مطالب مرتبط:
واکنش علیرضا معزی به اظهارات یک نماینده درباره مفقود شدن 200 دُز واکسن کرونا+عکس
چرا پزشک فرانسوی واکسن کرونا را دور ریخت؟
دو میلیون نفر در ایران واکسن کرونا زدند
فواید و عوارض واکسن کرونا؛ از سردرد و تهوع تا عوارض بسیار خطرناک
تولید همزمان 9 واکسن کرونا در ایران/300 مرکز آزمایشگاهی تشخیص کرونا راه اندازی شد
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 ساعت 19:352021-05-13پزشكي

تمام واکسن های کرونا موثرند


دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر «بهترین واکسن همان است که در دسترس قرار دارد» گفت که همه واکسن ها موثر و کارآمد هستند.

- به نقل از ایرنا، دکتر عاطفه عابدینی با اشاره به کاهش آمار بیماران کرونایی اظهار کرد: هم اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

وی افزود: اگرچه تخت های بستری کرونا همچنان اشغال است، اما به نظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و به طور اطمینان همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری کمک موثری خواهد کرد.

نشانه های درگیری ریه در بیماران کروناییفوق تخصص ریه و مسئول آی سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه با بیان این که 80 درصد افراد بیماری کرونا را بصورت خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندارند، بیان کرد: در سایر افراد جامعه به علت دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون و ضعف سیستم ایمنی ممکن است شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.

دکتر عابدینی افزود: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون (جهش) ویروس متفاوت است و ممکن است روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 خاطرنشان کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد، اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر شروع می شود و حتی روز چهارم نیز دیده می شود.

وی شروع علایم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد پس از چند روز بهبودی، افت اکسیژن را از نشانه های درگیری ریه ذکر کرد.

دکتر عابدینی یادآورشد: براساس مطالعات بین المللی و تجربیات بدست آمده در ویروس انگلیسی، درگیری ریوی شدیدتر است و مردم بصورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند و خاصیت سرایت پذیری ویروس بسیار زیاد است.

این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع آبشار سایتوکینین اشاره کرد که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود.

تمام واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستندوی با تاکید بر اینکه، نکته مهم تشخیص سریع این سندروم فاز التهابی و درمان آن است، بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از نشانه های این فاز التهابی برشمرد.

دکتر عابدینی درخصوص این که ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال برخواهد گشت نیز گفت: این موضوع به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی بستگی دارد، اما انتظار داریم که فرد سه تا 6ماه بعد از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.

وی خاطرنشان کرد: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع آن انجام شود، آسیب های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود.

سیاه شدن لب ها و ناخن ها نشانه افت اکسیژناین فوق تخصص ریه در ادامه، سیاه شدن لب ها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا توصیه کرد در صورت مشاهده این وضعیت به مرکز درمانی برای بررسی وضعیت ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه کنند.

دکتر عابدینی گفت: افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛ در نوع خفیف و متوسط بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته پس از بهبودی کامل می توانند واکسن دریافت کنند.

وی یادآورشد: کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست، چراکه با توجه به این که واکسن ها از یک بخش پروتیینی ویروس یا ویروس کشته شده تولید شده اند، نمی توانند بیماری را منتقل کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به اینکه، واکسن ها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند، افزود: با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است، شرایطی ایجاد می شود که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع می کند.

وی ادامه داد: بنابراین واکسن در صورت مواجهه با ویروس اصلی می تواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.

کدام واکسن بهتر استدبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 همچنین با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که واکسنی بهتر است که در دسترس قرار دارد گفت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می شود موثر و خوب است.

وی با اشاره به این که هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد افزود: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد ایجاد می کند، ممکن است میزان ایمنی کمتری نیز ایجاد کند.

دکتر عابدینی با بیان اینکه، واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند، اضافه کرد: ممکن است فرد دچار تب لرز و علایم شبیه کرونا در 24 ساعت اول شود، اما ایمنی زایی آن نیز بیشتر است.

تمام واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستندوی در ادامه به هموطنان توصیه کرد: بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار دارد بنابراین واکسیناسیون خود را انجام دهید.

این فوق تخصص ریه همچنین در بخش دیگری از بیان کرد: بیماران سرپایی در صورت ابتلا به بیماری کرونا می توانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز 16 ساعته مراجعه و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند، اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه کنند.

عوارض واکسن هادبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 درخصوص عوارض واکسن ها عنوان کرد: برخی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را پس از واکسیناسیون تجربه نمی کنند، اما در برخی افراد نیز شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این موضوع بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آن ها به واکسن متفاوت است.

