مطالب مرتبط:
زندگی چهره ماندگار رییس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دو عکس منتشرنشده از دوران جوانی اش
هدف پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ایجاد قطب علمی در کشور و تحول در علوم انسانی اسلامی است
چهره ماندگار علمی و هنری اصفهان بر اثر ابتلا به بیماری کووید-19 درگذشت
حمید سلیمانی مهر مسئول بسیج اساتید دانشگاه علوم و تحقیقات شد
چهره متبسم کودک شهید فلسطینی که دل جهان را لرزاند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 07:052021-05-14سياسي

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه


آیت الله دکتر علی شیخ الاسلامی، مفسر قرآن ، و چهره ماندگار ادب فارسی و رییس پیشین دانشگاه تربیت معلم، عضو قطب ادبیات عرفانی دانشگاه تهران و رییس پیشین دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، - صبح پنجشنبه ( 23 اردیبهشت 1400 ) آسمانی شد.

دکتر شیخ الاسلامی روحانی 85 ساله ای بود که با صدایی آرام و شخصیتی ملایم ، معتدل، نرم خو ، و بی تکلف ، دارای خوی لطیف و ذوقی شاعرانه بود.

وی از آنگونه انسان هایی بود که هر قدر زندگی بر آنها سخت تر می گرفت ، آسان تر از کنار آن می گذشتند .

وی در سال 1315 شمسی در استهبان فارس ، در خاندانی که بیش از دو قرن روحانیون سرشناسی را به جامعه تقدیم داشته است ، دیده به جهان گشود.

هنگامی که به تبار این بزرگ مرد و ماندگار چهره ادبیات ، درنگ کنیم ، می توان ملاحظه نمود که که هم اکنون چه اندک شخصیت هایی با چنین تباری والا ، در جامعه حوزوی و چه دانشگاهی ما وجود دارند ! دکتر شیخ الاسلامی در خدمت آیات مؤمن و علامه کشفی بزرگ خاندان دکتر شیخ الاسلامی، مرحوم میرزا ابوالحسن معروف به محقق العلماء ( دختر زاده مرحوم علامه سید جعفر کشفی) ، از علماء عصرخویش بشمار می آمده است.

آرامگاه پیکر مرحوم محقق العلماء هم اکنون در فضای کتابخانه عمومی استهبان قرار دارد که مردم آن دیار همچنان از رشحات روحانی و معنوی وی بهره ها می گیرند.

نیای دکتر شیخ الاسلامی ، مرحوم میرزا احمد ملًقب به ( شیخ المحققین ) ، از علماء دوران قاجاریه که در زمان احمدشاه قاجار به ( دانای فارس ) ملًقب گردیده و در استهبان ، عنوان و جایگاه ( شیخ الاسلام فارس ) را داشت که عنوان و شهرت شیخ الاسلامی ، از این پس عنوان و نام فامیلی برای این خاندان گردید.

مرحوم دکتر شیخ الاسلامی فرزند مرحوم آیه الله میرزا ابوالقاسم معروف به علامه اصطهباناتی از شاگردان مرحوم آیه الله حاج شیخ جعفرمحلاتی بود، که مرحوم علامه از اعاظم و مراجع زمان خود همچون آیات آقا ضیاء عراقی ، حاج آقا حسین قمی و حاج شیخ جعفرمحلاتی اجازه اجتهاد داشته است .

نیای مادری دکتر شیخ الاسلامی، مرحوم آقا شیخ محمد باقر اصطهباناتی، از نوادگان مرحوم شیخ صدوق است .

او که همسر ( شیخ المحققین ) بود ، از بانوان با فضیلتی بوده است که قرآن و ادعیه را حفظ بوده و نقل می کنند که آن مرحومه، فقرات دعای جوشن کبیر را از حفظ می خوانده است و از معنویت خاصًی برخوردار بوده است.

مادر مرحوم دکتر شیخ الاسلامی ، دختر مرحوم میرزا احمد ( مؤیدالاسلام ) ، از زنان متدینه و پارسای دوران خود بشمار می آمده است.

آنچه از تبار والای مرحوم دکتر شیخ الاسلامی بیان گردید ، خود نشاندهنده بستر معنوی و روحانی است که ایشان در آن رشد ونمو داشته است، که خود درسی است برای ما و نسل آینده ما ، که حال وهوای دینی و اعتقادی در خانواده ها ، چگونه سبب پیشرفت علمی ودینی در فرزندان خواهد گردید .

