مطالب مرتبط:
مهار تورم پیش نیاز تقویت ارزش پول ملی
مهار تورم؛ پیش نیاز تقویت ارزش پول ملی
نرخ ارز آزاد در 22 اردیبهشت ماه /نوسان اندک نرخ ارز
زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات اهداف انتخاباتی را فدای منافع ملی نکنند/ انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود
نوسان قیمت ها در بازار طلا و سکه | جدیدترین نرخ طلا و سکه در 22 اردیبهشت1400
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 17:052021-05-12اقتصادي

عواقب خطرناک نوسان نرخ ارز با انتظارات برجامی و اهداف انتخاباتی! / ادعای همتی برای تقویت ارزش پول ملی خلاف واقع است


سینا احدیان؛ بازار ارز در هفته های گذشته با شروع مذاکرات برجامی در ویَن دچار نوسانات زیادی شد به طوری که قیمت دلار از کانال 26 هزار تومان تا نزدیک به 20 هزار تومان در هفته ی پیش رسید.

- عواقب خطرناک نوسان نرخ ارز با انتظارات برجامی و اهداف انتخاباتی! / ادعای همتی برای تقویت ارزش پول ملی خلاف واقع است " رییس کل بانک مرکزی درحالی کاهش تصنعی نرخ ارز را به اخبار مثبت مذاکرات هسته ای در وین گره می زند و منطقی می داند که عملکرد دولت تدبیر و امید و سیاست های پولی و اقتصادی ادامه دار دولت روحانی بیشترین سقوط ارزش پول ملی را در تاریخ ایران رقم زده است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو- سینا احدیان؛ بازار ارز در هفته های گذشته با شروع مذاکرات برجامی در ویَن دچار نوسانات زیادی شد به طوری که قیمت دلار از کانال 26 هزار تومان تا نزدیک به 20 هزار تومان در هفته ی پیش رسید.

برخی این کاهش قیمت دلار را شرطی شدن اقتصاد به مذاکرات هسته ای و برخی نیز به نزدیک شدن انتخابات و مداخلات ارزی دولت نسبت می دهند.

گرچه افزایش ارزش پول ملی و کاهش قیمت دلار که در 3 سال گذشته با افزایش بی سابقه 7 برابری مواجه بوده و مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد کشور و معیشت مردم اثرگذار است یک مطالبه ی عمومی و مدنظر همکان است، اما بسیاری از کارشناس و فعالان اقتصادی این کاهش ناگهانی قیمت دلار را سیاست زده، مخرب و ناپایدار تلقی می کنند و نسبت به عواقب آن هشدار می دهند.

اینکه چرا کاهش سریع قیمت دلار بدون تغییر مولفه های اثرگذار واقعی به ضرر اقتصاد و معیشت مردم است و استدلال صاحب نظران در این رابطه چیست را در ادامه به آن می پردازیم، اما همین که بسیاری از دولتمردان و حامیان آن ها بیش از همیشه در آستانه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نجات اقتصاد ایران را به مذاکرات گره می زنند و اقتصاد را شرطی می کنند به نوبه خود اثرات مخرب برجا می گذارد.

معطل ماندن سرمایه گذاری به منظور مشخص شدن نتایج انتخابات بلایی است که در 5 سال اول دولت روحانی بر سر ایران آمد و نتیجه ی آن رکود تورمی شدید و منفی شدن نرخ رشد اقتصادی و نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و بی ارزش شدن بی سابقه پول ملی در سال های گذشته بوده است.

دولتی که برای رفع مشکلات داخلی که به اذعان اکثر کارشناسان اقتصادی اثرگذاری بیشتری نسبت به تحریم های خارجی بر تداوم وضع موجود داشته است در 8 سال گذشته اقدامی نکرده اکنون در پایان دوره خود باز هم با ادعا های خلاف واقع و فریبنده قصد انتفاع سیاسی از داده های غلط اقتصادی دارد و با معطل کردن سرمایه گذاری و امید واهی به مذاکراتی که اگر هم به زودی به نتیجه برسد امکان برداشته شدن تحریم ها با این سرعت وجود نخواهد داشت، با گروگان گیری اقتصاد و معیشت مردم به دنبال سیاسی کاری است و سرمایه گذاری را معطل رفع تحریم ها قرار داده است.