دکتر عابدینی، داروی اومالیزوم را نوعی آنتی IGE دانست که در مبتلایان به آسم و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: برای اثربخشی بیشتر واکسن به مردم توصیه می کنیم که این قبیل دارو ها نباید دو هفته قبل و بعد از تزریق واکسن مصرف شوند و پس از واکسیناسیون نیز بهتر است برای درمان آسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون 5 میلی یا 7.

5 میلی استفاده شود.

این فوق تخصص ریه، تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع دانست و گفت: این افراد حساسیت خود را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام کرده و حداقل نیم ساعت پس از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.

به گفته دکتر عابدینی.

منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به سرطان مزمن خون (cll) وجود ندارند، اما نظر پزشک معالجشان مهم است.

این فوق تخصص ریه در خصوص رفع مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی پس از بهبودی نیز اظهارکرد: اگر این بیماران پس از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند، می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها آور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند.

دکتر عابدینی افزود:، اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها مواجه هستند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است دچار درگیری ریه شده باشند.

دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید 19 خاطرنشان کرد: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی میسر نمی شود.


کلید واژه ها: کرونا - بیماران کرونایی - بیماران - آمار بیماران - بیمارستان مسیح دانشوری - بیماری - سازمان بهداشت جهانی - واکسن - کرونایی - واکسن های کرونا - تعداد بیماران - بیماران بستری - کاهش - بهداشت - درگیری - بهداشت جهانی - مسیح دانشوری - بیماری کرونا - کنترل بیماری - رعایت پروتکل - واکسیناسیون - فاصله گذاری - اشاره - بستری - بیمارستان - کاهش آمار - قرار - آمار - آی سی یو - اطمینان

آخرین اخبار سرویس:
آیا می توان دو نوع متفاوت واکسن کرونا تزریق کرد؟

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

آمار کرونا اردبیل 4 تیر؛ بدون فوتی و 26 ابتلای جدید

کاشان و آران و بیدگل بدون فوتی

آمار کرونا قزوین 4 تیر؛ 3 فوتی و 37 ابتلای جدید

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

56 بیمار کرونایی در قم پذیرش شدند

آمار کرونا سیستان و بلوچستان 4 تیر؛ 7 فوتی و 265 بستری جدید

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است یا مردان؟

روز بدون فوتی کرونایی در بوشهر

پزشکان انگلیسی: 40 درصد افراد مبتلا به کرونا تا 12 هفته یا بیشتر علائم مزمن بیماری را دارند

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

آخرین آمار کرونا در ایران تا ]چهارم تیر/ 115 بیمار دیگر جان باختند/ افزایش تعداد شهر های قرمز به 32 شهر/ عبور تست های کرونا از 23 میلیون

پزشکان انگلیسی: 40 درصد افراد مبتلا به کرونا تا 12 هفته یا بیشتر علائم مزمن بیماری را دارند

خواص باورنکردنی «هلو»

چرا واکسن ایرانی قابل اعتماد است؟

افزایش ناگهانی و سریع کرونا در اسراییل باوجود واکسیناسیون سراسری!

آمار کرونا زنجان 4 تیر؛ یک فوتی و 107 ابتلای جدید

آنتی اکسیدان چه فوایدی دارد؟

موج پنجم کرونا در کمین ایران/ واکسیناسیون عمومی به کجا رسید؟

کمبود مواد مغذی منجر به چه بیماری هایی می شود

آمار کرونا البرز 4 تیر؛ 9 فوتی و 78 بستری جدید

صدای بلند فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد

خوراکی هایی که مصرف آن ها با گیلاس خطرناک است

ایران در وضعیت قرمز کرونا/ نشانه های موج پنجم را در نمودارها ببینید

مصرف این خوراکی ها با گیلاس خطرناک است

اولین اشتباه در لاغری: گرسنگی باعث کاهش وزن نمی شود

هروی: دوپینگ؟ پزشک دارو را تایید کرد

این خوراکی ها کودکتان را قد بلند می کند

تشک هوشمند که حرکات بدن ورزشکار را ردیابی می کند+فیلم

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

هروی: دوپینگ؟ پزشک دارو را تایید کرد

تشک هوشمند که حرکات بدن ورزشکار را ردیابی می کند+فیلم

هندوانه زرد چه فوایدی دارد؟

هروی: دوپینگ؟ پزشک دارو را تایید کرد

تاثیر یک آهنگ خاص بر افزایش عملکرد ورزشکاران

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

این شغل ها موجب ابتلا به آلزایمر می شود

خوردن این خوراکی ها و مرگ ناگهانی!