دکتر شیخ الاسلامی ضمن تحصیلات کلاسیک و دروس حوزوی، در شانزده سالگی و در نیمه شعبان سال 1331 شمسی ، هم زمان با مراسم ولادت حضرت بقیه الله الاعظم (عج ) پس از سخنرانی در مسجد جامع و بر فراز منبر ، بدست دایی خویش مرحوم حجه الاسلام والمسلمین میرزامحمد مؤیدالاسلام به عمامه ولباس روحانیت مفتخر می شوند .

دکتر شیخ الاسلامی در محضر آیه الله مؤمن استهباناتی دکتر شیخ الاسلامی از نظر مالی در خانواده ای رشد یافتند که از موقعیت بسیار ساده و عادی برخوردار بود و بدور از تشریفات ، به جایگاه های والای دینی و علمی دست یافت و این افتخار را هنگام سخن و نیز نصیحت ، بر فراز منبر و در میان سخنرانی های خود به دانشجویان و مردم جامعه گوشزد کرده و رسیدن به جایگاههای علمی و معنوی و روحانی را همراه با تحمًل سختی ها و دشواری ها قلمداد می کردند .

دکتر شیخ الاسلامی هنگام سخن از اساتید خود ، از شخصیت و اخلاق مرحوم آیه الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی در شیراز و مرحوم آیه الله مؤمن در استهبان اشاره داشته و بالاترین تاثیر پذیری را از این دو بزرگ عنوان می نمود.

دکتر شیخ الاسلامی به دلیل کسوت روحانیت و شرایط پیش از انقلاب دانشگاه ، با همه مشکلات ضمن تحمل محیط ، از رعایت اخلاق طلبگی و صیانت از موقعیت و جایگاه روحانیت کوتاه نیامد، چنانچه بارها مورد طعن و طنز جوانان پسر و دختر قرار گرفت ، اما حاضر نگردید برای حضور در محیط دانشگاه ، موقتاً لباس روحانیت را کنار بگذارد .

دکتر شیخ الاسلامی هنگام سخن از خاطرات دوران پیش ازانقلاب اشاره می نمود که محیط آن دوران دانشگاه قاعده سخت گیری، برخورد و ایجاد هراس و حرمت شکنی بود .

چنانچه زمانی که استاد شهید مرتضی مطهری در دانشکده الهیات بودند و برای ماه رمضان در مسجد دانشگاه تهران نماز جماعت و سخنرانی داشتند ، تعداد معدود و بسیار اندکی از اساتید و دانشجویان در آن مراسم شرکت می کردند و فضای سخت آن دوران برای یک روحانی را در نظر بگیرید .

بنابراین شرائط برای اهل علم که لباس روحانی به تن داشتند به گونه ای بود که برخی از روحانیون برای ادامه تحصیلات دانشگاهی ناچار عمامه را برداشتند .

تحصیلات دکتر شیخ الاسلامی و تدریس و استادی ایشان با لباس روحانیت در دانشکده ادبیات چه در رژیم گذشته و چه در نظام جمهوری اسلامی واقعا ستودنی است .

خود می فرمود که یکی از اساتید که با لباس روحانیت دشمنی می ورزید ، روزی از من درخواست کرد که در دانشگاه ، لباس روحانی و عمامه را کنار بگذارم ! که من با صراحت و قاطعیت پاسخ دادم که إنشاء الله عمامه مرا روی جنازه من خواهید دید .

دکتر شیخ الاسلامی با حضور خود در دانشگاه و جامعه ، نماد یک روحانی واقعی به معنای کلمه را ایفا می نمود.

وی مقیًد بود که از حریم علم و روحانیت و دانشگاه ، با عمل و برخورد زیبا و متواضعانه خود دفاع کرده و چنان گردیده بود که با زندگی متواضعانه خود ، و تربیت فرزندانی عالم و عالمه ، در جامعه و مردم به تندیسی از اعتقاد و عمل تبدیل گردد.

شاگردان و دانشجویان استاد مرحوم شیخ الاسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دوره دکترا از اعتقادات قوی ، لحن و بیان ، علم وعرفان ، و تسلط در حوزه ادبیات فارسی ، برخوردارند که خود نتیجه تاثیرات علمی و معنوی آن بزرگ بشمار می آید.