به زعم عمده ی اقتصاددانان تورم ریشه ی پولی دارد؛ به عبارت ساده علت اصلی غده سرطالنی تورم در اقتصاد ایران رشد شدید نقدینگی بدون توجه به میزان تولید ناخالص داخلی یا به بیان دیگر بی انضباطی مالی از سوی دولت ها بوده است.

متاسفانه رشد نقدینگی در دولت تدبیر و امید بی سابقه بوده و با رشد 590 درصدی تا بهمن ماه سال 99 همراه بوده است! علل اصلی این وضعیت را می توان راحت طلبی دولت روحانی برای جبران کسری بودجه از طریق چاپ پول و خلق نقدینگی در سایه ی ضعف دیپلماسی در منطقه که نسبت به ظرفیت 1000 میلیارد دلاری بازار کشور های همسایه به شدت ضعیف عمل کرد، کاهش شدید درآمد های نفتی با بستن راه های دور زدن تحریم در با همکاری های برجامی در خوشبینی موهوم به تحریم کنندگان، بر باد رفتن ذخایر ارزی کشور در سایه سوءمدیریت و رانت خواری چند ده میلیارد دلاری با ارزپاشی ارز 4200 تومانی موسوم به ارز جهانگیری، معطل گذاشتن سرمایه گذاری به بهانه شکسته شدن تحریم ها و بی توجهی یا بی ارادگی عمدی و مفرط به نظرات کارشناسان و دلسوزان اقتصادی کشور مبنی بر لزوم جلوگیری از سفته بازی در بازار های مختلف با استفاده از ابزار های کنترلی از جمله اخذ مالیات بر عایدی سرمایه دانست.

در هر حال کارشناسان و فعالان اقتصادی بر این باورند که کاهش ناگهانی قیمت ارز در هفته های اخیر تصنعی و موقتی بوده و حتی ممکن است با توجه به شرایط شکننده اقتصاد و سرعت رشد نقدینگی و تورم حداقل 40 درصدی با یک یا چند خبر منفی جهش کرده و بی ثباتی بازار ها مجددا اقتصاد و سرمایه گذاری در بازار های مختلف را دچار نوسانات شدید کند.

کاهش تصنعی قیمت دلار و ارز پاشی قدرت خرید مردم را افزایش نمی دهد محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران در بستر شبکه اجتماعی کلاب هاوس گفت: بهترین راهکار برای افزایش قدرت خرید مردم، کاهش نرخ تورم و کاهش سرعت رشد نقدینگی است.

لاهوتی افزود: نرخ دلار را نمی توان به شکل تصنعی پایین آورد و همانطور که رسیدن قیمت دلار به 30 هزار تومان واقعی نبود، تلاش برای کاهش نرخ با ارزپاشی نیز رخداد مثبتی به شمار نمی رود.

ما قطعا از افزایش واقعی ارزش ریال حمایت می کنیم، اما در عین حال باید توجه داشت که سیاست های غلط ارزی می تواند به چالشی جدید بدل شود.

کاهش نرخ دلار کوتاه مدت و موقتی است علی قنبری؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: معتقدم کاهش نرخ دلار به صورت موقتی و کوتاه مدت خواهد بود و بعید است که به کمتر از 19 هزارتومان هم برسد.

نرخ دلار در بلندمدت و میان مدت رشد خود را از سر خواهد گرفت و دلیل آن هم تاثیر 2 مولد اصلی یعنی وقایع سیاسی و اقتصادی درونی و بیرونی است.

یاور دشتبانی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو با تاکید بر اینکه اثرگذاری بر نرخ ارز با انتشار اخبار مثبت در مورد روند مذاکرات برجامی در آستانه انتخابات 1400 کاملا آگاهانه است گفت: در سال های اخیر نرخ ارز عمدتا تحت تاثیر اخبار سیاسی و فضای رسانه ای قرار گرفته است، اما اگر مولفه های تئوری اقتصادی و منطقی را در نظر بگیریم مادامی که ما تورم با نرخ بالا را تجربه می کنیم نمیتوانیم انتظار داشته باشیم ارزش پول ملی در برابر سایر ارز های خارجی کم نشود.

تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: اگر قیمت دلار در محدوده 24 هزار تومان حفظ می شد و حتی افزایش های تدریجی را شاهد می بودیم آسیب آن برای اقتصاد کشور خیلی کمتر از جهش ناگهانی نرخ ارز بعد از عبور از فضای انتخاباتی می شد.

یکی از آسیب های جدی که پیش از رخ دادن جهش قیمت ها اتفاق میفتد عقب افتادن تصمیمات اقتصادی و سرمایه گذاری است که مشخصا به رکودتورمی کنونی دامن می زند و شرایط نااطمینانی اقتصاد را تشدید می کند.

تورم امروز، حاصل مذاکرات برجامی و ارزپاشی دولت روحانی یوسف کاووسی؛ کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت برای کنترل تورم و نرخ ارز باید نقدینگی را نیز مدیریت کند نه اینکه همه این ها را به مذاکرات وین 2 و برجام گره بزند، گفت: دولت روحانی در دوره اول با ارزپاشی سعی کرد تورم را مهار کند، ولی موفق نبود.

وی افزود: از یکی دوهفته قبل خریداران واقعی دست نگه داشته اند تا بازار کاهشی تر شود و به جز آن ها که مهلت زمانی تخصیصشان به اتمام رسیده، افراد دیگر خرید نمیکنند.

به نوعی نتیجه توافق در بازار پیشخور می شود چراکه کاهش مدیریت شده درحال اتفاق است.

کابوس توافق ضعیف و جهش مجدد ارزی علی مروی؛ اقتصاددان و رییس اندیشکده کسب و کار دانشگاه شریف نیز در صفحه توییتر خود نوشت: یکی از کابوس های پیش روی اقتصاد کشور در این روزها، امکان وقوع دو اتفاق زیر است:1-امضای توافقی ضعیف که در ترکیب با عرضه دلار های آزاده شده توسط دولت، صرفا منجر به کاهش شدید نرخ دلار در کوتاه مدت شود.

2-بعد از مشخص شدن ضعف توافق مذکور، نرخ دلار دچار جهشی شدید (بالای 100 درصد) شود.

دو گزاره زیر احتمال وقوع این کابوس را تقویت می کند:الف-برای خنثی سازی تبعات تورمی رشد غیرطبیعی هزینه های دولت در سال 99 و همچنین کسری بالای قابل پیش بینی بودجه 1400، کشور نیاز قابل توجهی به ارز های نفتی دارد.

ب-متاثر از موسم انتخابات، حکومت/دولت انگیزه سیاسی بالایی به انعقاد سریع توافق دارد.

مروی افزود: باید حواسمان به تبعات توافق بد/ضعیف باشد.

توافق ضعیف یعنی توافقی که خیلی وضعیت فعلی ما رو بهبود ندهد و به طور خاص از کاهش هزینه مبادلات مالی فرامرزی کشور عاجز باشد.

از آن طرف، توافق خوب یعنی توافقی که دستاورد پایدار برای ما دارد و خصوصا اینکه هزینه مبادله مالی فرامرزی را واقعا کاهش بدهد.

اگر توافق خوبی منعقد نشود، به دلیل فضای روانی متاثر از پروپاگاندای توافق و همچنین عرضه دلار های آزاد شده، قیمت در بازار ارز و سایر بازار های مهم کاهش پیدا خواهد کرد، اما این امر زیاد دوام نخواهد داشت.

عکس العمل بازار ها به برآورده نشدن انتظارات از توافق مذکور می تواند خیلی شدید و همراه با جهش های بالا باشد.

واکنش همتی به انتقادات کارشناسان عبدالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی یکشنبه شب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و قیمت آن سیاسی عمل نمی کند.

اگر بانک مرکزی سیاسی عمل کرده بود، حتما ذخایر این بانک افزایش نمی یافت؛ چرا که هم اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از سال گذشته است.

تقویت ارزش پول ملی خواست رهبر انقلاب است و کاهش قیمت دلار در همین راستا است.

همتی افزود: این روز ها در برخی از اظهارات تلاش می شود اقدامات بانک مرکزی برای تعدیل نرخ ارز که در راستای تلاش برای تقویت ارزش پول ملی وپاسخ به مطالبه مهم مردم است را اقدامی سیاسی جلوه کنند.