معجزه سیاه دانه برای درمان بیماران گوارشی

دیورتیکولیت؛ بیماری وحشتناکی که باعث گندیدن بدن می شود

نیروی جوان و امین جهت کار در مواد غذایی

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

با فواید زیاد هندوانه زرد یا آناناسی آشنا شوید

آخرین تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران تا 4 تیر/ 115 بیمار دیگر جان باختند/ افزایش تعداد شهر های قرمز به 32 شهر/ عبور تست های کرونا از 23 میلیون

شناسایی 36 ابتلای جدید کرونا در استان ایلام

عبور مجموع بستری های کرونا در کرمان از مرز 23 هزار نفر

برگ این میوه موهای سفیدتان را سیاه می کند!

آخرین آمار کرونا در ایران تا 4 تیر/ 115 بیمار دیگر جان باختند

این مرد 40 بار کرونا گرفت / عکس

آمار کرونا قم 4 تیر؛ 2 فوتی و 56 ابتلای جدید

با این روش ها جلوی تعرق زیاد را بگیرید

آمار امروز کرونا، فوتی ها و مبتلایان / جمعه 4 تیر 1400

یزد در وضعیت قرمز قرار گرفت

بیماری مرگباری که اشک خونین نشانه آن است

فوائد هندوانه زرد یا آناناسی

راه درمان گرمازدگی

پایش بیش از 390 هزار نفر در مبادی مرزی کشور

بهبودی 265 هزار بیمار مبتلا به کرونا در فارس

بهبودی 265 هزار بیمار مبتلا به کرونا در فارس

وضعیت وخیم 28 بیمار کرونایی در قم/ 2 نفر فوت کردند

موهیتو طالبی، نوشیدنی خنک برای پذیرایی

از عوارض نوشیدن آب همراه با غذا باخبرید؟

اعلام رنگ بندی جدید کرونایی در شهرستان های خوزستان

کرونا در ایران؛ فوت 115 بیمار در شبانه روز گذشته

ابتلا 198 لرستانی به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته

رسوایی اخلاقی وزیر بهداشت انگلیس

10 ماده غذایی گیاهی برای بهبود سلامت کلیه ها

کرونا همچنان در قم قربانی می گیرد

زنجان به جمع شهرستان های زرد کرونا پیوست

26 مورد جدید کرونا در منطقه کاشان ثبت شد

مردی که به مدت 10 ماه به کووید-19 مبتلا بود!

ابتلا 198 لرستانی به ویروس کرونا در 224 ساعت گذشته

32 شهر کشور در وضعیت قرمز

شناسایی 78 بیمار تازه مبتلا به کرونا در مازندران

استخدام مدیر برای دفتر خدمات پرستاری در منزل

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور، فوت 115 بیمار در شبانه روز گذشته

مردم پولی بابت واکسن کرونا پرداخت نمی کنند/ وزارت بهداشت متولی تامین واکسن است

کرونا 115 قربانی دیگر گرفت/32 شهر در وضعیت قرمز

خطری که دیابت دوران بارداری به همراه دارد

بیماری مرگباری که اشک خونین نشانه آن است

پایش 390 هزار نفر در مبادی مرزی کشور

78 بیمار بدحال کووید 19 در البرز بستری شدند

فوت و فن مراقبت از پوست با روتین روزانه

ویروس کرونای هندی و انگلیسی دو سوش غالب در ایران

اتفاق عجیب در گروه بندی مشاغل باشگاه های ورزشی/ «مدارس فوتبال» از قلم افتاد!

بیماری مرگباری که اشک خونین نشانه آن است

جان باختن 115 بیمار کرونایی دیگر/ 32 شهر در وضعیت قرمز

کرونا 115 قربانی دیگر گرفت/ 32 شهر در وضعیت قرمز

جذب بیش از 10 هزار اهداکننده بزرگسال و خون بندناف در دوران کرونا

آمار کرونا در ایران امروز 4 تیر 1400+ رنگیندی جدید کرونا

کرونا 115 هموطن دیگر را به کام مرگ کشاند

پیشگیری قهوه از ابتلا به بیماری های مزمن کبدی

آمار کرونا در ایران، 4 تیر 1400/ شناسایی 10820 بیمار و 115 فوتی جدید

وضعیت واکسیناسیون بیماران صعب العلاج و افراد بالای 60 سال

تقویت عملکرد مغز با پنج ماده غذایی مفید

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 3150949 نفر مبتلا و 83588 نفر فوتی

تمام واکسن های کرونا موثرند

تمام واکسن های کرونا موثرند