یکی از ویژگی های مرحوم دکتر شیخ الاسلامی ،بوجود آوردن دانشگاهی از علم و معرفت و قرآن و تفسیر و تاریخ و.

در درون خانواده خود بود ، زیرا که فرزندان و نسل پاک خود را از دختر و پسر ، فرزانگان و ستارگانی علمی در حوزه و دانشگاه تربیت نمود که یکی ، از اساتید ادبیات و نیز مفسران قرآنی ، و آن یکی، از اساتید حوزه و دانشگاه ، و دیگری، از اساتید برق دانشگاه خواجه نصیر ، و آن یکی ، در حرفه حقوق و سیاست بین الملل ، و آن دیگری ، در تألیف و نگارش و ترجمه آثار اسلامی ، و آن پسین ستاره ، در خدمات محضری و حقوقی ، بشمار می آیند که این خود نشاندهنده آن است که مرحوم دکتر شیخ الاسلامی با بهره از پشتوانه های نیای صالح وارزش های معنوی خاندان والا تبار خود ، همچون پیشینیان از تبارش ، گام های عالمانه ای را علاوه بر تربیت ستارگان در جامعه ، خانواده خویش را نیز از یاد نبرده و تلاش نمود که این نسل خدمتگزار ، همچون خود و تبارش ، همچنان در طول تاریخ پس از خود ،گام در خدمت به علم وجامعه و دانشگاه و حوزه بردارند! دکتر شیخ الاسلامی و مرحوم آیت الله حاج شیخ نصر الله شاه آبادی نزدیک به بیش از سه دهه با این شخصیت برجسته علمی از نزدیک آشنا بوده ، و به ویژه در مراسم عزاداری های محرم ، و نیز در شهادت بانو مجللًه حضرت زهرا ع ، که همواره تکیه کلام او هنگام نام بردن از بانوی دو جهان بود ، از سخنرانی ها و منبرهای سراسر ولایتی ، و پر سود وی در مجالس و انجمن های مشهور تهران ، بهره ها می بردم! در دیدارهایی که شرف حضور در خدمتشان داشتم ، ضمن ابراز محبت فراوان به بنده ، همواره می فرمودند که من حسرت خادمی تو را نسبت به اعتاب مقدسه دارم ! و ادامه می دادند : اگر بخواهم خیلی صمیمی ، و از عمق وجود با شما سخن بگویم ! این است که همه کارها را رها می کردم ، جز خدمتگزاری امام حسین ع ! یعنی درس دانشگاه ، مسوولیت های اجتماعی ، کارهای خانوادگی ، و همه آنچه که ارزش بشمار می آید و اکنون این ها را ذخیره زندگی خود بشمار می آورم ، نه اینکه این ها کم ارزش هستند ، اما علاقه به حضرت امام حسین ع ، دنیایی و جهانی دیگر است! اگر یک بار دیگر به دنیا بیایم ، خوش دارم که حتی از هرچه غیر از امام حسین است، روحی له الفداء ، منصرف باشم ، و این افتخار رسم خادمی ، و نام خادمی بر ما رقم خورده باشد، و مورد عنایت حضرت باشیم! شور و احساس او هنگام روضه خوانی و حالت درونی وی ، ضمن اشاره به شهادت حضرت أباعبد الله ع ، و به ویژه بانو مجللًه فاطمه زهرا سلام الله علیها ، به گونه ای بود که از آنجا که از سوز دل او بر می خواست ،دل و جان حاضران در أنجمن را به لرزه در می آورد! تردید ندارم که عشق وعلاقه و سوز دل او به آل الله ، و نشان خادمی که همواره بدان افتخار می نمود ، در این هنگام ، موالیانش به استقبال وی آمده و روح پر فتوحش ، بر سر سفره اربابانش که نزدیک به هفت دهه ، به ساحت مقدسشان با خلوص عرض ارادت می نمود ، قرار خواهد گرفت.

اینجانب رحلت این استاد فرزانه و وارسته را به جامعه حوزوی ، و علمی ، و دانشگاهی و همه شاگردان و ارادتمندان ایشان، بویژه خاندان والا تبار شیخ الاسلامی تسلیت عرض می کنم ، و خود عزادار و شریک غم اندوه از دست دادن چنین بزرگی هستم.

روحش شاد ، و یاد پر آوازه او گرامی باد.