درحالی که احتمال رفع تحریم ها و آزادی منابع بانک مرکزی، انتظارات مثبتی در بازار ارز ایجاد کرده است و کاهش نرخ ارز در این بازار امری منطقی است.

همتی: روند نزولی ارز ادامه دارد؛ نتیجه: افزایش قیمت دلار! اگرچه رییس کل بانک مرکزی مداخلات بانک مرکزی و ارزپاشی دولت را رد کرد، اما گزارش های میدانی و نظرات فعالان سیاسی و اقتصادی ادعا های وی را رد می کند! جالب اینکه مثل همیشه وقتی رییس کل بانک مرکزی از ادامه روند کاهشی قیمت ارز صحبت می کند فردای آن روز بازار ارز در کانال صعودی قرار می گیرد و قیمت دلار افزایش می یابد! بعد از همین اظهار نظرات همتی روز دوشنبه قیمت دلار با برگشت به سیر صعودی از 21 هزار تومان به 2 هزار و 300 تومان افزایش پیدا کرد! ظهور دلار فروشان کت و شلواری در میدان فردوسی! رسانه اکو ایران اخیرا در گزارشی میدانی عنوان کرد: پس از سقوط آزاد دلار، روزانه بر تعداد فروشنده ها در بازار ارز اضافه می شود.

بر اساس گزارش میدانی از بازار ارز فردوسی، معامله گران کف بازار عنوان می کنند که طی این چند روز افراد دولتی که حقوق ارزی می گیرند درحال نقد کردن ارز های خود هستند، درواقع معامله گران به این افراد دلارفروشان کت و شلواری می گفتند.

ارسال گزارش مداخلات ارزی دولت در بازار به قوه قضاییه حجت الاسلام نصرالله پژمانفر؛ رییس کمیسیون اصل 90 مجلس نیز در همایش " وین نان نمی شود" با بیان اینکه گزارش مداخلات ارزی دولت در بازار را به دستگاه قضا ارسال کردیم گفت: مگر چه اتفاقی افتاده است که دلار و سکه و طلا مدام در روز های اخیر در حال افت قیمت است؟ کاملا مشخص است، کار پول پاشی و مداخلات دولت است، می خواهند به مردم بقبولانند که "وین" اینکار را کرده است! هشدار درباره ارزپاشی دولت روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400 مالک شریعتی؛ نماینده مجلس یازدهم و عضو هیات تحقیق و تفحص از بانک های خصوصی هم گفت: نگران ورود برخی ارز های دپوشده بانک های خصوصی و دولتی به بازار در روز های آینده هستیم، اگر این مسئله تایید شود، با بانک های متخلف برخورد خواهیم کرد.

ادعای خلاف واقع رییس کل بانک مرکزی راه حل نیست! به گزارش سایت قطره و به نقل ازدانشجو، نرخ ارز تصنعی و با نرخ بالای امروز و فشار معیشتی شدید به مردم نتیجه سیاست گذاری های پولی و اقتصادی دولت نئولیبرال تدبیر و امید در 8 سال مدیریت بر اقتصاد ایران بوده است.

کاهش نرخ ارز و در مقابل آن افزایش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم خواست همه دلسوزان از جمله رهبر معظم انقلاب است، اما راه حل کاهش پایدار و با ثبات نرخ ارز که پیش زمینه رشد اقتصادی و سهولت سرمایه گذاری در کشور است، اینکه رییس کل بانک مرکزی با گره زدن اقتصاد به مذاکرات برجامی و پایین آوردن نرخ ارز با اخبار سیاسی رسانه ای را منطقی می داند و آن را مطابق با خواست رهبری برای افزایش ارزش پول ملی می داند خلاف واقع بوده و راه حل نیست، بلکه کاهش تدریجی با روش های واقعی و تقویت تولید ملی راه حل واقعی و دائمی است.

مهمترین اقدامات دولت و بانک مرکزی برای رسیدن به نرخ تعادلی ارز، کاهش تورم و افزایش ارزش پول ملی، استفاده بهینه از منابع ارزی، کنترل رشد نقدینگی با افزایش نظارت بر سیستم بانکی و رعایت انضباط مالی، جلوگیری از سفته بازی در بازار های غیرمولد و هدایت نقدینگی به سمت فعالیت های مولد است.


