوم و بهداشت وجود ندارد؟ تقلب در این زمینه باید به اطلاع همگان رسانده شود.

مدیرعامل انتشارات کوثر ادامه داد: در خصوص قضایایی که منجر به بین المللی شدن تخلفات علمی ایرانیان می شود را تا چه حد پیگیری کردیم؟ 58 مقاله در نیچر سه سال پیش ریترکت شد!؟ آیا تا امروز پرونده ای در مراجع قضایی برای سه یا چهار نفری که نقش اصلی را در این تخلفات داشتند و هویت آن ها برای همه ی افراد پیگیر مشخص است، ایجاد شد یا نه؟! آن ها کما فی السابق مشغول ادامه امور تخریبی خود علیه علم کشور هستند! اگر این افراد به مراجع قضایی معرفی شدند چرا گزارش آن به مردم اعلام نشد؟! قبل از این که نیچر در مقاله ی خود از تخلف کشوری صحبت کند، موظف است به بالاترین مقام کشور نامه ای ارسال کند و آن ها را دعوت به گفت وگو درباره ی مشکل کند.

چرا وزارت علوم یا بهداشت یا نهاد دیگری که این نامه را دریافت کرده پاسخی به این نامه ندادند؟! اگر پاسخ می دادند باید در مقاله ذکر می شد.

اگر نهاد پیگیر اخلاق در نشر یک نهاد مستقل بود ما پاسخ قطعی ای برای این پرسش داشتیم.

این محقق در پایان در پاسخ به پرسشی درباره ی تاثیر تخلفات علمی پژوهشگران ایرانی در مجلات بین المللی گفت: باید بررسی شود چند نویسنده ایرانی بعد از اعلام خبر نیچر مبنی بر سلب اعتبار از 58 مقاله ایرانی پس از ارسال مقالات خود به مجلات با fast reject با دلایل نامعلوم رد مقاله ِشان روبه رو شدند؟! و چند مجله ی ما به دلایل نامعلوم از پایگاه های نمایه سازی بازماندند؟! انتهای پیام
کلید واژه ها: اخلاق در پژوهش - دانشگاه علوم پزشکی ایران - دانشگاه علوم پزشکی - اخلاق - ایران - پژوهش - دانشگاه - دانشگاه علوم - در ایران - علوم پزشکی - وزارتخانه - رسیدگی - هیئت علمی - مشکل - دنیا - متفاوت - مشکلات - سید محمد میری - ساختار - علوم - فساد - رعایت اخلاق - پزشکی - مرجع قضایی - دانشگاه ها - سیستماتیک - محمد میری - سایر - بیان - علمی

آخرین اخبار سرویس:
هشدار وزارت بهداشت درباره خطر گسترش دوباره کرونا در فارس

سوگند فرشته ی نجات 5 نفر شد

فیلم/ تامین محموله میلیونی واکسن های کرونا تا پایان هفته

آمار کرونا آذربایجان غربی 23 خرداد؛ 6 فوتی و 285 ابتلای جدید

پوشش 92.5 درصدی واکسیناسیون کرونای افراد بالای 70 سال در ارومیه

ورود 3 میلیون واکسن کرونا به کشور

پوشش 92.5 درصدی واکسیناسیون کرونای افراد بالای 70 سال در ارومیه

کاهش 20 درصدی فوتی های کرونا در کشور

60 درصد اهدا کنندگان خون، اهداکننده مستمر هستند

اتفاق وحشتناک و باور نکردنی در اتاق زایمان + فیلم

اهدای خون سخنگوی وزارت بهداشت برای نخستین بار

تغییر در عادات غذایی تا 70 درصد بار سرطان روده را کاهش می دهد

7 روش برای بزرگ کردن آلت تناسلی

شهید مدافع سلامت «حسین هادوی» یکی از اهداکنندگان مستمر خون بود

بحران تامین دز دوم واکسن کرونا

درخشش کمک های خیرین فارس در بحران کرونا

افزایش 11 درصدی بستری های کرونا در کرمانشاه

اگر زیاد می نشینید و کم راه می روید حتما این مطلب را بخوانید

تغییر در عادات غذایی تا 70 درصد بار سرطان روده را کاهش می دهد

آمار کرونا زنجان 23 خرداد؛ 3 فوتی و 94 ابتلای جدید

هشدار دامپزشکی در خصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

مصرف روغن های جامد باعث سکته قلبی می شود

شناسایی 66بیمار مبتلا به کرونا دراستان چهارمحال وبختیاری

هشدار دامپزشکی برای پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

وضعیت کرونا در اهواز عادی نیست

نیروی کنترل کیفی خانم برای واحد آرایشی بهداشتی

استخدام بازاریاب فروش محصولات سلامت محور

استخدام منشی و کارمند خانم لوازم آرایشی و بهداشتی

آمار مبتلایان به کووید 19 در زنجان به 91 هزار و 157 نفر رسید

پایش بیش از 363 هزار مسافر در مبادی مرزی کشور

پیوند موفقیت آمیز مغز استخوان در موش ها با تکنیکی جدید

فوتی های کرونا در استان همدان به 2223 نفر رسید

امکان تزریق دز دوم با واکسن ایرانی؟

اختلال شخصیت وابسته چیست؟ + تشخیص، علائم و درمان

ویروس کرونا خطر جانی برای جنین دارد؟

چه افرادی نباید تربچه بخورند؟

امکان تزریق دز دوم با واکسن ایرانی؟

هشدار به زنان بارداری که استامینوفن مصرف می کنند!