وَفَدَ عَلی رَبٍ کَریمْ * عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران/ عید فطر 1442 هجری
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - چهره ماندگار - شیخ الاسلامی - ماندگار - ادبیات - دانشکده ادبیات - حوزه و دانشگاه - چهره - روحانی - دکتر - اردیبهشت 1400 - تهران - جامعه - پیشین - شخصیت - مفسر قرآن - ادب فارسی - روحانیون - رییس - اردیبهشت - فارس - هایی - آیت الله - استهبان - دانشکده - پنجشنبه - علی شیخ - آسمانی - فارسی

آخرین اخبار سرویس:
نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آغاز شد

حرم مطهر رضوی، میزبان رییس جمهور منتخب

جمعه ای: تشکیک در سلامت انتخابات اصل نظام را هدف گرفته است

استخدام بازاریاب با مزایا و پورسانت عالی در شرکت آرا طاب زاگرس در ایلام

پیام تبریک آیت الله فاضل گلپایگانی به آیت الله رییسی

استخدام ناخنکار در سالن زیبایی الهه آذربیک در اندرزگو تهران

20 پرونده جرائم انتخاباتی در استان فارس تشکیل شد

استخدام مهندس نقشه بردار از تهران جهت کار در کاشان

اعمال مجدد محدودیت های تردد در خوزستان

امام خمینی (ره): مثل چمران بمیرید

باستان شناسان کپنهاگ دانمارک روستانشینی در غرب ایران را کاوش کردند

نتایج اولیه انتخابات شورای شهر تهران تا دوشنبه اعلام می شود

طرح عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی اصفهان

نشست انگیزه سازی مطالعه در نهج البلاغه برگزار شد

صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟

حمایت مصر از روند سیاسی لیبی

اخذ مجوز اصلاح ردیف پروژه های عمرانی شهرداری

پژمانفر: کمیسیون اصل 90 طرز کار دستگاه ها در برگزاری انتخابات را بررسی می کند

پیروزی حزب پاشینیان در انتخابات پارلمانی ارمنستان

نقدی بر کتاب «دعبل و زلفا»

فوریت بررسی افزایش قیمت بلیط هواپیما در کمیسیون عمران

نتایج شورای شهر اهواز هنوز مشخص نیست+فیلم

پیام تبریک وزیر ارشاد به حجت الاسلام والمسلمین رییسی

رییسی فردا به مشهد می رود

نتایج ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر پردیس + جزییات

آرای باطله، اعلام اعتراض بود

گام به گام تا پاستور

امضای نامه برای سفر بی بازگشت «جف بزوس» به فضا

14 نفر از کارکنان متخلف دادگستری استان کرمان اخراج شدند / تثبیت مالکیت 14 میلیون و 144 هزار هکتار از اراضی دولتی

«تقوایی» مشاور معاون صدا در امور معارفی شد

هدف حبس، اصلاح و پذیرش مجدد اجتماعی محکوم است

ماموریت قالیباف به دو کمیسیون مجلس برای بررسی علل اخلال در روند انتخابات

قرار نبود در انقلاب ما، چهره مردی در برابر خانواده از نداری سرخ شود

قرائت همگانی صلوات خاصه امام رضا(ع) درشب میلادش

آرای باطله؛ آرای اعتراضی؟!

رد صلاحیت 226 نامزد دیگر انتخابات عراق طبق قانون بعثی زدایی

تشکیک در سلامت انتخابات، ادامه فتنه ای است که اصلِ نظام را هدف گرفته/ مراقب باشید در دام دشمنان نظام نیفتید

نهضت ساخت و تولید ناوشکن ادامه خواهد داشت

رییس سازمان زندان ها: زندانبان یک آموزگار و احیاگر است

نقاره زنی در آستانه |||میلاد حضرت رضا(ع)

هدف حبس، اصلاح و پذیرش مجدد اجتماعی محکوم است

پرویز سروری: شهرداری جهادی برای تهران انتخاب می کنیم

آفتاب یزد: شورای نگهبان به داد پزشکیان و جهانگیری و لاریجانی رسید/ اصلاح طلبان تاوان حمایت از روحانی را پس دادند

تبدیل ستادهای رییسی پس از انتخابات به قرارگاه های جهادی

ساعدی: ملت ایران نقشه دشمن را خواند و در 28 خرداد نقش بر آب کرد

مصطفی قادرپناه سازنده ساز تار درگذشت

جای خالی مدیریت بحران در کتب درسی دانش آموزان

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آغاز شد

پروازهای روسیه لغو نشده است

رییس شورای اسلامی شهر مشه: آمادگی داریم تمام دغدغه ها و تجربیات را در اختیار شورای ششم قرار دهیم