کلید واژه ها: ارزش پول ملی - مذاکرات برجامی - نوسان نرخ ارز - عواقب خطرناک - مذاکرات - مذاکرات هسته ای در وین - نوسان - نرخ ارز - پول ملی - بازار ارز - قیمت دلار - خلاف واقع - رییس کل بانک مرکزی - انتظارات - دولت تدبیر و امید - تومان - مذاکرات هسته ای - اقتصادی - هزار - کل بانک مرکزی - خطرناک - هفته - ارزش - مذاکرات هسته - تدبیر و امید - دولت روحانی - عملکرد دولت - تاریخ ایران - کانال - تقویت

آخرین اخبار سرویس:
افزایش دمای هوا طی چند روز آینده

آغاز بهره برداری از طرح های ملی مناطق آزاد

کشاورزان انگیزه تولید ندارند

راه اندازی 900 بنگاه صنعتی در 2 ماهه 1400

افزایش قیمت نفت با طولانی شدن مذاکرات هسته ای

افتتاح طرح های ملی مناطق آزاد تجاری با دستور رییس جمهوری

خبر خوش وزیر فرهنگ برای ناشران، کتابفروشان و مطبوعات

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

7.5 درصد جمعیت فعال استان زنجان بیکارند

82 واحد صنعتی غیرفعال کردستان قابل راه اندازی مجدد است

معاون وزیر کشور: به هیچ وجه از دستگاه های دولتی راضی نیستیم

موج جدید خاموشی در راه است

چین برنده مناقصه قرارداد توسعه میدان گازی ترکمنستان شد

افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی منتفی شد

موج جدید خاموشی در راه است

تامین 10 میلیون دوز واکسن کووایران در فاز دوم تولید

مهمترین اخبار اقتصادی و سیاسی امروز 30 خرداد 00

مقایسه نرخ اجاره مسکن در شرق و غرب تهران

توزیع بیش از سه هزار بسته گوشتی بین نیازمندان هرمزگانی

استفاده از تجهیزات برقی پیشرفته ایرانی در خط 7 مترو تهران

فروش نقد و اقساطی جک S 3 امروز 31 خرداد 1400+ شرایط فروش نقد و اقساطی و قیمت جک S3

زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می کنند

بیش از 100 ماینر غیرمجاز در یک شهرک مسکونی در تهران کشف شد

افتتاح طرح های ملی در مناطق آزاد تجاری توسط رییس جمهور

ادامه تخلف گران فروشی در سطح شهر

شفاف سازی سهام شستا در ارتباط با افزایش سرمایه

جشن پایان کرونا در نیویورک (فیلم)

پیش بینی 4200 میلیارد تومان مشوق معیشتی برای استان های مرزنشین / بازارچه های مرزی توسعه می یابد

از بورس و تحلیل‎هایش چه می‎دانیم؟

اجرای طرح پرورش مرغ بومی خانگی در تعاونی های روستایی

قیمت بیت کوین به 34 هزار دلار رسید| سقوط ادامه دار ارزش ارزهای دیجیتال

نیاز به سرمایه گذار

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت نیلپر در شهرک صنعتی پرند

شریک وسرمایه گذار جهت راه اندازی املاک در منطقه 1

استخدام کمک انباردارکارخانه تولید کود شیمیایی

ادیتور حرفه ای (تدوینگر) هستم

استخدام توسعه دهنده هوش تجاری bi در مشاورین مبنا در تهران

استخدام کارشناس بهداشت آقا

کار در منزل برای خانم ها فروشندگی

تولید پوشاک زنانه

چالش های تولید مرغ لاین در ستاد زیست فناوری شناسایی شد

(عکس) نخستین تصویر از پژو 207 دو رنگ ایران خودرو

عرضه اولیه لطیف در فرابورس ایران

قیمت سکه امروز دوشنبه 31 خردادماه 1400+ جدول

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دو سال 138 درصد زیاد شد!