جدیدترین آمار بستری های کرونا در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی سمنان

ثبت 2 فوتی ناشی از کرونا در ایلام

ببینید | تامین محموله میلیونی واکسن های کرونا تا پایان هفته

نسخه نویسی الکترونیکی بین پزشکان خانواده مازندران اجرا می شود

کاهش 10.5 درصدی موارد بستری بیماران کرونا

«کته گوشت و قارچ»؛ یک وعده لذیذ و مغذی

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / یکشنبه 23 خرداد 1400

92.5 درصد افراد بالای 70 سال در ارومیه واکسینه شدند

آمار کرونا مازندران 23 خرداد؛ 58 بهبودیافته و 41 بستری جدید

چه کسانی نباید تربچه بخورند؟

تاثیر گیاه خواری بر نوع حاد کرونا

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 23 خردادماه؛ 2 فوتی و 67 ابتلای جدید

6 مورد ابتلای محلی و 28 مورد ابتلای وارداتی به کرونا در چین

درسگفتار «جنون: برآمدن دانش ها و نهادها» برگزار می شود

عوارض خطرناک نوشیدن به اندازه آب برای بدن

سردرگمی و افزایش استرس و اضطراب

پویش اهدای خون دانشجویان علوم پزشکی برگزار می شود

آخرین وضعیت محسن کیایی در بیمارستان

اگر زیاد می نشینید حتما این مطلب را بخوانید

راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا پس از دریافت واکسن

بازیکنان و کادر فنی تیم ملی فوتسال واکسینه شدند

طرز تهیه ساندویچ مرغ با چاشنی به همراه نحوه پخت آن

اعضای تیم ملی فوتسال واکسینه شدند

خداحافظی با تمامی دفترچه های بیمه سلامت/ بیمه شدگان با شماره گیری *1666# میتوانند از وضعیت خود آگاه شوند

39 بیمار کرونایی با وضعیت وخیم در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های بابل بستری هستند

راه های پیشگیری از ابتلا به کرونا پس از دریافت واکسن

هوش مصنوعی، زنده ماندن بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش بینی می کند!

استخدام فیلمبردار و ادیتور حرفه ای

شیرخام را بجوشانید

پوشش 92 درصدی واکسن کرونای افراد بالای 70 سال در ارومیه

یک دستگاه سقفی مبتلایان به کرونا را ظرف 15دقیقه شناسایی می کند

4 میلیون و 327 هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را زده اند

دستگاه سقفی مبتلایان به کرونا را ظرف 15دقیقه شناسایی می کند

ایمنی از کرونا تا چه زمانی پس از واکسن در بدن باقی می ماند؟

کمبود این ویتامین منجر به اعتیاد می شود!

مقابله ترکیه با کرونا، اقدام عجیب مخالفین واکسیناسیون

دفترچه سوالات آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه منتشر شد

تامین هر دارویی با قیمت استاندارد و تحویل به وزارت بهداشت

اتفاقات عجیب و باور نکردنی که در دنیا رخ داده است + تصاویر

پوشش 92 درصدی واکسن کرونای افراد بالای 70 سال در ارومیه

187 فوتی و 8195 ابتلای جدید کرونا در کشور

حذف دفترچه های کاغذی بیمه سلامت از ابتدای تیر

موسیقی قبل از خواب چه بلایی سرتان می آورد؟

پیش بینی زنده ماندن بیماران کرونایی با هوش مصنوعی

معرفی انواع افزودنی های مجاز خوراکی

کم آبی بدن چطور باعث چاقی و بیماری شما می شود؟

کرونا جان 187 نفر دیگر را گرفت

10 اشتباه رایج در شستن صورت

اگر زیاد می نشینید و کم راه می روید حتما این مطلب را بخوانید

دیسک کمر چیست؟

هیچ واکسنی به طور کامل موثر و بدون عارضه نیست

شهرستان قاین قطب باغات آلبالو

درمان کرونا با نانو مواد مبتنی بر کربن

نتایج یک مطالعه: ویروس کرونا می تواند در سطوح نزدیک بیماران زنده بماند

ثبت روز بدون فوتی کرونا در قم بعد از حدود 70 روز

گیاهخواری چه تاثیری بر نوع حاد کووید 19 دارد؟  

امداد رسانی هوایی به مصدوم انفجار پیک نیک در مرند

سفر به مشهد ممنوع شد؟

انبه بخورید و خوش اندام شوید

مزایای مصرف روزانه ماست هنگام صبح

اگر زیاد می نشینید این مطلب را بخوانید

پویش «نذر خون» در کتابخانه های عمومی تهران برگزار می شود

نظارت بر رعایت اخلاق در پژوهش نباید دولتی باشد

نظارت بر رعایت اخلاق در پژوهش نباید دولتی باشد