رییسی دولت فراجناحی تشکیل می دهد/ او از ظرفیت نخبگان استفاده می کند

قالیباف: رهبری صحنه گردان مشارکت بالای مردم در انتخابات بودند

شهید چمران؛ نمادی از انسان خود ساخته کامل است/ برگزاری بیش از 100 سمینار بصیرتی از ابتدا سال توسط سازمان

حرم مطهر رضوی میزبان رییس جمهور منتخب خواهد بود

نتایج انتخابات شورای شهر یاسوج اعلام شد

توضیح پلیس درباره پیامک جریمه 27 و 28 خرداد

نتایج ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بومهن + جزییات

حرم مطهر رضوی، میزبان رییس جمهور منتخب

وقتی تنبل ترین بچه رو پرتش میکنن بیرون

بخش دشوار گفتگو ها هنوز باقی است

دیدار خدّام رضوی با بیماران سرطانی در بوشهر

وعده های راه و شهرسازی و شهرداری همدان به اهالی کوی فردوس هیچ بود

تماشای 33 میلیون دقیقه برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری از لنز

پیام مدیرعامل بانک توسعه تعاون بمناسبت حماسه حضور 28 خرداد

لیست نهایی همه کاندیداهای انتخابات شورای شهر یاسوج به همراه آراء ماخوذه

مهمترین عناوین روزنامه های ارمنستان

پژمانفر: کمیسیون اصل 90 طرز کار دستگاه ها در برگزاری انتخابات را بررسی می کند

ابتلای 190 لرستانی به کرونا در 24 ساعت گذشته

نتایج شورای شهر اهواز هنوز مشخص نیست

رزمایش ناوگان اقیانوسیه روسیه در بخش مرکزی اقیانوس آرام

عراقچی: رییسی واقع بین و منطقی است/ بعد از انتقال دولت موضع ایران تغییر نمی کند

دستور قالیباف برای رسیدگی به پرونده اخلال در انتخابات

تکمیل سدهای نیمه کاره استان می تواند بخشی از مشکلات آب زنجان را برطرف کند

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل های بهداشتی

پیام تبریک وزیر ارشاد به رییسی

مجلس تمام ظرفیت خود را برای همکاری با دولت منتخب به میدان می آورد

چرا شهید چمران پیشنهاد «ناسا» را نپذیرفت؟

حرم مطهر رضوی میزبان رییس جمهور منتخب می شود

هماهنگی بابیمه های تکمیلی برای حذف دفترچه و خدمات کاغذی در اردبیل

تبریک رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه به رییسی

سید حسن نصرالله: چمران به من گفت از جوانان شجاع خوشم می آید

شهید چمران زیر بمباران تهمت ها و افتراها مسیر را گم نکرد

خروج موقت نیروگاه اتمی بوشهر از برق سراسری

رقابت ها پس از انتخابات به رفاقت تبدیل شود

حرم مطهر رضوی میزبان رییس جمهور منتخب

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص شدن سیاست های دولت جدید

واکنش وزارت کشور به اعلام آرای ماخوذه و مفقودی

احتمالا آمریکا رییس جمهور جدید ایران را از لیست تحریم های خود حذف کند

منتخبین شورای شهر بومهن و پردیس مشخص شدند

سفره خالی هنرمندان را دریابید

امداد الهی برای رییسی

اولین نشست خبری رییس جمهور منتخب برگزار می شود

قالیباف: رهبری صحنه گردان مشارکت بالای مردم در انتخابات بودند

چرا نیامدند؟

رییسی در صبح میلاد امام رضا(ع) در حرم سخنرانی خواهد کرد

مؤسسه دارالزهرا (س) برای سال تحصیلی جدید پذیرش می کند

واکنش ضرغامی به یک ادعا: تو این مملکت چه خبره؟

تبریک مدیر حوزه علمیه سمنان به نماینده جدید مردم تهران در مجلس خبرگان

قالیباف: رهبری صحنه گردان مشارکت بالای مردم در انتخابات بودند

آقای رییسی؛ لطفا کردستان را از آب بگیرید

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه

سوگواره ای برای چهره ماندگار حوزه و دانشگاه