اعتیاد زنان در استان اصفهان نصف میانگین کشوری است

بازار یابی و معرفی دارو

نذری متفاوت برای حمایت از حیات وحش تشنه طبس

ساخت راه آهن شلمچه-بصره کلید خورد

استخدام نیروی فعال در املاک آران با درامد تضمینی

پرواز به شانگهای 80 میلیون ناقابل / قیمت بلیت پروازهای خارجی دوباره نجومی می شود؟ (فیلم)

بستر حضور ایران در بازسازی های آتی سوریه فراهم شد

منتظر سقوط 20 درصدی بازارهای جهانی باشید

گرانی هارد دیسک به دلیل استخراج رمزارز «چیا»

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن به زنان مجرد بالای 35 سال

سفر مسئولان ایرانی به عراق برای تحویل زمین خط آهن شلمچه-بصره

عرضه اولیه لطیف چهارشنبه وارد فرابورس می شود

کاهش 30 درصدی ازدواج دختران ایرانی در دهه 90/ چند درصد دختران ایران دوست دارند ازدواج کنند؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ 31 خرداد 1400

برق 57 سازمان پرمصرف در تهران قطع شد

24 پروژه در قشم و کیش به بهره برداری رسید

انبارها پر از لوازم خانگی است/ با ادامه این روند، تولید توجیه ندارد/ تقاضا 50 درصد کاهش داشته است

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو 31 خرداد 1400

عربستان سومین کشتی حامل سوخت را بازهم توقیف کرد

گزارش مکتوب؛ کشتی سازی هرمزگان پیشران صنایع پایین دستی

قیمت جهانی طلا افزایش یافت / هر اونس 1774 دلار

قیمت نفت خام رشد کرد

کاهش نرخ رسمی 19 ارز امروز 31 خرداد

افزایش شمار افراد مشکوک به کرونا در مرزها/ 77 نفر قرنطینه شدند

خریداری بیش از 21 هزار تن گندم از کشاورزان سیستان و بلوچستان

«تاصیکو» و «تاپیکو» گران یا ارزان ؟

قیمت ارزهای دیجیتال دوشنبه 31 خرداد/ بیت کوین در کانال 34 هزار دلار

از «اپلیکیشن بله» مشاوره بانکی رایگان بگیرید

کمک دولت به بیماران صعب العلاج

خرید 49 هزار تن گندم از کشاورزان مازندرانی

چند نکته طلایی از ارزهای دیجیتال

موج جدید خاموشی در راه است

افتتاح 50 طرح در مناطق آزاد تجاری-صنعتی با حضور رییس جمهور| پخش زنده از ایران پرس

هنوز بانک اطلاعات اقتصادی در کشور نداریم!

قشم رکورددار تولید میگو در کشور می شود

شرکت های ایرانی به سوریه می روند؟

جایگاهی غیرقابل انکار

ویژگی های گیربکس SEW و راه های خرید با گارانتی و قیمت مناسب

کدام مرکز افکار سنجی برآورد دقیق تری از نرخ مشارکت و آراء فرد برنده داشته است؟

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بر جایگاه مهم تطبیق در بانک

33 درصد جوانان تمایلی به ازدواج ندارند/نداشتن شغل؛ دلیل تاخیر در ازدواج 30 درصد جوانان

5 نفر فروشنده خانم و آقا

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در شرکت بهبود فرایند رادمان در تهران

استخدام سرپرست فروش در فروشگاههای زنجیره ای هفت در مرکزی

نیازمند خدمتکار در منزل

کولر گازی (کار اموز و تکنسین)

نیازمند منشی خانم آشنا به آفیس

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک مجموعه آموزشی زبان در چهارمحال و بختیاری

گرفتاری های قطعی برق و بحران در تولید/ روایت خسارت هایی که جبران نمی شود

استخدام ویزیتور

قیمت میوه و تره بار امروز 31 خرداد 1400 + جدول

استخدام خانم منشی املاک

بیرون بر و چرخکار ماهر

دولت مقصر عقب ماندگی کشور از تکنولوژی روز دنیاست/ آغاز به کار دولت آینده با هزاران چالش

بازاریاب و فروش

عواقب خطرناک نوسان نرخ ارز با انتظارات برجامی و اهداف انتخاباتی! / ادعای همتی برای تقویت ارزش پول ملی خلاف واقع است

عواقب خطرناک نوسان نرخ ارز با انتظارات برجامی و اهداف انتخاباتی! / ادعای همتی برای تقویت ارزش پول ملی خلاف واقع است